Ook vrijgegeven terrein blijft gevaarlijk Stadsnieuws Pe Mijnen Opruim Diëtist waafchmwtt Nog honderd slachtoffers per maand WIST U. Tivoli- en Witte Bioscoop Zomertochten Jongeren Verbond DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Geld geleend aan de ondergrondse? De CJMV-avond nu morgen DISTRIBUTIENIEUWS. Schoenenbon geldig tot 28 Juli Het aardappelrantsoen voor deze week Bloemfontein met 1200 evacué's naar Nederland Na de vMutlti gun beginnen en ook vele ouderen er op ait trekken, lijkt het nos goed nog eena en niet ten overvloede de aandacht te vestigen op bet volgende: Officieel immers heet het, dat voor al in onze omgeving landmijnen, zich boven de oppervlakte bevindende explosieve stoffen, landmijnen en dergelijke zijn geruimd en men dus vroeger gevaarlijk terrein weer met een gerust hart kan betreden. En dat is inderdaad met bepaalde ter reinen in onze omgeving het geval, liet zeestrand ten Zuiden van Huis duinen en dirfnen en strand van Te xel b.v. zjjn voor het grootste ge deelte vrij gegeven, maar men be denke hierbij steeds en dat werd ons in een gesprek met de Mijnen Op ruim Dienst ook nog eens nadrukke lijk gezegd: Welk geruimd terrein ge, ook al is het z.g. vrfl, betreedt, het is geheel voor eigen risico. Immers het gevaar blijft aanwezig, hoe nauwkeurig men een gebied heeft onderzocht. Men vertelde ons b.v. het volgende. Ergens langs de kust heeft de bevolking b.v. de brutale moed ge had tijdens de hongerwinter bordjes, waarmede mijnenvelden werden aan geduid, te stelen voor brandhout. El ders groef men houten kistjes om landmijnen weg. Bij het ruimen kon men tengevolge hiervan niet elke mijn ten» vinden. Deze bleven achter en ziedaar het gevaar. Op het strand. Langs de kust werden zoals bekend, dat de Noemen, planten, heesters en zelfs de meeste bomen waarvan U ge niet op Uw wandeling langs de wegen en plantsoenen en door de parken van onze stad, afltomstig zijn uitDen Helder Wist U dat de schade veroor zaakt door de hier altijd heersende wonden, het normale afsterven van eenjarige planten en het ab- normle verlies van bloemen en heesters door de diefstallen van den laatst en tijd, ruimschoots wordt goed gemaakt door de productie van onze gemeentelijke kwekerij aan de Soem- bastraat-Javastraat? De 5000 geraniums, de 10,0000 muur bloemen, al die duizenden planten die men jaarlijks voor de verfraaiing van de stad, het raadhuis en de monumen ten nodig heeft, worden hier onder de goede zorgen van den heer A. S. van der Lijn letterlijk gekweekt. Het was ook de heer van der Lijn, die met gerechtvaardigde trots Jl. Za terdag een groep belangstellende leden van de Nederlandse Reisverenlging onder leiding van secretaris Lorette weer op zoek naar het schoons in onze omgeving rondleidde over het 2% H.A. grote bedrijf. Belnlve de koude grond en het platte gras leveren vooral ook het drie tal aaneengebouwde warme kassen de jonge kweek en daarnaast enkele rea liteiten zoals bananen en annanas waarover wij reeds eerder schreven, waarvan de schaarse vruchten met de overvloed van aalbessen en kruisbes sen aan de patiënten van het zieken huis ten goede komen. Een aardige bijzonderheid is ook dat alle uit onze stadsperken afkomstige plantenresten hier worden bewaard en in een jaar of drie zijn geworden tot humusrijke potgrond die weer op de tuir. kan worden gebruikt. Alles bijeen een nuttig, efficiënt en Interessant bedrijf, waard wat meer be- kenheid en waardering onder onze stadgenoten te verwerven, waartoe dan ook de reisverenigng weer het hare heeft willen bijdragen. v. E, op talrijke plaatsen in zee asperges aangebracht. Deze werdefl als het wa re oekleed met allerhande projectielen. Bij het wegzakken of omspoelen van de versperringen en het verplaatsen van het strand geraakten deze projec tielen onder het zand. Later door de branding omwoeld, raken zij los en zullen aanspoelen. Bovendien op het strand zelf en tegen de hellingen van de zeereep, kunnen door verstuivingen projectielen bloot komen. Ook daar dus nog gevaar. Kijk dus goed uit en graaf zo weinig mogelijk in het zand. Ook voor ouderen geldt deze waar schuwing. Gaat men straks op reis en men heeft zijn vacantieoord in een voor hem onbekende streek, let dan dubbel goed op bij het betreden van ongebaand terrein. Informeert desnoods eens bij de bewoners ln de omgeving, zij zullen er allicht meer van weten. Zoals bekend zijn de Helderse dui nen nog niet officieel vrijgegeven. Biyft er af! Onlangs had voor leden van het on derwijzend personeel en andere op voeders van onze stad nog een lezing plaats, waarin reeds werd gewezen op het nog voortdurende ernstige gevaar, dat munitie en anders soms als zoda nig onherkenbaar ontplofbaar goed, oplevert. Van de zijde van de Regeringsvoor lichtingsdienst ontvingen wij een affi che, welke op uiterst suggestieve wijze nog eens op dit gevaar wijst. De plaat is ook toegezonden aan de hoofden van bijna alle scholen ln Nederland, met het verzoek de leerlingen te wijzen op de gevaren welke hen bedreigen, in dien zij spelen met achtergelaten oor logstuig. Het advies is: „Raak niets aan, blijf af van alles wat ge in bossen, landerijen, in duin of op strand vindt. Waarschuw onmiddellijk de politie, die de bevoegde instantie ervan in kennis stelt. Indien men daartoe in de gelegenheid is, zou de mljnenopruimdienst gaarne zien, dat men zelf reeds een soort waar schuwing bij het voorwerp plaatst. Bovendien is een zo nauwkeurige opgave van de vindplaats zeer ge wenst. Langs het strand b.v. tus sen kilometerpaal 1 en 2. Nogmaals: loopt niet raak weest voortdurend op uw hoede en laat het cijfer van gemiddeld honderd slacht offers per maand nog nu, een dubbe le waarschuwing zijn. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Waar gaan we heen? Dinsdag ld Juli. Casino, avond Jeugd club* CJMV, 8 uur. De directie deelt ons het volgende mede: Aangezien het ons Vrijdagavond JJ-, door een storing buiten onze schuld, niet mogelijk was het volledige programma te vertonen, stellen wij het publiek van die avond gaarne in de gelegenheid de films alsnog te gaan zien. Hiervoor is de volgende regeling ge troffen. Tivoli. De afgegeven witte kaarten zijn uitsluitend geldig voor de extra voorstelling op Dinsdagavond a.s. 10 uur. Aangezien een groot deel van het zaal- en balconpubliek tijdens het wachten door elkaar was gelopen, was het ons niet mogelijk twee soorten kaarten af te geven. Teneinde een zo billijk moge lijke regeling te krijgen, stellen wij U in de gelegenheid gratis uw plaatsen te bespreken op Maandagavond van 9-10 u. Witte. De afgegeven kaarten zijn gel dig op Maandag-, Dinsdag, Woensdag- of Donderdagavond e.s. Helderse Bestuurders Bond. Men verzoekt ons de aandacht te wil len vestigen op het aardige programma van het Jongeren Verbond van de Hel derse Bestuurders Bond, waarvan ook in een advertentie in dit nummer sprake is. Dit programma is bestemd voor de Augustus week, welke samenvalt met de vacantie van de bouwvakarbeiders. Alle leden van de aangesloten afdelingen kunnen met hun echtgenoten of verloof den deelnemen aan drie bijzondere toch. ten. Vooral de tocht naar Texel, waar per auto een bezoek zal worden ge bracht aan de Staatsbossen, de Slufter en het Museum, wordt een bijzonder uitstapje. Onder de leuze. „Kent Uw eigen stad en omgeving", wordt deze zomer een veelzijdig programma aan de leden voor gelegd. Dit programma begint volgens de advertentie op Maandag 5 Augustus met een bezoek ean de „Lange Jaap". Dan verzulme niemand de tocht door de Donkere Duinen onder de populaire lei ding van den heer Nijkamp. Verder ligt het nog in de bedoeling een bezoek tS brengen aan het Pompstation, de gasfa briek, het Nat.-Hist. Museum en de bin nenkort te houden schilderijententoon stelling van de Noorder Kunstkring. Men vrage inlichtingen bij de in de advertentie genoemde personen, waar men zich ook als deelnemer kan laten inschrijven. (Nadruk verboden.) Door G. TH. ROTMAN. SI. Nu zat ik toch echt ln angst! Mis schien zou moeder wel denken, dat ik hem er expres in gegooid had! „Ik moet hem terug hebben!" zei ik tegen Blbbersnoet, en, terwijl het hoedje met de stroom weg dreef, holden wij het langs de kant aa. Maar.... hoe er bij te komenT Zij, die menen aanspraak te mogen maken op tijdens de bezetting aan on dergronds verzetswerk ter beschikking gestelde gelden, moeten hun vorderingen indienen vóór 15 Augustus 1946 bij de Stichting Nationaal Steunfonds, Heeren- gnacht 527, Amsterdam. De inzending moet vergezeld gaan van een duidelijk rapport betreffende de wijze, waarop de vordering is ontstaan en van de ter za. ke aanwezige bewijsstukken. Het ministerie van Financiën beslist na advies van het N.S.F, Voor verdere bijzonderheden zie men het raambiljet aan ons kantoor. In ons nummer van Zaterdag j.L schreven wij dat de wegens het uitval len van de stroom, opgeschorte avond van de Jeugdclubs van de CJMV, zou worden gehouden als de Casinozaal weer vrij was. Men deelt ons thans mede, dat deze avond nu is vastgesteld op morgen. Dinsdag ln Casino om acht uur nam. WEER EEN LIJST. Heden ontvingen wij lijst G 2, op nieuw bevattende de namen van een groot aantal geïnterneerden, die op Java van het ongecontroleerde gebied zijn overgebracht naar het geallieerde gebied. De lijst ligt op de bekende plaats op ons kantoor ter inzage. Helderse Bestuurders Bond. 52. Ha, daar kwamen we bij een struik waarvan een tak boven het water uitstak Ik liet Blbbersnoet netjes mijn staart om de tak knopen en liet me toen vallen, zodat ik met m'n kop omlaag boven het water kwam 'te hangenHa, jongens daar kwam het hoedje al aandobbe- renBegerig stak ik er allebei m'n handen naar uit...... Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de schoenenbonnen van het oude model (dit zijn de bonnen uitgereikt vóór 1 Juli 1946) tot en met 27 Juli a.s. geldig blijven. Deze bonnen moeten dus vóór 28 Juli as. worden besteed, aangezien na 27 Juli de oude sehoenenbonnen waarde loos zijn. Ruiling van deze bonnen tegen bonnen van het nieuwe model is niet mogelijk. De aan gerepatriëerden uit Ned.-Indië uitgereikte schoenenbonnen „een rant soen artikel K" blijven geldig. 's-GRAVENHAGE, lt Juli. - Het Cen traal Distributiekantoor deelt mede. dht gedurende de week van 14 t/m 20 Juli op de bon 306 Aardappelen 3 kg aardappelen en op bon 886 Aardappelen 1 kg aarcf- ^pelen verkrijgbaar is. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR ZEEPBONNEN. De geldigheidsduur van de voor huis houdzeep of toiletzeep aangewezen bon nen 430 en 930 algemeen is verlengd tot en met 20 Juli a.s. 300 MARINIERS NAAR INDIë. Vandaag zal een transport van 300 mariniers, bestemd voor de brigade mariniers te Soerabaja, aan boord van het motorschip „Johan de Witt" van Amsterdam naar Indlë vertrekken. 1200 Nederlandse evacué's uit Neder* lands-Indië zullen met de „Bloemfon tein" naar Nederland vertrekken. OP het schip worden zij ondergebracht >n de ruimen, waarin tijdens de oorlog troepen werden vervoerd. Vóór de oorlog was er aan boord van de „Bloemfontein" accomodatie voor 10° passagiers. De „Bloemfontein" zal Melbourne °P 15 Juli verlaten om via Sydney en Fremantle naar Rotterdam te varen. SPAANS-NEDERLANDSE LUCHTVAART-OVEREENKOMST. Radio-Madrid berichtte Zaterdag, dat te Madrid 'n Spaans-Nederlandse lucht vaartovereenkomst is getekend. Binnen kort zal een nieuwe luchtlijn tussen Amsterdam en Madrid geopend worden;

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2