Een renaissance van het internationale recht Neurenberg De processen tegen September afgelopen? Onderscheidingen voor Marine-officieren De uitkering aan onderwijzers. Concertgebouworkest drie weken naar Zwitserland Nieuwe spelling in Sept. a.s. overal in gebruik? Onze graven in Duitsland Donderdagmorgen heeft de bevelhebber der zeestrijdkrachten, luit.-adm. C. E L. Helfrich, op het ministerie van marine aan de Lange Vijverberg te 's-Graven- hage een drietal hoge onderscheidingen uitgereikt, welke waren toegekend aan •fficieren der koninklijke marine. De versierselen van den bronzen leeuw, welke posthuum werd toegekend aan luitenant ter zee der eerste klasse B. C. Fock, werden overhandigd aan mevr. de wed. FockLely. In de overweging wordt gezegd dat luit. ter zee Fock als oudste officier, tevens officier van artil lerie, van Hr. Ms torpedobootjager „Van Nes" blijk heeft gegeven van hoog mo reel, bekwaamheid, doorzettingsvermo gen, zeer goede leiders eigenschappen en plichtsbetrachting tijdens en na de lucht aanvallen van Japanse bommenwerpers en duikbommenwerpers op 16 Februari 1942 in de Javazee, welke aanvallen ruim twee uur achtereen duurden en waarbij hes schip tenslotte een serie voltreffers ontving en onmiddellijk zonk. Na het ver lies van het schip hebben de overleven den getracht op vlotten land te bereiken. Enkele dagen na het verlaten van het schip is ltz Fock tengevolge van uit putting overleden. Gepensionneerd vice- admiraal C. J. ba ron van Asbeck werd onderscheiden met het ridderkruis in de orde van .den Ne derlandsen Leeuw Als algemeen militair commandant en oudst aanwezend zee officier heeft vice admiraal van Asbeck gedurende de oorlog in het gebiedsdeel Cura^ao zeer geruime tijd den lande vele en gewichtige diensten bewezen Tevens is het ridderkruis in de orde van den Nederlandsen Leeuw toegekend aan gepensionneerd vice-admiraal F. Koenraad, die als commandant der ma rine te Soerabaja, na de overweldiging van Nederlands Indië door Japan als commandant der marine in Australië en tenslotte als wnd. commandant der zee macht in Nederl. Indië den lande zeer be langrijke diensten heeft bewezen bij de reorganisatie en de wederopbouw van onze marinestrijdkrachten in het Verre Oosten. DE FOKVEEDAG TE ASSEN. In de vergadering van het Ned. Rund veestamboek te Assen is vastgesteld, dat de jaarlijkse centrale fokveedag dit jaar, buiten de gewone regel om. op Vrijdag 20 September a.s. te Assen zal worden gehouden. Van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vernemen wij. dat een ontwerp alge mene maatregel van bestuur betreffende een uitkering aan onderwijzers het mi nisterie heeft verlaten, maar o.m. nog de Raad van State moet passeren. Deze uitkering praejudicieert in geen enkel opzicht op de voorgenomen herziening van de onderwilzerssalarissen. Het is niet Juist, aldus het ministerie, dat prof. Van der Leeuw een regeling heeft ach tergelaten, die minister Gielen slechts zou hebben te tekenen. Wat brengt de radio? ZATERDAG IJ JULI. HILVERSUM I. 301 m. KRO: 9.20 Pluk de Dag, opgewekte melodieën bij de coh- tendarbeid. 9.00 Uit het Dagboek van een baby. 905 Vervolg Pluk de Dag. 9.45 Ouders het gaat om Uw kind. 11.00 ,,De Zonnebloem", radio ziekenbezoek. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.30 Lunch concert door Klaas van Beek en zijn Or kest. 13.00 Programma voor de Nederl. Strijdkrachten. 18.00 Accordeons In Vro lijke en droefgeestige stemming. 18.30 Pro gramma voor de Ned. Strijdkrachten. Wij sluiten U aan met19.25 Jonge kun stenaars stellen zich voor. 19.45 Medede lingen aan gerepatrlëerden en rubriek voor de Wederopbouw. 20.08 Lichtbaken door Henri de Greeve. 21.40 Avonturen van Pa Pinkelman n. 22.45 Opvoedkun dige problemen. 23.15 Op een ouderwets Volksbal. HILVERSUM n. 415 m. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.38 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrij ven. En nu.... Oké. 12.35 Eng. en Ameri kaanse Dansmuziek. 16 30 Men vraagt.... en wij draaien. 17.00 A.J.C.-uitzending. 17.30 Dansorkest De Ramblers. 18.45 Be langstelling voor Internationale Proble men. VPRO: 19.30 Bijbelvertelling door ds. B. J. - Aris. VARA: 21.15 Prikkel draad. Tekst van Anton Beuving. Muziek van Han Beuker. 22.30 Breng eens een Zonnetje. Een zonnig en vrolijk program ma. 23.15 Amerikaans en Nederlands, gra- .mofoonplaten-programma. Rev. dr. Edmund A. Walsh S. J., vice-president aan de Georgetown Universiteit te Washington en regent van de universiteitsschool voor de diplomatieke dienst, die juist uit Neu renberg is teruggekeerd, heeft op een persconferentie te kennen gegeven, dat de berechting der oorlogsmisdaden in Neurenberg de kern zou kunnen worden voor een renaissance op het gebied van het internationale recht. Dr. Walsh vertoefde sedert Augustus in Europa met een speciale opdracht van het departement van Oorlog als consulent voor de Amerikaanse staf bij de processen. Meer dan 700 ton belastend materiaal, het meeste daarvan authentieke docu menten, werd alleen door de Amerikaan se troepen opgespoord met behulp van speciale documenten-teams, die voor dit doel waren opgeleid. Dit materiaal be vat de volledige geschiedenis, aldus dr. Walsh. niet alleen van het nazi-regiem, doch van alle belangrijkse Europese ontwikkelingen sedert het einde van de eerste wereldoorlog. Het was een Germaanse passie om al les tot in de kleinste bijzonderheden op schrift te stellen, op een wetenschap pelijk verantwoorde manier, die het mo gelijk maakte deze grote hoeveelheid bewijsmateriaal te verzamelen, welke deze keer wordt aangewend tot heil van de mensheid, zeide dr. Walsh. Dr. Walsh beschreef in bijzonderhe den de getuigenis, afgelegd door den commandant van het concentratiekamo in Auschwitz (Polen) die terloops, doch snoevend uiteenzette, hoe hij de doel treffendheid bij de massamoorden had opgevoerd, en dat hij alleen het opper toezicht had gehad bij het doden van 2.500.000 menselijke wezens. De Duitse philoeophle. De Duitse philoeopbie van de afrelo- pen eeuw lag aan het nazi-systeem ten grondslag, zeide dr. Walsh. Zij werd naar voren gebracht door de beste be kende Duitse philosophen en militairis- ten en verspreid door docenten aan de universiteit van Berljjn om zo alle Duit se opvoedingscentra te doordrenken. Wat Hitier deed, zeide hij, was die phi- losophie te wapenen ze in werking te stellen. Hij zeide, dat hij verwachtte, dat de processen tegen Sepetmber zoo den beëindigd zijn, waarna de uitspraak aan de geallieerde controle-commissie zal worden voorgelegd. Dr. Walsh zeide, dat de inleiding door den hoofd-aanklager der Ver. Staten, rechter Robert Jackson, bij de opening van de rechtzaken op 21 November vorig jaar, beschouwd kan worden als een van de grootste redevoeringen van alle tij den. Dr. Walsh zeide, dat deze rede nieu we opvattingen van het internationale re ht introduceerde, zoals zij toegepast waren op het menselijk geweten eo de waardigheid der menselijke persoonlijk heid. Grepen ait het nieuws Het wetsontwerp voor de nationalisatie der Britse steenkoolindustrie is definitief 1 door het Britse parlement aangenomen. Het behoeft nog slechts de koninklijke goedkeuring. Het Lagerhuis heeft gister middag amendementen, aangebracht door het Hogerhuis, aanvaard. Geleerden uit alle delen van de we reld zullen volgende week te Londen sa menkomen om de driehonderdste ge boortedag van den natuurkundige Sir Isaac Newton te herdenken. Newton werd in 1642 geboren. De Britse autoriteiten te Weenen hebben de Russen een protest overhan digd over de Russische overname van Duitse eigendommen in Oostenrijk. Ge neraal Mark Clark heeft den Oostenrijk- sen kanselier, dr. Leopold Figl, een bood schap van president Truman overhan digd. De directeur-generaal van de UNRRA, Fiorello Laguardia, heeft aan de rege ring der Ver. Staten een voorstel over handigd om 120 000 verplaatste personen uit Duitsland in de Ver. Staten toe te laten. Het Amerikaanse departement van landbouw verwacht dit jaar een record mais-oogst van 3.341.646.000 bushels en een vrijwel record tarwe oogst van l 090.092.000 bushels. (1 bushel is 35 1.) Volgens Radio Rome zijn te Padua enige honderden Italiaanse studenten de club der geallieerde militairen binnen gedrongen, waar zij de Engelse en Ame rikaanse vlaggen door Italiaanse banie ren vervingen. TELEURGESTELDE BRUIDEN. Ongeveer 200 Engelse oorlogsbrui den zjjn met 50 baby's uit Canada naar Engeland teruggekeerd uit heimwee, gebrek aan bestaansmoge lijkheden of omdat hun echtgenoten zich inmiddels bedach: hadden. Donderdagmorgen is het 180 man sterke Concertgebouworkest uit Am sterdam per speciale trein te Bazel aangekomen. Het orkest reist door naar Interlaken, waar het een drie tal weken concerteren zal. Voor deze gelegenheid heeft de Neder landse gezant te Bern, jhr. Bosch van Rosenthal. een receptie gegeven, waarop behalve een aantal Zwitser se autoriteiten en de Franse ambas sadeur, M. Hoppendt. ook Eduard van Beinum en Evert Cornelis aan wezig waren. COMMISSARIAAT OORLOGSSCHADE. Het ministerie van Financiën deelt ons mede, dat het Commissariaat voor Oorlogsschade, afdeling Algemene Za ken, alsmede het centraal verrekenkan- toor over vijf lijnen telefonisch te be reiken zijn onder nummer 552300. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen indien het wetsontwerp betreffende de nieuwe spelling der Nederlandse taal, dat thans bü de Tweede Kamer is, tijdig tot wet kan worden ver heven, deze spelling reeds met in gang van de nieuwe cursussen in September a.s. te doen invoeren op de openbare scholen en de gesub sidieerde bijzondere scholen, bene vens op alle rijksinstellingen, DE „PIET HEIN" KON GEEN VOEDSEL VERVOEREN De minister van Volksgezondheid van de staat Queensland heeft gis ter verklaard, dat de regering van Queensland de Nederlandse autori teiten niet verzocht heeft om de Piet Hein voedsel te laten vervoeren naar Thursday Island. Er was een onderzoek ingesteld, doch het was gebleken, dat de Piet Hein alleen een deklast kon meenemen en deze laadruimte was niet geschikt voor het vervoer van levensmiddelen. In Duitsland liggen duizenden Neder landers begraven, die daar door den vijand zijn heengebracht en daar, of zijn gefusilleerd, of in concentratiekampen er gevangenissen mishandeld, tot zij het leven er bij lieten. Hun graven zijn onverzorgd Velen begeren, dat het stof felijk overschot dezer mannen en vrou wen wordt overgebracht naar de vader landse bodem. De „gravendienst", ge sticht door een aan'al oud-ondergrondse oiganisaties, houdt zich hiermede spe ciaal bezig. In overleg, zo schrijft men ons, met de regeringsinstanties, welke hierbij zijn betrokken, heeft deze dienst een regeling getroffen, waardoor de verzorging van de graven in Duitsland mogelijk zal zijn en waardoor, zo spoedig de geallieerde autoriteiten toestemming daarvoor geven, een aanvang kan wor den gemaakt met het overbrengen van ae stoffelijke overschotten naar Neder land. In overleg met de familie zal wor den beslist, of het stoffelijk overschot ir. de eigen woonplaats zal worden be graven dan wel op een centrale erebe graafplaats zal worden bijgezet. Be langhebbenden kunnen zich in verbin ding stellen met de gravendienst der voormalige ondergrondse groepen. Rijn straat 10. 's-Gravenhage Financiële bij dragen voor dit doel zijn aan dit adres eveneens zeer welkom of kunnen wor den gestort bij de Ned. Handel Mij, Heerengracht 17. Den Haag, met ver« melding „gravendienst". Een enorme gouden urn, welke het stoffelijk overschot bevat van den onlangs overleden koning Ananda Mahidel van Siam, is geplaatst op een gouden piëdestal in de luxueuze troonzaal van het paleis te Bangkok. Een soldaat houdt de wacht bij de urn. Op de voorgrond in het midden is een altaar, waarvoor de opvolger van den koning dagelijks tweemaal neerknielt en bidt. Deze foto is de eerste, .welke ooit van het inwendige van de troonzaal werd gepubliceerd. Ass. Press P.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3