„Wij komen niet om te onderdrukken" Finland is het niet eens met de Russische eisen Joden willen onderhandelen over Federaal Palestina NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Volewijckers slaat Curagao met 6-4 SJAHRIR NIEUWE KABINETSFORMATIE OPGEDRAGEN Een jaar na de capitulatie van Japan Maar fascistisch gif moet verwijderd worden Vredesconferentie ïes, Bidault en Molotov aan het woord Byrnc Byrnes spreekt Weerbericht. Finland Molotov „REPUBLIEK" NOG EEN STAAT IN DE STAAT Een staaltje van snelheid Het lijk van Mussolini Ned. Marineofficier ontvangt Posthume Britse onderscheiding Eis achter de deur: Autonome Joodse Staat Competitie-indeling 1946—1947 Kardinaal de Jong naar Rome De races te Zandvoort gaan door Internat, tournooi te Bloemendaal Uitslagen Staunton-schaaktournooi VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946. 70e Jaargang No. 9816. HELDERSCHE COURA VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 11 cent per m-m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mfl. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.- Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drnkkerjj v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. President Soekarno heeft Soetan Sjahrir verzocht onmiddellijk een nationaal kabinet te vormen. Met de instelling van dit nieuwe kabinet verwacht men, dat de voiledigge be voegdheden, die de president tijde lijk aan zich heeft getrokken, we derom zullen overgaan op de ministerraad. In een motie, die tijdens de zit ting van Dinsdag ji. door het cen trale nationale comité is opgesteld, wordt verklaard, dat de buitenge wone toestand, die genoopt heeft tot het overdragen van de volledige macht aan den president der repu bliek, opgehouden heeft te bestaan en het wederom instellen van een kabinet, onder leiding van Soetan Sjahrig en verantwoordelijk aan het het centrale nationale comité recht vaardigt. De viering van het éénjarig bestaan van de republiek. De Ra'jat bericht, dat de centrale commissie voor de viering van bet éénjarig bestaan der republiek op haar bijeenkomst van 3 Augustus te Djokjakarta een uit 15 punten be staand programma voor deze viering heeft bekend gemaakt. Dit program ma heeft o.m. betrekking op radio uitzendingen, pers, filmvertoningen, verspreiding van plakkaten, open bare bijeenkomsten, optochten, chot- fcah (preek in de Moskeeën, wed strijden, aubade, parade, bezoek aan armlastigen, ontspanning voor de strijders, toneelvoorstellingen, ten toonstellingen van schilderijen en producten en uitgifte van herinne ringsbriefkaarten. Gelukstelegrammen bij de eerste verjaardag. Ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de republiek zijn geluk wensen binnengekomen van Wood- row Wyatt, adviseur van de Britse partementaire missie naar India, Harold Laski, den ex-voorzitter van de Britse labour-partij, F. M. Gal- lacher, voorzitter van de Britse communistische partij en Harold Davies, lid van het Britse Lager huis. VAN MOOK: BATAVIA. In een toespraak ter gelegenheid van het feit, dat het «en jaar geleden was, dat de Japanners capituleerden, heeft de luit.-gouverneur- generaal Van Mook, o.a. het volgende verklaard: „De vijand is thans geheel verslagen en wel zodanig, dat itj zics plotseling als een ootmoedig en berouwvol zondaar voordoet. Het gif is echter ver spreid en de invloed daarvan is nog niet verdwenen. De nederlaag van de vijand ls daarom niet eerder volledig, dan na dat wij dit gif geheel uit de besmette landen hebben verwijderd. Aan en ieder, die de geschiedenis van Azië heeft gevolgd, behoort met duide lijk te zijn, dat deze oorlog voor de Azia tische volkeren een nieuwe stoot heeft gegeven aan hun vrijheidsdrang. De Ja- pansche onderdrukking heeft hiertoe in grote mate bijgedragen. In vele landen heeft deze ontwikkeling een vorm aan genomen, die men revolutionnair zou kunnen noemen. Aan de zijde der republikeinen wordt er met betrekking tot de buitensporig heden en de interne conflicten op gewe zen, dat deze dingen in iedere revolutie onvermijdelijk zijn en men verwijst hier bij naar de Franse en Russische revo lutie. Men vergeet hierbij evenwel, dat deze revoluties plaats vonden in een wereld' die vijandig was aan de doelstellingen hiervan. De huidige wereld Nederland niet in de laatste plaats begroet met sympathie de aspiraties van de Indone siërs naar een eigen nationaal bestaan. De Japanse erfenis van wantrouwen en rassenhaat verhindert echter velen dit te onderkennen. Hierbij komt nog, dat over geheel Java en Sumatra het systeem van isolatie en van bedreigingen door middel van propaganda nog steeds voort duurt, hetgeen een typische erfenis is van het dictatoriale Japanse systeem. Een verderfelijke systeem. In een wereld waarin het, in de moei lijke en somtijds bijna twijfelachtige strijd, nauwelijks vermeden kon worden, dat dit fascistische systeem van op afschei ding gerichte propaganda en terreur, post vatte bij de vrije volkeren, is het alar merend om te zien hoe op sommige plaatsen dit systeem diep wortel heeft geschoten en in staat is de mooiste en menselijkste idealen met zijn methode van leugens en geweld te besmetten. Het PARIJS. (Reuter). - In de ochtencteitting van Donderdag verdedigde Jan Masaryk, de Tsjecho-Slowaakse minister van bui tenlandse zaken, zijn land tegen de door Hongarije geuite beschuldigingen. Tsje- cho Slowakije heeft, ook voor de oorlog, steetïs zijn minderheden beschermd: maar vooral de Hongaren bleven ook toen al eisen stellen. En hij vroeg zich af wat er geworden is van de zeer grote Joodse minderheid in Hongarije Bovendien heb ben de methoden, die de Hongaren in Slowakije tijdens de bezetting hebben toegepast er toe geleid, dat men nu den Hongaren niet alle rechten wenst terug te geven. Masaryk kon zijn goecfkenning niet hechten aan het instellen van een commissie van onderzoek. Kiselof (Wit Rusland) verdedigde Hon garije en drong aan op een compromis. Vervolgens nam Byrnes voor het eerst tijdens de debatten over de vredesver dragen met de satellieten van de As het woord om de Ver# Staten te verdedigen tegen de aanvallen, die tijdens de debat ten op dit land zijn gericht. HU verzette zich tegen de opvatting van de Sowjet- Unie, dat de Italiaanse regering minder democratisch zou zijn dan die van de andere voormalige vUandelUke staten, omdat haar opvattingen afweken van die van de Sowjet-Unie. Byrnes protes teerde vervolgens tegen de bewering van Molotof, dat andere mogendheden voordeel trachten te trekken uit Italië: „Ik hoop dat Molotof niet op de Ver. Staten heeft gezinspeeld". De economi sche clausules in de vredesverdragen willen geen economische exploitatie van den voormaligen vUand, doch slechts vergoeding van door de Vert Naties ge leden schade. De V.S. kunnen bovendien niet afzijdig blijven wanneer de econo mische betrekkingen van vele leden der Ver. Naties in de war dreigen te wor den gestuurd Vrij- M1NDER BIHIG. Weersverwachting geldig tot dagavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens gedeeltelijk bewolkt met voornamelijk in het binnenland nog enkele buien. Zwakke verander lijke wind. Iets hogere temperatuur. 17 Aug.: Zon op 5.26, onder 20.02; Maan op 22.08; onder 10.36. Hoog water: Laag water: 9 12 22.30 3.58 16.48 Wysjinskl (Sowjet-Unie) verklaarde, dat op een later tijdstip Molotof op de rede van Byrnes zal antwoorden. In de middagzitting lichtte de Finse premier, Pekkala, het Finse standpunt ten aanzien van het ontwerpvredesver- drag met dit land toe. Finland stuurt aan op een politiek van samenwerking met de Sowjet-Unie. Het zwaarst wordt Finland thans getroffen door de territoriale rege lingen van het ontwerp verdrag De eco nomische gevolgen van het afstaan van 24.000 vierkante kilometer grondgebied zullen zeer groot zijn, vooral door het verlies van Viipuri, dat een in- en uit- voerhaven is voor een groot gebied, dat aan Finland blijft. Bovendien wordt de economische wederopbouw van Finland vertraagd door het half millloen perso nen, die in het laatste gedeelte van de oorlog uit het nu af te stane gebied naar Finland vluchtten, en die thans gehuis vest en verzorgd moeten worden. Pek kala wees voorts op de vele andere moei lijkheden, waarmee Finland thans te kampen heeft. Verwoesting, vooral in Noord-Finland, verlies aan mannen, en de verzwakte financiële toestand van het land. Hij dankte echter de gealliëerden, en in het bijzonder de Sowjet-Unie, voor de welwillende houding, die zij hebben aan genomen na het sluiten van het wapen stilstandsverdrag. De Zuid-Afrikaan Theron drong er op aan welwillendheid de grondslag te doen zijn bij het grondvesten van de vrede. Ook de volgende spreker, Alexander (Engeland), onderstreepte dit. Hij ver klaarde zich accoord met «Je rede van Byrnes. De Franse gedelegeerde Bidault ver klaarde vervolgens, dat ook Frankrijk wenst, dat de Europese landen, die tot dusver nog geen lid zijn van de V.N dit spoedig zullen worden. Het einde van de fascistische dictatuur in Italië maakt het thans mogelijk weer normale betrekkin gen met dit land aan te knopen. Het is de plicht van de conferentie de eerste schreden van Italië te helpen vergemak kelijken. Frankrijk wenst de banden met de voormalige vijandelijke staten te her nieuwen. Molotof verklaarde, dat de voorgestelde grenswijzigingen met Finland noodzake lijk zijn om Leningrad te behoeden voor een mogelUke gevaarlijke positie in de toekomst. De bedragen van de herstelbe talingen van Finland zijn zodanig vastge steld, dat het herstel van de Finse indus trie mogelUk blijft. De aangerichte schade gaat dat bedrag verre te boven. Op deze gronden verzette Molotof zich tegen een wUziging van het ontwerpverdrag met Finland. De voorzitter, ditmaal de Chinese gede legeerde Wang Sjie Tsjie, verdaagde ver volgens de vergadering. zal daarom de plicht zijn van een ieder een grondige en blijvende nederlaag toe te brengen aan Japan en Duitsland, ook in dit land. Er ligt geen tegenstelling en geen ver borgen bedoeling in het feit, dat de regering Sjahrirs voorstel tot een wa penstilstand aannam en niet de gemaakte bepaling kon afïhvaarden niet meer troe pen aan te voeren. Onze troepen zUn hier niet met het doel te onderdrukken, doch om bescherming en veiligheid te verlenen. Geen enkele Nederlandse soldaat ls hief gekomen om te overheersen. Malino, Java en Sumatra. De conferentie van Malino heeft bewe zen, dat een grondslag van onderling ver trouwen en vrijheid, die zo naarstig wordt gezocht door de Indonesiërs, verwerke lijkt kan worden in vreedzame samen werking en volgens de richtlijnen aan gegeven door de Nederlandse regering. Indien Java en Sumatra dit gezichtspunt deelden, zou hier gemakkelijk tot een op lossing van het conflict gekomen kun nen worden. Zolang deze eilanden zich echter afsluiten van ieder actueel, Intel lectueel en zakelijk contact, is het on mogelijk tot een overeenkomst te gera ken teneinde de niet te vergeven gevan genhouding van gijzelaars, die slechts mogelijk zijn met herstelde verhinderin gen, op te heffen. M«er dan wie ook, zal het Nederlandse volk verheugd zijn, indieij het, door het in elkaar slaan van de handen met de Indonesiërs, het Japanse systeem zal^, kunnen uitbannen en rust en orde her stellen. Dan eerst zal de Nederlaag van Japan, die wU heden gedenken, volle dig zUn. Jonkmap Minister Jonkman heeft voor de zen der P.C.J. een rede uitgesproken. Hij zeide o.a.: Hst is een jaar geleden, dat tenslotte ook Japan zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven, nadat zijn asgenoten hem waren vóórgegaan: Italië in September 1943 en Duitsland in Mei 1945. De overwinning der gealliëerden in de tweede wereldoorlog werd door de Japanse capitulatie voltooid. Naast onze bondgenoten hadden ook wij daarvoor zware offers gebracht en 'n belangrijke bijdrage geleverd in Nederland, in Oost-Indië, in Suriname en Curagao, vanuit Londen en Brisbane, op menig slagveld, op alle zeeën en in de lucht. Ook wij mochten dus aanspraak ma ken op de vruchten der overwinning, mochten dus ons aandeel daarin ver wachten. Wat bracht ons het afgelopen jaar? En, wat is n u onze taak? Onlangs werd in Malino de conferen tie geopend, waar gij de grondslagen hebt gelegd voor de hervorming van het oude Ned.-Indië in een nieuw Indo nesisch staatsver band, dat men daar onder de naam van de Verenigde Staten van Indonesië zijn JONKMAN plaats al zag Innemen in het mede te hervormen Koninkrijk der Nederlanden en der beide Indiën. Op Java, Madoera en Sumatra leven wij nog altijd onder oorlogsomstandig heden. Daar immers zijn vele Nederlanders nog niet bevrijd. Daar lijden onder de millioenen Indo- Rotterdam. - Als transitohaven heeft Rotterdam een merkwaardig staaltje van snelheid geleverd. Op 23 Juli j.1. vertrok met enige trucks een zending dons uit Praag. De auto's van de wegvervoerders combinatie „Inter- zuid" bereikten tijdig Rotterdam voor de inlading in het s.s, „Union Victo- ry" van de Black Diamond Lines, dat op 28 Juli zee koos en op 3 Aug. te New-York arriveerde. Een dag la ter was de gehele zending reeds uit geladen en ter beschikking van den ontvanger gesteld. Hét gehele ver voer van Tsjecho-Slowakije naar de Ver. Staten had dus slechts twaalf dagen in beslag genomen. Oud-minister Steenberghe, die dezer dagen uit Amerika in ons land terug keerde, om besprekingen te voeren in verband met een mogelijke be noeming in de commissie-generaal voor Indië, in gesprek met oud-mi nister Bolkestein. Ned. Fotobur. P. Milaan. (AFP.) De kist met het stoffelijk overschot van Musso lini is Woensdagmorgen in het lij kenhuis van Milaan geopend. Het lijk bevindt zich in een ver gaande staat van ontbinding. Het kon echter geïndentificeerd wor den, doordat zich op de sqjjedel sporen bevindjpn veroorzaakt door het uithalen van de hersenen. Deze werden, zoals men zich zal herin neren, ter onderzoek naar de V.S. opgezonden De priesters Zucca en Pari, die beschuldigd werden van pogingen tot wederoprichting van de fascis tische partij, zijn in de gevangenis San Vittore opgesloten. Het lijk van Mussolini zal aan zijn weduwe teruggeven worden. Dit werd besloten tijdens een bij eenkomst onder voorzitterschap van Nenni, plaatsvervangend eersten, minister. rampen van de feitelijk voortdurende strijd. Daar wordt nog meer afgebroken en verwaarloosd dan hersteld, meer ver woest dan wederopgebouwd; daar ging zo menige blijde en dankbare verwach ting verloren of bleef d'e in elk geval eindeloos onvervuld. Daar herrees noch hernieuwde zich ons koninkrijk, doch opende zich een nieuwe periode van ellende en strijd. Daar kwam uit de Indonesische-natio- nale beweging 'n staat in de staat te voorschijn, welke als zodanig al moeilijk te aanvaarden ls. Indonesiërs, Nederlander» en Chinese medeburgers, wij kunnen ons de tegen woordige twisten niet langer veroorlo ven, en in elk geval niet lang meer. Dat kan en dat mag niet, noch in ons eigen belang, noch in ons gemeenschappelijk belang, noch met het oog op de inter nationale verhoudingen. Wij moeten op korte termijn tot een overeenkomst ko men, waarbij wij gezamenlijk eindelijk de vrede winnen. Trompetters, gekleed in de uniform uit de tijd van Mohamed Ali, de grondvester der huidige dynastie in Egypte, verkondigden het feit, dat koning Faroek de Egyptische vlag hijst op de oude citadel, welke on langs door de Engelsen na een be zetting van 64 jaar aan de Egypte- naren werd overgedragen. Ass Press P. wijlen klasse De Britse regering heeft aan luitenant ter zee der tweede L, A, R, J, van Hamel Posthuum een „Mention in dispatches" verleend. Deze Nederlandse marine-officter heeft zich in 1940 bijzonder onder scheiden bij de evacuatie van het Brit se expeditteleger uit Duinkerken. Volgens de Times zal het in de naaste toekomst gemakkelijker wor den om een visum voor Spanje te krijgen. Prikkeldraad Fr worden binnenkort weer Spoorweg-abonnementen be schikbaar gesteld. Dat is een goed en hoopgevend bericht! We moeten er nu maar niet over vallen, dat de prijzen, ver geleken met die van vóór Mei 1940 zo ongeveer verdubbeld zijn, want niet waar? de fre quentie is noodgedwongen ook zoveel minder geworden, even als de in het gehele land be reikbare steden en gehele stre ken, dus dat komt dan wel weer overeen uit. Evenmin moeten we moppe ren, als we met een reisbiljet 2e klasse in een compartiment te recht komen, met geïmproviseer de houten banken en dichtgespij kerde vensters. We moeten ook niet zaniken, als we met die tropische hitte met z'n zestienen in een com partiment geperst worden, waar in slechts plaats is voor ten hoogste 8 personen. Want de N.S. doen alles wat in hun vermogen is, om het rei zen in Nederland zo aangenaam mogelijk te maken (al is dan ook die „mogelijkheid" vooralsnog uiterst gering!) Neen, laat ons vooral dank baar en tevreden zijn, dat we alweer zóver zijn. Dat bij dat alles het reizen aanmerkelijk duurder geworden is, nu ja, dat ls immers maar bijzaak. Hoofdzaak is, dat de N S. tevreden zijn; en zelfs dót zijn ze nog nauwelijks! P. RIKKER. LONDEN (Reuter). Dr. Nahum Goldman, lid van het bestuur van het jewish Agency en voorzitter van de bestuurscommissie van het Wereld-Joden- congres heeft te Londen verklaard, dat het Jewish Agency bereid is deel te nemen aan besprekingen over het „in kantons verdelen" van Palestina, mits de verzekering wordt gegeven, dat binnen redelijke tijd een autonome Joodse staat zal worden opgericht. Zolang een dergelijke verzekering nog niet gegeven ls, zal het Jewish Agency blijven weigeren om aan besprekingen deel te nemen. De Britse regering ls van deze houding op de hoogte gesteld. Goldmann wees met nadruk de term „verdeling van Palestina" van de hand. Hij legde zijn verklaring af na een twee uur lange bespreking met George HaU, den Britsen minister van Koloniën, die ook met dr. Chaim Weizmann en dr. Stephen Wise gesproken heeft. Goldmann wilde niet bevestigen, dat een oplossing voor lange termijn van de Palestijnse kwestie tijdens de besprekingen met den minister aan de orde geweest zou zijn. Hij ontkende met nadruk de waarheid van geruchten, volgens welke men in Palestina een massale omwenteling in de zin zou hebben, waarmede men Interven tie van de V. N. zou willen afdwingen. „Dergelijke bedreigingen zouden af komstig kunnen zijn van de Irgoen Zwai Leoemi, welke op zijn hoogst slechts twee procent van de Joodse bevolking van Palestina vertegenwoordigt", zeide Gold mann. De voorbereidingen tot een conferentie gaan verder, maar de kans op een ronde tafelconferentie ls gering. Waarschijnlijk zullen de Engelsen eenerzijd met de Ara- SPORT Donderdagavond ls ln het Olympisch Stadion te Amsterdam de eerste wed strijd gespeeld van de tournee van het Curagaosch elftal door Nederland. Ongevee r 40.000 toeschouwers, onder wie zich de wethouders Seegers en Schokking bevonden, woonden de wed strijd bU, die door de Volewijckers met 51 werd gewonnen. Het hartelijke applaus, dat de spelers bij het betreden van het veld begroette, bewees, hoezeer het Amsterdamse publiek zich een voelt met West-Indlë. De wedstrijd. Het begin van de wedstrijd bracht een overwicht van de Volewijckers, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat de West-Indiërs gewend zijn op gras- loze harde relden te spelen en de gras mat ln het Stadion bovendien nog door weekt was tengevolge der vele regen van de laatste dagen. Hato, de doelverdedlger van Curagao, wiens faam als „wonderkeeper" hem reeds vooruitgegaan was, viel als zodanig tegen. Wel ls zijn keepen spectaculair, doch te gevaarlijk tegen een voorhoede met schutters. Dit bleek 15 minuten na het begin, toen Bakker hoog voorzette, Hato te ver uitliep en de Busser met een kalm schot de Volewijckers de leiding kon geven (1—0). Even later brak M Jansen, de rechtsbinnen van Curagao, door, doch zijn schot belandde tegen de lat en kon weggewerkt worden. De strijd ging nu meer gelijk op met Volewijckers iets ge vaarlijker voor het doel. Na 30 minuten spelen wist de Ruyter uit 'n voorzet van de Busser de voorsprong te vergroten (2—0). Bij een van de aanvallen van Curagao, die meestal doodliepen door egoïstisch spel, profiteerde M Jansen van aarzelen van de Volewijckers' achterhoede en gaf met een pr chtig schot Bruist het nakij ken (2—1). Hierna zagen wij nog flitsende schoten van Juliana, linksbinnen van Cu ragao, die een uitstekende partij speelde, doch geen succes had. Met een verdiende 2—1 voorsprong van de Volewijckers kwam de rust. Na de rust. De eerste minuut na de rust bracht het derde doelpunt van de Volewtjckeri door een goede kopbal van de Jong uit een corner van Bakker (3—1) De West-Indiërs gingen zich meer en meer thuis voelen en lieten het opportunistische spel, dat zij voor de rust vertoond hadden, varen en goed combinerend trokken zij ten aanval. Er volgde een periode van overwicht, tot ver in de tweede helft, van Curagao, doch tot doelpunten kwam het niet. Eerst nadat Volewijckers de voorsprong tot 41 ver groot hadden door een laag schot van Bakker, kon Juliana bij een doelworste- ling de bal ln het doel lopen en zo de achterstand tot 4—2 verkleinen. Hierna trokken de West-Indiërs fel van leer en uit een scrlmmage voor het doel belandde de bal bij Korps, die vanaf de rand van het strafschopgebied met een hard schot Bruist verraste. De laatste vijf minuten gingen in met een overwicht van Curagao, dat, onder laaiend enthousiasme van de toeschou wers, alles op alles zette om de gelijkma ker te forceren De achterhoede van de Volewijckers hield echter stand en bij een plotselinge uitval kon de Jong met een on houdbaar schot de voorsprong vergroten 53. Een minuut later verkleinde F. Jan sen de achterstand nog (5—4), maar vlak voor het einde maakte de Ruyter met een hard schot een einde aan alle illusies er het halve dozijn voor de Volewijckers vol (64). Met deze stand kwam het einde van een sportieve en aantrekkelijke wed strijd. District I 1ste klasse: Ajax, HD VS, DWS, ADO, Feijenoord, Emma, VSV, 't Gooi, Sparta, EDO en RFC- District n 1ste klasse; Haarlem, De Volewijckers, Xerxes, Neptunus, DOS, DHC, HBS, Excelsior, BL Wit, Stormvogels en DFC. WILKES TRAINDE BIJ MW. Wilkes trainde deze week voor 't eerst bij zijn nieuwe vereniging MW in Maastricht. Er waren enige duizenden toeschouwers. bieren en anderzijds met de Joden be sprekingen houden. Men hoopt vóór de opening van de vergadering der V. N. op 24 September a.s. gereed te zijn. Joodse illegale Immigranten in hongerstaking. JERUZALEM, (Reuter). Uit betrouw bare Joodse kringen te Tel Avlv ver luidt, dat meer dan 1-400 illegale Joodse immigranten, die zich op schepen ter hoogte van Halfa bevinden, een honger staking begonnen zijn. Opnieuw een schip te Halfa binnen gekomen. JERUZALEM (Reuter). Een schip met 815 illegale immigranten ls Donderdag te Halfa binnen gelopen. De Immigranten weigerden mede te delen, vanwaar zij vertrokken waren. Documenten of kaar ten waren niet te vinden. De machines van het schip waren defect. Naar de „Volkskrant" van officiële zijde verneemt, zal kardinaal-aartsbisschop De Jong 1 October naar Rome vertrekken, waar hij ln een te houden consistorie do kardinaalshoed zal ontvangen. Het ver blijf te Rome zal waarschijnlijk drie we ken duren. Motorrsnnen. In tegenstelling tot zekere geruch ten deelt de KNMV mede, dat de weg race op het circu't van Zandvoort a.s. Zondag, 18 Augustus, definitief door gang zullen vinden. De wedstrijden vangen aan om 12 uur. Hockey Op Zaterdag 31 Aug. en Zondag 1 Sept. organiseert BMHC op haar terreinen te Bloemendaal een internationaal hockey- tournooi. Twee Belgische clubs, een Deens elf tal en een Engelse militaire ploeg heb ben reeds toegezegd aan dit tournooi te zullen deelnemen. Van de Ned. clubs zullen uitkomen: de Batavieren, de LSR- ploeg, Amsterdam en twee elftallen van BMHC. De uitslagen van de derde dag van het tournooi waren; EuweChristoffel 1—0, O'Kelly—Naj- dorf remise, TartakowerKotov remise, SteinerVidmar remise, Szabo—Boles- lafski 10, DenkerLundin 1—0. Bot- winnik—Smislov 1—0, Stolz—Kottnauer 10, FlohrYanofsky 10, Bernstein— Guimard afgebroken. Dr. Euwe en Botwinnik le'den thans met 3 punten.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1