Parijse Conferentie aanvaardt Brits compromie-voorstel Weinig sigaretten en duurdere sigaren Wet vermogensaanwasbelasting aangenomen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Dader van moord in Amsterdam ontdekt New-York krijgt een nieuwe winkel en zakenwijk Nieuwe Bonnen Het individu in de wereld T/e Stam- Het eigenlijke werk kan nu een aanvang nemen Tropisch» hitte BESTUURBARE ATOOM WAPENEN IN DE V.S. Duitse boter naar Rusland Chinese wijsheid Vertrouwen in de nieuwe Belgische regering Het plan voor Palestina voor de Ver. Naties Uitspraken Tribunaal Begin September verbetering T wee de Kamer Amendementen alle verworpen Trachtte zelfmoord te plegen Weerbericht. De voetgangers zullen zich op roltrottoirs voortbewegen H.M. DE KONINGIN ZAL TWENTE BEZOEKEN Nieuwe petroleumbonnen 15 Augustus weer een bon voor zeep? DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1915. 7#e Jaargang No. 9889. LDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m-; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directenr: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. HolL Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,63. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drnkkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2330—2343. n. UET individuele, het eigen persoonlijke denken en leven vervlakt. Ongeveer een halve eeuw geleden draaiden de eer- «te films. Het waren nog de geluidloze. Toch: velen gingen ze zien. Wat beteken de dit? Dat talrijke personen eigen den ken en eigen fantasie automatisch en misschien onbewust maar toch vrijwillig uitschakelden om zich te laten leiden door dat wat cineast en regisseur zagen, dachten en verfilmden. Natuurlijk, het lezen van een boek en het luisteren naar muziek leidt ons ook op de gedachten- banen van anderen, maar hier Is van het wegvallen van eigen gedachten en voor stellingen slechts zeer ten dele sprake. Een ander voorbeeld, dat in de laatste halve eeuw meer dan regel was, ligt in de beide achter ons liggende wereldoor logen en de systemen, die rondom deze oorlogen werden opgebouwd, v.n.1. het communisme en het nationaal-socialisme. Beide stromingen steunen en steunden op de massa, vinden en vonden in het col lectivisme hun kracht. Vooral in het nationaal-socialisme kwam dit sterk tot uiting. Het systeem, dat dank zij een bepaalde geestelijke gesteldheid van de massa in het Duitsland van na 1919, snel opgroeide, doch dat mèt de val van het Derde Kijk gelijk een kaartenhuis ineen stortte. Het individu werd uitgeschakeld. „De Führer denkt voor ons...." Hij gaf het bevel en de massa volgde. Daarom zal het nu voor de in deze gedachtenwereld op gegroeide jonge man en jonge vrouw als Individu een moeilijke strijd worden in het zoeken van een eigen levenshouding, met „weer in handen nemen" van de eigen individuële gedachtengang.... ER voltrok zich in de jaren vóór en in de oorlog aan het Duitse volk een zuivere tragedie. In de tragedie is een mens geen meester meer over zijn eigen neigingen, beschikt niet meer over zijn wil en moet de weg gaan, die naar de afgrond voert De leer door Hitier vast gelegd in ,,Mein Kampf" en door hem en zijn medewerkers verkondigd en aange vuld, bracht het Duitse volk in een ban. Het werd een onpersoonlijke gemeen schap, waaruit de enkeling zich niet meer los kon maken. Een enkele persoon legde zijn ideeën op aan de massa en deze hechtte zich krampachtig vast aan die gedachtenwereld, groeide er in. De opgelegde denkbeelden werden haar zo eigen, dat de massa de massa ging on derwijzen, en wel zo alsof de verkondigde idee uit de massa zelf was voortgekomen. Dat aan dat massa-denken de grootste gevaren verbonden zijn, heeft de zo kort achter ons liggende tijd duidelijker dan ooit bewezen. Immers kwade denkbeelden, de massa voorgehouden, woekeren vaak zeer snel voort. Waar het kwade eenmaal wortel schiet, is het goede dikwijls tot onder gaan gedoemd. De stem van het individu wordt door het geraas van de massa overdonderd en onverstaanbaar. Wat vermag één stem, als het massa-lawaai zich heeft ontketend? Rainer Maria Rilke, de dichter en den ker, schreef 10 October 1915 in een brief, handelend over de toen woedende eerste wereldoorlog: „Kan dan niemand dit verhinderen en tegenhouden? Waarom zijn er niet een paar, drie, vier, vijf mensen, die tezamen pal staan en op de pleinen schreeuwen: genoeg; en doodgeschoten worden en t tenminste hun leven er voor gegeven j hebben, dat het genoeg is, terwijl zij daarbuiten nu alleen nog maar onder gaan, opdat het ontzettende zal voort duren en er geen eind te zien is aan de ondergang Waarom is er niet één man, die het niet meer uithoudt, het niet meer uithouden wil, schreeuwde hij maar een nacht lang midden in de orfware, met vlaggen versierde stad, schreeuwde hij maar en liet zich niet tot bedaren brengen, wie zou hem daarom een leugenaar mogen noemen? Hoe vele onderdrukken deze schreeuw met moeite, of niet? Vergis ik mij, zijn er niet velen, die zo zouden kun nen schreeuwen, dan begrijp ik de mensen niet en ben er geen en heb niets met hen gemeen". fjET boze gerucht is voor de mens als een zoete drank, waarvan hij gulzig drinkt Zijn de kwade hartstochten een maal gewekt in de massa, dan kunnen er krachten ontketend worden, waaraan uit eindelijk diezelfde massa ten gronde gaat. De losgebroken kwade driften zijn mach tig en razen voort als een stormende wa tervloed. Na elke storm komt de stilte Wanneer de massa dan ook uitgeraasd is,' wanneer haar boze hartstochten na tot dé hooogste spanningen te zijn opgevoerd, ver slappen, dan volgt de reactie. Een reactie, een stilte, die uiteindelijk de uitwerking toont van de uitgewoede storm. Storm vernielt en brengt schade. En de massa uitgeput, staat hulpbehoevend en versla gen bij de puinhopen van haar geestelijk bouwwerk en is tengevolge daarvan te vens in diepe maatschappelijke en econo mische ellenden geraakt. Wanneer de massa na de ineenstorting rondziet en de vormende individuen stuk voor stuk nog niet in staat zijn zelf een weg te vinden, dan moet het stormsein gehesen worden. Want de massa dient beschermd te worden tegen het kwade. Daarin ligt dan de taak voor hen, die wel een weg weten, een goede weg. Dan begint de her-opvoeding en deze dient van het standpunt uit te gaan: niet et opleggen van de eigen levensbeschou wing aan de richtingloze, maar het bij f„r"fen van zelfrecpect, van bewust 6n denken b« een ander De m°et weer worden, leren opbouwen. Er moet geest groeien en daarna is er niets op tegen, dat vrije geesten van gelijke rich ting vrijwillig contact zoeken met elkaar De voorwaarde voor de vrije persoonlijk heid moet echter voorop blijven staan. In de vrije ontwikkeling van de individu ligt zijn geluk besloten, want geluk is iets individueels en moet in de enkele geest groeien w K. (Wordt vervolgd). Nadat de Organisatie-Commissie Dins dag niet minder dan drie zittingen had gehouden, waarvan de laatste uitermate verward was en tot diep in de nacht voortduurde, werd tenslotte het Engelse compromis-voorstel over de meerderheid, die aanbevelingen van de vredescon ferentie aan de Grote Vier moeten heb ben, met 15 tegen 6 stemmen aanvaard. Het voorstel behelst, dat zowel aanbe velingen, die een eenvoudige meerder heid hebben verkregen, als die, welke bij twee-derde meerderheid zijn aan vaard. zullen worden voorgelegd aan de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken, Tegen dit voorstel stemden de Sowjet-Unie, Wit-Rusland, Polen, Tsje- chosiowakije, Zuidslavië en de Oekraïne. Onverdragelijke hitte. Vooral bij de derde zitting, die pas Woensdagmorgen eindigde, heerste een ondragelijke hitte in de zaal. De afge- NEW YORK. (Reuter) - De Ameri kaanse brigad «generaal W. L. Richard- son heeft voorspeld, dat de V.S. zul len gaan beschikken over bestuur bare projectielen met „atoomkracht- ladingkoppen". Deze zullen een snel heid van duizenden kilometers per uur kunnen ontwikkelen. HU verklaarde dit naar aanleiding van de reis van twee vliegende forten zonder piloot, die bestuurd werden uit een moeder vliegtuig, ZU legden een afstand van ongeveer 3.600 km af, n.1. het traject HawailMuroc (Californië). Joodse inwoners van Tel Aviv staan in de rij voor de bakkerswinkels ge durende de twee uren, dat het uitgaans verbod in verband met de huiszoekin gen naar wapens, was opgeheven. Ass Press. vaardigden waren doodop en verschil lende van hen, in het bijzonder dege nen die minder op de voorgrond trc :en. waren in slaap gevallen. Bij elke stem ming over een onderdeel van een on derdeel van een amendement schoven de journalisten verder op, zodat wij ten laatste onze handen konden leggen op de rugleuningen van de stoelen der afge vaardigden. De hardnekkigheid van dis cussie wordt geïllustreerd door het feit, dat de Russische afgevaardigden, Molo- tov en Wysjinski, in de avondzitting der tien keer het woord voerden. Ten slot te leden de kleinere landen een eer volle nederaag wat betreft de eenvoudi ge meerderheid: het Nieuw-Zeelandse amendement, dat aanbevelingen aan de Grote Vier alleen maar met een eenvou dige meerderheid behoefden te wordsn hangenomen, werd na langdurige ob structie van Molotov met 11 tegen 9 en één blanco-stem verworpen, schrijft „Het Vrije Volk". Rusland daarentegen leed een zware nederlaag bij de stemming over het Brit se amendement, dat twee soorten aan bevelingen van de vredscónferentie aan de Grote Vier erkent: de belangrUke, die met twee-derde en de minder be langrijke, die met gewone meerderheid zullen zijn aangenomen. Beide soorten aanbevelingen zullen dus in de Raad der Grote Vier in behandeling komen. Rusland kwam bij de stemming met 6 tegen 15 te staan tegenover een eensge zind blok van al die landen, die niet tot zijn satellieten behoorden. Toen de zitting ten slotte verdaagd werd, zei voorzitter Spaak onder hilari teit: „Indien de commissie verder wil debatteren, draag ik mijn stoel over. Ik ga naar huis. Ik ben moe." In de middagzitting werd besloten, dat bij punten, waarin de thans aanvaar de procedure-regels niet voorzien, de conferentie zich zal laten leiden door de procedure van de Algemene vergadering der Verenigde Naties, zonder nochtans hieraan gebonden te zijn. De taak der Organisatie-Commissie is hiermede af gelopen en de vredesconferentie kan thans beginnen met haar eigenlijke taak: het onderzoek der ontwerp-vredesver- dragen. Berlijn, (Reuter). - Volgens een be ambte van het Schlesischer bahnhof te Berlijn vertrekt sinds begin Juli iedere week en goederentrein met de eerste oogst producten uit de Sowjet- Russische zóne van Duitsland naar de Sowjet-Unie. Verleden week heeft een trefn van 20 koelwagens vol met boter het station met Sowje-Rusland als be- stemming verlaten. Sjanghai, (Reuter). - Het Chinese blad Sin Wan Pao heeft van de Grote Vijf' de volgende karakteris tiek gegeven: de Fransen handelen onmiddellijk nadat zij gepraat heb ben, de Britten handelen terwijl zij praten, de Amerikanen praten pas nadat zij gehandeld hebben, de Sowjets handelen maar praten hele maal niet, en de Chinezen praten en praten maar doen niets. Brussel, (Anp). - De Belgische Ka mer van afgevaardigden heeft Woens dag met 99 tegen 87 stemmen de ver klaring van de nieuwe coalitieregering van socialisten, communisten en libe ralen goedgekeurd. De regeringsver klaring wordt nu in de Senaat bespro ken. LONDEN. (Reuter). - Het Britse kabi net heeft twee besluiten aangaande Pa lestina genomen. Over enkele dagen zal het kabinet een verklaring publiceren over de lijn, die het denkt te volgen in verband met Palestina. Engeland zal in geen geval afstand doen van zijn verantwoordelijkheid als man- daatmogendheid voor Palestina en Enge land zal de aanbevelingen van de Anglo- Amerikaanse commissie zo snel mogelijk in praktijk trachten te brengen, ook als spoedige steun van de V. S. uitblijft. Deze gegevens zijn afkomstig van den correspondent van de Daily Herald. De Britse regering zal het plan om van Palestina een federale staat te maken bij de eerstkomende gelegenheid aan het oordeel der Verenigde Naties onderwer pen. C. A. v. d. Hert: 2 jaar met aftrek. J. W. Lookman: 18 maanden. Ver beurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 8000 gulden. G. J. de Haas: 18 maanden met het verbod een functie te bekleden op dt Rijkswerf te Den Helder. C. L. Duiker: Veroordeeld voor de tiid in detentie doorgebracht. H. J. Best: Idem. Langhorst: 1 jaar en negen maanden met aftrek. Verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 1000. De Tjikini passar in Batavia is de meest typische van alle markten op Java. Het is er druk en schilderachtig. Len ex-geïnterneerde aan 't onderhandelen. Anefo P. Hoe staat het met ons rokertje? De laatste tijd zijn verschillende be richten gepubliceerd over de tabaks positie en de distributie van rookarti kelen, welke tot op zekere hoogte praematuur kunnen worden genoemd. Het gevolg hiervan Is, dat de winke liers onnodig worden lastig gevallen en het publiek wensen tracht ingewil ligd te krijgen, waaraan de winkelier op dit moment onmogelijk kan voldoen. In verband hiermee vestigde men er van de zijde van de vakgroep detail handel in tabak en tabaksfabricaten de aandacht op, dat hetgeen momenteel aan tabaksartikelen aan de handel wordt verstrekt voor een groot deel bestaat uit sigaren in de goedkopere prijsklasse. Duurdere sigaren en ook sigaretten worden slechts in geringe hoeveel heden ter beschikking gesteld. Dat er zoo weinig sigaretten beschikbaar zijn vindt volgens genoemde vak groep zijn oorzaak in de vacanties van de tabaksarbeiders en in een onverwacht tekort aan verpakkings- carton, tengevolge waarvan sommige fabrieken de sigaretten niet kunnen verpakken en verzendden. Men zal zich dus de eerste tijd met weinig sigaretten tevreden moe ten stellen. Van overheidszijde werd ons hlerom- Laat in de namiddag van Dinsdag ont ving de Amsterdamse recherche van de collega's uit Naarden bericht, dat in het Diaconessen-ziekenhuis aldaar een man was opgenomen, die zich zelf met een zakmes van flink formaat een wonde in de borst had toegebracht en beweerde een vrouw in Amsterdam met hetzelfde mes te hebben gestoken. Hoofdinspecteur Dijkstra van de Amster damse recherche begaf zich onmiddellijk op weg naar Naarden. Het bleek inder daad de dader te zijn, die men reeds op het oog had, de 40-jarige banjo-speler A. Grootjens uit de Nicolaas Beetsstraat in Amsterdam, die op de terrassen van vele Amsterdamse café's een welbekende fi guur is. Hij legde een volledige bekente nis af. Zeven jaar heeft hij met de thans aan de messteek overleden werkster, de 28-jarige mej F. C. J. Zuidmeer, samen geleefd. Hun kind van 4 jaar werd iedere morgen naar een kinderbewaarplaats ge bracht. De vrouw, die een verhouding met een ander had aangeknoopt, wenste volledig met hem te breken, hetgeen Grootjens zich hevig aantrok. Uit een brief van hem, die in de tas van het slachtoffer is aangetroffen, bleek reeds, dat Grootjens met zelfmoordplannen rondliep zo zij niet bij hem terugkeerde. Na zijn daad. Hij reed snel weg en trok ver- KOEL WEER. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Wisselend bewolkt, enige buitjes, koel, meest matige Zuid-Westelijke wind. Zon op: 5.11. Onder: 20.19. Maan op: 17.42. Onder: 0.36. Hoog water: Laag water: 3.31 17.30 10.57 23.20 volgens liftende het Gooi in, zonder te weten hoe de vrcuw er aan toe was. In vertwijfelde moedeloosheid stak hij zich tenslotte in een bosje langs de kant van de weg bij Naarden het mes in de borst. De steek doodde hem niet, zodat hij korte tijd later het bosje uitkroop en door bur gers werd gevonden, die de politie waar schuwden Zijn eerste vraag was toen: .,Hoe is het met haar?" Zijn toestand is niet ernstig. DE UITKERINGEN AAN ONDERWIJZERS. Thans zijn verschenen de staats bladen G.197 en F.198 houdende de regelingen met betrekking tot de aangekondigde bijzondere uitkering en de toekenning van het invasie- vooischot aan de onderwijzers bij het lager onderwijs. VOORZITTER VAN DE BOND VAN ARBEIDERS ESPERANTISTEN OVERLEDEN Dinsdag, 6 Augustus, is te Amster dam overleden de voorzitter van de bond van arbeiders esperantist ïn de heer A. R. Veen. In de Woensdag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is de be raadslaging over het wetsontwerp vermogensaanwasbelasting voortgezet. De heer Teulings (KVP) beant woordt de opmerkingen op zUn amen dementen op art. 28 betreffende kin deraftrek en de vermindering wegens besparing uit zuivere inkomsten, ver kregen uit vermogen. De Minister van Financiën de heer Lieftinck, merkt op, dat men de finan ciële consequenties van de amendemen ten niet moet voorbijzien. Als men franchises voorstelt, betekent dat het 'al heel gauw gaat om tientallen en hon derdtallen millioenen. Dat moet men niet uit het oog verliezen. Ook met het oog op onbillijke cumulaties zijn er ern stige bezwaren tegen het amendement. Om 150 200 millioen. Het amendement met betrekking tot de kinderaftrek besprekend, verklaart de minister, dat een globale berekening heeft uitgewezen, dat er 150 3 200 millioen mee gemoeid zullen zijn. Door aanvaar ding van het amendement bedrijft men een stuk gezinspolitiek, dat niet verant woord is. Als men gezinspolitiek wil voeren en spr. is er groot voorstan der van dan moet dit z.i. niet op deze wijze geschieden. Spr. geeft in overwe ging ten opzichte van deze kwestie de grootst mogelijke voorzichtigheid te be trachten. Het amendement van den heer Biere- ma tot vrijstelling voor stille reserves tot een percentage van drie over de in het begin vermogen begrepen voorraden, vorderingen e.d. acht hij onnodig in ver band met reeds gedane toezeggingen. Londen, (ANP-Aneta). - Volgens een verslaggever van de „Evening-Standard" te New-York heeft men besloten in Flushing, één der voorsteden van New-York, niet ver van de plaats, waar in 1939 de wereldtentoonstelling is gehouden, een speciale winkel- en zakenwijk te bouwen, waar de temperatuur op straat in de winter warm en in de zomer koel zal zijn. De voetgangers zullen zich op rol trottoirs voort bewegen. Er komt een parkeerplaats voor 5.000 auto's en een remise voor 80 bussen. Terwijl de moeders boodschappen doen, vinden de kin deren in een kinderverblijfplaats onderdak en verzorging. De meeste gebouwen worden door viaducten of tunnels met elkaar in verbinding gesteld. De totale kosten van de aanleg zullen 12.000.000 pd-st. bedragen. Het werk, dat binnen een jaar zal begonnen worden, zal twee jaar in beslag nemen. De heer Donker (P. v. d. A.) zegt o.m. een offer van 150 a 200 millioen te duur, te vinden voor deze kinderaftrek. Z.i. kan men voor zo'n bedrag wel iets anders deen ten behoeve der gezinnen. De heer Bierema (P. v. d. A.) verde digt nader zijn amendement. De minister handhaaft zijn bezwaren tegen de amendementen-Teulings. Nog 100 millioen. Doorvoering van de gedachte in het amendement-Bierema neergelegd zal f 100 millioen kosten. Wat de waardering der goederen betreft, is spr. bereid ten deze een aanschrijving tot de inspecteurs te richten. Het amendement-Teulings (vermindering wegens besparing ook uit zuivere inkomsten verkregen uit vermo gen) wordt verworpen met 36 tegen 29 st. Het amendement-Teulings (kinderaftrek) wordt eveneens verworpen. Nog enkele amendementen volgden, maai werden niet aangenomen. Ten slotte werd de wet zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Naar wij vernemen, zal H.M. de Koningin Vrijdag a.s. een bezoek aan Twente brengen, waarbij de door de oorlog ge troffen steden Hengelo en En schedé zullen worden bezocht. trent nog medegedeeld, dat de facto ren genoemd door de vakgroep ook wel een rol spelen bij de huidige schaarste, maar een der voornaamste oorzaken gelegen is in de stakingen in de industrie in Juli, waardoor de voorraden zijn ingekrompen en een vacuum is ontstaan. Dientengevolge kan men de detailhandel niet geven wat deze wenst en moet het publiek op zijn beurt genoegen nemen met wat de detailhandel ter beschikking heeft. Het is echter duidelijk dat de detail listen een belangrijke taak hebben bij een rechtvaardige verdeling van het beschikbare over hun cliënten. Overigens sprak men de verwachting uit, dat in begin of half September de tabakspositie weer enigszins zal ver beteren. AANVULLING BONNENLIJST voor de eerste helft van de 9de periode (4 t/m 17 Augustus). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 74 Melk 2 liter melk. B 74, C 74 Melk 31/2 liter melk. 402 Aardappelen 3 kg. aardappelen. Bonkaarten LD, LE 608: D 74, E 74 Melk 902 Aardappelen Tabakskaarten: T 4? 6 liter melk. 1 kg. aardappelen. 2 rantsoenen tabaks artikelen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Augustus worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 12 Augustus mag worden gekocht. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat voor het tijdvak van 11 Augusus t/m 7 September a.s. de bonnen 474 en 974 Algemeen zijn aangewezen voor het kopen van 2 liter petroleum. Ongerust vraagt elke huismoeder zich af, waarom er geen zeepbon wordt aangewezen en hoelang deze zeeploze periode nog zal duren. Er is echter een tijdelijk tekort ontstaan aan grondstoffen, die nodig zijn voor de zeepfabricage, namelijk aan soda, die uit Frankrijk en aan lijnolie, die uit Argentinië moet worden geïmporteerd, schrijft het „Vrije Volk". Deze grondstoffen zijn moeilijk verkrijgbaar. Als de verwachte hoeveelheden ook inderdaad worden aangevoerd, zal op 15 Augustus een bon voor zachte zeep, op 29 Augustus één voor waspoeder, op 12 September één voor huishoud, of toiletzeep en op 26 September één voor zachte zeep worden aangewezen. De eerste proefvlucht naar Zuid-Amerika. Het K L.M.-vliegtuig PH-T.C.F. (Friesland) gereed voor het vertrek voor de eerste proefvlucht naar Buenos Aires, op Schiphol. Vanaf 1 Oct. zal de K.L.M. een geregelde dienst op Zuid- Amerika onderhouden, Anefo P.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1