Sjarifoedin hekelt Nederland NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS. TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Britse troepen zusSen 30 November uit Indië vertrokken zijn De overval op de Arbeidsbeurs en de nasleep ervan Indonesië echter bereid tot onderhandelen Raketten naar de maan binnen IV2 jaar? Inmaakglazen vrij Weer een record in de mijnen Ernstig vliegtuigongeluk in N.W.-Afrika Weerbericht. Prinses Elisabeth verloofd? Toehornsf van Indonesië geen Britse aangelegenheid Nieuwe verlieslijst Radiolezing over onze walvisvaart H.R.C. wint in Amsterdam 18 Sept.: LouisMauriello Vloeibaar goud in Nederlandse bodem DE OLIEVELDEN VAN DRENTE Na de bevrijding 600 ton per week Prikkeldraad Stadsnieuws Slappe houding van rechercheur Kerkhof H. M. de Koningin ontvangt generaal de Lattre JUIANDAG 9 SEPTEMBER 1946. 79e Jaarfan? No. 9836. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur-Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. l'itgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16966 t. n. v. N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2239—2345. Djokjarkarta. - „Indonesië wil Trede, doch niet ten koste van zijn vrijheid", zo sprak mr. Amir Sjari foedin, de Indonesische minister van Defensie, in een radio-rede voor het Indonesische volk, waarin hij vele aspecten van de huidige, nooit verklaarde oorlog in Indonesië, aan roerde. Hjj zeide, dat Indonesië thans on der de dreiging staat van het Ne derlandse imperialisme, dat tracht het oude koloniale juk weer op te leggen". De lucht was vol honing zoete Nederlandse beloften, maar de Nederlandse verlokkelijke aan biedingen hebben geen vat op de Indonesiërs. Een vol jaar heeft de Indonesische jeugd gevochten, opdat 'Indonesië in vrijheid, vrede en Veiligheid zou kunnen leven." De minister ging voort: „Wij In donesiërs zijn uitgescholden, ons be stuur wordt van Japans maaksel genoemd. Niettemin hebben wij onze eerste verjaardag overleefd. De tragedie is, dat wij een ge makkelijk volk zijn, dat geen enke le zucht naar oorlog en roem kent. Onze plannen voor een vrij en wel varend Indonesië, waarin sociale rechtvaardigheid en de zegeningen van de moderne beschaving heer sen, roepen om vrede en rust. Daar om vond Lord Killearn ons bereid, toen hij naar Djokjakarta kwam en ons vroeg de mogelijkheid van een wapenstilstand als voorloper van de hervatting der onderhandelingen in overweging te nemen. Wij hebben Lord Killearn er op gewezen, dat wij reeds enige tijd geleden een wapenstilstand hebben voorgesteld, doch dat de Nederlan ders doof voor onze voorstellen wa ren gebleveri. En wij wezen er eveneens op, dat de onderhandelingen op een dood spoor waren gekomen, omdat Naar te New-York verluidt zullen technici van het Amerikaanse leger binnen anderhalf jaar raketten ge bouwd hebben die naar de maan kunnen vliegen. De raketten zullen een zender met zich voeren die in staat is signalen te geven van de maan naar de aar de een afstand van meer dan 300.000 km. De raketten vliegen met een snelheid van 7.000 km. per uur, en wanneer de raketten op de maan zullen zijn aangekomen zullen de zenders nog gedurende verscheidene dagen naar de aarde kunnen zenden. Op deze wijze zal men kunnen vast stellen of de maan inderdaad ge heel vochtloos is, terwijl tevens de temperatuursverschillen op de maan vastgelegd kunnen worden. Het Rijksbureau voor Keramische Producten deelt ons mede, dat voor de verkoop en de aflevering van inmaak glazen door grossiers en detaillisten thans geen bijzondere machtiging tot af levering meer is vereist. Voor het eerst sedert de bevrijding hebben de Limburgse mijnen Vrijdag een productie bereikt, die hoger is dan 32.000 ton. Voor het eerst ook ligt de gemiddelde dagproductie van de gehele afgelopen week tot en met Vrijdag bo ven de 30.000 ton. Een Brits vliegtuig van de lijn Engeland-Zuid-Amerika is kort na hal opstijgen in de omgeving van Rathurst In Gambia (Noord-West-Afrika) om laag gestort. 23 personen kwamen om het leven. Het vliegtuig had Vrijdag Londen verlaten op weg naar Natal, Rïo de Janeiro, Montevideo en Buenos Aires. DE GRIEKSE VLIEGTUIGEN BOVEN JOEGO-SLAVIE. Volgens radio Belgrado vervoerde het Griekse Spitfiretoestel, dat boven Joe- go-Slavië is neergeschoten 'n aantal mi litaire kaarten van Joego-Slavië. Aan tekeningen op die kaarten maken het duidelijk, dat het vliegtuig met opzet over Joegoslavisch gebied vloog, en niet verdwaald was zoals de Griekse autori teiten willen doen geloven. ZELFDE TEMPERATUUR. Weerbericht, geldig tot hedenavond: Gedeeltelijk bewolkt, enkele buien, zelfde temperatuur als gisteren, zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. de Nederlanders zich zelfs niet de moeite hebben getroost om onze voorstellen te bespreken. Bereid tot conferentie. Desalniettemin staan wij Indone siërs opnieuw klaar onze bereid willigheid te tonen om de Indone sische kwestie op een democratische, beschaafde manier van besprekin gen in een conferentie op te lossen. Maar laat men hieruit niet conclu deren wapenstilstand of geen wapenstilstand dat wij ons van onze doelstelling van een vrij en welvarend Indonesië laten afbren gen. „Laat mij de Nederlandse kapi talisten, die aan een Blitzkrieg van enige weken denken, kort en goed vertellen, dat het hun in geen jaren zal lukken de voordelen te gcfiie- ten, die zij zoeken. Nooit zal de In donesische onafhankelijkheid door het Nederlandse leger kunnen wor den omvergeworpen. Voor de vrij heid hebben wij geleden en zijn wij gestorven en wij zullen voortgaan te lijden en te sterven tot de laat ste bedreiging van onze vrijheid is verdwenen. Als onze rechtmatige nationale aspiraties op een vreedzame ma nier kunnen worden verwezenlijkt, zullen wij dit tot het uiterste be proeven. Maar als het pad van de vrede ons is ontzegd, zullen wij niet anders doen dan geweld met ge weld beantwoorden en kracht met kracht. Indonesië wil vrede, doch niet ten koste van haar vrijheid". Volgens het Londense blad „The Star" is de aankondiging van de ver loving van Prinses Elizabeth. de oud ste dochter van het Britse koningspaar met den Griekszn prins Philips, bin nenkort te verwachten. Het blad schrijft, dat de aankondging zal ge schieden op het ogenblik, dat dit de adviseurs van de koning geschikt voor komt. Tot dat tijdstip zal het Engelse Hof officiëel verklaren, -dat daar niets van deze verloving bekend is. Werven, schepen en droogdokken hebben steeds een bizondere plaats in het Ne derlandse bedrijfsleven ingenomen. Het siemt dan ook tot tevredenheid, dat nu reeds te Tandjong Priok het eerste dl oogdok wederom bedrijfsklaar ls en in dienst werd gesteld, Een Nederlands patrouillevaartuig in reparatie. Een woordvoerder van het Brit se consulaat-generaal heeft beves tigd, dat de Britse troepen op 30 November definitief vertrokken zullen zijn, de datum, waarop zij aan hun dcor de overeenkomst van Potsdam opgelegde vcirpaichöng de krijgsgevangenen, geïnterneer den en Japannezen te evacueren, voldaan zullen hebben. Buiten deze taak stellen de Brit se troepen alles in het werk om de evacuatie van de Indo-Europeanen, die door de Indonesiërs zijn gevan gen gezet, doorgang te doen vinden. Nu verwacht wordt, dat de evacua tie spoedig hervat zal worden, zijn de belemmeringen, die aan de uit voering van deze taak in de weg stonden, voldoende weggenomen. De woordvoerder legde er de na druk op, dat de progressieve terug'- Sir Alan Lascelles. de prive-secre- taris van den koning, verklaarde la ter inderdaad, dat de prinses niet ver loofd is, „het gepubliceerde bericht is onjuist", zeide hij. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: Marinier 2e kl. W. A. M. Win kelman (4501759) uit Hoensbroek, Lim burg. Koninklijke landmacht: Soldaat J. M. Bertram (260919000) 2—13 R. I., uit Nijs- willer. Soldaat P. Eppens (240814007) M.P. Det. W. Brigade, uit Arnemuiden, door ongeval tijdens patrouilletocht over leden. Korporaal J. Jacobs (250402233) 1 R.A., tengevolge van een schotverwonding tijdens patrouilledienst, uit Bergen op Zoom. Koninklijk Nederlands-Indische leger: Timorees fuselier Tekagega (4209) ge sneuveld, uit Nederlands-Indië. trekking van de troepen op geen enkele wijze verband hield met de eventuele hervatting van de Neder lands-Indonesische besprekingen. Er is geen speciale overeenkomst ge sloten betreffende het stationneren van Nederlandse troepen in die ge bieden, die door de Britten worden ontruimd. Dit zal afhangen van het resultaat der besprekingen over de wapenstilstand en de eventuele her vatting van de Nederlands-Indone sische besprekingen. De Britse regering hoopt, dat de komst van de commissie-generaal er toe zal bijdragen, dat de Nederlan ders en de Indonesiërs spoedig tot eikaar zullen komen. De wcorvoerder van het Britse consulaat-generaal legde er nog maals de nadruk op, dat de toekomst van Indonesië geen Britse aange legenheid is. Op 22 Februari 1946 werd opgericht de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, met als resultaat, dat in October a.s. weer een eerste Neder landse Walvisvaartexpeditie de Am sterdamse haven uitvaart naar de Zuid poolgebieden. Woensdag 11 September a.s. te 19.15 uur zal de heer J. H. Wijnand, chef redacteur van de Economische Voor lichtingsdienst, over de zender Hilver sum II een lezing houden, gewijd aan deze grote onderneming. HRC speelde gisteren in Amsterdam in het toumooi om het Zilveren Doel tegen ASVK. Met de rust was de stand reeds 3—0 in het voordeel van HRC, terwijl de eindstand met een 42-over- winning kwam. Ook IVV wist te zegevieren en wel met 72 over SLTO en door deze re sultaten moet HRC nu volgende week om elf uur tegen IW in het veld in de demi-finale. In de middaguren vindt dan de finale plaats. Helder 2 speelde tegen Oudesluis in de morgenuren een oefenpartij en hoe wel het voor de rust niet veel te bete kenen had, was de strijd in de tweede helft het aankijken wel waard. Bij Helder stond onder de lat Bouma, een jonge doelman, die nog wat ongerouti- r.eerd deed, maar zeer zeker zijn weg wel zal vinden. Hij werkte althans ver schillende ballen op moedige wijze weg en ook zijn kijk op het spel was niet slecht. Het samenspel was na de rust vrij goed verzorgd en het viel ons voor al op dat de gasten weer over een goede ploeg beschikken. Let op, want Oude sluis telt weer mee. Helder 2 deed het ook goed. De ploeg heeft aardig gewerkt en in deze geest zijn wij er dit seizoen niet bang voor. Het werd 22. H. R. C. 2 speelde op Texel tegen de club van. die naam en deed het niet slecht. Ook hier werd een gelijk spel behaald, n.1. 11 en op Texel is dat geen slecht resultaat. In de morgenuren speelde nog combinaties van HRC en Watervogels tegen elkaar, waarbij de roodhemden met 61 aan het langste eind trokken. Boksen. New Yorsk (Anp-Aneta). - Gisteren tekenden Joe Louis en zijn uitdager Ta- mi Mauriello hun contracten voor een gevecht om de wereldtitel zwaarge wicht, dat is bepaald op 18 Sept. a s. Volgens radio Moskou zijn ln de autonome Tartaarse Sowjet-republiek bronnen met tientallen millioenen ton nen petroleum aangeboord. Drie bron nen zijn reeds in exploitatie. De oogst 'n Rusland gaat voorspoe dig. Reeds ruim 70 procent van de graanoogst en van gewassen voor in dustriële doeleinden zijn reeds binnen, aldus meldt radio Moskou. (Reuter). In 1945 werden door de geologen in het Oosten van ons land sporen gevon den die wezen op de aanwezigheid Van olie in de bodem. Sedert dien zijn regelmatig verdere onderzoekingen ge daan. Na enkele vergeefse pogingen, waarvan de boringen bij Winterswijk wel het meest bekend zijn, begon de B. P. M. in 1937 haar explotaties in de Zuid-Oosthoek van Drente Het werd 1943 eer men voldoende ze kerheid had, dat het gebied ten Oos ten van Coevorden voldoende olie be vatte, om aan een lonende exploitatie van de velden te beginnen. De begrijpelijke interesse die de Duit sers in die dag;n aan de dag legde voor deze oliebronnen was echter oorzaak, dat de productie met alle mogelijke middelen tot een minimum werd be perkt. In het jaar 1943 pompte men slechts ruim 260 m3 olie uit de grond. Tot en met Maart 1945 bedroeg de pro ductie in totaal nog maar ruim 2000 m3. Zodra Nederland was bevrijd, ging m:n tot een serieuze exploitatie over. De lijdensweg van voortdurend ver stopte putten en defecte machines was als bij toverslag verdwenen en al spoe dig steeg de poductie tot 224 m3. per dag. Dit is weliswaar nog maar een fractie van het totale olieverbruik in Nederland, doch het is een fractie die niet te verwaarlozen is. Hierbij mag ook niet vergeten worden, dat men thans nog aan het begin van de exploi tatie staat. Het aantal productieve putten is thans tot 15 gestegen en zoals wij reeds opmerkten, men is nog in het begin stadium van de onderzoe kingen. Het olieveld beslaat thans een opper vlakte van 5 km2. Men heeft vastge steld, dat de uitbreiding naar het Wes ten niet mogelijk is. wel echter naar het Noordsn en het Oosten. Zeker is. dat ten Zuiden even over de Duitse grens olie is. hetgeen wordt aangetoojH door de boringen bij Emlichheim, rond om het daar gelegen vogelreservaat, dat tot nu toe werd gespaard. Op het ogenblik geschiedt het ver voer nog per schip naar Rotterdam. De vier hiervoor in gebruik zijnde tankschepen vervoeren per week sa men 600 ton. Een vermeerdering van den hoeveelheid is practisch uitgeslo ten, gezien de vele obstakels (bruggen, sluizen e.d. die de schepen op hun weg ontmoeten. De spoorwegen zullen hier echter 't werk over nemen en men hoopt in No vember 'n speciale lijn gereed te heb ben naar 't emplacement van de BPM waarlangs dan de eerste Nederlandse olietreinen hun kostbare last zullen ver voeren naar de opslagplaatsen in Per- nis bij Rotterdam. De bevolking die aanvankelijk scep tisch gestemd was. vooral omdat de kleine boeren van hun landerijen nog gebied moesten afstaan voor de bo ringen, is mede dank zij de regelmatig aan hen uitgekeerde huurpenningen thans weer geheel verzoend met deze voor Nederland nog vreemde bedrij vigheid. Vacantiegangers schijnen over een onmetelijke dosis optimisme te kunnen beschikken! Nu de officiële vaeantietiid vrijwel als geëindigd beschouwd kan worJer., spreek ik dagelijks goede bekenden van me, die hun vacantie er alweer hebben opzitten; zowat overal zijn ze in den lande heen geweest; in Noord, Zuid, Oost en West en onveranderd klinkt het ant woord op mijn vraag „of ze 't nogal met het weer getroffen hadden?": „O, dat ging best! >ïu ja, zo'n enkel regenbuitje rr.anr overigens lekker fris weer, niet te warm en niet te koud; neen, .jvat dèt betreft heb ik ni-:: te mopperen gehad!" Het zonderlinge is nu, dat ik die gedurende de gehele maan den Juli en Augustus rustig thuis ben gebleven de warme- en regenloze dagen op de vin gers van één hand kan tellen en dat bet dagelijkse weeroverzicht per radio, uit Noord, Zuid, Oost. West en centrum van ons land, bijna stereotiep luidde: bewolkte hemel, buiig, zoveel m.m. neer slag! Van tweeën één: óf al die vacantiegenieters zijn tussen de druppeltjes doorgelopen, óf ze kunnen jokken als een.... mof! Mijn vacantie moet nog ko men; afgaande op wat èl die vacantie-voorgangers me om trent het weer wisten te ver tellen, ben ik van plan helemaal geen parapluie of regenjas mee te nemen. Waarom zou ik me, wat mijn vacantie betreft, niet scharen onder de tienduizenden opti misten? P. RIKKER. De zaah voor het Bijzonder Gerechtshof Het gebeurde verwekte op het Helder- se politiebureau de nodige opschudding Daar was de dood van Zwinderman, veroorzaakt door zijn eigen collega Wakker. Bovendien had men het sterke vermoeden, dat een andere collega, de agent van politie J. van Herwijnen, aan de overval had deelgenomen. Laatstgenoemde, die steeds opvallend veel contact had gehad met Zwinder- man, was na de overval zeer nerveus. Wakker begon te vertellen Op de morgen van 23 Juni kwamen twee „heren" van de Sicherheits- polizei ter plaatse een onderzoek in stellen en het sprak welhaast van zelf, dat zij Wakker onder verhoor namen- Als tolk moest daarbij rechercheur H. W. J. Kerkhof fun geren, die goed Duits sprak. Laatst genoemde was er getuige van, dat Wakker aan de Duitsers mededeel de, dat Van Herwijnen in het bezit was van een dergelijke F N.-revolver, als men na de overval had gevon den en die blijkbaar door één der overvallers bij zijn vlucht was weg geworpen. (Van onzen eigen verslaggever). In de nacht van 22 op 23 Juni 1943 werd door een vijftal gewapende verzets lieden een mislukte overval gepleegd op de Arbeidsbeurs aan de Kanaalweg. In dat gebouw werd die nacht wacht gehouden door den agent van politie Wakker en den wachtsman Van Veen. Tussen beide partijen ontstond een worsteling, waarbij Wakker een revolverschot loste, dat één der overvallers dodelijk trof. De vier anderen sloegen op de vlucht. Bij het kort daarop door de politie ingestelde onderzoek bleek het slachtoffer de agent van politie R. Zwinderman te zijn. Na dit verhoor kreeg Kerkhof geen toestemming om het vertrek te verla ten. Hij zon op middelen om Van Her wijnen te waarschuwen. Met het voor wendsel, even van het toilet gebruik te moeten maken, zag hij kans, zich enkele ogenblikken aan het wakend oog der Sipo-mannen te onttrekken, en hij kon via rechercheur Beukers inderdaad van H doen waarschuwen. Deze meende echter, dat onderduiken niet noodzake lijk was, omdat Wakker de enige was, die over het vuurwapen had gesproken. en Kerkhof praatte ook. Er kwam echter spoedig een twee de bij, namelijk Kerkhof, die ook door de Duitsers onder verhoor ge nomen werd en die tenslotte vertel de, eenmaal gezien te hebben, dat v. H. een F N. in zijn bezit had. Zijn gedachtengang was „Wakker heeft het toch al verraden, en als v H. niet onderduikt, wordt hij toch ge pakt. Misschien gaat v. H. dan wel vertellen, dat ik ook van die revol ver afwist!" Kerkhof heeft toen wel eer» heel slappe houding aangenomen. Het kleine risico, dat hij zelf wel eens ln moeilijk heden zou kunnen komen, heeft hij niet durven nemen, hoewel hij Van Herwijnen beloofd had te uilen zwij gen. In ieder geval heeft hij niet ge tracht, de situatie voor Van Herwijnen minder ernstig te maken. Inderdaad werd Van Herwijnen gear resteerd. Toen hij door brigadier Nijhof naar de politiepost aan de Spoorgracht werd overgebracht, zag hij kans te ont snappen. De S.D. dreigde daarna met dood en verderf, en men heeft tenslotte Van Herwijnen weer gegrepen. Enkele weken na diens overbrenging naar Am sterdam kwam de Sipo een 13-tal be woners van Den Helder arresteren, on der wie de heren Ludema, Vreugdenhil en Kok, die ook aan de overval hadden deelgenomen. Deze arrestaties wekten het vermoeden, dat Van H. bij een verhoor moest zijn doorgeslagen. Geen ridder zonder vrees of blaam Drie maanden later kregen de recher cheurs J. Wortel en H. W. J. Kerkhof opdracht van den aannemer W. J. Brag- gaar te arresteren. Zij hebben deze op dracht uitgevoerd, maar gaven hun arrestant gelegenheid, bezwarend mate riaal te verbergen. Ook ln deze zaak heeft Kerkhof een lamlendige houding aan de dag gelegd, door niet alleen den heer Braggaar over te brengen naar de S D. te Amsterdam, maar bovendien een deel van het door Braggaar verborgen bezwarende materiaal aan de S.D. over te leveren. Hij vreesde blijkbaar, dat Braggaar zou gaan doorslaan en zeg gen, dat Kerkhof van het verbergen op de hoogte wasDoor zeer bijzondere omstandigheden is het met Braggaar goed afgelopen, evenals het door zeer bijzondere omstandigheden goed is af gelopen met Van Herwijnen, die op het nippertje aan fusillering is ontsnapt. Ook Braggaar veronderstelde, dat hij zij arrestatie aan het doorslaan van Van Herwijnen had te wijten. (Zie vervolg pag. 1) Zaterdagmiddag kort na kwart voor één arriveerde de chef van de Franse generale saf, generaal J. J. F. de Lattre de Tassigny, met zijn gezelschap ten paleize ,,'t Loo", waar hij door H. M. de Koningin werd ontvangen. Aan de voet van het bordes werd de generaal verwelkomd door den adjudant van Hare Majesteit, kapi tein-vlieger R. van Zinnicq Berg man, Later heeft de hoge Franse gast met de Koningin de lunch gebruikt. Generaal de Lattre in Amsterdam. Onmiddellijk na zijn bezoek aan H M. de Koningin op Het Loo is de Franse generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny per auto naar Amsterdam gereden, waar hij om 4 uur in het Indis\he Instituut voor de Amsterdamse afdeling der Alliance Frangaise een lezing heeft gehouden over de /campagne van het eerste Franse leger, dat na de invasie op het Franse vasteland is ontscheept. Terwijl de Franse generaal ont vangen werd door H. M. de Konin gin, gebruikte het gezelschap van den generaal in het Amstel Hotel te Amsterdam een lunch, waaraan ook luitenant-generaal M, H. J. Kruis, chef van de generale staf der Ko ninklijke Landmacht, met zijn adju dant aanzat,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1