Heerenveen slaat Limburgia met 5-3 „Geen strijd tegen den echten nationalisjt, maar tegen moordende onverlaten'' Oorlogstaferelen in Ottersum en Gennep Drie millioen valse iabakskaarien vervaardigd „VAN HARTE DOEN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER KOEGRAS. TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Radiorede van Generaal Spoor Soekarno kondigt staat van beleg af over geheel Indonesië HET LAND DER VADEREN ROEPT Toscanini dirigeert niet in Parijs Tweede Kamer Wet consumenten-crediet aangenomen Schoten Duitsers granaten af op deze plaatsen Internat, complot van bonnenvervalsers op bet spoor Eén haart voor 185.50 Aardappelrantsoen op twee kg. gebracht W eerbericht. Kijkjes uit 's Levens venster GEZONKEN GOUDSCHAT ONTDEKT? Ook in Rusland atoomsplitsing Oostenrijkse regering bijna weer onafhankelijk KAMPIOENSCOMPETITIE Abe Lenstra scoort driemaal Fusie tussen beide bonden Oud-onderofficieren zaterdag 29 rrm ïws. 70e Jaargang No. 9775. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. BATAVIA (ANP—ANETA). Generaal Spoor heeft een radiorede gehouden voor bet leger. HU bracht de rede van de Koningin van December 1942 in heiinnerlng en citeerde haar uitspraken in zake de toekomst van hel RUk. Dit woord kan nimmer worden misver staan. Wellicht zijn wt) niet steeds even gelukkig geweest in de wUze, waarop duidelUk _'erd gemaakt, hoezeer deze rede onze rich roer is, anderzijds wordt het ons steeds moeilijker gemaakt om onze voornemens te verwezenlijken. Onze taak. Velen vragen zich af, wat thans feite lijk onze taak is. Daarbij kennen velen Indië niet zoals het was en hebben geen uitzicht op hetgeen uit deze verwarde toestand nog wordend is, terwijl de pro paganda tracht om een terreur, die erger is dan de nazl-terreur, te verheerlijken als een vrijheidsstrijd. Door de nacht hoor ik Uw stem; Stad van mijn Land: Jeruzalem. Jac. Israël de Haan. Na de staking van het oorlogsgeweld is het Palestina-probleem meer dan ooit accuut geworden. Reeds eerder schreven wij uitvoerig hierover. De we reldmachten besteden aan de thans ont stane situatie voortdurend hun aan- d. cht. Commissies zijn benoemd en trach ten naar een oplossing en zo nu en dan wanneer feller spanningen optreden, klinkt de stem van leidende staatslieden ter kalmering of ter verdediging van in genomen stellingen. Er moet een oplossing komen! Het lot van duizenden Joden is totaal Onzeker. Vooral het, tengevolge van het Waanzinnig Nazi-systeem ouderloos ge- Worden Joodse kind vraagt om hulp en bijstand. Zuid-Afrika deed toezegging een aantal van deze kinderen tot zich te nemen. Ook in Frankrijk is deze zaak onder de aandacht. Maar oSdanks dit alles komt het beeld van Ahasverus, de wandelende Jood, ons voortdurend voor ogen. Nergens rust, nergens zekerheid. Voor ontelbarebestaat alleen nog de vraag: Quo Vadis?.... Waarheen?... En Palestina.... het „Land der Vade ren", het „Beloofde Land" wordt dan het grote doel. De Joodse dichter, die wij hierboven reeds citeerden, roept Jeruzalem aan en zegt: En ziet ge Uw volk niet zwak en zwakker Tot ramp en rouw gebracht? Gij staart naar het Noorden Rusland: waar men 't Volk vermoordde. Gij staart naar het Westen Waar vergaan de laatste resten Van het Volk in wederstand Tegen ieder land. En door de nacht zag ik uw blik Starend, onbewogen. Geen vreugd meer en geert schrik In uwe leeggeweende ogen. Onze Strijd is niet gericht tegen den waarachtigen nationalist, die niet op de barricade staat en moord en doodslag pleegt, doch nationalist wenst te zijn in een wereld, waar orde en rust heersen. Wij strijden voor het Ideaal om voorwaar den te scheppen, waarop het Koninklijk woord kan worden vervuld. Dankbaarheid jegens de Britten. Generaal Spoor ging ln op de crltiek naar aanleiding van hetgeen er gebeurd is na de Japanse capitulatie en wees op de crltiek, die de Nederlanders op de Britten hadden. „Maar maken wij zelf niet dikwijls even grote fouten?" Boven dien handelden de Engelsen conform de bevelen. Wij moeten in het oog houden, dat de Britten zich grote opofferingen getroos ten en verliezen lijden bij de uitvoering van hun taak ten behoeve van de be woners dezer gewesten. Zodra deze vervuld is, vertrekken zij, vergezeld van onze dankbaarheid voor de redding van zovele vrouwen en kin deren uit de kampen en de bescherming van de bevolking van diverse gebieds delen. Generaal Spoor besloot met er op" te wijzen, dat er vooruitgang was ln de toe stand ln de buitengewesten en in ver scheidene steden van Java en hfj ver klaarde rustig en onvervaard voort te zullen gaan met de bevrijding van de be volking van rovende en moordende on verlaten, wier enig doel bt) het uitoefenen vaii hun terreur winstbejag ls. Staat van Beleg voor geheel Indonesië. DJAKARTA (Batavia). Vrijdag heeft president Soekarno de Staat van Beleg voor geheel Indone sië afgekondigd. Er zij aan herinnerd, dat bij besluit van den president op 7 Juni alleen voor Java de Staat van Beleg ls afgekondigd. Op dezelfde dag is aankondiging gedaan van de volgende drie officiële benoemin gen: 1. benoeming yan M, N. Nazir tot bevelhebber van de Republikeinse Marine; 2. benoeming van generaal Soedirman tot opperbevelhebber van Marine, Leger en Luchtmacht; 3. in stelling van een hoogste Krijgsgerechts hof onder voorzitterschap van president Soekarno. PARIJS, 28 Juni (Reuter). Het theater Champs Elyssées te Parijs was geheel uitverkocht voor het con cert van het Scala Orkest uit Milaan ten bate van het Franse Rode Kruis toen namens Toscanini en het Scala orkest telefonisch werd medegedeeld, dat men niet zou optreden. De prij zen der plaatsen varieerden van 1000 tot 8000 francs. Men zal de toe gangsprijzen aan de 2000 bezoekers moeten terugbetalen. De-Franse ra dio had reeds voorbereidingen ge troffen om op tal van plaatsen in Parijs luidsprekers op te stellen om alle Parijzenaars in staat te stellen naar het concert te luisteren. In de verklaring van Toscanini en zijn orkest wordt gezegd, dat het af zeggen van het concert geen „ge baar van nationalisme is, maar een uiting van diepe droefheid over het nieuws, dat de ministers van buiten landse zaken op hun confrentie te Parijs een beslissing namen, die in het nadeel van Italië is". De verkla ring zegt voort: „Toscanini is wer kelijk te bedroefd om naar Parijs te komen". (De uitzending via de KRO van dit concert zal dan ook niet doorgaan.) SOEKARNO Tijdens de voortgezette zitting der Tweede Kamer ter behandeling van het ontwerp-consumentencrediet be sprak minister Lieftinck de door den heer Andriessen (R K.) ingediende amendementen. Deze werden goedgekeurd. De heer Andriessen ,(R K.) licht een amendement toe, dat de bedoeling heeft, in de wet vast te leggen, dat de credietnemers, welker gezinsinkomsten blijven beneden een sociaal minimum de aan hen verleende credieten niet behoeven terug te betalen, aangenomen dat ook hun vermogenspositie hen daartoe niet in staat stelt. Het amendement beoogt verder, dat de regering een bedragals gezinsin komsten vaststelt, waarvan niets be hoeft te worden terugbetaald. De minister zal zoveel mogelijk mét deze opmerkingen rekening houden. Op name in deze wet vraagt teveel tijd. Want honderdduizenden wachten op de wet. Het wetsontwerp wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Zo klonk de klacht vóór de tweede wereldoorlog. En nunu klinkt ze honderd maal, duizend maal sterker Hevig en fanatiek strijden de Joden ter verkrijging van het recht, dit land te mogen betreden en dikwijls komt het in het land zelf tot ernstige ongeregeld heden. Kórt geleden lazen we het weer: Bruggen opgeblazen, straatgevechten, overvallen en uiteindelijk arrestaties en de straf voor de dadersStraffen, die het verzet der anderen scherper doet voortduren.' Dezer dagen arriveerde voor de Palestijnse kust een schip met meer dan duizend Illegale Joodse immigran ten aan boord. Het werd door een Engel se torpedojager naar de haven Haïfa opgebracht. Wat zal het lot van deze mensen zijn? Wanneer zal men nu eindelijk eens een beslissing nemen, die tegelijk een oplossing inhoudt? Welke staatsman zal in deze werkelijk staatsman zijn? Woensdag verzochten negen Ameri kaanse Senatoren president Truman zidh met den Engelsen premier Attlee in verbinding te stellen en aan te drin gen op directe toelating van 100.000 Europese Joden in Palestina. De aanbe veling van dit eens door een commissie gedane voorstel van de kant van Tru man is intussen bijna een jaar oud. „Noch het fiere Engelse volk, noch andere volkeren der wereld en zeker niet het Amerikaanse, kunnen een lan gere vertraging gunstig gezind zijn. Thans zijn alleen daden nodig en geen commissies", aldus schreven de Senato ren. Zal er een open oor, een begrijpend verstand en een warm hart gevonden worden? Er ls nog een volk, dat lijdt W. K. Gennep. - Burgemeester Banning van de gemeente Gennep heeft aan het Departement van Buitenlandse Zaken mededeling gedaan, dat Maandagmor gen te kwart over negen, een granaat van zwaar kaliber, afkomstig uit de richting Duitsland, is ingeslagen onder zijn gemeente in de terreinen van het voormalige sanatorium „Zonlichtheide", gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Tegelijkertijd kwam een granaat terecht in de L oy. Schrik en verbazing. - Vanzelfsprekend heeft Eindhoven, het onverwachte inslaan van granaten in het door de oorlog wreed getroffen Masdorp grote sensatie verwekt, waar omtrent in Brabant de wildste geruch ten de ronde doen. Gennep is in 1944—'45 door duizenden granaten voor een groot deel verwoest of afgebrand, doch in die benarde dagen wist men dat het oorlog was. En nu, een jaar na de officiële beëindiging van de tweede wereldbrand, hield men het niet voor mogelijk, dat er granaten op Nederland konden worden afgeschoten. De granaattrechter heeft een middellijn van vier meter en een diepte van 1 tot 1 meter. Deze granaat kwam uit de richting Ottersum. Het projectiel sloeg in een stuk hollen grond, gelegen tus sen twee paviljoens. Een reusachtige zandzuil steeg op en er werden vele ruiten verbrijzeld. Scherven van de granaat werden later achter de pavil joens teruggevonden. Het aanwezige personeel had in allerijl dekking ge zocht, waardoor het met de schrik vrij kwam. Zij komen uit Duitsland. In het aangrenzende gebied wordt door Duitsers onder toezicht van de gealliëerden munitie geruimd. 's Middags ongeveer te half drie weer klinken dan donderende slagen met het gevolg, dat hele ladingen projectielen op de Nederlandse gemeente Ottersum terechtkomen. Het gevolg hiervan is, dat de plafonds ln vele hulzen omlaag komen en honderden ruiten ln scherven gaan. Zonder enige dekking is het dan levensgevaarlijk buiten. Tegen deze ongehoorde toestand heb ben wij herhaaldelijk bezwaar gemaakt, aldus de burgemeester. Met het gevolg, dat de Engelsen besloten voortaan een seintje te geven, om iedereen in de ge legenheid te stellen zich ln veiligheid te brengen. Een kwartier voor de slag wordt er nu een signaal gegeven. Dan is het in Ottersum een „sauve qui peut" Het vee wordt gauw uit de wei gehaald of in veiligheid gebracht, ramen en deuren worden opengegooid. Men stelt zichzelf in veiligheid en daq wacht men verder geduldig af wat er komen gaat. Projectielen werden afgeschoten! Wat er thans echter gebeurd is, is iets totaal nieuws. De projectielen, die deze week vielen, zijn niet wegge slingerd, bij het vernietigen van muni tiemassa's. Zij moeten afgeschoten zijn, want zij vielen 5 km ver op Nederlands gebied. Of zij uit het Reichswald afkomstig zijn? Of van nog verder? In ieder geval zijn zij uit die richting gekomen. En verder weten wij er ook niets van De metalen mantel van het projectiel, dat op het sanatorium terecht kwam, hebben we in beslag genomen en zal misschien aanwijzingen kunnen geven", aldus de heer Banking. Na wekenlang ijverig speuren is de Rotterdamse recherche erin geslaagd een internationaal com plot van vervalschers op het spoor te komen, waarvan de oorsprong in België ligt. Alle feiten zijn nog niet volledig bekend, maar aan genomen mag worden, dat ten minste drie millioen valse tabaks- kaarten vervaardigd zijn, waarvan een zeer groot gedeelte in omloop werd gebracht, In deze zaak werden alleen al op Nederlands grondgebied 14 aanhou dingen verricht. De aangehoudenen vormden de ketting, langs de scha kels waarvan de valse bonnen ten slotte in handen van den koper wer den gespeeld. De tabakskaarten, waarvoor de vervaardiger 50 cent per stuk rekende, waren, eer zij bij dt- laatste schakel waren aangeland, tot 85.50 in prijs gestegen. Een zoet en gemakkelijk winstje voor de heren". Klein begin. De zaak werd aan het rollen ge bracht, toen de recherche op 4 Juni een tip kreeg van een winkelier. Naap aanleiding hiervan werd in de Prederikstraaf te Rotterdam de eerste aanhouding verricht, waarbij 74 tabaksbonnen in beslag werden nomen. Het spoor leidde vervolgens naar Breda, waar een zekere Oomen de verkoper zou zijn. Eenmaal zover gekomen, kruiste de Rotterdamse recherche het pad van de SchSedam" se politie, die ook reeds actief was. Naar België- Een van de rechercheurs, zelf Brabander, zag kans spoedig „rela ties" te kweken. Het resultaat was, dat ten slotte tien verdachten kon den worden aangehouden. Via den laatst aangehoudene, een zekeren B., wees het spoor naar Antwerpen, waar een aldaar wonende Neder lander de bonnen zou leveren. B. had van dezen man 1035 tabaks- kaarten gekocht voor twee gulden per stuk, maar als hij gewild had, had hij wel duizend vellen van 45 kaarten elk kunnen afnemen. Op een handige manier wist men den Antwerpenaar weer met B. in con tact te laten komen. Zo kon Maan dagavond de Nederlandse Antwer penaar worden aangewezen en ge arresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Het spoor gaat verder. Het onderzoek ging verder. De politiemannen trokken Dinsdag j.1. opnieuw naar België, waar in Gent de nasporingen moesten worden voortgezet, omdat de Antwerpenaar uit die stad de bonnen had betrok ken. Het adres van den Gentenaar was spoedig gevonden, maar de man zelf bleek or> stap te zijn. De vrouw des huizes wist evenwel te vertellen' dat haar man van een drukker uit een plaatsje aan de Franse grens drie millioen tabakskaarten had be' trokken. Men trok ten slotte naar het bewuste plaatsje aan de Franse grens. Hier werden alle drukkerijen afgezocht, net zo lang tot de gé zochte gevonden was. De op Neder lands gebied aangehouden veertien arrestanten zullen door den Neder- landschen rechter worden berecht, de Belgen zullen zich echter in hun eigen ïand moeten verantwoorden. OUDE AARDAPPELEN ZONDER BON. Het Centraal Distributiekantor deelt mede, dat gedurende' de week van 30 Juni tot en met 6 Juli a.s. op de bonnen „233 Aardappelen" twee kilogram aardappe len verkrijgbaar zijn. Op de bonnen „753 Aardappelen" is één kilogram aardapp- len verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de bonnen 231 en 751 Aardappelen is verlengd tot en met G Juli a.s. Oude aardappelen kunnen van 1 Juli af zonder bon worden verkocht. WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Wisselende bewolking met een en kele regenbui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, krimpend van West naar Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. 30 Juni: Zon op: 4.23. Onder: 21.04. Maan op: 5.27, onder: 22.40. Hoog water Laag water 30 8,42 21,22 3,06 15,50 Op de veiling te Grootebroek wordt het dagelijks drukker met de aanvoer van nieuwe aardappelen, welke na het veilinggebouw te hebben verlaten met grote spoed worden verladen om naar de verbruikscentra te worden vervoerd. A.N.P.-D. Zo kunnen w(j weer elke dag het luiden horen van de klok van de H. Petrus en Pauluskerk aan de Kerk- gracht. Klokkegelul ls altijd een wel dadig aandoend gehoor. Wie, vóór dat de klokken moesten worden Inge leverd, weieens het luiden van de klokken op de dorpen heeft gehoord, die weet, hoe 't klonk. Er was feest in de lucht. Die ver schillende licht en zwaar, hoog en laag gestemde klokken te horen bom men en klinken, ls een weelde, een bli) gerucht van Zondagsweelde. Er zit Iets verhevens in. WQ feliciteren de Rooms Katholieks Kerk met haar klok. 't Is nog wel een „geleende" klok, maar straks komen de „echte klokken". Wat zal dat weer vol klinken. Toen ik van de week naar het lulden van de „geleende" klok luisterde, dacht ik aan een bekend boek, aan „Oost- loom", waarin ons verteld wordt van een ouden klokkeluider, Ilting genaamd. Als die oude baas op zekere dag den dorps predikant ontmoet, vraagt die pastor hem, of hij 't niet vervelend vind dit werk reeds zovele jaren te doen. Ilting antwoordt den jongen predikant met een wedervraag: „Wat zou u er van zeggen, als de mensen u verweten, dat u predi kant bent om een goed baantje te heb ben en veel geld te verdienen?" Die oude klokkeluider kende het lied van de klok. Zijn ziel zat ln de klok. Hoort 't hem zelf zeggen: „De mensen kunnen 't best horen, hoeveel Jaren dienst een klokkeluider heeft. Als lk nu de klok luid, nu ik de diepte van het leven heb leren kennen, doe ik 't anders dan voor heen. Nu zit mijn hart in het luiden." Ja daarop komt 't aan, 't Hart moet er in zitten. Als wij iets dóen,' dan komt er alleen pas leven, warmte en gloed in, als ons hart er in zit. Zonder dót be duidt 't niet veel. Men kan de dingen ook mechanisch doen, zonder er zelf bij te zijn. Ontvangt maar eens een brief, voelt ge 't niet bij 't lezen of die brief met het hart geschreven is of alleen met de hand? Voelt ge 't niet aan een hand druk, die iemand u geeft of in die hand druk een „hart" zit? Een hand, die meer op een vaatdoek dan op een mensenhand gelijkt, vindt ge toch ook afschuwelijk. Doet de mooiste werken van hulp en liefdadigheid, geeft de dierbaarste bewij zen van uw goede gezindheid, als 't niet van uit die innerlijke gloed gebeurt, dan ls 't als een ruiker in een vaas zonder water, die binnen weinige uren rijp is voor de vuilnisbak. Denk aan dan onderwijzer. Denkt ge dat die kinderen, die zo fijn-voelende kinde ren, 't niet bemerken als de meester zijn hart niet in de vertelling heeft? En wij van den predikant, den visser van mensen? Wie een mens wil vissen moet zijp hart aan de hengel hangen! Zo is 't met elk werk, dat wij doen. Onze ziel moet er in zitten. De koster ean het klokketouw, de moeder bij het eten koken, het kind achter zijn sommen, de chauffeur achter zijn stuurrad, de schilder met zijn pen seel, wij allen moeten dat „van harte" doen. In de middeleeuwen moe er een schil der hebben geleefd, die in zijn werk een gloeiend rood gebruikte, dat zijn tijd genoten verraste. De grootste kunstenaars wisten die kleur niet te produceren. Toen de schilder stierf, vond men aan zijn hart een wond. Men bemerkte toen pas dat hij van zijn hartebloed in zijn verf' had gemengd, waardoor zijn schilderijen die zeldzame, hartstochtelijke gloed ver kregen. Of dit waar ls of een verzinsel, wij weten 't niet. Alleen valt er deze les uit te leren, dat wij de dingen „van harte" moeten doen. De Apostel Paulus schrijft aan zijn gemeente te Colosse: „Al wat gij doet, doet dat van harte." In verband met de kleine opper vlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten toestemming ontvangen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen. Zandzuiger brengt staaf goud te voorschijn. Vermoedelijk is men de goud schat op het spoor, die een loodsboot in de Meidagen van 1940 voor de Nederlandse Bank naar Engeland zou brengen, zonder haar doel te bereiken. Want zij werd door Duitse aan vallers in de grond geboord. Uit de pijpleiding van de zandzui ger Sliedrecht 9, welke in de Mer- wehaven zand spuit ten behoeve van op te hoge gronden, is n.1. een staaf éoud te voorschijn gekomen. Het zand, waarin de staaf verborgen lag, is afkomstig van baggerwerken in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van het Kruithaventje. Men houdt rekening met de mo gelijk, dat ook' de andere staven van de goudschat, dertig intotaal, zich daar bevinden. Reeds zijn maatregelen genomen om het on derzoek onmiddellijk ter hand te nemen. De gevonden staaf goud moet een waarde vertegenwoordigen van 150.000 vooroorlogse guldens, 1 In Rusland is, blijkens de berichten, een nieuwe methode ontdekt om het atoom te splitsen. Donderdagavond maakte de regering officieel bekend, dat de Stalin-prijs Van 100.000 roebel, die, naar 24 uur tevoren aangekondigd werd, was toegekend aan den Internationaal bcl-ndon geleerde, prof. Aiexander Zjdanov, hem werd verleend voor de ontdekking van nieuwe methodes voor de deling van atoomkernen door mid del van kosmische stralen". Of het nieu we proces is toegepast voor de vervaar diging van atoombommen, werd niet meergedeeld. WEENEN (Reuter). In de gealltëerde bestuursraad voor Oostenrijk is een over eenkomst getekend, waarbij aan de Oos tenrijkse regering alle bevoegdheden in handen wordt gelegd, behalve die betref fende de bezetting. De Oostenrijkse regerfcig heeft het recht gekregen zonder gealliëerde toestemming Internationale overeenkomsten af te sluiten en diplomatieke, alsmede consulaire, rela ties met landen, die lid zijn van de Ver Naties, aan de knopen. Tot de kwesties, welke niet tot de competentie van de Oostenrijkse regering zullen behoren zijn die der verplaatste personen, en die van de demilitairisatie. SPAANSE ONDERZEEëR GEZONKEN. Gisteren ls de Spaanse onderzeeër C 4 nabij de Balearische eilanden gezonken. De gehele bemanning van 46 lappen ls omgekomen. De ramp ls veroorzaakt door een aanvaring met de Spaanse kruiser Lepanto", Heerenveen heeft in een interessante ontmoeting Limburgia met 53 weten te kloppen. Deze cijfers zijn voor de Noordelijke kampjoenen geflatteerd Het veldspel der Zuid-Limburgers was beter dan dat van Heerenveen, maar de doel punten beslissen nu eenmaal en de kunst die te fabriceren, verstond de thuisclub beter dan de bezoekers. J Abe Lenstra, hoewel nog op halve kracht spelend, bewees opnieuw een primo goalgetter te zijn, door drie doel punten te scoren. Vooral na de rust do mineerde Limburgia en de gastheren moesten het toen van snelle uitvallen hebben. De middenlinie van Heeren veen bleef speciaal in deze periode te veel achter, zodat de Zuid-Limburgers steeds weer tot het offensief Tconden overgaan. Zij hadden vóór de rust vol doende gedemonstreerd behoorlijk schot vaardig te zijn. Maar in de tweede helft liet de afwerking der aanvallen bij Limburgia zeer veel te wensen over. Het harde zwoegen der Limburgers werd in de laatste zeven minuten met twee goe de doelpunten beloond, toen Heeren veen, dank zij Abe Lenstra, reeds met 51 voorstond. De wedstrijd. Na de aftrap ontwikkelde zich een vrijwel gelijk-opgaande strijd. In de 15e minuut kreeg de midvoor van Heeren veen het leder te pakken. Hij plaatste naar links, waar Hofma buitenspel stond. Scheidsrechter Bronkhorst liet evenwel doorspelen en Hofma opende de score, 10. 33 minuten waren er ge speeld, toen Abe Lenstra naar midvoor Brandsma plaatste. Deze zette flink door en het werd 2—0, terwijl onmiddelijk hierna Abe op meesterlijke wijze de stand op 3—0 bracht. Limburgia hield enthousiast vol; combineerde steeds keu rig en rechtsbinnen Spanjer wist nog vóór de rust met een kopbal de achter stand te verkleinen (31). N- de rust domineerde Limburgia steeds. Geregeld trok men op het Hee- renveendoel af, maar het schieten was nu zeer zwak. Abe zorgde in de 20ste en 36ste minuut voor twee prachtige doel punten. Limburgia volhardde en de spil Cox, die tegen het laatst de midvoor. Plaats bezette, maakte er 5—2 van, waarna rechtsbuiten de Graaf uit een hoekschop met 'n inderdaad fraai schot het derde doelpunt der bezoekers voor zijn rekening nam. Hierbij bleef het. Ongeveer 14 000 bezoekers woonden deze wedstrijd bij. De Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren houdt van daag te Amsterdam zijn'elfde alge mene vergadering. Behandeld zal worden o.m. het voorstel tot fusie met de eerste Ned. Bond van Oud-onderofficieren e.a.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1