r LAST SALUTE Waar Engelse sigaretten al niet goed voor zijn De Helderse Kruideniersvereniging maakt bekend, dat in verband met KONINGINNEDAG alle kruidenierszaken Zaterdagmiddag na één uur gesloten zijn StadtnieuwB Kleine gevallen voor den Kantonrechter Centrale voor Rijkspersoneel dertig jaar! fc. Wat brenvt de radio? Een mooie promotie De motorbrigade op pad Meester trouwt Helderse Damclub Het probleem Indië W.F.A.-Corner Voor onze Engelse gasten I^ONDENSE LONEN EN PRIJZEN IN DE LANDBOUW Prijsregeling petten Ook uw arbeidskracht is nodig voor meerdere welvaart iTentconcert „Helders Mannenkoor" De gemeenteraad voor het eerst bijeen Actie van Hr. Ms. Abraham Crijnssen Gisteren behandelde de kanton rechter, mr. J. Banken 't Hooft, verschillende kleine gevalletjes af. Er was een strijdvraag over wat „vestigen" eigenlijk U. Een melkslijter die een bos water op zijn melkkar vervoerde werd niet vertrouwd; er waren hengelaars in verboden water en twee gevallen van sehoolvervnlm. Bij de aanvang van de zitting werd allereerst een felicitatie gericht aan het adres van den heer Volkmaars, wegens diens herbenoeming tot plaatsvervan gend kantonrechter. In deze zitting was hij waarnemend ambtenaar van het O. M. Zonder vestigingsvergunning een huis betrokken. De eerste zaak diende tegen G. A. F. M. W„ die zich zonder vestigingsver gunning in het perceel Westgracht 85 had neergezet. W. was op het raad huis bij den heer Taekema geweest en deze had hem verteld, niet ln dat huls te gaan. Doch W. had in het geheel niet het plan in dat huis te gaan wonen, hij wilde er alleen zijn bedrijf ln uitoefe nen. Toen het proces-verbaal werd op gemaakt. woonde hij nog steeds ln Breezand en reisde hij Iedere dag heen en weer. De getuige Taekema verklaarde, dat Indien men gedurende langer dan acht cpeen volgende dagen de beschikking over een huis heeft, dit als vestiging wordt beschouwd. De eigenaar K. had tegen W. gezegd „Kruip er maar in". Het O. M. achtte het strafbare feit bewezen en eiste der tig gulden of dertig dagen. De verdediger, mr. H. Jonker Hzn., vond dit een onaangenaam zaakje. De heer W. was in Januari als „licht geval" in vrijheid gesteld, moest op de zak van zijn familie teren omdat hij geheel aan de grond zat. W. had initiatief ge toond door te trachten, zijn zaak weer aan de gang te krijgen, doch was mis schien wel wat voorbarig geweest met het huis reeds in gebruik te nemen. Pleiter bestreed op juridische gronden, dat het feit in strijd met het vestigings- beslult zou zijn. W. zou bovendien leder ogenblik willen verhulzen, indien er een geschikt perceel voor was. En dat perceel is er. Dat hangt slechts af van een deur, waar een handwagen door kan. Want het perceel dat de heer Hoogendjjk op de Zuidstraat In gebruik heeft, komt vrjj zodra Duyvelshoff zjjn perceel In de Keizerstraat verlaat en zich weer naar de Weststraat begeeft. En dat gebeurt, zodra de deur in dat perceel zodanig verbreed is, dat zjjn handwagen erdoor kan! De toestemming tot de verbouwing laat evenwel al maanden op zich wachten. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak voor zijn cliënt, en verlof dat W. in het per ceel mocht blijven wonen. Da kantonrechter voelde daar weinig voor en veroordeelde W. conform de eis tot 30 of dertig dagen, met bevel tot ontruiming van de woning binnen veer tien dagen. Da zwemster Nel van Vliet bracht tij dens de wedstrijden in den Haag het wereldrecord op de 200 yards op haar naam. Links de wereldkampioene, rechts .Wil Haverlag. Ned. Fotobureau P. Dezer dagen bestaat de „CentTale voor Rijkspersoneel" dertig jaar. Het is U allen natuurlijk bekend, dat „Onderling Belang" en de ver enigingen van beambten, Rijkswa- terstaatpersoneel enz. bij deze cen trale zijn aangesloten. Dit heuglijke jubileum zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Op Don derdag 29 Augustus des avonds te T15 uur zal over Radio Hilversum II de voorzitter der Centrale, de heer P. A. Revelli spreken over het geen de centrale in de afgelopen dertig jaar heeft bereikt en in de toekomst nog hoopt te bereiken. Zonder twijfel zullen er in onze stad velen zijn, die belangstelling Ivoor deze uitzending hebben. GEREFORMEERDE KERK. Ds. H. Kakes te Bedum heeft voor het beroep, dat op hem door de Ge reformeerde Kerk van Den Helder was uitgebracht, bedankt. f DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1946 HILVERSUM I. KRO: (.15 Pluk de Dag. 05 Vervolg Pluk de Dag. NRCV: 10.15 Morgendienst ds. w. W. J. van Oene. KRO: 11.45 Familieberichten uit Indië 11.30 Lunchconcert door Klaas van Beeck en zijn orkest. NCRV: 15.45 Helnrich Schlusznusz zingt. 16.00 Bijbellezing ds J. K. Lofiers. 19.20 Met band en plaat voor U paraat. 20.08 Met vrti en blij naar strand en hei. 22 45 Avondoverdenking. HILVERSUM H. AVRO: 9.15 Morgenwij ding ds. J. Loos. 9.50 Arbeidsvitaminen. Q.10 Orgelconcert. 12.35 Magyari Imre en zijn orkest. 15.15 De Camera loopt. 18.15 Les Gars de Paris. 22.15 The Skymasten. 23.30 Moment Musical, melodiën die U graag hoecW Melkslijter op het matje. De Wieringer melkslijter E. W. was er op een kwade dag op betrapt dat hij een bus met schoon t en zuiver leidingwater op zijn kar had staan. Dat mag niet en dus werd er prompt procesverbaal tegen hem opgemaakt. W. ontkende echter ten sterkste ooit het boze voornemen te hebben gehad water bij de melk te doen en had het water alleen maar meege nomen om onderweg zijn bussen schoon te maken. Zuiver een daad dus van overgrote zindelijkheid. De kantonrechter wilde evenwel niet veel geloof aan dat verhaal schenken, temeer daar W. reeds drie maal was voor geweest Inzake overtredingen op dit gebied en oordeelde het maar beter hem conform de els tot 73 gulden of 40 dagen te veroordelen. De Visclub vist in verboden water. Een Amsterdamse visclub had in het „slootkanaal" in de Wieringermeer ge vist, hoewel dit verboden visterrein is. Terzake stonden nu twee Amsterdam mers. C. H. en R. R. voor den kanton rechter. de overige lieten verstek gaan Beide heren verklaarden niet te heb ben geweten dat het daar verboden vis water was, ze waren geen dieven doch sportvissers. De kantonrechter voelde wat voor dit standpunt en besloot ditmaal een milde straf te geven, namelijk twee gulden of twee dagen aan elk der vissers, ook de afwezig. „Maar dan moet je het niet meer doen" merkte Edelachtbare op. hetgeen het antwoord ontlokte: „Een ezel stoot zich geen tweemaal aan de zelfde steen", waarop de rechter hoopte, dat ze dan maar geen ezels waren. „Wij zijn bij de tijd" was het onvervalst Am sterdamse antwoord van de sportvis sers. Dochtertje van school (huls gehouden. A. J. H. te Den Burg had zijn doch tertje van school thuisgehouden omdat zijn vrouw met diphtherle te bed lag. Dat mag nu eenmaal niet en het O M. eiste 10 of 10 dagen. De rechter, reke ning houdende met de verzachtende omstandigheden, vonniste met 7 of 7 dagen. Gepeurd In de Fortgrachten. De Helderse aannemer J. G. had ln de fortgrachten gepeurd zonder acte en zonder toestemming van den pachter. Daarvoor is natuurlijk geen excuus er. de kantonrechter veroordeelde volgens eis G. tot tweemaal 3 of tweemaal vijf dagen brommen. Bovendien werden de in beslaggenomen hengels verbeurd ver klaard. „Te stom om te leren". Als laatste kwam de Texelse landar beider J. G. voor de balie. Hij had zijn zoon van ongeveer Februari thuis ge houden en Inmiddels was de Jongen veertien, en viel dus niet meer onder de leerplichtwet. Op de desbetreffende vraag, waarom hij zijn zoon dan wel thuis had gehouden, antwoordde dat hij hem „niet door den meester op zijn donder liet slaan", waarop de re:h'ir weten wilde waarom dat dan het geval was. „Omdat ie te stom is", verklaarde G., en „wat ze er leren is treurig". Het O M. meende, dat een straf van »0 of 20 dagen op zijn plaats was en de kan tonrechter kon zich daarmee vereni gen. Met ingang van 1 September a.s. is de heer J. Schol, smid-bankwer ker le klasse bü de gemeentelijke Water, en Lichtbedrijven, benoemd tot technisch opzichter aan de Gas fabriek Zuid te Amsterdam, de nieuwste en grootste gasfabriek in de hoofdstad. Op zichzelf zou dit feit niet zo merkwaardig zijn, wanneer de heer Schol deze promotie niet te dahken had gehad aan een ijzeren doorzet tingsvermogen, gepaard aan een grote liefde voor zijn vak. die hem in staat stelden om na zijn lagere schooltijd zich de kennis te verwer ven, die voor zijn nieuwe werkkring onontbeerlijk is. Directie en persoheel van de Ge meentelijke Water- en Lichtbedrij ven hebben Maandagmiddag af scheid van hem genomen. De heer Teune sprak waarderende woorden tot den heer Schol, en hij zeide, dat deze promotie ook verdiend is. „Al zien we je ongaarne vertrekken, we zijn toch blij, dat je dit eindelijk hebt bereikt. Je bent een voorbeeld voor an dere, die denken: wij komen er toch niet bovenuit. Jij bent het levend bewijs, dat je er wel degelijk bovenuit kunt komen, als de wil er is en de capacitei- ten er zijn!" De heer Schol werd nog toege sproken door den heer J v. d. Wal als voorzitter van „Elgawa", die een mooie foto aanbood van de dijk en door den heer N. Helder als collega en als voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Bond van Personeel in Overheidsdienst, die beide hun vreugde over deze mooie promotie niet onder stoelen of banken sta ken. De heer Schol sprak daarna een kort woord van dank. De mensheid is er steeds op uit, zichzelf te vernietigen In tijd van oorlog zijn de kansen daarvoor bij zonder gunstig, maar ook in vredes tijd moet men de vernietigingsmo gelijkheden niet gering achten. Het is tenminste voldoende be kend, dat het aantal verkeersonge lukken met dodelijke afloop sinds de bevrijding schrikbarend is toege nomen. Af en toe kunnen we inte ressante beschouwingen lezen over de vraag, waaraan deze stijging wel toegeschreven zou kunnen worden. Men is het er algemeen wel over eens, dat het niet behoorlijk na- Het Ned. m.s. „Nigerstroom" had in Het Kanaal een aanvaring met een Frans schip. Passagiers van de „Nigerstroom" werden door de Engelse torpedojager „Paladin" aan boord genomen en te Southampton aan wal gebracht. A.N.PJReuter P. leven van de verkeersregels één der belangrijkste oorzaken is Daarbij komt nog de toestand, waarin zich een groot aantal van onze vervoer middelen bevindt, en die vaak ho peloos is. Men rijdt maar rustig raak met ondeugdelijke remmen of met een rudimentaire verlichting en dan nog dikwijls in een onverant woordelijk tempo. Wij mogen daarom verheugd zijn, dat in Den Helder thans twee „mo- tor-brigade's" voortdurend op pad zijn, niet alleen om verkeersover tredingen te constateren, maar ook om ze te voorkomen. De afgelopen dagen werden niet minder dah twaalf wielrijders p de openbare weg aangetroffen, wier vehikel niet voorzien was van een witgeverfd achterspatbori* Van politiewege ontvingen zij de aanmaning, dit zo spoedig mogelijk in orde te laten maken, en zij zullen dan ook binnen een week het resultaat op het poli tiebureau moeten laten zien. Voorkomen is beter dan gehezen. en daarom raden wij ieder wegge bruiker aan, zich ervan te overtui gen, dat zijn vervoermiddel in goede staat verkeert, en ook dat zijn pa pieren alle in orde zijn. Er wordt scherp op gelet! v... en natuurlijk moest zjjn klas daarbij zijn. Gistermorgen om een uur of elf was het een drukte van belang voor het raadhuis, toen we daar toevallig voor bijgingen. Een grote kinderschaar stond druk pratend voor de ingang te wach ten en toen wij vroegen, wat e» ging gebeuren, kregen we van diverse kan ten ten antwoord: „Maar meester trouwt vandaag toch....'' alsof 't een schande was dat wij dat niet wisten. Dus schaarden wij ons in de rij der toeschouwers, in afwachting van de dingen die komen zouden, want wij wilden toch wel graag weten, welke meester bij „zijn" kinderen zo popu lair was dat ze er allemaal voor naar 't raadhuis waren gekomen om hem lil het huwelijksbootje te zien stappen. Toen de auto's in zicht kwamen stel den de kinderen zich netjes in twee rijen op, twee jongens hielden een rood-wit-blauwe vlag vast en de an deren zwaaiden met schriften. En tus sen deze rijen van zingende kinderen stapte „meester" Lastdrager van de Tuindorp-school met zijn bruidje, het raadhuis binnen om zijn verbintenis voor het leven aan te gaan. Nadat wethouder Van Loo het huwe lijk had voltrokken, feliciteerde hij hen namens hun hockeyvrienden, en gaf ze, uit naam van „Hermes" een aanschrijving voor de Zondag te spelen hockey-wedstrijden. Waarschijnlijk was het bestuur van „Hermes" bang, dat de jonge echtelieden in hun geluks- roes zouden vergeten de kleuren van hun club te verdedigen, en Hermes kan toch niet zonder hen....- Bij het verlaten van het stadhuis werd het jonge paar door de kinde ren toegejuicht. Eén van de meisjes bood hun uit naam van de hele klas bloemen aan, zn nagewuifd door de kinderen reed men in snelle vaart weg.... de toekomst in. Veel geluk M- Stand Kampioenschap Den Htlder. Eerste klas. A. J. Josë 7 5 2 0 12 D. C. W. RaF 7 3 4 0 10 C. J. J. Leibbrand 7 3 3 1 9 R. Damen 7 3 3 1 9 J. van der Molzn 7 3 13 7 J. Stoll 7 1 1 5 3x P. van Veen 7 115 3 J. W. Bezemer 7 115 3 x reglementair wegens ziekte. Tweede klas: J. J. Vink 5 2 3 0 W. Wieren 6 2 3 1 M. Kwast 5 13 1 P. Kwast 6 13 2 J. Jagel 0 12 3 Derde klas: P. Geus 6 4 P. J. Arends 5 3 0 2 J. C. Zyderveld 5 2 2 1 A. B. van Ooyen 5 12 2 J. J. Amiabel 5 0 14 Uit bovenstaande stand blijkt dat de heer D. C. W. Rab zijn kampioenstitel voor het jaar 1946 heeft moeten af staan aan den heer A. J. Josë, die in deze wedstrijd ongeslagen uit de strijd is gekomen, waardoor hij kampioen eerste klas van Den Helder ls gewor den. Een woord van hulde is dan ook op zijn plaats, vooral wanneer wij beden ken dat aan deze wedstrijd de beste krachten hebben deelgenomen. Bravo José!! Dat de heer Stoll dit keer met zo weinig punten uit de strijd gekomen is moeten wij toeschrijven aan zijn ziek te. Door het niet opkomen van den heer Stoll zijn reglementair de punten toegekend aan zijn tegen partij. Daar de tweede en derde klas een dubbele ronde moet spelen kun nen wij hiervan nog geen definitieve uitslagen geven. Het probleem Indië heeft de belangstel ling van geheel ons volk en zeer ver schillend wordt geoordeeld over de te volgen richtlijnen ten aanzien daarvan. Hoofdzakelijk is dit een gevolg van on voldoende inzicht in de toestanden zoals die ln het Verre Oosten heersten en heersen. Op 5 September a.s. des avonds te acht uur in „De Roskam" zullen twee sprekers dit onderwerp behandelen. Zo zal de heer J. van Dongen te Amsterdam spreken over: ,,Indië toen, nu en straks", terwijl mr. dr. H W. J. Picard zal spre ken over: „De waarheid over de fascis tische republiek Indonesia en Japan lacht". Een en ander zal worden aange vuld met lichtbeelden terwijl na afloop vragen kunnen worden gesteld. Het be looft een buitengewone avond te worden, terwijl de entreeprijs zodanig is gesteld, dat een ieder hiervan kan profiteren. Men zie de advertentie in dit nummer. Er was eens.... maar laten wij ons niet wagen aan de sprookjes van An- thony van Kampen, trouwens datgeen waar wij het over willen hebben was niets eens, maar is nog. U weet het ■an wij weten het, de na oorlogse periode moet doorworsteld worden, we moeten veel slikken, wat we in normale tijden niet zouden doen en het zal nog enkele dagen duren, /oordat we weer bij onzen kleermaker een pak kunnen bestellen en het met twee weken, misschien nog eerder thuis gebracht krijg zn. Toch zijn er natuurlijk grenzen, die zelfs in een na-oorlogse periode niet overschreden mogen worden. Grenzen van fatsoen en welvoegelijkheid, maar ook zakelijke grenzen. Het volgende geval, dat wij persoon lijk meemaakten overschrijdt inderdaad de zakelijke grens. Na 5 jaar oorlog mag men niet meer veronderstellen dat Iemand over een be hoorlijk pak kan beschikken en het was dan ook een grote vreugde toen een zwager uit Engeland met een lap Eng stof kwam aandragen, waaruit 'n com pleet costuum vervaardigd kon wor den. Wij schrijven begin November 1945. Opgetogen gingen wij naar den kleermaker. De heer S., zullen wij hem maar noemen, bekeek het stofje op deskundige wijze, sprak er zijn goed keuring over uit en beloofde, dat wtj 1 Januari 1946 bezitter zoudsn zijn van een deugdelijk pak. Op 1 Januari 1946 was echter zelfs de schaar nog niet ln de stof gezet, maar zoo zei de heer S.. gebrek aan personeel enz., was hier van de oorzaak. Wij zouden nog en- kale maandjes geduld moeten hebben. voor de Pasen was het echter beslist klaar. We lieten onze blik eens wei den over het costuum, dat wij aan hadden, zagen de verdachte plekken en vroegen ons af of we in de vier maanden, die nog restten tot Pasen, niet opgepakt zouden worden voor het zich op straat bevinden in een toe stand van onvoldoznd gekleed zijn. Intussen bracht ook Pasen geen cos tuum. Voor Pinksteren zouden wij ech ter het heertje weer zijn. vervolgens voor 1 Juli. Het werd 1 Augustus, nog geen Engels costuumpje. Kleermaker S. werd zenuwziek beweerde hij, ter wijl wij inmiddels alleen na zonson dergang over straat durfden. Wij boden in discrete vorm een paar pakjes sigaretten aan als het maar „spoedig" klaar kwam. Kleermaker S. was vreselijk verontwaardigd, maar rookte de heien dag Lucky Strike Chesterfield, State Express en meer bonloze merken. Werkte de man dan niet zult U zich afvragen. Ja zeker, maar alleen voor de marine-mensen, want die konden toch moeilijk ln hun baadje lo pen. Wij hebben toen, wij moeten het er kennen, een lelijk woord gezegd tegen kleermaker S. waarop demonstratief de lap stof teruggegeven werd. „Binnen een maand mijnheer", zoo zei ons de kleermaker, dien wij schoor voetend de stof brachten, en die onze lijdensgeschiedenis aanhoorde. „hebt U Uw pak. En toen hij ons gezicht zag verduidelijkte hij: „De kwestie is nl. dat lk niet rook en dan kan het", wat zeer zeker niet wil zeggen, dat alle kleermakers, ook de rokende, unaniem zijn aan vriend S, A small church on a low hill, sa- mewhere in the polder, just behind the old dike where years ago the sea was roaring. The little church has never heard the nolses of mo dern traffic, lt never saw a motorcar passing by. The nearest way through is a narrow winding pathway, the only communication with „town", miles away. A long evenue, bordered by young, green trees, leads up the dusty square with the vicarage and the sexton's house. The churchyard ls amidst green foliage and scenting roses at the right slde. The hill on which the church has been built, is encircled by waving trees.... Only a few deaths are sleeping thelr eternal sleep ln the shadow of the church in this small, peaceful churchyard The first one was burled 1656, ln the church. His name, in- scripted ln the freestone-tomb be- tween the heavy benches of oak is almost illegible because of the many feet that passed over it since. But when there is a divine ser vice, which happens about once a month, the sexton's wife strews sand upon the floor, which makes the in- scription of the tombstone better readable. And then the mighty or- gan telling of love and peace, can be heard far away in the flelds. The last burlal, there outslde in the yard, was a special one. It was a stranger who found his last rest In these peaceful surroundings. One night the little church heard noises lt ever heard before. Al- though the weather was beautiful, it heard something like thunder in the air and saw a fireball falling down to earth which made lts walls shud- der. Soon alterwards there was a new grave, bearing a simple crotss of oak, on which one can read: URIEL ROBERTSON R. C. A. F. f allen 19/5-1944 Nr. 34598778. On a day In summer the village celebrated iets liberation. It did not forget that lonely fighter for our freedom. That evening of the cele- bration the whole population went to the low hill. The leaves of the trees were whisperlng thelr melan cholie tale of sorrow. The sun was sendlng down lts last gelden ray» to the little procession. The four rib bons holding the flowers fluttered In the wind. High above in the 6ky myriads of gnads were dancing a grotesque dance macabre. AU the inhabitants of the village stood round the tomb of Uriel Ro- bertson, covered it with many flo wers and paid a silent tribute. Uriel Robertson.nobody who knem him, thay did not know hls age, thay did not know how he was looking like. The only thing they knew was that Uriel Robertson was a flyer, a volunteer, whe fall from the skies far away from hls native country. Now he rests near the place whero three centuries ago that other un- known was buried. Uriel Robertson...., a name, a number, One of the many that feil. For the liberty of our beloved coun try too. (Ingezonden mededeling). (Van onzen speclalen correspondent.) Onder de vele problemen, waarmee men hier op het ogenblik worstelt, neemt dat van de lonen en prijzen in de landbouw een voorname plaats ln. Pas in de oorlog, toen alle Import van voedsel ten koste van het wapen- en munitie-vervoer ging, en toen Engeland gedurende de lange tijd met blokkade be dreigd was, zijn de boeren in het produe- tie-proces de plaats in gaan nemen, die ze nu, dank zij de wereldschaarste aan voedingsmiddelen nog steeds bezetten. En geland zit bovendien krap ln zijn buiten landse betaalmiddelen, en hoewel het zichzelf op geen stukken na kan bedrui pen, ls het streven van de regering erop gericht de beschikbare oppervlakte bouw land zo economisch mogelijk te gebrui ken. Zij kan dit alleen doen door de boeren bepaalde minimum-prijzen te ga randeren, die onder de tegenwoordige omstandigheden echter belangrijk hoger liggen dan de prijzen die voor de oorlog op de wereldmarkt golden. Om echter de kosten van levensonderhoud niet te zeer te laten stijgen, zijn er (zoals vrij wel overal elders trouwens) maximum kleinhandelsprijzen vastgesteld, die veel lager dan de werkelijke kostprijs liggen, terwijl de regering het verschil uit de schatkist bijpast hetgeen dus ln prac- ttjk betekent dat de naar verhouding veel zwaarder belaste „rijken" mee-betalen voor het distributie-pakket der „armen", die minder belasting opbrengen. Hoewel deze voedsel-subsldle vèr over de 300.000.000 Pd. St. 's Jaars bedraagt, gaf dl» systeem niemand reden tot ontevre denheid. Nu zijn echter onlangs de lonen der landarbeiders met 10 shillings per week verhoogd, wat de Engelse boeren op pl.m. 18.000.000 Pd. St. 's jaars te staan komt. Bovendlen rijn de veevoerrantsoe- nen dit voorjaar drastisch Ingekrompen zodat de mogelijkheid van compensatie door verhoogde productie van zuivel, eie ren, pluim- en slachtvee is uitgesloten (verreweg de meeste boerderijen hier zijn gemengd bedrijf). Terecht heeft de rege ring ingezien, dat de boeren voor deze verhoging van hun productie-kosten moe ten worden schadeloos gesteld, en zo ls er vorige maand een nieuwe prijsrege ling voor landbouwproducten bekend ge maakt, die evenwel door de National Farmers Union (een werkgevers-organisa tie) met grote teleurstelling ls ontvangen niet zozeer wegens het feit, dat de ver hoogde loonlasten daardoor niet geheel worden gedekt, als om de onevenredig heden die er in liggen besloten. De regering doet namelijk al het mogelijke om de boe' ren te bewegen tarwe te verbouwen, en zo is de prijs voor tarwe aanmerkelijk meer verhoogd dan de prijs voor andere gewassen. Het spreekt vanzelf, dat de zand-boeren hier niet over te spreken zijn. En ook de grotere bedrijven hebben hun klachten. Weliswaar zijn zij beter in staat door verhoogde mechanisatie en De prijsregeling voor petten ls, zo als wij meldden, 15 Augustus in de Staatscourant gepubliceerd. Daarbij is bepaald, dat voor 75 sn de pro-' -ctie bij eenvoudige bewerking een lagere Pi" moet worden bereko dan voor de ovc.lge 25De z.g. Etonpetten (kinder petten) worden alleen in de eenvoudige afwerking gemaakt en zijn lager ln prijs dan de gewone petten. Uitgevoerd in de meest voorkomende stoffen zal de gewone pet den gebruiker van f 4 tot f 5 kosten. De duurste ge wone pet kost f 'i,70. Wanneer men zelf stof en vp°ring levert mag het maken niet meer dan f 3,50 kosten. Boeren- en uniformpetten komen ho ger in prijs. De gewone petten moeten gestempeld zijn naar gelang stofprijs en afwerking van 11 tot 21, en Etonpetten van 11 tot 16. efficiency hun productie-kosten te druk-» ken (want op die manier, zo zegt da regering, moet het verschil tussen loons-< en prijsverhoging worden opgevangen)( maar daar staat tegenover, dat zij menen slechter af te zijn dan de kleine boeren, die zonder knechts werken, geen ver- hoogde loonlasten hebben, en wel van de prijsverhoging mee-proflteren. Ongeveer een maand geleden liepen da gemoederen zo warm, dat er zelfs van een staking werd gesproken. Dat dit een ramp voor het land zou betekenen, vooral nu door de regens julat extra hard moet worden aangepakt om het plat geslagen graan te redden, hoeft geen betoog. De regering heeft ingezien, da» een hem zienlng van het plan nodig was, en er ls goede reden aan te nemen, dat er een regeling gevonden zal worden die een groter aantal boeren bevredigt. Op de vooravond van Koninginnedag zal het Helders Mannenkoor onder lei ding van den heer A. J. Leewens een openluchtconcert geven ln de muziekten( Jullanapark. Dit concert zal Vrijdagavond aanvangen om acht uur. Het programma luidt als volgt: 1. Wilhelmus; 2. De Ar beid; 3, Ontwaak, schone zee, Isr J. Ol- man; 4. Sur les Remparts; 5, Israël, L. C. Keereweer; 8. De gravers, Isr. J. Olman; 7 Matrozenkoor, Rlch. Hol) 8 Vlaggelled, J.' Verhulst. De planobegeleiding wordt verzorgd door mevr. M. Nijmeijer—Moorman. De nieuw gekozen gemeenteraad van Den Helder zal Dinsdag 3 Sept, a.s. des avonds 8 uur voor de eersts maal ten Raadhuize bijeenkomen. De agenda luidt alfi volgt: 1. Installatie van de leden van de raad- 2. Benoeming van drie wethoua ders. 3. Benoeming van vier leden voof de commissie van bijstand. a. voor de Water- en Lichtbedrij ven; b. voor de Openbare Werken; c. voor het Onderwijs; d. voor de Financiën. Bij recente verhoogde activiteit nabij Semarang heeft Hr. Ms. „Abraham Cijns- sen" de aldaar gelegerde troepen assis tentie verleend op verzoek van den bri gade commandant. Op d« eerste dag van de actie werd vuur afgegeven op een vij, andelljke batterij, die de Nederlands» troepen op het vliegveld beschoot. Da volgende dag werd een vijandelijke posi- ie ten n.o. van Tambaksari onder vuur genomen. Hierbij werd kennelijk een op slagplaats geraakt, daar er een geweldig# brand ontstond die op 24 km afstand nog zichtbaar was en 8 uren voortduurde. Later op de dag werd een observatiepost ten noorden van Kali Demak beschoten. Verder werd een mitrailleuropstelling on der vuur genomen en later door een lan dingsdivisie vernietigd. Tegen de avond werd gevuurd op een gebouw resri» zich terroristen ophielden. Het gebouvf werd zwaar beschadigd.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2