Waar men de geheimen der zee tracht te doorgronden... Stadsnieuws Concert Winnubst Winkeliers opgepast! DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Radio en postduiven Bagage zoek? Kamperen op Texel B ezoeh aan het Zool. Slation Een ieder heeft wel eens gelezen over de wonderlijke ontdekkingen van den Amerikaan William Beebe, die met zijn stalen kogel tientallen meters in zee afdaalde om daar in de schemerige nooit betreden diepten het leven der zeedieren te bestuderen. Ook de be roemde Belg Professor Picard, de man, die met zijn ballon eên reis maakte naar de stratosfeer, deelde ons onlangs mede, grote plannen te hebben om in een stalen reuzenbol naar de diepten der zeeën te gaan, hopenlijk ter ont dekking van vele geheimenissen. Niet alleen in het buitenland maakt men zich echter verdienstelijk op het terrein der z.g. zeebiologie, ook in ons land en wel aan het Zoölogisch Station van de Nederlandse Dierkundige Ver eniging aan de Buitenhaven wordt op het terrein van het leven in zee diep gaand en voortreffelijk wetenschappelijk werk verricht. Gedurende de laatste jaren voor de oorlog was er een afdeling zeewater aquaria met zeer interessant levend materiaal voor het publiek te bezich tigen .Op deze wijze kon men kennis nemen van het leven van het gedierte der zeeën en vooral met die fauna, welke wordt aangetroffen langs onze kust en in de Noordzee. Het is onge twijfeld belangwekkend, iets meer van vissen en andere waterdieren af te weten, dan hoe je ze met de hengel moet verschalken of moet bereiden voor de maaltijd. Menig uur brachten we indertijd door met het beschouwen van de bevolking der aquaria: de ponen, de inktvissen, de palingen, de platvissen, de zeester ren, schelpen en zeeanemonen en zo veel meer. De oorlog kwam.... Het hoofddoel van het Station vormde echter niet deze openbare aquaria, maar wel het wetenschappelijk onder zoek en het instrueren van die studen ten der Nederlandse universiteiten, welke voor hun studie enige maanden op het Station verbleven, ten einde in de praktijk met de zeebiologie kennis te maken. Aan dit alles maakte de oorlog finaal een einde. Het Zoölogisch Station werd door de Duitsers gevorderd en stelsel matig werd de gehele kostbare inven taris gesloopt. Gedurende de daarop volgende jaren is het werk zo goed en zo kwaad als het ging in Leiden voort gezet. En nu Thans staat ook het Zoölogisch Sta tion in het teken van de opbouw. Van de totale afbraak van het interieur, de aquaria enz. maakt men nu een zeer dankbaar gebruik om alles naar de nieuwste ideeën in te richten. Alles wat direct met het water te maken heeft, komt op de beneden-afdeling. De bi bliotheek, leskamer, administratie en andere afdelingen kunnen op de boven verdieping gevestigd worden. Aan her stel en vernieuwing wordt druk ge werkt. In de grote aquariumruimte is een betonnen bak aangebracht van 14.000 liter inhoud. Dit is het reservoir voor Morgen, Woensdagavond 10 Juli, van half negen tot tien uur geeft de Har moniekapel Winnubst een concert in de Muziektent in het Julianapark, onder leiding van den heer H. B. Schenkels. Het programma luidt: 1. Washington Graysmars, Grafulla. Le Barbier de Séville, ouverture, Rossini. 3. Espana, Suite de Valses Chabrier. 4. Vrede en Vrijheid, Bondsserie, Valerius ea. 5. Czaar en Timmerman, Fantasie, A. Lortzing. 6. De Parelvissers, Fantasie, Bizet. 7. San Lorenzo, Mars, Sylva. No. 4 op verzoek van OKK. Dit num mer wordt op 17 Juli opgevoerd met 600 gymnasten ia het Timorpark. de bassins met dieren, welke elke dag geheel vers water nodig hebben. Zij leven van het microscopisch gedierte in het water: het z.g. plankton en van het zeeslib, dat voor negentig procent uit organisch materiaal bestaat. De platte bakken zullen o.a. dienen voor het onderzoek naar de gedragingen van ver schillende dieren, b.v. naar die van de z.g. kwallen, van wier leven nog maar heel weinig bekend is. Dit plankton- rijke water is vooral bestemd voor de kustdieren en wordt elke dag ververst. In de tuin bevindt zich een voorraad- tank, welke 100.000 liter zeewater kan bevatten. Dit water komt meer schoon (weinig slib-houdend) in de verschillen de bakken en is v.n.1. bestemd voor de open-zeedieren. Het plan is (maar de verwerkelijking hiervan kan nog wel twee jaren duren) om achter het be staande gebouw een afdeling in te rich ten speciaal voor de open-zeedieren. Thans reeds onderzoek. Zo wordt aan het algeheel herstel met volle kracht gewerkt. Daarnaast echter is het wetenschappelijk onderzoek weer ter hand genomen. Op het ogenblik is men o.a. bezig met het instellen van een onderzoek naar de trekdrang bij de vissen. Het is be kend, dat vele vogelsoorten in voor- en najaar van woongebied veranderen. Dit nu is in bijna even sterke mate het ge val bij de vissen. Wij weten b.v. pre cies, wanneer de geep in deze wateren verschijnt (ongeveer 28 Maart), de ge wone inktvis komt ongeveer 8 Mei en de pijlinktvis op 16 April in de Noord zee. Naar de oorzaken van deze trek drang, die in wezen veel overeenkomst vertoont met de vogels, wordt nu bij de vissen verder gevorst, daar dit ge- makkelijker is dan het onderzoek bij de vogels. We wandelen het gehele gebouw door. Vanaf de bovenverdieping hebben we een prachtig uitzicht over de haven, waar het op het ogenblik prettig druk is en over de zonovergoten blauwe rée van Texel. Al met al komen we tot de overtuiging van de uitermate doelmatig heid van gebouw en inrichting. Nog maals hier wordt prima wetenschappe lijk werk verricht; er zal nog veel be langrijks gepresteerd worden en het doet ons daarom zeer veel genoegen, dat het Zoölogisch Station na zovele jaren van gedwongen ballingschap weer een wer kelijk deel van onze stad uitmaakt. HAVENBER1CHTEN. Zondag arriveerde in de haven van Nieuwediep het motorzeiljacht „Iduna". Het schip vertrok Maandagmorgen weer met bestemming Terschelling. De meeste winkeliers kennen den man -met-h«Vkoffertje wel en velen zijn reeds het slachtoffer geworden van zijn praktijken. Deze vertegenwoordiger van niet bestaande zaken biedt alle moge lijke verbruiksartikelen tegen ontoe laatbare prijzen te koop aan, welke met een aanlokkelijke winst zouden mogen worden verkocht. Daar de winkeliers ten volle aanspra kelijk zijn voor de door hen gedane in kopen, wordt er ernstig voor gewaar schuwd, niet van onbekenden, doch slechts bij bekende bonafide zakenlieden te kopen. Dit wordt op verzoek van den minis ter nog eens onder uw aandacht ge bracht en wij onderstrepen deze waar schuwing gaarne. Immers een gewaar schuwd man geldt voor twee. RADIOTELEGRAMMEN AAN REPATRIëRENDEN EN PERSONEEL OORLOGSSCHEPEN. Via het rijkskuststation Scheveningen Radio bestaat tbans de mogelijkheid tot het verzenden van radiotelegrammen aan de repatriërenden, die per schip van Indië naar Nederland onderweg zijn. Een te verzenden radiotelegram kan aan ieder post- en telegraafkantoor worden aangeboden. De kosten bedragen per twintig woorden drie gulden vijftien cents, voor elk woord meer zestien en een halve cent. Voor oorlogsschepen bestaat een goedkoper tarief en wel tot twintig woorden één gulden negentig; voor elk woord meer negen en een halve cent. Het Post- en Telegraafkantoor verstrekt verder alle gewenste in lichtingen. ONZE GEMEENTESECRETARIS BLIJFT. Enige tijd geleden maakten wij mel ding van het feit, dat onze Gemeente secretaris, mr. dr. E. van Bolhuis, als nummer twee was geplaatst op de voor dracht als secretaris der gemeente Zwol le. Thans vernemen wij, dat nummer één van deze lijst, mr. df. van Leyden, gemeentesecretaris van Kampen, werd benoemd, zodat de heer van Bolhuis als secretaris aan onze gemeentesecretarie verbonden blijft. SCHEPEN MET REPATRIëRENDEN, Het repatrieringsschip Tjisidana zal Dinsdag 9 Juli te 22 uur te Am sterdam arriveren. De dobarkrj.ie zal Woensdag te 9 uur plaats heb ben. Het s.s. Ophir is 5 Juli uit Sue2 vertrokken. Het m.s. Ruys is 6 Juli uit Priok vertrokken en wordt 28 Juli in Suez verwacht en zal vermoedelijk 10 Augustus in Amsterdam aanko men. Door G. TH, ROTMAN. (Nadruk verboden.) 41. Nu, eigenlijk had dat kuiken wel een beetje gelijk, en de vrede was geluk kig weer gauw getekend. We klauterden één, twee, drie, over het kippengaas heen, en waren spoedig met de kuikens aan 't spelen, t Allereerst werd beslo ten een wedren te houden. Wij, muizen, kropen aUemaal op de rug van een kui ken, endaar ging het er op losl 42. Het doel was het kippengaas aan de overkant. Slingerstaart en Stippel jas kwa men allebei tegelijk het eerste aan, zo dat ze 't met z'n tweeën nog eens over moesten doen. Daar kreeg ik opeens een reuzen-inval: terwijl Slingerstaart en Stippeljas zich vol spanning voor de laatste rit gereed hielden.bonden Bibber- snoet en ik stilletjes hun staarten aan elkaar I Manschappen van het Reg. Infanterie vonden te Tangerang een beschadigde locomotief, benevens enkele bruikbare goederen- en personenwagens, die door de extremisten waren achtergelaten. De locomotief werd gerepareerd en op 9 Juni was de eerste trein onder Ne derlandse controle startklaar voor de reis naar Batavia. De manschappen, die zo hard gewerkt hadden om deze rit mogelijk te maken, rijden in de met de Nederlandse vlag getooide lorrie mede. NACOBUSSEN GAAN ZONDAGS RIJDEN. Met ingang van Zondag 21 Juli gaan de Nacobussen weer rijden. De dienstregeling zal worden bekend gemaakt. We herinneren ons allen nog wel uit de dagen van opkomst van de radio het mastbos van radiopalen, dat boven de huizen van onze stad verrees. De tech nische mogelijkheden waren in die tijd nog niet zóver gevorderd, zodat men voor het opvangen van de aethergolven dik wijls tientallen meters draad moest uit spannen. Behalve ontsiering van het stedelijk schoon, waren deze draden en masten een doorn in 't oog van de duivenliefhebbers. Vele van hun met veel zorg en kosten gefokte dieren vlogen zich dood tegen de antennes. Kort voor de oorlog kwam hierin door verschillende maatregelen en de verbete ring der radiotechniek een sterke ver andering ten goede en klachten werden nauwelijks meer vernomen. Het schijnt nu weer anders te moeten en op tal van plaatsen worden weer op dusdanige wijze radio-antennes aange bracht, dat duiven op hun dagelijkse oefenvluchten daartegen ernstige verwon dingen opliepen. Vooral nu is dit voor de postduiven- stapel zeer schadelijk. Door diverse maat regelen gedurende de oorlogsjaren werd nagenoeg de gehele postduivenstapel (on geveer 1.500.000 stuks) vernietigd. Slechts enkele honderdtallen konden worden be houden. Met de onderduikers, enkele schenkingen uit het buitenland en de vo gels uit de weermachtshokken moest de liefhebberij w«er worden opgebouwd. Verzocht wordt daarom mede namens de federatie van Nederlandse Postduiven- houcïers, antennes in overleg met in de omgeving wonende postduivenliefheb- bers aan te brengen en bestaande eventueel te verleggen en van kurken fe voorzien. De afd. pers en publiciteit van de re- patriëringsdienst deelt mede: Gerepatriëerden, die bagage missen en aangekomen zijn met een van de vol gende boten: Nieuw Amsterdam (10 Ja nuari); Oranje (14 Januari); J. van Ol- denbarneveld (14 Febr.); Noordam (20 Febr.); Johan de Witt (23 Febr.); Indra- poera 1 Maart); Alcantara (8 Maart); Te gelberg (12 Maart); Bloemfontein (15 Maart) worden verzocht te schrijven onder letters O. B. aan de afd. bagage van de repatriëringsdienst, Faulus Pot terstraat 2, Amsterdam, daar verschil lende colli zonder voldoende adresaan duiding zijn. TEXEL. - Naar ons van de zijde van het gemeentebestuur worcft medegedeeld, wordt voor het kamperen op het eiland Texel niet langer een kampeerpaspoort vereist. Met een gemeentelijke kampeer- vergunning kan thans worden volstaan.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2