meer in Inaie Ook in ons land „prefabricated woningen Negenhonderd kisten met boeken uit Duitsland terug Ook Feyenoord wint van Curagao NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van Mook: „Geen koloniaal systeem Commiasie-Generaai in September ter plaatse? De hervatting der onderhandelingen De nota's omtrent Montreux HET ITALIAANSE VOLK WèL VERANTWOORDELIJK Sir Frederic Morgan ontslagen In het land der tradities SPORT Even duur als andere huizen, maarsneller bouw Aanvang nog dit jaar Gasten stuk voor stuk goed, maar geen teamverband Verliestljjst uit Indië In Manilla overleden Nederlanders „Rewltaten" van Je oorlog Weerbericht. Het schaaktournooi te Groningen trwss li» ISiPi :*i ié Het rijwielvervoer per trein Prins Bernhard neemt afscheid van de le Infanterie-Brigade De belangrijke bibliotheek voor Sociale Geschiedenis P erszuivering In November pas textielpunten Kolenrantsoenen voor gebouwen, werkplaatsen, enz. Mussolini's vermogen was aanzienlek. Geen motorrijwielen uit dump! Hartjesdag in Amsterdam Ned. militair vliegtuig in zee gestort H.M. de Koningin naar Amsterdam WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1948. 70e Jaargang No. 9820. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m m.; familieberichten 17 oent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Ultg. Mij. HolL Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3.65. Giro 18068 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 22302345. I I. SS ff Op een Dinsdagmiddag gehouden persconferentie heeft dr. Van Mook ver klaard. dat de onderhandelingen met de Indonesische repnblikeinen wellicht in de nabije toekomst hervat sollen worden. Hij wees er met nadruk op, dat er geen enkele wijziging in de algemene grondslagen van de Nederlandse politiek was gekomen of soo komen. Deze politiek vindt nog steeds haar basis in de regeringsverklaring van 10 Februari en in hetgeen men op de oonferentle van Malino heeft bereikt. bevoegdheden naar Indlë te sturen ten einde namens haar op te treden. Daar toe zouden drie vooraanstaande Neder landers worden benoemd. Eén hunner zou waarschijnlijk de voorzitter van deze commissie zijn, waarin ook dr. Van Mo- zitting aal hebben. Men verwacht, dat de Commissie-Ge neraal in de eerste helft van Septem ber zal arriveren. Indien een oplossing van welke aard dan ook, zou tot stand komen, zouden de Staten-Generaal hier aan hun goedkeuring moeten hechten, doch dr. Van Mook ging van de ver onderstelling uit, dat de Commissie- Generaal voldoende van de algemene toestand in Nederland op de hoogte zou zij om te weten, weike overeenkomst voor de meerderheid van de Staten-Ge neraal aanvaardbaar zou zijn. Pangal Pinang. Dr. Van Mook verklaarde tenslotte, dat hij persoonlijk bij de conferentie te Pangal Pinang tegenwoordig zou zijn. Op de conferentie zou de mogelijkheid geschapen worden om op georganiseerde wijze van gedachten te wisselen met de vertegenwoordigers van die bevolkings groepen, die tot nu toe nog niet zijn gehoord. Deze vertegenwoordigers zouden wor den gekozen door de politieke partijen of andere erkende organisaties binnen elke zgn. minderbJigroep. De bespre kingen zouden zowel betrekking hebben op de algemene politieke toestand, als op alle vraagstukken betreffende die groepen zelf. De vertegenwoordigers zullen alle ge bieden omvatte i, die onder gealliëerde of Nederlandse controle staan. De lt. gouverneur voegde er aan toe, dat het niet in het minst de bedoeling ij, iets, dat op een „koloniaal systeem" gelijkt, weer in te voeren. Het is het vaste voornemen van de Nederlandse re gering dit land zo spoedig mogelijk tot een zelfbesturende natie te maken. Doch men is van mening, dat dit het meest doeltreffend kan geschieden door te beginnen binnen het kader van het koninkrijk, gepaard gaande met de noodzakelijke opbouw tot volledig zelf bestuur. Dr. Van Mook erkende, dat er In het Nederlandse parlement oppositie bestond tegen de huidige politiek. Hij legde er echter de nadruk op, dat deze opposi tie de gebruikelijke methode betrof en dat een grote meerderheid van de tegen standers zeker geen verlenging van het koloniale tijdperk wenste. Hij verklaarde verder, dat de laatste publicaties van republikeinse zijde in verband met de binnenkort te hervat ten besprekingen hoopvol waren. De heftige propaganda en de militaire aan vallen zouden moeten ophouden, indien men een sfeer, waarin vruchtbare en vrije besprekingen zouden kunnen wor den gehouden, zou willen verkrijgen. De evacuatie uit het binnenland. Dr. Van Mook vertrouwde er op, dat, nog voordat de toekomstige onderhan delingen zouden zijn begonnen, de eva cuatie uit het binnenland zou zijn her vat. In verband met de vervanging van de Britse troepen door Nederlanders merk te de lt. G. G. op, dat dit vanzelf spre kend was. Het Is nooit de bedoeling ge weest, dat de Britse troepen tot In het oneindige in Nederlands-Indlë zouden blijven. Hij verklaarde, dat allo Britse troepen vóór het eind van het Jaar door Nederlandse troepen vervangen zullen zijn. De Commissie-Generaal. T.a.v. de Commissie-Generaal zeide dr. Van Mook, dat de Nederlandse rege ring het wenselijk achtte een aantal personen met betrekkelijk vérgaande ANKARA (Reuter). Nader wordt ge meld, dat zowel de Britse als de Ameri kaanse en de Franse ambassadeur te An kara van de standpunten van hun rege ringen Inzake het Sowjet-Russlsche ver zoek tot herziening van de conventie van Montrieux aan de Turkse regering heb ben kenbaar gemaakt. Hasan Saka, de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, heeft voortdurend voeling gehouden met de diplomatieke vertegenwoordigers van de landen, die de conventie mede-onder tekend hebben. De parlementaire fractie van de Repu blikeinse Volkspartij ln Turkije (de rege ringspartij) heeft heden de tekst van de ontwerp-antwoordnota aan de Sowjet- Uiile zorgvuldig bestudeerd en de door de regering gevolgde politiek goedge keurd. De Turkse antwoordnota aan de Sowjet- Unle zal nu binnenkort worden overhan digd en gepubliceerd. Memorandum verworpen. PARIJS. (Reuter). - De politieke en territoriale commissie voor het Vredes verdrag met Italië heeft het Italiaanse memorandum verworpen. Het wilde ln de Inleiding van het Vredesverdrag zien be schreven, dat het fascistische regiem *.n Italië verantwoordelijk was voor het kie zen van de Duitse zijde en niet het Ita liaanse volk. Na een discussie van 4 uur stelde de voorzitter van de commissie, Leif Egeland (Z.-Afrlka) voor, het me morandum niet als amendement te aan vaarden. Dit voorstel werd aangenomen en de vergadering werd verdaagd. LONDEN (Reuter) Vanwege het Brit se departement van Oorlog ls medege deeld: „ln verband met reorganisatie van het werk van de UNRRA ln Duitsland met betrekking tot de verplaatste personen en met het oog op de verandering ln de situatie heeft het departement van Oor log mededeling ontvangen van Fiorello Laguardla, dir.-generaal van de UNRRA, dat het thans mogelijk is luit.-generaal Sir Fredlrck Morgan te ontheffen van zijn functie van chef van het werk betref fende verplaatste personen ln Duitsland. In verband hiermede keert generaal Mor gan terug naar Engeland. Om het kampioenschap stadsomroeper. Te Fowey ln Cornwall vonden de tradi- tioneele wedstrijden om het kampioenschap stadsomroeper van Engeland en Wales plaats. De stadsomroeper van Lyme Regis, voormalig kampioen, doet zijn best. De baby op zijn arm vraagt zich verwonderd af wat al dat geluid heeft te betekenen. Topical Press P. if De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat ln de afgelopen week de na volgende verliezen (gesneuvelden) zijn ge rapporteerd. Koninklijke Marine: tijd. korp. der Ms rtnlers J. Boers, Assen; luit. der Mari niers K.M.R., K. O. O. Nljssen, Blerick. Koninklijke Landmacht: sold. B. v. Bek- kum, Amersfoort; sold. Th. J. van den Berg, Rotterdam; serg. J. O. Eisen, Naald, wijk; sold. J. H. Eekhout, Amsterdam; acid. J. van Foeken, Almelo; serg. F. H. Gehesen, Heerlen; serg. Th. C. Hlddes, Den Haag; korp. G. A. Lelieveld, Loos duinen; sold. J. W. Persoon, Naaldwijk; serg, A. Terpstra, Utrecht; sold. C. Ver meulen, Slledrecht; sold. G. Veenema, Amersfoort; korp. H. de Zoete, Den Haag. Koninklijk Nederl.-Indlsch Leger: serg. D. M. Becht, Rotterdam; aerg. H. Burg hout, Beekbergen; serg. J. F. Pontoh, Ned.-Indië; milltie-sold. A. T. Lelcester, Ned.-Indië; Menadonees sold. K. O. Ngan- tung. Ned.-Indië; Amb. aold. M. Hutu- bessy, Ned.-Indlë; Amb. sold. B. Tuman- serle, Ned.-Indlë. BATAVIA. BIJ het Centraal Bureau Gravendienst, Kebon Sirih 46, zfjn enige foto's aangekomen van graven der na volgende overledenen; A. van Barthold, CL F. Ie Feu, F. G. Goosaens. Charles Goossena, A. van 't Hof, M. T. de Korte, Theodorta Willlam van Loo, H. C. van der Maal, Pleter de Maaker, Jacob Romeyn, F. C. Stelrknetz, J. L. H. van der Spek, R. H. R. Teuscher, W. Verhoeven, A. van Wageningen en P C. A. Welffenbach. Deze foto's kunnen door de nagelaten betrekkingen ln ontvangst worden geno men aan gemeld bureau. Echtscheidingen in Berlijn. Het aantal aanvragen tot echt scheiding in Berlijn is zo groot, dat een vijftigtal nieuwe rechters be noemd ral worden teneinde te trachten de achterstand van meer dan 17,000 gevallen in te halen.. Ge rechtelijke kringen verklaren, dat dit buitengewoon grote aantal in de eerste plaats xijn oorzaak vindt in de sociale achteruitgang tengevolge Van de oorlog. WISSELENDE BEWOLKING. geldig tot Weersverwachting, hedenavond: Matige wind, tussen Noord-West en West. Wisselende bewolking, overwegend droog weer, matige temperatuur. 22 Aug.: Zon op: 5.34- Onder: 19.51. Maan op: 0.00. Onder: 17.19. Hoog water: Laag water: 12.39 13.48 T.24 19.57 ROTTERDAM. - Ook van Feljenoord hebben de Cnracaonaars niet kunnen winnen. Iedereen had het dezen pracht athleten, die stuk voor stnk wel een partijtje voetbal kunnen spelen, gaarne gegund. Ze kunnen echter te weinig tot teamverband komen en vooral de voor hoede, die toch goede schutters telt, krijgt van de mlddenllnle maar zelden de bal zo gepresenteerd, dat er Iets goeds mee gebeuren kan. Vooral op dit uiterst gladde veld kort voor de aanvang was er een kleine wolk breuk geweest had men nooit mogen volharden ln het geven van ferme schui vers. die steeds te ver doorschoten om erop te lopen. Deze wedstrijd was eigen lijk een duel tussen het bekende tlk-tlk- systeem van Feljenoord en het charmante Individualisme van de bezoekers. Het ge volg hiervan was, dat Feljenoord, die de bal vaak het werk liet doen, gemakkelij ker speelde en er over de prestaties van de Curagaonaars, vooral na de rust, enige tijd een zekere matheid ging liggen. Van een veldoverwlcht van wie dan ook kon echter niet gesproken worden. Reeds ze ven minuten na het begin nam Feljenoord de leiding, toen Vrauwdeunt een voorzet van Llnssen Ineens ln het hoekje knalde (1—0). Met deze stand ging de rust ln. Vijf minuten na de hervatting maakte Van Munster, daartoe door een listig trekbai- letje van Vrauwdeunt ln staat gesteld, er Z—0 van, maar nog geen minuut later verkleinde F. Jansen na keurig solospel de achterstand (8—1). In deze stand kwam geen verandering meer, den speclalen hoekschopartlst ten spijt, die op werke lijk voorbeeldige wijze voor Curagao alle corner» nam. Doelman Hato was weer de held van het veld. Zijn „bezwerend" ge baar alleen reeds bezwoer menig gevaar. De wedstrUd ging vooraf door het aan bieden van een krans aan den aanvoerder van Curagao. Het gehele Stadion was uitverkocht. Dr. EUWE WEER GELIJK MET BOTWINNIK, In de Dinsdag gespeelde 6e ronde van het Wereld-Schaaktournool te Groningen behaalde onze landgenoot, dr. Euwe, de overwinning op Szabo, terwijl Botwinnik remise speelde tegen den Amerikaan Den ker. Hierdoor ls dr. Euwe weer gelijk gekomen met den Russischen kampioen. Belde spelers hebben nu 5>/i punt. Smls- lov won van O'Kelly, terwijl de partij NajdorfStoltz remise werd. Verder werden nog overwinningen be haald door Flohr, Yanofskl, Bernstein en Boleslavski reps. tegen Guimard, Vid- mar, Lundln en Stelner De partij ChristoffelTartakower werd remise. Na Euwe en Botwinnik volgen nu: Smislov, Denker en Stoltz met 4P-l Flohr en Tartakower met 4 p.; Najdorf met S'/t en Kotov met 8 p.; Szabo, Bernstein, Boleslavski, Kottnauer en Ya nofskl met 2</i p.; O'Kelly en Lundln met 8 p.; Guimard en Christoffel met l'/s P-; Vidmar met 1 p. en Stelner sluit nog steeds de rij met p. Heden, Woensdag, worden o.a. gespeeld; Euwe—Lundln, Boleslavski—Botwinnik en Bernstein—Smislov. Een'ge tijd geleden heeft een drie tal Nederlandse wederopbouw-autori- teiten in Engeland de montagebouw bestudeerd om in Nederland tijd te sparen door het gebruik van elders beproefde methodes. Van een achttal bouwsystemen scheen het systeem van Sir Edwin Airey voor Nederland het meest geschikte, omdat de daarbij gebruikte materialen ln Nederland minder schaars zijn dan de voor de andere bouwsystemen benodigde ma terialen. Onderhandelingen met de fir ma Airey leidden tot het resultaat, dat deze firme haar ervaring ter beschik king van de Nederlandse wederopbouw zal stellen. Om routine bij de arbei ders aan te kweken is men van plan 'n Nederland te beginnen met het 'bouwen van een 1000-tal van deze montagewoningen in de grotere ge meenten. In de resterende maanden van dit jaar zal de fabrieksoutillage, die voor deze bonw nodig ls, in orde gebracht worden, waarna de maatschappijen „De Vries Robbe" en „Betondak Ar- kel" respectievelijk de staal- en be- tononderdelen voor 4 woningen per dag zullen kunnen afleveren. In 1947 znllen ten minste 1000 „Airey-wo- ningen" boven het ln het bouwprogram ma vastgestelde aantal hulzen worden opgetrokken. Het systeem. Op een persconferentie ten departe- mente van openbare werken en we deropbouw gaf Sir Edwin Airey een uiteenzetting over het door hem toe gepaste systeem: Op een uit betonpla ten bestaande vloer worden op 45 cen timeter van elkaar betonnen stijlen geplaatst, die gewapend zijn met ijze- re buizen. Aan de voorkant van deze stijlen zullen 90 centimeter lange be tonplaten worden aangebracht, waar van de bredere ln overlangs-Ingesne den onderkant potdekselsgewijze op 'n smallere, toegesplitste bovenkant komt. Tussen de platen wordt geen rr.orte" gebruikt, doch de naden wor den met bitumen-pasta bestreken om het vochtwerend vermogen van de muren te vergroten. De betonplaten, waarin koperen haken gémetseid zijn, worden met koperdraad aan de stijlen bevestigd De binnenwanden, die in Engeland uit op de stijlen gespijkerde gipsplaten bestaan, zullen in Nederland van ander materiaal moeten worden vervaardigd, omdat gips hier nog s g$& V JÉ schaars is. De ruimte tussen de wanden zal met glaswol worden opgevuld. Vloeren en dak worden uit hout ge maakt. Een nadeel bij deze bouw is, dat waar de stijlen op 45 centimeter van elkaar staan, de ramen niet breder kunnen zijn. Dit kan worden ondervangen door stijlen weg te laten, waardoor de bouw echter gecompliceerder zou worden. In de praktijk komt het er op neer, dat men verscheidene ramen naast elkaar plaatst, waar tussen telkens een acht centimeter dikke balk komt. De hulzen kunnen in iedere grootte en iedere vorm worden gebouwd. In Engeland kan men op het ogenblik 50 woningen in 2 maanden bouwen De eerste huizen, die van dit type in Nederland zullen wor den gebouwd, zullen even duur zijn als de traditioneel gebouwde huizen. Het enige voordeel is de snellere bouw. Daar de speciale outillage, die een beton- fabriek voor deze bouw nodig heeft, voornamelijk uit mallen voor het maken van de onderdelen bestaat, is het over al, waar ten minste duizend hulzen van dit type moeten worden gebouwd, lo nend een fabriek voor het miaken van de onderdelen op te richten, waardoor de transportkosten aanzienlijk lager zijn. Evenals dit vorige Vrijdag en Zater dag het geval was zullen ook op 23 en 24 Augustus as. rijwielen op afstanden boven 40 km. alleen worden vervoerd in speciale rijwieltreinen dus niet naar keuze van den reiziger. Prins Bernhard heeft Dinsdag een afscheidsbezoek aan de in Arnhem ge legerde 1ste Infanterie-brigade gebracht, welke één dezer dagen in haar geheel naar Indië zal vertrekken. Om 10,30 uur arriveerde de Prins met zijn staf in de Saksen-Weimar kazerne, waar hij ont vangen is door den garnizoenscomman dant, lt. kol. L .W. H. Hendriksz en den brigade-commandant, lt. kol. A. J. J. Thomson, Nadat de Prins persoonlijk de wacht geïnspecteerd had, vertrok hij voor een kort bezoek aan het oefenterrein aan de Apeldoornseweg, waarna hij tenslot te de kamers der kazerne aan een ln spectie onderwierp In Berlijn ls door het Amerikaanse militaire gouvernement een ruilbeurs ge- opend, waar Duitsers en Amerikanen op legale wijze goederen kunnen betrekken. - - De Duitsers brengen op deze beurs hoofdzakelijk luxe voorwerpen als radiotoe- historische wetenschap van bijzonder 11 stellen, camera's, glaswerk (afkomstig uit Nederland?)), de Amerikanen levens- jfj*0 belang, ^temeer daar Nederland i I middelen en sigaretten. De animo, vooral agenten de orde moeten handhaven. Du.*.d., üsssaa, As» PresP. I zit. Reeds ln 1938 had de directeur, prof Dr. N. W Posthumus, uit voorzorg het naar Oxford overgebracht Ook deze collectie is kortgeleden weer terugge keerd. Hoewel het instituut nog niet voor het publiek opgengesteld is, wordt er reeds hard gewerkt aan de opbouw van de bibliotheek. buitenlandse kranten, hjdschriften, brochures en politieke ge schriften van alle richtingen worden verzameld, zodat ook de na-oorlogse stromingen hier vertegenwoordigd zijn Wanneer het instituut zijn poorten weer zal openen, is nog niet bekend. De Commissie voor de Perszuivering eeft den heer F. B., algemeen directeur van het Dagblad van Noord-Holland, voor twaalf Jaar het recht ontzegd om enige Journalistieke of leidende niet- journalistieke functie bij een dagblad te vervullen. De heer s. K„ president- commissaris van genoemd dagblad, werd voor zeven Jaar uitgesloten, de heer C. K. drie Jaar, de heren J. B. en mr. A. N L: O., belden commissaris van het Dagblad van Noord-Holland, voor een Jaar en zes maanden, de heer J. G. B. voor twee Jaar, de heer B. Z. voor drie Jaar. De uit spraak ten aanzien van J. K. en H. P. Vfd A. werd aankahmiHA»» Dank zij het ijverig naspo- ringswerk van het Commissa riaat-Generaal voor Nederlandse Economische Belangen in Duits land en de Stichting „Kunst bezit", ls het gelukt het grootste gedeelte van de bibliotheek van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, die gedu rende de bezetting naar Duits land was vervoerd, weer op te sporen. Ten Westen van Han- nover zijn twee schepen gevon den met 900 kisten boeken van het Instituut Kort geleden zijn in Klagenfurt in Zuid-Oost Oostenrijk nog ongeveer 700 kisten ontdekt. De eerste zending wordt tegen het eind van deze week in Ne derland verwacht; de verwachting be staat, dat ook de zending uit Oostenrijk voor het eind van dit jaar gerepatri eerd zal zijn. Deze bibliotheek is voor de sociaal- Oorspronkelijk lag het in de be doeling begin September nieuwe textielpunten te verstrekken. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat in verband met de gerin ge productie der textielfabrieken, welke te wijten is aan het gebrek aan kolen, hiervan moet worden afgezien, schrijft Trouw. Eerst be gin November kunnen weer nieuwe textielpunten worden verstrekt. AARDAPPELBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de aardappel bonnen 402 en 902 is verlengd tot va met 31 Augustus. Zij, die door omstandigheden niet in de gelegenheid waren vaste brandstoffen aan te vragen voor de verwarming van ruimten, bestemd voor de uitoefening van hun beroep, bedrijf of dienst, zullen hiertoe nog éénmaal en wel van 22 tot en met 30 Augustus a.s. in staat worden ge steld. Het hiervoor te gebruiken formulier MD 393-05 is bij de distri. butiedienst verkrijgbaar. Aanvragen ingediend na 30 Augustus a.s. wor den niet meer in behandeling geno men. In bovenvermeld tijdvak kunnen tevens brandsoffen worden aange vraagd door exploitanten van pen sions, waarin 10 of meer gasten ver toeven. Milaan, (Reuter). - Alleen in Mi laan bezit Mussolini al een fortuin van 700 millioen lire, waaronder twee grote moderne drukkerijen, in een waarvan thans verschillende dagbladen en een aantal buitenland se persbureaux zijn ondergebracht. Verder bezat de Duce een kost bare verzameling onderscheidingen, w.o een hem door Victor Emmanuel geschonken halsketen, decoraties van het Vaticaan, Duitsland, Albanië, Uruguay en Spanje, een met dia manten en robijnen bezette twee koppige adelaar, een gouden scheer mes, vier Japanse platen met in scriptie van den keizer van Japan en een grote collectie edelstenen. Bij velen leeft nog de verwach ting, dat binnen afzienbare tijd mo torrijwielen uit dumps ter beschik king zullen komen voor particulie ren. Van bevoegde zijde deelt men ons hieromtrent mede, dat deze ver. wachting niet verwerkelijkt kan worden. Wat er aan bruikbare mo torrijwielen uit de veel besproken „dump Deelen" komt, is méér dan nodig voor militaire doeleinden, voor politie, brandweer, enz. Het heeft dus geen zin, bij de Rijksver keersinspecties bereidverklaringen aan te vragen voor de aankoop van een dump-motorrijwiel". Geen liefhebbers meer? Was vroeger de derde Maandag in Augustus in de avonduren vervuld van knallende voetzoekers, gillende keukenmeiden en sissende vuurpij len, geheel anders verliep hartjesdag nu in Amsterdam. Behoudens een zestal kleine brandjes in de Indi sche buurt, die met een emmer wa ter werden afgekoeld en een opge richte brandstapel, waarvan de aan stekers met de gummilat werden uiteen geslagen, is alles in volmaakte rust en orde verlopen. Vroeger had de politie handen vol werk, vooral in de volksbuurten moest vaak „de lat" over de al te enthousiaste hart- jesdaavierders worden gehaald. In de laatste jaren voor de oorlog was jesdagvierders worden gehaald. In „baldadigheids-feest". De viering van deze typische Amsterdamse gewoon te is geheel verwaterd, hoewel het gebrek aan allerlei vuurwerk heden ten dage ook wel een handi cap voor de oude hartjesdagvierders zal zijn geweest. Vliegers gered. Een Nederlands militair vliegtuig, dat op weg was van Valkenburg naar Hendon (Engeland), is voor de Engelse kust tengevolge van motor storing in zee gestort, de inzittenden, de luitenants J. G. Egers de Beijl en K, A, la Bree, werden door een Noorse vrachtboot opgepikt. Later zijn ze door een loodsboot te Mar- gate aan land gezet. s-GRAVENHAGE. Naar wij verne men, ls H.M. de Koningin voornemens ln de tweede helft van September gedu rende enige dagen in Amsterdam te ver toeven. zbJMl haai intrek nemen ln het Paleis

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1