Bidault opent de vredesconferentie te Parijs NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Debeschuldigden niets anders dan een bende misdadigers Marinebasis Delfzijl verdwijnt De E.V.C. en de fusie besprekingen „Er zal op vriendschappelijke wijze worden samengewerkt'' Ook hij De Russische aanklacht te Neurenberg Neuraihs handen met Tjechisch bloed bevlekt Goering deed overal aan mee Weerbericht- Partij v. d. Arbeid gaat Indonesië-congres organiseren Uitslag raadsverkiezingen Catalina vliegboten voor de Ned. Marine De niet opgeruimde mijn Het woord „vrede" ontbreekt H.M. de Koningin vandaag naar Engeland Gen.-majoor Von Frijtag Drabbe in Nederlang terug Het consumentencrediet Prof. Vening Meinesz doctor h.c. aan de Luikse Universiteit Vice-Admiraal Pinke over de taak van de Koninklijke Marine Het graf van den commandant van Hr. Ms. „Piet Hein" „Groningen" wordt schaak evenement van het allergrootste belang Grutterswaren, stroop en peulvruchten duurder Lt.-generaal S. H. Spoor in Nederland Verschroeide aarde.... Stuk beton van 60 k.g. vloog 1000 meter ver weg Wat drie paarden deden I •\sÏÏ*£b- Nel van Vliet verbetert wereldrecord Wat brengt de radio? DINSDAG 30 JULI 1946. 70e Jaargacg No. 9801. LDERSCHE COURA VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. M(j. HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Haar wij van bevoegde zijde vernemen ■al de Marine-basis Delfzijl worden op geheven. Het is nog niet bekend, wan neer men met de liquidatie zal begin nen. Op 1 October a.s. zal zij echter zijn voltooid. De uit Duitsland terugkerende Nederlandse schepen, die in de oorlog door de Duitsers waren gestolen, zul len te Delfzijl dan onder de hoede ko men van civiele instanties en niet meer van de marineautoriteiten, zoals thans nog het geval is. Op de openingsavond van het twee daagse congres der Eenheidsvakcentrale in de Apollohal te Amsterdam, heeft de voorzitter der EVC, de heer B. Blok zijl, medegedeeld, dat aan het congres door het bestuur der EVC zal worden voorgelegd de door het NVV gedurende de fusiebesprekingen gestelde eisen, dat door de EVC voor de duur dezer be sprekingen geen stakingen, gericht tegen de bonden van het NVV, zullen worden geproclameerd. Parijs, (Reuter). - Maandagmiddag om 16 uur is te Parijs de Vredesconferentie, waaraan 21 landen deelnemen, officieel geopend door den Fransen premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault. Namens Frankrijk heette hij de afgevaardigden welkom en zeide er van over tuigd te zijn, dat er op vriendschappelijke wijze zou worden samengewerkt. Bidault merkte op, dat het verdrag van Versailles het uitbreken van een nieuwe oorlog niet had voorkomen en dat er zich bij het tot stand brengen van de vrede gewel dige moeilijkheden voordoen. Derhalve is het juist, dat de beslissingen van de vier ministers van Buitenlandse Zaken ook aan andere landen worden voorgelegd, op dat de vredesverdragen op een zo breed mogelijke basis besproken kunnen worden. Arie van Vliet won het algemeen sprintkampioenschap en het sprint- kampioenschap voor profs tijdens de nationale wielerkampioenschappen. A. N. P. P. Op de openingsrede van Bidault volgde een daverend applaus van de afgevaardigden. Vervolgens werd Bidault op voor stel van Byrnes, den Amerikaansen minister van buitenlandse zaken, tot tijdelijk voorzitter der conferenie ge kozen. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N„ werd met algemene stem men uitgenodigd om als eregast en waarnemer voor de V. N. op de ple naire zittingen van de conferentie aan wezig te zijn. Vetegen woordigers van Nederland, Australië, Wit-Rusland, Brazilië, Chi na. Ethopië en Tsjecho-SIowakije wer den aangewezen om de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven te vormen. Het nemen van besluiten. Dr. Evatt, de Australische vertegan- woordiger, sprak over het kiezen van een commissie voor de procedure. De ze commissie, aldus Evatt, zal beslis sen over de organisatie der conferen tie, b.v. wat betreft de vereiste meer derheid. Hij vroeg den voorzitter, om 't noodige te verrichten opdat de com missie onmiddellijk met haar werk zaamheden zou kunnen beginnen. Vol gens Evatt zou de commissie moetan beslissen in bepaalde principe-kwes ties in verband met de status van de 17. vertegenwoordigde landen. „De 17 landen", zoo vervolgde Evatt, „hebben evenveel recht deel te nemen aan de definitieve vaststelling van de vredesverdragen als de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. Er moet worden vastgesteld, of be sluiten zullen worden genomen bij ge wone meerderheid dan wel bij spe ciale meerderheid". Secr -generaal. Parijs, (Reuter). - Tot secretaris-ge neraal van de Parijse Vredesconferen tie is benoemd de 49-jarige Franse diplomaat Marie Pierre Jacques Fou- ques du Pare. De Balt'sehe staten ter Vredes conferentie. De laatste uitleg, die men in welin gelichte kringen te Parijs geeft lLan aanwezigheid der ministers van bui tenlandse zaken van Estland, Letland en Litauen te Parijs is, dat zij zullen worden verbonden aan de Sowjet-de- legatie als deskundigen inzake het Finse vredesverdrag. Falkenhorst voor het tribunaal. Brunswijk, (Reuter).' - De Duitse ge neraal Nikolaus von Falkenhorst, vroe gere Duitse opperbevelhebber in Noor wegen, verklaarde onschuldig te zijn, toen hij terechtstond voor een Brits tribunaal voor oorlogsmisdaden. Hij zou zes Noorse zeelieden aan de Ge stapo hebben overgeleverd. Falken horst wierp de schuld op Hitier. NEURENBERG (ANP—ANETA). Ook de Sowjet-hoofdaanklager, generaal Ru- denko, heeft, toen h\J Maandagmiddag het laatste woord van de aanklagers be gon, de overtuiging uitgesproken, dat de bewijsvoering op alle punten de aan klacht bevestigd heeft en dat de getui genissen van de beschuldigden en de ar gumenten van de verdedigers machteloos gebleken zijn om de aanklacht aan te tasten. Was de Franse eis in harde on verbiddelijke woorden gesteld, de Rus sische overtrof dien wellicht nog en Ru- denko betitelde de beschuldigden als een bende van wilde misdadigers, die getracht had inferieure rassen te gebruiken als kunstmest voor de groei van het her renras. Rudenko keerde zich uiterst scherp te gen vele getuigen, die slechts misdadigers waren en gekomen waren om meineed te plegen, teneinde hun vroegere chefs het leven te redden en tegen de verdedigers, die jammerlijke pogingen hadden aange wend om de mensheid het recht te be twisten haar vijanden te veroordelen. Het hoofddeel van de rede van Rudenko was gewijd aan de bespreking van de schuld van iederen beschuldigde afzonderlijk en hierin was hij veel uitvoeriger dan alle voorgangers. Voordat hij hiertoe overging, heeft hij evenwel de argumenten, door de verdedigers tegen de wettelijke grondslag van het proces aangevoerd, kort en scherp weerlegd volgens dezelfde motie ven als reeds door de andere hoofdaan klagers is besproken. Göring. Er was geen enkele misdaad van de Staat of de Partij, waaraan Göring niet had deelgenomen. Vier andere militairen trachtten de rol te spelen van edele dienaars, doch zij waren volgens Rudenko schuldig aan de zwaarste misdaden. Dat deze misdaden door mannen in uniform gepleegd waren, vermindert hen niet, doch vergroot ze, aldus Rudenko. Beidé admiraals hadden de uniform onteerd door infame misdaden. Zeer uitvoerig sprak Rudenko over Ro- 6enberg, die niet alleen als theoreticus. VRIJ KOEL WEER. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en een enkele lichte regen bui. In het binnenland: Matige, aan de kust krachtige wind, geleidelijk naar Zuid-West krimpend. Weinig verandering in temperatuur. 31 Juli: Zon op: 4.58. Onder: 20.38. Maan op: 8.21. Onder: 22.23. Hoog water Laag water 7.41—21.14 1.22—14.10 doch ook practisch ais de uitvoerder der misdaden moest worden gezien. Frank was een misdadiger op wereld-historische schaal, Schacht de schepper van de oor logsmachine en de uitlokker van de oor log, Schirach een van de meest sinistere figuren van het Derde Rijk, Neuraths handen met Tsjechisch bloed bevlekt. Voor allen afzonderlijk trok Rudenko de conclusie, dat zij schuldig zijn aan samenzwering en alle misdaden. Rudenko zal vandaag zijn requisitoir voortzetten en dan nog de rol van enkele beschuldigden behandelen en daarbij bij zondere aandacht besteden aan Seyss- Inquart's werkzaamheid in Polen. Tij dens de rede van den Russischen aan klager toonden de beschuldigden zelf weinig reactie op de harde woorden, die over hen gezegd werden. Zaterdag 27 Juli j.1. vergaderde het partijbestuur van de Partij van de Ar beid te 's-Gravenhage. Uitvoerige bespre kingen werden gewijd aan Indonesië en besloten werd ln September een buiten gewoon congres over dit ontwerp te or ganiseren. De Partij van de Arbeid zal door middel van haar Indonesië-congres en de voorbereiding daartoe, ijveren voor een krachtige politiek in overeenstem ming met haar urgentieprogram. Het wetenschappelijk maandblad „So cialisme en Democratie" zal voortaan verschijnen als orgaan van de Partij van de Arbeid. De groei van de Partij van circa 55.000 leden bij haar stichting tot ruim 100 000, benevens de groei van het aantal afdelin gen van ca. 600 tot omstreeks 900, hebben bij het Partijbestuur het vertrouwen be vestigd, dat de Partij van de Arbeid als brede socialistische volkspartij bezig is haar plaats in Nederland te verwerven. De uitslag der raadsverkiezingen wijst bovendien voor de Partij van de Arbeid op een kentering ten goede. Lijst 1: (J. Meun) verkreeg 174 stemmen (1 zetel); lijst 2 (SGP) verkreeg 222 st. (1 zetel); lijst 3 (Gemeentebelangen) ver. kreeg 585 stemmen (4 zetels); lijst 4 (Chr. Hist. Partij) verkreeg 198 stemmen (1 zetel); lijst 5 (H. Keuter) verkreeg 84 stemmen (0 zetels); lijst 6 (A.R. Par. tij) verkreeg 281 stemmen (2 zetels); lijst 7 (A.R. Partij) verkreeg 242 stemmen (2 zetels). TORONTO. (ANP-Aneta). - Zeven Ca- talina-vliegboten, die van Canada voor de Nederlandse marine zijn aangekocht, wor den op de luchthaven Toronto voor de vlucht naar het hoofdkwartier van cte marine op Java, opnieuw in orde ge maakt. Nederlandse autoriteiten ver klaarden, dat de vliegtuigen zullen wor den gebruikt om goederen, voedsel en kleren, die voor de Molukken bestemd zijn te vervoeren. De machines zijn bij de R.C.A.F.-verdediging in gebruik geweest. Drie Nederlandse officieren houden toe zicht op het werk, dat door Canadese technici wordt uitgevoerd De bemanning zal uit Java overkomen. Engelse politie heeft te Tel Aviv on dergrondse werkplaatsen ontdekt, waar de bommen vervaardigd zouden zijn, welke het Britse hoofdkwartier te Jeru zalem, het Koning David hotel, hebben vernield. Uit Scandinavië blijven berichten bin nenkomen over geheimzinnige vliegende voorwerpen, die men voor projectielen houdt. Westkapelle. - Toen de 31-jarige dijkwerker P. Willeboordse te West kapelle bezig was met het verwerken van steen op de dijk. kwam een der stenen op een niet gevonden mijn te recht. De mijn ontplofte met het ge volg dat de man op slag werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en twee jeugdige kinderen achter. AMERIKAANSE VLOOTOFFICIEREN BEZOEKEN SCHIPHOL. •s-GRAVENHAGE. Admiraal Kent Hewitt met de vlootofficieren, van het ons land bezoekende Amerikaanse vloot- eskader, hebben Maandagochtend op uitnodiging van de KLM, een bezoek ge bracht aan Schiphol. „CONFERENTIE VAN PARIJS '46". Parijs, (Reuter). - Een witte duif met een groene olijftak is het em bleem op een pas, die 7.000 personen uit 21 landen zal toelaten door de poorten van het streng bewaakte Luxembourg. De pas zal het toe gangsbewijs zijn voor afgevaardig den, experts, secretarissen en steno typisten van Whitehall, het Kremlin, Washington, de Quai d' Orsay en honderden journalisten uit alle delen der wereld. Ook zal de pas toegang verlenen aan diplomaten uit voormalige vijandelijke, evenals uit geallieerde landen. De conferentie wordt eenvoudig aangeduid als „Con ferentie van Parijs 1946". Het woord „vrede" wordt zefs niet vermeld in enige officiële mededeling of pas. Er zijn enige veiligheidsmaatregelen ge troffen voor de conferentie. Posten in uniform van de pers zullen bij het paleis Luxembourg op wacht staan. Drie tot vijf agenten in burger zul len ieder uur van de dag post vat ten bij de 17 hotels, waarin de afge vaardigden zijn ondergebracht. 's-Gravenhage. - H. M. de Koningin zal Dinsdag per speciaal KLM-toestel van Soesterberg naar Londen reizen, om een bezoek te brengen aan den Engelsen koning en zijn gemalin. De Koningin zal na haar aankomst begroet worden ln naam van den Ko ning door den graaf van Athlone, den oom van Koning George. Dinsdagavond zal er in besloten kring ter eere van H. M. de Koningin op het Buckingham Palace een diner wou den gegeven. Woensdagmorgen zal de Koningin de Hollandse paarden aan den Engelsen Koning aanbieden. Met de Koningin zullen meereizen: mevrouw L. de Beaufort, dame du Palais, en kapitein-vlieger R. J. E. M. van Zinnig Bergmann, adjudant van H. M. de Koningin, 's-Gravenhage. - De commandant van het korps mariniers, de generaal- majoor der mariniers H. F. J, M. A, von Frytag Drabbe zal Vrijdag 2 Aug. per KLM-vliegtuig uit Nederlands- Indië arriveren. Hij keert terug van een inspectiereis naar de brigade ma riniers, welke in de omgeving van Soerabaja gelegerd is. Bij zijn aan komst °P Schiphol zal aanwezig zijn de waarnemende commandant van het korps marniers, de luitenant-kolonel der marinier J. A. J. de Bruyn. Voorts zullen tegenwoordig zijn een detache ment mariniers en de marinierskapel der Koninklijke marine. 's-Gravenhage. - In het Staatsblad van 27 Juli is verschenen de wet van 17 Juli 1946, houdende maatregelen, teneinde tijdelijk in dringende geval len, door de verlening van consu- mentencredieten, het aankopen van on ontbeerlijke duurzame gebruiksgoede ren te vergemakkelijken (Wet op het consumentencrediet.) Amsterdam. Naar ons wordt medegedeeld is prof. ir. F. A. Vening Meinesz, hoofddirecteur van het Kon. Meteriologisch instituut te De Bilt, benoemd tot doctor honoris causu aan de Universiteit te Luik. Batavia, (ANP). - Donderdag 18 Juli j.1. heeft de commandant der zeemacht in het Oosten, vice-admiraal A. S. Pinke in volle zee de bemanning van Hr. Ms. Kortenaar" toegesproken, waarbij hij er o.a. op wees, dat de taak van de Ko ninklijke Marine bestaat uit het herstellen van orde en rust en het waarborgen van de menselijke bestaansrechten voor alle bevolkingsgroepen. De admiraal sprak er zijn voldoening over uit, dat onder de huidige moeilijke omstandigheden iedereen met zoveel opgewektheid en toewijding deze taak ver vult en hij betuigde zijn grote tevredenheid over de uitstekende geest aan boord. Vrijdag daarop inspecteerde de admiraal de marine-afdeling op Bali. Een plechtig ogenblik was het, toen de commandant zeemacht en zijn gevolg een mi nuut stilte betrachten aan het graf van den commandant van Hr. Ms. „Piet Hein", wijlen luitenant ter zee der 1ste klasse J. M. J. L. Chömpff, die voor zijn uit stekende daden van moed, beleid en trouw posthuum begiftigd werd met de mili taire Willemsorde. Het graf is aan de kust nabij Benoea gelegen en biedt uitzicht op Straat Ba- doeng, \yaar op 19 Februari 1942 Hr. Ms. „Piet Hein" met zijn commandant een roemrijk einde vond. Naar het ANP verneemt zullen de Russische grootmeesters Botwinnik, Smyslof, Boleslafsky, Kotov en Flohr definitief deelnemen aan het Staun- ton schaaktournooi, dat 13 Aug. a.s. te Groningen aanvangt. Door deze zeer sterke Russische deel neming is het Groningse tournooi een schaakevenement geworden van het al Iergrootste belang. Met ingang van 20 Juli zijn de maxi mum-prijzen voor de volgende artikelen verhoogd: tarwemeel, tarwebloem, rogge bloem, zelfrijzend bakmeel, banketbak kerspoeder, tarwegries, havermout, gort, gemengd meel, moutwijn, gist, aardappel meel, maizena, glucose, dextrine, pud dingpoeders, zwarte stroop, groene erw ten en spliterwten. Deze prijsverhogingen zijn een gevolg van de verhoogde richtprijzen voor ak kerbouwproducten, vastgesteld voor de oogst 1946. De broodprijs blijft voorlopig ongewij zigd. Valkenburg. Maandagmiddag om half zes is lt.-generaal S. H. Spoor op het militaire vliegveld Valkenburg met een Mitchell B 25 gearriveerd. Ge neraal Spoor zal omstreeks tien dagen in Nederland verblijven teneinde be sprekingen te voeren van militair- technische aard. Prikkeldraad „Reuze-boem!" riep de Koning van Bikini na de ontploffing van de vijfde atoom-bom. Zou dit geen hoor- of drukfout, en „Reuze-Roem" moeten zijn? Want roemvol is dit feit toch ongetwijfeld in alle opzichten! De eerste berichten luidden dat er vijf of zes grote schepen naar de bodem der zee waren gereuze- bcemd, maar de latere berich ten daaromtrent waren veel ge ruststellender en hoopvoller en spraken reeds van 11 12 sche pen, die tengevolge van de atoombom-ontploffing tot zinken werden gebracht; voorwaar een schitterend resultaat!! Wèl zijn de uiteindelijke ge volgen toch nog bitter tegen gevallen men had minstge nomen verwacht, dat het ge hele eiland Bikini met enkele naaste belendingen voorgoed in zee verdwenen zouden zijn maar bij de eerstvolgende proef worden nog betere resultaten verwacht! De stoffelijke resten van de 40C muisjes worden, naar ver luidt, zorgvuldig bijeengegaard en zuinig bewaard, om te kun nen dienen als beschuit-met muisjes, bij de geboorte van een nieuw verdelgingsmiddel, dat, naar gehoopt wordt nog enige honderden malen krachtiger uit werking zal hebben, dan de atoombom. Onder de paar resterende men sen op aarde, die déze proef neming zullen overleven, wor den dan de beschuiten-met muisjes eerlijk verdeeld! Voor ons, nuchtere toeschou wers, die zulke proeven proeven, smaken ze nochtans ongeloofe- lijk bitter!. P. RIKKER. Na de explosies in de IJpolder staan, bij de eerste explosies. Kenne lijk heeft de hevige luchtdruk zich een uitweg gebaand door een muur van het kruithuis, die minder weer stand bood dan de andere wanden. In de op het bouwland getekende 1 nen is alles wat er eens groeide, weggevaagd en verschroeid. De vreemd gekleurde en omgewoelde aarde is bezaaid met grote stukken beton, zware ijzeren balken, stenen en stukken van projectielen. Een stuk beton van ruim 60 kg is op een afstand van meer dan 1 km. teruggevonden. Thans staan oprui- mingstroepen voor de moeilijke taak uit deze chaos de niet ontplofte pro jectielen te bergen. De Noorderweg blijft voorlopig afgesloten voor het publiek. Bij het redden van mensen en dieren, die zich in de nabijheid van het kruithuis bevonden, toen het de lucht iiwloog, heeft zich het merk waardige verschijnsel voorgedaan, dat het niet alleen de mensen wa ren, die instinctief in sloten dekking hebben gezocht. Niet minder dan drie paarden zijn n.ï. ook in het water terecht geko men en naar men aanneemt niet bij toeval. Een dezer paarden is eerst 16 uur na de eerste ontploffing in volkomen uitgeputte toestand, maar overigens ongedeerd, in een sloot teruggevonden. Daar het beest op eigen kracht niet meer op de wal kon klimmen, is het daar met be hulp van de brandweer op gehesen. Nog smeulen en roken de over blijfselen van het kruithuis in de grote IJ-polder bij Amsterdam, 30 uur nadat het door de eerste drie zware explosies de lucht in werd geblazen, en nog worden af en toe lichte knallen van uiteen spattende geweeramunitie waar genomen, maar het gevaar voor nieuwe explosies van enige om vang of voor nieuwe branden is thans geweken. De laatste motorwagen der Am sterdamse brandweer is ingerukt en onder de deskundige leiding van een der leden van de genie-troepen, die als gids fungeerde, laveerde een aantal brandweerlieden en militairen Maandagavond als eersten tussen de op de Noorderweg overal verspreid liggende, dikwijls nog onontplofbare projectielen door naar het c-ntrum der explosies; wijlen het kruithuis. Aanblik onbeschrijfelijk. De aanblik van het terrein in de onmiddellijke nabijheid is welhaast onbeschrijfelijk; hier kan eerst echt van verschroeide aarde warden ge sproken. Een viertal, ongeveer 30 m. brede strepen lopen in diverver- gerende richting van de volkomen platte en nog rokende puinmassa, die eens het kruithuis vormde, het bouwland in. Deze strepen zijn bijna een halve kilometer lang en ont- PADANG JA VA ISCXARANS 6*064 NED GEZAG NED ENGELSCHS BEZETTING. m KAMPEN MET MEER DAN 500 GEÏNTERNEERDEN? MINDER TOTAAL AANTAL GEÏNTERNEERDEN OP JA KA 31000. 14665' V prj De Nederlandse zwemster Nel van Vliet van „De Robben" heeft tij dens de Maandagavond te Aalst ge houden zwemwedstrijden het wereld record honderd meter schoolslag op haar naam gebracht, door die af stand in 1 min. 19,4 sec, af te leg gen. Het oude record stond sedert 9 Mei 1943 op naam van de Duitse zwemster Gisela Grass met een tijd van 1 min. 19,8 sec. VOOR WOENSDAG 31 JULI 1946. HILVERSUM I (301 m): 8.20 Morgencon cert. 11.— Orkestwerken. 11.15 VioQlreci- tal. 13.20 Postillons. 14.Pianoduetten. 15.— ,,Le Miroir de Jésus". 16.Gitaar. 16.15 Kinderkoor. 19.15 Land- en tuin bouw. 20 08 Piano. 20.15 Residentie-orkest. 22.30 Boyd Neel's String Orchestra. 23.— Vioolrecital. HILVERSUM II (415 m): 9.50 Piano. 10.35 Quatre-mains recital 11.— Platencocktail. 11.45 Voordracht. 12.— Ensemble Fritt Zindel. 12.35 Variuskwintet. 13.15 Ameri kaanse dansorkesten. 14 Voor de vrouw. 14.15 Om en om-programma. 15.— Voor de jeugd. 18.15 Orgel. 20.05 Amerika en Ca nada. 2015 Vaudeville-orkest.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1