Wetsontwerp voor uitzending Commissie- Generaal door Eerste Kamer aangenomen Frans plan voor nieuwe staat in Duitsland Boodschap van Lord Killearn aan Sjahrir Emmy Göring vermaakt zich NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEDRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Republiek kan niei worden genegeerd Weerbericht. W. Vogt in vrijheid gesteld Successen in Noorwegen Rijnland met de Palis en Mainz als hoofdstad Binnenkort een tweede ontmoeting Wapenstilstand? Orchideeën voor de Kcningin Het Ned. elftal naar Parijs Het schaaktournooi te Groningen Duitse Society-vrouwen worden gefêteerd door Yankee officieren Laatste pleidooi van Göring Amerika eist schadevergoeding van Joego-SIavië DISTRIBUTIE-NIEUWS. De extra snoepbon Petroleum voor kookdoel- einden en verlichting Wat brenqt de radio? Kijkjes uit 's Levens venster De feesidag voor heel Nederland ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1946. 70e Jaargang No. 9829, HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.: familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MQ. HolL Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3.65. Giro 16066 t. n. v. N.V. DmkkerU v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. De Eerste Kamer beeft het den minister van Overzeese Gebiedsdelen Vrij dagmiddag niet gemakkelijk gemaakt. Het wetsontwerp tot altzending van een commissie-generaal naar Nederlands-IndiC stond op de agenda en dit was voor tal van sprekers aanleiding tot een nitgebreide behandeling van de Indoneaisohe kwestie. Tenslotte Is het ontwerp met 29 tegen 14 stemmen aangenomen. Tegen stem den anti-revolutlonnairen, christeiyk-historischen en Party van de VrUheld. De eerste drie sprekers kwamen uit het rechtse kamp. Mr. Stikker (vrijh.), ïojuist van een bezoek aan Java terug gekeerd, Het rijn voor of tegen het Wetsontwerp afhangen van 's ministers antwoord, en critiseerde hoofdzakelijk het feit, dat de Kamer haar 6tem moet geven aan een ontwerp waarvan zij de draagwijdte niet kent. Een conservatief woord sprak de é.h. heer De Zwaan. Hij noemde de commissie-generaal overbodig. De heer Algra (A.R.) hield een zake lijk betoog, waarin hij zijn waardering uitsprak voor de conferentie te Mali- tio, maar ernstig bezwaar maakte te gen het door de regering verlangde „buitengewone vertrouwen tegenover een minimum aan informatie". Mogen de Statan-Generaal aan drie volslagen onbekende personen een machtiging van zo verstrekkende betekenis verle nen als door de regering wordt ge vraagd? Spreker wenste in verband met het optreden van Lord Killearn de verzekering de regering, dat de voor bereidende besprekingen en de rijks- conferentie niet beïnvloed zullen wor den door de Engelsen, zodat de rege ring en Staten-Generaal niet in een dwangpositie komen. Tenslotte vroeg hij en de heer Van Voorst tot Voorts (r.a.) sloot zich hierbij aan de verzekering, dat onze troepen, zo nodig van alle materiaal zullen worden voorzien om tegen de Indonesische ben den op te treden. Mr. Stufkens (arb.) hield een warm «n bewogen pleidooi voor een groot zien van de Indonesische kwestie. In het licht van de historische beslissing, die van ons wordt geëist, noemde hij het vastgestelde wetsontwerp een vi- sionnair grijpen naar een nieuwe mo gelijkheid. Stufkens hoopte dan ook, dat die mensen gevonden zouden worden, die zowel hier als in Indonesië vertrouwen genieten. Wij zitten midden in een vertrouwenscrisis van de eerste orde, en het Indo nesische wantrouwen is niet wonderlijk sinds wij onze kans bij de petitie-Soetardjo ben vergooid. Tenslotte wees hij op het dat langzamerhand de politionele taak van onze troepen afglijdt naar het voeren van een guerilla-strijd. We moeten komen tot een wapenstilstand. Motie-Koe jemans. De communist Koejemans sloot zich hierbij aan en diende zelfs een motie In, waarin hij de regering verzocht al le etappen te doen, die tot een spoe dige wapenstilstand zullen leiden en te dien einde het zenden van troepen op te schorten. Uitvoerig te uitvoerig naar prof. Kranenburgs zin schetste hij de vooroorlogse koloniale politiek, wat ver grote heb- gevaar. Op de Bossche veemarkt werd de 16e Ncord-Brabantse schapenfokdag, uit gaande van het Texelse schapenstam boek voor Noord-Brabant, gehouden. Tijdens de keuring. A..N.P. P. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond: Geleidelijk verder afnemende wind tussen Zuidwest en Zuidoost aan de Noordzeekust voornamelijk in de ochtend, in het midden en het Oos ten van het land in de loop van de dag plaatselijk een regenbui. Overi gens vrij zonnig weer met iets hogere temperatuur. Hoog water: Laag water: 9.26 22.36 3.59 16.40 tenslotte uitliep op een blinde ver heerlijking van de Sowjet-Unie, die al haar republieken volledige vrijheid laat om zich als zelfstandige staat af te scheiden.... Zoals de Sowjet-Unie het volledige zelfbeschikkingsrecht ha- rer republieken heeft erkend, nqpet Nederlands regering dat van Indonesië doen, aldus spreker, en hij stelde den minster de vraag, of hij daartoe be reid is. Mr. Molenaar (Vrijh.) keerde zich tenslotte tegen de motie-Koejemans, waarna minister Jonkman het woord kreeg, dat hij om half acht in een avondvergadering heeft genomen. De minister aan het woord. In de avondvergadering begon minis ter Jonkman met zijn waardering uit te spreken voor de steun, die de verschil lende afgevaardigden hem hadden ver leend. Hij legde er nogmaals de nadruk op, dat de regering grote behoefte heeft aan de commissie-generaal. De rege ring ziet geen andere weg. De heer Koejemans antwoordde den minister, dat de regering inderdaad theoretisch het recht tot afscheiding der Indonesiërs erkent, omdat anders het recht tot zelfbeschikking een fictie zou zijn. Maar zij stelt de volgende voorwaarden bij de practische toepas sing van dit recht: 1. De zelfbeschikking moet tot stand komen door organen, die als vertegenwoordiging van het Indone aisohe volk kunnen worden be schouwd, 2. Een vrije volksuitspraak moet gewaarborgd zijn, 3. In de overgangstijd verlangt de regering, dat v66r de beslissing valt, door „de overzijde" de gemeenschap pelijke belangen zullen worden erkend en behartigd en aL duurzaam zullen worden gezien. Uiteraard streeft de regering naar be houd van het staatsverband en dit niet alleen uit eigenbelang, maar ook in het belang van Indonesië. Als uiteindelijke oplossing ziet spreker een ontwikke ling van het koninkrijk in federatieve zin. DUe erkenningen. Sprekende over de erkenning van de Republiek, merkte minister Jonkman o.a. op, dat drie erkenningen in aan merking komen, n.1. de Juri, de facto en ten volle. Thans kan men niet aan het reële politieke feit van het bestaan der Republiek oorbij gaan, zoals som mige afgevaardigden wensten, en uit een oogpunt van realistische politiek die er op gericht is, tot een vreedzame oplossing te komen, moet met de Re publiek onderhandeld worden. In het bijzonder is de minister bereid met Sjahrir de besprekingen te hervatten. Welke bezwaren er tegen de Republiek ook bestaan, zij is er en kan niet wor den genegeerd. Zij is de meest reële po litieke belichaming van het Indonesi sche nationalisme. Uitdrukkelijk verklaarde de bewinds man, dat de regering „zeer bepaald geen oorlog wenst". De huidige ver liezen worden aan onze zijde juist ge leden doordat men geen oorlog wenst te voeren. De motie van den heer Koe jemans is dan ook overbodig en onge wenst. Er kunnen zich namelijk altijd omstandigheden voordoen, die het nood zakelijk maken, dat over een grotere weermacht beschikt loan worden dan thans aanwezig is. De naam „7e De- cemberdivisie" voor de nieuwe divisi.e, die naar Indonesië vertrekt, zegt boek delen. Zij symboliseert de taak der troepen, gebaseerd op het koninklijk woord van 7 December 1942 en zal aan leiding zijn om steeds weer de man schappen hun positie voor te houden. Zij moeten de oorlog tegen Japan liquideren, en de voorwaarden schep pen om tot een nieuw Indonesisch staatsverband te komen. Tenslotte ver klaarde de minister Koejemans' uitla tingen over de troepen te betreuren en hij bracht hulde aan luitenant-gouver neur-generaal. Van Mook, wiens Mali- nobeleld de volledige instemming der regering geniet. Met een blijmoedig optimisme voert de regering haar taak uit. Namens de Partij van de Arbeid- fractie verklaarde mr. Stufkens dat deze zich tegen de motie zou uitspre ken. Zonder militaire bezetting zou de terreur, met name op Sumatra, heer sen. Spreker is er van overtuigd dat inderdaad geen koloniale oorlog zal wor den gevoerd. Nadat de heren Algra, Stikker en Kerstens nog hadden gerepliceerd, en minister Jonkman had medegedeeld dat de instructie niet kon worden opgesteld voor het wetsontwerp was aangenomen nam de Kamer dit laatste aan met 20- tegen 14 stemmen. Tegen AR, CH en P vd V, De motie-Koejemanc werd verworpen met alleen de vier communistische stemmen vóór. De wereldberoemde violist Yehudl Menuhin, die te Scheveningen een con cert geeft, bezichtigt met zijn impres- sario, dr. de Koos, het Scheveningse strand. Dr. de Koos wijst de gast, waar eens de beroemde pier was. Ned. Fotobureau P. Naar het ANP verneemt, is de di recteur van de AVRO, de heer W. Vogt, die Vrijdag 23 Augustus op zijn kantoor in Hilversum werd ge arresteerd en naar het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam werd overgebracht, Vrij dagavond om 7 uur, op last van den advocaat-fiscaal te Amsttrdam, mr. W. P. Bakhoven, in vrijheid gesteld. Naar men weet, was de heer Vogt gearresteerd, omdat ernstige herwaren waren gerezen tegen zijn houding als directeur van de AVRO tydens de bezetting. Thans wordt door de justitie, die uit de aard der zaak de beschikking heeft over een eigen opsporingsap paraat, een nader onderzoek inge steld. Aangezien dit onderzoek ver moedelijk nog geruime tijd in be slag zal nemen en mr. Bakhoven van mening is, dat voor het belang van het onderzoek een verdere de tentie van den heer Vogt niet lan ger noodzakelijk is, heeft de advo caat-fiscaal Vrijdagavond opdracht gegeven hem in vrijheid te stellen. A t h 1 e t i e k. OSLO. Ook de athletiekwedstrljden te Trondheim brachten de Nederlandse deelnemers en deelneemsters verschil lende successen, waarvan wij noemen de 200 m. heren, gewonnen door Lammen in 22,2 sec. Tweede werd Blok In 22,3 sec. De 40o m. heren werd gewonnen door Blok ln 49,7 sec. en het speerwerpen door Lutkeveld met een worp van 54,95 m. Fanny Blankers—Koen won de 100 m. dames ln 12,1 seo., gevolgd door Gerda Koudljs ln 12,3 sec. Op de 80 m. horden eindigden Fanny en Gerda gelijk, belden een tijd noterend van 11,4 sec. Het hoog springen werd eveneens een overwinning voor Fanny Blankers—Koen met een sprong van 1,55 m. op de traditionele wijze gevolgd door Gerda Koudljs met een sprong van 1,45 m. Londen, (Reuter). - Na het Britse voorbeeld overweegt de Franse regering, aldus verneemt dé Daily Telegrapn uit gezaghebbende bron te Parijs, een plan voor het vormen van een nieuwe staat, welke het Rijnland (met Hessen-Nassau) en de Palts omvat, terwijl de hoofdstad Mainz zou worden. Het Saargebied wordt de helft groter, daar delen van het Rijnland er aan worden toegevoegd, het zal onder het huidige speciale bestuur blijven met het oog op de verwachting, dat het later een deel zal vormen van een economische en tolunie met Frankrijk. Dit plan wordt onvermijdelijk geacht, daar de Sowjet-oppositie het onmogelijk maakt alle vier zónes in Duitsland te verenigen. Het is de bedoeling, zoals in de Britse zóne, een door de Fransen te benoemen Duitse regering in te stellen. Batavia, 30 Aug. (ANP-Aneta). - Lord Killearn heeft by zyn vertrek uit Batavia de volgende boodschap aan Sjahrir gezonden: Voordat ik naar Singapore vertrek, wens ik U en alle vriendeiybe gast heren m(jn hartelijkste dank te betuigen. Reeds lang trof de opperbevelhebber schikkingen voor het houden van besprekingen met de officieren, die u naar Cherlbon gezonden hebt i.v.m. de regeling van de evacuatie der geïnterneerden. De opperbevelhebber hoopt eveneens vandaag van U, middels den heer Mackereth, bijzonderheden te vernemen over de aanvang van besprekingen aan gaande een wapenstilstand op Java en Sumatra. Ik zelve kijk met genoegen naar een spoedige ontmoeting met u uit" Batavia, 30 Aug. (Reuter.) On danks het succes van het vierdaagse bezoek van Lord Killearn blijven er nog ernstige moeilijkheden op te lossen, voordat de toekomst van In donesië is geregeld, aldus luiden de berichten van Vrijdagavond. Lord Killearn is geslaagd wat zijn «taaie twee doelstellingen betreft, n.1. ten eerste contact te verkrijgen zowel met de Nederlandse als met de Indonesische afgevaardigden en ten tweede, tot op zekere hoogte een mogelijkheid te bieden voor de her vatting van de onderhandelingen tussen de beide partijen. Het bleek echter, dat de Indone sische kringen haar hoop op een uiteindelijke vreedzame oplossing van het conflict baseren op de ma te, waarin Lord Killearn het Neder landse standpunt kan beïnvloeden. Een gezaghebbende Indonesische bron zeide, dat het te hopen was, dat Lord Killearn „de Nederlanders zou kunnen overreden niet meer troepen aan land te zetten". Waar nemers beschouwen dit als een aan wijzing, dat Soetan Sjahrir zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie niet heeft veranderd. Reeds vroeger heeft hij immers er op aangedrongen, dat dit punt al lereerst zou worden geregeld. Indonesische kringen zeiden, dat Lord Killearn ongeveer 7 Septem ber zou terugkeren. 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. Nederlan ders ln Venezuela hebben naar de KLM- persdienst ons meldt, prachtige orchideeën als voorjaarsgeschenk aan HM. de Ko ningin aangeboden. De bloemen zijn per KLM-Flylng Dutchman Vrijdagmorgen op Schiphol aangekomen. Voetbal. Naar wij van de KNVB vernemen is de officiële ontmoeting tegen Frankrijk thans definitief vastgesteld op 2 Juni 1947 (tweede Pinksterdag) te Parijs. E<.rste nederlaag van Botwinnik. Euwe wint van Bernstein. De sensatie van de gisteren gespeelde 14e ronde was de eerste nederlaag van Botwinnik en wel tegen zijn landge noot Kotov. Dr. Euwe won met zwart tegen Bernstein en staat nu, als de afgebroken partij: BotwinnikFlohr remise wordt, weer met Botwinnik ge lijk op de eerste plaats. Szabo won van Guimard, Lundin won van Christoffel, Smislov van Kottnauer, Yanofski van Steiner en Stoltz van O' Kelly. Remise werden: Boleslavski—Flohr en Denker Tartakower. De partij VidmarNaj- dorf werd afgebroken. Dr. Euwe heeft nu 11 >4 punt: Bot winnik 11 punten, plus een afgebroken partij; Szabo 9% punt en Smislov 9 punt;n, plus een afgebroken partij. Heden, Zaterdag worden een achttal afgebroken partijen uitgespeeld. Maandag, in de 15e ronde, spelen o.a. dr. Euwe tegen Vidmar, Yanofski tegen Botwinnik, Najdort tegsn Szabo en Christoffel tegen Stafckw, UET weer, over het alge- n meen mooi in Beieren, kon niet beter zijn. Vele zeilbootjes zwalken over het diepblauwe wa ter van het Tegernmeer, tegen een achtergrond van wazig blauwe bergen, en maken het vaeantie-plaatsje, dat gedu rende zes Jaren niet aan rijkdom heeft ingeboet, volmaakt. Gasten van de vele „cocktail parties", die dagelijks gehouden worden ln de aan het meer gelegen chalets, welke dit Jaar bijna allen open zijn, mlssen het vrien delijke gezicht van prins Rupprecht. De populaire leider van de Beierse society leeft Ietwat teruggetrokken, sedert de ziekte van zijn vrouw. Maar de knappe Emma Göring en haar aardige, corpu lente dochter, Edda, laten zich wel veel zien. Emma was van plan om deze zomer eenvoudig door te brengen, maar zij vat dit begrip zo ruim op, dat zij toch meer dere malen intieme en overdadige eet- partytjes kan geven voor officieren, die op bezoek komen. Wellicht de vroUJksten van alle ma trones zyn mevrouw Keitel (haar echt genoot heeft zich, evenals veldmaarschalk Göring, voor zaken te Neurenberg, terug getrokken) en Jkvr. von Blomberg, (die haar vroegeren echtgenoot, den minister van oorlog ln een van Berlljn's meest ex clusieve nachtclubs ontmoette), zy de len samen een chalet, dat 10 kamers telt en vanwaar men ver over het meer ult- kykt. Sedert het huwelijk van haar dochter Sigrid de gebeurtenis van het seizoen heeft de waardige mevrouw Hans Frank (haar echtgenoot was de vroegere gou verneur van Polen) het leven gemakke Ujker opgenomen; zy drinkt en dineert, echter alleen "iet zulke dikke vriendin nen als mevr. Wilhelm Frlck en mevr Walther Funk. Tot de eersten, die waardering hebben voor de vroUjke moed van de Beierse soclety-dames (die de laatste Jaren zoveel hebben doorgemaakt) behoren de ge lante jonge Amerikaanse luitenants, ka piteins en majoors. Hun uniformen voe gen aan feesten van Tegernsee dat krygs- haftige cachet toe, waardoor de Beierse society zich altyd heeft onderscheiden („Tune" 5-6- 46) NEURENBERG, 30 Aug. (Reuter). Herman Göring zal vandaag voor de laat ste maal zyn zaak verdedigen voor het Neurenbergse Tribunaal. Daarna gaan de vier gealliëerde rechters het vonnis voor de nazi-leiders overwegen. Tydens een Vrydagavond te Washing ton gehouden persconferentie heeft Dean Acheson, waarn.-minister van Buiten landse Zaken der V.S., verklaard, dat de Amerikaanse regering by de Joego-Slavi- sche regering een „els tot schadeloosstel ling" zou Indienen ln verband met de gedwongen landing van Amerikaanse vliegtuigen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken, aldus Acheson, wacht de volledigs verklaring ln (Reuter). Ter verduldeUjking van de aanwijzing van een versnaperingenbon voor 200 gram chocolade en/of suikerwerken ln de Woensdag J.l. gepubliceerde bonneniyst, kan nader worden medegedeeld, dat de bonaanwyzlng voor versnaperingen voort aan eens per 14 dagen zal geschieden voor een rantsoen van 200 gram. De extra bon voor versnaperingen van de zuivere ver- snaperingenkaart, welke enige tyd gele den ls aangekondigd, zal om redenen, hiermede verband houdende, ln de vol gende bonneniyst bekend gemaakt wor den. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat houders van petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting ge durende de maand September 1946 op de bonnen 49 t/m 52 der kaart UA 510, de bonnen 49 en 51 der kaarten UB 510, de bon 73 der kaarten UC 510 en de bon 128 der kaarten UD 510 vier liter petroleum kunnen betrekken. In het by zonder wordt er op gewezen, dat houders van de kaarten UD 510 het lichaam dezer kaart, waarop de woorden „Petroleum voor verlichting UD 510" voorkomen, zorgvuldig moeten bewaren. GEDEELTELIJK KORSTLOZE EN SMEERKAAS OP DE BON. Het rantsoen kaas voor de periode van 15 tot en met 28 September zal voor een gedeelte worden verstrekt in korstloze. en smeerkaas. Dit geldt voor alle leeftijden. Deze maatregel houdt va-band met het opruimen van bepaalde voorraden, welke nog voor distribu tie beschikbaar zijn. VOOR ZONDAG 1 SEPT. 1946 HILVERSUM I (301 m). NCRV: 8 30 Morgenwyding. KRO: 10.- Hoogmis, lliso Trio. 14. Koor. IKOR: 17.Vesperdienst. KRO: 20.— Reportage wielrennen. 20.15 Kurhaus. 23.30 Orkest. HILVERSUM n (415 m). VARA: 9.15 Koor en orgel. 9.45 Geesteiyk leven. VPRO: 10.— Religieuze poëzie. (IKOR: 10.30 Prot. kerkdienst. AVRO: 12.15 Rep. wielrennen. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Residentie orkest. 16.15 Sportreportage. VARA: 17.30 Ome Keesje. 18.45 Reportage wielrennen Zürich. 19.— Klaar, terwyi u wacht. AVRO: 30.15 Operaconcert 21.30 Hoorspel. 23.15 Dansmuziek. EEN PRINSES INGRID HEEFT DOCHTER. KOPENHAGEN (Reuter). De Deense prinses Ingrld heelt gieterenmiddag een dochter gekregen: Vandaag viert onze Koningin Wilhelm ina haar 66ste verjaardag. Heel ons Nederlandse volk juicht. De vlaggen wapperen in elke stacfc in elk dorp van ons vaderland. Wij tooien onze borst met oranje. Wij hebben stof te over om dank baar deze dag te vieren. Weinig vorsten zijn er in de we reld, ook in ons werelddeel overge bleven. Menige troon hebben wij om ziëft werpen, maar onze Koningin mag 6 September gedenken, dat zij 48 jaren geleden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tot Koningin werd ge kroond. Welk een wonder, dat wi) Haar nog in ons midden hebben! De oorlogsjaren waren ook voor Haar zwaar. Maar God heeft Haar, Haar kinderen en kleinkinderen gespaard en Haar weer aan ons volk terug gegeven. Bij de troonsbestijging, nu 48 ja ren geleden, nam de toen 18-jarige Vorstin het woord over van haar Vader: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen!" Wij kunnen dit woord omgekeerd overnemen! „Nederland kan nooit genoeg voof Oranje doen!" Oranje is trouwer geweest aafl Nederland, dan Nederland aan Oran je! Onlangs zei iemanid, die graag van mopperen houdt: „Wij hebben eigenlijk geen Koningin nodig, wij hebben immers 100 knappe kamer leden!" Ja-ja, geen Oranjevorst hebben wij nodig. Weet die goede vriend wel, wat Oranje voor ons volk heeft gedaan in vervlogen ja ren? Het was heus niet zulk een mooi cadeau, toen dat rijke, aan zienlijke Huis van Nassau deze ze ven provincies kreeg. De schatrijke vorst werd immers arm. Zijn vij anden namen zijn bezittingen af» zijn andere eigendommen moest hij verpanden, zijn goud en zilver ver kopen. Zijn zoon werd hem ontsto len, zijn drie broers werden gedood. Als een dier werd hij opgejaagd en tenslotte viel hij door het pistool» schot van een sluipmoordenaar. Maar Oranje heeft dat alles wil len dragen, omdat hij Holland en ons volk liefhad. Mopperaar! Hebt u weieens van imperialisme, dat is van landshonger en machtshonger gehoord? Daar zijn wij op tegen, Natuurlijk! Juist omdat wij tegen imperialisme zijn, dragen wij ons oranjestrikje. Het Huis van Oranje was een schild tegen het Spaans en Frans imperialisme van vroeger eeuwen. Onze Oranjevorsten hebben hun leven veil gehad voor het ide aal, een vrij volk te zijn. U en ik, wy zyn tegen klasseregering. Juist omdat wij tegen klasserege ring zijn dragen wij ons Oranje strikje. Onze Oranjevorsten zijn al tijd het schild der Kleine luyden geweest tegen regententrots en fa milie-heerszucht. Oranje wil zeggen; vrijheid voor ieder onzer binnen het raam der wet! Terwijl Oranje wèg! wil zeggen! wèèr tyrannie en klasse-heerschap pij. Wij hebben in c-nze kloeke Vorstin een grote zegen. De Amerikaan Henry van DIjckê zei eens van Haar: „Zij is oprecht en ronduit, toegewijd aan Haar plicht, zeer scherpzinnig in de ver vulling daarvan. Zij is één van de bekwaamste en verstandigste hoof den van Europa!" Na de Boerenoorlog bezocht een deputatie uit Transvaal ons land en onze Koningin. Eén van hen zeft „Deze Vrouw is de enige man onder de Europese vorsten!" „Spaar Haar, o God, nog menig jaar voor ons volk en Haar Huis! Zij haar levensavond vredig en schoon!'1 TSJENG-TEH IN HANDEN VAN REGERINGSTROEPEN. NANKING. (AFP). - De officiële woord- voerder van de Chinese regering heeft medegedeeld, dat Tsjeng-teh, de hoofd stad van de provincie Jehol, Vrijdag morgen door regeringstroepen is ingeno-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1