Het gaat om de belangen van onze jeugd Stadsniea Horgen speldjesdog De CJ.M.V. geeft: „Een avond voor allen Waar gaan we heen? Grote sportdag op Texel Breezand Tweede yerdrinkingsgeval binnen een week Anna Paulowna. DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. DISTRIBUTIENIEUWS. Geen rijwielbanden Geen brood zonder bonnen! Een pond witte suiker 'I SpcellvMiMrli vraagt de aandacht De problemen van onze naoorlogse jeugd zijn talrijk. Veel ie daarover reeds geschreven en gesproken, veel plannen zijn gsmeed en soms ook uitgevoerd. De wereld van het kind dient be schermd te worden en daarom is het in een stad als de onse snik een voorrecht het bestaan te weten van de „Speeltuinvereniging Den Hel der", die met haar materiaal en haar enthousiaste leidsters en lei ders so heel veel doet en wil doen voor de Heideree jeugd. Vóór de oorlog was de vereniging zeer actief, dat is voldoende bekend. Twaalfhonderd gezinnen waren als lid ingeschreven. Maar tijdens de bezet tingsjaren bleef de leiding actief. Men zette alles op alles om nog dat te doen, wat mogelijk was, zo vertelde ons de heer J. N. E. Teune, penningmeester van het Centraal Bestuur. Na 1940. Direct na het „grote bombardement" in 1940 toen men alle kanten heen vluchtte, scheen alles in duigen te val len. In September gingen de speeltuinen weer open. Óctober kwam.... weer bombardementen en evacuatie. De tuinen werden weer gesloten. In het begin van 1941 echter, toen de toestand iets dragelijker werd, drong men van de kant der ouders er op aan weer te beginnen. Ingeschreven stonden toen nog vierhonderd gezinnen en ten behoe ve van hen werden de speeltuinen „Oude Helder" en „Kemphaanstraat", clubs en verdere organisatie weer talge bruik genomen. Tuindorp was te onver antwoordelijk in verband met het lucht- gevaar bij de forten. In het Centrum waren te weinig kinderen. Tot en met 1943 werden er eik jaar zomer- en St. Nicolaasfeesten gehouden. We hadden ook nog enige last van de „Nederlandse" Volksdienst, die de hele zaak van ons wilde overnemen. We konden het gelukkig voorkomen. Sub sidies van die zijde werden eveneens geweigerd. In 1944 was er niets meer te beginnen. Er werd gewacht tot de bevrijding en toen deze tenslotte kwam, onze stad meer werd bevolkt, ontplooide ook ons werk zich weer. Het Centrum ging reeds in 1940 ver loren, de „Oude Helder" verdween bij de afbraak, zodat Tuindorp en Kemp haanstraat overbleven. Bewoners bouwen self een weel- tuin. In de Visbuurt was echter ook drin gend behoefte aan een speeltuin en hij kwam er. Een terrein werd door de be woners zelf geheel in orde gemaakt, ge nivelleerd, gedraineerd, omheind. De in richting kwam gereed, dank zij door ons opgeborgen opstallen van de „Oude Heider" en dank zij vrijwillige bijdragen. Op dit ogenblik telt de afdeling Vis buurt weer 500 ingeschreven gezinnen! In totaal hebben wij nu 1400 gezinnen ingeschreven. Wij en de buurtverenigingen. Na de bevrijding ontstond de figuur der buurtverenigingen. Ook deze trok ken zich in zekere zin het lot van het kind aan en namen het initiatief hen bezig te houden o.a. door het organise ren van kinderfeesten, wedstrijden en dergelijke. Voor deze gelegenheid klopte men echter meerdere malen aan bij het Be stuur van de Speeltuin om voor dat doel de nodige medewerking en beschikking over de tuin te verkrijgen. De Speeltuin voldeed daar gaarne aan. Nu gaat het hierom. Zou het niet mo gelijk zijn, dat al die gezinnen, welke aangesloten zijn bij een buurtvereniging ook lid werden van de Speeltuinvereni ging. Zulks in hun eigen belang? Dit vraagt per gezin slechts een bedrag van tien cent per week. Hiervoor kun nen de kinderen zich elke dag onder toezicht in de tuin vermaken en men steunt ook ons werk. In dat geval zou men wellicht niet tot de maatregel hebben behoeven ever te gaan, die men nu op stapel zet, mJL: het houden van een speldjesdag ten bate der Speeltuinvereniging op Zaterdag 13 Juli a.s. Voor onze jeagd! Waar echter de laatste tijd weer zo veel collectes onze aandacht hebben ge vraagd, bestaat het gevaar, dat U zult zeggen: „O, alweer zo'n collecte. Laat ze nu maar eens doorlopen." En dat mag niet. De opbrengst van deze speldjesdag komt n.1. in zijn ge heel ten goede aan onze Helderse jeugd. Veel geld is nodig om het speeltuinwerk gaande te houden, broodnodige herstel lingen te verrichten, de dagelijkse toe zichthouders hun salarissen uit te fee- talen en om de nieuwe Speeltuin Vïe- buurt van een behoorlijke inrichting te voorzien. Daarom moogt ge morgen niet aarzelen, wanneer een collectant U een speldje aanbiedt. Bedenkt, dat het hier betreft het be- lang van Uw eigen kinderen, van esit Heideree jengd en geeft met gulle hand. Ter opluistering van deze actie zal het Helderse Fanfarekorps op Zaterdag 13 Juli des middags muzikale nede- werking vertenen. EEN NIEUWE LIJST. Van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wjj lijst G 1, bevattende de namen van een groot aantal ge ïnterneerden op Java, welke zijn ge ëvacueerd naar geallieerd gebied De lijst ligt op ons kantoor ter in zage. W In een advertentie in ons blad Dinsdag werd aangekondigd, dat de derafdelingen van de C.J.M.V. in een programma zullen uitvoeren de titel „Een avond voor allen". De jeugdclubs van deze vereniging zit ten midden in een „kampactie" en óeze avond is er een deel van. Het ligt in ö,et voornemen om zoveel mogelijk jong«?ns een week naar een jongenskamp te zen den, dat door het N.J.V. op Terschelling wordt gehouden. Dergelijke kampen ftnxn- nen voor vele jongens van onschatbare waarde zijn voor hun toekomst. Na jarvn van oorlog, angst en leugen is het moei lijk de jeugd weer de hogere waarden van een mensenleven bij te brengen. En het is bewezen, dat in een kamp in de vrije natuur de meeste jongens uitermate ontvankelijk zijn voor het goede. Een week kamp ervaring kan op het gefeede leven een gunstige invloed uitoefenen en talloos zijn de bewijzen, die dat bevesti gen. De jongensleiders proberen dan ook met alle krachten de jongens in groot aantal naar Terschelling te zenden. Eiet Vrijdag 12 Juli Casino 8 uur n_m. Avond Jeugdclubs C. J. M. V. Zondag 14 Juli 2.30 uur nm. HRC Zaandijk op het HRC-terrein aan de Sportlaan. kost Teel. Vijfhonderd zeshonderd gul den moet er zeker bij elkaar gebracht worden. Van verschillende zijden Is er reeds voor dit mooie doel geld bijeenge bracht. Meer dan de helft Is binnen en de hoop is er op gevestigd, dat een uitste kend bezoek aan de AVOND VOOR ALLEN het resterende zal opleveren. Het programma wordt gedeeltelijk door de Jongens verzorgd Zij voeren o.a. een verhaal van Leo Tolstoi in lekenspel- vorm op. Verder is deskundige hulp in geroepen voor zang, muziek, voordracht enz. Het geheel belooft inderdaad een goede avond. Als U het wel meent met de jongens en dit met een kleine daad wilt bewijzen, gaat dan vanavond naar Casino, Men zie ook nog de advertentie in dit nummer. Zondag a.s vindt er op Texel een sportdag plaats, die wat de deelname betreft wel een unicum is. Er zullen nl, 188 gymnasten deelnemen, allen uit de kop van Noord-Holland. De gehele dag zullen er extra boten varen vanaf Den Helder, terwijl er 's avonds om 12 uur nog één vanaf Oudeschild ver trekt om de laatste deelnemers weer naar huis te vervoeren. De wedstrijden worden gehouden op Den Burg, terwijl er na afloop nog een gezellig bal plaats vindt. Wij twij felen er niet aan of er zal grote be langstelling bestaan, temeer daar er van de zijde van Texel alles wordt gedaan om dit feest te doen slagen. Woensdagmorgen is het S jarig zoontje van den heer J. Voorthuizen in de Middenvliet verdronken. De kleine jongen was pas ziek ge weest en juist voor het eerst weer buiten. Vermoedelijk is hij met een buurjongentje gaan vissen. Althans er lag een hengeltje aan de kant van het water, toen de moeder het kind. 4at zij miste en ging zoeken, achter het riet zag drijven. Dokter Veenis heeft nog geruime tijd getracht door kunstmatige ademhaling de levens geesten weer op te wekken. Echter tevergeefs. EEN HOGE LEEFTIJD. Onze oud-plaatsgenote, mevr. de wed. J. CornelissenCrum (ze bracht haar laatste levensjaren in „Noorder licht" op Wieringen door), is op 97- jarige leeftijd gestorven. >ruk: Dagblad v. Noord-Holland N V Door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 47. Maar Stippel jas en Slingerstaart cüe aan elkaar gebonden zaten, konden gauw niet wegkomen, want ze wilden elk een andere katn uit, en dat ging natuur lijk niet. Snorrebaard pakte ze op, maar Slingerstaart piepte angstig: „O, Snor rebaard, ik heb niets gedaan! 't Ia maal de schuld van Piepstaart!" 4ê. Nu. Snorrebaard met grote stappen naar m'n vader. Je begrijpt, dat we t eerste uur niet naar huis durfden; maar eindelijk moesten we toch wel. Vader had de mattenklopper al klaargelegd. En wat hij hiermee deed, kun je hierboven op t plaatje zien. BON 437 EN 937 ALGEMEEN 2 LITER PETROLEUM. Het Centraal Distributie (.antoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 14 Juli tot en met 20 Augustus a.s. de bonnen 437 en 937 Algemeen, zijn aangewezen voor het kopen van 2 liter petroleum. Daar het niet mogelijk ls alle eor- respondentie over rijwielbanden afzon derlijk te beantwoorden, schrijft het Vrije Volk", wordt aan alle be langhebbenden het volgende medege deeld: Tourbanden: met uitzondering van enkele door het C.D.K. genoemde voorrangsgevallen, mogen deze maand geen bonnen worden uitgereikt. Transportbanden: geen enkele bon mag worden uitgereikt. Eenige tijd geleden hebben vele per sonen broodbonnen aan bakkers afge geven, zonder dat zij daarop brood heb ben gekocht. Achteraf wordt thans dik wijls nog brood op deze bonnen ver langd. Het afleveren aan en het in ont vangst nemen van brood door consu menten is volgens de bepalingen van de brooddistributiebeschikking 1942 I ech ter uitsluitend toegestaan onder gelijk tijdige afgifte, respectievelijk onder ge lijktijdige in „-ïtvangstneming, van con sumentenbonnen. Aflevering op de destijds ingeleverde broodbonnen is niet toegestaan en kan derhalve niet verlangd worden. Ten overvloede worden bakkers er op gewezen, dat ook aan z.g. broodjeswin kels uitsluitend tegen inlevering van bonnen of toewijzingen brood mag wor den afgeleverd. Op 3 Augustus bon voor witte suiker. Het einde van de moeilijk heden in de suikervoorziening komt in zicht. De productie voor geraffineerde suikt is weer zo ver op dreef, dat, hoewel aan vankelijk de normale suiker distributie op 16 Augustus zou aanvangen, reeds per 3 Augus tus een bon kan worden aange wezen, waarna weer een regel matige voorziening za' kunnen plaats hebben. Voorzover op genoemde datum nog niet overal witsuiker voorradig mocht zijn, zal het publiek enige da gen moeten wachten of ruwe suiker kunnen nemen. De aanvoer van ruwe suiker is momenteel dermate bevredigend, dat nie' alleen op 3 Augustus het rantsoen geraffineerde suiker van de kinderen tot en met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden, maar ook aan de oudere leeftijdsgroepen voorlopig eenzelfde rantsoen -van 500 gram Aan worden verstrekt. Doe gewone werkzaam heden ongewoon goed. Rockefe'ler. MARKTBERICHT SCHAGEN. Op de Donderdag gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt- 33 Paarden 1 300—f 1700; 20 Magere gelde- koeien f 260—f 500; 12 Kalfkoeien f 425— f 575; 2 Pinken f 150—f 260; 23 Magere schapen f 50f 75; 93 Lammeren t 18 f 40; 8 Bokken en Geiten f 5f 40; 238 Biggen f 14f 30; 31 Konijnen en 175 Kip pen, vastgestelde prijzen. Voor de centrale: 3 Stieren; 37 Vette Geldekoeien, 2 Pinken; 3 Graskalveren; 97 Nuchtere kalveren; 11 Vette schapen; 47 Vette varkens. S Koning, Directeur. J Bijlsma. Hoofd redacteur, W. Kok, Opmaak en Alg. reportage. C. A. Dekkers. Stadsverslag gever. J. Bremer, sportredacteur Hoofdeorrespon d e n t e n: Texel: H J. Rey. BreezandAnna Pau lowna: Ph J de Wtlde. Wieringen: J. Bals, Julianadorp: I, j. Gakeer.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2