HELDERSCHE COURANT Indrukwekkende plechtigheid in de Domkerk te Utrecht Doel„Het bouwen van een federatie voor tientallen millioenen mensen'' WËBÊÊSSÊ^ WmÊmÊM NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Prins Bernhard promoveert tot eredoctor „Studenten: Werkt, opdat ge meer kunt zijn voor uw naaste!" Weerbericht. Nederlandse schepen ontsnappen uit Brisbane Philips atoomsplitsing apparaat naar Amsterdam Sjahrir opnieuw kabinetsformateur Nog een paar keer extra tabak Rede van Dr, Van Mook Het eersfe Duitse schip te Rotterdam WOENSDAG 17 JULI 194«. 7»e Jaarpang W«. 979*. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties M eent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. MU. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 1,Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t. n. V. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 3230—2345. Gistermiddag had te Utrecht in de Domkerk de erepromotie tot doctor ho- noris causa in de rechten plaats van Z. K. H. Prins bernhard. Buiten de kerk was helaas de regen spelbreker, maar in het gebouw zelf voltrok zich een plechtigheid zo indrukwekkend, als de eeuwenoude universiteit van Utreoht wellicht nooit heeft beleefd In de indrukwekkende Domkerk, waarin vroeger de hoogste onderschei dingen, die de Universiteit kan verle nen, werden uitgereikt, werd deze eer biedwaardige traditie in ere hersteld. Reeds vroeg hadden de vele genodig den, waaronder kardinaal De Jong, de minister-president dr. Beel. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dr. Gielen, het college van cura toren der Universiteit, oud-curatoren, de volledige senaten der studentenorga nisaties, hoogleraren-en professoren, ge deputeerden van de provincie, wethou der van Utrecht, vele militaire, geeste lijke en burgerlijke autoriteiten zich in de kerk verzameld, een bont en schit terend schouwspel biedend door de kleur en de gloed van uniformen en toi letten. In het inwendige wan de kerk was rondom de kansel een smaakvolle ver siering van rode en witte bloemen aan gebracht. De promotie. Om 3 uur precies arriveerden de ko ninklijke gasten: de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard met zijn bei de para-nimfen en onmiddellijk daarna beklom de rector magnificus, prof. dr. J. Boeke, de kansel, om zijn grote rede uit te spreken. De woorden wan den grij zen rector in zijn schitterende galage waad, werden onder diepe stilte aange hoord. Daarna was het woord aan den pro motor van den jongen doctor, prof. dr. H. M H. A. van der Valk, die de ver diensten van Prins Bernhard als leider van het Nederlandse werkelijk verzet schetste. De vrede valt zo vervolgde de promotor niet als een rijpe vrucht van lange en harde strijd in de schoot der overwinnende volken; ook de vre de moet gewonnen worden. Daarom is het zo verheugend, dat de Prins door zijn belangstelling en initiatieven blijk geeft de noden van ons te willen hel pen lenigen. Om de vrede te winnen is ook strijd nodig. Deze kost geen bloed, maar wel zweet en tranen. Aan het einde van zijn redevoering overhandigde prof. Van der Valk den Prins de doctorsbul en hing hem de rood-witte cappa om, als teken van diens pas verworven waardigheid- Toespraak van Prins Bernhard. De Prins beantwoordde de beide hoog leraren uijvoerig, zich tijdens zijn rede met enkele eenvoudige woorden van BUIÏG. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk regenbuien, hier en daar met on weer. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. 18 Juli: zon op 4.41, onder 20.51. Maan op 23.12, onder 8.53. Hoog water Laag water 8.54—22.13 2.43—15.31 dank persoonlijk wendend tot de spre kers. Na de vernieuwde organisatie van de Utrechtse studentenwereld te hebben gereleveerd, besloot de Prins met de volgende persoonlijke opwekking: „Studenten, ik wens u allen het beste toe in w streven naar hechtere samen werking en naar diep'er begrip voor el kaar. Wat gij thans tracht op te bou wen, kan van onschatbare waarde zijn voor uw gehele verdere leven, doch niet minder voor ons vaderland Grijpt de kansen, die u hier worden geboden. Werkt aan u zelf, opdat gij meer kunt zijn voor uw naasten. Weest nimmer voldaan met het bereikte, doch houdt steeds het oog gericht op het meerdere en hogere, in getrouwheid aan de geest van uw makkers, die voor de zaak van de vrijheid hun leven gaven. Tracht dan tezamen met Gods hulp een betere tos- komst voor te bereiden voor ons aller innig geliefd Nederland." Het studentenkoor zong aan het slot van de plechtigheid de prachtige Vale- riuscantate van Hans Brandts Buys, die afgesloten werd door het zesde vers van het Wilhelmus, door alle aanwezigen meegezongen. De koninklijke gasten begaven zich daarop naar het Groot Auditorium, waar een receptie werd gehouden die wel zeei druk bezocht was. De Koningin begaf zich bijna onmiddellijk huiswaarts. Drie Nederlandse schepen, De Both, de Van Outhoorn en de Bontekoe, zijn gisteren in alle stilte, zonder dat de vakverenigingsleiding er iets van wist, uit de haven van Brisbane weggevaren en hebben op eigen kracht de zee be reikt. Drie andere Nederlandse schepen, de Merak, de Stagen en de Van Swol, zijn uit Sydney vertrokken. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam vragen de gemeenteraad een crediet van f 17.000 voor het herstel van eniige gebouwen en het terrein van de voormalige gasfabriek in de Water graafsmeer, waarin de z.g. Cyclotron ('t apparaat voor atoomsplitsing) van de N.V. Philips zal worden ondergebracht. Met dit apparaat, dat het belangrijkste in zijn soort in Westelijk Europa is, kunnen atomen gesplitst worden en zijn aanwezigheid zal allerlei Industriëen kunnen aantrekken. Het moet opgesteld worden bij instituten, die van radio-ac tieve stoffen gebruik maken, zoals bio logische onderzoekcentra en inrichtingen voor kankeronderzoek. Daarom zijn de Phllipsfabrieken bereid het naar Am sterdam over te brengen en dienstbaar te doen zijn aan het universitair onder zoek. Na zijn terugkeer te Batavia heeft Sjahrir medegedeeld, dat hij op nieuw opdracht heeft ontvangen oen kabinet te formeren. De namen van de leden van dit kabinet zullen wel licht binnen twee dagen worden be kend gemaakt. Hoewel thans de tabakspositie het niet toelaat de rantsoenen blijvend te verhogen, is het toch mogelijk geble ken om gedurende de zomermaanden extra rantsoenen te verstrekken. Conferentie te Malino geopend Voor het eerst in de geschiedenis van de Archipel waren vertegenwoordigers van alle delen van Indonesië, met uit zondering van Java en Sumatra Dinsdag le Malino in vergadering bijeen, tenein de de regeringsvorm, waaronder tiental len millioenen Indonesiërs geestelijke en materiële vooruitgang zullen zoeken, te bespreken. Er heerst onder vele afge vaardigden de overtuiging, dat Java en Sumatra zich uiteindelijk by de federa tie moeten voegen. Dr. van Mook hield ter gelegenheid van de opening der conferentie een gro te rede, maarin hij o.a. zeide: „Wij zijn nu aan 't bouwen van een waarlijk grote federatie met tientallen millioenen inwoners, het is beter, dat wij onze federatie niet versnipperen tot een onpractisch aantal kleinere delen, daar een te kleine autonome eenheid de kracht en het mensenmateriaal mist om haar eigen zaken te kunnen behartigen. De regering is voornemens oVer te gaan tot de instelling van een alge meen regeringscommissariaat voor Borneo en de Grote Oost. Dit com missariaat zal de taak hebben om, in nauw overleg en in overeenstem- Door de Engelsen zullen pogingen worden ondernomen om het wereld- snelheidsrecord te verbeteren en te brengen bov«n 1000 km. per uur. Het gereedmaken van een der Glester-Meteors met straalaandrijving, waar mede de nieuwe recordpoging ondernomen zal worden aan de kust van Sussex tussen Littlehampton en Worthing. Planet News-P ming met de vertegenwoordigers van de bevolking een politieke construc tie te ontwerpen. Opbouw in het kader van het Koninkryk. Dr. van Mook verklaarde verder, dat de besprekingen te Malino natuurlijk samenhangen met de besprekingen, die met Sjahrir gevoerd worden. Wij moe ten immers trachten voor een samenhang van de verschillende delen een basis te vinden, waardoor 'n harmonisch bijeen- blijven mogelijk wordt en geen enkel deel overheerst of onder dwingelandij wordt gebracht. Eigenlijk bestaat er tussen de doelstel ling van beide partijen geen wezenlijk verschil, alleen verlangt de republiek met de vestiging van de onafhankelijk heid te beginnen en ziet de regering dit proces juist omgekeerd. De regering handelt daarbq niet alleen op gronden van wettigheid, doch ook in het belang van de bevolking, daar zy er van overtuigd is, dat de opbouw binnen het kader van het koninkrijk moet ge schieden, waaraan de Indonesiërs van de aanvang af niet meer als door de Nederlanders geleide pupillen doch als deelgenoten moeten medewerken. De eerste stap. Wanneer sommige groepen besloten hebben geen afgevaardigden te zenden, omdat zij zich voldoende vertegenwoor digd achten door Sjahrir, dan is dit hun goed recht, doch het is hun eigen keus geweest en zij hadden hier kunnen zijn om hun inzicht te kunnen bijdragen aan de discussies over de toekomst. Deze vergadering is nog niet de volle dige afspiegeling van de vertegenwoor digde gebieden, doch zeker de best mo gelijk in de huidige omstandigheden en bovendien slechts de eerste stan op de weg naar een goedgeorganiseerd demo cratisch overleg. Het eerste Duitse schip, dat na de bevrijding Rotterdam bezocht, is Dins- dagm ddag de War oven binnengeva ren. Het is het ss. Spree, dat onderde len terugbrengt van twee in 1944 doof de Duitsers geroofde laadbruggen. De bruggen zul'en op hun oude plaats, nl. op de terreinen ven Thomson's Ha venbedrijf, worden opgesteld.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1