Hef beloofde land Mackenzie King: „Geen zelfzuchtig zijn" enkele staat moet Ontmoeting in Parijs Zulke drastische maatregelen verantwoord? Vacantie een zegen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOESRAS, TEXEL, WIERINEEN EN ANNA PAULOWNA Conferentie van Parijs Wii-Rusland zwaar geiroffen, geen wraakgedachfen foch OORLOG MOET WORDEN AFGESCHAFT! Weerbericht- Kijkjes uit 's Levens venster Mr. A. M, Joekes interpelleert Er is wel overleg gepleegd met andere ministers De pap wordt niet zo heet gegeten Cuba en bet recht van veto [Tankboot in de lucht gevlogen Onderzoek overlevenden Javazee CAMILLE HUYSMANS VORMT NIEUWE REGERING Nieuwe treinenloop Von Falkenhorst ter dood veroordeeld ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946. 70e Jaargang No. 9803, HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeurs 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. üitg. Mi). HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: 8tad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. JU AAST de conferentie van Parije val len de schijnwerpers van het poli tieke leven van de dag van heden weer feller dan ooit op het land Palestina. Palestina..., een merkwaardig land fn velerlei opzichten. Wat oppervlakte betreft beslaat 't slechts twee-derde van de grootte van Neder land, dat toch ook al tot de kleine mo gendheden behoort. Toch is dit kleine land met zijn even geringe bevolking (ruim één millioen) een der brandpunten geweest van de politieke- en beschavings geschiedenis der gehele mensheid. Het werd de bakermat van het Chris tendom. De Westerse- en de Oosterse wereld ontmoetten er elkaar en van twee wereldgodsdiensten werd het hét grote strijdveld. Immers de kruistochten, Waarin de Europese christelijke wereld Optrok tegen de Moslims, was een strijd, die mét haar gevolgen eeuwen beïn vloedde en voor de ontwikkeling van Europa van zeer grote betekenis werd. i Joodsch grondbezit (totaal 160.000 h a.) Autowegen ■M-rOlleleldlng uit Irak In Palestina wonen: 800.000 Arabieren <460.000 Joden Joodsch kapitaal 950milt. 4000 Joodsche ondememlr I |4668|V.PEI.t1I 1 1'I NA de uiteenvalling van het Joodse Rijk en de Invasie van de vreemde woestijnvolken werd het Joodse volk dwalende. Het werd volk zonder land.... Het verspreidde zich naar alle windstre ken en leefde in kleine of grotere ge meenschappen, 't zij in armoede, 't zij in weelde. Totdat men zich hier en daar tegen den Jood richtte en deze de blik weer sloeg paar het oude vaderland: Het beloofde land Den aartsvader Abraham was het reeds gezegd„Ge zult gaan naar het land, het. geen Ik O wijzen zal...." En hij ging en hij woonde er. Eeuwen later beloofde Balfour de Joden éen nieuw nationaal tehuis: Palestina. En de stromingen in de wereld gingen <lie kant heen, dat de Joden werkelijk voor zover ze konden hun biezen pakten én zich begaven naar dat land, waar de voorvaderen de aarde bewerkten en een tempel bouwden, Zij namen hun geld mee, verdeelden het zo nodig en kochten zich grond Zo konden zij weer oud-vaderlandse èrond hün grond noemen, MAAR de Arabieren woonden er ook. Wereldlijke en godsdienstige belan gen botsten. Twee sferen, welke elkaar niet schijnen te kunnen verdragen ont moetten elkaar en daaronder bevindt zich tenslotte als derde partner Groot-Brit- tannië, dat het land in 1923 als protecto raat kreeg toegewezen. De belangen van den beschermheer zijn bok vele. Palestina is een onmisbare schakel in de keten van het Britse Em pire, speelt verder een rol als militaire basis, terwijl last but not least het woord „olie" er ook thuis behoort (zie bijgaand kaartje). Zo botsten hier drie belangensferen, die zich niet tot het land zelf beperken, maar die culmineren in het gehele Jo denprobleem en in de groeiende bewust wording van de Arabische wereld. Engeland stond en staat hierin voor een groot probleem. In de loop der Jaren zijn reeds talrijke oplossingen voorgesteld. Het liep alles echter op mislukken uit. WEER is er een nieuw voorstel, nu van Britse en Amerikaanse deskundi gen. Het land zou worden verdeeld in vier gebieden o.a. een Arabische- en een Joodse provincie. Elk gebied krijgt een eigen bestuur. Daarboven staat een cen trale regering. Ook dit plan schijnt ech ter weer niet in goede aarde te vallen. De Zionisten, welke vooral in de Ver. Staten veel Invloed hebben, oefenen sterke druk uit op pres. Truman, teneinde verwerping van het plan te verkrijgen. Toch is er ondanks dit alles een lichtpuntje. Op En gels Initiatief komt spoedig een Ronde tafelconferentie bijeen, waaraan zowel door Joodse- als Arabische delegaties zal worden deelgenomen. Het bericht, dat Saoedi-Arabië, leidende staat van de Ara bische Liga, de uitnodiging in deze van de Britse regering heeft aanvaard, is reeds bemoedigend. Met alle kracht dient hier naar een op lossing gestreefd te worden. „De wereld is de zinloze strijd tussen Arabieren en Joden moede" sprak Mor- rison deze week in het Lagerhuis. En Inderdaad, het is hoog tijd, dat deze eeuwendurende vete wordt bijgelegd en dat vooral in het belang van beide vol ken zelf. Zij zullen er wèl bij varen ën bovendien: er zal weer een onrustpunt meer van deze wereld verdwenen zijn. W. K. Par(Jg, (Reuter). Punt voor punt bestormen de kleine en middelgrote naties het door de Grote Vier voorgestelde reglement. Nleuw-Zeeland viel het rou lerende voorzitterschap aan, gesteund door Nederland, Brazilië, Australië en Canada. Deze landen waren van mening, dat het permanente voorzitterschap van Frankrijk als gastheer alle afgunst zou vermijden. Dr, Evatt (Australië) verklaarde dat het onjuist was van Vysjinski (USSR) te beweren, dat de Grote Vijf de lei ding bij de besprekingen behoren te hebben. N.-Zeeland weigerde 't amendement in te trekken en de besprekingen op dU punt liepen tenslotte dood. Vtff aanvallen. Het was de vijfde maal, dat de klei ne naties een aanval op het door de Grote Vier voorgestelde beleid deden, steeds onder leiding van dr. Evatt. De vorige vier eisen zijn: le. Enkelvoudige meerderheid in plaats van twee derde meerderheid 2. Zitting in alle commisies. 3e. Het recht ieder willekeurige kwes tie in verband met de vredesverdra gen op te werpen. 4. Het recht gehoord te worden door de commissie, waarin men niet rechtstreeks vertegenwoordigd is. Mazarjjk aan het woord. Parijs, (Reuter). - In de plenaire zit ting der Parijse conferentie trad de Tsjechische minister van buiten landse zaken, dr. Jan Masarijk, als eerste spreker op. Hij zeide, dat de ontwerp-vredesverdragen, door de Grote Vier opgesteld, het resultaat van lange en somtijds moeilijke bespre kingen waren. Een ding wil ik onder de aandacht van deze plenaire zitting brengen. Het is zeer moeilijk, het volk van Tsjecho-Slowakije te bewegen, verdragen t. a. v. minderheden, ais bijvoorbeeld de verdragen van 1919 en 1938, in overweging te ne men. Wij hebben genoeg en méér dan genoeg intrigerende minderheden ge had. Wat er in Tsjecho-Slowakije als gevolg van het drijven van zijn buur man in het Zuid-Oosten een satel liet van het begin af aan is ge schied, ie historisch genoegzaam be wezen. Het zal noodzakelijk zijn nieu we wegen te vinden en, voor zover 't Tsjecho-Slowakije betreft, van duur zame aard". Hij sprak uitvoerig over de steun aan de zegevierende geallieerde legers, op grond waarvan Tsjecho-Slowakije met optimisme de resultaten van de vredesconferentie tegemoet ziet. Rede van Mackenzie King. Mackenzie King, eerste minister van Canada, heeft ter vredesconferentie voorgesteld, dat de ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier bij een zouden komen terwijl de vredes conferentie zitting houdt. Volgens hem zou dat de kans op meningsverschillen tussen de naties verkleinen. Zuld- Afrika heeft Canada op dit punt reeds steun toegezegd. Weg met de zelfzucht. Hfl zou het betreuren, als over de conferentie de schaduw zou hangen van valse tegenstellingen tussen grote en kleine staten, In Washington. (Reuter.) De com missie voor de bepaling van de uit werking van de atoombom heeft rapport aan president Truman uit gebracht naar aanleiding van de experimenten te Bikini. Volgens deze commissie is ver snippering van de oorlogsvloten en decentralisatie van de havenwerken het enige middel tegen de dodelijke uitstraling van de atoombom, hoe wel door wijziging van de bouw der oorlogsschepen meerdere immuni teit kan worden verkregen. De bes te verdediging is wel de afstand. Zoals reeds was bewezen door Hi- roshima en Nagasaki hebben de proeven bij Bikini bevestigd, dat door de atoombom gehele naties kunnen worden vernietigd. Het is duidelijk, dat de enige waarborg voor veiligheid in de we reld gelegen is in het afschaffen van oorlog als middel om geschillen op te lossen. BREKENDE BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Tijdelijk enige opklaring. Matige, aan de kust nog vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. In het binnenland iets hogere temperatuur. 4 Aug.: Zon op: 5.04. Onder: 20-26. Maan op: 13.13. Onder: 23.26. het belang van eigen bevolking moet geen enkele >taat zelfzuchtig ztfn, noch uit een oogpunt van ge ïsoleerde ïelfverdediging, noch uit een streven naar de wereld heerschappij. Toen zijn rede ten einde was, ontving M. King, de langdurigste ovatie, die tot nog toe op de confe rentie ls voorgekomen. Zijn krach tig beroep op het geweten van de wereld, gedaan met al de autori teit van een ervaren staatsman, maakte zichtbaar indruk op de af gevaardigden. De Poolse afgevaardigde spreekt. De Poolse afgevaardigde, Rzymows- ki, sprak zijn voldoenine uit over de door de vier ministers van buiten landse zaken behaalde resultaten ten aanzien van de voorbereiding van de conferentie. Hij ziet de conferentie als een middel om normale verhou dingen in de wereld terug te brengen. Van verschillende kanten is het belang van deze conferentie onderschat, aldut Rzymowski, omdat Duitsland niet zal worden behandeld. Voor deze kwestia was de tijd nog niet rijp, doch Italië en de andere satellieten hadden zulke vér strekkende veranderingen ondergaan, dat zijn thans in aanmerking komen vooreen definitieve oplossing. Hij sprak zich ver der uit voor een democratisch Spanje. Duitsland moet nooit weer in het Do- nau-gebled en de Balkan doordringen, aldus de Poolse afgevaardigde. Bovendien moet Italië niet meer onder Duitse In vloed komen. Vervolgens sprak de afgevaardigde van Ethiopië, Maklilou. Hij sprak zijn ver trouwen uit in het werk van de Ver enigde Naties en verklaarde, dat ItaJUë bulten zijn grenzen nooit meer enige macht moet krijgen. Wij willen een vrede, aldus Maklilou, die ons ln staat stelt in vriendschap met onze vroegere vijanden te leven. De vijand moet echter oprecht berouw tonen en een ernstige poging doen het aan gedane leed goed te maken. Wit-Rusland. De volgende spreker was Ktsselof (Wit- Rusland). HU maakte melding van de grote bUdrage, die Wit-Rusland aan de oorlogvoering heeft geleverd en van de enorme verwoestingen, die ln het land zUn aangericht, sprak de hoop uit, dat de geallieerden bU de vrede even nauw zou den samenwerken als tUdens de oorlog. De satellieten van Hitier moeten ten volle de verantwoording voor hun da den dragen. De bevolking van deze lan den heeft ln de oorlog echter veel ge leerd en we mogen geen wraakgedachten kosteren. We moeten hen helpen de schandvlek uit te wissen. Deze week werd door de nieuw gekozen gemeenteraad van Amsterdam de gemeentelijke begroting behandeld. Deze wijst een tekort aan van veertig millioen gulden. De Parijse conferentie. De Belgische gedelegeerde Paul Spaak, die met 13 tegen 7 stemmen werd gekozen tot voorzitter der commissie voor he. reglement, wordt door den Amerikaansen gedelegeerde, James fiyrnes (links) geluk gewenst. Ass. Press. P. New-York, (Reuter). - Naar ver luidt heeft de Cubaanse regering voorgesteld een „algemene conferen tie" bijeen te roepen van de 51 lan den die tot de Verenigde Naties behoren, teneinde het recht van Veto der grote mogendheden uit het Handvest der Verenigde Naties te verwijderen. Haïfa. Reuter.) In de baai van Haïfa is een tankboot in de lucht gevlogen, waarbij waarschijnlijk veel mensenleven verloren zijn ge gaan. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Onder grote belangstelling heeft mr. A M. Joekes (Arb.) Vrijdagmiddag zijn interpellatie over de reorganisaties en ontslagen door den minister van O., K. en W. verricht, ln de Tweede Ka mer gehouden HU stelde dr. Glelen o.a. de volgende vragen: 1. Moet uit het „van officiële zUde" verstrekte perscommuniqué betreffende reorganisatie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat op 26 Juli j.1. ln de bladen verscheen, worden gelezen, dat het ln de bedoeling van den minister ligt. a. de drie directoraten-generaal op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op te heffen en aan de directeuren-generaal ontslag te verlenen? b. Verschillende afdelingen, thans res sorterende onder de directeuren-generaal van Kunsten en Wetenschappen en van vorming bulten schoolverband samen te voegen? c. Het personeel van het directoraat- generaal V.B S. te ontslaan? d. De posities van de adviseurs voor muziek, toneel en letterkunde op te hef fen en aan de betreffende functionarissen ontslag te veclenen? e. De Rijksdienst voor de Lichamelijke Oefening en de Sport op te heffen? 2. Wil de minister mededelen, welke voornemens hU koestert ten aanzien van de stichting „Nederlandse OnderwUsfilm?" 3. Achtte de minister zodanige aftake ling van het, onder zUn leiding staande, door zUn ambtsvoorganger met zorg op gebouwde overheids-apparaat de meest doelmatige wijze tot het voortzetten van de actieve cultuurpolitiek van zUn ambts voorganger? 4. Heeft de minister, alvorens tot de door hem aangekondigde maatregelen te besluiten, daaromtrent overleg gepleegd met de aan zijn departement verbonden secretaris-generaal en directeuren-gene raal? 5. Heeft de minister bU de aankondi ging van het ontslag er rekening mede gehouden, dat de directeuren-generaal zUn bijnoemd bij KB en mitsdien slechts bU KB kunnen worden ontslagen? 6 Heeft de minister bU de aankondi ging van de opheffing der RUksdlenst voor LlchamelUke Opvoeding en Sport Marinemannen duiken in de IJssel bij Zulphen. Bij de werkzaamheden bij de IJsselbruggen te Zutphen, die door de oorlogshandelingen vernield werden, stuit men meermalen op explosieven. Door de marine wordt thans met een speciaal daarvoor afgerichte groep de bodem van de rivier afgezocht naar bom men, welke dan onschadelijk worden gemaakt. Deze moderne duikers zijn uit gerust met een zuurstofapparaat, waardoor zij, geheel los van het vaartuig, kunnen opereren. Een boei geeft de plaats aan, waar de mannen zich onder water bevinden.- W, P. Zeylemaker P. er rekening mede gehouden, dat deze dienst is ingesteld bU KB en dat dit KB het contrasigne draagt, niet slechts van den minister van O., K. en W., maar ook die van de ministers van Sociale Zaken, van Binnenlandse Zaken, van Oorlog, van Marine en van Justitie? 7. Kan de minister mededelen of hij, alvorens tot de aankondiging van de op heffing van genoemde dienst over te gaan, er zich van heeft vergewist, dat zijn ambtgenoten van Sociale Zaken, van Binnenlandse Zaken, van Oorlog, van Marine en van Justitie zich met een voor stel aan Hare Majesteit tot opheffing van die dienst, verenigden? 8- In de minister niet van oordeel dat de aankondiging van een massa-ontslag van ambtenaren gepaard gaande met die van de plotselinge opheffing van een aan tal functies en diensten, het vertrouwen in de handhaving van een rechtspositie voor ambtenaren niet slechts bij het per soneel van het betrokken departement, doch bij de rijksambtenaren ln het alge meen moet schokken en mitsdien de be langen van de staatsdienst moet schaden? 9. Is de minister niet van oordeel, dat een organisatie als door hem aangekon digd, ln sterke mate afwijkt van de in richting van het departement en van de daaronder ressorterende diensten, zoals deze ls voorzien ln de bij de Staten-Ge- neraal ingediende ontwerp-begrotlng voor 1946 en dat ook, indien overwegingen van financiële aard moeten leiden tot beper king van de rijksuitgaven, een zo Ingrij pende wijziging van het overheidsappa raat, alvorens zijn beslag te krijgen dient te worden onderworpen aan de goedkeu ring van de volksvertegenwoordiging? (Zie vervolg pagina twee). Batavia. (ANPAneta). De Ned Marine-voorlichtingsdienst heeft he den verklaard, dat „het opperbevel van de Ned. marine te Batavia aan geboden heeft om een Nederlandsen marine-officier met de Mac Quarri- expeditie mee te zenden, tevens met het doel de mogelijkheid te on derzoeken van Ned. overlevenden van Ned. schepen, die in de Java- Zee zijn gezonken. Het aanbod is afgeslagen, vandaar dat zich geen Nederlandse waarnemer aan boord van de Mac Quarri bevindt." De Belgische regeringscrisis Brussel. (ANP.) De burgemeester van Antwerpen, Camille Huysmans, is er in geslaagd binnen 48 uur een ministerie samen te stellen. Tot het nieuwe kabinet behoren o.a.: als voorzitter: Camille Huys mans (soc.); voor Buitenlandse Za ken en Buitenlandse Handel: Paul Henri Spaak (soc.); voor Binnen! Zaken: Auguste Buissret (lib.) v. Invoer: Paul Kronacker (techn.) In totaal 19 ministers, v.n.1. libe ralen, socialisten en communisten. Er is nog geen vice-president van de ministerraad benoemd. Ingaande 5 Augustus as. geldt een nieuwe dienstregeling der Spoorwegen, Op het traject Den Helder-Amsterdam is geen verandering gekomen. Evenmin in de verbinding via Uitgeest, Haarlem naar het Zuiden. Wel is reeds ingelegd een late trein van Alkmaar naar Hoorn Vertrek Alkmaar 21,10. Aankomst Hoorn 21,51 uur, a" nede een trein van Hoorn naar Alkmaar. Vertrek 22,15. Aankomst Alkmaar 22,49 uur. De vorige week schreef ik ove» de noodzakelijkheid van vacantie voor hen die werken. De snaren kunnen niet altijd gespannen zijn. De gong van het leven slaat na in gespannen arbeid „ontspanning" en dat moet vacantie werkelijk voor ons zijn. Nu nog een kijkje over de zegen van de vacantie. Er is in de wereld heel veel goeds te genieten. Vooral 's zomers, al heeft de winter met zijn sneeuw- en ijsvermaak ook zijn bekoring, voor al voor de jeugd. Duizenden en duizenden genieten van de zomer, meer dan vroeger jaren, in de tijd die sommigen de goede oude tijd" noemen. Daar zijn er die geen vacantie hebben. Ik denk aan de chronische zieken, die jaar in, jaar uit op hun bed liggen. Denk eens aan hen, die in sanatoria's en ziekenhuizen wor den verpleegd, aan krankzinnigen en zwakzinnigen, die vaak voor heel hun leven daarin zijn opgesloten. Denk aan de gevangenen met gro tere of kleinere celstraffen gestraft. Denk ook aan de mensen in de gro te gezinnen, die in de steden tussen de muren zitten en vaak nooit uit hun straat komen. En dan moeders van grote ge zinnen die zijn er gelukkig nog hebben wel het minst van allen aan vacantie. Die worden altijd aan haar rokken getrokken. Als die nog eens een dagje kun nen uitgaan, dan komen ze vaak thuis, moe en afgemat, zodat ze blij zijn weer thuis te zijn en dat ze 't de volgende dag weer „gewoon" druk hebben. Maar er zijn er óók, die dagen en weken kunnen uit gaan. Het kost veel geld, maar ze hebben geld, of óók, ze sparen er het gehele jaar voor op. Het zijn tegenwoordig niet alleen de kinde ren voor wien schoolreisjes worden georganiseerd, maar ook de ouden van dagen maken in luxe auto's uitstapjes. Welk een zegen ligt in dit alles! En nu een vraag: Weet u, hoe wjj aan onze vacantie komen? Mensen, die de geschiedenis niet kennen (en dat zijn er nog al wat!) zullen licht denken, dat dit altijd zo is geweest. Maar zo is 't niet. Vacantie is een zegen een ze gen, die het christendom ons heeft gegeven. Zonder christendom geen vacantie. Ja wij hebben aan het chris tendom nog wel wat te danken, al denken veel mensen daar niet aan. Onze óver-óver-grootvaders waren koppensnellers, net zo goed als de Dajakkers, ze waren dobbelaars en nachtbrakers, kannibalen, d.w.z. menseneters en die kenden ook geen vacantie zoals wij die kennen. Weet u, dat er ook in Rome, tijdens de Romeinse keizers van vacantie geen sprake was? Vacantie stond niet in het woordenboek van de z.g. kleine luyden. De rijken, de mannen van het geld, de kapitalisten werkten nooit. Werken was voor de „dom- men". En de kleine man? De kleinen werkten altijd en hadden nooit vrij. Ze waren slaven, slaven van de ar beid. Vacantie bestond er toen niet. Toen deed het christendom zijn intrede in ons werelddeel en werd aan die slaven, die nimmer vacan tie hadden verteld, hoe God in zes dagen de wereld schiep en op de zevende dag rustte. De slaven kre gen elke week een vrije dag: de Zondag. En langzamerhand kwamen meerdere vacantiedagen. Hier hebt ge de zegenrijke vrucht van het christendom. Wij wensen u allen, groten en kleinen, prettige vaneantiedagen toe! En veel mooi v/eer! Geniet maar van de zonneschijn, van strand of bos- Tot wederziens! Veel ge noegen! In verband met de kleine opper vlakte van ons blatJ hebben wij van de autoriteiten toestemming ontvangei de5 Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen BRUNSWIJK (Reuter). Na een pro ces dat enige dagen heeft geduurd ls de voormalige bevelhebber van de Duitse troepen tn Noorwegen, Von Falkenhorst. door een Britse militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Hij werd onder meer beschuldigd van het overgeven van Britse commando's aan de Gestapo, waardoor deze manschappen na gemarteld te zijn voor het vuurpeleton terecht kwamen. De rechtbank veroordeelde hem tot de dood door de kogel. Het vonnis moet door een hogere militaire autoriteit wor den bekrachtigd.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1