Rusland en de Ver. Staten ziin het eens over Italië Jeugdige bandieten overvallen taxi-chauffeur Voor duizenden blinden zal een nieuwe wereld opengaan NIEUWSBLAD VOOR OEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De commissies te Parijs bijeen Behandeling van Finland even uitgesteld Verkoop van wekkers vrij! Acties op Java Een „vruchtdragende" boomgaard knaapje verdronken. Weerbericht. Geheimzinnige moord Waf brenpt de radio? het mannetje, dat graag de gevangenis in wilde „Ik heb geen cent en zonder bonnen heeft het „Leger" ook geen eten meer" DE DODENLIJST VAN CALCUTTA engelse mijnwerkers naar nederland. Het schaaktournooi te Groningen Een gevaarlijke sport De kosten van levensonderhoud voor het arbeidersgezin Prijzen kleding en schoeisel drie maal zo hoog als in 1940 Einde van „Neurenberg" in zicht Meisje door een leeuw gegrepen Prikkeldraad Verongelukken later en worden gegrepen Nieuwe o gen voor blinden Wat man in de V.S doet Verblind door tegenligger Het invasie-voorschot voor de onderwijzers Comité Nederlandse Radio Unie DINSDAG 26 AÜGCSTC» 19,3. 70e Jaargang No. 981#. DERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 eent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. B1JLSMA. Uitgave: N.V. Citg. Mij. Hoil. Noorderkwartier, Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Parijs (Reuter). - Maandag moes ten zes der commissies van de Pa- rij se vredesconferentie de ontwerp- Vredesverdragen nader gaan be- Ochouwen. 's Morgens zijn de economische commissie voor Italië en de politie ke en territoriale commissies voor Hongarije en Finland bijeen ge weest. De territoriale commissie voor Hongarije heeft besloten dat de ar tikelen van het ontwerp-verdrag met Hongarije afzonderlijk zullen worden behandeld zodra de termijn voor het inzenden van amendemen ten geëindigd is. De commissie be sloot verder, dat de Hongaarse de legatie haar standpunt gedetailleerd schriftelijk mag uiteenzeten en dat zij eventueel wordt uitgenodigd om voor de commissie te verschijnen. Tijdens de zifting van de «co- v ""sche commissie voor Italië m de afgevaardigden der jet-Unie en der V-S. het her haaldelijk spoedig eens over re glementskwesties. De territoriale en politieke com missie voor Finland besloot met zes tegen vier stemmen de behandeling van het ontwerpverdrag uit te stel len, totdat amendementen van le den der commissie alsmede de in zichten der Finse regering zouden 's-Gravenhage. - Door de Unie van Bedrijfsorganisaties in de uurwerk- branche is de volgende regeling getrof fen: Wekkers mogen weer vrij worden verkocht. De deviezenpositie van Nederland laat nog geen grote invoer van uurwerken toe en het is duidelijk, dat zowel de detailhandel in uurwerken in zijn ge heel als elke winkelier afzonderlijk, thans een grote verantwoordelijkheid heeft bij de redelijke verdeling. De winkeliers dienen de wekkers dan ook te verkopen aan hen, die er het meest behoefte aan hebben, n.1. aan oor logsslachtoffers, arbeiders in continue- bedrijven, spoer- en trampersoneel, per soneel van transportondernemingen, aan bakkers, landbouwers en schippers. De door de oorlog getroffen gebieden bebben voorrang gekregen bij de be voorrading met wekkers. (Wij verheugen ons, dat dit door ons in de rubriek „Van alles wat" aangevoerde probleem thans is opgelost). De verkoop van horloges kan voor lopig nog niet worden vrijgegeven. Volgens een communiqué van de marinevoorlichtingsdienst zijn ver scheidene hoofdkwartieren van de T.R.I, en munitieopslagplaatsen ver nield. Enige geheel geladen trucks werden buitgemaakt en verbin dingslijnen verbroken. Dit geschied de, toen Nederlandse gemechani seerde marine-eenheden, onder steund door artillerie en vliegtuigen, bij verrassing een aanval deden op stellingen van de T.R.I. ten Westen van Soerabaja. Zij zijn diep in de kampongs doorgedrongen. Er was enige tegenstand, doch de Neder landse troepen keerden zonder ver liezen naar hun stellingen terug. In Wyhe zijn de veilingen van de fruitveilingsvereniging „Rechter- IJseloever" aan de gang. Op een dag werd deze week bij de verkoop van fruit aan de boom een totale ont vangst van niet minder dan 300.000 genoteerd. Twee boomgaarden met goudrei- netten, te samen twee hectaren groot, eigenaar baron De Vos van Steenwijk, brachten in veiling 69,000 op. De oogst van deze twee boomgaarden werd geschat op circa 3000 hl. Zaterdagmiddag is de 8-jarige H. Schippers uit de Stokroosstraat te Rotterdam tijdens het spelen van een steiger in de Maashaven geval len en verdronken. minder zonneschijn. Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond: Minder zonneschijn, kans op enige regen, matige wind, overwegend uit Zuidelijke richting, later omlopend naar het Westen of Noordwesten. 21 Aug.s Zon op: 5.33. Onder: 19.54. Maan op: 23.57. Onder: 16 05. Hoog water: Laag water: 11.48 6.30 19.04 zjjn binnengekomen resp. kefibaar gemaakt. Tegen stemden: de Oe- kraine, de Sovjet Unie, Tsjechoslo- wakije en Wit Rusland. Frankrijk onthield zich van stemming. Vóór het uitstel waren: Australië, Brits- Indië, Canada, Groot-Brittannië, Nieuw Zeeland en Zuid Afrika. Triest. In de economische commissie voor Italië kwam hoofdzakelijk de vraag ter sprake of de commissie bevoegd is te beslissen over de artikelen, welke Triëst betreffen. Besloten werd, dat de voorzitter zich tot den secretaris-generaal der conferentie zal wenden en den voorzitter van de politieke en territoriale commis sie zal raadplegen. Toen de politieke en territoriale commissie voor Finland, bijeen kwam, beklaagde de Oekraine zich erover, dat er Finse vertegenwoor digers in de localiteit aanwezig wa ren. De voorzitter verzocht hun daarop zich van de publieke tribune te verwijderen. Op de bijeenkomst van de com missie voor Finland ontbrak de af- gevaardigdfc' der V.S. Men neemt aan, dat de V.S., die aan Finland nimmer de oorlog hebben verklaard zich buiten de discussie zullen hou den. Dit standpunt wordt ingeno men na de op de openingsvergade ringen der commissies door de Sov jet Unie geopperde bezwaren tegen stemrecht van landen, die met de betrokken vijandelijke staat niet in oorlog zijn geweest. De Sovjet- Unie heeft zich echter niet gekeerd tegen deelnemen aan de discussies door deze landen. Op het Binnenhof te Den Haag is een aantal Amerikaanse onderscheidingen uitgereikt aan Nederlandse onderdanen Generaal H. J. Kruis ontvangt de onder- schelding. A.N.P. Leonard R. Warrens, een 64-jarige ambtenaar bij het Britse ministerie van oorlog (geheime dienst) is met twee kogels in het hoofd gevonden tegenover het huis van Sir Edward Appleton, een pionier op het gebied der atoomonderzoekingen en de voornaamste wetenschappelijke ad viseur der Britse regering geduren de de oorlog. Warrens zakken waren leegge haald. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. l HILVERSUM I. NCRV: 8.20 Concert. 10.00 Vioolrecital. 10.30 Morgendienst. RNIO: 11.45 Familieberichten uit Indonesië. NR CV: 14.20 Zang, viool en piano. 16.15 Kna penkoor. 20.08 Kamermuziek. 21.00 Om- roep-orkest. 23.00 Zang en piano. HILVERSUM n. VARA: 9.50 Orkest VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 11.45 Voordracht. 12.35 Harmonie-muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamer-orkest. 15.00 Voor de Jeugd. 20.15 Residentie-orkest. 21.00 Hoorspel. 21.45 Van zomer, zon en zee. Na de aardbevingscatastrophe in de Dominicaanse republiek werd o.m- hulp verleend door het Rode Kruis te Curo?ao, waarbij men gebruik maakte van een ter beschikking gesteld nacht vliegtuig van de K.L.M. Kort voor het vertrek van het vliegtuig. A.N.P. P. AMSTERDAM. Economische Recht bank te Amsterdam, Vrijdag 16 Aug.: de strenge sfeer van de rechtszaal wordt een ogenblik onderbroken, wanneer tassen alle zwarte tabakshan delaars en clandestiene slachters door een oud mannetje met rode wangen, waarop een stekelig baardje prQkt, voor het verdachtenbankje plaats neemt. HU begint met volledig te bekennen, clandestien een schaap ge slacht te hebben. „Al eens meer veroordeeld?" klinkt de stereotype vraag van den president. Het ls verfrissend nu eens geen gedraai te horen. „Ja, edelachtbare, In Maart: twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar." „Zo", antwoordt de president op be straffende toon, „die moet Je nu dus ook nog uitzitten." „Zeker, edelachtbare", en allen moed bijeengarend, waagt verdachte een ver zoek, dat een officier van Justitie met zichtbare verbazing vervult: „Zoudt U me niet onmiddellijk kunnen laten op sluiten?" Het „Leger" wil wel helpen. Op de vraag waarom, volgt dan een kort, sober selaas van menselijke el lende. „Als lk nou weer weg moet, weet Ik niet waar lk naar toe moet, edelacht bare, lk heb geen cent meer en dan vai lk toch weer van het een in het ander. Over een tijdje wil het Leger des Heils wel helpen." „Ik heb mijn distributie-bescheiden ver loren en zonder bonnen kunnen ze me niet te eten geven, ze hebben het zelf ook niet. Als ik straks nieuwe levensmidde lenkaarten heb, kan lig er terecht." De heren achter de groene tafel kijken elkaar eens aan. „Kan niet", zegt de officier tot den president en schouder ophalend voegt 1»U er veelbetekenend aan toe: „geen plaats". Na enige overleg blijkt er nog wel er gens een plekje open te zijn, te oordelen naar de opmerking van den president: „we zullen zien." „Krijg ik dan ook die voorwaardelijke Calcutta, (Reuter). Als gevolg van de onlusten in Calcutta, d>e 3 dagen geduurd hebben, zijn, naar schatting tussen de twee- en drie. duizend doden te betreuren. Alle grote ziekenhuizen liggen vol ge. wonden. Verbroedering? Calcutta, (Reuter). De spannjing in Calcutta is nog niet geweken. Toch zijn in enige wijken, waar voornamelijk Hindoes wonen, de gewone werkzaamheden ten dele hervat. Hier en daar hebben de Hin_ does zelf veiligheidscordons ge vormd om de Mohammedanen in bescherming te nemen. Omgekeerd hebben Moslems in één hunner lo- caliteiten onderdak verleend aan vijftig gevluchte Hindoes, onder wie vrouwen en kinderen. De nationalistische Hindoerpers beschuldigt de (Mohammedaanse) regering van Bengalen en de Mo hammedaanse Liga van het veroor. zaken der troebelen. straf van Maart, edelachtbare?" vraagt het manntje gretig en zijn gezicht ver duistert bij het antwoord van den pre sident: „Jawel, maar daar zullen wel formaliteiten voor nodig zijn." Twee maanden. De officier van Justitie requlreert daar op voor clandestiene slachting 2 maan den gevangenisstraf tegen verdachte. „Je hebt de eis gehoord van mijnheer den officier", zegt de president als ge woonlijk, „kun Je Je er mee verenigen?" Groot ls de tegenstelling tussen het antwoord van andere bijna steeds tegen- sputerende verdachten en dat van dit slachtertje. Volkomen voldaan klinkt zijn „zeker, mijnheer." „Dan wordt je veroordeeld tot 2 maan den hechtenis met bevel tot onmiddellijke gevangenneming", besluit de president behulpzaam, „volgende zaak." Tevreden wandelt het mannetje met eea parketwacht weg Tussen 27 Augustus en 6 Septem ber a.s. zullen negen jonge Britse mijnwerkers op instigatie van het Britse ministerie van brandstof en energie een bezoek aan Nederland brengen. Gisteren zijn de vier hangpartijen be ëindigd. Eén ervan werd tot winst ge bracht. Kottnauer won n.1. van Bernsteln. De andere drie werden remise. Hierdoor is de definitieve stand na de 5e ronde: Botwinnik 5 p.; dr. E u w e 4>/i P-: Denker en Stoltz 4 p.; Tartakower en Smislov 3'/t p.; Najdorf, Kotov en Flohr 3 p.j Szabo 2Vt p.; Lundin en O'Kelly 2 p.; 5 spelers hebben ,1'/» p., n.1. Yanofskl, Guimard, Bernsteln, Bo- leslaski en Kottnauer. Vidmar en Christof- fel hebben 1 p. en Stelner slot de rij met V» p. Heden, Dinsdag, speelt Botwinnik tegen Denker en dr. Euwe (met zw.) tegen Szabo; Stoltz (met, zw.) tegen Najdorf en Smislov (met wit) tegen O'Kelly. De 15-jarige P. de Groot uit Heer-Hugowaard was Zaterdag avond aan het wormen zoeken met behulp van een ijzeren voorwerp, dat onder electrische stroom stond, een methode die meer en meer in gang schijnt te vinden. Hoe gevaar lijk dit spelen met electrische stroom is, bleek ook thans weer: de jongen werd door de stroom getrof fen en op slag gedood. Het statistisch bulletin No. 38 van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat o m. de volgende indexcijfers betreffende de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen. Op basis 1938/'39 100. 1939: 1945: December 1946: Maart Juni 1939: 1945: December 1946: Maart Juni Totaal 102 166 170 182 Reiniging 108 280 303 304 Voeding 102 169 175 200 Woninginrichting en huisraad 107 300 302 298 Kleding 108 311 309 310 Schoeisel 110 316 322 325 Overige uitgaven 100 127 129 132 De Amerikaanse openbare aan klager T. J. Dodd bestreed de recht matigheid van Görings verzoek om opnieuw te mogen getuigen voor het Neurenbergse hof voor oorlogsmis daden. Göring wenste te bewijzen, dat hij niets uitstaande had met de experimenten van de Duitse lucht macht in concentratiekampen. De verdedigers van de zes be schuldigde Duitse organisaties bie den thans hun documenten en be- eedigde verklaringen aan. Daarna zullen de zes Duitse advocaten en de vier openbare aanklagers hun slotredevoeringen houden. ROTTERDAM. Op het Afrikaander- plein ln Rottedram-Zuid staat tijdelijk het „Nouveau cirque <fe France", dat begrij pelijkerwijs, ook buiten de voorstellingen om, veel belangstelling van de jeugd ge niet. Zondagavond omstreeks half acht wist het te Rotterdam logerende 4-jarige meisje H. Struys uit de Wijtenbachstraat te Amsterdam, dat onder begeleiding het circus aan de buitenkant in ogenschouw nam, aan de aandacht van haar begelei ders te ontsnappen. Zij wrong zich door de omheining heen, liep naar de leeuwen kool en gluurde, op haar teentjes staan de, door de tralies heen. Een van de leeu wen sloeg met zijn klauw door de tralie- opening en gaf een haal over gelaat, borst en linker arm van het meisje, diepe won den achterlatend. Ijlings toegeschoten hulp kon erger voorkomen. Per auto van de G.G.D. is het deerlijk gehavende kind naar het Zuider Ziekenhuis vervoerd, waar het ter verpleging werd opgenomen. GAS OF ELECTRICITEIT VOOR RUIMTEVERWARMING. In aansluiting op het onlangs ge publiceerde bericht over gas of electriciteit voor ruimteverwarming vestigt het Rijkskolenbureau er de aandacht van belanghebbenden op, dat het equivalent van een eenheid vaste brandstoffen is bepaald op 110 m3 gas of 375 kwh electriciteit. We zijn weer volkomen vrije Nederlanders! Wie nu nog durft beweren, dat het met onze vrijheid nog maar zo-zo is ge steld, is er vierkant naast. Hij make in z'n eentje maar eens een uitstapje naar bos of heide, duin of strand, bij voor keur op mooie warme dagen (al zijn die dit jaar helaas ook zeld zaam) ik bedoel van die dagen, dat je hele karavanen kinderen, onder geleide van vol-bepakte schreeuwende en snauwende moeders en vaders er op los ziet trekken, de vrije natuur in. Hun wèl-voorziene tassen, handkoffers en wat dies mee - zij, bevatten èlle ingrediënten om zo'n dagje eens heerlijk te pick-nikken. Geen polltie-agent, geen veld wachter, die hun belet zich nu eens geheel vrij uit te leven; de kinderen stoeien en ravotten, dat het een lieve lust is, onder wijl, bijna aan de lopende band, zich vol proco"id me* be legde broodjes, glaasjes melk en limonade, zuurtjes, koekjes en wat er aan bebonde of bonvrije artikelen maar denkbaar is. En als dan na zo'n dag van rijkelijk genot het gezelschap doodvermoeid opbreekt om zich huiswaarts te begeven, bekijk dan eens nauwkeurig het n'ekie, dat ze die dag tot hun domein gekozen hebben' Lege zakles, blik'es. stuk gevallen flessen, kortom èlle resten van een losbandig leven zijn daar dan in schilderachtige wanorde achtergelaten! En geen politie-agent, geen veldwachter, d'e hun dèt. bn'et.. Alleen enig fatsoensbegrip zou zoiets kunnen beletten. Maar dèt schijnt jammer- genoeg in ons Vrfle Nederland blijkbaar nog altijd ver te zoeken te zijn!.... P. RIKKER. Haarlem. - Zaterdagmiddag hebben drie Hagenaars, die aan het Centraal Station te Amsterdam een blokband- taxi hadden gehuurd en daarmee naar Halfweg waren gereden, een aanslag gepleegd op den chauffeur van deze taxi, toen h(j ln Halfweg op hun ver zoek een stille straat in was gereden om af te rekenen. Een der passagiers heeft met een revolverschot den chauffeur ernstig ge wond, waarna de drie passagiers in snelle vaart met de taxi in de richting Sloten wegreden. De gewonde chauf feur heeft kans gezien een nabijliggen- de villa te bereiken, waar hij de po litie heeft gewaarschuwd, die naar alle omliggende gemeenten een signa lement van de auto en de daders door gaf. Later kreeg de gestolen wagen vlakbij de Zwaanbrug een ongeluk door te grote snelheid. Een boer, die het ongeluk zag gebeuren en achter docht kreeg door het nerveuse gedoe van de passagiers, stuurde zijn zoon op de motor naar de politie in Bad hoevedorp. Deze was snel ter plaatse en kon na een korte achtervolging de drie autobandieten inrekenen. Het ble ken drie jeugdige Hagenaars te zijn, nl. de 19-jarige magazijnbediende H, B. W.. de 22-jarige winkelbediende W. G. L. en de 24-jarige chauffeur J. W, S. De gewonde taxichauffeur, die een Washington. (Usis.) Een van de meest op de voorgrond tredende voorbeelden van de massale toe passing in de practijk van de me dische vooruitgang in Amerika, ls de „oog-bank" welke nu over het hele land georganiseerd is. Haar doel is, om gezond hoornvlies-weef sel van menselijke ogen te verzame len en te bewaren voor transplan tatie bij blinden. Door deze methode tot enten van hoornvlies kan het gezicht hersteld worden van dui zenden personen, wier ogen en oog zenuwen normaal zijn, en wier blindheid geen andere oorzaak heeft dan doffe plekken of beschadigin gen aan de cornea, het „venster" van het oog. Tegenwoordig kan het hoornvlies weefsel, dat meestal van dode men sen wordt genomen, slechts drie dagen bewaard worden voordat het getransplanteerd wordt. De organi satoren van het oog-bank!plan zijn voornemens een bedrag van 1 milL dollar beschikbaar te stellen voor de speciale opleiding van chirurgen voor deze operaties. 80 ziekenhuizen door het gehele land zijn aangeslo ten bij de oog-bank. weiko n«v de zijde wordt van de kerken gesteund Zelfs vliegtuigen ingeschakeld. De bank is een philantropiscbe instelling. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft zijn motorcorps ter beschik king van de bank gesteld voor het transport van het hoornvlies-weef sel en zelfs vliegtuigen nemen deel aan het plan, dat een nieuwe, lichte wereld zal openen voor duizenden blinden Eén dode. Zondagavond om ongeveer 9 uur is op de Helderseweg tussen de Burgervlotbrug en Schoorldam de bus uit Den Helder, waarvan cfe bestuurder verblind werd door het licht van een tegenligger, met grote snelheid ingereden op een met paar den bespannen rijtuig, waarin vier perso nen uit Egmond-Binnen zaten. Het rijtuig werd totaal vernield. Van de inzittenden werd de heer Zendveld uit Rinnegom vrijwel op slag gedood. De gebroeders de Wit, eveneens uit Rinnegom, werden zwaar gewond naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend en de vierde in zittende, de heer Valkering, werd licht gewond. Hij kon, na verbonden te z"~ kogel door zijn rechterbovenarm had gekregen en een vleeswond in de borst, is, na in Halfweg behandeld te zijn, per ziekenauto naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam gebracht. Teneinde de uitbetaling van het zogenaamde invasie-voorschot en de „uitkering - ineens" ten behoeve van het onderwijzend personeel te be spoedigen, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen besloten, het netto-voorschot op de rijksvergoeding aan de gemeen tebesturen en de besturen van de bijzondere lagere scholen voor het lopende jaar te verhogen* met 20 procent van het netto-voorschotbe- drag. Het Comité Nederlandse Radio Unie, dat streeft naar rechtsherstel voor de bestaande omroepverenigin gen, die thans in federatief verband samenwerken, en dat, naar wij van het secretariaat der unie vernemen, op zijn manifest reeds duizenden adhaesiebetuigingen heeft binnen gekregen, heeft zich thans in een request tot den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gericht, waarin gevraagd wordt, on verwijld over te gaan tot algeheel rechtsherstel voor de omroepver enigingen. Boulton and Paul heeft voor de Britse luchtmacht een nieuw geheim vliegtuig geconstrueerd, dat zowel een schroef als een reactie motor bezit. De 18-jarige Cor Kleefstra uit Am- ardam werd winnaar bij de amateurs '-ijdens de nationale wielerkampioen schappen op de weg. welke op de Cau- berg te Valkenburg werden gehouden. Hij legde de afstand van 99,440 km. in

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1