102 Woningen in bouwplan 1946 Vissersscheepje op een mijn gelopen Stadsnieuws Een botsing op het rangeerterrein Een wandeling van tien jaar Belangrijke Gem. besluiten De nieuwe Ambachtsschool komt aan de Sportlaan De heer Taal jubileert Jwee dagen variété in Casino Beid* opvarenden gered DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Gistermorgen vroeg heeft één der op het stationsemplacement staande wrak stukken bewezen, dat zo'n wrak toch nog wel tegen een stootje bestand is. Op het eerste spoor stonden enige goederenwagens, die gelost moesten wor den. Op het spoor daarnaast stond één der genoemde wrakken. Met behulp van een zware locomotief zou dit bruin-ver roeste gevaarte worden weggereden. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn, zodat de machinist welgemoed het zaakje in beweging bracht. Niemand had echter gemerkt, dat het achterste draaistel van de „electrische" een wissel moest passeren, die verkeerd stond. Dat bleek pas, toen de staart van de trein zijwaars uitweek en in conflict kwam met de ernaast staande goederentrein. De schok was vrij groot, zodat één der koppelingen van de goederentrein brak en een viertal wagens werden meegesleurd. De locomotief trok echter nog even door, en daardoor drukte wij len de stroomlijn-electrische steeds krachtiger tegen de zijwand van de goederenwagen. Het was nu: buigen of barsten. En de goederenwagen verkoos te buigen. Hij maakte zelfs een bijzon der sierlijke buiging. De bodem helde onder een hoek van minstens 45 graden, de deurtjes van de wagen draaiden open, en een hele lading anthraciet om nauwkeurig te zijn: nootjes IV rolde over de grond. Een tegen de wa gen staande fiet6 gelukkig geen Hum- ber 1946 werd tijdens het maken van de gracieüjke réverence gekraakt De oorzaak? Een verkeerde wissel stand, zult u zeggen. Inderdaad, maar hoe kan nu zo'n wissel verkeerd staan, als het spoorwegpersoneel toch daarop controle houdt? Kwajongenswerk, lezers! Sinds jaar en dag voeren de spoormensen een strijd tegen onbevoegden, die op het em placement komen. In een onbewaakt ogenblik hebben spelende jongens waar schijnlijk de wissel omgegooid, met het bovenbeschreven gevolg. Nu bleef de schade nog beperkt tot een half-verkreukelde goederenwagen en een paar deuken méér in een toch al overleden trein. Gistermiddag kregen wij op ons bureau bezoek van den heer Stem- pher uit Deventer, die tien jaar gele den een wandeling door geheel Euro pa is begonnen, en die deze trip voorlopig nog niet hoop* te beëindi gen. Enige dikke albuni3 vol handteke ningen heeft hij in zijn bezit, en on der deze facsimiles zijn zeer zeldza me. Wij zagen ze van diverse vors ten en vorstinnen, staatshoofden, groot-industriëlen, burgemeesters en andere notabelen. Bijna alle lan den van Europa heeft hij doorkruist en thans staat hij op het punt naar Engeland over te steken. Dit over steken zal hij en dat spijt hem wel per boot moeten doen Door het verkopen van oud-HoI- landse kaarten voorziet de heer Stempher in zijn levensonderhoud en wij menen wel, dat hij daarin slaagt, want hij ziet er welvarend en fris uit. Wat zijn spirit betreft kan hij nog minstens tien jaar zo door- tippelen Wij vroegen hem: „Hoe redt u dat met uw schoenen," waarop de heer Stempher antwoordde: „Er is in Nederland een grote schoen fabriek, waar ik maar heb aan te kloppen, zodra ik een paar nieuwe trappers nodig heb!" Inderdaad een bevoorrecht man! De heer Stempher zal een paar dagen in Den Helder blijven, dan gaat hij al wandelende naar Hoek van Holland en vandaar hoopt hij over enkele weken naar Engeland over te steken. Wij wensen hem van harte: Een prettige wandeling en nog vele bijzondere handtekeningen! Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen, uitoefenende de bevoegdheden van den Raad, de ondervol- gende besluiten zijn vastgesteld: 1. Besluit van 18 Juni 1946 tot het bij het Rijk aanvragen van een voorschot van 940.000 ten behoeve van de bouw van 102 woningen aan de Billitonstraat en de Prof. P. J. Blokstraat in het kader van het bouwplan 1946. 2. Besluit van 18 Juni 1946 tot het beschikbaarsteilen van een per- eed grond aan de Sportlaan, ten behoeve van de bouw van een nienwe Ambachtsschool, aan het bestuur der Ambachtsschoolvereni ging Den Helder e.o. 3. Besluit van 21 Juni 1946 tot het beschikbaarstellen van een crediet van 3.775,voor het wijzigen van het profiel der Prof. P. J. Blokstraat. 4. Besluit van 28 Juni 1946 tot het gunnen van puinruimingswerk- zaamheden in het Oud Den Helder aan F. D. Dienaar voor een bedrag van 60.900 en aan D. Meijer en zonen voor een bedrag van 26.000. Den Helder, 29 Juni 1946. (Betreffende de beide eerste besluiten hopen wij U zo spoedig moge lijk nadere mededelingen te kunnen doen. Red.) Waar gaan we heen? Donderdag t/m Zondag 7 Jall Casino. 'n Fijn Span met Johan Kaart 8.15. Dinsdag 2, Woensdag 3 en Donderdag 1 Joli. Casino 8 uur: Oranjehotel. Van Vrijdag 29 Juni t/m Donderdag 4 Juli. Tivoli, 7.30 uur: „Spijkers met kop pen" met Georg Formby. Witte. 7.30 uur: „2000 vrouwen" met o.a. Phyllis Calvert. Maandag i Juli t/m Vrijdag 5 Juli: „Feestweektournooi" van de Helderse Tennisclub. De heer W. Taal, directeur van de Helderse Melkcentrale in de Molenstr., viert morgen zijn 25-jarig jubileum in dienst van de Melkcentrale. 's Middags van 2 tot 4 zal in het ge bouw van de H.M.C. in de Molenstraat een receptie worden gehouden. Wij twij felen er niet aan. of het ganse legioen van melkbezorgers zal daarbij tegen woordig zijn. Onze huismoeders moeten er maar even rekening mee houden, dat de melk- slijters, die hun melk van de H.M.C. be trekken, in verband met dit jubileum morgen geen melk zullen bezorgen! VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Aan de volgende leerlingen van de Vakschool voor Meisjes voor Den Hel der en Omstreken werd het Diploma Hulp in de Huishouding uitgereikt: P. M. J. Arends, A. Delver, C. Groe- newegen, G. Grommel, S. G. L. Klap- meyer, C. Labruyére, J. Marbus, E. Sap, P. A. van Wijk, E. Zomer te Den Hel der, C. J. Bakker, G. M. Keyser, J. M. Smit te Texel, G. Kroon en E. Wit te Wieringen. EEN BRIEF VOOR MEJ. LEEUW. Op de afd. Bevolking van het Raad huis kan een brief worden afgehaald die per luchtpost verzonden is uit Soe- rabaja, geadresseerd aan mej. E. Leeuw, geëvacueerd van Singapore naar Den Helder. De afzender is E. van Randwijk, Van den Boschlaan 47, Soerabaja. DB UITKERING AAN GEPEN SIONN EERDEN. 'S-GRAVENHAGE. Naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van 2# April 1945 houdende toekenning van een uit kering ineens aan hen, die een pensioen genieten ten laste van het Rijk en van het Algemeen Burgerlijke Pensioenfonds. Is de vraag gerezen of personen, die op grond van herkeuring ontslagen zijn, zon der door de Pensioenraad te zijn afge keurd, voor eerstgenoemde uitkering in aanmerking komen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de overige ministers medege deeld, dat de vraag z.i. bevestigen^ dient te worden beantwoord. Voor een dankbaar, maar weinig tal rijk publiek, bracht Casino Zondag en Maandag een variété-programma, dat er zijn mocht. De humoristische noot was rijkelijk vertegenwoordigd, zoals dat bij een kermis past, waar men een tikje dwaasheid wenst en een gulle lach. De jongleur Harrison, de rijwiel-acro baat Fred Johnson, het wonderpaard Trixy en het danspaar Mary Ree en Fred zochten het allen met succes in het komische. Zelfs Indra, het helderziend-psyeholo- gisch-telepathisch-enz.-enz.-wonder was af en toe grappig, hetgeen o.i. afdeed aan de indruk die hij op zijn auditorium wilde maken. Jutters blijken overigens of te nuchter of te sceptisch om onder hypnose te worden gebracht en slechts weinigen jonden door gefluister hun vrees voor de hypnotische ban. Appie de Booy, bekend genoeg, was op zijn best toen hij „lollig" werd en wat oude paardjes van stal haalde. Zijn parodieën van beroemde filmsterren deden ons verlangen naar meer in dit genre. Over het geheel een afwisselend pro gramma, dat alleen door het overmatige aanbod van zoveel vermakelijkheden in één week minder goed bezocht was dan voor een waarlijke kermissfeer wordt vereist. Beide opvarenden gered. Gistermiddag om pl.m. 3 uur is een klein Texels vissersbootje, de blazer Texel 79, dwars van Den Hoorn op een mijn gelopen. Aan boord bevonden zich de schipper, Piet Backer, en diens zoon Albert, die er beiden het leven hebben afge bracht. De Texel 79 was gistermorgen uiP gevaren om te vissen. Op de terug weg is Backer, in gezelschap van een visserssloep, te dicht onder de wal gaan varen, zonder te beden ken, dat het water daar nog steeds onveilig gemaakt wordt door de z.g. K-mijnen, die de Duitsers daar in dertijd hebben aangebracht om een Door G TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 31. Au! Wat was dat??? Pas had hij t koekje in zn hand. of daar kwamen, tjoep! tjoep! weer twee van die afgrijse lijke muizen te voorschijn springen.... Jullie snapt het wei: het was Bibbersnoet met haar vrindje.... Bibbersnoet vloog in een wijden boog over mijnheer Dik- kerdak's hoofd been en kwam precies in de papiermand terecht. Maar Stippel- ja» 32. Welnu, Stippel jas kwam precies.... in mijnheer Dikkerdak's mond terecht, die juist wijd openstond van puren schrik. Neen maar, je had het gezicht moeten zien, dat die man zette! Vol af grijzen trok hij Stippeljas bij z'n staart er weer uit.... O, hoe sidderden we van angst! Wat zou er met ons arme vrindje gaan gebeuren? eventuele geallieerde landing tégen te gaan. Deze K-mijnen bestaan uit een hol, betonnen blok, dat gevuld is met springstof, en dat op de bodem rust. Aan de bovenzijde bevindt zich een ijzeren statief, aan de punt waarvan een schokbuisje is aange bracht. Daar het gistermiddag, toen het ongelqk gebeurde, juist eb was, lagen deze gevaarlijke obstakels zeer dicht onder de wateropper vlakte. De Texel 79 had het ongeluk, één dezer mijnen te raken, waardoor een geweldige ontploffing werd veroor zaakt. Het voorschip werd finaal in stukken gereten. Het achterschip liep onmiddellijk aan de grond; aan boord hiervan bevond zien Backer Sr., die meteen verschrikt uitkeek naar zijn zoon. Deze was door de ontploffing van het voorschip ge slingerd, en vlak bij het achterschip in het water terecht gekomen. Zijn vader wist hem op het half gezon ken restant van hun bootje te trek ken. Even later werden beiden door de in de nabijheid varende sloep aan boord genomen. Een kwartier na het ongeluk was de ,,Dorus Rijkers" uit de haven van D§n Helder ver trokken, en deze heeft omstreeks kwart voor vier de beide geredden overgenomen en naar Den Helder gebracht. Daar bleek, dat Backer Sr. geen enkel letsel had opgelopen, en dat zijn zoon Albert zijn linker been had gebroken en inwendige kneuzingen had opgelopen. Overi gens maakte hij het vrij goed, en hij wilde zelfs wel een sigaretje roken. Hij is door de ambulancewagen van de G.G.D. naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht. Het vissersbootje kan als verloren worden beschouwd. Wij kunnen be sluiten met een waarschuwing aan het adres van alle vissers, om in den vervolge niets meer te riskeren, en vooral de gebieden te mijden, waar nog mijnengevaar aanwezig

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2