HELDERSCHE COURANT Het Russische volk Amerika vriendelijk gezind Bende fietsendieven ontmaskerd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Tochde komende jaren een gewapende vrede Het oordeel van Atkinson „Nederlander" had eigen S.D.'formatie Weerbericht- Door activiteit van een adelborst en de Rotterdamse politie Drie Japanse motorboten tot zinken gebracht Leende u geld voor ondergronds werk? Duitsers moeten evacueren uit Russische zone van Oostenrijk Hun aantal wordt op 45000 geschat DINSDAG 9 JTTLI 194S. 7te Jaargang N» f783. tm Haldi* VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij- Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t, n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Het rapport van de subcommissie der Commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, welke in de herfst van het vorige jaar een rondreis door Sowjet-Rusland heeft gemaakt, is thans uitgegeven. Uit de samenvatting van hun bevindingen zou blijken, dat het Rus sische volk vriendschappelijk gezind schijnt te zijn tegenover de Verenigde Staten, en dat het voorlopig onwaarschijnlijk geacht moet worden, dat Sowjet-Rusland geneigd zou zijn te beginnen aan een „niet-geprovoceerde oorlog tegen de Verenigde Staten of enig ander wei-toegerust land van aanmerkelijke grootte". Van zijn kant heeft Brooks Atkinson, speciaal correspondent van de New- York Times, dezer dagen een artikel gépubliceerd, als eerste van een serie naar aanleiding van zijn verblijf in Sowjet-Rusland gedurende bijna een jaar, in welk artikel hij verklaart, dat de Verenigde Staten bij hun pogingen om tot bruikbare betrekkingen met Scwjet-Unie te komen, moeten afzien van de gebruikelijke opvattingen om trent vriendschap. Volgens Atkinson zou men in de komende jaren slechts op een gewapende vrede kunnen rekenen. Volgens het rapport van bovenge noemde commissie zóuden de Sowjet- Russen in hun „internationale mili taire aspiraties" gesterkt worden door de van Amerikaanse zijde ge toonde afkeer van verdere offers door militaire expedities in het buitenland. Het Russische obTTógs- potentiëel zou vele moderne wapens ontberen. Langzaam tempo. In het rapport wordt als een zwak Levenslang geëist. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den onderwijzer Boe- Ie Hendrik Staal te Groningen, die tij dens de bezetting op eigen houtje een S.D.-formatie, bestaande uit „Nederlan ders", samengesteld had. Een van zijn mensen werd door de plaatselijke po litie op het Groninger platteland ont maskerd op de deel van een boerderij. Staal, die in de mening verkeerde, dat de boer hem dit had geleverd, trok met zijn groep naar de boerderij en ver moordde den boer. Daarvoor had hij zich te verantwoorden voor de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden. Deze Kamer veroordeel de hem ter dood. Staal tekende beroep in cassatie tegen dit vonnis aan. De ad vocaat-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatip concludeerde destijds tot verwerping van het beroep. De Bijzondere Raad van Cassatie overwoog ten aanzien van de straf maat dat de handelingen van requi- rant de zwaarste straf zouden rechtvaar digen. De Bijzondere Raad overwoog echter voorts, dat het nationaal-so- cialisme dezen zwakkeling de ver keerde weg had doen opgaan. Hij vernietigde de sententie voor wat de doodstraf betrof en bepaalde deze thans op levenslange gevangenisstraf met handhaving van de bijkomende straffen. AANHOUDEND DROOG WEER. De Bilt, 8 Juli. - Overdag matige Noordelijke wind, enkele overdrij vende wolkenvelden, droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Hoog water Laag water. 4.41—16.57 10.36—23.12 punt in het Sowjet-Russische bestel aan gegeven: het gebrek aan een active rende drijfveer voor de arbeiders en boeren om hun productiviteit tot het hoogste op te voeren. Om dit gebrek te1 ondervangen heeft de regering een stuk-werksysteem ingevoerd dat op zijn beurt een omslachtige administratie no dig maakt, waarin het initiatief weer dreigt te verstikken. De Russische ar beiders aldus zegt het rapport, werken in langzaam tempo. Werkstukken, die in 18 maanden klaar hadden moeten zijn, blijken na drie jaar tijds neg niet voltooid te zijn. Om het voetbalkampioenschap van Nederland. De te Breda gespeelde ont moeting N. A. C.Haarlem eindigde in een 21-overwinning voor de bezoekers. Een aanval der Haarlemmers op het N. A. C.-doel. A.N.P. P. President Truman heeft giste ren de begroting voor de marine van 4.119.000.000 dollar getekend. Uoor de voortvarendheid van een adelborst dn bet initiatief van een politieman is men er te Rotterdam in geslaagd eindelijk een bende onschadelijk te ma ken, die op uitgebreide schaal en volgens de nieuwste methodes fietsendiefstallen pleegde. t Genoemde adelborst had reeds lange tijd voor zijn woning in de Bilderdijkstraat een tweetal militai ren en enige burgers gadegeslagen, die om beurten langs de gevels sla pen en haastig verdwenen, zodra er toevallig iemand passeerde. Dit spelletje duurde zo lang, dat het hem begon te vervelen en daar hij vermoedde, dat er iets niet in de haak was, schoot hij in zijn uniform en liep de straat op, greep een der militairen in de kraag en dwong hem zich op het politiebureau te gaan verantwoorden. Maar op het bureau deed de sol daat of hij van den prins geen kwaad wist en aangezien de adel borst ook geen concrete feiten kon opnoemen, die strafbaarheid inhiel- dert, had de zaak hiermee afgelopen kunnen zijn, indien de betrokken wachtcommandant van het politie bureau tenminste niet de feeling van een detective bezeten had. Hij besloot, alvorens den soldaat vrij te laten, eerst eens in de Bilderdijk straat poolshoogte te gaan nemen. Bij verschillende woningen drukte hij op de bel en informeerde of er wellicht iets onregelmatigs had plaats gevond^i. Zo gebeurde het, dat een der bewoners door dit in formeren tot zijn schrik bemerkte, dat zijn fiets uit de gang verdwe nen was. Nu was de politieman waar hij wezen wilde. De militair werd op het bureau gehouden en de recherche werd ingeschakeld. Dit was het begin van de ontmaskering van een bende zwijntjesjagers. Ach tereenvolgens werden zes verdach ten aangehouden, benevens een he ler. Minstens 20 insluipingen had den zij op hun kerfstok. Een groot aantal fietsen, welke bijna alle in Brabant verkocht waren, konden worden achter haald. -Elk batcomplot kreeg zijn eigen taak toebe deeld: nummer een ging ver kennen of de baan vrij was, nummer twee maakte de deur open, nummer drie verbrak het slot van het rijwiel en nummer vier reed met de fiets weg. De anderen stonden intussen op de uitkijk. De gehele bende is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Door Hr. Ms. Kortenaer. De Nederlands-Indische voorlichtings dienst maakt bekend, dat de drie Japan se motorboten, die door Indonesische extremisten gebruikt werden, door Hr. Ms. Kortenaer in de Straat Bali tot zin ken zijn gebracht. Naar aanleiding van het bericht, dat Indonesische terroristen uit Java herhaaldelijk gepoogd hebben op de Westkust van Bali te landen, werd aan Nederlandse vlooteenheden het bevel gegeven hen op te vangen. Tij dens de operatie werden de patrouille rende vaartuigen verschillende malen door Indonesische kanonnen uit stellin gen op de kust van Java beschoten. Tijdens de Duitse bezetting hebben vele personen ten behoeve van het on dergrondse verzetswerk gelden uitge leend, betalingen gedaan of goederen geleverd zonder daarvoor vergoeding te hebben ontvangen. Thans worden deze personen, die menen aanspraak te mo gen maken op terugbetaling of ver goeding, in de gelegenheid gesteld hun vorderingen bij de Stichting Nationaal Steunfonds, Heerengracht 527 te Amster. dam in te dienen, vergezeld van een duidelijk rapport betreffende de wijze, waarop de vordering is ontstaan en van de terzake aanwezige bewijsstukken. De indiening der vorderingen kan tof uiterlijk 15 Augustus as. plaats hebben, NED. JEUGD GEMEENSCHAP HERDACHT 1-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van haar eerste ver jaardag hield de Ned. Jeugd Gemeen schap in het Hilversumse sportpark met alle aangesloten jeugdorganisaties Za terdagavond een demonstratie, waaraan door omstreeks vierduizend jongeren werd deelgenomen. De Sowjetrussische autoriteiten in Oostenrijk hebben gisteren bekend gemaakt, dat alle Duitsers in de Russische zóne van Oostenrijk on middellijk het gebied moeten verla ten om zich in de Franse zóne van Duitsland te vestigen. De betrokken Duitsers, waarvan bet aantal op 45.000 wordt geschat, hadden op dracht gekregen zich gistermiddag op politiebureaux te melden, waarbij zij ongeveer 15 kg. bagage bij zich mochten hebben en gereed moesten zijn om met ingang van heden in transport te vertrekken. Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken verklaart, dat het be vel niet slaat op Duitsers, die vóór de Duitse bezetting van Oostenrijk m het land woonden terwijl het Amerikaanse hoofdkwartier verklaart, dat het bevel zeker geen betrekking heeft op bewo ners van de Amerikaanse zóne van Oos tenrijk of de Amerikaanse sector van Weenen. In de Amerikaanse verklaring worden de uitgewezen Duitsers ervoor gewaarschuwd niet te pogen zich in de' Amerikaanse sector te vestigen, „waar geen maatregelen genomen zijn of geno men kunnen worden om hen op te na men of te voeden." Een Franse woordvoerder in Weenen zeide, dat hij niets afwist van maatre gelen, welke genomen zouden zijn om de uitgewezenen in de Franse zóne van Duitsland op te nemen. Waarnemers al hier zijn van mening, dat het Sowjet- russisch bevel op generlei wijze verband houdt met het bevel van Zaterdag tav. de onmiddellijke overneming van Duit se bezittingen in de Sowjetrussische zós ne van Oostenrijk.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1