Byrnes doet aanval op het standpunt van Molotov Handig antwoord van den Rus NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De individu in de wereld Geldzuivering van minister Lieftinck gaat voort Vrouw vermoord in de hoofdstad Weerbericht- De besprekingen te Parijs Beslissing ten gunste van tweederde meerderheid LONDEN GAAT MET VACANTIE Eerste Kamer verlengt volmacht met een jaar Waardering Voorstel meerderheid van stemmen verworpen? Eén en zeventig dood vonnissen in België Luchtlijn NederlandZuid-Amerika ■7— Prikkeldraad - Langs de weg met mes MINISTER VAN MARINE BENOEMD. Zaterdag a.s. Motorraces te Alkmaar Levenslang voor Klaas de Geus van St. Pancras neergestoken 14 Aug.: Victory-Day in de V.S. Bakkersarbeid op Koninginnedag Ned.-Indit »traks lid van U.N.0. gfOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946. Jaargang x^ 9Mt HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. RONING. Hoofdredacteur: J. B1JLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mfl. Hl Noorderkwartier, Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3>— Postabonnement 3,65. Giro 16066 n. v. N.V. Drukkerfl v.h. C. de Boer Jr Telefoon K 2230—2345. fjET is bijna elk mens uit persoonlijke ervaring bekend, hoezeer hij als een ling geneigd is te doen, te handelen zoals rijn buurman doet, te denken zoals hem, vooral tegenwoordig, maar al te dikwijls Wordt gezegd, dat hij denken moet. Evenzeer is bekend het voorbeeld, dat vertelt over iemand, die midden op een plein plotseling naar boven gaat staan kijken. Al spoedig komt er een ander raast hem staan kijken en binnen wei nige ogenblikken heeft zich rondom die ene persoon een groep mengen gevormd, die allen naar boven staren, waar ten slotte niets bijzonders blijkt te zijn waar te nemen. Ik heb eens iemand horen ver tellen hoe hij, ofschoon zelf geen nat.- lociallst, een massademonstratie van die partij in Duitsland bijwoonde. Zonder zich zelf er goed en wel van bewust te Zijn, hief hij bij het massaal brengen van de heilgroet ook de arm op. De geest van de massa had het eigen willen machte loos gemaakt. De man kon zich tegen Zijn eigen handeling niet verzetten. Het navolgsysteem, het doen wat een ander doet zonder zich eerst af te vra gen: waarom eigenlijk, laat staan zonder zich een moment zelfs te verdiepen in de mogelijke gevolgen van zijn handelen, is bij elk mens in de kiem aanwezig Op zichzelf is dat natuurlijk geen won der. De mens Is geen eenzaam wezen in die zin zoals een dier, b.v. een mol, een zaam of solitair levend wordt genoemd. De mens is een gemeenschapswezen Uit het eerste mensenpaar groeide een gezin, een familie, een stam, vormden zich uit eindelijk de volkeren, waarvan elk lid een sociaal levend wezen is. Een wezen, dat zich met het andere en met de anderen verbonden weet, voor wie zelfs zonder die anderen het bestaan op aarde practlscth en menselijk gesproken als uitgesloten moet worden beschouwd. WIJ mensen kunnen niet meer zonder elkaar. Dit komt minder uit bij die groepen, welke nog een naar onze be grippen z.g. primitief leven lijden. Hoe eenvoudiger de levenswijze is, hoe min der eisend een mens in zijn omgeving staat, hoe minder hij ook van anderen af hankelijk is. Zelfs nu nog zijn er volksstammen, o.a. op de eilanden der Molukken in de Indi sche Archipel, die daartoe gebracht door de drang der instandhouding, bestaan en voortleven, maar niet uit materiëel oog punt Eenmaal volwassen zou elk lid van zo 'li stam geheel voor zichzelf kunnen zorgen. De natuur, welke hem onringt is zijn voeder en zijn leven. Hij vindt daar wat zijn lichaam vraagt: voedsel (een sagopalm is gauw gekapt); hij vindt daar bovendien, dat wat zijn geest vraagt: de elementen (zon, maan, sterren of orkaan), welke hij als bovennatuurlijke machten kan vereren en vrezen. MAAR met de ontwikkeling van het beschavingspeil (vergeef me het woord), met de geestelijke en daaruit voortvloeiende en daarop steunende ma teriële vooruitgang, wordt elk individu in zeer veel opzichten meer en meer afhankelijk van zijn medemens. De groei der geest openbaart zich in de uitingen van de mens, die, met uitzonde ring van het tijdperk der Middeleeuwen, waarin het Individu op zichzelf van geen belang scheen, voortdurend toenamen in vorm en veelzijdigheid. Op de tijd der ontdekkingsreizen, na de Middeleeuwen en de sterke stijging van handel en algemene belangstelling voor het nlet-alledaagse volgt een periode van betrekkelijke rust. De golven van de zee van maatschappelijk en geestelijk leven vervlakten tot bijna niet te herkennen rimpelingen. Overal heerste gezapigheid en wij weten hoe in ons land een Potgie ter alles in het werk stelde om met woord en geschrift het volk wakker te roepen, door haar een spiegel voor te houden, waarin het de markante energie en werken van de gouden eeuw kon aan schouwen. De negentiende eeuw, de eeuw van atoom en electriciteit, bracht echter grote veranderingen. De natuurwetenschappen ontwikkelden zich zó snel en de be oefenaars en vorsers kwamen tot zulke grote ontdekkingen, dat de cultuurmens heid er in haar geheel op elk gebied door werd aangepakt en beïnvloed. En al deze stappen, deze sprongen voor waarts, brachten den mens vele gemakken, het leven van individu en massa werd ge makkelijker. De ontwikkeling der techniek bracht ook Ideeënwerelden naar voren en scheidde de mensen in groepen, die dui delijker en scherper tegenover elkaar kwamen te staan. Er ontstond een dui delijke kloof tussen de bezittende- en de bezitloze klasse. Aan de etw zijde stond de grauwe massa der arbeiders, er tegenover de kleine groep der bezittenden. Een figuur als Kari Marx treedt naar voren. De arbei dersklasse wordt zich bewust van zijn macht en krijgt langzaam maar zeker sterke invloed op het economische- en het politieke leven. In talrijke landen breiden de organisa ties zich uit en worden tot nationale en internationale massa-bewegingen W. K. (Wordt vervolgd). VRIJ KOEL. Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een enkel buitje, vrij koel, meest matige Z.W. wind. 8 Aug.: Zon op: 5.11. Onder: 20.19. Maan op: 17.42. Onder: 0.36. Hoog water: Laag water: 2 32 16.10 9.36 22.11 1 'i Dinsdagmorgen heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, een zware tegenaanval ge daan op Molotov. Byrnes wilde blijk baar eens en vooral antwoorden op alle aanvallen van Russische zijde op de z.g. Angelsaksische reaetionnaire oorlogsdrijvers. Hij deed dit nu, na de lange rede van Molotov, vol speldeprikken en grof ge schut, schrijft de Parijse correspondent van Het Vrije Volk. Met verheffing van stem onthulde hij aan de Organisatie- Commissie en de honderden journalis ten, dat Molotov verschillende dingen had gedaan, bij het begin van de confe rentie, om de V.S. ertoe te brengen, er mede accoord te gaan, dat de Grote Vier zich zouden verstaan over de aan wijzing van den voorzitter van de Or ganisatie-Commissie en 'die der andere commissies. Byrnes had daarop geant woord, dat dit de taak was van de con ferentie en dat er geen dictatuur moest zijn van de Grote Vier. Byrnes keerde zijn gezicht naar Molo tov, die rechts van hem zat en ontze nuwde daarop de beschuldiging, dat de Amerikaanse delegatie haar woord ge broken zou hebben, toen zij verklaarde, voorstellen van de conferentie, aangeno men met een meerderheid van tweeder de van het aantal stemmen, te zullen verdedigen in de raad van ministers der Grote Vier bij het opstellen der defini tieve vredesverdragen, terwijl de Ame rikaanse delegatie eerst In die raad van tegenovergestelde mening was. Uit de bewoordingen van deze ver klaring volgt al, dat hier geen sprake is van woordbreuk, maar alleen van toenadering tot het standpunt van an dere landen. Byrnes eindigde niet te zeggen, dat de vrije pers der V.S. heden al de critiek van Molotov zal hebben gepubliceerd en hij daagde de Russische pers uit hetzelfde te doen met zijn rede van vanochtend. Molotov antwoordt. Na de scherpe aanval van Byrnes nam Molotov enige tijd later het woord, maar zijn antwoord was zo rustig, dat het een gevaar voor een botsing ver meed. Het was een zeer handig ant woord. Molotov verklaarde ten eerste, dat hij alleen zou toestemmen in verga deringen van de Grote Vier, parallel met de vredesconferentie, voor gedach tewisselingen De aanbevelingen van de conferen tie zal hij pas na de vredesconferen tie in overweging nemen. Hij zei ten tweede, dat Rusland de ontwerp-vre- desverdragen niet aan de andere lan den wilde dicteren, maar ze wel wilde verdedigen. Tegen lichte wijzigingen had hij geen bezwaar. De uitdaging van Byrnes diens rede in de Russische pers te publiceren nam hij aan en zeer ad rem wees hij er op, dat de pers trusts en perslords in Amerika en Enge land niet als een vrije pers kunnen worden beschouwd. Molotow maakte dus vanochtend 'n goede indruk. Iedereen ging vervol gens déjeuneren. De delegaties eten in hun hotels of in speciaal daarvoor uit gekozen restaurants. Een groot deel van de pers en vele gedelegeerden hebben een restaurant in het Palais du Luxmbourg tot hun beschikking, voor deze gelegsnheid ingericht. Aan het einde van onze maaltijd deed zich een typisch voorval voor. Arbeiders sjouwden een grote zetel voorbij, de troon van Napoleon. Deze zag er in- Duizenden Londenaars trokken ter gelegenheid van Bank Holiday, den eersten Maandag in Augustus, met een plezierboot naar de badplaatsen aan de kust, om daar te profiteren van het heerlijke zomerweer. Het vertrek van de overvolle boot van de Tower-pier. Planet News P. De Eerste Kamer heeft Dinsdag, bij wet, den minister van Financiën voor een uicuw jaar gemachtigd de geldzuivering door te zetten, meldt de Volkskrant. Allen waren het er over eens, dat hem die machtiging verstrekt moest worden, vooral nu hij beloofd had over een half jaar de gelegenheid te geven tot gedach- tenwisseling. De kans werd echter aangegrepen om zijn beleid onder de loupe te nemen. De meesten toonden waardering voor datgene, wat minister Lieftinck gepresteerd heeft. Er werd van verschillende kanten om inlichtingen gevraagd en er werden adviezen uitgebracht. Prof. Van den Brink (KVP) sprak zijn vrees uit voor de gevolgen der sterke toename van de geldomloop. Hij achtte de politiek van deblokke ring daarvan de voornaamste oor zaak. Ook vond hij het noodzake lijk, dat de regering zou trachten wederom vertrouwen te wekken bij de bevolking, die angst heeft om het geld op de bank te zetten en daardoor de geldomloop doet toene men. Als middel daartoe vond hij het noodzakelijk, dat gegarandeerd zou worden, dat op de vermogens, die na een bepaald tijdsiip verwor ven zijn, geen vermogensaanwasbe- lasing geheven zal worden. De heer Pollema (CH) had graag bij wet geregeld was geworden en drong er, nu dat niet gebeurd was, bij den minister op aan de weg aan te geven, welke hij wil gaan volgen Hij vroeg verder om een vereenvou diging van de vele voorschriften en om een drastische bezuiniging en verzocht de mogelijkheid te onder zoeken het geblokkeerde geld ver handelbaar te. maken. „De regering moet voorzichtig zijn met het toe staan van deblokkering van de gel den der bezitters", zeide de heer Van Santen (CPN), „opdat de geld omloop niet te hoog wordt". Er komt al verbetering Minister Lieftinck gaf in het be gin van zijn rede een uiteenzetting van het doel en verloop der geldsa nering. Het oppotten van bankpa pier weet hij aan angst voor ko mende heffingen en dus tijdelijk. Er is geen rede tot vrees, want er komt reeds enige verbetering in de toestand. De minister beloofde de raadgevingen te ovei denken, zodra het mogelijk is de geblokkeerde sal di om te zetten in verhandelbare niet-beleenbare certificaten. De minister kon tot zijn vreugde mededelen, dat de enige tijd ge leden, door hem uitgesproken ver wachting verwerkelijkt was en dat de post uitgaven van de Begroting, die reeds naar de Raad van State is toegezonden, met bijna één en een kwart milliard gulden is vermin derd. Hierna werd de wet zonder gezien, dat de gehele geldzuivering hoofdelijke stemming aangenomen de zitting drukwekkend uit. al was dan ook aardig versleten. In de middagvergadering bedierf Molotow de goede indruk van och tends volkomen, door een systemati sche obstructie. Het ging nu namelijk om de stemming over het belangrijke artikel van de procedure (d.w.z. de werkwijze van de conferentie). De organisatie-commissie moet vast stellen of aanbevelingen der conferen tie aan de grote vier met eenvoudige <4 2/3 meerderheid moeten wor den aangenomen. Nadat Masarijk had voorgesteld een subcommissie te be noemen, teneinde alsnog te trachten tussen de vijf of zes op dH artikel in gediende amendementen een verzoe ning tót stand te brengen, kwam Mo lotow met zoveel spitsvondige voor stellen voor de dag, dat onze delega tieleider, jhr.. Tjarda van Starken- Êborgh, de belachelijkheid daarvan ge makkelijk aan de kaak kon stellog edereen grinnikte.) En MacNeil, de ritse plaatsvervangende delegatie leider. noemde ze rondweg nonsens. Want Molotov wilde bij twee derde erderheid in de organisatiecommissie vastgesteld of de conferentie aan- elingen zou opmaken bij eenvoudige tweederde meerderheid. Een eonsti- êrend lichaam, dat nu eenmaal rege- -n moet aangeven, kan daartoe nooit besluiten volgens het stelsel van een tweederde meerderheid, want dan kan het niet werken. Uit deze obstructie, die een avond zitting noodzakelijk maakte, kan men afleiden, dat Rusland vreest de elfde stem, die het nodig heeft, om het Neder landse amendement (eenvoudige meer derheid) te verslaan, niet te kunnen vinden. Persberichten meldden in de loop van Dinsdagnacht, dat er tijdens de derde zitting van de organisatie-commissie ge stemd is over het oorspronkelijke voor- Stel van Nieuw-Zeeland om een gewo ne meerderheid aan te nemen voor de aanbevelingen der conferentie, zegt Het Vrije Volk. Dit voorstel werd verwor pen met 119 stemmen. Volgens het Belgische blad „De Gazet" heeft de krijgsraad te Charleroi Zaterdag uitspraak gedaan in de saak der moorde naars van Courcelles, waar zich een der grootste drama's tijdens de bezetting af speelde. Van de beklaagden werden er 71 ter dood veroordeeld. Na ruim een uur vertraging vertrok Dinsdagmiddag om kwart over vier van Schiphol, de Skymaster „Friesland" met gezagvoerder Frijns, voor de eerste proefvlucht naar Zuid-Amerika. Het ligt in de bedoeling om in September nog twee proefvluchten te maken om dan in begin October een geregelde lucht lijn op Zuid-Amerika te openen met aansluiting op de andere internationale lijnen. Met de Friesland gingen 30 pas sagiers mee, in Lissabon komen er nog zes bij, zodat in totaal 36 passagiers de ze eerste onofficiële vlucht meemaken. Speciaal ln verband met bet opko mende handelsverkeer met Zuid-Ame rika zal deze nieuwe lijn in de toe komst voor het zakenverkeer van groot belang zijn, zo deelde de heer Ples- man, directeur van de KLM, ons mede. 14 Augustus vertrekt de „Friesland" weer uit Argentinië en Zaterdag 17 Augustus wordt het toestel op Schiphol terug verwacht. Ze hebber'm weer te raki... v n den beruchtm N.S B.-er H. j Bartels, de -zingende rat", *aaN mede de stand dus nu gekomen is op 77. Een aardige anders, dat tpei Van „kat en rat!" Nu ben alleen maar nieuwd, wanneer de rat de bunnen wanneer stand weer op 87 zal brengen. Maar het is ook mogeiyw dat zijn zeff oplettende be-w„J kers er nu vel iets op weten të vinden, om hem een ontsnapp(nB vcor de Sslemaal onmogelijk tp maken, hetgeen uit sportief O0(. punt bezien, misschien jammer zou z(jn, het spellet i» liep tot nu toe zo aardig; er he_ gon werkelijk enige spanning te komen. Maar wellicht zijn in Duitsland nog wel eer paar tweede-hand» handboeien op de kop te tt%k zo'n stel ha /-sleetjes, dat W<h nog wel bruikbaar fs. Of misschien kan de blj*0n dere Rechtbank achter de he~ handeling vna dit geval enigë spoed zetten opdat we öf h(-it>! maal van hat geval afkomen. hij stevig wordt opgeborgen ter p;aatse waar hij thuis behëort ik bedoel dalr, waar volge zeggen de sluiting altijd n* een ietsje beter moet zijn ë-* het eten! an P. RIKKRR, Bij Kon. Besluit is benoemd tot minis ter van Marine de kapitein-luitenant ter zee der marine-reserve J. J. A. Schagen van Leeuwen, wonende te Hengelo (O Hij is hedenochtend door H.M. de Koningin beëedigd. Alkmaar geniet ook op het gebied van de motorsport een reputatie. Wie motorraces zegt, denkt daarbij onwil lekeurig aan Alkmaar, waar onder de bezielende leiding van de plaatselijke VVV as. Zaterdagmiddag de vijf en twintigste motorrace wordt gehouden. En hoewel de races in de kaasstad ge durende een zestal jaren moesten wor den onderbroken is de belangstelling voor dit sportevenement niet ver flauwd. Integendeel. De aanvraag voor kaarten ls thans zoo groot, dat een re cord aantal bezoekers kan worden ver wacht. Teneinde een vlotte gang van zaken te bevorderen, heeft het VVV-bestuur uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge troffen. In overleg met de Ned. Spoor wegen zijn vanuit Amsterdam en Haar lem extra treinen ingelegd. Zaterdag mag Alkmaar dan ook zooiets als een invasie verwachten. Ook het enthousiasme onder de cir ca 65 deelnemers is buitengewoon groot, in alle cc. klassen start het maximum toegestaan aantal rijders. En het is niet doenlijk om speciale fa vorieten aan te wijzen, al zal de Alk maarder Dupont zich ln de 125 cc. weer ernstig doen gelden, en mag een heftig duel in de 350 en 500 cc. wor den verwacht tussen craks als Hart man, Van Aartsen, Rehorst, Moeke, De Graaf -sn Iesberts. De bijzondere raad van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen Klaas de Geus uit St. Pancras, die terzake verraad, de dood van ille gale werkers ten gevolge hebbende, door het bijzonder gerechtshof te Am sterdam ter dood was veroordeeld. De procureur fiscaal had 15 Juli ten aan zien van De Geus levenslange ge vangenisstraf geconcludeerd. De bij zondere raad van cassatie veroordeel de hem conform de eis. In een plaatsje in de buurt van Milaan hebben zich onenigheden tussen katholieken en communisten voorgedaan. De politie moest tus senbeide komen. (Affp.) AMSTERDAM. Dinsdagmorgen omstreeks 11,15 uur ls op de Nassau- kade, ongeveer bij de Clercqstraat, een 28-jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De man en de vrouw hadden enige tijd staan praten. Plotseling sprong de man op zijn fiets en reed snel weg ln de richting Leidsche Plein. Op hetzelf de moment riep de vrouw, dat zij ge stoken was. Voorbijgangers schoten te hulp en brachten haar bij een in de buurt wonende dokter, alwaar zij na 5 minuten aan de bekomen verwondin gen bezweek. De politie is den dader op het spoor. De man is evenwel nog niet gearres teerd. Jaloezie motief voor de moord. Over de moord verneemt het ANP na der, dat in de handtas van het slacht offer brieven zijn gevonden, waaruit de identiteit van den vermoedelijken dader gemakkelijk was vast te stellen. Inlich tingen, die de familie van de vrouw de recherche verstrekt heeft, bevestigen dit. President Truman heeft 14 Au gustus tot Victory Day geprocla meerd om het einde van het wereld conflict aan te duiden, waardoor de volkeren dep wereld bovrijd werden van de dreiging van slavernij naar lichaam en geest. Hij deed een be roep op het volk der Verenigde Sta ten om Victory-Day te vieren met gebed en het hoge besluit dat de zaak van het recht, de vrijheid, de vrede en de internationale goede Gebleken is, dat de vrouw met man, die een goede bekende van d litie is, samen hetft geleefd, maar\P°~ te tijd geleder een verhouding knoopte met een ander en de.su ,B aan" huis van den man heeft verlaten Deze nam hiermede geen genoÜL.R hield haar staande, toen hij haar l° 0" de Nassaukadc fietsend, op het tr zag lopen. Naar de recherche ai>n*. heeft hij daarop getracht haar te reden naar hem terug te keren en haar, toen hij hierin niet «l«aad» koelen bloede uit lalouzie met i„„ in doodgestoken. 1 6en mes Intussen is de dader nog niet resteerd. Bij een onderzoek in 8ear" ning kwam vast te staan, dat hul.W?~ enige dagen niet thuis is geweest S Met het oog "S de viering Van v ninginnedag mag in de nacht van i» derdag 29 op Vrijdag 30 Aug u on" 0 uur met de hakkersarbeid Wo ,te begonnen, met dien verstande dnt en zover 't broodbaltkcrijen betreft, VQVoor ke een vergunning is verleend 0h""..wel derdag 29 Aug. te 22 uur met arbeid k"" staande uit het gereedmaken van '1 en ovens, mag worden aang0Van S Ondernemingen waar van dez» 8en' ning gebruik wordt gemaakt. mogen op De minister e» Overzeese Gehi delen mr. Joniunan, heeft ln e terview met As> Press medegedeoi 1 de regering er naar zal streven lands-Indië volwaardig lid te doen den van de Verenigde Naties toH»?'0r" nieuwe constellatie van het Rijn wettelijk ls vastgesteld. Het geoëltl" neerde lidmaatschap van de v n wil bevorderd zal worden met on- I de Philippijnen to Rusian(j men verminderde en nimmer Nerflau- 1 Rusland en de Oekraïne zal hi m wende inspanning. voorbeeld dienen. erD« tot De verjaardag van Prinses Irene. Op het bordes van het paleis kijkt de jarige prinses met haar ouders en haar zusjes naar het bloemencorso, dat te harer ere gehouden wordt. Anefo P.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1