De regering kent maar één weg! i NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De eigen politie greep in, de geallieerden zien toe.... Waarom komt het fruit op de bon? Amerikaanse onderscheidingen uitge reikt aan leden van leger en marine i- Het grote schaaktournooi te Groningen TWEEDE KAMER Dai is de weg der overreding Wetsontwerp van de Commissie-Generaal goedgekeurd De Duitsers marcheren weer De kroon van den Sultan Bonnen voor aardappelen De avondvergadering. Min. van Justitie over politieke delinquenten Prins Bernhard bij opening Moerdijkbrug Amsterdamse tram rijdt nu ook Zondags Weerbericht. Noodzakelijk om de prijzen in de hand te houden Vacantiebonnen bouwbedrijf Het Palestijnse probleem TRUMAN HOOPVOL Torpedomakers-maat Clifford onderscheiden Göring, het zwembad en de melkrijder '■svm Nieuw wereldrecord 500 évacué's uit Australië naar Nederland Kijkjes ait 's Levens venster Wij en onze logeergasien Plechtigheid op het Binnenhof gATERDAG 17 AUGUSTUS 1948. 70e Jaargang No. 981T. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mö. HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16068 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Deze week is te Groningen één der be langrijkste schaaktournooien en zeker het belangrijkste na de wereldoorlog, begonnen. Het is het Jubileum tournool van de Gron.-ver „Staunton" Niet min der dan 20 van de sterkste spelers ter we reld zijn daar bijéén, die vier weken lang, niet alleen Groningen, maar ook ons land, in het middelpunt zullen stellen van de gehele schaakwereld. Het toumooi ls te beschouwen als de grote voorwed strijd voor de strijd om het Wereldkam pioenschap, die in 1947 in ons land zal plaats hebben (in Noordwijk of Amster dam). De deelneming van vijf der sterk ste Russische schakers heeft het tournool in belangrijkheid doen stijgen. Algemeen beschouwt men Botwinnlk, de sterke Rus sische speler, als één der zwaarste con currenten van dr Euwe, die nog steeds één der gegadigden voor de wereldtitel is. Er zijn momenteel (Zaterdagmorgen) vier ronden gespeeld en Botwinnik en dr. Euwe, die beide gisteren weer hun par tijen wonnen, resp. tegen Steiner en Gui- mard, hebben samen de leiding met 4 punten. Verder werden gisteren 5 partijen van de 10 remise, n.1. VidmarKotov, Yanofski—Tartakower, Najdorf—Bern- steio, Kottnauer—Flohr en Smislov—Den ker. Stolz won met zwart van Christoffel, Szabo met wit van O'Kelly en Boleslavski met zwart van Lundin. Na Euwe en Botwinnik volgen Denker (Amerika) en Stolz (Zweden) met 3 p.i Smislov (Rusland), Tartakower (Fr.), Kotov (Rusland) en Najdorf (Argentinië) 2'/j p.i Flohr (Rusland), Szabo (Hongarije), Bernstein (Fr.) en O'Kelly (België) 2 p.; Boleslavski (Rusland) en Guimard (Argen tinië) l'/i p.; Yanofski (Canada), Chris toffel (Zwitserland, Lundin (Zweden) en Vidmar (Joego-Slavië) 1 punt en ten slotte Kottnauer (Tsjecho-Slowakije) en Steiner (Amerika) l/s punt. In de heden te spelen 5e ronde speelt Botwinnik tegen Vidmar en dr. Euwe tegen Najdorf en verder Denker tegen Steiner, Boleslavski tegen Smislov, O'Kelly tegen Lundin, Bernstein tegen Szabo, Stolz tegen Guimard, Flohr tegen Christoffel, Tartakower tegen Kottnauer en Kotov tegen Yanofski. Zondags wordt niet gespeeld. In de gisterenmorgen te kwart ever elf aangevangen openbare ver- fadering van de Tweede Kamer is an de orde gesteld het wetsontwerp tot instelling van een commissie generaal voor Nederlands-Indië. De heer Schouten (AR) verzocht te willen bevorderen, dat de Kamer kennis kan nemen van de instructie, voor het ontwerp behandeld wordt. De heer Wagenaar (CPN) sluit zich daarbij aan. Hij dient een motie van orde terzake in. De heer Van Poll (KVP) merkt op, dat eenzelfde moeilijkheid rijst ten aanzien van de personen die in de commissie-generaal benoemd zul len worden. De minister van Overzeese Ge biedsdelen, de heer Jonkman, zegt, dat de regering beaamt, dat het moeilijk is het ontwerp te bezien zor.der de instructie te kennen. Het zwaartepunt ligt daarbij op het woord „moeilijk". De regering meent echter, dat het ontwerp op eigen merites kan beoordeeld wor den. De instructie is nog niet ge reed, ze moet nog in de minister raad worden behandeld. Het is de vraag of de instructie in haar geheel kan worden overgelegd. Z,i. zal het mogelijk zijn tijdens het debat reeds die inlichtingen te verschaffen, welke mogelijk zijn. BERLIJN (AFP). - Voor de eerste maal sedert de Duitse nederlaag vonden in de straten van Berlijn manifestaties in militaire stijl plaats. Een groep var, vijftig mennen van twintig tot vijfentwintig jaar marcheerde in gelederen van drie, volgens het gebruik van de Duitse infanterie, op de Kaiserdam in de Britse sector van Berlijn. Zij voegden vrouwen, van wie bekend is, dat zij betrekkingen met geallieerde soldaten onderhouden, be ledigingen toe en zongen het sentimentele Edelweiss-lied, dat «venwel een politieke betekenis heeft. Duitse politie joeg de lieden uiteen, die in de zijstraten verdwenen. Op een fluitsignaal w*rd echter weer verzameld en de mars werd ver volgd. De geallieerden grepen niet in. Deze week had in het Hotel Im- perial te Tokio de eerste restitutie plaats van door de Japanners, tij dens hun bezetting van Oost-Azië gestolen, waardevoorwerpen. Een Nederlandsen vertegenwoordiger viel het genoegen te beurt als eerste uit handen der Amerikaanse bezettings autoriteiten een gouden, met diaman ten bezette, kroon terug te mogen ontvangen. Deze kroon werd tijdens de Japanse bezetting van Borueo ge roofd van den Sultan van Pontianak en de waarde er van wordt op 100.000 geschat. Voor de week van 18 t/m. 24 Augustus geven de bonnen 409 Aardappelen recht op 3 kg. aardappelen en de bonnen 909 Aardappelen 1 kg. aardappelen. Bovendien is voor het tijdvak van 18 t/m. 31 Augustus a s. bon B 96 Reserve aan gewezen voor 2 kg. aardappelen De heer Joekes (PvdA) is van oordeel, dat de bedoeling van den minister nu duidelijk is en spr. meent, dat de regering de gevraagde inlichtingen zal willen geven. De heer Tilanus (CH) verklaart, dat z.i. zich hier wreekt de te grote snelheid, welke men bij de voorbe reiding heeft betracht. Spr. zegt zich niet te zullen verzetten tegen het nu in behandeling nemen van het ontwerp. De beraadslaging wordt daarna gesloten en de Kamer gaat over tot stemming over de motie van orde van den heer Wagenaar. Deze motie wordt verworpen met 62 tegen 19 stemmen. Daarna wordt het wets ontwerp in behandeling genomen. De heer Vonk (P vd A) zegt, dat uit niets beter kan blijken dan uit dit ontwerp, in welke hachelijke omstandigheden het koninkrijk zich bevindt. Er is thans zelfs geen schijn meer van de groeiende rechtsstaat in In- dië. Daarover mag niemand indif ferent zijn. Duizenden Nederlanders en Indonesiërs zijn in Indië door de extremisten afgeslacht: tienduizen den zijn hun leven niet zeker. Vele duizenden Indonesiërs zullen nog vallen onder verdenking dat zij trouw zijn gebleven aan het wettig gezeg. De instelling ener commissie- generaal kan niet slechts doelmatig, maar ook noodzakelijk worden ge noemd. In de gisteravond gehouden vergade ring der Tweede Kamer zet de heer Jonkman, minister van Overzeese Ge biedsdelen zijn 's middags afgebroken rede voort. Hij zet uiteen, dat spoed om verschil lende redenen gewenst was. De Britse regering zal het moge lijk gemaakt worden haar troepen zo spoedig mogelijk uit Indië terug te trekken. De regering heeft niet anders bedoeld te zeggen, dat zij niet langer kon wachten. De regering stelt zich op het geldend recht; zij wenst niet anders dan te blijven op constitutionele basis.... De constitutionele weg is de enige, welke door haar bewandeld kan worden In de koloniale artikelen der grondwet vindt men de grondslag voor het optre den der regering. Binnen staatsverband. Het blijven binnen het staatsver band is het streven van deze rege ring. De verklaringen van Mei 1946 in deze Kamer liggen ook binnen het bereik van de opdracht aan deze commissie te verlenen. De regering streeft naar overeenstemming met het Indonesische nationalisme; zij is J Radiorede. Donderdag 22 Augustus zal de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, te 21 uur over de beide zenders Hilver sum I en n een radiorede houden over het probleem van de vrijlating der poli tieke delinquenten. 'S-GRAVENHAGE. - Naar het ANP ver neemt zal Prins Bernhard aanwezig zijn bij de opening van de Moerdijkbrug op 28 Augustus a.s. De dienst op Zondagen op de thans te Amsterdam in exploitatie zijnde tram lijnen, zal, behalve lijn 6, in beperkte mate worden hervat. Gereden zal wor den van des morgens 9 uur tot des avonds 23 uur. PLAATSELIJK REGENACHTIG. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Aanvankelijk Oostelijke wind, die aan de kust tijdelijk krachtig zal zijn, later matige wind tussen Oost en Zuid. Meest zwaar bewolkt met tij delijk nog enige regen, voornamelijk in het Zuiden van het land. 18 Aug.: Zon op 5.28, onder 22.00; Maan op 22.27, onder 11.57. Hoog water: Laag water: 9.31 23.03 4.4S 17.23 Binnenkort zullen voor appelen, peren en pruimen maximumprijzen worden bekend gemaakt en zal met de distributie van dit fruit een aan vang worden gemaakt. Naar aanleiding daarvan deelt men ons mede, dat de regering zich op het standpunt heeft gesteld, dat iedere Nederlander in staat moe zijn tegen redelijke prijzen een bepaalde hoeveel heid fruit te kopen. Dit was geduren de de afgelopen maanden, wegens de abnormale hoge prijzen, voor velen onmogelijk, waardoor een belangrijk voedingsmiddel voor grote groepen van de bevolking onbereikbaar was. De regering wenste, ondanks alle bezwaren van producenten en hande laren, aan deze toestand een einde te maken. Fruit geen luxe. Het was te verwachten, dat door de ongelijkheid van vraag en aanbod o.a. door het uitschakelen van de voorheen belangrijke invoer van buitenlands fruit de fruitprijzen dit seizoen zeker zou den uitkomen boven het niveau van vo rige jaren. Om aan de algemene en redelijke ver langens naar het terugkeren tot normale maatschappelijke verhoudingen zoveel mogdlijk tegemoet te komen, heeft de overheid in de verwachting, dat het prijsniveau op een redelijk peil zou ko men te liggen, aanvankelijk afgewacht, hoe de vrije handel in fruit zich zou ontwikkelen. De prijzen van kersen, aardbeien en ander fruit bleven evenwel ook n a de z.g. primeurs, zóó hoog, dat de regering zich genoodzaakt zag in te grijpen, om te voorkomen, dat ook de oogst aan appelen en peren ons bij uitstek Nederlands fruit in de komen de maanden als een luxe alleen ten goe de zou komen aan hen, die hoge prijzen kunnen betalen. Hoewel dus het in de hand houden van de prijzen uitganspunt tot de genomen maatregelen is geweest, vergt een bil lijke verdeling van het beschikbare fruit onvermijdelijk een distributiere geling. Maximumprijzen voor den con sument sluiten vaste marges voor de handel en maximumprijzen voor de kwekers in. Zonder distributieregeilng zouden alle handelaren het aangevoerde fruit terstond tegen maximumprijs wil len kopen. Reeds op de veilingen zou men dus de beschikbare hoeveelheden onder de handel moeten gaan verdelen. Dit kan alleen als men de omzet van lederen handelaar kent. Nu is er, sinds het vrijlaten van de handel in groenten en fruit op 1 April van dit jaar, in deze branche geen klantenbinding meer, zodat onder deze omstandigheden een billijke verdeling over de handel reeds een distributieregeling voor de consu menten insluit. Publiek heeft ook schuld. De abnormale ontwikkeling van de fruitprijzen in de afgelopen maanden, hoe betreurenswaardig op zich zelf, is zeker ook te wijten aan een gedeelte van het publiek, dat tegen elke gevraag de prijs fruit kocht, waardoor de handel werd verleid, tegen hoge prijzen in te kopen en er vaak nog een marge op te leggen, die onevenredig hoog was ten opzichte van de prijs, welke de kweker voor zijn product ontving. (Denk aan ons hoofdartikel: Niet kopen!) De regering ontveinst zich niet. dat aan de uitvoering van deze distributie vele moeilijkheden verbonden zijn en dat het gevaar voor de zwarte handel ln fruit, gezien de ervaringen, zeker neit denkbeeldig is. Niettemin eist het alge meen belang, dat op dit terrein ingrij pende maatregelen worden genomen. Arbeiders uit de bouwbedrijven, die nog in het bezit zijn van vacantiebonnen van het fondsjaar 1945—1946, kunnen deze tot 1 September per aangetekende brief opzenden aan de Stichting Vacantiefonds Bouwbedrijven, Sarphatiestraat 12, Am sterdam. Na bovengenoemde datum zijn de bonnen waardeloos. bereid de besprekingen met Sjahrir voort te zetten en wil ook met ver tegenwoordigers van de republiek Indonesia onderbandelen. De rege ring erkent, dat in de republiek leeft een sterk Indonesië en nationalisme, dat zij wenst te erkennen. Geen geweld. Deze regering wil gaarne verklaren, dat geweld als zodanig geen middel van haar politiek is. Zij kent maar één weg om het staatsverband te behouden; dat is de weg der overreding. Die overre ding moet echter geschieden in een sfeer van orde en rust. Het niet-zenden van troepen is onmogelijk, omdat de Britse troepen moeten worden afgelost. De vei ligheid kan niet verzekerd geacht worden' zonder dat de aanwezigheid dezer weer macht voor de bescherming zorgt. De regering meent, dat bij de wet ge oorloofd is, om een commissie-generaal in te stellen, die een opdracht krijgt van het opperbestuur, om haar daden van opperbestuur uit te voeren. Gevraagd is hoe de positie van den luit. G. G. in de commissie zal zijn. Het gaat niet om stemmen, of om een adviserende stem. Spr. wijst er op, dat de ministers zitting hebben in de Sta- ten-Generaal en dat zij een raadgevende stem hebben. De regering meent, dat beide organen hebben samen te werken en de ministeriële verantwoordelijkheid kan uitgeleefd worden. Gevraagd is of de regering bereid is te bevorderen, dat de vijandelijk heden worden stopgezet. Dit is een aangelegenheid van het geallieerde opperbevel. Nog niet zijn voltooid de besprekingen die opgezet zijn, om tot staking der vijandelijkheden te komen. (Zie vervolg pagina twee). WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft in een verklaring de hoop 'uitgesproken, dat tengevolge van de Brit se conferenties met de Joden en Arabie ren een eerlijke oplossing van het Pales tijnse probleem kan worden gevonden en onmiddellijke stappen kunnen worden ge daan om de toestand, waarin de ver plaatste Joden in Europa verkeren, te verbeteren. President Truman zeide, dat hü over woog een speciale wet bij het congres in te dienen voor het binnenlaten in de V. S. van een vastgesteld aantal verplaat ste personen uit Europa, onder wie Joden. Hij besteedt speciaal aandacht aan dit probleem en hoopt, dat er overeenkom sten kunnen worden getroffen, waardoor het mogelijk wordt, dat verscheidene lan den, waaronder de V.S., vele van deze personen als permanente bewoners toe laten. Achttien ter dood veroor delingen t« Haïfa. HAïFA (Reuter). Door een Brits mili tair gerechtshof de Haïfa zijn achttien jonge leden van de „Sternbende" ter dood veroordeeld wegens de terroristische aan vallen op de spoorwegwerkplaatsen al daar op 17 Juni van dit Jaar. Vier Joodse meisjes, die eveneens schul dig werden bevonden, werden tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. BATAVIA. (ANP-Aneta). - Voor de Kruiserkazerne op Oedjoeng te Soerabaja had dezer dagen een korte plechtigheid plaats, waarbij aan den torpedomakers- maat C. H. Clifford Kocq van Breugel het bronzen kruis met bijbehorend ver siersel werd uitgereikt, aldus schrijft de „Nieuwe Courant" Voor officierenen stafofficieren der Marine en voor officieren, onder-officie- ren en manschappen van de Kruiser- kazerne ontving de torpedomakersmaat Clifford het kruis uit handen van den Kapiteln-Lut. ter zee Dobbenga, die daar bij een toespraak bield en tevens de ge lukwensen van den admiraal en van den minister van marine aan den onderschei dene overbracht. Clifford, die oud-Soerabajaan ls, en thans ln de Kruiser-kazerne te Oedjoeng vertoefd, heeft deze Koninklijke onder scheiding ontvangen voor zijn bijzondere diensten aan boord van de onderzeeboot „Zwaardvisch" tijdens de oorlog tegen Japan. Na ln Engeland te zijn afgebouwd, ging de „Zwaardvisch" naar Australië en van daar naar de Indische wateren ter be strijding van de Japannezen. O-nabrück. - Görings indertijd ge koesterde wens, een zwembad in zijn particuliere trein te hebben, heeft bijgedragen tot vrijspraak van een melkrijder, die te Osnabrück te recht stond wegens veroorzaken van dodelijk letsel door nalatigheid. De ingenieurs, die zich destijds met het bestuderen van de mogelijkheid van uitvoering van Görings wens bezig hielden, hadden namelijk moeten concluderen, dat het maken van een zwembad ln Görings trein niet mo gelijk was ter oorzake van de mid delpuntvliedende kracht, welke de wagons bij een snelheid van meer dan 25 km per uur in elke bocht uit de rails bleek te lichten. De verde diger van den melkrijder in kwestie voerde dit voorbeeld aan ter ontlas ting van zijn cliënt. Deze had name lijk op zijn vrachtauto met aanhang wagen een grote tank welke slechts voor de helft gevuld was geweest, vervoerd. Bij het nemen van een bocht was de tank omgekiept en had de aanhangwagen met de trekker meegesleurd, waardoor enige inzit tenden om het leven kwamen. Het gerecht concludeerde, dat het onge luk inderdaad door de middelpunt vliedende kracht, die op de melk had gewerkt, veroorzaakt was en sprak den melkrijder vrij, aldus meldt de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone. Winston Churchill, die dezer dagen ge ïnstalleerd werd als gouverneur van de vijfhavens (Hastings, Romney, Hythe, Dover en Sandwich) droeg bij deze ge legenheid de uniform van Lord Warden, welke veel weg heeft van een admi raalsuniform. Ass Press P, Atbletiek. OSLO (ANP-Aneta). - Een bijzondere prestatie leverde Donderdag de Noorse athlete Marit Henstad. Tijdens haar trai ningsmiddag noteerde zij op de 800 meter een tijd van 2 mm. 10,2 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord op deze afstand be tekent. Het oude record stond op naam van de Zweedse A Larsson met een tijd van 2 min. 13,8 sec. Onze vijfvoudige kampioene Fanny Blankers—Koen houdt sinds 1935 het Ne derlandse record op dit nummer met 1 min. 19 sec. BRISBANE (ANP-ANETA). Vrijdag zijn 500 gelukkige Nederlandse repatrlan- ten in de haven van Brisbane aangeko men, waar zij aan boord zullen gaan van de „Volendam", die op 17 Augustus naai Nederland vertrekt. De helft van hen heeft na de bevrijding uit Interneringskampen een half jaar doorgebracht ln Queensland. De andere helft ls voor herstel ln Nieuw-Zeeland geweest. De douanebeambten zijn de gehele dag bezig geweest de enorme hoeveelheden bagage te controleren. De route van de „Volendam" gaat over Sydney, Melbourne en Fremantie. Augustus is niet alleen de reismaand, waar'n de vacantiegangers uit de ste den naar het platteland gaan om te ge nieten van de landelijke dorpsrust of naar de strandplaatsen, maar 't is ook de maand, waarin men meer dan andere maanden logé's krijgt. In de vacantie- tijd komen one familieleden, komen oude vrienden, die wij misschien in geen jaren ontmoet hebben en in de oorlogs jaren niet konden komen, ons voor kor te of lange tijd opzoeken. Wat 's het druk met de logeergasten! Het is van zelf voor moeder-de-vrouw een hela drukte, om alles voor elkaar te krijgen, maar dat heeft ze er wel voor over en dan als er onder de logeergasten van het vrouwelijk geslacht zijn, weet ze wel, dat die haar niet alleen laten wer ken, maar de helpende had bieden. On ze logé's, die misschien sinds 1940 of langer hier niet geweest zijn, zullen versteld staan van de verandering die Den Helder heeft ondergaan. Hebt u ook logé's? Welnu geniet dan maar met hen bij mooi weer van de vacantiegeneugten. Een koning, His- kia heette deze, kreeg ook op een dag logé's. 't Waren voorname, deftige lo geergasten, die uit een vér land, uit Babel kwamen. De koning was erg inge nomen met zijn gasten, 't Was een eer, dat zo'n elite-gezelschap hem kwam be zoeken. Alles wat er in zijn paleis was en in zijn land liet hij hun zien. Er was geen ding van zijn schatten, die de ko ning hun niet toonde. Ze moesten een goede indruk krijgen van 's konings rijkdom en heerlijkheid. Daarin is hij uitnemend geslaagd. Voldaan gingen ze heen. Dat is heel wat waard voor den gastheer en de gastvrouw. Eén ding was er, dat de koning verzuimde hen te la ten zien. Koning Hiskia bezat behalve zijn verliesbare schatten, ook een onver- liesbaar goed, het geloof, zijn gods vrucht. Daarvan zagen en bemerkten die logeergasten niets en daarover was de Heer ontstemd over Koning Hiskia. Het „Solt Deo Gloria", „Gode alleen de eer", ontbrak bij het uitstallen van zijn schatten. Van dat „onverkies baar" goed zweeg hij tegen zijn hoge gasten. Als gelovige speelde hij „schui levinkje" ln die dagen dat dit aristocra- tengezelschap onder zijn dak verbleef. Wij, die logé's krijgen, wij zullen hun ook alles tonen wat er te zien is. Moe der de vrouw zal zorgen voor een ex tra-maaltijd en de baas heeft van zijn rookrantsoen nog wat gspaard voor de komende logé's. Bravo! Een eresaluut voor dat alles! Wij zullen hen zoveel mogelijk doen genieten, 't Moeten mooie dagen worden. Ze moeten een goede in druk krijgen. Wie nu Christen is, het zij bij R. Katholiek of Protestant is, die bezit een „onverliesbaar" goed. Dat moet zichtbaar zijn ook in ons huisge zin. De Genestet maakte eens dit leken- gedichtje: „Zij 't officiëel gewaad ook nog zo eêl van snée, „Den Christen kent men slechts in 't huiselijk négligé. Wij wensen u met uw logeergasten recht genoeglijke, prettige dagen toe en ....mooi weer! De Amerikaanse militaire attaché colonei Johnson heeft Vrijdag op het Binnenhof te 's-Gravenhage Ame rikaanse onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Nederlandse officie ren en onderofficieren, als blijk van erkenning voor hun aandeel in de strijd om Nederlands vrijheid. Voor de Ridderzaal waren aan twee hoge masten de Amerikaanse en Ne derlandse vlaggen gehesen, terwijl zich hieromheen in caffé vier compagnieën v an de school verbindingstroepen, als mede afdelingen van het V. H. K. en df ,iC°ninklijke marin« hadden opge steld. Nadat kapitein T. Paap de troepen aan den chef van den generalen staf, mr. H. J. Kruis en dan Amerikaansen attaché gemeld had, inspecteerde de ze, vergezeld door de vertegenwoordi gers van de ministère van oorlog en marine, mr. Rietveld en vice-adml- raal Termijtelen, alsmede de vertegen woordiger van de Amerikaanse ambas sadeur. mr. Banton, de stram in de houding staande manschappen. Vervolgens betradan de te decoreren officieren het Binnenhof, waarop mr. Benton met een kort woord wees op de verbondenheid tussen het Ameri kaanse en Nederlandse volk, die bei de de liefde voor de vrijheid in zo sterke mate gemeen hebben. In het kort memoreerde hij de velen, die in de ondergrondse strijd zijn gebleven. Ten slotte sprak hij zijn gelukwan- sen uit aan het adres van de te deco reren Nederlanders. De militaire at taché, col. Johnson, sprak hierop woor den lp dezelfde ge«t. De gedecoreerden. Na het voorlezen van de overwe gingen reikte col. Johnson de onder- scheidingan uit. De Legion of merit degree of com- mander" werd uitgereikt aan den chef van de generale staf, luitenant ge neraal mr. H. J. Kruis, de „Legion of merit degree of officer werd uitge reikt aan: generaal-majoor J. B. J. M. Ridder de van der Schueren, commis saris der Koningin in de provincie Overijssel, kolonel H. P. Lnthorst Ho- man, commissaris der Koningin in de provincie Friesland, majoor mevrouw C. E. Smit Dyserinck, kol. F. J. H. Snijders, kapitein-luitenant ter zee R. Drost, luit.-kol. J. A. F. van der Belt, lt.-kol. H. J. M. van Drimmelen, It.-kol. H. van der Veen, lt.-kol. A^. W. R. baron Mackay, luit.-kol. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, lt.-kol. J. W, H. van de Wall Bake en majoor J. J. Eshuis. De „Legion of merit, degree of le- gionnair" ontvingen: kol. J. B. Haver- korn van Rijsewijk, luit.-kol. J. H. Oerlemans, majoor C. W. Ritter en kap. E. G. van Bloeme. Met de „bronzan ster" werden be giftigd lt. ter zee le klasse A. Lok man, lt. ter zee le klasse F. J. Fuk- ker, kap. W. J. H. L. Sprangers, le lult. D. A. Jippes, sergeant J. T. M. Beyere en sergeant H. H. Jansen. De plechtigheid werd besloten met een parade op het plein, waar de ge decoreerden en officiële gasten zich opstelden voor het gebouw van de Ho ge Raad. Onder de aanwezig an merk ten wij o.m. op, vele leden van de generale staf en de militaire attaché's van Frankrijk en België.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1