HELDERSCHE COURANT De nieuwe Nederlandse vloot in tien jaren gereed „De besprekingen zijn tot een succesvol einde gebracht'' NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 40.000 officieren en manschappen Weerbenrht. Oorlog, als Britse troepen Java verlaten De toekomstige vloot: 8 kruisers, 4 vliegkamp schepen, 36 torpedojagers, 3 reparatie-voorraad schepen, 3 snelle tankers Nieuwe vredesconferentie in Indië onder Britse leiding? Krijgt hef Duitse militairisme weer een hans Waarschuwing voor aardappeltelers Russische spionnage in Canada. Michailowitsj ter dood veroordeeld DINSDAG 16 JULI 1946. 79e Jaargang No. f769. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten II cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. Ml). Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,65. Giro 16064 t. n. v. N.V. Drukkeri) v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. (Eigen verslaggeving.) „Wij kunnen niet buiten de zee, moe ten net van de zee hebben en hoewel misschien reeds te dikwijls de verge lijking gemaakt is met het Nederland der Gouden Eeuw. kan ik niet nalaten opnieuw in herinnering te roepen, dat wij de welvarendste en krachtigste na tie waren gedurende enkele tientallen jaren der 17e eeuw", zo zeide de heer Bezemer, hoofd van de Marine Voor lichtingsdienst, op een persconferentie, die Vrijdag aan boord van Hr. Ms. Ka- rel Doorman werd gehouden. Maritieme-visie noodzakelijk. Luit.-admiraal C. E. L. Helfricb, bevelhebber der zeestrijdkrachten, wees in een toespraak op de nood zakelijkheid van wat hij noemde, een „maritieme-visie" op het we reldgebeuren, om de „maritieme- macht" op de juiste wijze te kunnen waarderen. Want slechts die visie, die zich losmaakt van continenten en landsgrenzen, daartegen de ganse wereld met wijde blik omvat, kan ons in staat stellen, de waarde ter zee, voor eigen land en voor de ver houdingen tot andere staten te on derkennen, de wijde oceanen te zien niet alleen als natuurlijke scheidingsvlakken, maar ook als bind middel tussen de natiën. Deze maritieme-visie was aanwezig in de gouden eeuw, doch is naar spr. oor deel verloren gegaan in onze latere ge schiedenis. Weliswaar bleven wij de zeeën bevaren, de betekenis daarvan, de noodzaak van bescherming daarvan in tijden van gevaar, de onafwijsbare eis tot openhouden der zeeverbindingen, die slagader van ons volksleven, ging grotendeels verloren, hetgeen zich de monstreerde in verwaarlozing van de oorlogsvloot. Voor mij staat vast, aldus adm. Hel- frich, dat een krachtige vloot en daarbij moeten we dan niet alleen de blik richten op het vasteland van Euro pa, doch over zee de kansen had kunnen keren, dan wel zodanig preven tief had kunnen werken, dat de calami teit van heden ons was bespaard. Het tienjarenplan. Kapitein-luit. ter zee A. Kroese, sous-chef van de Marinestaf, lichtte daarna het Nederlandse vlootplan toe, zoals dat in de komende 10 jaar zal uit- KORTE OPKLARING. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: Na een tijde'ijke opklaring weer regen, hier en daar met onweer. Wei nig verandering van temperatuur. Krimpende en toenemende wind. 17 Juli; zon op 4.39. onder 20.52: Maan op 22 53, onder 7.37. Hoog water 8.19—21.36 Laag water 2.12—14.52 gevoerd worden, zodra de Kamer haar sanctie daarop gegeven heeft. De bemanning van de zeegaande vloot zal, zeer globaal geschat, bestaan uit 750 officieren en 14000 onderofficieren en manschappen. Behalve diie officieren en manschappen voor de zeegaande vloot, heeft men nodig de officieren en bemanningen voor de Marine-luchtvaart dienst, de onderzeedienst, de mijnen dienst, escorte- en patrouille-vaartui gen, het korps mariniers enz. Dat aan tal kan geschat worden op 5000. De practijk leert, dat in een oor logsmarine ongeveer de helft van het personeel vaart en vliegt, terwijl de andere helft aan de wal nodig is om het varende en vliegende bedrijf gaande te houden. In totaal is dus nodig een sterkte van plm. 2 maal 20.000 man of 40.000 officieren, on derofficieren en manschappen. Drie smaldelen. De zeegaande vloot bestaat uit drie smaldelen. De samenstelling van elk smaldeel is als volgt gedacht: 2 Kruisers, een vliegkampschip (Light fleet carrier), 8 torpedobootjagers, 1 re- paratie-voorraadschip en 1 snelle tan ker. Er is een materiëel-reserve geprojec teerd bestaande uit: 2 kruisers (onbe mand). 1 vliegkampschip (onbemand), 6 torpedojagers (bemand). Uit bovenstaande aantallen schepen blijkt, dat het totale plan met betrek king tot de zeegaande vloot inclusief de materiëel-reserve, omvat: 8 kruisers, 4 vliegkampschepen, 36 torpedobootjagers. 3 reparatie-voorraadschepen en 3 snelle tankers. Duikboten komen op dit plan niet voor, omdat, zoals overste Kroese mee deelde, de duikbootbouw op het ogen blik verkeert in een periode van expe riment, zodat men het gevaar loopt, duikboten te bouwen, die op het mo ment, dat zij van stapel lopen, ver ouderd zijn. Verklaring van Sjahrir. Volgens het Franse persbureau AFP heeft de Britse radio te Batavia mede gedeeld, dat Sjahrir Maandag heeft ver klaard, dat, indien de Britse troepen Java zouden verlaten, de tijd rijp zou zijn voor een gewapend conflict. Indien men wilde, aldus zou Sjahrir verder ver klaard hebben, dat er op Java een wa penstilstand zou kunnen bestaan, dan zou de zending van nieuwe Nederlandse troepencontingenten gestaakt moeten worden. Het bovenstaande werd door de Brit se radio te Batavia bekend gemaakt als vervolg op de Britse verklaring, dat de Engelse troepen geheel Indonesië met uitzondering van Java en Sumatra zou den ontruimen. SIAM DOET BEROEP OP VEILIGHEIDSRAAD. New-York, (AFP). - Siam heeft het Frans-Siamese conflict officieel aan de Veiligheidsraad voorgelegd. New-York, (ANP-Aneta). - Frederick Kuh, correspondent van de „Chicago Sun", meldt zijn blad uit Londen, dat de Britse regering, om een einde te maken aan de huidige impasse overweegt Nederlandse en Indonesische leiders uit te nodigen voor een nieuwe vredesconferentie onder voorzitter schap van lord Killearn en waar schijnlijk aan boord van een schip in de Ned.-Indische wateren. Haarlem kwam weer een stap dichte» bij het voetbalkampioenschap van Ne derland door een 32 overwinning op Limburgia in de te Brunssum gespeel de wedstrijd. Een aanval van Limburgia op de Haarlem-veste. A. N. P. P. Byrnes over de conferentie te Parijs James Byrnes, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag voor de radio een rede uitge sproken over de te Parijs gehouden con ferentie dqr vier ministers van Buiten landse Zaken. Byrnes begon met te zeggen, dat de strijd van tien maanden om de meningen van de grote mogend- In het etmaal van 's avonds 13 Juli tot 's avonds 14 Juli is op de Zuid-Hollandse eilanden en in het midden des lands de weersgesteld heid kritiek geweest voor het op treden van aardappelziekte. Ottawa (Reuter). - De Canadese ko ninklijke commissie heeft haar laatste rapport gepubliceerd over de spionnage- zaken in Canada. „Er bestaat in Canada e»n vijfde colonne, georganiseerd en ge ïnstrueerd door Russen ln Canada en Rusland, aldus het rapport. Er bestaat te vens weinig twijfel over de aanwezig heid van een „machtige organisatie in Canada" van de NKWD (De Russische V eiligheidsposi t ie). Agence France Press meldt, dat Michailowitsj, de voormalige leider der Tsjetniks in Joego-Slavië, ter dood is veroordeeld. De Joegoslavische radio-omroep deel de nog mede, dat een aantal andere be schuldigden in hetzelfde proces, eveens ter dood veroordeeld zijn. Michailowitsj zou de kogel krijgen. teden over de vredsconferentie met el- aar in overeenstemming te brengen „tot een succesvol einde" is gebracht. „De ontwerpen voor de vredesverdra gen, waarover wij het eens zijn gewor den zijn niet de beste, die de menselijke geest zou kunnen uitdenken, maar het zijn de beste ontwerpen, waar de men selijke geest de vier voornaamste geal- liëerden toe kon brengen hun goedkeu ring aan te hechten. Zij vormen de meest bevredigende stap tot de terug keer van de vrede, waarop wij in deze onvolmaakte en oorlogsmoede wereld konden hopen." Wij en de Russen. Nadat Byrnes de verschillende stadia van de bespreking over Duitsland in herinnering had gebracht, zeide hij: „Ik geloof niet, dat de Sowjet-Russen beseffen, welk een twijfel en achter docht zij in de geest van hun met-land. genoten, die hun vrienden willen zijn, hebben opgeroepen door de gereser veerdheid, koelheid en vijandiggezind- heid, waarmee zij het .Amerikaanse aan bod, gemeenschappelijk de voortgezette ontwapening van Duitsland te garan deren, hebben ontvangen. Gaat men het Duitse militairisme als een pion in het spel tussen Oost en West gebruiken en krijgt het Duitse militairisme weer de kans om te ver delen en te heersen?" Byrnes erkende, dat geen der vier grote mogendheden van mening is, dat haar bestuur van Duitsland goed functionneert. Aan het eind van zijn rede, die een half uur duurde, zei Byrnes tot zijn landgenoten: „Wij zullen er in en buiten de vergaderingen op aandringen, de vre destoestand voor deze oorlogsmoede we reld te herstellen, de soldaten naar huis en gezin terug te brengen, de zwaarden om te smeden tot ploegscharen. De oor log heeft wonden geslagen, maar wij moeten er voor werken deze wenden ie heien Wij moeten vertrouwen op de helende kracht van de vrede en bidden dat God in Zijn genade aan de wereld vrede zal geven."

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1