NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Algemene vergadering der Verenigde Naties 23 October te New-York? Conferentie over Palestina wordt heden te Londen geopend De rol van Lord Killearn als bemiddelaar Grote Vier gaan in November spreken over Duitse kwestie Belangstelling voor onze luchtvaart Weer Griekse schending van Albanese grens Willen de Italianen hun schepen laten zinken? BULGARIJE WORDT REPUBLIEK Kapitein ter Zee G. B. Salm woonde atoombomproeven bij Uitwerking en toepassing in de zee-oorlog Weerbericht. Post voor de Van Kinsbergen BotwinnikMeester der meesters Deelnemers voor het tournooi om het wereldkampioenschap schaken aangewezen Eu we heeft er voorlopig genoeg van Tien jaar voor dubbel gangster van spionne Schip met melasse aangekomen Derde Constellation nog sneller Nieuwe bomaanslagen te Tel Aviv Wordt de evacuatie spoedig hervat Ex-burgemeester krijgt zijn straf De Koningin naar Zeeland Haring „Als je een kik geeft, schieten we je neer" Zij kwamen door het W.C.-ra» u je Wat brengt de radio? Prins Bernhard buitenslands BTN3DAG 10 SEPTEMBER 1946. 70e Jaargang Mo. 989T. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 10 cent per m m-; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Groot-Brittannië zal het voorstel Tan België, China, Frankrijk en de Scvjet-Unie om de algemene verga dering der Ver. Naties te verzetten Daar de 23ste October a s, onder steunen. Alexander, plaatsvervan gend hoofd der Britse delegatie ter Parijse vredesconferentie, heeft het voorstel aanvaard. Uiteindelijk wordt erover beslist door Trygve Lie, den secretaris-generaal der y.N, in overleg met de leden. Van Brits standpunt bezien heeft de jongste bijeenkomst der Grote Vijf drie positieve resulta ten gehad: 1) de algemene verga dering der V.N. zal niet zo lang I worden uitgesteld als China en de Sowjet-Unie aanvankelijk ver- f langden (nl. niet tot 11 Novem- ber a.s.); 2) de kwestie Duitsland" zal m November door de vier mi nisters van buitenlandse zaken be- I handeld worden; 3) de bijeen- 1 komst der vier ministers heeft ge lijktijdig met de algemene verga dering der V.N. plaats. Niet beslist is over deze twee pun ten: 1) zullen de vier ministers de algemene vergadering der V.N. bij wonen? (Deze wordt gehouden te New-York.) 2) Zo ja, zullen dan ook de discussies over de Duitse kwestie te New York plaats hebben? Er is reden om te veronderstellen, dat enige, wellicht zelfs alle mi nisters van buitenlandse zaken het moeilijk zullen vinden om naar New York te gaah ter bijwoning van de algemene vergadering der V.N. Vredesconferentie per 23 October klaar met werk zaamheden. De Sovjet-minister van buiten landse zaken, Molotov, heeft Trygve Lie, den secretaris-generaal der V.N. per telegram de verzekering gege- yen, dat de vredesconferentie te Parijs in staat zal zijn haar werk zaamheden per 23 October te be ëindigen. De KLM-persdienst deelt ons mede, dat ln de zes weken tussen 25 Juli en 1 September j.1. meer dan 113.000 personen een bezoek brachten aan Schiphol. Dit betekent een dagge middelde van 2700. Ruim 56000 van deze bezoekers namen tevens deel aan de rondleidingen over het vlieg veld, die door de KLM worden ge organiseerd. Deze mededeling werd door Lie aan den voorzitter der algemene vergadering der V.N. Spaak, in een telegram gedaan. Lie vroeg Spaak hierin een verzekejing van de mi nisters van buitenlandse zaken te verkrijgen, dat 23 October een vast staande datum zou zijn en zeide. dat verder uitstel zeer grote moeilijk heden met zich mee zou brengen. Na antwoord van Spaak zal Lie de leden der V.N. vragen per 13 September mee te delen, of zij met uitstel accoord gaan. Volgens radio Moskou heeft het offi- ciëele Albaanse nieuwsbureau wederom twee schendingen van te Albaanse gren zen door Griekse vliegtuigen gerappor teerd. Volgens het radiobericht werden in beide gevallen de „indringers" ver dreven. Moskou (Reuter). - De Romeinse cor respondent van de Prawda maakt gewag van hardnekkige geruchten inzake an ti-geallieerde elementen, die willen be werkstelligen, dat de Italiaanse scheeps bevelhebbers de oorlogschepen, welke zij aan de geallieerden volgens het vre desverdrag zullen moeten overdragen, tot zinken brengen. Alle commandanten zouden dienaangaande verzegelde orders hebben ontvangen. Officiëele uitslagen referendum. Volgens radio Sofia heeft het Bul gaars ministerie van buitenlandse zaken de officiëele uitslagen van het Zondag gehouden referendum over de toekomstige status v n Bulgarije bekend gemaakt. Van de 4.117.561 u (i cbraehtc item- men (91.56 pet. vun het aantal stem gerechtigde kiezers) waren 3.801.160 voor de republiek (93.27 pet. van het totaal), 197.176 voor de monarchie en 119.168 ongeldig. GENERAA LSPOOR TOT LU1T.- GENERAAL BENOEMD. Batavia (ANP-Aneta). - De Ned. Indi sche legercommandant S. H. Spoor, die tot dusverre tijdelijk luit .-gen. was, is benoemd tot luit-generaal. De kapitein ter zee G. B. Salm, sous chef van de marinestaf, die met majoor dr. Bruinink als vertegenwoordiger van ons land aanwezig is geweest bh de beide atoombomproeven bh Bikini, heeft een causerie over deze proeven gehou den, toegelicht door een reeks lantaarn plaatjes. Na vooraf een chronologisch verslag van de reis naar Bikini te hebben gegeven, verklaarde hij o.m., dat de kans op het juiste type weder, één op veertig was. Men trof het en de eerste bomproef werd op de juiste dag gehouden. Zoals men zich herinneren zal, werd de eerste bom uit een vliegtuig geworpen. De resultaten besprekend zeide spr., dat de bom een bijzonder machtig en gevaarlijk wapen is, doch ze bezit niet die onbeperkte ver woestingskracht, welke eraan is toege schreven. Er zijn veel fantasieën over verschenen, zulks naar aanleiding van de uitwerking der bommen op Japanse steden. Men bedenke echter, dat steden als Hirosjima voor een groot deel bestaan uit hout en papier, zodat daar een enorme vuurzee kon ontstaan. De eerste bom, welke bij de proeven te Bikini geworpen werd, kan beschouwd worden als een verbeterde uitgaaf van die, welke te Hirosjima gebruikt werd. Deze bom heeft gedaan, wat wij ervan verwacht hadden, zeide spr De tweede bom bij Bikini is drie weken later onder water tot ontploffing ge bracht. De kans voor het geschiktste weer was nu een op twee en het kwam weer goed uit. Er was zodanige radio- adtiviteit in het waterachtergebleven, dat de eerste dagen de Lagune niet te berei ken was. AFNEMEND BUIIG. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselende bewolking met langere perioden van zonneschijn, in de vroege ochtend nog enige buien in do kuststrook, overigens overwe gend droog, matige tot zwakke Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind. Niet ontstellend gevaarlUk. Gevraagd naar zijn meening over de invloed der atoombommen op de zee- oorlog merkte de heer Salm op, dat bij de ontploffing van de eerste bom geen enkel schip van de ter plaatse verankerde proefvloot was gezonken. Eerst de vol gende dag ls een der schepen naar ae kelder gegaan. Bij de tweede proefne ming zijn twee schepen en wat „klein grut" gezonken. Ontstellend gevaarlijk achtte hij de immen niet. Ze dienen van zeer grote hoogte geworpen te worden, opdat het vliegtuig zelf veilig zij. Het gevaarlijkst achtte spr. de bommen voor de bevolking. Op een afstand van 500 me ter der ontploffing was aan de schepen geen pantser beschadigd. Uit de beschikbare gegevens was becij ferd, dat een atoombom een millioen kost. Een kruiser is duurder. Wanneer deze bommen ln de zee oorlog toepassing zouden vinden zullen de schepen verder niteen moeten gaan varen B(j geconcentreerde activiteit der vloot wordt het gevaar uiteraard gro ter. Wanneer Duitsland de beschikking zou hebben gehad over atoombommen, zouden de gealllëerden bi) hun landing in Korm&ndië er stellig veel schade van hebben kunnen ondervinden. Maar ver moedelijk zouden zij toch niet gebruikt zijn, omdat de wind landinwaarts was en de Duitsers en de Franse bevolking de nadelen daarvan ondervonden zouden hebben. Hr. Ms. van Kinsbergen zal van 47 October a.s. in Port Said en van 1316 October in Gibraltar zyn, Er bestaat gelegenheid om gewone en aangetekende brieven en brief kaarten aan de opvarenden van dit schip te verzenden. De stukken moeten uiterlijk resp. 27 September en 7 October ter post zijn bezorgd. Zij moeten gefrankeerd zijn volgens het binnenlands tarief en voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het gehele adref. 1 Directeur-Hoofd redacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij vji. C. de Boer Jr. Telefoon K 2239—2345. Het Staunton-schaaktournooi, dat te Groningen werd gehouden, werd ge wonnen door den Russischen schaakmeester Botwinnik met 14*/» punt. Onze andgenoot dr. Max Euwe bezette de tweede plaats met 14 punten. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. Duns, overhandigt den winnaar een krans. A.N.P. P. Aan het tournooi om het wereldkampioenschap - aken, dat in 1947 in ons land zal worden gehouden, nemen Botwinnik, Euwe, Fine, Keres, Reshevs- ky en Smyslof deel. Deze zijn door de riDE hiertoe aangewezen. Indien het tournooj te Groningen door een outsider zou zijn gewonnen, zou ook deze als zevende candidaat deelnemen. De overwinning van Botwinnik sluit dus een zevende man uit. In het tournooi om de wereldtitel zullen de spelers el kaar vier maal ontmoeten, zodat ieder 20 partijen te spelen krijgt. Per week zal 4 dagen worden gespeeld, de overige dagen worden benut voor het uitspelen van afgebroken partijen. Het tournooi zal dus 5 a 5 week duren. De plaats, waar het tournooi gehouden wordt, zal einde dezer maand worden bekend gemaakt. Botwinnik en Euwe over Groningen Naar Botwinnik een ANP-redacteur mededeelde, was het Stauntontournooi te Groningen ten der zwaarste, waaraan hij ooit deelnam. Hoewel hij de tijdsduur van het tournooi wat kort achtte, had de Russische kampioen voor de organi satie niets dan lof. Dr. Max Euwe was eveneens van me ning, dat de bezetting van het tournooi bijzonder ster': was. De uitslag gaf een juist beeld van de sterkte. Over het re sultaat van het tournooi om de wereld titel in 1947 waagde Euwe nog geen voorspelling. ,.De deelnemers zijn vol komen gelijkwaardig", aldus onze natio nale kampioen. Dr. Euwe zal voor dit tournooi geen wedstrijden meer spelen. „Ik heb voorlopig genoeg gehad", ver klaarde hij. I De Rotterdamst kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft gister de 22-jarige steno-typiste Do- rothea van Gemerden, conform de eis tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zij heeft, als dubbelgang ster van een spionne fungerend, den 26-jarigen student R. M. van Baarle, een illegaal werker, in handen van de Duitsers gespeeld in de wacht kamer van het station D.P. te Rot terdam, hetgeen den jongeman het leven kostte. Receptie ter Russische ambassade Naar aanleiding van het Staunton tournooi te Groningen heeft de Rus sische ambassadeur, mr. V. A. Valkof, een receptie gehouden, waartoe velen op het gebied van de schaaksport en anderen waren uitgenoodigd. De Russi sche grootmeesters waren aanwezig. Het was de directeur van de rijksdienst voor Lichamelijke Opvoeding en Sport, dr. J. Miedema, die de overwinnaars van dit zo spannende tournooi gelukwenste. In de eerste plaats gold dit Botwinnik, wien hij zijn bewondering uitte voor de prestaties, die van de spelers de groot ste inspanning eisten. Ook ten opzichte van den Nederlandsen schaakmeester, dr. Max Euwe, uitte hij zijn hoge waar dering. Hij besloot zijn toespraak met de beste wensen voor nauwe contacten tussen de Russische en Nederlandse sportwereld. Na hem spraken de heren Flohr, Botwinnik en Euwe, die ieder op hun wijze uiting gaven aan hunne aangename ervaringen tijdens het Gro nings tournooi. In de Vlissingse haven is gisteren het noorse tankstoomschip „Norse King" aangekomen met een lading van 8000 ton melasse uit Cuba. Deze lading is bestemd voor de vee voeder en alcoholproductie. Dit is het eerste melasse-schip in Vlissingen sedert de bavrijding. Maandagmorgen om circa 9.20 uur arriveerde op Schiphol de derde Lockheed Constallation voor de KLM, de PH-tax. Het toestel, dat bestuurd werd door den piloot Snit- selaar, had de tocht van New-York naar Nederland gemaakt in de record-tijd van 13 uur 31 min. Te Jeruzalem wordt officiëel medege deeld, dat vijf leiders der Palestijnse Arabieren, o.a. de burge-ueester van Jaf- fa, en vijf van de negen uitgenodigde vooraanstaande Joden buiten het Joods bureau, o.a. de opperrahijn van Palesti na, Ben Sion Uziel, en de burgemeester van Tel Aviv, geweigerd hebben aan de conferentie inzake Palestina, welke te Londen wordt geopend, deel te nenen. Bomaanslagen. Maandagavond is een spoorwealijn te Tel Aviv op twee plaatsen door mijnen opgeblazen. De eerste ontploffing had plaats in het centrum der stad voor het postkantoor. Het bureau van openbare voorlichting te Tel Aviv werd door een bomontplof fing beschadigd, alsmede de bureaux voor de censuur op de pers. De ongevallen zijn niet ernstig. Vol gens een bericht uit Tel Aviv wes de bom door zes in khaki geklede mannen uit een voorbijrijdende auto op Jeze twee gebouwen geworpen. Terroiisten hebben ln de Joodse stad Tel Aviv een aanslag gepleegd op het huis van een Britse majoor Deze werd gedood, terwijl zijn vrouw onder het puin werd bedolven. Bij een andere aan slag werd een hoge Britse officier van politie gewond en een Arabisch soldaat gedood. Wij geven hierboven een over zicht van de voorspellen met betrekking lot Palestina. Zowel van Engels-Ameri- laanse zijde als van de kant van c" Jewish Agency. Tevens hebben wij hier in verwerkt een overzicht van de zeven Arabische staten. Het Indonesisch republikeins persbureau „Antarm" bericht, dat men in re publikeins politieke kringen met spanning de rol, welke lord Killearn als be middelaar bij de Indonesisch-Nederlandse besprekingen "kal spelen, tegemoet ziet. Bovengenoemde kringen spreken hun vertrouwen uit, dat Killearn in staat zal zijn het geschilpunt, zonder overschrij ding van de fundamentele belangen der betrokken partijen, tot een bevredigende oplossing te brengen. Zij hebben het op toneel verschijnen van Lord Killearn ln verband gebracht met de aanstaande te rugtrekking der Britse strijdkrachten, waarbij zij wijzen op het feit. dat, wan neer na de terugtrekking, hun oorlogs- ultrustlng aan de Nederlanders zal zijn overgedragen, laatstgenoemden deze ver volgens voor „hun avontuurlijke kolo niale politiek" zullen gebruiken, hetgeen ln feite zou betekenen, dat ln Indonesië de oorlog zal uitbreken Het tribunaal te Delft heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen mr. A. van I.eyenhorst, tijdens de bezetting burge meester van Delft. Het college adviseer de internering tot 6 Mei 1949, ontzetting uit de kiesrechten, verbeurd verklaring van het vermogen tot 5000 en verbod op de uitoefening van openbare functies en ambten. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin een twee-daags bezoek aan Zeeland te brengen. Aanstaande Woensdag zal zij Wal cheren in ogenschouw nemen, waar bij zij zich tijdens ejiige besprekin gen zal doen voorlichten over de situatie op het eiland. Donderdag 12 September zal zij naar West-Zeeuws-Vlaanderen gaan om ook daar een indruk van de stand van zaken te verkrijgen. „De Visserij-Wereld" van 6 Sep tember j.1. meldt, dat de aanvoer van haring in de week van 26 t/m 30 Augustus 1946 in de Nederlandse aanvoer-havens 35883 kantjes haring en 843555 kg verse haring bedroeg. Hierdoor is de totale aanvoer sedert het begin van de teelt, dus van be gin Mei 1946, gekomen op 217466 kantjes haring en 3104732 kg verse haring. Besprekingen evacuatie. Men meent te weten, dat alles ln het binnenland gereed ls voor de hervatting van de evacuatie. Slechts de uiteindelijke bevestiging van de Britten ls nog nodig. Generaal-majoor Soehardjo en twee kolonels van de T.R.I. zijn van Sumatra naar Java vertrokken om de conferentie betreffende de wapenstilstand bij te wo nen. Hadji Agoes Salim zal bij deze be sprekingen de Indonesische delegatie lelden. Sjahrlr zal nog minstens een week ia het binnenland blijven. MASSAGRAF BIJ SOERABAJA ONTDEKT. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat een massagraf nabij het kampement is gevonden. Zestien lijken werden aangetroffen, waarvan die van den sergeant Tambajong, zijn zoon, ser geant Rumondor, sergeant Tomoso- wa en den Chinesen fotograaf Hin Hian lm konden worden geïndentifi- ceerd. Het tweede „Constellation-vliegtuig", dat op Schiphol landde, werd door den gezagvoerder Evèrt van Dijk ln de tijd van 14 uur en 4 minuten in een non stop vlucht van New-York naar Am sterdam gevlogen. De kranige beman ning voor het toestel. Links: Evert van Dijk. Anefo P. Roofoverval te Rotterdam Zaterdagavond om negen uur zat de 54-jarige huishoudster F. G. in de keu ken van de familie S. aan de Abraham v. Stolkw. te R'dara een spelletje patien ce te spelen. Plotseling meende zij enig gerucht te horen. Twee gemaskerde man nen bevonden zich in de deuropening en bedreigden haar met een revolver. „Als je een kik geeft, schieten wij je neer", luidde het parool. De mannen zetten haar op een stoel in een kast en sloten deze af. Een van de indringers bleef voor de kast staan, ter wijl de ander het gehele huis ging door zoeken. In de kelder werden diverse al coholische dranken gevonden. Die wer den door het duo door het keelgat ge jaagd, waardoor de mannen dermate beschonken werden, dat zij uit balorig heid een ware ravage gingen aanrich ten. Zo werd o.m. het radiotoestel in el kaar geslagen en een pot met inkt over het blad van het schrijfbureau uitge stort. Enige keren werd de deur van de kast geopend en dan moest de wanhopi ge vrouw, daartoe met het pistool op de borst gedwongen, antwoorden waar zich dit of dat bevond. Na twee uur Na aldus ruim twee uur lang in de donkere kast als het ware op een pijn bank te hebben gelegen, hoorde zij eindelijk niets meer, waardoor zij be greep. dat de indringers verdwenen wa ren. Hierop zette zij het op een gillen, maar de buitenwereld hoorde haar niet. Gelukkig was zij zo bijdehand om met behulp van een hamer en een beitel, die in de kast lagen, tenslotte Wegens moord op den Duitaen fi losoof Theodoor Lessing is de vroegere SS-man Maximiliaan Rudolf Eckert te Praag tot 18 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. WOENSDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM I. NCRV: 8.15 Morgencon cert. 10.30 Morgendienst. 12.— De Vede laars. 13.15 Populaire orgelbespeling Stanley James, 16.— Omroeporkest o.l.v. Piet v. d. Hurk 17.35 The Travellers o.l.v. Gregor Douwinsky. 18.30 Programma van de Nederl strijdkrachten. 21.20 Met band en plaat voor U paraat. 23.Orgelcon cert door Adriaan Engels. 23.30 Werken van George Handel. HILVERSUM II. VARA: 8.— Kamermu ziek. 10.VPRO morgenwijding 11. Populaire platen. 12.35 Orgelspei Johan Jong. 13.15 Eddy Walls speelt. 17.15 What z ln a name. Omroeper verspreek je niet (gr.) 20.15 Song of Norway. operette. 21.55 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole orkest. 22.45 Geestelijk leven. een paneel van de deur te versplinteren. In overspannen toestand waarschuwde zij de politie, die onmiddellijk een uit gebreid onderzoek instelde. De indrin gers bleken een goede slag te hebben geslagen. Verdt .en was al het tafel zilver en verschillende zilveren sieraden, een filmapparaat en enige films, een groot bedrag aan geld, vele andere ar tikelen van waarde en alle distributie bescheiden. Uit het onderzoek is geble ken, dat de daders, jonge mannen van twintig tot twee en twintig jaar, zich via een W.C.-raampje aan de achterzijde van de woning, toegang hadden ver schaft. Het onderzoek door de politie wordt met kracht voortgezet. Naar wjj vernemen, zal prins Bernhard gedurende enige dagen buitenslands vertoeven. KONING FAROEK VAN EGYPTE BEZOEKT TURKIJE. Koning Faroek van Egypte heeft Cyprus verlaten en is in het ko ninklijke jacht te Mersina aan de Zuidkust van Turkije gearriveerd. Grepen art het nieuws Lord Winster, de Britse minister voor de burgerlijke luchtvaart, heeft 250 afgevaardigden van 40 landen ver welkomd voor de officiëele opening van Britse demonstraties van hulpmiddelen op het gebied van radio en radar te Londen. Britse en Franse deskundigen op economische en financiëel gebied zijn heden te Parijs voor bespj-ekingen bij eengekomen. Tengevolge van zware regenval is In de zuidelijke Franse departementen Drome en Dauphine tijdens het week end schade aangericht, die op verschei dene honderdmillioenen francs wordt ge schat. De president der internationale vereniging van havenarbeiders, aange sloten bij de Amerikaansen bor d van vakverenigingen, heeft verklaard, dat geen hulpvoorraden voor Joegoslavië zouden worden ingeladen voor „behoor lijk was opgetreden tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor het neer schieten van Amerikaanse vliegtuigen. Tengevolge van wolkbreuken, waar door bijna alle straten onder water zijn gezet, heerst voor het eerst sinds een week rust in Bombar,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1