Het Koninkrijk herdacht de gebooriedag van zijn Vorstin Den Helder vierde Koninginnedag NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hel geschenk van het Nederlandse volk Göring ,.De Nazi's hebben de oorlog niet gewild'' Inbraak in het distributiekantoor te IJmuiden In de hoofdstad Rede van mr. v. Schaik De viering te Batavia Aled. kinderen hij Koningin Mary Nietgeleerd „Hef Duitse volk is vrij van schuld'' Lord Killearn is tevreden Bevin blijft in Parijs Molotof verlaat Parijs Trekking loterij „Ereschuld en dankbaarheid" Boer vermoordt zijn dochter Portefeuilles der Voorindische regering verdeeld Het schaaktournooi te Groningen 100 000 rantsoenbonnen ontvreemd Prins-regent van België feliciteerde Koningin Wilhelmina Nieuw Amerikaans crediet voor Nederland Prikkeldraad SPORT H.R.C. verliest voor de tweede maal van West-Frisia Een bonte aanéénschakeling van aparte feestelijkheden ZAP—HRC Zwitser Knecht wereldkampioen MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946. 76e Jaargang No. 9830. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Citg. Mij. Holl. Noorderkwartier, Abonnementsprfls per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr, Telefoon K 2230—2345. Overal in ons land ia de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina met vreugde en enthousiasme gevierd. Ook de Overzeese gebiedsdelen herdachten de geboortedag van onze geliefde Vorstin. Hieronder laten we uit enkele plaatsen een aantal indrukken volgen. Daarvóór plaatsen wij een rede van den Voorzitter der Tweede Kamer uitgesproken ter gelegenheid van deze dag van gedenken. eigen hand hebben ons uit de ontredde ring waarin wij zijn komen te verke ren op korte termijn naar boven te heffen. En wal door middel van persoonlijke arbeid, door middel van ingespannen doelmatige en productieve arbeid, die de primaire voortbrenger van de volks rijkdom is. Die arbeid immers en die alleen vermag ons verlichting te bren gen en onze welvaart terug te geven. Maken wij, landgenoten, vandaag der halve het vaste voornemen ons arbeids leven op een hoger en op het welzijn des lands gericht plan te brengen, ge ven wij van stonde ai, aan dit voorne men uitvoering. En volharden wij met taaie wilskracht dan zal zich met zeker heid een wonderlijke ontplooiing van nationale herbloei openbaren, een krachtige herleving in alle delen en in alle kringen waarin de Moeder des Vaderlands zich naar wij weten innig zal verheugen. Dusdoende zullen wij onze jarige Ko ningin een geschenk bereiden waarin deel zullen hebben rijk en arm, oud en jong. Een geschenk niet vergankelijk als de kleurige bloemen van luttele da gen, maar een geschenk dat in zijn duurzaamheid een eerbied wekkende getuigenis zal afleggen van de liefde van ons volk voor zijn vaderland en van de warme genegenheid voor Haar naar wie de gedachten zich thans rich ten. Op deze zonnige dafe stijge de bede van gans Nederland omhoog, dat Hare Majesteit Koningin Wilhelmina als draagster van de kroon van ons groot koninkrijk maar tevens ais gelukkige moeder te midden van hare kinderen en kleinkinderen nog lang gespaard moge blijven. Misschien wat minder uitbundig dan verleden jaar toen de verjaardag van H.M. de Koningin samen viel met een welhaast grenzeloze bevrijdlngsroes, maar zeker met waardige Ingetogen vreugde vierde Amsterdam zijn koninginnedag. De stad vertoonde weer het bekende beeld van vlaggen, wimpels, optochten en met oranje getooide burgers. Voor de jeugd waren op talloze plaatsen buurt feesten georganiseerd. In de Nieuwe Kerk op de Dam gingen ds. Lans en ds. Volger in een speciale kerkdienst voor, zowel in het Ajajx- als in het Olympisch Sta dion werden sportwedstrijden gehouden en in het hartje van de hoofdstad en eigenlijk het hartje van ons land, op da Dam voor het Koninklijk Palels, volgde van 9 uur des morgens af een steeds groeiende menigte de officiële feestelijk Landgenoten, Gebeurtenissen en gedenkdagen, die hoofd* en hart van alle Nederlandera vervullen, behoren tot de grote zeld- saamheden. De dag van heden mogen wij daartoe zonder gevaar voor tegenspraak reke nen. De 31ste der maand Augustus is één dier gedachtenisdagen, die ons, Neder landers, sterk ontroert en altijd weer opnieuw ontroert. Dat vindt zijn oorzaak niet allereerst dn de omstandigheid, dat het onze Ko ningin is, maar veeleer hierin, dat het de persoonlijkheid van onze Koningin Wilhelmina is, wier geboortedag wordt gevierd. Verder zei hij o.a.: „Verjaardagen plegen met het geven van geschenken gepaard te gaan. Zou het Nederlandse volk op deze dag niet een passend geschenk aan de jarige kunnen aanbieden? Ik meen dat zulks mogelijk is, en dat dit geschenk een waarlijk algemeen ka rakter zou kunnen dragen. Laat ik u zeggen wat ik bedoel. Wij bloeden nog steeds uit de diepe wonden, die da oorlog en de meedogen loze vernielzucht van den vijand ons hebben toegebracht. Met dankbaarheid mogen wij welis waar getuigen dat sinds de bevrijding de stoffelijke en maatschappelijke om standigheden zowel door eigen initiatief als door de onschatbare hulp van an deren aanmerkelijk zijn verbeterd en dat ook het intellectueel leven, kunsten en wetenschappen geleidelijk weder be ginnen te ontluiken. Maar wij zijn niet blind voor het feit. dat er in menig opzicht nog bittere nood heerst. Wat is er niet een gebrek aan allereerste levensbehoeften, met na me aan kleding en schoeisel, hoe ar melijk en erbarmelijk zijn duizenden en tienduizenden nog gehuisvest, hoe ve len nog verstoken van een huiselijk in terieur dat ook maar aan de eenvoudig ste eisen beantwoordt. Het leven is duur en de lasten zijn zwaar. De spo ren van de zware beproevingen in de voorafgegane jaren blijven in brede la gen hun stempel drukken op het le vensgeluk. En de mede daardoor bij sommigen veroorzaakte zedelijke en geestelijke verzwakking kan niet an ders dan bezorgdheid wekken. Is het dus niet ons aller taak ons tot het uiterste in te spannen opdat uit de ruïnes van het verleden het nieuwe le ven naar hetwelk wij zo vurig verlan gen, in snel tempo oprijze? Ik hoop dat allen tot wie ik spreek van mij zullen willen aanvaarden, dat wij Nederlanders het grotendeels in heden. Daa^ prijkte weer het vertrouwde feestelijke beeld van de muziektent, waar- In de Amsterdamse Postharmonle ander half uur lang vaderlandse liedjes speelde, besloten met het Wilhelmus om kwart over elf uur. Bereden politie zette daar na de gehele Dam af, ln afwachting van een militaire parade. Vijf tot tien rijen dik stelde het publtek zich langs de straat op, iedere lantaarnpaal vertoonde het bij deze gelegenheden bekende trosvorm'ge aanhangsel van Jeugdige Amsterdammers die ook de muziektent als een goed van pas komende tribune bestormden en op de ere-tribune tegenover het Dam-plant- soen stelden zich ln twee rijen officieren op van de Gezagstroepen voor het in ogenschouw nemen van de naderende parade-troepen Naast den bevelhebber der eerste mi litaire afdeling, kol. F. J. H. Dudok van Heel, die de parade afnam, stonden luit.- kolonel C. W. L. Baron van Boetselaar, de wnd.-burgemeester van Amsterdam, de heer B. C. Franke, met zijn ambtsketen en anderen. Precies te half twaalf naderden uit de richting van het Centraal Station de eer ste troepen, voorafgegaan door het Staf- muziekcorps van de Amsterdamse Poli tie. Daarop volgde de colonne-comman dant Territoriale troepen, majoor W. Den ker, met een afdeling soldaten, die stram marcherend, de hoofden naar rechts, de tribune passeerden, terwijl het muziek corps zich aan de zijde van het plantsoen opstelde onder het spelen van marsmuziek, achtereenvolgens passeerden daarop ma trozen van de Koninklijke Marine, een afdeling Marva's, Territoriale Gezags troepen en tot slot een repatriërlnga- groep van het Vrouwelijk Hulpkorps. BATAVIA (ANP—ANETA) Bij de pa rade, welke ter gelegenheid van de ver- Jaardag van H.M. de Koningin gehouden is zag men de kleurrijke rokken van de Seaforth Hooglanders en de witte uni formen van de Nederlandse Wrens en hoorde men muziek van de Seaforth „Pie- Brochs". Britse détachementen van de Royal Navy, Mariniers, Brits-Ir.diërs, Ne derlandse Stoottroepen en Nederlands Marine-personeel namen er aan deel, ter wijl daarboven RAF- en Nederlandse Da- kota's, Mitchells, Thunderbolts en Mu stangs ln formatie vlogen. De parade werd afgenomen doof dr. Van Mook. Op het platform waren ook aanwezig generaal Manserght, luit. generaal Spoor, vice-admlraal Plnke, de Britse consul-generaal Mackereth en nog andere hoge autoriteiten. LONDEN. Z«s-en-twintig Nederlandse kinderen, die momenteel in Engeland verblijf houden, waren door Koningin Mary uitgenodigd om op Sandringham te komen. Deze invitatie -dde ter gelegen heid van de T van Koningin Wilhelmina. De kinderen - ta bij deze gelegen heid een oud-Nederlands liedje, stam mend uit de tijd van de Vrijheidsoorlog tegen Spanje. De 17-jarige Dini Beltman uit Gronin gen werd aangewezen om Koningin Mary een bouquet te overhandegen en haar enige woorden toe te spreken. Dini verklaarde uitgekozen te zijn om dat zij de langste was. Geen visserslatijn! Op het strand, ter hoogte van de Wassenaarse slag, werd door een visser een zeldzame zonnevis gevonden. Het exemplaar, dat 30 kg weegt, zal aan het Haagse schoolmuseum worden afgestaan. Ned„ Fotobur. P. NEURENBERG. (Reuter). - Göring was de eerste der 21 beklaagden te Neu renberg, die ztJn .laatste pleidooi voor het tribunaal hield. HU zeide dat de geschiedenis eens zou uitmaken dat de nazi's de oorlog niet hebben gewild. HU verzekerde dat „het Duitse volk vry van schuld" is. Göring viel de prosecutie aan en zeide, dat deze in haar laatste redevoeringen de verdediging en getuigenis als volko men waardeloos had behandeld. Het in- ternatonale recht moet uniform zijn en dus nu op Duitsland worden toegepast. Zijn stem verheffend zeide Göring, dat hij nooit bevelen tot een moord of wreedheid had gegeven. Hij leverde ertfiek op de politiek ten aanzien van Duitsland. „De industre wordt ontmanteld en andere activa worden aan andere staten overgedragen", aldus Göring. Hij vervolgde: „Geen staat heeft ooit de aandacht van het Reich gevraagd voor het feit, dat nazistische activiteit zou worden gestraft en vervolgd. Indien men thans in- dividuëel ter verantwoording roept, kan men niet tevens het Duitse volk straffen Hij sprak met de meeste nadruk de bewe ring tegen, dat de nazi's de volkeren tot slaven wilden maken. Vervolgens sprak Hess, die zijn pleidooi zittend mocht uitspreken: „Het was mij een genoegen, dat vele jaren van mijn leven zijn doorgebracht werkend onder de stralendste zon, die sinds duizend jaar SINGAPORE. (ANP Aneta). - Lord Kil learn, die uit Java te Singapore is aange komen, beschreef de inleidende en infor- matorische besprekingen, welke hij ge voerd heeft, als „zeer succesvol". PARIJS (Reuter). - Een lid der Britse delegatie ter Parijse Vredesconferentie heeft verklaard, dat Bevin, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, voor het ogenblik in Parijs blijft, in elk geval zal hij niet voor de aanstaande bijeen komst der Grote Vier in het begin van de volgende week naar Londen terug keren» aldus de zegsman. voor mijn volk heeft geschenen". Hij zei de niets te betreuren en dat hij op de zelfde wijze zou handelen, als hij op nieuw zou kunnen beginnen, zelfs „Indien ik wist, dat ik mijn leven op de brandsta pel zou moeten beëindigen". Hij zeide te weten, dat de Almachtige hem on schuldig zou verklaren. Hij overschreed de toegestane tijd van tien minuten. Molotof, de Russische volkscommissaris van buitenlandse zaken, is Zaterdag per vliegtuig uit Parijs naar Moskou vertrok ken Men vermoedt, dat Molotof enige dagen op het Kremlin zal doorbrengen, alvorens naar Parijs terug te keren. In Britse diplomatieke kringen is men niet geneigd, deze reis naar Moskou als Iets „ongewoons" op te vatten Vrijdag is ten overstaan van notaris J. Zwart te Amsterdam de trekking geschied van de loterij, georgani seerd door het comité „Ereschuld en dankbaarheid". De baten van deze loterij worden aangewend ten behoeve van Ned. militaire oorlogsslachtoffers, invali den en weduwen. Ie prijs, no. 36546, bm jacht; 2e prijs no. 27770 bm jacht; 3e prijs no. 5418, radiotoestel; 4e prijs no. 3276, 500.de overige prijzen vielen op de nummers: 56261, 44054, 39720, 41460, 29702, 36314, 58446. Te Roozendaal heeft zich een afschuwe lijk drama afgespeeld De boer C. P. heeft er zijn 21-jarige dochter, die de laatste jaren niet geheel normaal was, door wur ging van het leven beroofd. Reeds maanden lang had hij haar in een alkoof opgesloten gehouden. De dader heeft be kend. Naar officiëel wordt bekend gemaakt, heeft veldmaarschalk Lorrf Wavell te New Delhi de portefullles voor de nieuwe interim-regering in India als volgt ver deeld: Pandit Nehroe (president van de Congrespartij): minister-president Bui tenlandse zaken en betrekkingen met het Gemenebest, Sardar Baldev Singhl: defensie. Sardar Vallabhal Patel: bin nenlandse zaken en voorlichting. Dr. John Matthal: financiën. Asaf All: verkeer. Dr. Rajendra Prasad: land bouw en voedselvoorziening. Jagjlvan Ram: arbeid Slr Shafast Ahmad Khan: gezondheid, onderwijs en kunsten. Syed All Zaheer: Justitie en luchtvaart. C. Rajagopalacharl: nijverheid en be voorrading Sarat Chandra Bose: open bare werken en mijnbouw. H. Habba: handel. De nieuwe ministers zullen vandaag worden beëdigd De beslissende week. Heden Maandag begint de laatste etappe van de grote wedstrijd in Gro ningen. Dr. Euwe en Botwinnink gaan de laatste week in met een gelijk aan tal punten, ni. 11 Wij geven hier de partijen, die beide spelers nog voor de boeg hebben. Botwinnik moet nog spelen tegen: Yanofski. Kottnauer, Christoffel, Gui- mard en Najdorf. Dr. Euwe zal nog ontmoeten: Stoltz, Flohr, Tartakower, Kotov en Vidmar. Het programma van Euwe lijkt ons zwaarder. Vooral de partij tegen Ko tov lijkt ons moeilijk, want wie de prachtige partij naspeelt, die Kotov van Botwinnik heeft gewonnen, zal verrast zijn over het fraaie spel van Kotov. Het zal een spannende schaakweek worden. Toen Vrijdagmorgen de werkster van het distributiebureau aan de P. J. Troelstraweg te IJmuiden het gebouw binnentrad, kwam zij tot de ontdekking, dat de deuren van schrijfbureaux en de kasten waren geforceerd en de kluisdeur open stond. Na een onderzoek door de politie is komen vast te staan, dat ont vreemd werden 20.000 rantsoenbonnen suiker, voorts bonnen voor 20.000 halve rantsoenen margarine, 20.000 halve rantsoenen vet, 40.000 rantsoenen tabak. Verder een aantal brandstoffenkaarten, bonnen voor rijwiel-binnen- en buitenbanden en een klein bedrag aan geld. Omtrent de daders is nog niets bekend. De prins-regent van België heeft het volgende telegram aan Hare Majesteit Koningin Wlhelmna gezonden ter ere van Haar verjaardag: „Uwe Majestet gelieve ter gelegenheid van Uw verjaardag mijn beste wensen voor U zelf en voor Uw land te aanvaarden". Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat Ame rika een crediet van 20 millioen doUar aan Nederland heeft verleend voor de aankoop van Amerikaanse surplusvoorra- den in bet buitenland Het crediet zal be schikbaar zijn tot 1 januari 1948, terwijl het van 1952 tot 1976 zal dienen te worden afgelost. De rente ts 2 3/8 procent. AFP). Na de drie achtereenvolgende verkiezingen, waarmede wij dit jaar opgeknapt werden, is het kiezen ons en vooral de Overheid zó na aan het hart gegroeid, dat we er bijna niet meer buiten kunnen! Vandaar, da» ons binnenkort bij de beste ding van enkele bonsoorten de keus gelaten wordt tussen het éne en het andere artikel; zo zullen we mogen kiezen tussen jam en suiker; tussen marga rine en vet. Weliswaar betekent dit in feite niets nieuws onder de zon, want we mochten al eerder kiezen tussen sigaren en siga- retten( al zijn er nu al sinds weken met geen mogelijkheid sigaretten te koop!) Er is ook weer een bon toegewezen voor het kopen van metalen keukengerei; dan mogen we kiezen tussen een lepeltje en een vorkje; want voor twee punten, die de waarde van die bon vertegenwoordigt, zullen we moeilijk kookpannen, braad pannen, ketels enz., enz. kunnen kopen; hier zal dus de keus niet zo heel lastig zijn! Maar laat ons niet mopperen; die gelegenheid om zelfstandig te kunnen kiezen is toch inderdaad een zij het ook aarzelende stap in de goede richting. Vandaag is het vet-margarine en jam-suiker, waartussen we de keus hebben; morgen wordt het misschien een keus tussen bóven- en/of onderkleding; straks tussen een paar schoenen en een herenhoed. En tenslotte zal dan de keus komen tussen distributie en vrije aankoop. Nu, deze laatste keus zal wel voor niemand bezwaren op leveren! P. RIKKER. Ook de tweede maal wist H. R. C. tegen West-Frisia geen succes te boe-g ken. Het werd nu een 71-nederlaag. In™ het veld waren de elftallen vrijwel gelijk, hoewel het niet te ontkennen valt, dat de Enkhuizenaren duidelijk het klasseverschll lieten zien. Hun aanval len waren geraffineerder en fijner van opzet en als wij er dan nog bij ver melden dat de H. backs deze middag nergens waren, dan is de nederlaag gauw verklaard. Het blijft nu éénmaal een grote fout om te blijven spelen op goede wedstrijden uit het afgelopen seizoen. Sommige spelers van H. R. C. menen dat en het gevolg ls, grote gaten door onvoldoende dekking en het re sultaat doelpunt op doelpunt. Een pluim verdient Carsjens, die verschil lende malen goed redde, en er niets aan kon doen dat de rechtsachter vergat bij te springen, toen hij in moeilijke situatie een kanjer keerde. Eén doelpunt van W. F. was buitenspel. Pirard was dit maal de aanvalsleider. Men kan niet verwachten, dat de jongens direct op e'kaar zijn ingespeeld. Maar de hon derden Enkhuizenaren zagen direct, dat hier een klasse-speler aan het werk was. Hij was niet gelukkig, maar had evengoed drie doelpunten kunnen maken. Hij miste een penalty en beukte éénmaal de lat. Nieuwstadt redde de eer Ondanks de nederlaag zijn wij er van overtuigd dat, wanneer ook de z.g. „oude rotten" weer serieus hun training hervatten, H. R. C. tot goede dingen in staat is Het was in ieder geval een goede les. De uitslagen van de adspirantenwed- strijden van Zap en H. R. C. zijn als volgt: Zap A—HRC A 11—2; Zap B—HRC B 3—2; Zap C—HRC C 1—2; Zap D— HRC D. 07. Dat de A-adspiranten van HRC zo'n grote nederlaag hebben geleden, ligt aan het feit, dat de adspiranten haast allen naar de Junioren zijn overgegaan. HELDER—SNEEK. De Helder-adspiranten speelden tegen Sneek. De uitslagen waren: Helder A—Sneek A 7—1; Helder B— Sneek B 31; Helder CSneek C 0—0; Helder D—Sneek D 0—3; Helder E— Sneek E 0—0. Wielrennen De Zwitser Knecht won gisteren het wereldkampioenschap op de weg voor professionals. De oud-kampioen Marcel Kint werd tweede, terwijl onze landge noot Schulte als vijfde eindigde. Schulte, door pech achtervolgd, dwong de be wondering af van het publiek, door alleen rijdend een minutenach terstand ln te halen. Vooren, Middelkamp en Schellin- gerhoudt werden door pech gedwongen op te geven Bij de amateurs zegevierde de Frans man Auby voor Stettler (Zwitserland) en Van Kerkhove (België). De Nederlandse ploeg speelde geen rol van betekenis. Kleefstra en Verhoeven werden ex aequo 12e geklassificeerd, terwijl van Beek en Voortlng de strijd staakten. De viering van de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina werd in feite Vrijdagavond reeds in gezet door een mooi concert door het Helders Mannenkoor vanuit de Mu ziektent in het Julianapark. Het was een heerlijke avond, die een groot aan tal stadgenoten lokte naar het stille park, waar op het kleine eiland van licht de heer Leewens zijn mannen liet jubelen. Mevr. NijmeijerMoorman be geleidde aan de piano. Het waren schone klanken, die de luisterende me nigte te genieten kreeg, en vooral het laatste nummer, Verhulst's Vlaggend, bracht allen in de rechte feeststemming. Dit concert was een waardig begin van deze tweede Koninginnefeesten in een vrij Nederland. Vlaggepara.de. De Koninginnedag zelf begon niet zo aantrekkelijk. Toen de stad ontwaakte was het blauw van de hemel verborgen achter zware regengordijnen, die maar niet wilden wijken. Achter menige deur stond het rood-wit-blauw gereed, en toen om half negen het Oranjezonnetje alsnog ging schijnen, wapperden alras van de meeste huizen de vlaggen vro lijk in de stijve wind. Om negen uur werd voor het Com- mandementsgebouw aan de buiten haven de Vlaggeparade gehouden, die ter gelegenheid van deze feestelijke dag werd opgeluisterd door het Stede lijk Muziekkorps. Voor het hek stonden honderden belangstellenden, die vol be wondering toezagen, hoe kranig het kleine detachement mariniers de ge geven orders opvolgde. Onmiddellijk na het hijsen van de vlag zette het Stedelijk ons volkslied in. Gelijktijdig waren op alle in dienst zijnde schepen de pavoiseringsvlaggen gehesen. Nadat het muziekkorps een ko raal gespeeld had, volgden nog enige pittige marsen, met als laatste „onze" Defileermars. De wacht rukte in, en het Stedelijk trok stadwaarts, met achter zich velen van hen, die de Vlaggepa rade hadden gadegeslagen. Er werd een rondgang door de stad gemaakt, waar het ook in de morgen uren flink druk was. De meeste fees telijkheden vonden 's middags plaats, en wij hebben getracht overal even eén indruk op te doen. Van alles wat. Tussen één en twee uur startten enige honderden wandelaars voor de tochten t?r gelegenheid van het 10-jarig jubileum der Duinkanters. Om twee uur begon nen de kanowedstrijden van de water sportvereniging H. W. N., die werden gehouden bij het clubhuis aan de Binnenhaven. Een veertiental kano's in een drietal klassen namen er aan deel. Aan de wal en op een speciaal daarvoor „veroverde" landingsboot" keken een paar honderd stadgenoten belangstellend toe. Omstreeks half drie klonken daar vanuit de verte vrolijke klanken, die voortgebracht bleken te worden door Op instigatie der vakverenigingen hebben 20.000 betogers te Cherbourg op tocht gehouden tegen de hoge kosten van levensonderhoud. het Muziekkorps van het Leger des Heils, dat aan het hoofd marcheerde van een ware optocht, georganiseerd door de immer actieve buurtvereniging „Visbuurt". Trouwens niet alleen deze buurtvereniging was actief, want we zagen in vele straten en wijken versie ringen en kinderfeesten. Er was nog meer te doen! De her boren marinesportvereniging „Zee macht" organiseerde onderlinge wed strijden op het Onderzeedienstterrein, met eraan verbonden een z.g. grachten loop, en tot besluit een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Ook onze Helderse K. N. M. V -ers hebben de middag op gepase wijze door gebracht. De z.g. puzzle- of oriënte- ringsrit, waaraan werd deelgenomen door een 35 rijders, werd een succes. Nogmaals muziek! Voor de avond begon was het weer het Stedelijk, dat zich horen liet, dit maal om de binnentrekkende wande laars aan de linie op te halen en naar de Roskam voor te gaan, waar het Ju bileum der Duinkai^Jers feestelijk werd gevierd. Ook dit trok de nodige be langstelling van de zijde van het pu bliek. Zelfs op het uur, waarop doorgaans de drukte in de stad tot het uiterste mi nimum terugloopt, zo tussen zes en zeven uur, bleef het op straat vrij druk. Tegen half negen concentreerde zich een flinke menigte in en om het Julianapark, waar het Stedelijk Mu ziekkorps de dag besloot met een tent concert. Wij schatten het aantal luiste raars op zeker drieduizend, een aantal dat nog groter was dan het getal toe hoorders op Vrijdagavond. Met mede werking van de tambours en pijpers van de Oranje-Garde werd een keurig concert gegeven, dat aan de populaire kant gehouden was. Het programma werd besloten met de oude vertrouwde Taptoe op de mooie melodie van Bort- nianski. Er kwamen echter nog een paar toegiften: een vlotte feestpotpourri en evenals bij de vlaggeparade de Defilieermars. Het gehele park en de omgeving ervan waren vervuld van de militante en harmonieuze klanken, die door het muziekkorps en de Oranje- gardisten op enthousiaste wijze werden voortgebracht. Tot besluit volgde het Wilhelmus, waarna het publiek met een klaterend applaus dank bracht voor het gebodene. Langzaam verspreidde zich de menigte, alsof zij node afscheid nam van de feestelijke sfeer, geschapen door de muziek. Tot na middernacht... Elders in de stad waren op verschil lende plaatsen door de buurtverenigin gen nog avond-feestelijkheden georgani seerd, waarvan de drukte eerst afnam, toen volgens de klok en de kalender Koninginnedag 1946 reeds tot het ver leden behoorde. Al waren dan op deze dag geen algemene feesten georgani seerd, toch droeg de stad, dank zij de activiteit der verschillende verenigin gen, een feestelijk karakter, de viering van de verjaardag van onze Lands vrouwe waardig. (7tc vervolg stadsnieuws pag. 2.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1