NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Oplegging van de wil der groten aan anderen valt niet goed te keuren Invasievoorschot en bijzondere uitkering aan onderwijzers Daden van posthuum onderscheiden marineofficieren Wat de Helderse clubs presteerden Een Helderse évacué als pseudo-illegaal werker Baron van Boetzelaer spreekt te Parijs Nederlands amendement verworpen Graan als brandstof I Distributie van appelen, peren en pruimen K.B.'s spoedig te verwachten Weerbericht- Wat brengt de radio? Verbetering der techniek noodzakelijk Gebrek aan velden Huysmans kabinetsformateur Truman en de Palestijnse kwestie Nel. v. Vliet verbetert eigen wereldrecord Prikkeldraad Gratis per skymaster naar Indië Clee, een oplichter en fantast van groot formaat Interpellatie toegestaan VRIJDAG AUGUSTUS 1945. 70e Jaargang No. 9S41. HELDERSCHE COU VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.- Postabonnement 3,63. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Parijs, (Reuter). De vierde plenaire zitting van de Conferentie van Parijs Is Donderdag geopend met een rede van Baron van Boetzelaer van Oosterhout, onzen minister van Buitenlandse Zaken. Deze conferentie zal zich bezig houden met de bestudering van vredesverdragen met landen, die geen directe aanval op Nederland deden, maar samenwerkten met degenen, die ons land binnenvielen en hun groten steun verleenden. Indien wij eisen, dat de landen, die de mens heid zoveel schade berokkend hebben, de verantwoordelijkheid er voor moeten dragen, zijn wij niet bezield van een geest van wraak. Het is eenvoudig een kwestie van rechtvaardigheid en een oprecht verlangen een veilige toekomst te scheppen. Het zij verre van ons de noodzakelijkheid te ontkennen, dat de grote mogendheden een bijzondere plaats moeten innemen in de familie der volke ren. Wij weten zeer goed, dat de grote verantwoordelijkheid voor de veiligheid der wereld op hen rust. Deze verant woordelijkheid moet haar tegenwicht vin den in de invloed der grote mogendheden op internationale aan gelegenheden. Wij Baron v. Boetzelaer kunnen echter niet goedkeuren, dat de grote mogendheden hun wil aan anderen opleggen en zich zelf het monopolie van wijsheid op bet internationale terrein aanmatigen. Wij verdedigen de gelijkheid van landen niet op een overdreven manier. Wij staan niet op het bekrompen standpunt van absolute soevereiniteit, die dezelfde behandeling eist voor allen in alle omstandigheden. Wel geloven wij, dat de ongelijkheid van behandeling niet zekere grenzen te but- ten moet gaan. Naar onze mening is dit echter ongelukkigerwijze het geval ge weest voor zover het de organisatie van deze conferentie betreft Wij moeten met de grootste reserve de voorgestelde regel voor een 2/3 meerderheid bij stemming in fundamentele aangelegenheden opvatten. Volgens de Daily Express hebben twee electriciteitsvoorzieningsbe- drijven in Argentinië, tengevolge van kolengebrek sinds 1941 meer dan 4.000.000 ton graan als surrogaat- brandstof gebruikt. LUXEMBURGSE NAZILEIDER TER DOOD VEROORDEELD. Luxemburg, (ANP). - Landesleiter Kratzenberg, leider van de Luxemburg- te nazi's tijdens de bezetting, is ter dood veroordeeld. Een zeer talrijk publiek woonde de uitspraak van het vonnis bij. Bovenal hebben wij ernstige bezwaren tegen de regel van procedure, die deelne ming in bepaalde commissies beperkt tot landen, die de ontwerpvredesvercfragen hebben voorbereid en leden staten, die in de oorolog met een bepaalden vijand betrokken waren. Volgens ons is er geen geldig motief voor dit onderscheid. De 21 landen, die hier bijeengeroepen zijn, heb ben allen zoveel belang bij de oplossing van de problemen, waarmede deze con ferentie belast is, dat een fictief onder scheid, als hetgeen voorgesteld, verwor pen dient te worden. De Nederlandse delegatie is van me ning, dat alle uitgenodigde landen deel nemen aan het werk van de conferentie en al haar commissies op voet van gelijk heid. Slechts dan zullen zij in staat zijn verantwoordelijkheid te nemen voor het plaatsen van hun handtekening aan het eind van de conferentie. Inzake deze laatste uitspraken van onzen minister werd door Nederland een amen dement ingediend. Het werd echter met 11 stemmen tegen 9 voor en 1 onthouding verworpen. Voor-inleveringsbon. 's-Gravenhage. - Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus een distributie voor appelen, peren en pruimen worden ingevoerd. In ver band daarmede zijn de bonnen 473 al gemeen en 973 algemeen aangewezen als voor-inleveringsbonnen, die men, tot uiterlijk 8 Augustus, bi) een groenten- en'of fruithandelaar kan inleveren en waarop over enkele weken een nader te bepalen hoeveelheid appelen, peren en/of pruimen zal worden verstrekt. Over het gehele land zullen dezelf de rantsoenen gelden. Ook in de be- hoeeften van ziekenhuizen en soortge lijke instellingen zal worden voor zien. Daar de aanvoer van druiven en perziken voor binnenlands gebruik, o.a. in verband met de export van druiven naar Engeland, te gering zal zijn om een landelijke distributie mo gelijk te maken, zullen deze produc ten buiten de regeling blijven. Wat doet de handelaar? De besturen van de drie lande lijke bonden van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, hebben hun leden gead viseerd voorlopig geen fruitdistri- butie van den consument te accep teren. Als reden wordt hiervoor aangevoerd, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, niet genegen zou zijn om de fruitverzendhuizen bij de uni forme regeling van de distributie van fruit- in te schakelen, doch hier voor een afzonderlijke regeling zou willen treffen. Binnen enkele dagen kan de afkondi ging worden tegemoet gezien van het Koninklijk Besluit, waarbij is bepaald, dat bet z.g. invasievoorschot thans ook kan worden verstrekt aan de onderwij zers bij het Lager Onderwijs, wier be zoldiging steunt op het Bezoldigingsbe- suit B. R, 1934. Nadere bijzonderheden omtrent degenen, die daarvoor in aan merking komen en aangaande de uit betaling van dit voorschot zullen aan de gemeente- en schoolbesturen worden verstrekt. De nieuwe salarisregeling. Gelijktijdig kan worden verwacht, het Koninklijk Besluit, waarbij, in afwach ting van de nieuwe salarisregeling, aan de onderwijzers bij het Lager Onder wijs een bijzondere uitkering wordt toe gekend. In het kort komt deze regeling Moed, beleid en trouw Marine Voorlichtingsdienst De meldt: Naar aanleiding van het bericht be.reffende de plechtige uitreiking door H. M. de Koningin aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Banckert" van de Militaire Wil lemsorde aan de nabestaanden van een viertal om het leven gekomen officieren van de Kon. Marine, worden de volgende bijzonderheden gemeld omtrent de uitstekende da den van moed, beleid en trouw, waar voor deze hoogste militaire onder scheiding aan hen werd verleend: De luitenant der zee der 1ste klasse A. J. Bussemaker, comman dant van Hr. Ms. „0-16", deed in de nacht van 11 op 12 December 1941 een boven-water-aanval op vier nog met troepen beladen Japanse trans portschepen nabij Tandjoeng Pata- ni in de Golf van Siam. Ondanks de grote gevaren, welke aan deze in ondiep water uitge voerde actie waren verbonden, aan vaardde luit. ter zee Bussemaker het risico, in verband met de grote buit, die de actie beloofde op te leveren. Helaas is Hr. Ms. „0-16" tijdens haar terugkeer op 15 December in een Brits mijnenveld geraakt en verloren gegaan. Slechts één over levende, een kwartiermeester, wist zich na 35 uren zwemmen te red den. De luitenant ter zee 1ste klasse C. A. J. van Wel Groeneveld, com mandant van Hr. Ms. „K-14", ont ving op de 23ste December 1941 een /verkenningsbericht valk een vlieg- boot van de Marine Luchtvaartdienst IETS WARMER. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of motregen. Matige wind tussen Zuid en West. Iets warmer dan vandaag. 3 Aug.: Zon op: 5.03. Onder; 20.28. Maan op: 12.03. Onder: 23.09. Hoog water <- Laag water 9.513.44—16.39 betreffende de nadering van een vijandelijk convooi nabij Miri op de kust van Brits-West-Borneo. Glibberend over de modderban- ken, ternauwernood onder water, bracht de „K-14" achtereenvolgens drie transportschepen en een tank boot tot zinken. Niettegenstaande de Japanse tor- pedobootjagers hem vele urenlang met dieptebommen bestookten, zet te luitenant ter zee van Well Groe neveld met weergaloze moed, hardnekkige volharding en onvol prezen toewijding de actie voort zo lang hij nog torpedo's had. De luitenant ter zee der lse klas se J. M. L. Chömpff, commandant van Hr. Ms. „Piet Hein", onder scheidde zich door uitstekende daden van moed, beleid en trouw in de zeeslag van Straat Lombok op 19 Februari 1942. Het noodlot trof Hr. Ms. „Piet Hein", toen een zware vijandelijke granaat in een der ketelruimen ex plodeerde, waardoor het schip onbe stuurbaar te midden van de Japanse corlogsschepen kwam te drijven. Volkomen wrak geschoten ging de Nederlandse torpedobootjager ten onder, terwijl het kanon van den kwartiermeester Nico F. B. de Vet. m.w.o,, tot het laatste ogenblik bleef doorvuren De officier van de Marine Stoom vaart Dienst 2de klasse M. W. van Moppes van Hr. Ms. ,Piet Hein" ge droeg zich tijdens hetzeifde gevecht op heldhaftige wijze. Nadat de zware vijandelijke gra naat in het ketelruim was onploft en aldaar een geweldige oliebrand veroorzaakte, daalde de heer van Moppes zonder zich te bedenken in het ketelruim af en droeg persoon lijk een aantal gewonden naar bo- yen. Hij zette zijn reddingswerk voort totdat hij tenslotte zelf in de vlammen om het leven kwam. Te Haifa is, nadat Maandag jl. de Haganah met 2,700 Joodse immigran ten was aangekomen, nu ook een tweede schip met Joden uit het vroe gere concentratiekamp Belsen en 550 „illegale" immigranten aangekomen. (Reuter). hierop neer, dat aan de op 1 Juli 1946 in vaste dienst zijnde onderwijzers bij het Lager Onderwijs boven hun wette lijke bezoldiging een bijzondere uitkering wordt toegekend, bedragende voor de gehuwden en de ongehuwden, enige kostwinners, die op 1 Juni 1946 tenmin ste de drie daaraan voorafgaande maan den in vaste of tijdelijke dienst waren, 450 gulden, en vcor de ongehuwden, niet enige-kostwinners, 180 gulden. Voorzover laatstgenoemde onderwijzers op 1 Juni 1946 niet inwoonden bij het gezin, waartoe zij behoren, bedraagt de uitkering 300 gulden. De op 1 Juni 1946 in tijdelijk dienst verband zijnde onderwijzers hebben me de aanspraak op de bijzondere uitkering' in de gevallen, waarin de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verklaart, dat zij op grond van de duur hunner werkzaamheden gelijk kunnen worden gesteld met de in vaste dienst verbonden onderwijzers. Ir gaval|en, waarin deze regeling niet naar billijk heid voorziet, kan genoemde minister bepalen, dat alsnog aanspraak op de bij zondere uitkering kan worden gemaakt. Ook onderwijzers op wachtgeld komen voor de uitkering of een gedeelte daar van in aanmerking. Voorschriften omtrent de uitbetaling, welke in termijnen zal geschieden, worden door den minister van Financiën gegeven, met dien verstande, dat de eerste uitbetaling tenminste een derde gedeel te der uitkering bedraagt en zo spoedig mogelijk zal plaats vinden. Het voetbalseizoen loopt al ZATERDAG 3 AUGUSTUS. HILVERSUM L 9.45 Kamermuziek. 10.15 Zangrecital. 11.00 De Zonnebloem. 13 30 Lunchconcert. 14.00 Louis Armstrong en zijn orkest. 14.45 „Cowboy Songs". 15.03 Hand in hand door kinderland. 16.00 Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie (Vraag gesprek). 17.45 The Baliroom Melodians 20.08 Lichtbaken. 20.30 Orgel. 20.40 Pa Pin kelman. 21.00 Orgel. 21.30 Koor. 2240 Gra- mofoonnauziek. HILVERSUM IX. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.20 Gram.muziek. 9.50 Mozart 10.20 Voordracht. 11.00 Voor de arbeiders. 12.00 Fluit, clarlnet en hobo. 12.35 Eddy Walis. 13.15 „Cocktails for two". 13.46 Viool en piano. 14.30 Radio Philharmo- nich orkest. 15.15 Van boek tot boek. 16.15 Esperanto. 19.00 Saint Saëns. 20.05 En nuOké. 21.45 The Ramblers. Wanneer wij een terugblik gaan werpen op het afgelopen voetbalsei zoen dan komen wij tot de conclusie dat aanvankelijk succesvolle resultaten van de verschillende clubs tenslotte tot niets hebben geleid. Zowel HRC als Watervogels werden kampioen van haar afdeling en het .stemt tot grote vreugde dat juist twee Helderse clubs, dus twee clubs uit een getroffen stad, tot een dergelijke pres tatie in staat waren. Voegt men daar bij de kampioenschappen van HRC II en JVC dan gaan wij toch heus niet te ver, wanneer wij spreken van succes volle resultaten. Dat HRC en Water vogels uiteindelijk niet tot de promo tie kwamen is op zichzelf een teleur stelling. hoewel er niemand aan zal twijfelen dat beide clubs de promotie inderdaad niet verdienden. Nu weten we wel dat er verschillende mensen zullen zeggen, men speelt zoals de te genpartij het toelaat, waarmede men dan ook gelijk heeft, maar wij zijn er van overtuigd dat zowel HRC als Watervogels ver beneden hun vorm hebben gespeeld. Wij hebben alle res pect voor SDW en Always Forward, maar blijven het volhouden dat deze clubs wel beter zijn dan onze verte genwoordigers maar niet sterker. Al leen JVC wist de promotie te berei ken, de Julianadorpers promoveren dus naar de KNVB, wat dus op zich zelf een winstpunt betekent, maar aan gezien deze promotie weer ten koste van Atlas ging. gaat onze stad er niet op vooruit. JVC zal het in de vierde klasse wel redden, maar als we ver der gaan denken en ons afvragen, kun nen de Julianadorpers nog hoger ko men dan menen wij dit met neen te moeten beantwoorden. Haar tweede elftal zit in de derde klasse NHVB en wat nog sprekender is, ingedeeld bij HRC 6 en zelfs nog lager staande op de ranglijst, dan menen wij wel dat ons pessimisme niet geheel zonder grond is. De technische kwaliteiten Laten we het maar eerlijk zeggen, de technische kwaliteiten van onze voetbalclubs staan een stuk achter bij de clubs van buiten. De oorzaak ligt hem hoofdzakelijk in het te ver liggen van de voetbal centra's en d^ belem mering van de opbouw. Aan het eer ste punt valt uiteraard weinig te doen. Misschien wanneer onze clubs meer uitkomen tegen clubs uit Amsterdam dat dit euvel gedeeltelijk opgelost kan worden, maar de ligging van Den Hel der is nu eenmaal niet anders en dus, moeten we dit zelf maar zoveel moge lijk trachten te verbeteren. Een be langrijke stap in deze richting is het engageren van goede trainers en ge lukkig ontbreekt het daar niet aan. BRUSSEL. (Belga). - De prins-regent heeft Donderdagochtend Van Acker en daarna Camille Huysmans ontvangen, wien h« gevraagd heeft de regering samen te stellen. Huysmans heeft deze opdracht aanvaard. Washington, (Reuter). - Naar ver luidt zal Truman toegeven aan de po litieke druk die van de zijde van pro- Zionisten op hem wordt uitgeoefend om de verdelingsvoorstellen voor Pa lestina te verwerpen. Men wenst, dat onmiddellijk 100 000 Joden in Palestina zullrn worden toegelaten. Tijdens de Donderdagavond te 's-Gra- venhage gehouden tweekamp Ziande Kobben heeft Nel van Vliet haar enkele dagen geleden te Aalst gevestigde we reldrecord op de honderd meter school slag met 0,4 sec. verbeterd door dit te brengen op 1 min. 19 see. v" f NEDERLANDSE VINDINGRIJKHEID. De drie Nederlandse schepen, „De Both", de „Van Outshoorn" en de „Bontekoe" in volle zee, nadat zij de maandenlange blokkade der havenarbeiders te Brisbane doorbroken en de haven verlaten hadden. ass, Press P, De belemmering van de opbouw is een belangrijker punt en een moeilij ker punt. E?n club kan pas goed gaan opbouwen, wanneer zij de beschikking heeft over een keur van jonge spelers. Deze jongens moeten opgeleid wor den op een deskundige wijze en zeer zeker zal er bij een zekere kem een gedeelte zijn, dat na verloop van drie vier jaar rijp is voor een eerste elf tal. Helder bewees dat twee jaar te rug, een elftal van eigen kweek werd kampioen van de derde klasse hi de oorlog. HRC leverde dit bewijs het af gelopen seizoen; één jaar na de oorlog. Wat komt daar voor kijken? Daar komt voor kijken een goede trainer, die de jongens deskundig op leidt en er uithaalt wat er inzit. Om dat te bereiken moeten die jongens wedstrijdroutine opdoen. En belaas is dat in onze stad niet mogelijk. Het heeft geen zin om we derom oude koeien uit de sloot te ha len, maar het staat voor ons nu al reeds weer vast dat er straks in het nieuwe seizoen enkele tientallen, om nog maar niet te spreken van over de honderd, flinke gezonde Hollandse knapen niet in staat worden^ gesteld hun wedstrijden te spelen. De reden Is gebrek aan velden! Ja het is zelfs de vraag of de KNVB de nog aanwezige Helderse voetbalvel den wel goed zal keuren! Deze verke ren nl in een dergelijke staat dat er nog heel wat aan moet gebeuren, al vorens er op gespeeld mag worden. Misschien zijn we ten aanzien van 't bovenstaande iets te pessimistisch ge weest, dan is dit echter het gevolg van de ervaringen in het verleden opge daan. Een kleine hoop hebben we echter nog op da nieuwe gemeenteraad, hoe wel dit vanzelf voor het komende sei zoen al te laat zal zijn. Het bezoek van H M de Koningin aan het Engelse Koningspaar. De Koningin bij Haar aankomst op het vliegveld Croydon. Planet News P. i Wij Nederlanders zijn toch eigenlijk een ondankbaar volk! Als ik zo eens bedenk, welke schittérende eigenschappen en voortreffelijkheden de verdedi ger van Seiss-Icquart tijdens het pleidooi voor zijn cliënt naar voren wist te toveren, dan moet men toch wel een hart van Uranium hebben, om niet be wogen te worden met het lot van dezen, als zo bijzonder sympathiek afgeschilderden mar telaar! Ik hoop, dat mijn geachte Lezeressen en Lezers mij niet voor Seisjes-lijmer zullen uit maken, als ik er mijn verwon dering over uitspreek, dat zich niet allang een commissie ge vormd heeft, om tot de oprich ting te komen van een stand beeld voor (binnenkort ..wijlen"?) Seiss-Inquart, de weldoener van ons verdrukte en ve-nielde Vaderland! Hoeveel goeds mag men zijn verdediger geloven heeft hij niet verricht voor ons land, tijdens zijn zo voorbeeldeloos zacht en menslievend bewind! En toch. als je het requisitoir van de heren Jackson en Sir Harley Shawcross te Neuren berg enigszins aandachtig leest, als je eens een wandeling maakt door de Wieringermeer-polder, als j e eens drentgit door de Amsterdamse Jodenbuurt, of langs de Rotterdamse en Am sterdamse havens, of door het vriendelijke Gelderse dorp Put ten of overal in den lande de provisorische gedenktekens voor vermoorde gijzelaars en vader landslievende landgenoten gade slaat, dan gaat een mens nog wel eens twijfelen!...: P. RIKKER. Voor U? Donderdagmiddag is te Den Haag een pensconferentie gehouden van het Ned. Rode Kruis, Aanleiding tot deze conferentie was de Ned. Rode Kruisweek, welke van 10 tot 17 Augustus in ons land zal wor den gehouden. Op 10 Augustus zal te Brummen een „Rode Kruis-dag" ge houden worden, welke het karakter zal krijgen van een landdag. H. K. H. prinses Juliana zal op dien „Rode Kruis-dag" tegenwoordig zijn. Het Rode Kruis zal voorts een grote wedstrijd organiseren, waarbij men antwoord zal kunnen geven op de vraag: „Hoeveel nieuwe leden van het NRK komen in Augustus uit de bus? Als hoofdprijs is uitgeloofd een re tourvlucht per Skymaster naar Ne- derlands-Indië. Gedurende/ de Rode Kruisweek zal extra-propaganda wor den gemaakt, om een aantal van één millioen leden te bereiken. Nader vernemen wij nog, dat op de collecte-dag van het Nederlandse Bo de Kruis, welke op 17 Augustus zal worden gehouden guldens van choco lade zullen worden verkocht, die voor een gemiddelde prijs ran 25 cent ver krijgbaar zullen zijn. ALKMAAR. De 48-jarige gepen- sionneerde takelaar van de Rijks-Mari newerf te Den Heider, R. J, Clee, tijdens de bezetting als e acué met vrouw en kind woonachtig te Akersloot, behoor de aanvankelijk tot dat soort lieden, die doo. de zelfverzekerde en gewich tige wijze, waarop zij over illegale za ken spraken, onmiddellijk achterdocht wekken bij de werkelijke ondergrondse strijders. Zoals vele anderen, leed ook Clee aan wat men gewoon was te noe men „Sj ionnitus". Niettemin slaagde hij er langzamer hand in ondanks zijn fantastische ver halen over zijn relaties in Rotterdam, die Nederlanders naar Engeland hielpen ontvluchten, enig vertrouwen te wek ken. Dit groeide, nadat zijn Rotterdam se relatie er inderdaad in slaagde een Alkmaarsen arts, dr. Hamburger, naar Fankrijk te krijgen. Van de f 10.000, die Clee voor deze hulp ter hand werden gesteld, behield hij er zelf f 5000. De smaak te pakken. Toen kreeg Clee de smaak te pakken, zijn fantasie en geldzucht begonnen zich te roeren. Gedurende de twee laatste ja ren vóór de bevrijding wist hij tal van illegale werkers met een geperfection eerd raffinement op te lichten voor 'n totaal bedrag van f 162.200. Zo nam hij voor f 20.000 op zich prof. Bass Becking en prof. Rutgers, die wegens een poging naar Engeland uit te wijken gearresteerd waren, vrij te krijgen. Hij beloofde den Joodsen oogarts Fisher uit Bilthoven naar Engeland te zullen brengen. Voorts zou Clee dr. Pompe van het O. L. Vrouwe gasthuis te Amsterdam uit de gevangenis halen. Toen enige dagen later bekend werd, dat dr. Pompe gefusilleerd was, deed Clee het voorkomen alsof de arts wel als ge fusilleerd was geboekt, doch in werke lijkheid nog leefde. Voor al deze geval len en talloze andere liet hij zich 5 tot 10.000 gulden betalen. Na de bevrijding werd Clee, tegen wien verdenking was gerezen, in Aker sloot gearresteerd. Bijna een jaar lang hebben de rechercheurs Sluyter en Cra- mer van de PRA te Alkmaar het onder zoek geleid. Bekentenis. Doordat Clee lange Aijd hardnekkig bleef ontkennen, werd dit zeer bemoei lijkt. Tenslotte raakte Clee in zijn eigen net van leugens verstrikt en toen hem gevraagd werd naam en adres te noe men van de weduwe van een zijner bes te „illegale vrienden, die gedood was bij een bevrijdingspoging", over wien hij te voren daverende verhalen had opgedist, bleef hij het antwoord schuldig. Kort daarna volgde een bekentenis. Het onderzoek duurt nog voort, daar men meent, dat nog lang niet alle slacht offers van Cleefe optichterspractijken bekend zijn. In de Donderdag; gehouden zit ting- van de Tweede Kamer kwam o.a. aan de orde: behandeling van het verzoek van den heer Jcekes om verlof tot het richten van vra gen aan den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, naar aanleiding van de berichten en van mededelingen betreffende re organisatie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van daaronder ressorteren de diensten, zomede betredende het verlenen van ontslag aan een aan tal hoofdambtenaren en andere ambtenaren, werkzaam op genoemd departement en bij genoemde dien sten. Besioten wordt de interpelatie toe te staan en haar toe te voegen aan de agenda van Vrijdagmiddag. Duizenden arbeiders z^n nodig in de bouwnijverheid, op het land en in de industrie U wilt toch ook helpen? Zoek vandaag nog werk.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1