j Lang; Ss»» de Amsterdamse Boulevards P. C. KAAN SCHEERST0ELR0LLEN Bal in „Concordia" HUWELIJK Over een meisje, een koektrommel kabouter en een fONDENSE DRIEVEN Door de lucht naar Engeland terug J. Sevensma N.V. Levensverzekering Mij. „NILLMIJ VAN 1859" 'N IEDER ONDER EIGEN DAK Papierhandel RUHLAND, Prins Bernhard's erepromotie Ons Kinderhoekje DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Hallo, meisjes en jongens! EVANGELISATIE VIJZELSTRAAT OUD-GEREF. KERK Algemene Begrafenis Vereniging „DEN HELDER" HERVORMDE KERKGANGERS, denkt U er aan één of meer goede boeken mee te nemen Zondagmorgen ten behoeve van onze jongens bij leger en marine? Actie over het gehele land. Inleveren in 't voorportaal van de kerken ZEEVAARTSCHOOL DEN HELDER. MACHINISTENAVONDCURSUS. leerling te laten inschrijven Als van ouds Hoe kan dat? VERHUIST ZONDAG 14 JULI DANSEN. CAFÉ „PRINS HENDRIK", Julianadorp. Met muziek van „De Zwervers". Emmastraat 99 ZONDAG A.S. fa Hippolytushoef. ~T Het is heet geweest in Amsterdam en als ik dit, in hemdsmouwen, zit te ty pen, is het nóg warm en ro'n geest verwijlt onwillekeurig aan de Huisdui- ner strandlijn en daaromtrent. Wat zegt u?.... Dat er bunkers zijn en dat het een bènde op het strand is en dat we bijna geen strand meer hebben? Goed, maar al deze dingen bezitten we ook in de hoofdstad en we misïen hier de blauwe zee en het witte schuim tussen de muren van dit reusachtig mensen reservoir wel erg. De temperatuur leent zich niet bij uitstek voor zwaarwichtige beschouwin gen en u zult vandaag genoegen moeten nemen met een plat du jour van ge mengde berichten. In de eerste plaats een opmerking over de Marine-Tentoon stelling in „De Bijenkorf". Als recht geaard Nieuwedieper ben ik er geweest en hoewel het voor iemand, die het reilen en zeilen van onze Navy van dichtbij pleegde te volgen, weinig nieuws bood, was ik tóch verheugd mijn schreden derwaarts gericht te hebben. Ik zag er vele mensen, die met véél belangstelling van alles kennis namen. Maar de meest intense belang stelling constateerde ik bij de jeugd. Er stonden 7 jongens bij de periscoop en ze kregen ruzie omdat elk van hen min stens een minuut of 10 wilde kijken door dat magische ruitje Er worden filmpjes gedTaaid. Van de oefeningen der vloot en van de acties der motor torpedoboten. Mannetje aan mannetje zaten de jongens, met hun neus op het doek, en ze bléven er zitten. Ik geloof dat ze er hele dagen blijven zitten en steeds is hun mond open van louter verbazing over zoiets moois als deze schepen van ónze vloot. Wat zei Heije ook weer? „Loopt Jan Salie op z'n muilen. Jan Courage kiest het want". Wel, ik geloof dat er onder de huidige spes patriae toch een flink kwantum Jannen Courage schuilen. En wat zou verheugender zijn dan dit? Men kan nog iedere avond in Amster dam uitgaan, maar men ziet dan zomer- programma's. Het „seizoen" Is potdicht afgesloten en de gezelschappen zijn óf bezig hun vacantie uit te vieren óf op zoek naar nieuwe stukken. Met de films is het navenant. Niet veel zaaks. Het is allemaal George Formby en kom riten en men kan beter een uurtje in het Vondelpark gaan wan delen dan een avond te verdoen in een bioscoop. In het deftige „Zuid", in het aardige Apollo-Paviljoen, treedt een ge zelschap artisten op, dat er zijn mag: Theater Plezier. Men beleeft er inder daad plezier aan. Het is alles origineel en fris en tintelend in hoge mate en als u eens een dag en een nacht in het zomerse Amsterdam verwijlt, vergeet dan niet naar dat Apollo-Paviljoen te gaan. Ik garandeer u een volkomen ge slaagde avond. Toon Hermans is de geestelijke vader van dit goede cabaret, waarin ook Matthieu van Eysden op treedt. Toen ik er was, zaten Corrie Vonk en Wim Kan achter me en ze hebben kostelijk genoten. Wim: breed en fors en weer kèrn-gezond. Corrie klein, onopvallend (op haar manne- broek na.:..!) maar met alle kenmer ken van haar grandiose esprit in de felle ogen. Heel Amsterdam wacht op hun eerste optreden. Dat zal wel weer zijn in het Leidseplein-theater, waar hun zegetocht, jaren geleden, ook haar ouverture beleefde. En voorts.... voorts wordt er hier zoute haring verkocht, die u a raison van 12 cent schoongemaakt kunt consu meren. Als u écht provinciaals wilt doen, of deftig, neemt ge die haring mee naar huis. De Mokummers plegen het geval staande bij het vette karretje, waar het grijze grom als een kwalijke substantie van afdruipt en eerst dón eet men Hollandse haring. Maar men is nu eenmaal ook wel eens iets aan z'n „stand" verplicht, nietwaar? Er hangt een lome geest over de stad, en het tempo van het leven in Amster dam is enkele versnellingen achteruit gezet. Niet bij iedereen natuurlijk. De sigaretten-jongens op de Nieuwedijk hebben zelfs nu nog niets van hun energie verloren en bieden u 20 uur per dag de saffies aan van 4 voor een gul den. Met laaiende energie wordt ook ge werkt voor de gemeenteraadsverkiezing. Overal hangen en staan weer de borden die een mens duizelig maken van de keuze-kansen. Groots kan ik het niet bepaald vinden en er worden heel on vriendelijke dingen gezegd. Nu kan. men pro-rood of anti-rood zijn, maar een reusachtig plakkaat op het Rembrandt- plein met „Amsterdam rood., de haven dood" lijkt me een minder gelukkige vondst van een bepaalde partij. Ik weiger aan te nemen dat die be paalde partij er op uit zou zijn de haven van deze stad bewust dood te maken en.... ook die andere partij gelooft dat niet. Er wordt veel ijs verkocht, maar lek ker is het niet. Waar zijn de tijden ge bleven van de paradijselijke plombières en sorbets, waèr de tijden van de échte ijslollies, die niet met zoetstof maar met suiker bereid waren? Maar laat ons tevreden zijn. En vooral als men nog in het bezit is van een niet al te verlegen en door de mot vervreten badpak en zich 's avonds naar het Zui- derbad kan begeven om lafenis te zoe ken in de Amsterdamse wateren. Op de dijk, bij de HZV, is het beter.... maar Nieuwediep is zo ver dat je dergelijke wensen maar inpakt en opbergt in het verste plekje van je hart. Of ik heimwee heb naar Nieuwediep? Nee, dat niet. maar.... in de zomer in Amsterdam.... Doch ik beloofde niet zwaar op de hand te worden en dus: finisl ANTHONY VAN KAMPEN. De erepromotie van prins Bernhard tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, op Dinsdag 16 Juli a.s., wordt door Hilver sum II uitgezonden. De reportage, voorbereid door Radio Nederland en de omroepverenigingen, begint om 14.30 uur en zal om 16.00 uur afgelopen zijn. DE FOKVEEDAG TE ASSEN. In de vergadering van het Ned. Rund. veestamboek te Assen is vastgesteld, dat de jaarlijkse centrale fokveedag dit jaar, buiten de gewone regel om, op Vrijdag 20 September as. te Assen zal worden gehouden. y "i. Door de Ned. Spoorwegen is op het Ingesteld. Hiervoor werden bussen ge zijn. De nieuwe bus op de brug bij traject Arnhem—Nijmegen een busdienst bruikt, welke van Nederlands fabrikaat Arnhem. Anefo/Renea P. Op een regenachtige Woensdag middag zat Elsje bij haar moeder in de kamer te tekenen. Ze had al een paar maal naar buiten gekeken, maar 't motregende aan één stuk door, zodat ze niet naar buiten kon. Tegen een uur of vier zei moeder: „Elsje, ik moet nog even een paar boodschappen doen, ga je mee of blijf je liever binnen spelen? Dat mag ook wel hoor, dan ga ik even alleen. Je bent nu toch wel zo groot, dat ik niet hoef te zeggen, dat je nergens aan mag komen. Ik ben zo gauw mogelijk weer terug" Zo bleef Elsje dan alleen binnen. Eerst tekende ze een tijdje door, tot ze opeens bedacht dat ze wel ergens trek in had. Ze liep naar 't dressoir en begon in de trommeltjes te zoe ken. O ja, dacht ze, vader is mor gen jarig, daarom hebben we van die lekkere boterkoekjes. Ik geloof niet, dat iemand 't zal merken, als ik er eentje uitpak. Zo gezegd, zo gedaan, Elsje snoepte een koekje op Ze dacht, weet je wat, ik pak er nog één, 't trommeltje is zo vol, dat die er ook nog wel af kan. Maar zo ging 't met het derde, het vierde, enz. enz. totdat ze opeens tot de ontdekking kwam. dat er nog maar een paar koekjes inzaten. O, o, ze kreeg er een kleur van en deed gauw 't trommeltje dicht! Ze zat nog maar net weer aan tafel te teke nen of moeder kwam binnen. „Zie Door G TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 4». Op zekeren dag zei moeder: „Kijk eens, lk heb een nieuwe hoed voor je gekocht; ben je nu niet blij?" Nou, lk was helemaal niet blij, want m'n vrindje* zouden men met dat rare ding zeker uit lachen. Maar Ja, ik moest en lk zou hem op, er was niets aan te doen! 50. Daar het Juist een vrije Woens dagmiddag was, stapte lk naar Blbber- snoet en vroeg of ze mee ging wandelen. Nou, dat deed ze, maar pas kwamen we aan de kant van de vaart, offft! Daar pakt* de wind mijn nieuwe hoed en even later dreef het fonkelnieuwe hoofddeksel midden in de vliet. zo, heb ik dat nu niet vlug gedaan?" zei moeder. „En heb je je niet ver veeld alleen? Je bent al een grote meid hoor. dat je zo goed op 't huis kunt passen. Nu lust je zeker wel een koekje, dat heb je wel ver diend". Moeder loopt naar 't dres soir, doet 't trommeltje open en ziet dat 't bijna leeg is. Elsje, zei moeder streng, „heb jij van de koekjes gesnoept, toen ik weg was. Nee moeder", jokte 't stoute Elsje, „ik wist nieteens dat er koekjes wa ren". Maar ze kreeg toch wel een kleur, toen ze dat zei en ze boog zich maar gauw over haar tekenboek heen. „Foei", zei moeder, „daar moet ik Bep (dat was 't dienst meisje) morgen toch eens goed voor onderhanden nemen, want wie kan 't nu anders gedaan hebben dan zij. Nu is vader morgen jarig en heb ik niets voor de visite. Dat is toch wel heel treurig". O, o, Elsje voelde zich helemaal niet op haar gemak. Ze probeerde door te tekenen, maar 't lukte niet erg rreer. Ze was blij dat moeder tafel ging dekken en brood snijden. Dan kan ik tenminste gauw naar bed, dacht ze. 't Was tamelijk stil in de kamer en ze kon duidelijk 't tikken van de klok in de voorkamer horen. Ze schrok, en luisterde Jok-ke- brok, Jok-ke-brok, Jok-ke-brok, tikte de klok. Elsje kreeg het er be nauwd van. „Nee moeder", zei ze, „ik moet maar één boterham". ,Je bent toch wel helemaal in orde El- sckind", zei moeder, of heb je mis schien een beetje koorts, je ziet zo rood". „Ja ik ben niet erg lekker", zei Elsje, „mag ik naar bed?" Ga maar gauw, zei moeder, dan kom ik js straks lekker instoppen". En boven was 't weer 't zelfde lied je, 't was of alles en iedereen haar toefluisterde: Elsje jok-ke-brok! Elsje jok-ke-brok! Ze kroop gauw onder de dekens en stopte haar vingers in haar oren en 't huilen stond haar nader dan 't lachen. Ze viel in een onrustig slaap en droom de dat er een kaboutertje binnen kwam met een hele grote trommel. Hij zette die voor Elsje neer en zei met een piepstemmetje: ik hoorde, dat jij zo graag boterkoekjes lust. Nu kind begin maar te eten hoor, maar je moet 't hele trommeltje leeg eten, eerier mag je niet ophou den. Elsje begon te eten en te eten, op laatst riep ze uit. Kabouter, heb toch medelij met me, ik lust niet meer. Eten! zei de kabouter. En Elsje at maar weer door. O, wat werd ons Elsje ziek van al die koek jes. Totdat ze opeens heel hard om (Van onzen specialen co rr es pond.) Ik had toch wel gelijk toen ik de vorige week in de trein van Hoek van Holland naar Den Haag plotse.ing tegen mijn buurvrouw zei: „Gek, het lijkt wel of het licht v hier vee; witter is dan in Enge land." De dikke meneer tegen over mij verslikte zich haast in een van zi£r laatste mooie mei kersen 1.75 per pond) van het lachen, maar toen ik gisteren op ongeveer 600 meter hoogte weer de Engelse kust kwjm overzeilen, moest ik ineens aan\die opmer king denken: ja, het MlSt^IS hier werkelijk rossiger, en naaf^nate Flauwtjes waren beneden de ha vens nog te onderscheiden, blanke vlekken in het grijs van de stad. de plotselinge lichtflits van een weer spiegelende ruit, en dat alles bij een onbewolkte hemel. De beruchte rook van Londen is de hoofdschuldige aan dit opmerkelijke kleurverschil, en ook de kleur van de grond, die hier overwegend roodachtig is en niet het kleigrijs dat in Holland overheerst. Overigens wel merk waardig om zo, binnen het uur, het Hoilandse en Engelse landschap vanuit de lucht te kunnen verge lijken. Holland is veel ordelijker, de stra ten en sloten zijn over het alge>- meen recht, de weiden groen en de bomen langs de wegen kleine regel matige toefjes, keurig op gelijke af- staqden van elkaar. Hier lopen bos we Londen naderden nam daT-'-e?? kkker veel meer dooreen, de verschijnsel toe, tot we eindelijk in een soort héél fijne bruinrode damp over de hoofdstad vlogen, die er bijna geheel door aan het gezicht was onttrokken. moeder gilde, die vlug naar bokten kwam en haar dochtertje met grote tranen op de wangen recht op In bed zag zitten. Moeder, riep ze, ik ben zo ziek geworden en nu moet ik 't hele trommeltje leegeten van de kabouter, en 't wil maar niet leeg. Moeder dacht al dadelijk, dat Elsje gedroomd had en probeerde haar te kalmeren. Maar ze wist nu ook met een, dat Elsje gejokt had straks en toch de koekjes had opgegeten. „Moeder", zei Elsje, „ik heb er zo'n vreselijke spijt van dat ik gejokt heb ik zal het nooit nooit meer doen". „Ik hoop", zei moeder, toch wel een beetje streng, „dat dit een goeie les voor je geweest is. Ga maar weer rustig slapen, de kabouter zal nu wel niet meer terugkomen. Jullie vinden 't zeker te warm om te schrijven? Nou, eerlijk gezegd, ik zit ook te puffen hoor. Jullie kunnen na school tijd heerlik gaan zwemmen en zonnebaden, maar de arme Trix moet de hele dag maar binnen zit ten en op jullie briefjes wachten. Ja en kwamen er nu nog maar briefjes, dan was 't niet zo erg. Dan weet ik tenminste, waarvoor ik zit. niet waar? Maar ik neem 't jullie niet kwalijk hoor. Profiteer nu nog maar van 't mooie weer, zolang duurt de zomer niet. En ik wil ook wel eens vacantie hebben, dat gun nen jullie me toch wel, 's 't niet. Zulen we dan maar afspreken, dat we met September weer met nieuwe moed beginnen? Maar dan ver wacht ik ook een heleboel nieuwe vriendjes en vriendinnetjes die me lange brieven schrijven over wat ze in de vacantie allemaal meegemaakt hebben. Afgesproken? Prettige vacantie dan en tot September. Tot slot volgt hier nog een verhaaltje van een meisje, dat snoepte. Moet je ho ren, hoe Elsje daarvoor gestraft werd. TRIX. ">ruk: Dagblad v. Noord-Holland N.V wegen zyn veelal door heggen af gezet, en de bomen die hier en daar in de weiden verspreid staan geven het landschap, van kronkelende ri viertjes en kronkelende wegen doorsneden, een veel gezelliger ka rakter. G. K Chesterton, de bekende Engelse schrijver en philosoof, heeft het ontstaan van die kronkelwegen zo geestig beschreven: the rol ling English drunkard made the rol ling English road", maakte de zwierende Engelse dronkaard de Engelse kronkelweg". Na de ellende van Hoek van Hol land en z'n ijverige douaniers, was het verfrissend om één, twee, hup op Schiphol het land uit en op Nort- holt het nieuwe Londense vliegveld, het land in geholpen te worden. De KLM heeft z'n zaakjes wel in orde; het is jammer dat de vliegtuigen zelf 't in geriefelijkheid tegen de En gelse moeten afleggen, maar de ser vice, zowel op de begane grond als in de lucht (dat weet ik nog van vorige keren) is onovertroffen, en als alles eenmaal weer min of meer in rechte banen is, zullen de banken in de Dakota's ook zeker plaats maken voor de zachte fauteuils waarmee mijn BOAC-vliegtuig was uitgerust. Het is die service die aan het reizen door de lucht nog zo'n aparte bekoring geeft: niet alleen de koffie, de sandwiches en de vrucht ten die aan boord worden gepresen teerd, maar vooral het gevoel te gast te zijn bij de steward(ess) die eens een praatje komt maken, die de dorpen en rivieren daar beneden bij name kent, en die op winderige dagen precies ziet, waar de papieren zakjes heen gedirigeerd moeten worden. En zo zijn we dan hieT weer. mid den in de discussies over het brood dat nu toch werkelijk op de bon gaat, midden tussen de berookte huizen en terug in het rumoer van de grote stad, dat nu, tegen midden nacht, nog steeds op de zoele nacht wind door mijn open raam de ka mer inwaait, En als deze reactie op het weerzien met Londen wat som ber mocht klinken, dan bedenke men, dat ik de hele afgelopen week onder de koelte van de bomen, in de verfrissing van het riviertje, op de rijpende korenvelden van dat on volprezen Twentse land, een kna gend gevoel van schaamte heb ga- had, dat ik dat land daar aan de overkant van het water in mijn vorige brief toch te onvriendelijk had bejegend. Voor straf mag ik er nu tussen het stof en het lawaai, wel een beetje heimwee naar heb ben! 9 Juli 1946. Wegens misstelling herplaatst. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: JO STRUYK en GRé HOUTERMAN. Den Helder, 8 Juli 1946. Sternstraat 12. Beukenkampstraat 5. Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op Qonderdag 25 Juli. Receptie: op Zondag 21 Juli Beukenkampstraat 5 van 35 uur. Toekomstig adres: Stern straat 12. JAN DE BOER en JOHANNA WAL Weduwe van P. KUUT hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben op 8 Augustus a.s. nam. 2 uur te Anna Paulowna. Breezand, Zandvaart 118. Zandvaart 75. 'Anna Paulowna, 12 Juli 1946. Gelegenheid tot feliciteren op 8 Aug. 1946 nam. van 46 uur Zandpad 118. Heden nam God tot Zich, onze kleine lieveling COBI, op de aanvallige leeftijd van 7 maanden. L. GEUS M. H. GEUS- DE LEIJ Den Helder, li juu 1946 Molenstraat 83. De begrafenis vindt plaats op Zaterdag 13 Juli a.s. des v.m. 10 uur vanaf het sterfhuis op de Alge mene Begraafplaats te Huisduinen. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze Broer, Zwager en Oom, de Heer WILLEM ZEEMAN, op de leeftijd van 74 jaar. Uit aller naam, Mevr. de Wed. P. W. ZEEMAN— ALBERTS. Den Helder, 11 Juli 1946. Ooievaarstraat 105 B. De begrafenis heeft plaats Zaterdag 13 Juli 1946 v.m. 11.30 uur op de Algem. Begraafplaats te Huisduinen, Gem. Den Helder. D. V. morgenochtend 10 uur en des middags om 5 uur spreekt de bekende A'damse Evangelist Allen hartelijk welkom. HERST. EVANG. LUTH. GEMEENTE Weezenstraai. Zondag 14 Juli, half elf: Dr. J. DE VREEDE, predikant bij de Protest. In dische kerk, thans met ver lof hier te lande. (Hoogstraat) A.s. MAANDAG 15 JUU 's avonds 7.30 uur hoopt D.V. voor te gaan De hr. v. LEEUWEN, van Loenen a. d. Vecht. DE KERKERAAD. Te koop: 2 H.A. BOUWGROND nabij stad. Brieven onder No. 79 bureau van dit blad. Uitvoerders J. Visser, Krugerstraat 93 Telefoon nr. 3114 G. v. Leeuwen, Californie- straat 8 - Telef. nr. 2338 A. P. De Wit, Stakman- Bessestraat58, -Telefoon nr. 3536 BsmsmI Wuk» sau* 9e dag ta dag uit- week la wttk uit, maand la maand aH. wachten Op verloesisg att Uw leeg ca doelloos bestaan dat naar aanspraak «a vertrouwelijkheid bunkert. Ga toch eens rustig en vertrouwelijk praten aan ito der adressen der Ver* e enig da NedarlandacKe Bemiddeling^ kaatoeaa „EXCELSIOR geheel on der vrouwelijke directie, bemiddelend voor Joeg tot oud soowd voor dea gegoeden, den middenstand, ak voor den arbeider»- en boerenstand en teven» „EXCELSIOR" keelt eea speciale ml- deeling voor heerea. die (met huwetfk ak doel) ia hun moederloos gczia eea huishoudster zoeken of dame» die al» zoodanig geplaatat wecschea te worden. Dank stf bet moote werk der Ver- ecnigde Nederlaadacbc Bemiddeling»- kantoren bereiken talloozen bet mooi ste wat bet leven ban kan bieden. a.L een oprechte kameraad Het ideaal, bet kostbaarste voor dke werkelijke vrouw. Het veilige baken voor eiken aan. Wij reiken honderdduizenden eenzamen alt alle steden, dorpen en gehuchten een oprechte helpende band! Ook U! Grijp deze hand. Vaadaag nog! Laat Uw tijd niet leeg ea doelloos voort- vliegen. Het leven vliegt zoo snel Kom dua even vertrouwelijk praten el al» dit niet kan. vraag dan huisbezoek. Vereenig de Nederlaadacbc Huwelijk». Beaiddeliegskan toren «EXCELSIOR" Hoofd-Administratie s Jok. Verhuktatraat 10, Amsterdam. Alk kantoren zijn dagelijks, ook 'a-Zon dags. geopcad van 2—5 u. '«-Morgen» ea 's-avonds na afspraak. '«-Maandag» gesloten. Brieven uitsluitend richten san het hoofdkantoor te Amsterdam. Kantoor t« ALKMAAR: HofdUlutraat li. PENSION GEZOCHT op Texel voor Moeder, Doch ter en Zoon, 10 jr. 311 Aug. K. Molenstraat 21 D£n Haag, G 764. Als Inspecteur voor het Noordelijk deel van Noord- Holland werd aangesteld de heer P. BANDSMA, Singel 28, Den Helder, Tel. K 2230-2679. Voor de op 3 September a.s. aanvangende avondcursus vo%r machinisten, waaraan wordt opgeleid voor het voor lopig diploma voor machinist bij de grote handelsvaart, bestaat gelegenheid zich als bij den wnd. directeur, den heer G. J. GROBBEN, Timor- laan 24, elke werkdag van 1920 uur. Naam Straat Plaats Uitknippen. In couvert zenden aan: Hypotheekfonds „HYPO", Alkmaar. TELEFOON 2629 TELEFOON 2629 RUYGHWEG 101, DEN HELDER U naar alle plaatsen in Nederland onder garantie met prima materiaal. Vanaf heden weer gelegenheid tot opberging van meubflair in onze welbekende droge, speciaal inge richte bergplaats TELEFOON 2629 TELEFOON 2629 Aanvang 's middags van 3 tot 6 uur en 's avonds van half 8 tot 1 uur.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3