Vereni9de Stat*" van Indonesië Helder II is er bijna! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hoogste dagproductie sinds de bevrijding Nederland het meest effectief in het verzet'' Hulde aan de arbeiders Volksreferendum over de Belgische Koningskwestie De Moerdijkbrug nadert zijn voltooiing Dr. Van Mook stelt voor: Alle bevelhebbers van Pearl Harbour tekort Vier Staten: Java, Sumatra, Borneo en de Grote Oost Zelfstandig binnen het Koninkrijk De engel van de gevangenis geschoten Het aantal arbeiders groeit voortdurend n „Zulk een man kan geen koelbloedig misdadiger zijn' Post voor Hr Ms Heemskerck Spaak aangezocht voor kabinetsformatie VAN VLIET KAMPOEN VAN NEDERLAND 50 K.M. Slijkhuis in Londen Het Amerikaans vlootbezoek aan Rotterdam en Amsterdam Amerika leent Ned.-Indië 100 millioen dollar SPORT H.R.C. II faalde opnieuw W eerbericht. 24 Augustus weer open voor het treinverkeer Een belangrijk werk Helder II wint van Velsen II VOETBALUITSLAGEN 70e Jaargang No. 9794. M« HELDERSCHE COURA VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij, Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving 3, Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij vJi, C. de Boer Jr> Telefoon K 2230—2345. Malino. (A.N.P.-Aneta). - Tijdens de bijeenkomst van Zondag heeft Dr. van Mook een samenvatting gegeven van het standpnnt, dat door het merendeel der afgevaardigden wordt gehuldigd. Hij stelde voor om Indonesië voortaan „De Verenigde Staten van Indonesië" te noemen. Terwijl de samenstellende delen souden worden aangeduid als „staten", die weer zouden bestaan uit „autonome gebieden". Dr. van Mook legde er de nadruk op, dat de meerderheid zich eens had verklaard met de verdeling van het geheel in 4 staten, t w. Java, Sumatra, Borneo en de Grote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn ver tegenwoordigd In zijn antwoord verklaarde dr. Van Mook, dat hij het met den laatstén spreker volkomen eens was, doch wel was hij van mening, dat, nu de verte genwoordigingen der verschillende de len voor de huidige conferentie niet op dezelfde grondslag waren samengesteld en een aantal groepen thans nog niet vertegenwoordigd was, het raadzaam zou zijn om de komende „uiteindelijk constituerende" vergadering een voor lopige vertegenwoordiging van de be volkingsgroepen" te noemen. In dit verband legde dr. Van Mook er de nadruk op, dat voor Java en Sumatra zetels dienden te worden gereserveerd. Mocht immers inmiddels in principe met Java en Sumatra overeenstemming wor den bereikt, dan zouden vertegenwoor digers van die gebieden aan de komende „constituërende vergadering" kunnen deelnemen. i' De Kleine Soenda-eilanden, die nog afzonderlijk overleg met dr. Van Mook hebben gepleegd, hebben er tenslotte in toegestemd hun voorstel, dat ieder hun ner een afzonderlijke staat zou worden, te laten vallen en .^autonome gebieden" van de „Staat der Grote Oost" te wor den. Met dit land zijn zij thans econo misch en ook anderszins verbonden. Hetzelfde doel. Er is geen verschil in het doel van Nederland en dat der Nationa listen. Nederland draagt verant woording tegenover de buitenwe reld, tegenover de kleinere groepen, die bedreigd worden en tegenover degenen, die lijden en in armoede verkeren. Wij wensen deze verantwoorde lijkheid met u te delen en deze zo spoedig mogelijk over te dragen aan de Indonesische gemeenschap, doch wfl wensen het goed te doen. Dr. Van Mook zeide, dat een over gangsperiode van 5 of 10 jaar eerder te kort dan te lang was. maar dat de directe maximum krachtsinspanning voor wederopbouw en reorganisatie het Voornaamste is. Door de historie, welke behalve vele minder prettige bladzijden ook enige mooie bladzijden heeft, hebben wij el kander leren kennen als geen andere volken in de wereld. Op die basis kun nen wij van beide kanten meer berei ken dan enige andere combinatie. Op de conferentie werd verder be sloten een laatste gemeenschappelijke conferentie voor Borneo en de Grote Oost bijeen te roepen om voor die ge bieden een constitutie te maken. Zij zou zich tevens bezighouden met ver dere verbeteringen in het kiesstelsel van de afgevaardigden, die hoofdza kelijk gericht zijn op eenvormigheid van verkiezing in alle gebiedsdelen. Deze verbeteringen dienen zo spoedig mogelijk te worden voorbereid. De vertegenwoordigers van de Riouw- 'Archipel, Banka en Billiton verklaarden, dat de band van deze eilanden met Su matra zo hecht is, dat zij er de voorkeur aan geven zich niet bij de „Staat Bor neo" aan te sluiten, doch in een af zonderlijke organisatie te blijven, totdat met Sumatra overeenstemming is be reikt. De vertegenwoordiger van Bali, de heer Soekawati, verklaarde, dat er in praktijk weinig verschil zal bestaan tussen een Indonesië, dat met Neder land door een bondgenootschap 'is ver bonden, zoals voorgesteld door de min derheid, en een zelfstandig Indonesië binn-n het Koninkrijk der Nederlanden, zoals de meerderheid voorstaat. Soekawati zeide, de voorkeur te ge ven aan het laatste, omdat een bondge nootschap de mogelijkheid voor buiten landse inmenging biedt. Hij wees er op, dat er ook t.a.v. de federatieve struc tuur van Indonesië overeenstemming be staat, terwijl hij als derde punt van overeenstemming noemde de wens, dat het verlangen naar zelfbestuur spoedig zou worden bevredigd. In dit verband verwees hij naar een motie, die naar aanleiding van een vroeger gedaan voor stel was aangenomen. Londen, (Reuter). - Aan de Ham- burgse vrouw Kathy Zassenhaus i-, volgens de Britse Nieuwsdienst in Duitsland de herdenkingsmedaille van het Noorse Rode Kruis toege kend. Zij wordt de „Engel van achthonderd Noorse en Deense ge vangenen" genoemd. Kathy Zassen haus werkte als tolk in de gevange nis, waar deze mensen door de Duit sers waren opgesloten Blijkens uitgebracht rapport zijn alle tien leden van de commissie 'van onder zoek inzake Pearl Harbour, samengesteld door het Amerikaanse congres, het er over eens, dat de bevelhebbers van leger en vloot op Hawai, „in hun verantwoorde lijkheid tekort geschoten zijn" Acht van de tien leden menen, dat wij len president Roosevelt en zijn kabinet gehandeld hebben met „onderscheidings vermogen, bekwaamheid en vooruitzien de blik" De andere twee leden echter hebben een apart rapport ingediend, waar in wordt verklaard, dat wijlen president Roosevelt, zijn kabinet en het militaire opperbevel te Washington „moeten delen in de verantwoordelijkheid voor de ramp. welke deze vitale basis is overkomen." Nieuwe records in de mijnen Heerlen. - In de week van 8 t/m 13 Juli werkten er In het ondergrondse bedrijf van de Limburgse mijnindustrie meer arbeiders dan sinds de bevrijding enige vorige week het geval is geweest. Gemiddeld per dag werden er ii.A tn„4. nnocTroer snn moor dan in de ruim 2 minder dan in de week daarvoor Het zieken-percentage bleef ongeveer gelijk. 7.3 ïn euige v\jxz&v- - 17.802 ondergrondse diensten gemaakt. Dat is ongeveer 500 meer week daarvoor Het totale percentage verzuimen liep in deze week terug tot 16.1 dat is «cv l«v„ PM (vorige week 7.5 Dank zij dit hoge aantal diensten werd in deze week een productie bereikt van 166 832 ton steenkool, wat ook meer is dan in enige voorafgaande week sinds de bevrijding. De productie per werkdag was gemiddeld 27.805 ton. De hoogste dagproductie werd bereikt op Vrijdag 12 Juli '46, toen dit even de 30.000 ton over schreed: 30.008 ton. De- prestatie per ondergrondse dienst ging een weinig omhoog en bedroeg 1562 (vorige week 1541 kg.) Uit de wervingsgebieden kwamen 17 nieuwe arbeidskrachten naar de mijn streek. De verdediging van Seyss Inquart Steinbauer liet er, toen hU Seyss» rol in Nederland begon te behandelen, geen twijfel over bestaan, dat het Neder landse volk hem als verdrukker be schouwt en hem haat. „Maar ik heb vaak gedacht, zo zeide hU in' een ka rakterschets van zün cliënt, dat een man, die zo fijngevoelig over Bach, Mo- zart, Beethoven en Bruckner kon pra ten, geen onmens en zeker geen onmen selijk koelbloedig misdadiger kon zijn". Geen inbreuk op het Volkenrecht. Steinbauer bestreed de aanklacht, vol gens welke Seyss de onafhankelijkheid van het land zou hebben aangetast. De genomen maatregelen waren volgens hem geen inbreuk op het volkenrecht, „want tijdens een bezetting beslist cfe bezetter zelf, ln hoeverre een noodzaak tot wette lijke maatregelen en tot verandering der wetgeving bestaat". Ten aanzien van de tewerkstelling in het buitenland betoogde de verdediger even eens, dat Seyss in deze steeds matigend was opgetreden tegenover Sauckels eisen. Een argument voor wegvoeren van ma terialen zocht spreker weer in de eisen van de totale oorlog. De Jodenvervolging. Nadat het gerecht voor de zoveelste maal de machtsursurpatie van Himmlers politie had vernomen, besprak Stein bauer Seyss' houding in de Jodenvervol ging. Hij maakte daarbij de wel wat over bodig lijkende opmerking, dat de Joden ster door de Nederlanders niet als een vernederend teken werd beschouwd. Na SeySs eigen getuigenis nog eens te heb ben samengevat zeide Steinbauer, dat de cardinale vraag in de aanklacht tegen dezen beschuldigde is, of hij het lot van de ontvoerde Joden gekend heeft en het niet heeft verhinderd. Ook tegenover zijn verdediger bleek Seyss „op overtuigende wijze" betoogd te hebben, van de ver nietigingskampen niets geweten te heb ben. „Toen ik hem vroeg, waarom hij niet was afgetreden, toen zijn eigen in zichten in dit vraagstuk bij Himmler en zijn trawanten geen invloed bleken te hebben antwoordde hij, dat hij als soldaat in de oorlog niet mocht deserteren". Steinbauer heeft voorts de hongercata- strophe in Holland voorgesteld als een door de staking ontstane noodtoestand, die den aangeklaagde niet als een mis daad mocht worden aangerekend. Spre ker beweerde dat de voedselpositie in Ne derland niet slechter is geweest dan in Duitsland. Nederland in het verzet. Dr. Steinbauer heeft in de twee uren van zUn betoog, waarin hU over Neder land sprak, herhaaldelijk met welge kozen woorden gesproken over de grootheid van ons volk in zijn, historie, in zijn verzet tegen den bezetter en in zijn prestaties. Hij sprak over windmo lens en tulpenvelden, over Rembrandt en Grotius, over Egmond, Hoorne en de Ruyter en over Nederlands verzet zeide hij: „Hier in dit proces hebben wij geleerd, dat van alle bezettende landen Nederland de hardnekkigste en taaiste politieke en een steeds effectie- veren daadwerkelijke tegenstand heeft geboden en dat dit volk door alle jaren heen nooit de hoop opgaf, dat de dag der vrijheid weer eenmaal komen zou". Dr. Steinbauer erkende voor zijn plei dooi eerst, dat op het Duitse volk de collectieve smaad rust van misdaden van de vreselijkste soort. Hij erkende dat dingen zijn onthuld, die zo gruwelijk zijn, dat normale hersens niet aan de mogelijkheid van een dergelijk verval ge loven willen. 's-Gravenhage. H'. M.'s lichte kruiser van Heemskerck zal van 2830 Juli a.S. in Colombo, van 1316 Augustus tn Port Said en van 22—25 Augustus in Gibraltar zijn, De gelegenheid be staat, gewone en aangetekende brieven en briefkaarten aan de opvarenden te verzenden. De stukken moeten uiterlijk resp. 22 Juli. 8 Aug. of 17 Aug. a.s. ter post zijn bezorgd, De frankering geschiede volgens binnenlands tarief, terwijl over het gehele adres twee el kaar snijdende lijnen dienen te wor den aangebracht. be prins-regent van België ontving Zaterdagavond den heer iltruye, die hem mededeelde, dat hij van de, opdracht, een regering te vormen, moest af zien. De prins-regent ontving ver volgens minister Spaak en ver zocht hem zich met de forma tie van een kabinet te belas ten. De heer Spaak verzocht het voorstel in beraad te mogen houden. Wielrennen. AMSTERDAM. In een wedstrijd die ten gevolge van de angst der lange-afstand- specialisten om voor elkaar het „volle werk" te doen, de sprinters meer kan sen bood dan het geval had behoren te zijn, heeft Arie van Vliet na een formi dabele eindspurt het kampioenschap van Nederland voor beroepsrenners gewonnen over de 50 kilometer zonder gangmaking. De laatste ronde leverde het Interes santste schouwspel van de hele strijd op. Van Vliet, die voortdurend of in het midden o 1 aan de staart van het pele- ton had gereden een voor hem begrlj pelljke tactiek zag ln deze laatste ron de kans, met Derksen alle „stayers" voorbij te komen en op de laatste 50 nieter nog af te rekenen met Remkes en Peters. De uitslag luidt: Kampioenschap van Nederland op de baan voor beroepsrenners en onafhanke- lijken over 50 km zonder gangmaking: 1. Van Vliet, 1 uur 7 min. 30 sec.; 2. Rem kes: 3. Peters; 4. Derksen; 5. Matena; 6. Boeyen; 7. Ooms, 8. de Best, 9. Motke, 10. Middelkamp, 11. Pronk, 12. Bakker. 13. Buuron, 14. Schulte, 15. de Ruiter. Bij de athletiekwedstrijden te Lon den heeft Slijkhuis met 1 seconde de driemijlwedstrijd verloren van den Engelsman Wooderson. Deze laatste vestigde met 13 min. 53.2 sec. een nieuw Engels record. De tijd van Slijkhuis was 13 min. 54.2 sec. De Marine Voorlichtingsdienst verstrekt de volgende gegevens betreffende de de tails van het Amerikaanse vlootbezoek, dat van 25 tot 30 Juli a.s. zal gebracht worden aan Rotterdam en Amsterdam. Op 25 Juli zullen te Rotterdam aanko men de lichte kruiser U.S.S. „Houston (captain N. K. Dletrlch), vergezeld door de torpedobootjagers U.S. „Glennon" (commander G. W. Pressey) en U.S.S. „Cone" (commander J. Shannon). Aan boord van U.S.S. „Houston" bevindt zich admiraal J, Kent Hewitt, commanderend vlagofficier van de Amerikaanse zee strijdkrachten in Europa en het Ameri kaanse eskader. Te Amsterdam arriveren tegelijkertijd het U.S. „Little Rock" (captain W. E. Miller) vergezeld door de torpedoboot- Jagers U.S. „Warrlngton" (commander D. W, Wulzen) en U.S „Perry" (commander C. J. Vanarsdall Jr.) Het vertrek van het eskader ls bepaald op Dinsdag 30 Juli te 18.— uur. Thomas B.McCabe, de N.S. Fo- reign Liquidation Commissioner, heeft medegedeeld, dat door den Nederlandsen ambassadeur, jhr. dr. A. Loudon, als vertegenwoor diger der Nederlandse en Neder lands-Indische regeringen een overeenkomst is getekend, volgens welke aan de Nederlands-Indische regering een crediet van ten hoog ste 100 millioen dollars zal wor den verleend voor de aankoop van Amerikaanse surplus-goederen. De wereld in na-oorlogse tijd geeft wel een beeld van scherpe tegenstel lingen. Is er aan de ene kant een diep begrip van de noodzakelijkheid van stugge arbeid, om uit de chaos te komen, aan de andere kant is er bij duizenden nog een geest van dodende indolentie, van onverschilligheid om mee te helpen, de chaos op te ruimen en een beter be woonbare wereld te scheppen, door ar beid van hand en geest. We waren de vorige week aan boord van de v. d. Wijck, die als eerste de herstelde sluis van IJmuiden doorvoer. We zaten daar te midden van de hoog ste autoriteiten en temidden van de ar beiders, die, onder technische leiding, dit werk in minimum tijd hadden uit gevoerd. Het was prettig de trots van deze arbeiders te zien. Het was immers me de het werk hunner handen waarover Nederland zich verheugde en waarover het buitenland zou spreken. Geen moei lijkheden waren te groot om niet over wonnen te worden, geen tegenslagen braken de wil van deze werkers om dit werk met spoed klaar te krijgen. Bij monde van den diecteur-generaal van Waterstaat werd aan deze arbeiders hulde gebracht voor hun arbeidspresta ties, zoals zelfs in normale omstandig heden zelden voorkomt. Dee hulde was verdiend, omdat er in onze tijd nog zoveel voorbeelden zijn van arbeiders, die door hun houding de energie van anderen remmen. Ieder, die begrip heeft van de nood waarin ons volk nog verkeert en van de enige mo gelijkheid om onder deze nood uit te komen, steekt de handen uit de mouwen. Aanpakken, dat is het enige wat ons land uit de chaos kan helpen. Werken van jong tot oud. om de productie op te voeren, de prijzan te drukken en de zwarte handel uit te schakelen. Het is op deze noodzakelijkheid, waarop prof. Schermerhorn wees in een rede te Winterswijk. Sprekend over het nieuwe kabinet, zei onze ex- premier: o.m.: „Het kabinet is nu in zee en we zullen trachten gezamenlijk de toestand meester te worden an de moeilijkheden op te lossen. Dit ls al leen mogelijk, wanneer de productie toeneemt, wanneer dit niet gebeurt, halen we de reis niet. Ook dan alleen kan de zwarte handel afgelopen ge noemd worden, als er van alles weer voldoende is. Met grote nadruk wees spreker er op, dat alleen de werkers van Nederland dit tot stand kunnen brengen en geen anderen". Het woord is dus aan de werkers, niet aan de praters, niet aan de kankeraars niet aan de „kat uit de boom kijkers", maar aan hen, die mee willen bouwen aan het nieuwe Nederland en die de vloek van de zwarte handel willen be strijden door het opvoeren van de pro ductie. De hand aan de ploeg, dan zal het gaan. B. In de tweede klasse wist TOG met 5—0 te winnen van AFC en door dit re sultaat is AFC nu uitgeschakeld. Wij vinden deze 5—0 overwinning een fraaie prestatie, maar toch heeft ook 't Gooi nu nog een prima kans. De stand is: TOG 3 2 0 14 't Gooi 3 1113 AFC 4 112 3 De koningskwestie. Het wetsvoorstel tot instelling van een volksraadpleging over de konings kwestie, dat door de heren Struye, van Overbergh, Guinotte, Huart, de Man en Moreau de Melen bij de Senaat werd ingediend, voorziet in het eerste artikel, dat alle Belgen, die regelmatig ingeschreven zijn op de gemeentelijke kiezers lijsten, binnen de 40 dagen na de bekendmaking der wet, geroepen worden om te antwoorden op de volgende vraag: „Zijt gij de mening toegedaan, koning Leopold III zijn verheven grondwettelijk ambt zou uitoefenen, ja neen?" dat of In de toelichting van Stuye leest men, dat alle Belgen zowel mannen als vrouwen, die de leeftijd van 21 jaar ENIGE REGEN. Weersverwachting, geldig tot Maan dagavond: Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Weinig verandering in temperatuur 23 Juli: Zon op: 4.47. Onder: 20.45. Maan op: 0.22. Onder: 15.33. Hoog water Laag water 12.03—13.03 6.02—18.48 hebben bereikt, aan het referendum zullen deelnemen. Kiezers zijn allen, die op de gemeentelijks kiezerslijsten zijn ingeschreven. Derhalve zullen van de stemming worden geweerd al die genen, die niet deelnemen aan de ge meenteverkiezingen wegens incivisme. De uitslag zal worden medegedeeld aan den koning en aan de Kamers. Het resultaat zal den koning in staat stellen een beslissing te nemen, die strookt met de wensen en het belang van het land Gisteren had te Doornik onder aus piciën van de Belgische nationale be weging een voordracht over de konings kwestie plaats door oud-minister de Vleeschauwer en generaal Ley. UTRECHT. Het volledig herstel van de Moerdijkspoorbrug is Zaterdagmorgen weer belangrijk gevorderd. Een van de twee bogen van 103 meter, die vorig jaar aan de verkeersbrug zijn uitgeleend, is daar uitgevaren en bij de spoorbrug In gevaren. Bovendien is het nieuwe brug- tfeel van de verkeersorug, dat Donder dag uit Dordrecht ter plaatse was aange komen, ook op zijn plaats ingevaren. Het wegverkeer over de verkeersbrug. dat tijdens dit werk gestremd was, kan nu dus weer gewoon plaats hebben. Op 2 Augustus a.s. worden dezelfde manoeuvres verricht met de tweede en laatste uitgeleende spoorbrugoverspan ning. De spoorbrug zal dan weer com pleet zijn en er blijft dan enkel nog over het aanbrengen van lijnen en verbindingen om baar voor het trein verkeer te kunnen openstellen, hetgeen op 24 Augustus zal gebeuren. Met de nieuwe dienstregeling van 28 Augustus zal deze in gebruikneming een totale omwenteling ln het verkeer met en 1 n het Zuiden tengevolge hebben. In de winter '44—'45 toen het Zuiden reeds bevrijd was, hebben de Duitsers van de 14 bogen er 8 totaal vernield en de andere zwaar beschadigd. Begin Januari 1945 werd met de her stelwerkzaamheden begonnen, welke nu vrijwel voltooid zijn. Men heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om gelijk de doorvaarthoogte Vit meter te verhogen wat voor de scheepvaart van groot be lang is. Ook de „Ajax" in actie. Bij het ochtendgloren is men met hoog water met het werk begonnen en om 7 uur was de boog uit de verkeersbrug los maar ln hetzelfde getij moest de ver keersbrug, die op elevators reeds klaar lag, ingevaren worden en op de pellers geplaatst. Behalve door sleepboten, werd daartoe gebruik gemaakt van Europa's grootste bok „Ajax" om met zijn stoom lieren een snelle manoeuvre met het 900.000 kilo zware gevaarte mogelijk te maken. Gelijktijdig werd het losgekomen deel naar de meest zuidelijke opening in de spoorbrug opgevaren, eveneens op eleva- torbakken. Niet lang nadat de verkeersbrug intact was kwam ook de spoorbrugboog op zijn plaats. Daarmede was om 9 uur het groot ste en moeilijkste werk verricht en dat met een zelfverzekerde rust die bewon dering wekte, echter geen verwondering, want het was juist de 25ste grote brug, die de firma Penn-Bauduin te Dordrecht hiermede op schepen transporteerde en steeds ls dit even vlot verlopen als nu het geval was. De Kennemers won met 50 van Leer dam en hebben door dit resultaat haar tweede klasse-schap weten te behou den, waarmede wij haar van harte feli citeren. Ook DTS startte niet slecht, n.1. een 42 overwinning op VVB uit Velsen. De wedstrijd Terrasvogels—TIJBB was n.f niet meer van belang door het feit dat DTS het slechtste doelgemiddelde had van de drie clubs in de competitie. De stand is nu: DTS 110 0 VVB 2 1 0 I 2 ETO 10 0 10 Watervogels wist ook in haar vierde wedstrijd niet te zegevieren en verloor met 31 van Always Forward. De Hoornsen hebben nu de beste papieren. De stam. is n.1.: Forward 3 3 0 0 6 Zaanland-ia 3 2 0 1 4 Watervogels 4 0 0 4 0 Helder 2 waarde zich kranig door een 32 overwinning op Velsen 2 in Velsen e„ heeft nu a.s. Zondag tegen OSV 3 aan een gelijk spel genoeg om zich te handhaven. HRC 2 deed het minder goed en ver loor ook ditmaal weer en wel met 4—3 van» DWS 4 Dat wordt nu uitkijken Racers. In de eerste afdelingen kwamen RBC. Helmondia en Goes gelijk te staan, zo dat een extra competitie nodig is. De voorsprong van Rigtersbleek be draagt nu nog maar 1 punt, zodat de spanning er nog volop inzit. Na een zeer felle en enerverende strijd is het Helder 2 gelukt om de pun ten mee naar Den Helder te nemen. Er zal tenminste nu nog heel wat moe ten gebeuren wil het res. 2e klasseschap niet behouden blijven. De eerste gevaarlijke aanval is voor Helder, waarbij de bal uit een schot van links vlak voor het doel langs gaat. Het is opvallend dat doelman Verzijlberg elke bal laat vallen. Hiervan profiteert H. eenmaal. Een schot van Gast kan de doelman niet onder contróle krijgen en de actieve Dorlijn is er direct bij om Helder een 10 voorsprong te geven. Als Dorlijn naar links gezwenkt is geeft hij een afgemeten voorzet en Rottier heeft geen moeite om met een kopbal de stand op 2—0 te brengen. Eén minuut hierna, zo van de aftrap, scoort Vroome van V. met een goede kopbal het eerste tegenpunt voor Velsen. Velsen komt nu opzetten, maar tot doel punten brengen ze het niet. Na de rust zit H. er flink op Een mooie aanval van links besluit Snijders met een goede voorzet, waaruit Dorlijn met een pracht kopbal Helder's derde doelpunt scoort, 31. V. antwoordt hierop met een aanval van rechts, waaruit rechtsbinnen Molen kamp in buitenspelpositie de uitgelopen Bogaard passeert, 3—2. De grensrechter appeleert heftig, maar zonder resultaat. Het spel wordt hoe langer hoe vin niger. Dan moet Bogaard nog enkele malen zijn kwaliteiten tonen, wat hem goed afgaat. Bij H. vonden wij Gast en Hoebe goed op dreef, terwijl de andere spelers hard voor de overwinning gewerkt heb ben. Bij V. was de rechtshalf Nijssen de beste man van de uit drie gebr. Nijssen bestaande halflinie. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. NEC—Limburgia 1—0 HeerenveenHaarlem 3l N AC—Ajax 1—3 LimburgiaNEC 62 DISTRICT I. Promotie 2de klasse. TOG—AFC 5—0 Promotie 3de klasse. De Kenn.—Leerdam *—0 BFC—Allen Weerbaar 1—1 Promotie 4de klasse. Watervogels Always Forward 1—3 DTS—VVB 4—2 DISTRICT II. Promotie 2de klasse. VUC—Unitas 4—1 DISTRICT III. Promotie 2de klasse. Vitesse—Rigtersbleek 2—1 PEC—Labor 2—1 DISTRICT IV. Promotie 2de klasse. Goes—RBC HelmondiaTSC DISTRICT V. Promotie 2de klasse. Emmen—Friesland l—l 3—1 3—1 Prom. res. 2de klasse. Velsen n—Helder IT 2—3 DWS IV—HRC li 4—3

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1