Een bloemencorso trekt langs het Paleis Conferentie van Parijs nog in eerste phase NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, HOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indonesische terroristen schieten Ned.-lndische bommenwerper neer „Tot in lengte van dagen zal men spreken over de mariniers van Soerabaja in 1946" De Nederlandse groente-uitvoer naar Britse zóne in Duitsland hervat Het feest van Prinses Irene Reuzenverjaardagstaart mei zeven kaarsjes Waarschuwing voor aardappeltelers Vliegende windhonden Sjahrir voorzitter van de Indonesische arbeiderspartij Wil Nederland voortbestaan van de UNRRA Fokker levert weer vliegtuigen Geen eenheidssigaret, maar meerdere nieuwe merken Gewezen dienstplichtige onder-officieren-capitulant Moloiov verdedigi meerderheid van stemmen Tegen Engels en Nederlands amendement Weerbericht. NIEUWE PALESTINAPLAN VERWORPEN Concentratiekamp voor Joden op Cyprus. Alle inzittenden gedood DE NIEUWE MINISTER VAN MARINE Prikketdr aad - Men weet in Nederland weinig van de gebeurtenissen in Indië Vernietiging van voedsel op grote schaal voorkomen Een skelet van 2000 jaar Voor duizenden guldens aan sieraden gestolen DINSDAG 6 AUGUSTUS 1916. ;®e Jaargang No. 9807. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. MIJ, Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. De jarige bedankt Engelse delegatie in de eigen taal SOESTDIJK. Ter ere van de ver jaardag van Prinses Irene had de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Soest in samenwerking met de Baarn- se Oranjevereniging een bloemencor so georganiseerd, waaraan niet min der dan 1500 kinderen deelnamen. Voor de hekken van het paleis had den zich honderden inwoners van Baarn en Soestdijk opgesteld en ook talrijke vacantiegangers waren derwaarts geto gen om een glimp van dit feestelijke en kleurige schouwspel op te vangen. Het geheel werd begunstigd door het prachtigste zomerweer. Omstreeks twee uur had een legertje journalisten en persfotografen zich bij de trap van de rechter paleisvleugel op gesteld, vanwaar het Prinselijk gezin de stoet zou gadeslaan. Prinses Irene. Reeds roffelden in de verte de trom men, teen H. K. H. Prinses Juliana, vergezeld van Prinses Irene, gekleed in een rose feestjurk en een witte strik in het haar versierd met drie pa pieren bloemetjes in de rood, wit en blauwe kleuren en Prinses Beatrix in een blauw met wit gestippeld jurkje de trap afdaalden en de commissiele den begroette. Prinses Irene droeg haar verjaardagscadeau, een armband horloge, met trots en keek er telkens op. Achter in de hal werd een klein blauw figuurtje zichtbaar, zeer parmantig en in 't geheel niet verlegen huppelde „Pietie" met haar vingertje in haar Aan drie Amerikaanse officieren en een Hollandse officier, die zich bij het terugvoeren van geroofd Nederlands be zit uit het door de Amerikanen bezette Duitse gebied verdienstelijk hebben ge maakt, zijn door Z.K.H. Prins Bernhard ten paleize Soestdijk onderscheidingen uitgereikt. A.NP. P. mond de trap af en begon vrolijk ieder een een handje te geven. Na haar gast vrouwelijke plichten te hebben vervuld, ging zij op een der traptreden staan wachten op de dingen die komen zouden. Het défilé. Het défilé nam een aanvang. Vooraf gegaan door een muziekcorps trokken de honderden kinderen voorbij, op ver sierde fietsen, poneywagens, autopeds, zelfs hadden de allerkleinsten hun pop penwagens versierd. De hond van den Prins wilde ook van de partij zijn en had zich vóór de '.rap opgesteld. Intussen had Z. K. H. Prins Bernhard zich ook bij de groep op de trap gevoegd. Engelse jongens en meisjes. In de grote stoet liepen ook twee afde lingen Engelse jongens en meisjes mee, die hier in het kader van de World Friendship Association uitwisselingsac tie een vacant'doorbrengen. Uit iedere groep bood een meisje de jarige Irene een bouquet bloemen aan, waarvoor Irene keurig in het Engels bedankte. Het hoogtepunt van de stoet vorm de een enorme verjaardagstaart met zeven kaarsjes en in 't midden in oranje gespoten de naam Irene. Dankbaar aanvaardde Irene dit spe cifieke verjaardagscadeau. Nog steeds trok de stoet voorbij. Ein delijk was de laatste groep gepasseerd en beladen met vele cadeaux, waaronder een aardig zelfgemaakt bosplateau van de kinderen uit het kinderkamp-comité Vacantievreugd Rotterdam, en talrijke bloemen, trok de jarige Irene zich met haar ouders en zusjes in het paleis te rug om in intieme kring het verjaar dagsfeest voort te zetten. POSTCHEQUE- EN GIRO-NIEUWS. 's-Gravenhage. - De termijn van aan bieding van postchèques is verlengd van 14 tot 21 dagen na de in de chèque en advies vermelde datum. In de nacht van 's avonds 2 tot 's av. 3 Aug. is de weersgesteldheid in Noord- Holland critiek geweest voor het optre den van aardappelziekten. In verband met de nationale wind- hondenrennen, die Zondag 11 Augus tus a.s. te Leeuwarden zullen plaats hebben, vertrekken op die dag met een extra-KL.M.-toestel van 12 uur v.m. 27 personen met 8 windhonden naar Friesland. Aankomst op het vliegveld van Leeuwarden te 12,40 uur. De terugreis van het gezelschap, eveneens per K.L.M., zal aanvaard worden te 19.30 uur. Aankomst Schiphol 20.10 uur. BATAVIA (ANP-Aneta). - Op een vergadering van de Indonesische Ar beiderspartij (Persatoean Boeroeh In- donesia) te Cheribon is Sjahrir be noemd tot voorzitter van deze partij. NEW YORK. (ANP-Aneta). - United Press melcft uit Genéve, dat Neder land het plan zou hebben aan te drih- gen op het voortbestaan van de UNRRA, de hulporganisatie der V.N. voor de door den oorlog getroffen landen^ AMSTERDAM. Maandag was Schip hol wederom getuige van een heugelijke en enigszins plechtige gebeurtenis. De directeur der Fokkerfabrieken, de heer J. E. vaq Tijen, droeg nl. voor het eerst sinds de bevrijding een door de Fokkerfabireken gebouwd motorvlieg tuig over en wel aan den heer F. Die pen van de Fr. Diepen Vliegtuigen N.v. Fokker bouwt op het ogenblik dr)o lesvliegtuigen. type Fokker SG, voor de Frits Diepen Vliegtuigen NV, waarvan het eerste toestel nu is afgeleverd. Voordien had kapt. G. Sonderman, invlieger der Fokkerfabrieken de voor geschreven vluchten en kunstvluchten gemaakt, terwijl ook de heer Bulten, vlieger van de Frits Diepen Vliegtuigen NV, het toestel had geprobeerd. Nog drie maal extra bon. De laatste dagen deden geruchten de ronde dat de mogelijkheid bestond, dat wij binnenkort weer een eenheids sigaret, Superbe genaamd (nu een der vele merkenj zouden krijgen, schrijft het Vrije Volk. De fabrikanten zouden de Virginia-tabaksvoorraden snel ver werkt hebben, .en deviezen voor nieu we zendingen zouden niet aanwezig zijn. Bij nadere informatie heeft men ons echter medegedeeld, dat deze ge ruchten tegengesproken moetan wor- den. Er komen zelfs nog een aantal nieuwe merken bij, zodat de rokers zich niet ongerust behoeven te makan eerstdaags weer eenheidssigaretten te moeten roken. De huidige schaarste aan sigaretten zal zo gauw als de oude shag- en sigarenvoorradan opge ruimd zijn, voorbij zijn. Zeer waar schijnlijk zal er daarvoor nog drie maal een extra bon worden aange wezen. Naar wij vernemen is voor gewezen dienstplichtige onderofficieren-capitu- lant, die tijdens de vijandelijke bezet ting in het genot van groot verlof zijn gesteld, de geleganhed geopend met een vrijwillige verbintenis over te gaan bij het beroepspersoneel der Kon. landmacht. IETS KOELER. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk nog enkele onweers buien. Wind tussen Zuid en West. Lagere temperatuur dan gisteren. 7 Aug.: Zon op: 5.09. Onder: 20.21. Maan op: 16.39. Onder: 0.07. Hoog water: 0.0014.53. Laag water: 8.2020.54. Verdediging van tweederde meerder heid door Molotov. PARIJS. De Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft zich zowel tegen het Britse als Nederlandse amendement op de regel voor twee der de meerderheid bij stemming verklaard. Ten aanzien van het Nederlandse amen dement zeide hij: „Indien wij een een voudige meerderheid (voorgesteld door de Nederlandse delegatie) aanvaarden, zal het tot zulk een spelen met stem men worden, dat het waarschijnlijk tot rampzalige gevolgen zal leiden." Van het Britse amendement zeide hij, dat het daarom onaanvaardbaar is, om dat het de bedoeling heeft de beslissin gen, welke door de Grote Vier zijn aan vaard, te niet te doen. „Gisteren stond Groot-Brittannië op het ene standpunt, vandaag op een ander en dit verbaast mij." Molotov citeerde het Franse dagblad „Populaire": „Stemming bij meerder heid van twee derde is niet in het voor deel van de Agelsaksische landen, die tezamen met hun partners een blok vor men dat twaalf tot dertien stemmen telt. Indien de beslissingen door middel van een eenvoudige meerderheid zouden worden genomen, zou de Sowjet-Unie er van verzekerd kunnen zijn, dat zij zich altijd in een moeilijke positie zou bevinden". „Ik voel me genoodzaakt te zeggen, dat er enige waarheid in deze woorden schuilt", aldus Molotov. „Indien twaalf of dertien stemmen verzekerd zijn, dan worden alle tegenwerpingen, welke hier worden gemaakt betreffende de twee derde meerderheid, ingegeven door het feit, dat slechts één stem nodig :s om tot veertien stemmen te komen. Ieder van ons zal toegeven, dat dit een ele ment bevat, dat voor de openbare me ning onbegrijpelijk zijn." De kloof. Over de eenvoudige meerderheid zeide Molotov tenslotte nog: „Ik wil hun, die op een eenvoudige meerderheid staan, vragen of zij er op uit zijn de onenig heid te vermeerderen, om een kloof te zoeken en die te verbreden en er munt uit te slaan. Maar ik ben er zeker van, dat niemand onzer dit wenst." Molitov zeide voorts nog, dat het voor stel gedaan door Canada en aanvaard door de V.S., dat de Grote Vier tijdens de conferentie bijeen zouden komen, oor spronkelijk van hem afkomstig was en door de V. S. was verworpen. Over zijn eigen compromisvoorstel zeide Molotof: „Wij zien allen in, dat een aanbeveling, welke met een twee derde meerderheid is aanvaard, erkend zal worden door een overweldigende meerderheid van de leden van deze con ferentie en ik zou zelfs willen zeggen door alle democratische landen." 'd'N'V 'A.-101IP9 l^q ua jaauipssfi ;aq do I(3faaM puen°H" op uba uapCxijspoMjiaz ajeuoijeu ap suapfii aipe ui uajqaet^ieA Parijs. (Reuter.Na de zitting van Maandagmorgen heeft het bestuur van het Jewish Agency in een com muniqué verklaard, dat de Britse voorstellen iitrake de toekomstige status van Palestina onaanvaard baar waren als basis voor onder handelingen. Geen pelgrimstocht naar de klaagmuur. Jeruzalem. (Reuter.) Tengevolge van het uitgaansverbod voor Joden, dat wegens de terroristische aan slag op het kwartier van de Pale stijnse regering voor de nachtelijke uren werd opgelegd, hebben dui zenden Joden, die buiten Jeruzalem wonen, hun pelgrimstocht naar de „klaagmuur" op de negende van de maand Ab (de verjaardag van de vernietiging van de tempel door Ti- tus in het jaar 70) voor het eerst sinds mensenheugenis niet kunnen houden. Slechts hoderd Joden uit het gebied, dat vrij is van het uit gaansverbod, hebben de tocht naar de klaagmuur gemaakt. En nu? Nicosia Cyprus. 5 Aug. (Reuter.) Naar verluidt is te Famagusta een concentratiekamp voor tweeduizend Joden, die op 6 Augustus zouden arriveren, in gereedheid gebracht. Batavia, 5/8, (Anp-Aneta). - Volgens een te Batavia ontvangen rapport is een Mifcchel B 25 van het 18e squadron der Ned.-lndische luchtmacht in de nabijheid van Semarang neergestort. Alle inzittenden werden gedood. Hoe de Nederlandse bommen werper verongelukte. Batavia. - De Voorlichtingsdienst van de Ned.-lndische luchtmacht deelt in verband met het verongelukken van de Nederlandse B 25 het volgende mede: Ean aanzienlijk aantal gewapen de terroristen heeft op Zaterdagna middag een aanval gedaan op het vliegveld van Semarang. Bij deze aanval is het enige toestel, dat op het vliegveld aanwezig was, een Mitchell-bommenwerper, bij het starten door Indonesisch afweer- vuur getroffen. De bemanning was Kap. luit. ter zee J. J. A: Schagen van Leeuwen: De Haagse redacteur van het Alg. Handelsblad meldt: Naar wjj vernemen heeft de min - president dr. L. J. M. Beel, den kapitein-luitenant ter zee der Kon. Marine Reserve J. J. A. Schagen v. Leeuwen, aangezocht in de regering zitting te nemen als minister van Marine. We hebben reden om aan te nemen, dat de heer Schagen van Leeuwen bereid is gevonden deze portefeuille aan te nemen. Zijn be noeming is op korte termijn te ver wachten. De heer Schagen van Leeuwen is thans vijftig jaar oud. Hij was aan vankelijk artillerie-officier. Later is hy naar de Kon. Marine Reserve overgegaan en was hij werkzaam bij Hazemeyer te Hengelo. De nieuwe minister is van Prot. Chr. huize. Wij vernemen nader, dat overste Schagen van Leeuwen op 16 Aug. 1919, na de voltooiing van zijn studie op het Kon. Instituut, tot luit. ter zee der 3e kl. werd benoemd. Op 16 Augustus 1921 werd hij bevorderd tot luit. ter zee der 2e kl. en op 16 Aug. 1926 tot luit. ter zee der le kl. Eervol ontslag uit de militaire dienst werd den heer Schagen van Leeuwen op 1 Januari 1936 ver leend en op 13 Maart 1936 ging hij over in het korps der Marine re serve officieren. Hij werd mede-directeur van de Machinefabriek Hazemeijer te Hen gelo. Eén dag voor de capitulatie van ons land vertrok hy, met nog enige officieren en technische krachten van Hazemeijer, met een torpedo- echter in staat het toestel de lucht in te krijgen. Daarop werd 't toe stel wederom getroffen en wel in de stuurboordmotor, het moest toen een noodlanding op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der Indonesiërs werd de motor her steld en er werd opnieuw gestart om de beschieting voort te zetten. Toen werd de bommenwerper evenwel ernstig getroffen, het stortte neer in de nabijheid van het vliegveld en vloog in brand. De bemanning, bestaande uit zes leden van de KNIL, werd gedood. De verliezen van het Nederlandse garnizoen zijn nog niet bekend, doch de terroristen hebben zware verliez- geleden. Men is de situatie thans vol ledig meeste^ Met enige variatie op het bekende „de helft van de Ne derlanders word! geëxami neerd door de andere helft" zou men sinds ongeveer een jaar kunnen zeggen: „de helft der Nederlanders wordt gezui verd door de andere helft!" Je zou als het ware het werkwoord „zuiveren" in alle tijden kun nen vervoegen; ik zuiver, jij zuivert, hij zuivert, wij zuive ren, gij zuivert, zij zuiveren. Voorlopig nog alles in de te genwoordige tijd; later ik hoop heel spoedig zal alles in de verleden tijd vervoegd kun nen worden, en dan ware het te wensen, dat de toekomende tijd en alle verdere tijden en wijzen komen te vervallen. Maar het gekste van alles 1« nog, dat bij de helft die zuivert, nog heel wat elementen gevon den worden, die beter tot de helft gerekend mocht worden, die de zuivering moeten onder gaan. Dat zijn dan van die zui veraars, die meer bij het onge dierte thuis behoren. Maar als je die zuivering zui ver neemt, kom je al heel ga w tot de conclusie dat ze in de grond heel ónzuiver is; we zijn er nu al meer dan een jaar mee doende en telkens doet zich weer het geval voor, dat er heel wat vuiligheid aan de op pervlakte zichtbaar wordt, in welke gevallen het meer huive ring, dan zuivering blijkt te zijn! P. RIKKER. De „Tegelberg" is met 1600 evacué's uit Indië naar Nederland vertrokken. Op 11 Augustus zal de „Boschfontein" naar Nederland vertrekken met 800 evacué's aan boord. Gen.-Majoor Von Frytag Drabbe 's-Gravenhage. De commandant van het korps Mariniers, Generaal- Majoor H. F. J. M. A, Von Frytag Drabbe, die de eerste mariniersbri- gade bij Soerabaja heeft bezocht, legde tijdens zijn bezoek een krans bij het tijdelijke monument, dat op een gereserveerd gedeelte van de begraafplaats Kembang Koening is opgericht voor de bij Soerabaja ge vallen mariniers. De generaal merkte daarbij op, hoe weinig men in Nederland van de werkelijke gebeurtenissen in In dië op de hoogte is. Na een verblijf van enige maanden in Soerabaja en herhaalde bezoeken aan het front verklaarde hij niet anders te kun nen zeggen, dan dat hij de grootste bewondering had voor de wijze, waarop de opgedragen taak onder uiterst zware omstandigheden wordt uitgevoerd. Dertig dagen aaneen en langer vertoeven de marinierscom pagnieën aan het front. Deze strijd mag dan geen oorlog heten, maar als er ooit een strijd moreel ge rechtvaardigd was, dan is het wel wat hiex gebeurt. Er zijn thans voor het korps Ma riniers twee bedevaartplaatsen: Rot terdam en Soerabaja. En zoals men spreekt van de mariniers van Rot terdam uit 1940 zo verklaarde de Generaal overtuigd te zijn, dat men volgboot uit de haven van Nieuwe- diep naar Engeland, waar hij als sous-chef materieel de rechterhand van schout bij nacht Feteris werd. In die tijd werd de heer Schagen v. Leeuwen bevorderd tot kap.-luite- nant ter zee. nisterie van voedselvoorziening was overeengekomen. 35,000 ton, bereikt en verdere leveranties werden niet toege staan. Van Nederlandse zijde werden inmiddels de reeds enige weken lang in het werk gestelde pogingen om de Engelse autoriteiten te bewegen nieuwe leveranties toe te laten, met kracht voortgezet en na twee dagen onderbre king van de regelmatige groenten- transporten is verkregen, dat de groen- tenuitvoer naar Duitsland kan worden hervat. Over de nadere regeling van een en ander zullen nieuwe besprekin gen worden gevoerd. Sedert einde Mei levert ons land de op de veilingen z.g. „doorgedraaide" groenten aan de Engelse autoriteiten in Duitsland voor de burgerbevol king in Rijnland en Westfalen. Of schoon deze uitvoer niet te vergelij ken is met de normale export, om dat de prijs gebaseerd is op de ver goedingsprijs, die de teler ontvangt voor zijn doorgedraaaide producten, is de grote winst, dat een einde is gekomen aan de vernietiging op be langrijke sehaal van onze groenten. Thans dreigt ons land echter opnieuw in de situatie gebracht te worden, waar. bij een groot deel van onze groenten- productie, waarvoor geen beftemming is te vinden, op de mestvaalt zou moe ten belanden, hetgeen in een tijd van grote voedselschaarste in de wereld een bijzonder pijnlijke indruk zou maken. Zaterdag jX was nl. de hoeveelheid, die voor levering met het Engelse mi- Londen, (Reuter). - Te Figheldean bij Marlborough is een skelet opgegraven, dat, naar experts verklaren, van een zeventigjarigen man moet zijn geweest, die voor 2000 jaar stierf. eens tot in lengte van dagen zal spreken over de mariniers van Soe rabaja in 1946. VERHEZEN NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN, De minister van Marine maakt tot zijn leedwezen bekend, dat de volgende verliezen in Nederlands- Indië zijn geleden: 21 Juli 1946: adjudant der marl. niers Arie Pronk uit Den Helder; 21 Juli 1946: marinier 2de klasse O. V. W. Paulus in 't Veld uit Santpoort (n.b.); 22 Juli 1946: 2e luitenant der ma riniers J. M. Wout uit Zaandam; 22 Juli 1946: sergeant der mari niers J. H. M. Bonnen uit Heerlen; 23 Juli 1946: korporaal der mari niers A. A. H. van Dartel uit De venter. Hilversum. - Zondagnacht stopte voor een juwelierswinkel in de Kerkstraat te Hilversum een auto. Er sprong een man uit, die met een zwaar voorwerp de étalage insloeg, enige grepen in de étalage deed om zich hierna met zijn auto met grote snelheid te verwijde ren. Het onmiddellijk in werking tre den van de alarminstallatie heeft niet mogen verhinderen, dat vele duizen den guldens aan sieraden van eigenaar verwisselden. Het onderzoek der re cherche is. in volle gang. Met een sprong van 3.97meter be haalde Lamoree het kampioenschap polsstok hoogspringen en verbeterde hij tevens het Ned. record, dat hij onlangs te Londen vestigde. A. H. F. P- Een scène uit het historisch spel „De Vrijheid Vlagt", welks opvoering één der hoogtepunten vormt van de viering van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad. A.H F. P.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1