Beslissingen van de Grote Vier Besprekingen tussen Lord Killearn en Sjahrir NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „M H.M. de Koningin decoreert strijders van 1940 en van het verzet Rede tot de voor vertrek gereedstaande 7-December-di visie Weerbericht J. E. Feenstra geëxecuteerd Door zelfmoord aan executie onttrokken NEDERLAND EIST HERSTELBETALINGEN VAN ITALIë AMERIKA WAARSCHUWT Duitse spionnen gearresteerd Er zou op drie punten overeenstemming zijn bereik* Schacht opgewonden Griekenland vraagt uitstel Stadsnieuws DRIE WETHOUDERS VAN DE PARTIJ V. D. ARBEID Dienstplichtig soldaat W. Pronk onderscheiden Roetman ten grave gedragen Ontslag verleend S.V. Zeemacht opgericht Feestelijke vergadering od 2 September a.s. Het Stedelijk Muziekkorps op Koninginnedag actief Competitie-indeling DISTRIBUTIE-NIEUWS. Nieuwe bonnen voor aardappelen Prijzen zoetwatervis Het schaaktournooi te Groningen VRIJDAG 3» AUGUSTUS IMS. 79e Jaargang No. 9828, HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSHA, Uitgave: N.V. Citg. M'J. HoQ. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16966 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2239—2345. Na de aankomst te Assen per trein, arriveerden H.M. de Koningin en prins Bernhard Donderdag te ongeveer kwart voor twee op het Asser Sportpark, waar H.M. aan een aantal strijders uit de Mei dagen van '40 en een groep ondergrondse itrijders decoraties zou uitreiken. H.M was vergezeld van den schout-bij- nacbt N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huls en den luitenant ter zee le klasse H. A. W. Goossens, luit.- adjudant. De koningin was gekleed in een grijze bontjas. Zij droeg de versierselen van het grootkruis van de militaire Wil lemsorde. Prins Bernhard verscheen in de uniform van lult.-generaal der lucht strijdkrachten Z.K.H. droeg de versier selen van het hem in Juni 11. toegekende commandeurskruis der M.W.O. Langs brede massa's Juichende toe schouwers reed H.M. naar het Asser Sportpark, waar de Kon. Militaire Kapel o.l.v. kapitein Rocus van Yperen het Wil helmus speelde, toen de Koningin en de prins met gevolg aan kwamen. Te voren was een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten op het Sport park aangekomen o.m. de minister van oorlog, mr. A. H. J. L Fievez, de chef van de generale staf, lult. generaal mr. H. J. Kruis, generaal Reinders, generaal Winkelman, gen.-majoor Tans, terr. be- velh. in Nederland, kolonel Ketelaar, de chef van de 5e mlll. afd., de commissaris der Koningin in de provincie Drente, barofi de Vos van Steenwijk, de burge- -meester van Assen, mr. J. Bothenius Lohman, vele burgemeesters uit omlig gende gemeenten. In carré stonden opgesteld de drum band van de le divisie, de Kon. Mil. Kapel, een compagnie matrozen van de Kon. Marine, het 3e bataljon van 1 R.I., een detachement van 9 R.I., het 3e ba taljon van R.L, een compagnie R.Alt.A. en de geneeskundige afd. van het hospl- taalpersoneel te Assen. Nadat het commando „presenteert het geweer" was gegeven, Inspecteerde H.M. de troepen. Twee Jeeps, waarin gezeten waren kolonel Van der Schee, parade commandant en garnizoenscommandant te Assen en generaal Kruis, volgden H.M. bij de Inspectie. Van haar open auto uit, waarin H.M. van het station was gereden, richtte, H.M. zich daarna tot de tegenover Haar opge stelde strijders en oud-strijders. De rede van Hare Majesteit. Ik acht mij gelukkig om wederom een aantal onderscheidingen te kunnen uit reiken voor uitstekende daden in de ach ter ons liggende oorlog verricht, zowel bij de overrompeling van ons land in Mei 1940, als bij het taaie en onoverwinnelijk verzet gedurende de jaren van verdruk king en knechting. Over enkele ogenblikken zult gij, rid ders der militaire Willemsorde, en gij dragers van den bronzen leeuw, het bronzen kruis en het kruis van verdien ste, die hier voor mij staat, het ereteken uit mijne handen ontvangen. Sommigen uwer stonden pal in de on gelijke strijd gedurende de Meidagen, waarin een overmachtige vijand ons vreedzame land overweldigde. Anderen hebben het gevecht in de verbeten on dergrondse strijd voortgezet, daarbij ge durende Jaren van uur tot uur het leven in de waagschaal stellend. In deze laat- sten eer ik de overlevenden uit het verzet en voor alles de tallozen, die, door hun trouw aan de Nederlandse zaak hun le ven voor het vaderland hebben gegeven. Met u allen gedenk ik hen op dit ogen blik met weemoed en ontroering. Dat zovelen uit mijn volk tegen een vijand, die Oppermachtig en onoverwinnelijk leek, die er meedogenloos naar streefde onze volkskracht te breken, zich moedig en hardnekkig bleven verweren, hoe zwaar ook de offers waren, vervult ons allen met voldoening en dankbaarheid. Ik vergeet daarbij niet de vrouwen, die zelf medestreden, dan wel hun man, zoon of verloofde in de gelegenheid stelden of zelfs aanvuurden om hun bovenmense lijke strijd tot het einde toe voort te zetten. Gij, officieren, onderofficieren en man schappen in dit carré verzameld, gij maakt deel uit van datzelfde volk, dat getoond heeft, ondanks dat oorlog en verdrukking het zolang bespaard was ge bleven, te kunnen en willen strijden voor recht en vrijheid. Grotendeels vormt gU een onderdeel van de divisie, die, straks de naam van 7 December-divisie voerend, naar een ander deel des ifjks zal gaan, om daar mede te werken tot het herstel van recht en veiligheid. „Zeven December" zal de naam dezer divisie luiden, omdat In mijn rede van 7 December 1942 de grondslagen zijn neergelegd voor een nieuwe verhouding tussen de delen des Rijks onderling en binnen die delen zelve. Deze grondslagen zijn: herstel van recht en veiligheid en vernieuwing in vrij overleg. Officieren, onderofficieren en man schappen, houdt bij het volvoeren van die taak steeds voor ogen, dat gij ge roepen ztjt om de uitvoering van zulk een samengaan van de verschillende delen van ons in gestadige ontwikke ling gegroeid rijk, mogelijk te maken. AFNEMENDE WIND. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijke buien hier en. daar met on weer. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig ver andering van temperatuur. 31 Aug.: Zon op: 5,48. Onder: 19,31. Maan op: 10,57. Onder: 21,29. Hoog water: Laag water: 8 49 22.09 3.24 16.11 Geeft nu evenals degenen, die hier voor u staan en die voor ons aller zaak hun leven waagden uw gehele persoon voor het volvoeren dezer grootse taak. Terwijl de Kon. Militaire Kapel zacht het Wilhelmus speelde, legden de nieuwe dragers van de M.W.O. de eed af en werden, na het opspelden van de Orde, door H.M. tot ridder geslagen. Ogenblik kelijk daarna door prins Bernhard en door de overige aanwezige ridders in deze Orde, gecomplimenteerd. Ook de andere gedecoreerden ontvingen de felicitaties van H.M. de Koningin en van den prins. Met een parade van de aanwezige troe penonderdelen werden de plechtigheden besloten en om ruim 4 uur vertrok H.M. weer in de voor Haar gereedstaande trein, na door een enthousiaste bevol king uitgeleide te zijn gedaan. Grepen ait het nieaws De Zuid-Atlantische dienst van de KLM wordt begin Nov. geopend. De portier van het hoofdpost kantoor te Rotterdam is wegens ge rechtvaardigde verdenking, in ver band met de overval, naar het huis van bewaring overgebracht. De Nederlander W. Herold, de z.gi „Gefreiter-Hauptman" werd wegens moord op 5 Nederlanders en vele andere misdaden, in Duitsland door een Bijz. Mil Gerechtshof ter dood veroordeeld. De 18 doodvonnissen over Jo den in Palestina zijn door den Brit sen bevelhebber gewijzigd in ge vangenisstraffen. De Britse regering is niet be reid met den Moefti te onderhande len. De procureur-fiscaal bö het bijzonder gerechtshof te Arnhem deelt mede, dat Donderdag 29 Augustus des voormiddag» om 6 uur ln de gemeente Arnhem door de kogel is ten uitvoer gelegd het dood vonnis, uitgesproken ten aanzien van J. E. Feenstra, gewezen gewestelijk commandant der marechaussee te Arn hem. De procureur-fiscaal, mr. J. W. M. des Tombe, en advocaat-fiscaal jhr. mr. W. J. A. Serraris, woonden de executie bij, Feenstra Het zich begeleiden door een geestelijke. 's-Gravenhage. - Namens den minister van Justitie wordt bekend gemaakt, dat J. C. Moolenijzer, wiens gratieverzoek was afgewezen, zich door zelfmoord aan de executie heeft onttrokken. PARIJS (Reuter). Tijdens een de bat ln de commissie voor het ver drag met Italië heeft de voorzitter bekend gemaakt, dat België en Ne derland een els tot herstelbetaling tegen Italië hebben ingediend. New-Tork. (Benter). - De New- York Times meldt, dat de Ameri kaanse afgevaardigde Barnch Woens dag de vergadering van de commis sie voor de atoomenergie der V. N. een waarschuwing heeft doen toe komen, dat, indien de vrede niet door de V. N. tot stand kan worden gebracht, de V. S. geen ander alter- natif hbben dan door te gaan met het maken van grotere en betere atoombommen. Het blad zegt, dat de waarschuwing was vervat in een verslag van Baruch's wetenschappelijke raadgevers, waarin wordt verklaard, dat de wetenschap er niet in geslaagd is een werkelijke ver dediging tegen de atoombom te vinden en daarom het „overblijvend alternatief de ontwikkeling is van betere bommen en betere manieren om deze als tegen- wapen te gebruiken. Dit zou een land er van af kunnen brengen een aanvalsoorlog te beginnen, doordat de overwinning klaarblijkelijk onmogelijk is". LONDEN (Reuter). Volgens Radio Frankfort heeft de Amerikaanse geheime dienst in Stuttgart 15 Duitsers gearres teerd, die deel uitmaken van wat men een „Sowjet spionnagegroep" noemde. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier hebben be sloten op de vredesconferentie alle artikelen van de ontwerp-vredesver- dragen, waarover zij overeenstemming hadden bereikt, te zullen ver dedigen. De vergadering eindigde om 8 uur. Naar verluidt, is ook een mogelijk uitstel van de bijeenkomst der algemene vergadering der V.N. besproken, ten aanzien waarvan evenwel geen overeenkomst werd bereikt. Wel werd men het eens over een eenvoudiger wjjze van behandelen van amendemen ten op de vredesconferentie. Dit op voorstel van Be/vin. Volgens waarnemers kenmerkte de vergadering van de ministers zich door kalmte en zakelijkheid. Djokjakarta. Tijdens de bepreking tussen Lord Killearn en Sjahrir, welke een uur heeft geduurd, is volgens het Idon. Persbureau Aneta, op 3 punten overeenstemming bereikt. Ten eerste werd Lord Kil learn bereid gevonden om met de geallieerde militaire autoriteiten over een te komen, dat verdere militaire bewegingen zullen ophou den. Voor dit doel zal de republi keinse regering eveneens haar mi litaire vertegenwoordigers naar Ba tavia zenden: Ten tweede heeft Sjahrir zich accoord verklaard met de her vatting van de evacuatie van ge allieerde krijgsgevangenen, zo snel dit maar mogelijk is. Teneinde hier voor de nodige maatregelen te tref fen zijn een aantal officieren van het Republikeinse leger naar Tjire- bon gezonden. Ten derde verklaar A? Sjahrir zich bereid verdere orders uit te vaardigen teneindte te be werkstelligen, dat de belangen van de Brits-Indiërs en de Chinezen verder zullen worden beschermd. Lord Killearn is ontvangen door vice-president Mohammed Hatta, minister-president Soetan Sjahrir en andere republikeinse ambtenaren. President Soekarno, die nog in Oost-Java ziek ligt, v/as niet aan wezig. De woordvoerder zeide nog, dat de Britten slechts als intermediair aan die bepreldngen zullen deelne men, zodat de volledige verant woordelijkheid door de Indonesiërs en de Nederlanders zelve gedragen moet worden. Volgens een bericht van het ANPAneta heeft Lord Killearn na zijn onderhoud met Sjahrir, dat een uur duurde, het doel van zijn reis medegedeeld, nJ. om „tot stand t« brengen de hervatting van de Ned.- Indonesische onderhandelingen tegen de tijd dat de commissie-generaal zal aangekomen zijn.'' Neurenberg, (Reuter). Hjalmar Schacht, Hitler's financiële deskun dige en een van de 21 beschuldigden bij het proces te Neurenberg, heeft tijdens de lunch een kop koffie naar een Amerikaansen persfotograaf ge worpen. Men overweegt het opleg gen van een disciplinaire straf. New York. (Reuter.) De secretaris der Ver, Naties, Trygve Lie, heeft een telegram ontvangen van den Grieksen waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Steitai/opoelos, waarin de Veiligheidsraad verzocht wordt de discussie over de aanklacht van de Oekraine tegen Griekenland tien dagen uit te stellen FEESTVERLICHTING IN DE RESIDENTIE OP KONINGINNEDAG. In verband met de feestelijkheden op Koninginnedag zullen de open bare gebouwen in de binnenstad der residentie, verlicht zijn. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen alle drie de wethouderszetels te Den Helder worden bezet door leden van de Partij van de Arbeid. Naast de heren L. F. van Loo en P. S. van der Vaart zal waarschijnlijk öf de heer C. Steenlage óf de heer J. H. Smith de derde wethouderszetel bezetten. Dat laatste hangt af van hetgeen be sloten zal worden op de Maandagavond a.s te houden vergadering van de Partij van de Arbeid-raadsfractle, waarin één van beide genoemde heren tot fractie voorzitter zal worden benoemd. Ver moedelijk zal dit zijn de heer J. H. Smith, zodat dan de heer C. Steenlage wethouder zal worden. Het standpunt van de plaatselijke af deling van de Partij van de Arbeid is geweest, om de derde wethouderszetel in handen te geven van ééi\ der andere partijen, doch deze hebben over de be zetting ervan geen overeenstemming kunnen bereiken. Het spreekt vanzelf, dat de defini tieve benoeming der wethouders eerst in de raadsvergadering van Dinsdag 3 September zal afkomen, doch gezien het feit, dat de Partij van de Arbeid de meerderheid in de gemeenteraad heeft, zal waarschijnlijk in de verwachte zetel verdeling geen verandering komen. Ook onzen stadgenoot den heer W. Pronk viel gisteren een Koninklijke on derscheiding ten deel (zie verslag el ders in dit blad). H. M. decoreerde hem met het Bronzen Kruis. Dit wegens zijn moedig gedrag in de Mei-oorlog van 1940. Hij maakte deel uit van de troepen, die Kornwerderzand verdedigden, on der commando van dan later gefusil- 1 eerden kapitein Boer». Tijdens een luchtbombardement werd hij door de luchtdruk van een in de buurt ontplof fende bom in de slul9kolk geslingerd. Dezelfde bom ontwrichtte de deur van een kazemat, waarin zich veertien offi cieren en manschappen bevonden en die daardoor waren opgesloten. Onder een regen van vuur i» Wilhelm Pronk uit het water gekro pen, en heeft hij met een zwaar stuk ijzer de deur van de kazemat open weten te krijgen. Allen konden toen weer daadwerkelijk aan de verdedi ging deelnemen, en zij mochten ook het genoegen smaken, zonder verlies van mensenlevens de vijand tot het laatste moment toe tegen te houden. Wij verheugen on* dat ook op deze wijze de moed werd beloond en felici teren den heer Pronk met zijn ont vangen onderscheiding. Waar gaan we heen? Dinsdag 3 September en Woensdag 4 September, Lutherse Kerk, aanvar«j 8 u. Samenkomst Evangelisatievrienden, sprekers Ds. H. C. van de Flier en Ds. J, B, Oskamp, „De ff arde sterft, maar geeft ilci niet over." Aan dit gevleugelde woord dachten wU, toen wU het bericht van Roetman's overlyden vernamen. Een eenvoudig man ging heen, die vUf-en dertig jaar lang als penningmeester op de bres heeft gestaan om de be langen van de vreniging „Moed, Vol harding en Zelfopoffering" te behar tigen, en die ook in moeilijke dagen al zyn krachten inspande om de ver- enigiAg op peil te houden Donderdagmiddag hebben zijn vrienden hem ten grave gedragen, nadat de rouw stoet een lange, trieste tocht door de stad had gemaakt Ondanks de stromende regen stonden hier en daar groepjes be langstellenden, de mannen met ontbloot hoofd Bij het monument op het Helden der Zeeplein werd een ogenblik halt gehou den Het omfloerste vaandel klapperde in de wind, en de stoere stenen kop van den ouden redder aan de Zuidzijde van het monument staarde gram over de zwij gende groep mannen heen De regenwolken waren voorbijgetrok ken en de zon was doorgekomen, toen de baar met Roetman's stoffelijk over schot, bedekt en voorafgegaan door een schat van kransen, naar de groeve ge dragen werd door een aantal leden van M.V.Z. De kist was bedekt met de rood gele verenigingsvlag. Woorden van herdenken Om half vier aonk de kist in de groeve weg. Bloemen werden gestrooid, en daar na zegde de voorzitter van M.V.Z.de heer J. van Dok, zijn ouden makker voor het laatst vaarwel, hem dankend voor alles wat hij had gedaan in het belang van M-V.Z., maar ook als bestuurslid van het Helderse Reddersfonds. „Hij was een groot vriend van ons allen en een goed bestuurder. Maar nu is de boom, die eens zo trots en sterk was, gebroken, en het leven gaat verder." Tot besluit van zijn toespraak richtte de heer Van Dok woor den van troost tot de weduwe en de ver dere familie. Wethouder L. F. van Loo sprak vervol gens als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, daar de burgemeester was verhinderd. „De heer Roetman heeft zijn plichten als mens gekend", zeide de heer Van Loo, „en bij hem stond voorop, hoe hij zijn mede-mensen zou kunnen hel pen en redden. Hij was een eenvoudig man met een gouden hart, wiens naam in de annalen van de gemeente Den Helder geboekstaafd zal blijven." Daarna sprak de hoofdredacteur van „De Stormklok", de heer Levy Grun- wald, die zeide, dat dit de laatste tocht was die Roetman maakte. „Een tocht, waarop geen thuisvaart volgt, maar die toch anderzijds de eigenlijke thuisvaart is. Roetman heeft gestreden onder twee vlaggen, van de Koninklijke Marine en van M.V.Z., en hij heeft dat gedaan als een eerlijk en oprecht man." Schipper Coen Bot, die vervolgens aan de groeve sprak, noemde den overledene een man, die zich altijd heeft ingespan nen tot steun van de oude redders. „Hij heeft zijn functie lang mogen bekleden en hij was in de stad zeer gezien. Wij hebben afscheid moeten nemen vaa geacht vriend." Roetman's oudste schoonzoon dankte alle sprekers en verdere belangstellenden voor de betoonde deelneming, en uitte zijn verheugenis over het feit, dat toch de laatste wens van den overledene was vervuld en dat hem de laatste eer door De plechtigheid werd daarna besloten, zijn makkers was bewezen. Bij beschikking van (Jen minister van Marine zijn de volgende leden van het personeel van de Rijkswerf te Den Helder ontslagen met verlies van rechten, zulks op grond van het Zuiveringsbesluit en lrt overeenstemming met het advies van de Commissie van Advies: L. van Croonen- borgh, stoker sleepbedrijf, ing. 18 Nov. 1945; Y. Goedhart, mijnenmonteur, ing. 4 Mei 1944; D. Groen Jr., leerling-stoker, ing. 8 Nov. 1945; E. Groen, matroos wal- bedrijf, ing. 18 Nov. 1945; T. P. Konijn, tijd schrijver, ing. 23 Mei '43; H. N, Meys- ter, scheepmaker, ing. 12 Nov. 1945; P. C. Moree, schrijver le klasse, Ing. 1 Aug. 1943; A. Petterson, koperslager, ing. 17 Oct. 1945; J. C. Tesselaar, hulpbeambte van politie, ing. 17 Febr. 1946, R. v. d. Vaart, sjouwer artillerie, ing. 23 Oct 1945. Voorts zijn uit 's Rijks dienst ont slagen met behoud van rechten: J. F. A. Delij, sjouwer artillerie, ing. 11 Nov. 1945 en s. Koekendorp, bankwerker mijnen- magazijn, ing. 1 Oct. 1946. In ean Woensdagavond gehouden vergadering is besloten tot het weder- oprichten van de Marinesportvereni- ging „Zeemacht". De sportmensen van enige jaren te rug weten allen wel dat „Zeemacht" in de vóóroorlogse periode een goede naam had. Niet alleen op voetbalge- bied, maar ook ln de athletieksport werdan vele successen geboekt. We denken aan W. Teakema, die zelfs nog éénmaal kampioen van Nederland was op de 800 meter. Zeemacht gaat in de NHVB voetbal len en als terrein is beschikbaar het Ankerpark. Zoals bekend wordt dit geheel opgeknapt, er komt een tribune op en enige moderne kleedkamers. Zaterdagmiddag nu, dus op Ko ninginnedag, organiseert Zeemacht on derlinge wedstrijden. Deze wedstrijden die van goed gehalte worden, vinden plaats op het veld Onderzeedienst. De aanvang is twee uur. Er vindt o.a. een „Grachtenloop" plaats van 3 km langs de Helderse grachten. Een gecostu- meerde voetbalwedstrijd besluit de wedstrijden, terwijl er 's avonds een gezellig marine-bal plaats vindt. De sportwedstrijden zijn gratis te bezoe ken. Wij twijfelen er niet aan of Zee macht vindt haar weg weer in de sport Een goede traditie getrouw hoopt ook dit jaar de Chr. Oranjevereniging de verjaardag van H.M. Koningin Wilhei- mina op feestelijke wijze te vieren. Deze feestelijke vergadering zal Maan dagavond as. worden gehouden in „Ca sino", aanvang 8 uur. Aan het pro gramma zal worden medegewerkt door het muziekkorps van het Leger des Heils, dat enige vaderlandse liederen ten gehore zal brengen,- terwijl het pro gramma voorts vermeldt: Volkszang o l.v. den heer Jan van de Rovaart, met pianobegeleiding van mevr. A. Graaff Kamp, en het Declamatorium „De een heid des Rijks", op te voeren door de Oranjegarde. BESMETTELIJKE ZIEKTE. Blijkens opgave ln de Staatscourant is in de week van 4 t.e.m. 10 Augustus ln onze stad één geval van dlphtherie voor gekomen. Bij een feest hoort muziek, zegt het Stedelijk-Muziekkorps, en het laat het niet bij woorden, maar zet deze gedachte ook om in daden. Des morgens om negen uur werkt het korps mede aan de Vlaggenpara- de voor het Commandementsge- bouw aan de buitenhaven. Daarbij zal een gewapende macht zijn aan getreden en de voorgeschreven eer bewijzen brengen. Door alle in dienst zijnde schepen der Konink lijke Marine zal tot zonsondergang de geus worden gevoerd, van top worden gevalgd en gepavoiseerd. Het Stedelijke Muziekkorps zal na de vlaggenparade een muzikale rond gang maken door de stad; wij ver wachten, dat de muziek zal mar cheren aan de kop van een flinke stoet stadgenoten, als een goed be gin van een feestelijke dag. 's Middags om vijf uur zal het Stedelijk de deelnemers aan de jubi leum-wandeltocht der wandelsport vereniging ,,De Duinkanters" afha len vanaf Fort Dirks Admiraal, waarna zal worden gemarcheerd naar de Koningstraat, waar in de Roskam het tienjarig bestaan van de Duinkanters zal worden gevierd. Desavonds van half negen tot tien uur volgt dan een concert in het Julianapark, waaraan medewerking word verleend door de tambours en pijpers van de Oranjegarde. Het programma van dit openluchtcon cert luidt als volgt: 1 Wilhelmus van Nassouwe Walther Boer 2 Jubileum Mars Sam Vlessing 3 Marie Henriette, Ouverture Montagne 4 Droomidealen, Wals J. Fucik 5 Hollandse Boerendansen Siep 6 Uit de Cantine. Populaire liedjes arr. A. J. Maas 7 TAPTOE. Signalen, Eeremars, Russischgebed. Medewerking tam boers en pijpers der Oranje Garde. Het Stedelijk Muziekkorps zal zich dus op Koninginnedag in hoge mate actief tonen, en het zal daar door een goede bijdrage leveren tot het scheppen van een echte feest stemming. Bravo, Stedelijk! Zo juist ontvingen wij de inde ling voor het seizoen 1946—1947. Wat onze clubs betreft luiden deze als volgt: 3e klasse A: Helder, Succes, GVO, Halfweg, Bloemendaal, de Germaan, Ahrends VC, SLTO, KW, de Meer. 3e klasse B: DTS, Alwoys For- ward, Kinheim, Terrasvogels, DEM, Rapiditas, Purmersteijn, NEA, WZ, QSC 3e klasse D: Al cm ar ia Victrix, Hollandia, Schagen, Zaandijk, OWO, WMS, APGS, Ado en HRC. 4de klasse A: BKC, LSVV, N.-Nie- dorp. Schoorl, Texel, Watervogels, JVC, Oudesluis, Grasboppers en MFC- Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat voor de week van 1 t/m 7 September bon „509 Aardappelen" is aangewezen voor het kopen van drie kilogram aard appelen eh bon „009 Aardappelen" voor het kopen van één kilogram aardappelen. Gedurende het tijdvak Van 1 t/m 14 September geeft voorts bon „B 15 Reserve" recht op twee kilogram aardappelen. Met ingang van 25 Augustus j.1. gelden voor zoetwatervis, uitgezon derd aal en paling, geen maximum prijzen meer, aangezien de laatste tijd! ét- gestelde maximumprijzen niet werden gehaald. Reserve 2de klasse C: KFC 3, Alcma- ria 2, Helder 2, HFC 2, Ajax 4, BI. Wit 4. OWO 2. Rapiditas 2, De Ger maan 2, Spartaan 3. Reserve 3de klasse A: Alkmaarse Boys 2, OSV 2, HRC 2, Helder 3, Zaan dijk 2, ZVV 2, ZFC 3. WSV 2, Zilver meeuwen 2, KW 2, VVZ 2 en KFC 4. Reserve 3de klasse C. OSV 3, Ken- nemers 2, HRC 3, WFC 4, ZFC 4, Vel- sen 2, Zandvoortmeeuwen 2, VSV 3, Volewijckers 3, ADW 2. SNA 2. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2.) Wederom overwinningen voor Botwinnik en Dr. Eu we. De Donderdag gesnce^e 13e ron de bracht opnieuw aan onzen land genoot en aan Botwinnik een winst punt. Euwe versloïg O' Kelly en de Russische kampian won van Tar- takower. Cok Szabo won opnieuw er. heeft nu 8y2 punt. Kottnauer won van Lundin en Bo- lestavski versloeg Stoltz. Een slechte dag voor de Zweden. Remise wer den de partijen GuimardNajdorf, Flohr—Denl er en BernsteinVid- mar. Twee partijen werden afge broken, n.1. KotovSteiner en YanofskiSmisloV. Botwinnik, Euwe, Smislov, Szabo; Najdorf en Denker vormen thans de kopgroep. Heden Vrijdag spelen o.a. Bern stein tegen Euwe, Botwinnik tegen lov tegen Kottnauer; Denker tegen Kotov, Szabo tegen Guimard, Smis- Tartakower en Vidmar tegen Naj dorf. Tengevolge van de verbetering der grondstoffenpositie zal het mo gelijk zijn het rantsoenpercentage van gedistilleerd te verhogen. Voor het Be<trijfsschap Vee en Vlees is in een nieuw bestuur be noemd o.a. de heer Joh. de Veer te Schagen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1