HELDERSCHE COURANT Speciale conferentie over het Duitse probleem Op voorstel van Molotof Gemiddeld 40 procent besparing op de huidige vervoersprijzen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULGWNA Amerikaanse missie voor Palestina Waarschuwing Weerbericht- Oorlogsvrijwilligers en beroepspersoneel van de Marine Besprekingen over wapen stilstand in Indië In de tweede helft van Augustus Hr. Ms. Flottieljeleider „Jacob van Heemskerk" naar Nederland Jongens en mannen tussen 10 en 60 gevangen gehouden Amerikaanse lening voor ons land H.M. de Koningin naar Engeland Auto in gracht gereden De hoofdklasse in de Voetbalbond VRIJDAG K JULI 194«. svJL. We Jaargang Mo. 9799, Doa Haldol VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. -Mrecteur: S. KONING. Hoofdredacteur: 3. BIJl.SMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mi). Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr Telefoon K 2230—2345. De raad van ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier -e Parijs heeft besloten, zo spoedig mo gelijk na het sluiten van de alge mene vergadering der Verenigde Naties in September, op een nader te bepalen plaats en tijd een speciale conferentie over het Duitse vraag stuk te beleggen, dit »p voorstel van Molotof. Tijdens de bijeenkomst zeide Byr- nes (Ver. Staten), dat hij voorstan der was van het oprichten van cen trale administratieve bureaux voor Duitsland. Hij wilde het Saargebied buiten de bevoegdheden van deze bureaux laten vallen. Dit gebied zou onder Franse jurisdictie blijven, tot dat de uiteindelijke westelijke gren zen van Duitsland zouden zijn vast gesteld. Een missie, afgevaardigd door president Trurnan der V.S., wordt in Groot-Britannië verwacht. De mis sie zal met de Britse regering over de uitvoering der aanbevelingen aangaande Palestina discussieeren. Deze aanbevelingen werden gege ven door de Amerikaans-Engelse commissie van onderzoek inzake Palestina. (Het betreft o.m. de eventuele toelating van 100.000 Jo den). Leden van de missie zijn: Henry Gr ede. die de rang van am bassadeur heeft en hier Byrnes, den minister van buitenlandse zaken vervangt, voorts de heren Gaston en Golthwaite. Duitsland telt evenveel inwoners als in 1933. De leider der Franse vooruitstrevende katholieken, Maurice Schumann, heeft in zijn blad „l'Aube' gewaarschuwd tegen een te slappe houding ten aanzien van Duitsland. HO wijst er op, dat er in Duitse concentratiekampen meer Euro peanen stelselmatig zijn vernietigd dan er in de tweede wereldoorlog Duitsers zijn gesneuveld. „Er zijn thans evenveel Duitsers als in 1933. VERTREK DER WEST-INDISCHE DELEGATIES. Vermoedelijk zullen de delegaties uit „De West" de volgende week Donderdag of Vrijdag naar Suri name en Curagao vertrekken. IETS WARMER. In de vroege ochtend enige mist- of wolkenvelden, daarna meest zonnig weer. Iets warmer dan gisteren. Weinig wind. 13 Juli: Zon op: 4.35. Onder: 20.56 Maan op: 20.45. Onder: 3.19. Hoog water Laag water 7.09—20.15 0.50—13.26 Een voorstel van Ernest Bevin. die de economische barrières tussen de Duitse bezettingszones wenst op te heffen, waardoor uitwisseling van surplusgoederen tussen de zones mogelijk zou worden, werd door Molotof (Sowjet-Unie) botweg af gewezen. Deze verklaarde, dat het voorstel van Bevin in strijd was met de voorwaarden van de overeen komst van Potsdam. VERKRIJGBAARSTELLING WITBOEK Het witboek betreffende de maatrege len tot zuivering van het geldwezen in Nederland is thans voor het publiek verkrijgbaar bij de Rijksuitgeverij, Flu welen Burgwal 18, 's-Gnavenhage en bij de boekhandel. Zondagavond 14 Juli zal overste Mulder, hoofd van het centraal vry- willigersbureau, in het radiopro gramma v^n de Nederlandse strijd krachten spreken over de dienstne ming en de positie van oorlogsvrij willigers en beroepspersoneel van de marine. Een gerucht doet hier te lande de ronde, als zou Sjahrir verklaard heb ben, dat hij een wapenstilstand aan dr. Van Mook heeft voorgesteld, doch dat dit voorstel door den lt. G. G. van de hand is gewezen. Met betrekking tot deze aangelegenheid heeft de regering aan het A.N.P. het vol gende verklaard: a. Het gerucht kan in deze vorm niet juist zijn, aangezien de militaire aan gelegenheden uiteindelijk den geal- liëerden opperbevelhebber compete ren. b Hier is bekend, dat besprekingen gaande zijn inzake staking der vijan delijkheden, waarin uiteraard de lt. G. G. wordt gekend. c. Er bestaat verschil van inzicht over bijzonderheden ener regeling. d Van een afwijzing door den gealliëer- den bevelhebber van deze voorstellen van de zijde van Sjahrir is hier niets bekend. BEëDIGING EN DéFILé DER LUCHTSTRIJDKRACHTEN. Op Woensdag 17 Juli a.s. zullen op het terrein van de Kloosterkazerne te Breda enkele officieren van de militaire luchtvaart worden beëdigd, bij welke gelegenheid het eerste grote défilé van het luchtvaart-regiment zal plaatsheb ben. Na afloop maakt het luchtvaart regiment een mars door de stad. De militaire plechtigheid begint omstreeks 11 uur in de morgen. Het algemeen spoor webabonnement komt terug UTRECHT, ten ons: De algemene - De spoorwegen berich- abonnementskaarten der Ned. Spoorwegen zullen binnenkort weer verkrijgbaar zijn. De drukkerij heeft de kaarten al in bewerking, evenals de tariefuittreksels voor het publiek en de aanvraagformulieren. Naarmate de drukker aflevert, kunnen de stations worden bevoorraad en zo zal men waarschijnlijk in de tweede helft van Augustus weer aan alle stationsloketten en bij de erkende reisbureaux een algemeen abonnement kunnen nemen. De prijzen. De prijzen die voor de oorlog voor de abonnementen golden, waren zelfs in de ogen van de gebruikers veel te laag en zij waren dat zeker uit exploitatie oog punt bekeken. Volgens gegevens, ont leend aan de internationale spoorweg statistiek had een voor oorlogs abonne ment 3e kl. f 44 per maand moeten kos ten. Sedert 1939 zijn de reizigerstarieven met gemiddeld 50 procent verhoogd. Deze verhoging wordt thans ook op de alge mene abonnementen toegepast, die dus voor de 3e kl. f 82.50 voor de eerste maand en f 66 voor iedere onmiddellijk aansluitende maand zullen kosten. Voor de 2e kl. bedragen deze prijzen resp. f 118.74 en f 95. Eerste klas abonnementen worden voorlopig niet ingevoerd. De prij zen zijn goedgekeurd door den minister van verkeer en den dir.-gen. voor de prijzen. Zo ergens, dan kan hier worden ge zegd, dat in een lang gevoelde behoefte wordt voorzien. Van talrijke zijden uit het bedrijfsleven wordt sedert lang aan drang uitgeoefend op de N.S. om de al gemene abonnementen weer in te voeren. Uit een enquête, die onder vroegere abonnementskaarthouders is ingesteld, is nl. gebleken, dat er zakenmensen zijn, die voor 250 300 gulden per maand verrei zen, zodat weder invoering van het alge mene abonnement voor deze mensen een besparing van honderden procenten op hun reiskosten betekent. Gemiddeld be draagt deze besparing 40 procent. Ook voor de tegenwoordige traject kaarthouders betekent de invoering van het algemeen abonnement in veel geval len een voordeel. Een trajectkaarthouder RotterdamAm sterdam, die nu f 100.90 (2e kl.) of f 71.50 (3e kl.) per maanud betaalt, kan dus voortaan beter de goedkopere alge mene abonnementskaart nemen: hij be taalt dan minder en mag het gehele land bereizen. Hr. Ms. flottieljeleider „Jacob van Heemskerck" zal op 22 Juli 1946 van Ba tavia naar Nederland vertrekken. Het schip, dat onder comamndo staat van kapitein ter zee F. J. van de Poll, zal vermoedelijk 29 Augustus in het vader land terugkeren. Er is thans bekend gemaakt, dat alle mannelijke geïnterneerden te Malang tussen 10 en 60 jaar, op be vel van de T.R.I., te Soerabaja ge vangen gehouden zullen worden. Het ministerie van Financiën deelf mede, dat met een groep vooraanstaan de Amerikaanse bankiers onder leiding van het New Yorkse Bankiershuis K 'in Loeb and Co„ overeenstemming is be reikt omtrent een dollarlening van het Koninkrijk der Nederlanden. Verwacht wordt, dat het bankierssyndicaat de le ning binnenkort op de markt zal bren gen. Nederland is hiermede 't eerste Euro pese land, dat na de oorlog tot eeil emissie in Amerika overgaat. Het doel van de obligatielening is om een beairt te maken met het consolideren van het in Mei van dit jaar door de export- ert importbank verleende kortlopende cre« diet. Voor onderscheiding Engelsen koning. H.M. de koningin is voornemens 30 en 31 Juli a s. een bezoek te brengen aan den koning en de koningin van Enge land, ten einde den koning persoon lijk de versierselen te overhandigen van het riddergrootkruis der militaire Willemsorde, waartoe de koningin Z.M. heeft benoemd. H.M., die in Buckingham Palace de gast van den koning en de koningin zal zijn* zal bij die gelegenheid tevens een ge* schenk der Nederlandse regering aanbie* den, bestaande uit in Nederland gefoktft paarden, welke deels voor zijn particulier gebruik, deels voor het garderegimenfc der Horse Guards bestemd zijn. Bestuurder en passagief verdronken. In de vroege middaguren geraak te, door tot dusver onbekende oor* zaak, op de Heerengracht bij dè Leliegracht te Amsterdam een per sonenauto te water. Hoewel op het hulpgeroep van alle kanten voorbijgangers toesnel den en enkele zich onmiddellijk te water begaven, hadden hun red dingspogingen evenmin als die, vail de inmiddels gealarmeerde brand weer geen succes. De 59-jarige be stuurder, de heer V. Oostvoorn ert de 47-jarige passagier, J,. Fortuin» werden levenloos uit de auto ge haald. In de bondsvergadering van cfe K N.V.B* op 3 Aug. zal het door de studiecommis-* sie inzake de instelling van een hoofd-* klasse ingediende voorstel worden be handeld. Naar wij vernemen wordt voorgesteld deze hoofdklasse als volgt op te bouwen: de drie hoogstgeplaatste elftallen op het einde van het seizoen 1946—'47 van dis trict 1 en 2, alsmede de twee hoogstge plaatste ploegen van de overige distric ten, dus in totaal 14 clubs vormen de hoofdklasse. Ten aanzien van de eerste klasse wordt geprojecteerd deze over vier afdelingen te verdelen, nl. West, Zuid, Oost en Noord. Nummer laatst van de hoofdklasse degradeert automatisch. De vier eerste klas kampioenen spelen voor een plaats in de hoofdklasse. De wedstrij den om het kampioenschap van Neder land komen te vervallen, terwijl het verder in het voornemen ligt om de pro motie- en degradatiewedstrijden over d® gehele linie (dus ook in de lagere afde lingen) zoveel mogelijk te laten vervallen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1