Doopplechtigheid aan boord van Hr. Ms. „Soemba" Stadsnieuws Voor de eerste maal op een schip der Kon, Marine in Nederland Bevorderingen Rijkswerf De laatste „regeringsdaad" van minister de Booy Anna Pauiowna. DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Een voor d? Koninklijke Marine wel zeer bijzondere plechtigheid vond gis termorgen plaats aan boord van het radar-instructieschip Hr, Ms. Soem ba, liggende op de Marinewerf te Willemsoord alhier. Voor de eerste maal In de geschie denis van de Marine zon In Nederland op een oorlogsschip een baby ten doop worden gehouden, nj. de soon van den Adelborst der eerste klasse M. Waa lewijn en mrs. Waalewijn-Jane. Kort vóór de aanvang van de plechtig heid betraden wij het prachtige schip, dat juist een nieuw verfje had gekregen en waar alles keurig schoon en blinkend was. A n de sfeer aan boord was reeds de naderende bijzondere plechtigheid merkbaar. Op het achterdek, waar de doop zou worden bediend, was alles reeds in orde gebracht. Een lessenaar was opgesteld tegen de achterzijde van de longroom, rechts daarvan bevond zich het doopvont, in dit geval de blinkend gepoetste scheeps- bel, die nu omgekeerd op een met de driekleur omhulde steun, voor deze plechtigheid wel een heel ongewone rol ging spelen. Geeft acht". Stipt op tijd om half twaalf, stelt zich de gehele bemanning op langs de re ling van het achterdek. Familieleden voegen zich bij hen, alsmede de afge vaardigden van de Ned. Herv. Kerk ter plaatse, Ds. J. Borghardt en Ds. J. A. Quak. In het middengedeelte nemen de doopouders en verdere familieleden plaats. Dan klinkt het bevel: „Geeft acht!" De commandant van de „Soemba", luit. ter zee der le klasse J. J. Hogen- doorn, officieren en de vlootpredikant Ds. L. Bodaan betreden de plaats van de plechtigheid. Ds. Bodaan wordt op geleid door den ouderling J. J. Land man. Als de vlootpredikant zijn plaats heeft ingenomen, klinkt het commando: „Op de plaats rust" en kan de dienst een aanvang nemen. „Dit is een zeer bijzondere plechtig heid en daarom nemen we hier een woord tot richtsnoer uit het enige boek, dat hierbij behoort", aldus vangt Ds. Bodaan zijn toespraak aan. Hij leest ver volgens een gedeelte voor uit het tiende hoofdstuk van het Bijbelboek Marcus over Jgzus en de kinderen. Hij, Jezus, omarmde ze en hen de handen opleggende, zegende Hij ze. Ook Gij, doopouders, brengt nu uw kind tot Jezus. Hier daalt God af naar de mens. Hij zegt: „Ik lijf u in in Mijn genade- verbond". God zegt dat tot u, doop ouders. Dit, uw kind, eigen Ik mij toe om het te kunnen geven mijn onmete lijke genade". Na herhaling van de voorlezing uit het Bijbelboek en de korte toespraak In het Engels (mevr. Waalewijn is een Engelse) wordt het kind ten doop ge houden. De doopbediening. De aanwezigen ontbloten het hoofd. Volkomen rust heerst op het schip en het is of het werflawaai in de omge ving ook verder weg klinkt. Het rood- wit-blauw op het achterschip ontplooit zich in de zomerwind, een grote witte meeuw zeilt laag over het dek. De doopouders zijn opgestaan, de moe der met het kind in de armen, en reëel wordt de grootheid van dit moment ge voeld als de woorden der doopplechtig heid klinken: „Michael, ik doop V in de naam des aders en des Zoons en des Heiligen Geestes. Zalig zijn zij, die het woord Gods horen en het bewaren. Amen." De dienst werd gesloten met het bid den van het „Onze Vader". Onder de indruk van dit wel heel bij zondere gebeuren met als omlijsting de kleuren van de Marine, de dreigende kanonlopen van het luchtafweerschip „Undine" vlak bij en een stralende zo merlucht boven dat alles, gaat men uiteen. Met vader Adelborst M. Waalewijn hadden wij na afloop nog een kort on derhoud. Wij vroegen hem naar de re den van deze doopplechtigheid juist op een oorlogsschip. „In de eerste plaats behoor ik op dit schip. Mijn vrouw, die Engelse van geboorte is en die ik in Engeland leerde kennen, en ik kwamen samen op de Soemba naar Nederland." Van dit gebeuren zal nog een speciaal document worden vervaardigd. Mede namens de pers feliciteerden wij den vader met deze bijzondere dag en wens ten hem veel geluk voor de toekomst. Enkele maanden geleden maakten wij reeds melding van diverse bevorderin gen van het administratief personeel. Ondertussen hadden voor de werklieden 400 groeps-bevorderingen, c.q. verhogin gen plaats; bovendien werden c.a. 125 vaste aanstellingen uitgereikt, terwijl hieronder de bevorderingen der Tech nici per 1 Juni j.1. volgen. Van le tekenaar tot chef-tekenaar: G. Rens, C. R. Kruk, M. H, v. d. Blom; van tekenaar le kl. tot le tekenaar: R C. Gomes, H. G. Fonteijn, F. A. T. Terstappen, N. J. Verberne; van tekenaar 2e kl. tot tekenaar le kl.: J Brinkman; van scheepmaker tot tekenaar 2e kL: J. C. Koopman; van baas tot baas le kl.: C. de Jongh, F van Zoest; van commandeur le kl tot oaas: J. Toes, C. Brinkman, L. den Hartog; van commandeur tot commandeur le kl.: H. Guldemeester, J. C. Duinker, A. Rombouts, J. J Aerssens, J. Kok, J. Jansen, J. van Riel, C. Bakker, P. A. Klik, A. F Kalwij; van voorman tot commandeur: M. F. Ph. Bonte, P. van der Zee. F. Schendè- laar, W. W. Schoonhoven, K. Troost, J. H Blokhoff, A Wolters, C. C. Haringa; van vakman le kl. tot commandeur: H. Gorter. OPBRENGST COLLECTE VOOR DE RECLASSERING. Naar men ons meedeelt, heeft de collecte op de Nationale Reclasse- ringsdag Zaterdag j.1. opgebracht het bedrag van 390.44. Het comité brengt aan de collec tanten en aan de milde gevers haar hartelijke dank over. De laatste col lecte, voor de oorlog in 1939, bracht op 278,82, 45. Maar Stippeljas trok er zich niets van aan. Hij sprong regelrecht op me toe en begon me op 'n allergemeenste manier ln m'n neus te. knijpen. Hij draaide hem finaal 'n slag oml Nou, zo iets kan Je als „muis van eer" niet óp je laten zitten, en ik gaf hem dan ook be hoorlijk zijn portie terug. Straffen uitgedeeld en schor singen opgeheven. Een van de laatste daden, wel licht de laatste van den gewezen minister van Marine, den heer de Booy, is geweest het uitdelen van een aantal straffen aan werklieden van de Marinewerf- die men in ons nummer van Zaterdag heeft kunnen lezen en waarop we binnenkort na der terugkomen en het opheffen van de schorsing van den waarne mend directeur van de werf, rr. F. de Klerk en die van de ingenieurs H. 't Hooft en B. W. A. Bijvoet. En kele berispingen werden uitgedeeld. Men zal zich herinneren, dat we over deze schorsingen geschreven hebben en dat we, op grond van ons onderzoek concludeerden, dat de schorsing van deze heren onrecht matig was. Minister de Booy heeft dit feit na een jaaT erkend. De heren de K'.erk en Bijvoet werden in Juni van het vorig jaar geschorst, de heer 't Hooft in October. Er waren tal van objectieve getuigenissen, van volkomen betrouwbare mensen, die het goede vaderlanderschap van deze heren boven iedere twijfel verheven achtten, toch bleef de minister doof en eerst nu heeft hii erkend, dat de schorsing onrechtmatig was. Deze „zuivering" heeft, zoals vele zuiveringen, inderdaad wel een heel onzuiver kantje. BRAND BIJ EEN KAZEMAT. Gistermiddag vloog juist tegen over het Hoofdbureau van Politie een gedeelte van de begroeiing van de binnenhelling van de zeedijk in de brand. Ogeveer 50 vierkante meter brandde af. Om vijf uur ontstond even verder brand bij een kazemat. De camou- flagenetten begonnen te branden, alsmede de begroeting van de dijk. De brandweer rukte uit en binnen de minuut doofden met veel stoom en gesis de vlammen weer. Een en ander trok zeer de aan dacht van de jeugd. Over de oorzaak van de brandjes is niets bekend. Werd een branden de sigaret weggeworpen, of waren kwajongens de aanstichters? In elk geval men zy ook elders b.v. in de duinen voorzichtig met vuur, vooral in deze dagen van droogte, nu alles meer dan ooit uitermate brandbaar is. Door de politie werden twee personen aangehouden, die van dief stal verdacht worden. TWEE ADELBORSTEN BEëDIGD. Gisterenmorgen om half elf wer den aan boord van het radar-in- structieschip Hn Ms. „Soemba" liggende op de Marinewerf, de bei de adelborsten der eerste klasse: J. J. ten Kate en H. ten Raa beëdigd en daarmede opgenomen in het korps officieren der Kon. Marine. 4«. Het volgend ogenblik rolden we vechtend over elkaar heen. De arme Slingerstaart, die van links naar rechts meegetrokken werd. beleefde kwade ogenblikken. Maardaar zagen we opeens veldwachter Snorr -baard over het kippengaas klauterenNou> er vandoor, dat begrijp jel Tijdens het Europees zwemtoumooi, dat te Amsterdam werd gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van H. D. Z. en het 40-jarig bestaan van „De Dolfijn", en waaraan door Zweden, Denemarken en Nederland werd deelgenomen, werd de Deen Thomas Christiansen Nr. 1 in het num mer schoonspringen voor heren. De winnaar tijdens een van zijn fraaie sprongen. Anefo P. ZITTINGSDAGEN REPATRIëRINGSDIENST. Het was tot nu toe gebruikelijk, dat de dienst der repatriëring van het DBVO te Alkmaar twee dagen per week te Den Helder zitting hield. Door diverse drukke werkzaam heden, ook elders, is dit niet meer mogelijk, zodat nu met ingang van Woensdag 24 Juli a.s., alleen des Woensdags, zitting zal zijn en wel ten Raadhuize 's morgens van 9.30 uur tot 12.00 uur en 's middag van twee uur tot vijf uur. En dit eens in de veertien dagen. Of dit in de toekomst weer tot meerdere dagen zal worden uitgebreid, kan nu nog niet worden gezegd. DUIVENSPORT. Zondag j.1. organiseerde de Hel- derse Vereniging van Postduiven, liefhebbers „Het Noorden" de twee de vlucht voor jonge duiven. Er werden 93 duiven ingekorfd voor Oudenbosch, een afstand van 153 km. De vogels werden om 8.30 uur met bewolkte lucht en noordwesten wind in vrijheid gesteld. Toch werd de eerste duif reeds om 11.24.29 uur geconstateerd en de laatste en ne gentiende prijsduif om 11.40.8 uur. De volledige uitslag was: 1 en 7: R. Ran; 2, 3. 5 9 10, 11. 12, 13 en 17 Gebr. Buis; 4, 8 en 15; C. Bontes; 6 G. Sehotting; 14 A. Koo- ger; 18 M van Pelt; 18 J. Bosch; 19 T. J. Kos. Zaterdag 13 Juli tussen 3.30 uur en 5.30 uur inkorven voor Roosen daal. REEDS MEER DAN 10 000 GULDEN VOOR HET EEUWFEEST. Het hoofd-comité voor de organi" satie van het Eeuwfeest heeft weer vergaderd, doch na hetgeen wij reeds over de plannen publiceerden, geeft deze vergadering niet veel stof tot nieuws voor de lezers. De belangrijkste mededeling was wel, dat thans reeds voor meer dan 10.000 was getekend. S Koning, Directeur. J. Bijlsma. Hoofd redacteur. W. Kok. Opmaak en Alg. reportage. C. A. Dekkers. Stadsverslag gever. J. Bremer, sportredacteur. Hoofdcorrespon d e n t e n: Texel: H. J. Rey. Breezand—Anna Pau iowna: Ph J. de Wilde. Wlerlngen: J. Bals, Julianadorp: I. J, Gakeer. Door G, TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2