Indië zooals het was en De Helderse kinderen in Engeland H.R.C. naar Amsterdam JONDEN SE gRIEVEN Stadsnieuws Lezingavond IS „Indië in nood' Geen uitsluitingspolitiek Nederland's verdiensten onts*nan van de Republiek Soekarno collaborateur Hebt U een muziekkorps nodig? gaat verhuizen Predikbeurten are having a good time" Bond v. Ned. militaire oorlogsslachtoffers Onze loketten Dito voor het Tribunaal Collaborateur in zakformaat SPORT Harlingen —Watervogels Kleding en schoenen voor vakbondsleden Urk. Hockey Hennes-nieuwi „CLOSED SHOP" Wat brengt de radio? y Donderdagavond spraken de heren Van Dongen en Picard van de Stich ting „Indië in Nood" voor een goedge vulde „Roekam"-zaal over de toestand in Indië, zoal» die was, nu is, en zich thans ontwikkelt. De heer Van Dongen, die vooral het Indië zoals het was behandelde, zette uiteen, dat vele mensen met „kennis van zaken" over Indië spraken, zonder dat ze in feite het geringste begrip hebben van dat land. Thans wordt zó vaak gezegd en helaas ook geschre ven, dat Nederland de bevolking van de Archipel „uitbuitte" onder een „ka pitalistisch koloniasatiestelsel". Is dit wel waar? Spreker ontkende dit ten sterkste. In een uitbuitingspolitiek zou het bijvoorbeeld geheel en al onmoge lijk zijn. dat de bevolking van Java van vijf millloen een eeuw geleden, tot 50 millioen heeft kunnen aangroeien. De heer Van Dongsn, die zelf meer dan vijf en dertig jaar in Indië woon de en gewerkt heeft, betoogde, dat de Nederlandse politiek in Indië er een is geweest van orde, rust en rechtvaar digheid. Dit kan ook niet anders, wan neer men in aanmerking neemt, dat de 70 millioen tellende bevolking werd bestuurd door 200.000 blanken. Boven- disn had men in deze overzese gewes ten een grote mate van zelfbestuur. Tot den regent toe waren alle gezag dragers Indonesiërs, en belangrijke hogere posten werden eveneens door hen bekleed in de provinciale raden, de volksraad, ja, zelfs de raad van Indië, waar een Indonesiër vice-voor- zitter, dus In feite plaatsvervangend Gouverneur-Generaal is geweest. Doch één ding moet men goed begrij pen. Zonder het Nederlandse Gouver nement had Indië niet kunnen worden wat het tot voor den oorlog was: een land. waar op wetenschappelijke wij ze de nieuwste landbouwmethodes wer- d?n gebruikt, waar tal van grote open bare werken werden uitgevoerd, en het sterftecijfer het laagste was van alle tropische landen. Dat is een ver dienste geweest van den Nederlander, die zich ten doel stelde het land tot welvaart te brengen, niet ten koste van de bevolking, doch ten voordele van die bevolking. De Indonesiër is over het algemeen nog niet hoog geestelijk ontwikkeld, hoewel de N.-I. regering de gelegen heid tot verdere ontwikkeling op rui me schaal openstelde. Tal van Indische studenten waren in de gelegenheid de Nederlandse Hogescholan daar en in het Moederland te bezoeken. Doch 't merendeel der bevolking bestaat uit eenvoudige boeren. Ter illustratie daarbij mogen dienen dat van de ge hele bevolkir" er slechts 115.000 bij politieke organisaties waren aangeslo ten, en dat de gezamenlijke krant an slechts 53.000 aboné's telden. wat zeggen wil, dat slechts één Indonesiër op 1300 een krant ontving. Dit niet wegens tekort aan papier, doch omdat het hen niet interesseerde. Ook in het buitenland heeft men ch vele malan bewonderend uitge sproken over de arbeid, door Neder land aan de evenaar verricht. De voorzitter van het Int. Arbeidsbureau te Genève, Butler, heeft na een bezoek aan Indië eens verklaard, dat hij ten zeerste getroffen was door de grote energie waarmee de Nederlanders dit land tot grotere bloei brengen, over de zeer gunstig afstekende hygiënische verzorging en de goede arbeidsvoor- waardsn, ook voor de Inheemsen. Zelfs de Jappen hebben dit bij monde van Generaal Trada erkend, die Indië een „paradijs op aarde" noemde. De heer Picard belichtte het ont staan van de Repoebliek Indonsia. Hij noemde dit een zuiver Japanse fascis tische schepping. Reeds tijdens de be zetting heeft Soekarno met de Japan ners samengewerkt en hij verklaarde toen de Japanse Keizer de goedheid had om aan Indonesië de onafhanke lijkheid te beloven, dat dit een daad was waarvoor de Indonesiërs de Ja panners nooit genoeg zouden kunnen danken. De Japanners hebben tijÜens de bezetting steeds een politiek van „verdeel en heers" toegepast door de oprichting van ontelbare organisaties, die allemaal net weer iets anders dan de ander wlldjn, waardoor het onmo gelijk is eén overkoepelende organisa- te te maken. De Republiek is loos. In donesië bestaat uit tal van verschil lende volkeren, en het is onmogelijk, dat men in Sumatra het gezag van een Javaan zal erkennen, sterker nog, een Bantammer zal zelfs geen gezag van een Javaan 'erkennen. De Republikein- benden op Java en Sumatra opere ren voor eigen rekening, en houden geen rekening met het „central gezag" van Soekamo. De recente ontvoering van Sjahrir moge hier duidelijke taal •preken. Soekarno is een groot collaborateur, die zoals uit een later getoond licht beeld bleek, zich niet heeft ontzien een Japans uniform aan te trekken, en die zelfs zo trots was op zijn samenwer king, dat hij zijn zoontje liet rondlo pen in een miniatuur Japanse soldaat uitrusting. Zulke mensen regeren thans de Re publiek. Een reoubliek. welke geleid wordt alleen door mensen, die op eigen belang uit zijn, want de grote meer derheid van de Inheemse bevolking verlangt hard terug naar de vrede en rust. die zij thans missen Een kleine minderheid van extremsten regeert over een groot gebied, bewoond door mensen, die niet» liever zouden zien. dan dat de Nederlander liever vandaag daa morgsn de macht weer zou over nemen, om het volk te leiden tot een betere toekomst dan hun thans door de republiek In practijk wordt gege ven. Als illustratie moge hier dienen, dat de Republikeinse Gouverneur van Sumatra zich onder Engelse bescher ming heeft gesteld, met zijn gehele fa milie, en daarbij 'n getekande verkla ring afgaf, dat hij zich in zijn eigen gebied niet veilig voelde, en dat zijns inziens de bevolking de eerste honderd jaar nog niet aan zelfbestuur toe is. Zelfbestuur moet ook Indonesië krij gen, dat i* duidelijk, doch slechts in de mate. als waarvoor zij gee' klaar zijn. Volledige onafhankelijkheid van Indië zou in de eerste plaats een, catstrophe voor Indonesië zelf beteke nen, zowel politiek als economisch. Ne derland en Indië kunnen slechts teza men bestaan als deelgenoten van het Koninkrijk der Nederlanden. Met enige lichtbeelden werd daarop deze zeer interessante avond besloten. In een vergadering, gehouden door de besturen van de plaatselijke muziek verenigingen, werd besloten tot oprich ting van een commissie, die tot taak heeft, meer eenheid te brengen in de tot dusverre gevolgde wijze van het zich verzekeren van de medewerking van één of meer muziekkorpsen bij feestelijke of andere gelegenheden. Het was namelijk dikwijls het geval, dat slechts enkele dagen voor een festiviteit de medewerking van één der corpsen verzocht werd, en daardoor was vaak de tijd van voorbereiding te kort, zodat de betrokkenen teleurgesteld moesten wor den. Die verenigingen of instellingen, die de medewerking van een muziekcorps wen sen, worden dan ook verzocht de aan vrage daartoe tijdig, minstens tien dagen tevoren, in te dienen. Zij zijn dan verze kerd van de gevraagde medewerking. Voor de afzonderlijke corpsen wende men zich tot de volgende adressen: Secr. Stedelijk Muziekcorps, de heer N. Oost, Huygenstraat 22; secr. R.K Muziekvereni ging „Winnubst", de heer A. Heyblok, Gravenstraat 65; secr. Helders Fanfare corps, de heer D. van Zandwijk, W. Beu- kelszoonstraat 21. Wenst men de mede werking van alle drie de corpsen, dan vervoege men zich bij laatstgenoemde als secretaris van de commissie. Het dansinstituut „Moutoo" van den heer H. Schaap heeft zich na de be vrijding in verachlllende gehuurde lo kaliteiten moeten behelpen, maar nu zal de heer Schaap binnenkort de be- achikking hebben over een eigen-ge outilleerde zaak. Zoals bekend, wordt op het ogenblik gewerkt aan de inrichting van het nieuwe hotel „Het wapen van Den Helder", dat tot nu toe gevestigd is in het pand Spoorgracht 40. Zodra laatstgenoemd perceel ontruimd ia, zal het tot dansinstituut worden ingericht, en zal het door den heer Schaap in ge bruik wordzn genomen. De datum, waarop dat zal geschieden, is nog niet definitief bekend, maar niettemin la de aanmelding voor de nieuwe danscursus reeds opengesteld. De lessen worden, in afwachting van het eigen gebouw, voorlopig nog in gehuurde lokaliteiten gegeven. Door middel van een advertentie worden nadere bijzonderheden om trent club- en privélessen gepubli ceerd. Zodra bekend is, wanneer het nieuwe pand in gebruik genomen zal worden, komen wij op een en ander nader terug. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1*48. DEN HELDER. Ned. Herv. Gem.: Nieu we kerk (Weststraat), vm 10.30 uur, ds. Quak: Palmstraat, vm 10 u„ ds Bodaan. Herst. Evang. Luth gem, vm 10.30 u„ ds. J. B. Oskamp, Ned. Herv. predikant te Zaltbommel. Zang van het Luth. kerk- kwartet Doopsgez. Gem., vm 10.30 u., da. Rothfusz. Chr. Geref. kerk( a. d. Steengracht) vm 10 en nm 5 uur, ds. A. Dubols, van Gouda. Geref kerk (Art. 31) Nieuwe kerk: vm 8.30 uur, ds. E. Tollenaar, bed. H.Avondmaal; nm 3 uur, ds. F. Tollenaar, bed. H.Avondmaal en dankzegging. Evangelisatie Vijzelstraat, vm 10 en nm 7.30 uur, evangelist W. Wierstra; nm 12 en 2.30 uur, Zondags school. Woensdag, nm 7.30 uur, Bijbel- kring Donderdag, nm 7.30 uur. Vrouwen- krans. Zaterdag nm 7.30 uur, Bidstond. Oud Kath. kerk, vm 10 u„ Heilige dienst, pastoor Moleman uit IJmulden. Bap tisten Gem., (gebouw „Irene", Hoogstr.), vm 10.30 en nm 8 uur, samenkomst. Geref. kerk. Bethelkerk, vm 10 uur, ds. M Hamming, Heilig Avondmaal; nm 5 uur, ds M. Hamming, voortzetting H.A. Dangzegging. Rehobothekrk: vm 10 uur, ds. P, v, d. Sluis, v. Dirkshorn. Heilig Avondmaal; nm 3 uur ds. P. v. d. Sluis, Voortzetting HA., dankzegging. JULIANADORP. (Star of Hope), vm 1# en nm 7.30 uur, samenkomst. HUISDUINEN: vm 10.30 uur ds. Salm. JULIAN ADORP: nm 2.30 uur ds. Salm. Onze Helderse jongens en meis jes kwamen vorige week Zaterdag morgen in de vroegte te Harwich aan. De zee was een beetje storm achtig tijdens de overtocht en dus waren er veel zeezieken, die even wel hun ziekte meteen vergeten waren toen ze aan land stapten. De hele Zaterdag werd in Londen doorgebracht. Een Engelse leidster van de WFA toonde ze verschillen de bezienswaardigheden, zoals het Buckingham Palace, de Westminster Abdij en Downingstreet 10, de wo ning van den Britsen Minister-pre sident, Attlee, waar sinds eeuwen dg draden van het Britse Gemenebest samenkomen. Het was voor onze jongens en meisjes een vreemd gezicht dat ahe verkeer in Engeland links is, maar zo mogelijk maakte de beleefdheid van de automoblisten nog meer in druk. Toen de gehele troep een straat moest oversteken, liep de leidster naar het midden van de straat, stak haar hand op en zie, het gehele verkeer, taxi's en autobussen incluis, stopte, en de groep kon rus tig oversteken. Een paar m:.al v/erd ook in de „underground" gereden, die evenwel lang niet altijd onder de grond, maar soms hele stukken boven de grond bleek af te leggen. 's Avonds werd de reis naar Glou- cester aanvaard, een reis van twee en een half uur, door het heuvel achtige Engelse land, dat soms aan Zuid-Limburg doet denken. Aan het station werden zij ontvangen en naar de „Guildhall" gebracht, waar zij verversingen kregen aangeboden en met hun pleegouders konden kennis maken. De Engelsen waren verbaasd over het gezonde voorkomen van de jonge Nederlandse gasten en waren nog meer verbaasd te bemerken, dat zij practisch allen zich in goed En gels wisten uit te drukken, zodat er geen sprake van „spraakverwar ring"' was. Des Zondags werd de stad Glou- cester geëxploreerd, ondanks de soms bij stromen neervallende re gen en 's middags in het park maakten zij kennis met vele Engel se kinderen, die daarheen kwamen om eens met hen te praten en vriendschap te sluiten. 's Avonds ontstond er ten huize van een van de gastheren, waar een groot aantal bezoekers was verza meld, enige hilariteit toen de En gelsen het getal 8.888.888 in het Ne derlands probeerden uit te spreken. 's Maandags werd er een bezoek aan het stadhuis gebracht waar ze door den burgemeester werden ont vangen. De burgemeester was bij die gelegenheid in het eeuwenoude ambtsgewaad, hetgeen niet naliet indruk te maken. Alle kinderen voelen zich, zo ver LIJST VAN GEëVAClEERDEN OP JAVA. De lijst G 11 van het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis met de namen der geïnter neerden op Java, die naar geallieerd gebied geëvacueerd zijn, ligt op ons kantoor, Koningstraat 7882 ter inzage. van huis, al echt op hun gemak, wat niet het minst een gevolg is van de overgrote hartelijkheid van de Engelse gastheren, die alles doen wat in hun vermogen ligt om het ver-, blijf van de Nederlandse jongens en meisjes zo prettig mogelijk te maken. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, gevestigd te Am sterdam, 2e Jan Ste'nstraat 24 huis, stelt zich ten doel, de belangen te be hartigen van alle Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers, dat lijn dus oorlogsgewonden, oorlogsinvaliden, oor- logszleken, oorlogs-weduwen en -wee zen «n nagelaten betrekkingen en mo bilisatieslachtoffers vanaf de grensmo- bilisatie April 1939. Ook in Den Helder en omgeving zul len er velen zijn, die tot één dezer ge noemde categorieën behoren. Teneinde deze allen bijesn te brengen, en con tact met hen te verkrijgen, wordt on der auspiciën van het hoofdbestuur van de bond op Zondag 8 September a.s. een vergadering gehouden, aan vangende des middags 2 uur. Op dez# vergadering, waarop alle militaire oorlogsslachtoffers uit de kop van Noordholland worden verwacht, zal de bondssecretaris, de heer C. Em- men, het woord voer»n. Naast het leggen van contact zal waarschijnlijk worden voorgesteld, om tot oprichting van een a?deling Den Helder en omgeving te komen. Met ingang van Maandag a.s. zal een kleine wijziging gebracht worden in de tijden, waarop onze loketten in de Koningstraat geopend zijn. Het loket Koningstraat 78 (hoofd ingang), bestemd voor het opgeven van advertenties in de Helderse Cou rant, en in andere bladen en perio dieken, alsmede voor het afhalen van brieven onder nummer, het ver krijgen van „adressen Bureau van dit blad", en ook voor aangelegenhe den, Drukkerij de Boer betreffende, zal met ingang van Maandag 9 Sept. a geopend zijn van des morgens 8 uur tot half een en van des middags half twee tot zes uur. Des Zaterdags van des morgen3 acht tot des mid dags vijf uur. Het loket Koningstraat 82 (naast fa. Govers), bestemd voor het opge ven van nieuwe abonnementen, adreswijzigingen, betalingen van abonnementsgeld, en verdere aan gelegenheden de abonnementenadmi nistratie betreffende, blijft geopend van des morgens acht tot twaalf uur en van des middags half twee tot half zes. Des Zaterdags van des mor gens acht uur tot half een. Het Alkmaarae Tribunaal behandelde gistermorgen de zaak tegen den Helder- sen bierhandelaar Hendrik Dito, die zich in September 1941 als lid van de NSB had aangemeld, en die nadien vrij belangrijke leveranties van bier en ster ke drank aan de Duitsers* had verricht. Voorts had hij een brief geschreven aan het Gewestelijke Arbeidsbureau te Alk maar, waarin hij zijn verwondering er over uitte, dat de achttienjarige J. Goes nog nooit voor de arbeidsinzet was op geroepen, terwijl D.'s zoon en een be diende uit zijn zaak wel een oproeping hadden ontvangen. Na Dolle Dinsdag, toen de verbindingen met Den Helder aanmerkelijk slechter werden, heeft hij de directie van de ESONA en de Alkm. Packet aangeklaagd bij „burgemeester" E. Frinking, omdat zij zijns inziens sa boteerden, en een anti-Duitse houding aannamen. „De tijden waren slecht", zo ver klaarde beschuldigde, „en ik dacht door lid te worden van de NSB iets te kun nen bijdragen tot een betere sociaal- economische toestand in Europa. Boven dien las ik veel over het communisti sche gevaar, en ook dat heeft mijn sym pathie voor de NSB opgewekt". D. gaf het hem ten laste gelegde toe. De president, mr. J. P. Windhausen, vond het heel lelijk, dat Dito de brief naar het Arbeidsbureau heeft geschre ven. „Wanneer dat het enige was, zou den we nog kunnen denken, dat u tpen een minder gelukkig moment heeft ge had, maar later heeft u toch ook een unfaire rol gespeeld tegenover beide bootdiensten. Ik kan ook niet aanne- nen, dat u zelf toen in grote moeilijk heden verkeerde, want u had in de ja ren 1942 tot en met 1944 een omzet van tezamen bijna 280.000. Het ging dus niet om uw laatste boterham". In het voordeel van beschuldigde kon gelden, dat hij van hetgeen hij toen verdiende al zijn oude schulden heeft afbetaald. Zijn financiëele toestand is nu hopeloos, mede doordat de directie van de Vollenhovens brouwerijen hem het agentschap heeft afgenomen. In het pleidooi van den verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer, werd hierop vooral de nadruk gelegd. Wanneer be schuldigde straks weer in de maatschap pij wordt opgenomen, zal hij een harde dobber hebben om zich er weer boven op te helpen. Dito's houding tegenover de bootdiensten had tot op zekere hoog te de instemming van andere Helderse zakenlieden, omdat door het uitvallen van de dienst Alkmaar-Den Helder ook de burgerbevolking nadeel ondervond. Gezien ook het feit, dat Dito volko men het verkeerde van zijn handelwijze inziet, en ook geestelijk een geheel an dere houding tegenover het wereldge beuren heeft aangenomen, verzocht pl. geen zwaarder straf op te leggen dan de ln detentie doorgebrachte tijd. Het Tri bunaal zal over veertien dagen uitspraak doen. We moeten toegeven dat onze clubs momenteel een grote activiteit aan de dag leggen, wat betreft te spelen oefen wedstrijden. HRC speelt voor de derde achtereen volgende maal. Waarschijnlijk is er nu iets meer succes te iereik :n, hoewel vanzelf de oefening nu meer dan ooit hoofddoel is. Helder is ditmaal vrij, de volgende week krijgt Helder bezoek van Black Boys. Watervogels gaat naar Harlingen, om aldaar de club van die naam te ontmoeten. Om het zilveren Doel. SLTO organiseert morgen in Amster dam het jaarlijkse toumooi om het „Zilveren Doel". Ook HRC is voor de ze wedstrijden uitgenodigd en hoewel de bezetting niet zo krachtig is, zullen vooral de Amsterdamse elftallen goed voor de dag komen. Om 12 uur apeelt HRC tegen ASVK, een Amsterdamse derde klasser, die momenteel is inge deeld in de 3de klasse C bij Zand- voortmeeuwen, enz. SLTO speelt gelijkertijd tegm IVV uit Hpendam. SLTO is ook al een nieuwe tegenpartij maar deze club zullen we dit jaar toch beter leren kennen, omdat zij bij Hel der te gast komt. Om 2 uur spelen: SNAHalfweg tn JHK—Ripperda. Vol gende week verliezers en winnaars te gen elkaar. HRC zal het ditmaal zon der Pirard moeten stellen aangezien deze nog niet yoor bindende wedstrij den van HRC kan uitkomen. HarlingenWatervogels. De Waterpieten gaan naar Harlingen Eigenaardig dat onze Helderse clubs met de Friese club9 zo'n prettige rela tie onderhouden. Het zijn trouwens ook sympathieke tegenstanders. Watervo gels heeft evenals Helder en HRC nog gein overwinning behaald in de friendly-games. Wat zullen er straks een daverende prestaties volgen! Helder 2Oudesluis 1. Helder 2 ontvangt Oudesluis. Ook dit kan een aardig oefenpartijtje wor den. Van Atlaa. vernemen wij nog maar weinig. Is de club van Heeris nog niet voldoende over de moeilijkheden van verleden jaar heen? Komaan, heren in de nieu we afdeling zal het wel weer gaan! De terrein-kwestie. In het verleden hebben we meer dere malen gewezen op de hopeloze terrein-toestand hier ter plaatse. Wie nu eens de moeite neemt om naar de Sportiaan te gaan, ziet op de zg. HRC- velden, twee voetbalvelden gelijk een biljartlaken. Keurig verzorgd zien zij er uit en de heren voetballers kunnen tevreden zijn. De Helder-velden wor den eveneens opgeknapt en als ook hier het weer medewerkt, komen deze velden nog juist °P tijd klaar. Hermes is naar de Meeuwenlaan verhuisd en ook daar zijn de velden prima in orde. Een woord van tevredenheid aan het adres van de gemeente is hier wel op haar (laats. Het bestuur van de Helderse Bestuur- dersbond bericht ons, dat zij, via het NVV, in het bezit is gesteld van een partij gedragen kleding en schoeisel, ten geschenke gegeven door de Amerikaanse vakbeweging, om deze te verdelen on der de vakbondsleden. Vele goederen zijn door Amerika ge schonken aan de zwaar getroffen gebie den van Nederland en ook in Den Hel der hebben vele burger» in een of an dere vorm van deze hulp in nood kun nen profiteren. Nu ia een aantal goede ren ook los gekomen voor de HBB hier ter plaatse. Vanzelf is de nood nog groot, ondanks dat al verbetering is ingetreden, bij wat het was. Dit aantal goederen zal ook weer als een druppel zijn op een gloeiende plaat. Het probleem om te verdelen naar be hoefte ia dus niet zo eenvoudig, wan neer ieder er rekening mee houdt, dat bijv. de HBB de overkoepeling is van alle moderne organisaties ter plaatse met een aantal leden van 1500. Dringend wordt dus een beroep ge daan op ieders verantwoordelijkheids gevoel; vraagt dus alleen aan, indien het broodnodig is. Ter beschikking staan de volgende, ge dragen, 2e hands goederen: n.1. 48 pan talons, 64 paar schoenen, 40 paar sok ken, 27 kinderjurken, 102 truien, 27 blouses (kinder), 17 jongensbroekjes. 57 riemen, 25 dassen, 156 scheerkwasten, 56 colbertjasjes, 19 overhemden met boord, 20 overherr den zonder boord, 56 stuks kl. kinderondergoed, 9 hemden, 2 vesten. 576 haarkammen, 5 paar hand schoenen, 13 schoenborstels, 26 dozen naalden, 76 scheerapparaten. Wanneer men in aanmerking wenst te komen voor bovengenoemde goederen, dan dient men zich schriftelijk te wen- len tot den voorzitter der HBB, H. Th. Weenink, pjs. Stationsgebouw, met ver melding van naam, adres en van welke vakbondsafdeling men lid is, vervolgens waar men dringend om verlegen en voor wie het bestemd is. Deze aanvragen kunnen tot uiterlijk Woensdag 11 September as. ingezonden worden. SUCCESVOL SPEL. Het Historisch Spel uit de zestiende eeuw, n.1. „De mislukte aanslag op Lo- chem" ls een groot succes geworden. Prins Maurits nam Breda door de list met het turfschip. De Spanjaarden wil len daar Iets tegenover zetten en pro beerden Lochem te nemen door een list met een hooiwagen. Doch dat slaagde niet, want de verborgen Spanjolen wer den ontdekt. Ze kwamen anders binnen Lochem dan als overwinnaars en zeker niet zoals ze gedacht hadden. Ongeveer 50 personen uit Lochem waren overgeko men, om dit spel te zien. GOED GECOLLECTEERD. De collecte voor de tbc-bestrijdlng van de Chr. Vakbeweging „Draagt elkanders lasten" bracht nog over de f 1000 op. De collecte ls dus bijzonder geslaagd. EXTRA BOTEN. De voetbalvereniging VVU heeft op 7 September seriewedstrijden georganiseerd te Urk. Er was zoveel animo voor deze wedstrijden, dat men nog verenigingen moest afschrijven. Extra boten zullen va ren van Harderwijk, Lemmer, Emmel- oord, Enkhulzen, Kampen enz. Het zal voor Urk een bijzonder drukke dag wor den. De compeMtifc-ladeS tuf Eindelijk ia dan de geheimzinnige eluler, hangende om de competitie-in. deling, verbroken. Het eerste dan ts ingedeeld in 3D en zal dit seizoen ontmoeten: A'dam 4 thuis 17/11), FAHC (uit 13/10), FIT t (thuis 20/10), Kraaien (uit 29/9), Hur- ley 2 uit 27/10), Pinoké 2 (uit 24/11) VV (thuis 6/10). Oude bekenden *tjn hier A'dam, FAHC, Kraaien, Pinoké «n VW. De grote strijd zal hier uitge vochten worden tussen FAHC (candi- daat nummer één), Hermei en Kraaien, terwijl zeer ernstig rekening dient te wordïn gehouden met het paa gepro moveerde FIT J. De overige elftallen zullen wel zeer nauw betrokken wor den in de niet benijdenswaardige dans om de rode lantaarn. Het koud gepromoveerde tweede Is ingedeeld tn de vierde klasse E en heeft als tegenstanders: Alkmaar 2 (uit 17/11), FIT 3 (uit 20/10), Kraaien 2 thuis 29'9), Hurley 3 (thuis 27/10), Pi noké (thuis 24/11), en Ijsvogels 2 (uit 8/10). Aan een hernieuwd succes van. onze dames geloven wij niet, integen deel, we zullen het e»n goede prestatie vinden, wanneer zij zich in de midden moot zullen weten te handhaven. Bekijken we nu de indeling der he^ rsn. Het eerste elftal speelt in 3L en zal ontmoeten: Alliance 2 (uit 17/11), BMHC 4 (uit 29/9), Eechtrop (uit 20/10); HBS 2 (thuis 13/10), Strawberries 2 (uit S'll), Strawberries 3 (thuta 27/10), en Zandvoort 2 (thuis 6/10). Vermoede lijk zullen hier Strawberries er HBS etn eerste viool spelen, maar overigens valt er in deze zware afdeling over dd krachtsverhoudingen nog nieta te zeg gen. Wel staat het vast, dat onze he ren alle beschikbare ze'.ien bij zullen moeten zetten om degradatie te voorko men. Zeer benieuwd ook zijn we naar de prestaties van onze aloude tegen stander „Castricum", die thans, onder de naam „Eechtrop", weer aan de com petitie deel neemt. Evenmin als in 3C valt er iets te voorspellen in 4C, de afdeling, waarin het tweede is ingedeeld. We zullen ons dan ook beperken tot een opsom ming der elftallen. Alliance 3 (thuis 17/11), BMHC S (thuis 29/9), BHHC 6 (uit 27/10), HBS (uit 13/10), Leiden 4 (thuis 20/10), Lei den 5 (uit 1/12), Zandvoort 3 (uit 6/10) en de Adelborsten H C. (thuis 22/9). Van de Onderafdeling Noord-Holland is nog niets bekend. De derde elftal len zullen dus nog maar even geduldig moeten afwachten. HERMES NAAR BLOEMENDAAL. A.a. Zondag, 8 September t» Bloe- mendeal zal Hermes in de voorronde voor de Hockeydag, met Ijsvogels, VVV en Kraaien, moeten uitmaken wie de eert te beurt zal vall?n aan de finales te Amstelveen, te kunnen deelnemen. Het elftal, dat Zondag de Hermes- kleuren zal verdedigen, giet er al# volgt uit: N. van Wolferen; D. Klijzing, D, van Loon; J. Kortenhoeven, F. Ver- faille, W. Lastdrager; B. Broekhuizen, M. Wierstra, A. van Straaten, C. van der Haagen en G, Bakker De aanvang van de eerste wedstrijd tegan IJsvo* gels is gesteld op 1 uur. Vertrek 10,30 vanaf Stationsplein. e (Van onzen correspondent)". Nee, dit gaat niet over winkela die om een of andere reden gesloten zijn, maar over een uitdrukking (waarvan ik de oorsprong niet heb kunnen vinden) die dezer dagen voortdurend in de Engelae kranten opduikt. We zijn hier in het eerste stadium van een gevecht dat even bitter als belangrijk worden kan, en dat zich af8peelt rond de vakbeweging. Het principe der „closed ihop" (letterlijk vertaald: „gesloten winkel") is in en kele woorden dit: van oudsher hebben de georganiseerde arbeiders, niet alleen ln Engeland maar ook elders, een afkeer gehad van collega's die geen lid van de vakbeweging waren, voornamelijk om dat zij voelden, dat zij, de georganiseer- den, zich opofferingen getroostten en contributie betaalden voor het verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden, waar de niet-geoganiseerden toch van meeprofi teerden. Ook de werkgever zag, hoewel om andere redenen, graag dat zijn em ployé': tot een vakvereniging behoor den: dit maakte het contact met het per soneel gemakkelijker, en kwam zo bet bedrijf in alle opzichten ten goede. Het tegenwoordige confict hier in En geland ligt echter nog iets anders. Het begon een maand of wat geleden, toen een aantal conducteurs van een bepaal de garage van de Londense bus-, tram- en ondergrondse spoorwegmaatschappij, die lid waren van een betrekkelijk klei ne vakvereniging, aanzegging kregen van de directie dat zij zouden worden ontslagen wanneer zij zich niet aanslo ten bij de grote General Workera and Transport Union, waarvan de overgrote meederheid van het personeel dier Maat schappij lid is; een en ander op aandrin gen van GWTU-leden in die bepaalde garage. Hier gaat het er dus niet om, dat arbeiders worden ontslagen die niet georganiseerd zijn (een figuur die niet nieuw is) maar dat arbeiders op straat worden gezet die niet tot één bepaalde Bond behoren. Dat het hier om zeer principiële zaken gaat, zal leder inzien. Zoals de „Times" dezer dagen schreef: „Om het lidmaatschap van een bepaalde bond tot enige voorwaarde voor het ver krijgen van werk in een bepaalde Indu strie te maken.... is inderdaad een so ciale maatregel van groot gewicht, die slechts door de meest doorslaggevende argumenten kan worden gerechtvaar digd". In strijd met democratie? Het grote publiek, dat veelal niet di- r< i bij de kwestie is betrokken, stelt er toch intens belang in, omdat de per soonlijke vrijheid van het individu hier bij in het geding komt. In het e" kamp zegt m?n: het strijdt tejeji de i- mocratische beginselen om iemand te dwingen zich aan te sluiten bij een or ganisatie waarmee hij het in principe misschien helemaal niet eens is. Daar tegenover zeggen zowel de besturen van de grote vakbonden als de directies! in het belang van de productie (waa* Engeland mee staat of valt) is het es- sentiëel de organisatie van de industrie zoveel mogelijk te vereenvoudigen. Da regering heeft in deze nog geen partij gekozen, maar zowel de grote invloed die de vakbeweging uiteraard in hst huidige landsbestuur heeft, als het do delijke wapen dat de grote bonden tl» handen hebben (de staking, die inmid dels in de vleeshallen om deze kwestie al is uitgebroken, en die in het Londen# Passagiersbedrijf nog steeds dreigende is) maken het wel zeer waarschijnlijk, dat de kleine bonden het op de duur zul len verliezen. Londen, 1 Sept. 1946, ZONDAG S SEPTEMBER 1348. HILVERSUM I. NCRV; 9.45 Gewijde muziek. IKOR: 10.— Kerkdienst vanuit de Parkkerk te A'dam. NCRV: 13.— Ge wijde muziek. KRO: 12.30 Lunchconcert Klaas van Beeck en zijn orkest. II. 15 Vervolg Lunchconcert Jaap Brlll. 14.—t Omroeporkest o.l.v. Marinus van 't Woud. NCRV: 17.— Kerkdienst Geref. Noorder- kerk te Hilversum. 10.30 Progr. Ned. strijdkrachten. KRO: 20.15 Wee den leu genaar, luisterspel. 22.35 The Ballroona Melodians. 23.— Vervolg Ballroom Melo. dlans. 23.13 Slotaccoord muzikaal win delprogramma. HILVERSUM n VARA: 0.20 Orgelapel Johan Jong. 11.— Triangel zang voor dracht en muziek, door Wim lbo. AVROt 13.15 Les Gars de Paris. 15.30 A'dam» Polltlemuzlekkorps. VARA: 17.30 Avon turen van Ome Keesje. IKOR: 10.— Pro», Studiodlenst. AVRO: 20.15 Radio-Phllh. orkest. 21.— Hersengymnastiek. 31.10 Vau deville-orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 22.10 De avonturen van Alonzo Mac Tavista, hoorspel. 23.15 The Skymasters o.l.v. Pl Scheffer. 23.45 Lys Gauty besluit deze dag, MAANDAG 9 SEPTEMBER 1948. HILVERSUM I. NCRV: t.15 Het BBC- Midland Light Orchestra. 9.50 Toscanlnl speelt Rosslnl en Verdl. 10.30 Morgen dienst. u.45 Famllleber. uit Indië. 13.1» Continental Quintet. 16.— Bijbellezing d6. G. R Visser. 17.— Krallngsch meisjes koor. 17.30 Clnderella. 10.30 Progr. voor dB Nederl. strijdkrachten 22.30 The band of the R.A.F. speelt. 23.30 Lichte orkestmu ziek van Mozart. HILVERSUM H. 10.— VPRO-morgen- wijding VARA: 12.— Eddy Walis speel». 12.35 Dansorkest (gr.) 14.45 Orgelspel Jo han Jong. 14.45 Operette programma (gr.) 19.45 The Ramblers. 21.15 Variété Cosmo- pollte, een dubbele transform-tleschet# V-tr*. Jr. *?-j E-..1 half uu| j i.el GG Cabaret. 22.45 Geestelijk KveUl

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2