Truman keurt nieuw compromis voorstel goed NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. .KOEGRAS. TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Cacao, thee, koffie, zeep, extra tabak en vlees Zuid-Afrika heeft millioenen Europeanen nodig Wijziging bevorderingswet en pensioenwet voor de zeemacht Bulgarije: „Wij deden toch ook veel goeds" ZUIVERINGSWILLEKEUR Een Irenehal in de Jaarbeurs Rondom de Palestijnse kwestie Komt er een onafhankelijke Joodse staat? Oproep voor algemene opstand. Geheimzinnige projectielen boven Finland Mexico ter vredesconferentie Churchill en de sigaren van Göring Een grote bonnenlijtt Ruim 1000 k.m, per uur! Gen, Smuts over de immigratiepolitiek Tweede Kamer Ontwerp onbevredigend W eerbericht Hij „boerde" goed Competitie-indeling 2e klasse V olewijekersCuragao De sigarettenschaarste Voor-inleveringsbcn voor sinaasappelen Bonnen voor metalen keukengerei Een mammoet ontdekt „Nu zijn we weer democratisch", zegt de Hong iaar DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1946. 10e Jaargang No. 981S. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 1? cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. a. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Dit wordt als het verhaal van Saidjah en Adinda. tragisch en vol onrecht. Nieuwe straffen zijn voor leden van het personeel van de Marinewerf bekend gemaakt, men heeft ze in onze krant ge lezen. We herhalen, wat we eerder schreven, dat natuurlijk al deze straffen niet ongemotiveerd zijn, maar we moe ten hela-S ook herhalen, wat we de laatste keer over de zuivering schreven, dat hierbij zo'n grote willekeur wordt toegepast. Bij de gestraften komt o.m. voor de machine-bankwerker J. C. Steenkist, die een schriftelijke berisping krijgt op grond van het feit, dat hij zich gedu rende drie jaar beschikbaar heeft ge steld voor consignatie. Geconsigneerd zijn betekende, dat men zich beschikbaar moest houden voor diensten na bezette tijd. De Duitsers consigneerden werk lieden, commandeurs en bazen geduren de de bezettingstijd, voor mogelijke hulp bij branden, spoedreparaties enz. Het was hier dus te beschouwen als te.i dienstaangelegenheid. Weigerde men consignatie, dan moest men, wilde men principiëel blijven, ook de dienst over dag weigeren. Ongeveer 400 man van de Marinewerf werden gedurende de oor log geconsigneerd. En van deze 400 man wordt er nu één, de heer Steenkist, op 22 October 1945 tot 20 Juli 1946 ge schorst. Negen maanden lèeft hij in on zekerheid, ontvangt hij de helft van zijn loon, loopt hij als een .getekende" rond en dan krijgt hij uit Den Haag het nuch tere bericht, dat zijn schorsing wordt opgeheven en dat wordt volstaan met een schriftelijke berisping, openbaar te maken in de plaatselijke pers. Die andere 400 worden niet geschorst, daar wordt geen geld van ingehouden, die ontvangen geen schriftelijke beris ping, die lopen als goede vaderlanders rond. Dat is willekeur en onrecht. Het is te begrijpen, dat de man, die deze zuive- ringswillekeur treft, dit niet neemt, maar dat hij een verzoek tot volkomen rehabilitatie heeft ingediend bij H. M. de Koningin. Als de minister van Mari ne a.i. zo onverantwoordelijk omspringt met de hem gegeven bevoegdheden, dan lis er geen ander beroep meer mogelijk dan bij de Kroon. Die weg heeft de ge dupeerde heer Steenkist gekozen. De willekeur van deze zuivering blijkt te sterker, daar er in de werfzuiverings- commissie (eigenlijk commissie van ad vies) zelfs een lid zit, dat ook meerma len geconsigneerd was. Dit was echter geen belemmering om hem in de zuive ringscommissie te benoemen, al blijft het bedenkelijk, dat dit lid dan mede moest oordelen over een geval waarin hij zelf niet vrij uit ging. lyien heeft bij de zuivering nog steeds de juiste maat en maatstaf niet gevon den, want ,öf men moet allen straffen, die zich aan een bepaalde houding heb ben schuldig gemaakt, öf men moet daarvoor niemand straffen, maar in geen geval, zoals op het ogenblik gebeurt, één man als voorbeeld stellen. Dat is wille keur en daartegen gaat ons protest. B. Hunne Koninklijke Hoogheden prinses Juliana en prins Bernhard hebben inge volge een ter zake door de Raad van Be heer der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs gedaan verzoek, toestemming ver leend om aan de hall, gelegen tussen Beatrix-hall en derde Jaarbeursgebouw de naam van Prinses Irene te kunnen verbinden, zodat deze hall voortaan Irene-Hall zal heten NIEUWS IN HET KORT. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat het brood misschien weer wit zal worden en beperkingen voor het malen en het gebruik van tarwe verminderd zullen worden tengevolge van de recordoogst, die dit jaar wordt verwacht. (Reuter). WASHINGTON (Reuter). Uit gezag htbbende bron te Washington verneemt men, dat president Truman z(jn goedkeuring gehecht heeft aan een compromis voorstel inzake Palestina „als basis voor discussie" met Joodse en Arabische ver tegenwoordigers. Naar men verklaarde, is het plan door Acheson, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, opgesteld, na consultatie met vooraanstaande vakkundigen, o.w. dr. Goldman, lid van het bestuur van het Joods Bureau voor Palestina. Het is door Truman naar Attlee gezonden met de opmerking, dat, In dien deze voorstellen als basis voor dis cussie met Joden en Arabieren zouden werden gebruikt, de V.S. „hun morele steun" zouden verlenem Bijzonderheden van het plan zouden door de Britse regering worden bekend gemaakt, zodra zij erover tot een beslis sing waren gekomen, aldus voegde men eraan toe. Volgens dit plan zouden de Joden geheel Galilea en Negeb, de Ara bieren de Centrale Jordaan-Samaria pro vincie met de haven van Jaffa krijgen. Er zou gestreefd worden naar een uit eindelijke beëindiging van het Britscli mandaat en de volledige onafhankelijkheid van de nieuwe Joodse staat. Echter zou er in voorzien worden, dat de Britten bij voortduring het gebruik van bases aan de Middellandse Zee zouden genieten. De perssecretaris van Truman, Ress, verklaarde, dat het Witte Huis geen me dedelingen zou doen over het Palestijnse vraagstuk. Truman's antwoord door Attleo ontvangen. LONDEN (ANP—ANETA). Te Londen is officiël bevestigd, dat de beschouwin gen van president Truman inzake het door Anglo-Amerikaanse deskundigen ont worpen plan voor een federaal Palestina door den Britsen premier Attlee zijn ont vangen. Men verwacht, dat met het oog op de urgentie van deze kwestie het ka binet in speciale zitting zal worden bij eengeroepen teneinde het antwoord van den president te bespreken. Nadere bij zonderheden over dit antwoord zijn nog niet bekend. JERUZALEM (Reuter). De „Stem van het Strijdende zion", de geheime zender van de Joodse terroristische organisatie Irgoen Zwal Leoemi, heeft opgewekt tot een algemene opstand, de vorming Yen een onafhankelijke Joodse regering, het oprichten van een Joods Bevrijdigings- leger, het boycotten van alle wetten der Palestijnse regering en een volledige breuk met de „bezettende mogendheid". Eerste Joden op Cyprus aangekomen. De eerste 1300 Joodse illegale immigran ten zijn uit Haïfa op Cyprus aangeko men. (Reuter). Helsinki, (Reuter). Geheimzinnige projectielen, naar men aanneemt van dezelfde soort als die, onlangs boven Zweden waargenomen, zijn thans ook boven de Finse hoofdstad Helsinki ge zien. Vermoedelijk is ean projectiel boven Tammerfors geëxplodeerd. Werklieden zagen een verblindende lichtstraal in de lucht en hoorden een luide ontploffing. Er zijn geen scher ven gevonden. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft medicamenten en materiaal voor eerste hulpverlening met spoed raar de Dominicaanse Republiek gezonden om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de jongste aard bevingen. Van zeven uur vanavond af zullen alle telegraaf- en telefoon maatschappijen te New-York weige. ren het internationale peraverkeer door te geven, dit uit sympathie voor de stakende employé's, die de perstelegrammen behandelen. MEXICO CITY (AFP). De Mexi caanse minister van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat Mexico de uitnodi ging om aan de Vredesconferentie deel te nemen, heeft aanvaard en zich zal laten vertegenwoordigen door zijn am bassadeur te Parijs. BELA TUKA TOT DE STROP VEROORDEELD. De vroegere premier en minister van Butienlandse Zaken van de door de Duitsers geschapen Slowaakse staat, Bela Tuka, is tot de strop veroordèeld. Beroep tegen het vonnis is niet toege staan. Hij is schuldig verklaard aan ver scheuring van de Tsjecho-Slowaakse re publiek, het verlenen van politieke en economische hulp aan Duitsland en het verklaren van de oorlog aan de Sowjet- Unie. DOODSTRAF TEGEN SONAI GEëïST. Batavia. (ANPAneta). Tegen den Japansen oorlogsmisdadiger Sonai is door het tijdelijk militaire gerechtshof, te Batavia, de doodstraf geëist. Rotterdam, 14 Aug. Onder de „nala tenschap" van Hermann Göring als rijksmaarschalk van het derde rijk bevonden zich negen luxe kistjes si garen van tien stuks elk. Het waren sigaren van 20 cm lang, vervaardigd uit de edelste tabakken en iedere sigaar was geplombeerd en voorzien van een schitterend uitge dost bandje, dat in genen dele kon afsteken bij de glans van Görings uniformen. Ieder kistje was voorzien van de mededeling „spezial angefer- tigt für reichsmarschall Hermann Göring". Een van deze kistjes was onlangs terecht gekomen bij een be kenden Rotterdamsen restaurateur, die het begrip „sigaar" onmiddellijk met de naam Churchill combineerde. Via een van de stafofficieren van Churchill, den heer Thomas Warden te Glasgow, werd het exceptionele kistje den beroemden Britsen staats man aangeboden, die het gaarne in ontvangst nam en enige dagen gele den een brief terugzond. Churchill besluit dit eigenhandig ondertekend schrijven aldus: „Aanvaard mijn dank voor deze gift. Ik zal deze sigaren bewaren als een interessante curiositeit". w g. Winston Churchill. Londen, (Anp-Aneta). - Escadrille commandant Donaldson heeft medege deeld, dat de „Meteor 549" in een Woensdag gehouden proefvlucht ge durende 3 minuten een snelheid van 1001.6 km per uur heeft gehaald. F.egenstormen hebben wederom schade toegebracht aan de Britse oogst. Op een vergadering van het T-ansvaalse hoofdbestuur der Verenigde Partij heeft generaal Jan Smuts onder luid applaus medegedeeld, dat de regering van Zuid-Afrika tot een zeer actieve immigratiepolitiek heeft besloten. Voor de selectie van de immigranten zullen in het buitenland bureaux worden gevestigd. „Immigratie is een dringende eis", aldus Smuts. „Wij hebben mannen en vrouwen nodig. Onze bevolking moet met sprongen toenemen. Laten we onze poorten weer openen en het smeden, terwijl het heet is. Wij hebben goede Europeanen nodig en kunnen er millioenen krijgen. Zuid- Afrika is in een nieuw stadium van ontwikkeling gekomen. De uitbreiding van onze industrie ging voort, zelfs toen duizenden mannen als soldaat in het buitenland waren. Deze industrie schreeuwt cm arbeidskrachten". 's-GRAVENHAGE. - Aan het voorlopig verslag van de commissie van rappor teurs over het ontwerp van wet tot wij ziging van de „Bevorderingswet voor de zeemacht 1902" en de „Pensioenwet voor de zeemacht (Staatsblad 1922 no. 65)" is het volgende ontleend: In de afdelingen der Kamer werd ermede ingestemd dat bij bevordering tot de rang van kapitein-luitenant ter zee en tot hogere rangen een strengere selectie toe passing verdient dan tot dusver placht te worden betracht. Aanvaarding van dat beginsel zou ook aanbeveling verdienen voor de gelijksoor tige rangen in het leger. Nochtans trok men in twijfel, of het met het oog op de huidige tijdsomstan digheden reeds thans verantwoord is, tot de voorgestelde wetswijzigingen over te gaan. ENKELE BUIEN. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: Wisselende bewolking, enkele buien, matige Z.-W. tot W. wind. Koel. 16 Aug. Zon op 5.24; onder 20.04; Maan op 21.52, onder 9.17. Hoog water: Laag water: 8.34 21.55 3.11 16.04 Na de zware geleden verliezen dient de Koninklijke Marine weder te worden op gebouwd en uitgebreid. Zulk^f vordert vermeerdering van personeel, niet aUeen van het varende, doch ook van dat aan wal. De wederopbouw van de koopvaar dijvloot brengt met zich mede een vraag naar personeel welke waarschijnlijk niet zonder nadelige gevolgen zal zijn voor de personeelsbezetting bij de marine. Men was van mening, dat het perso neel, dat bij toepassing van een strengere selectie niet voor bevordering in aanmer king komt, in verre weg de meeste geval len zal kunnen worden geplaatst in z.g. sedentaire betrekkingen met een vast om schreven taak. Deze leden hadden hierbij met name het oog op functies, gericht op administratie of op het voeren van be heer. Zo laat dit wetsontwerp onbevredigd. Men bleef de noodzakelijkheid ontkennen, dat van overheidswege reeds thans het verlaten van de dienst werd bevorderd. Mede naar aanleiding hiervan betreurde men, dat ln de gewisselde stukken gege vens omtrent de toekomst van onze marine ontbreken en evenmin plannen worden ontvouwd betreffende de voor ziening in de behoefte aan personeel b(j de onvermijdelijke, aeer sterke uitbrei ding van de vloot Te Groningen is het Staunton-werel d schaaktournooi begonnen. De bur gemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, on derhoudt zich met enige schaakmeesters, o.w. Flohr Bottwinnik Kmoch en dr. Max Euwe. A. H F.-P. Nu in de „kast" Te Loosdrecht betrapten ambte naren van de CCD een veehouder tijdens het kamen. In een schuur bij het woonhuis entdekten zij 2 koeien, 9 varkens en 3 bussen met ongeveer 150 liter zurende melk. Bovendien waren bij buren in de omggeving nog 7 varkens en 7 koeien onderge bracht. De veehouder had zijn vee nooit opgegeven bij de PVC en leverde nooit melk aan een zuivel fabriek. De man had in het begin van het jaar van een kennis 1300 geleend en was in Maart 1946 met een paar koeien begonnen, hoewel hij hiertoe in het geheel niet gerechtigd was De melk werd clandestien verkarnd en de boter hoofdzakelijk aan afne mers in Hilversum verkocht voor 16 per kg. In een paar maanden had hij zoveel veTdiend, dat hij zijn veestapel kon uitbreiden Dit vee is thans in beslag genomen. De vee houder is in verzekerde bewaring gesteld. Edward Stettinius, eertijds mi nister van Buitenlande Zaken en af gevaardigde bij de ver. naties voor de Ver Staten, is met algemene stemmen tot rector van de universi teit van Virginië gekozen, aldus de Ned York Times (ATP) Naar wij vernemen is de competitie- indeling voor de tweede klassers in Noord-Holland als volgt geregeld: A: DWV; HBC; OSV; TOG; Velsen; Volendam; Watergraafsmeer; West Fri- sia; Zeeburgia: ZVV; HVC (of Quick). B: AFC; Alkmaarse Boys; De Ken- nemers; KFC; RCH; SDW; De Spar taan; UVS; WFC; ZFC en Hilversum of Vios. Hedenavond speelt Volewijckers ln het Stadion tegen Curagao. Reeds en kele dagen vertoeft Curagao in ons land en traint in het Stadion. Volgens aanvoerder Pieters zijn de spelers wel iets nerveus. De omstandigheden zijn zo geheel anders voor de Cura- gao'ers. Nimmer speelden 'zij voor meer dan 20.000 mensen. Nu wordt dit aantal 50.000. Daarnaast moet er bij kunstlicht gespeeld worden, wat voor hen ook vreemd is. De 22-jarige Hato schijnt een wonder-doelman te zijn en van hem wordt veel verwacht. Zoals bekend gentet Amsterdam hedenavond de première van Curagao, dat totaal zes wedstrijden in ons land speelt. Athletlek. RUSSEN NAAR OSLO. Met een groep van 23 athleten, 12 he ren en 11 dames, zal Rusland deelnemen aan de Europese kampioenschappen te Oslo. Voor de 2e helft van de 9e periode 1946 (18 tot en met 31 Aug.) geeft elk der volgende bonnen het recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 608: 486 t-m. 490 brood 800 gram brood 491 brood 400 gram brood 494 boter enz. 125 gram boter 495 boter enz. 375 gram margarine of 300 gr. vet 505 suiker 500 gram suiker 496 algemeen 100 gram bloem 497 algemeen 200 gram kaas 498 algemeen 250 gr. jam, stroop enz 499 algemeen 50 gram cacao 500 algemeen 50 gram thee 501 algemeen 100 gram koffie 502 algemeen 250 gram zachte zeep B 94 reserve 1600 gram brood C 94 reserve 800 gram brood B 95 reserve 100 gram kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 608: 413 vlees 100 gram vlees 414 vlees 400 gram vlees A 76 melk 2 liter melk B 76, C 76 melk 3 liter melk BONKAARTEN KD, KE 608: 986, 987 brood 800 gram brood 994 boter enz, 250 gram boter 995 boter enz. 125 gram margarine of 100 gram vet 005 su'ker 500 gram suiker 996 algemeen 100 gram bloem 997 algemeen 100 gram kaas 998 algemeen 250 gr. jam, stroop enz. 999 algemeen 50 gram cacao 001 algemeen 250 gram zachte zeep D 94 reserve 800 gram brood E 94 reserve 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuit BONKAARTEN LD, LE 608: 913, 914 vlees 100 gram vlees D 76, E 76 melk 6 liter melk TABAKSKAARTEN ENZ.: T 43 2 rantsoenen tabaksartikelen en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een pak je „Pax" kerftabak van 40 gr. V 43, V 44 100 gram chocolade en/of suikerwerken X 43 2 rantsoenen tabaksartikelen x 44 100 gram chocolade en/of suikerwerken Naar de heer E. C. van Noordwijk, waarn. directeur van het Centr. Distributiekantoor, mededeelde, zul len er in de loop van September weer voldoende sigaretten komen. MARGARINE OF VET NAAR KEUZE. Margarine en vet zal men in den ver volge naar keuze kunnen kopen. De bonnen 495 boter geven derhalve recht op 375 gram margarine of 300 gram vet, cie bonnen 995 boter op 125 gram mar garine of 100 gram vet. Desgewenst kan men op een bon voor 375 gram marga rine of 300 gram vet zowel margarine als vet kopen, en wel in de volgende hoeveelheden: 250 gram margarine en 100 gram vet of 125 gram margarine en 200 gram vet. AARDAPPELEN. De bonnen voor aardappelen zullen afzonderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zijn geldig tot en met Zaterdag 24 Augustus a.s. Voor de week van 25 tot en met 31 Augustus zuilen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. EXTRA VLEES. Deze week Is wederom 100 gram vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vijdag 16 Augustus worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 19 Augustus mag worden gekocht. Zoals reeds is gemeld, zal aan kin deren, geboren in 1942 of later 500 gram sinaasappelen worden ver strekt. In verband hiermede dient men bon 007 Algemeen bij een de taillist in groente en/of fruit in te leveren uiterlijk op Donderdag 22 A^ustus. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van 18 Augusus a.s. de bonnen 506 en 006 algemeen recht geven op het kopen van metalen keukengerei. De bonnen hebben een waarde van twee punten. Zij blijven voorlopig geldig en kunnen in combinatie met eventueel later aan te wijzen bon nen of met speciale punten „keuken gerei extra" worden gebruikt De speciale punten „keukengerei extra" (uitgetvoerd in rode of in blauwe kleur) blijven nog tot en met 14 September geldig. Ten slotte wordt medegedeeld, dat thans zij, die voor 18 Februari j.1. in het huwelijk zijn getreden of zich zelfstandig heibben gevestigd voor een aantal punten voor meta len keukengerei in aanmerking komen, voor zover zij nog geen punten hebben ontvangen. Op een diepte van 38 meter heeft men in een van de goudvelden van Siberië het geraamte van een mam moet ontdekt. De huid was goed ge conserveerd. Het gevaarte zal bin nenkort uitgegraven en naar Moskou getransporteerd worden. DE EIFFELTOREN WORDT OPGESCHILDERD. PARIJJS. - De Eiffeltoren zal worden opgeschilderd, waarvoor 65 ton verf be nodigd is. UtenD P pnnforontio tran nnlitialrn omcfon/Nrfhadan rir> PARIJS (Reuter). De conferentie van Parijs heeft de Woensdag besteed aan het aanhoren van de verklaringen van twee voormalige bondgenoten van de As: Bul- garden en Hongarije. In de ochtendzitting las de Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken, Koe- isjef, een verklaring voor van zijn pre- "li®r GiorëtefHij begon met een ver dediging van Bulgarije, en bracht de ver zachtende omstandigheden naar voren, die naar zijn mening mede een rol moe ten spelen bij beoordelen van het gedrag van Bulgarije tijdens de oorlog. Men moet niet vergeten, aldus de Bulgaarse verkla ring, dat Hitier op het hoogtepunt van zijn macht was toen het bondgenootschap Duitsland werd gesloten met een leger van een half millioen man had het Bulgarije kunnen bezetten. De Bulgaren hebben zich van den be ginne af aan verzet tegen de politiek van koning Boris. Bulgarije heeft zijn Joodse bevolking beschermd. Er zijn geen troe pen gebruikt tegen Engeland en Amerika en er zijn geen vrijwilligers naar het Russische front gegaan. Na September 1944 heeft Bulgarije een half millioen man gebruikt in de strijd tegen Duitsland. Vervolgens verzette de verklaring van Giorgief zich tegen de eisen van Grieken land. Dit land verlangt gebied, waarop zich geen enkel Grieks dorp bevindt. De schadeloosstellingen, die het vraagt, zijn onredelijk. Hij vergeleek de Griekse hou ding met die van de Ver. Staten en van de Sowjet-Unie, die afstand hebben ge daan van hun recht op schadeloosstel ling. De economische toestand is slecht, en slechts door de steun der Sowjet-Unie werd een hongersnood voorkomen. Bulgarije heeft bovendien recht op me dezeggenschap ten aanzien van de Donau Het debat. In het debat over de Bulgaarse verkla ring steunden Polen en de Oekraïne eni germate het Bulgaarse standpunt. Ma- noeilski, de Oekraïnsche afgevaardigde, viel in het bijzonder Griekenland aan, dat hij ervan beschuldigde veranderingen op de Balkan te willen forceren, zonder rekening te houden met de gewijzigde politieke omstandigheden. De Griekse ge delegeerde Tsaldaris verdedigde zijn land tegen de aanvallen, die daarop werden gedaan. De Bulgaarse troepen werden in Griekenland niet slechts voor bezettings doeleinden gebruikt, en zij overtroffen zichzelve in wreedheid. Men vraagt ons, aldus Tsaldaris, de nieuwe Bulgaarse re gering niet hard te vallen over de fouten van de vorige, maar het nieuwe Bulga rije heeft de expansie-politiek van het oude overgenomen. Bulgarije heeft eerst de oorlog verklaard aan Duitsland, toen de rode troepen reeds in het land ston den. Het ongestraft laten van dit land, aldus Tsaldaris, zou onder deze omstan digheden een sinistere betekenis heben. Hongarije aan het woord. In de avondzitting lichtte de Hongaarse premier Gyoengyoesky het standpunt toe, dat zijn land ten aanzien van het ontwerp vredesverdrag inneemt. Hongarije is thans een democratisch land. Het ziet in dit opzicht de toekomst met vertrouwen te gemoet. Het teruggeven van noordelijk Transsyl- vanië aan Roemenië zal het Hongaars- Roemeense probleem niet oplossen: on danks de verzekeringen der Roemeense regering, dat de Hongaarse bevolking van dit gebied dezelfde rechten zal bezitten als de Roemenen, zal toch vooral het chauvinisme der betrokken autoriteiten in dit gebied vooral de economische positie dier Hongaren bedreigen. „Wij grijpen echter met vreugde de hand, die door de Roemeense regering naar ons werd uit gestoken." Indien geen rechtstreekse onderhandelin gen mogelijk zouden zijn, laat dan de conferentie een commissie van onderzoek naar Transsylvanië zenden. Tenslotte verzette hij zich tegen de eco nomische clausules van het ontwerp-vre- desverdrag. De economische toestand van Hongarije heeft reeds tot een enorme in flatie geleid. Herstelbetalingen zouden slechts mogelijk zijn door de Good-Will der Sowjet-Unie. „Wij kunnen slechts betalingen doen gebaseerd op de econo mische toestand van het land. Hiervoor roepen wij u medewerking in."

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1