Eén jaar bezetting van Japan Rusland wenst U.N.O.rzetel in Europa NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERJNGEN EN ANNA PAULOWNA Nieuwe Bonnen Geen overeenstemming tussen Grote Vier Uitstel van algemene vergadering? Russische voorstellen Genève of Parijs U.N.O.-zetel naar Europa? Immigratiemogelijkheden in Brazilië Arrestatie van Mohaimedaansen leider? Olympische Winterspelen te St. Moritz Luthers trouwring voor een windjack Het Amerikaans-Joego- Slavische incident Een nieuwe lijn Canada Rotterdam Engelandvaarders verraden PRINS BERNHARD ONGEDEERD BIJ AUTOBOTSING Rijvergunningen blijven EUWE EN B0TWINNIK WEER GELIJK Hoogspanning te Groningen Weerberlcb» Rapport over Ned. Unie gereed Geen bonnen meer voor babvoakketten Amsterdam'* nieuwe busgemeester Mr. 'd Ailly Amerikaansche schoenen zonder bon Stadsnieuws Frits Schakels' Revue 2600 meter elastiek in beslag in Casino Mac Arthur's arbeid in het Verre Oosten 9.000.000 verplaatst personen Vrouwenkiesrecht genomen Conferentie-avond N.E.Z. DONDERDAG SEPTEMBER 1916. 70e Jaargang No. 9*33. UELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 11 cent per m.m.familieberichten 17 cent per m.m. Contactadvertenties speciaal tarief. Hoofdr BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ditg. Mij. HolL Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. PARIJS, 4 Sept. (Reuter). De minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn voor de tweede maal ter Pa- rtfse Vredesconferentie bijeengekomn. Wisjinsky nam in plaats van Molotof aan de bespreking deel. Afgevaardigden hebben na afloop der vergadering mede gedeeld, dat de bespreking was gewijd aan de kwestie van het uitstellen van de algemene vergadering der V.N. Er werd geen overeenstemming bereikt. De Sowjet-Nnie deed drie voorstellen 1. Uitstel der algemene vergadering tot midden of eind November; 2. De ver gadering zal te Parijs of Genève worden gehouden; 3. Indien de Vredesconferen tie te Parijs tot na 23 September duurt zullen de conferentie en de algemene vergadering tegelijkertijd worden ge houden. Wisjinsky haalde een brief aan van den secretaris-generaal der Vredesconferentie. Du Pare, waarin wordt verklaard, dat het verkieslijk is de algemene vergade ring der V.N. uit te stellen en een datum 20 October vast te stellen voor het einde der Vredesconferentie. In de brief wordt verklaard, dat, indien de belde bij eenkomsten tegelijk worden gehouden, 12 tolken en technische leden van de staf der V.N., die thans te Parijs zijn, naar New York zouden moeten gaan. Tijdens de hierop volgende discussie bleek, dat Wisjinsky Genève verkoos bo ven Parijs. Byrnes en Bevin waren bei den gekant tegen uitstel der algemene vergadering en tegen het houden er van te Genève. Bidault kon zich verenigien zowel met het voorstel tot uitstel als tot het houden der vergadering te Genève op voorwaarde, dat alle leden der Vre desconferentie te Parijs en der V.N. zou den worden geraadpleegd en het meren deel zijn goedkeuring hieraan zou hech ten. Bevin was ook van mening, dat er op geen voorwaarde een beslissing moet worden gedicteerd door de vier grote mogendheden en dat elk voorstel der Grote Vier d<» gemeenschappelijke goedkeuring moet hebben van de meerderheid van de Vredesconferentie als van de V.N. Hierin werd hij gesteund door Byrnes. Daar Wisjinsky op zijn standpunt bleef staan, besloot men uiteen te gaan, met dien verstande, dat Bidault een nieuwe bijeenkomst zou beleggen, indien er een wijziging in de meningen of omstandig heden was opgetreden. Men besloot te vens, dat de Chinese afgevaardigde Wang Sjih Tsjieh als vijfde lid van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken en de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, als president der algemene vergadering der V.N. uitgeno digd zouden worden de bijeenkomst bij te wonen, indien deze samen zou wor den geroepen. Byrnes was van mening, dat het aan Trygve Lie, als secretaris-generaal der V N., was een verder initiatief te nemen, indien hij dit wenste. Hij had zijn assistent-secretaris naar Parijs ge zonden om de wensen der conferentie te vernemen, zonder twijfel zou hij verdere stappen doen, wanneer deze zijn verslag had uitgebracht. Reuters diplomatieke correspondent, Sylvain Mangeot, schrijft: „De heden gehouden bijeenkomst der Grote Vier onthult voor de eerste maal officiël de neiging aan de zijde der Sow- Jet-Unie om het eigenlijke hoofdkwar tier der V.N. naar Europa te brengen en by voorkeur naar Genève." Het Britse standpunt, weergegeven door leden der Britse delegatie, is, dat de beste oplossing voor het dilemma, dat door het samenvallen der beide vergade ringen wordt gevormd, zou zijn de ver gadering der V.N. of op de vastgestelde datum te houden, of zeer kort daarna, en wel met een beperkte agenda. Men is van mening, dat de agenda be perkt zou moeten worden tot dringende aangelegenheden als het aannemen van de begroting der V.N., de verkiezing van Bij zijn bezoek aan België heeft Joan Nevas de Fontoura de minister van bui tenlandse zaken van Brazilië ver klaard, dat, teneinde de Braziliaanse in dustrie verder te ontwikkelen er plaats is voor 100.000 Belgische en Nederlandse immigranten. De minister voegde er aan toe, dat er ln zijn land nog plaats is voor 40 mil- lioen mensen van goeden wil. De bijzondere correspondent van de Daily Mail" in New Delhi schryft, dat de Interimaire regering van Pandit Neh- roe een massale arrestatie van Moham medaanse leiders, met inbegrip van Djinna en zijn medewerkers, overweegt en hiertoe zal overgaan indien de golf van. ongeregeldheden en moordpartijen, die over Brits-Indië gaat, niet spoedig gestuit wordt. In Bombay zijn gisteren tot dusverre 60 gewonden en 12 doden gevallen als gevolg van ongeregeldheden. nieuwe leden en het bestuderen van rap porten over de permanente zetel der VN. Een volledige bijeenkomst zou dan op een latere datum waarschnijltjk in het begin van het volgende jaar kunnen worden gehouöen Het standpunt van Zwitserland is Maan dag j.1. tijdens een interview duidelijk uiteengezet door den Zwitsersen minis ter van Buitenlandse Zaken, Petitpierre. Zwitserland zou het verwelkomen, in dien een afdeling der V N. te Genève zou worden gevestigd, aldus Petipierre, maar hy was van mening, dat het hoofdkwar tier in de V.S. moest biyven. Dit zou echter niet de mogelijkheid van het hou den van een algemene vergadering of by- eenkomsten van de Veiligheidsraad in Zwitserland, uit redenen van gerief, uit sluiten. In een Woensdag gehouden zitting van het Intern. Olympisch Comité werd met algemene stemmen de Zweed Sigfrid Edström tot president van het I.O.C. ge kozen als opvolger van cfen in de oor logsjaren overleden graaf de Baillet La- tour. Tevens werd definitief vastgesteld dat de Olympische Winterspelen in 1948 te St. Moritz zullen worden gehouden en wel in begin Februari van dat jaar. De Amerikaanse sportorganisator Avery Brundage werd tot vice president van het I.O.C. benoemd. Een ek-politieke gevangene uit een kamp in Duitsland vond in Dresden eens een kistje met sie raden, waaronder zich een mas sief gouden ring bevond, d'e aan de bovenzijde een crucifix draagt met de Christus-figuur, geflankeerd door een lans, en aan de voet van het corpus een kop met tiara. Tevens nog een geeselkolom, koorden en zwaard, een ladder en een hamer. Op de kop van de ring, waar twee kruisbalken elkaar snijden, be vindt zich een klein Boheems steentje.. Binnen in de ring de inscriptie: De Martin Luthero Catharina v. Boren 13 Juni 1525. Dit is de trouwring van Maar ten Luther, zo neemt men aan. De vinder nam het kleinood mee en ruilde het later met een land- en lotgenoot, een zekeren B. uit Venlo, wien de ring toe vallig paste, voor een windjack en een paar schoenen. De waarn. minister van buitenlandse zaken der V.S., Clayton, heeft verklaard, dat de V.S. bereid zijn het incident van het neerschieten der Amerikaanse vliegtuigen boven Joegoslavië als geëin digd te beschouwen, indien Joegoslavië een behoorlijke schadevergoeding be taalt. Hij zeide, dat maarschalk Tito zijn spijt had betuigd en zijn regering on voorwaardelijk had opgedragen niet te vuren op enig vliegtuig, zelfs indien het geen acht zou slaan op door Joegosla vische vliegtuigen gegeven signalen. De Cunard White Star Line heeft de opening aangekondigd van een nieuwe scheepvaartdienst tussen de Oost-Cana- dese havens en Antweppen, Rotterdam en Amsterdam. Die dienst zal worden onderhouden door de White Star Line. De eerste afvaart a zullen geschieden op 22 October van Montreal en op 15 October van Antwerpen. LEEUWARDEN. - Het Byzondere Ge rechtshof te Leeuwarden behandelde de zaak tegen P. c. Schmidt Crans, voor malig majoor der marechaussee, destyds districtscommandant der njksveldwacht te Leeuwarden; T. Hoekstra, wachtmees ter der Koninkiyke marechaussee te St. Johannesga en G. Vollema, schipper by de politie te water, wonende te Echten. Hoekstra en Vollema was tenlaste ge legd, dat zy in de maand October 1940 te Delfstrahuizen gezamenlijk een drietal personen hebben gearresteerd, die van een nachtelijk verbüjf op het Tjeukemeer terugkeerden. Onder deze drie personen waren twee officieren van het Neder landse leger, die een opdracht hadden van de NederTandse regering te Londen en van het Tjeukemeer door een vliegtuig zouden worden gehaald. Hoekstra en Vollema stelden zich in verbinding met P. C. Schmidt Crans, die bevel gaf de gearresteerde personen over te brengen naar Joure en hen daar aan de Duitsers over te leveren. Het gevolg was, dat een der drie personen en wel A. R. J. van Hamel werd doodgeschoten. De procureur-fiscaal, mr. Lasonder, eiste tegen Hoekstra 3 jaar, tegen Vol lema 1 jaar met aftrek en tegen Schmidt Crans 10 jaar. Het Hof weigerde de ge vraagde in vrijheidstelling van de beide eerste verdachten. De moeder van de in 1934 ge boren Dionne-vijfling in Onlario (Canada) heeft thans het leven ge schonken aan haar veertiende kind. ,.Ik zweer trouw aan de Koningin". 86 Officieren van het Corps Mariniers werden op de Coolsingel te Rotterdam beëedigd. Z. K. H. Prins Bernhard is geheel on gedeerd gebleven bij een auto-ongeval, dat hem gistermorgen te Londen is over komen. Toen de Prins, in gezelschap van zijn adjudant en twee Nederlandse officie ren, per auto van het vliegveld „Hen don" kwam, geraakte de auto in botsing met een Nederlandse leger-vrachtadto. De auto van den Prins werd zeer zwaar beschadigd, doch zowel Prins Bernhard als de officieren, die hem vergezelden, bleven ongedeerd. Toen Prins Bernhard bij het hotel „Brown" aankwam, was hij vrolijk en glimlachte hij, aldus seint een verslag gever van het ANP. Volgens mededeling van één der in zittende officieren gebeurde het ongeval bij de Berkley Square, in de buurt van het hotel, waar het gezelschap verblijft. De bestuurder van de Nederlandse legervrachtwagen, die in botsing kwam met de auto van den Prins, heeft het volgende verklaard: „Mijn wagen slipte en toen ik probeerde te stoppen, kwam ik in botsing met de auto van den Prins. De Prins trachtte eveneens te stoppen, maar het was reeds te laat." Kort na het ongeluk ontving P.'ins Bernhard veel bezoek in zijn hotel in het West-End van Londen. Het ministerie van verkeer deelt ons mede, dat over de mogelijkheid van op heffing van de rijvergunningen voorals nog niets vaststaat. In overweging is een maatregel, waardoor het autorij den aan minder administratieve bepa lingen zal worden gebonden. In ieder geval zal het „vrij" rijden op Zondag nog niet worden toegestaan. Dit met het oog op de toestand van het wagen park in Nederland. De bepalingen over het gebruik der rijvergunningen blij ven dus onverkort van kracht. Boven dien zal het toezicht op de rijvergun ningen verscherpt worden, daar bij K. B. de wet „gebruik vervoermidde len" van 1939 opnieuw in werking is getreden. De spanning in Groningen is nog steeds stijgende. Met nog twee ronden te spelen staan Euwe en Botwinnik gelijk bovenaan met 13% punt. De twee partijen moeten dus de beslissing brengen. Tartakower en Kotov, de twee tegenstanders die Euwe nog te bekam pen krijgt zijn lastige tegenstanders. Botwinnik moet nog spelen tegen Gui- mard en Najdorf, waarvan vooral de laatste nog best voor een verrassing kan zorgen. De uitslagen van Woensdag waren: Botwinnik wint van Christoffel. Euwe remise met Flohr, Kotov wint van O'Kelly, Kottnauer wint van Den ker, Szabo verliest van Lundin, Tar takowerBernstein remise, evenals YanofskiBoleslavski en Guimard Steiner. Afgebroken werden Stoltz Vidmar en Najdorf— Smislov. Smislov staat nu-op de 3e plaats met 11 punten en 1 afgebroken partij. Szabo heeft 10 punten. In de heden te spelen voorlaatste ronde speelt Euwe met wit tegen Tar takower en Botwinnik met wit tegen Guimard. Op de laatste dag volgen dan nog NajdorfBotwinnik en Kotov Euwe. Inderdaad mag hier sprake zijn van „hoogspanning". IETS KOELER. Weersverwachting geldig tot Donder dagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Geleidelijk afnemende wind tussen Z.O. en Z.W. Iets koeler dan gisteren. 's GRAVENHAGE. - Naar wij vernemen is cfe op verzoek van het driemanschap door prof. ir. W. Schermerhorn benoem de commissie gereed gekomen met haar rapport over de Nederlandse Unie en haar driemanschap, de heren mr. L. Eintho- ven, mr J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay. Het rapport is ter perse. Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat na 8 September a.s. geen bonnen voor babypakketten meer zul len worden uitgereikt. Zij, die nog in het bezit zijn van een bon voor een babypakket, kunnen de ze nog tot en met 14 September a.s. bij een winkelier inleveren. Binnen kort zullen nadere mededelingen vol gen betreffende een nieuwe regeling krachtens welke men de artikelen, welke in het babypakket worden ver strekt, kan verkrijgen. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. A. J. d'Ailly, directeur van de Nederlandse Bank, tot burgemeester van Amsterdam. Mr. Arn. J. d'AiPy werd on 22 Juni 19)2 te Franeker geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetinchem studeerde rechten aan de universiteit te Amster dam en was daarna korte tijd werk zaam als waarn. griffier van het ge rechtshof -te Amsterdam. Hierna was hij verbonden aan de Mij. Nederland ge durende welke periode hij den directeur van de Mij. Nederland, den heer Bron sing vergezeld heeft op een reis naar Indië. In 1929 werd hij benoemd tot derde secretaris van de vereniging voor de dezelfde instelling, tweede, daarna 1ste secretaris en werd in 1938 benoemd tot lid van de raad van beheer. In Maart daarop volgde zijn benoeming tot direc teur van de kasvereniging, welke functie hij bekleedde tot uit. October 1945 toen hij directeur van de Ned. Bank werd. De heer d'Ailly is lid van de Partij van de Arbeid. Voor de 1ste helft van de 10de pe riode 1946 (1 t/m 14 September) geven elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB. KC 610 554 algemeen 100 gram bloem. 555 01 gemeen 100 gram gedroogde Zuidvruchten. 556 algemeen 100 gram koffie. Bonkaarten LA, LB, LC 610 A 02 melk 1 liter melk. B 02, C 02 melk 3% liter melk. 510 aardappelen 3 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 610 054 algemeen 100 gram bloem. 055 algemeen 100 gram gedroogde Zuidvruchten. E 14 reserve 200 gram bloem. Bonkaarten LD, LE 610 D" 02, E 02 melk 6 liter mcfk. 010 aardappelen 1 kg aardappelen. Tabakskaarten enz. T 46 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 46 1 00 gram chocolade en'of sui kerwerken. X 46 100 gram chocolade en /of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 September a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen waarop eerst met ingang van Maan dag 9 September mag worden gekocht. Het restant van de uit Amerika ge- importeerde schoenen mag met ingang van 5 September 1946 zonder bon wor den verkocht. Als voorloper van het komende win terseizoen brengt Casino Zaterdag- en Zondagavond a.s. het bekende gezel schap van Frits Schakels met de Revue „Hoe kom ik er af"? Aan deze revue, die bestaat uit 1 pro loog en 25 taferelen wordt medegewerkt door een twintigtal goede artisten, die een zeer gevarieerd programma ten to nele zullen brengen. Naast Frits Schakels, Tim Telby en Karei Brouwer zullen daar zijn de „Drie Actors", die hun kunnen op het gebied van d? tap-dance zullen demonstreren, de „Vier Laurents", die een nummer dans-acrobatiek verzorgen en voorts Kit- de „Vier Laurents", die een nummer ty van Embden en Fred. Wiegman. Aan de revue, die zal worden opge voerd met geheel eigen shows en een schitterende costumering wordt verder muzikale medewerking verleend door een orkest onder leiding van Joop Ket ting, dat na afloop ook het bal verzorgt. Het programma vermeldt o.a. „De Antiquair", „Het proces Neurenberg", ..De wereld danst weer" en „De taal der b'oemen". Het belooft een avond te worden, waar jong en oud zich terdege zal kunnen amuseren. Te Tokio werden door een woorvoer- der van het Algemeen Hoofdkwartier van den Opperbevelhebber voor de Geal lieerden strydkrachten, de resultaten opgesomd die bereikt zyn in een vry doch verslagen Japan, een Jaar nadat de strydkrachten van MacArthur op Japanse bodem landden. De woordvoerder wees er op, dat bet bestuur van MacArthur het Japans militair apparaat had vernietigd, het industriële oorlogspotentiëel overgeno men, de monopolies ontbonden en democratische vormen van bestuur in gesteld. Voor alles is <Je nekslag toegebracht aan het gigantisch militair apparaat van het Japanse keizerrijk. Zyn gevechtskracht was gedurende de oorlog tydelijk krach teloos gemaakt, doch de enorme militaire organisatie, bestaande uit millioenen manschappen, was ten tyde van de over gave nog intact. Voor de ontwapening moesten ongeveer 4.000.000 georganiseerde en bewapende manschappen op de Ja panse eilanden zelf en 2.500.000 buiten deze eilanden worden gedemobiliseerd. Bovendien was het noodzakelijk van overzee 2.000.000 burgers terug te brengen en vanuit Japan 1.000 000 gealliëerde staatsburgers te repatriëren Op het huidige tydstip, slechts een jaar na cfe overgave, stromen de overblijfse len van de gewapende strijdkrachten, die over duizenden mijlen verspreid zyn, naar huis en de repatriëring nadert haar einde. Gedurende deze tijd zyn 9.000.000 personen verplaatst De vernietiging van Japan's oorlogs potentiëel vereiste de overname van dui zenden vliegtuigen, millioenen wapenen benevens de resten van de Japanse vloot. Elk onderdeel van de Japanse industrie, dat gebruikt werd of geschikt kon wor den gemaakt ten behoeve van de oorlog voering, is of vernietigd of onder con- tróle gebracht, derhalve is uit materiëel oogpunt ook een einde gemaakt aan Ja pans oorlogspotentiëel. Snelle en doelmatige maatregelen zyn genomen voor de hervorming van het Japanse bestuur om dit in overeenstem ming te brengen met de democratische principes. De woordvoerder wees er op dat de nieuwe grondwet, die de souve- reiniteit volledig in handen legt van de bevolking en haar volledige menselyke vrijheid verzekert, byna gereed is voor aanvaarding De massa van Japan is niet langer ge reglementeerd en verkeert niet langer in slavernij. De Japanse staatsburger krimpt niet langer ineen in aanwezigheid van de politie of een autoriteit; zyn huis is zijn Koninkrijk geworden. Hy maakt zyn mening kenbaar inzake openbare aangelegenheden, zonder enige contröle behalve van zyn eigen geweten; hij verheugt zich in het recht van verga dering en petitie; hij belijdt zijn gods dienst naar hy verkiest. Hij geniet het onbelemmerd recht, individuëel of col lectief met zyn medearbeiders, om ver betering te verlangen van onbiiiyke arbeidspractijken en arbeidsvoorwaarden; en de Japanse kinderen genieten het recht van vry onderwys in 40.000 openbare scholen. In zyn mededeling betreffende de op heffing van de discriminerende artikelen in de verkiezingswetten, wees de woord voerder er op dat vrouwen het kiesrecht was gegeven en dat 39 vrouwen werden gekozen als afgevaardigden tydens de verkiezingen van 18 April 1946. In alle onderdelen van de regerings structuur zyn hervormingen ingesteld, waardoor het bestaande kwaad tengevolge van de vastgeroeste bureaucratie, dat on- vermydelyk leidt tot totalitaire bestuurs vormen is uitgegroeid. Tijdens het proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers te Neurenberg kreeg iedere beklaagde nog tien minuten om zich te verdedigen. Hermann Gó ring betuigt opnieuw zijn „onschuld". Degenen die in het verleden de leer van het militairisme, expansie en inten sief nationalisme predikten en tfe poll eek schiepen, die verantwoordelijk was voor de Japanse ineenstorting, zijn van hun posten ontheven en verder uitgeslo ten van het bekleden van ambtelijke functies, teneinde de bevolking in de gelegenheid te stellen zich onder een nieuwe vorm van bestuur te scharen Teneinde de beheersing van het econo misch leven, die lange tijd in handen was var. een belangengroep, op te heffen wa ren de individuele en gezamenlijke hulp bronnen van de z.g. 15 Japanse families, waaronder de Zaibatsu groep, geliqui deerd. Dientengevolge is de wurgende economische greep op de bevolking door beperking van het particulier initiatief, die mogelijk werd gemaakt door nauwe samenwerking tussen de regering en de enkele grootbezitters. onverbiddelijk ge broken De woordvoerder vervolgde dat de taak nog geenszins voltooid is, doch dat posi tieve vorderingen zijn gemaakt bij het bereiken van de doelstellingen. Een „zware jongen" uit Haarlem heeft er zijn gewoonte van gemaakt, zijn levensonderhoud te verdienen door het bedrijven van zwarte handel. Dat hij daarin ruimschoots slaagt, bewijst wel de keurige motorfiets, waarmede hij zich her- en derwaarts verplaatst. In de pers was tegen dit heerschap een waarschuwing verschenen, en het is dan ook begrijpelijk, dat ambtenaren van het Bureau voor de Prijsbeheersing aan de Timorlaan hem in de kraag gre pen, toen hij in de dreven van Den Hel der werd gesignaleerd. Hij bleek een voorraadje van 2600 m. elastiek bij zich te hebben, dat prompt in beslag werd genomen, terwijl proces verbaal werd opgemaakt. De afd. Den Helder van de Neder landse Evangelische Zending hoopt op Woensdag 11 Sept. a.s. een conferentie avond te beleggen in de Lutherse Kerk, welk kerkgebouw voor die gelegenheid welwillend ter beschikking is gesteld. Als spreker zal optreden de heer J. A. Bruijn uit Wassenaar, met ais onder werp: „Wereldbrand en Atoombom" (2 Petrus 3 10). De heer Bruijn, die dan voor het eerst in Den Helder zal optre den, heeft voor een in October door de N.E.Z. te houden driedaagse Maranatha- conferentie ook reeds zijn medewerking toegezegd. Deze buitengewoon begaafde Marana- tha-prediker trok in meerdere plaatsen de aandacht door zijn bezielend optre den, en ln Den Helder wordt dan ook een volle kerk verwacht. Om half acht zal een openbare zang- dienst aan de samenkomst, die zelf om acht uur begint, voorafgaan, terwijl voorts het N.E.Z.-zangkoor zijn mede werking zal verlenen. Aan het orgel me vrouw A. Graatf-Kamp. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van Zaterdag a.s. AANBESTEDING RIJKSWERF. Gistermorgen half twaalf werd door de Directie der Rijkswerf te Den Helder openbaar aanbesteed het vervangen van een gedeelte kademuur door een stenen damwand aan de Oost- en Westzijde van het Natte Dok op de Rijkswerf (per ceel 7). Voor dit werk hebben zeven aanne mers ingeschreven voor de volgende bedragen: A. J. Waterlander, Oudehaske, 39.787; J. de Vries en Zn., Den Helder 41.740; C. van Essen, Den Helder 42.430; A. Borst, Bakkum 42 960: R. Noppert. Den Helder 44.700: Gebr Leemburg, Leeu warden 44.922; J. W. de Jong, Lem mer, 45.200. DE COMMISSIES VAN BIJSTAND. In ons verslag van de Dinsdagavond j.1. gehouden eerste zitting van de Hel- derse gemeenteraad zijn een viertal re gels uitgevallen, waardoor de voorlaat ste alinea een onjuiste inhoud heeft ge kregen. Men leze daarvoor het volgende: Voor de financiën werden gekozen de heren J. J. Landman (PvdA), C. Bakker (PvdA). J. Kreuger (PvdA) en P. v. d. Veer (Prot. Chr.) Voor het onderwijs werden gekozen de heren B. Schreuder (CPN), mr. J. Mulder (Prot. Chr.), P. Th. Luyckx <K VP) en J. H. Smith (PvdA).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1