De „Squatters'' weren zich weer Commissie-Generaal voor Indië thans benoemd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA FAULOWNA In de rechtszaal te Neurenberg heerst nu de stilte Zevenduizend S.S.-ers naar de mijnen Razzia op ongewenste Duitsers te Amsterdam Prof. W. Schermerhom voorzitter, ook Dr. v. hAook lid Vroegere nazi-leiders wachten op hun ronnis Eisenhower naar Duitsland Schoenen zonder bon Joego-Slavië protesteert bij Griekenland Gen.-majoor P. Doorman naar Indië Tien aanslagen op Roosevelt Na tien maanden op 23 September het vonnis Zij helpen een moeilijke periode overbruggen Drie mijnenvegers naar Indië Distributie van behangselpapier Brutale inbraak De gespannen toestand in Palestina De Nat. kampioenschappen te Assen Wooderson naar Australië? H.M. de Koningin ontving Griekse gezant Marine-mutaties Er wonen er nog vijfduizend WOENSDAG U SEPTEMBER 1946. ?0e Jaargang No. 9866. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per mua.; familieberichten 17 eent per man. Contractadfertentiea speelss! tarief. Directeur-Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 8.—; Postabonnement 8,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. DrukkerQ v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. 'a-Gravenhage. - De regeringsvoorlichtingsdienst meldt: BQ K.B. van 10 September 1946 zijn benoemd tot commissarissen-generaal de heren: F. de Boer, waarnemend burgemeester van Am sterdam van 5 Mei 1945 tot 27 Februari 1946, thans directeur van de Stoomvaartmaatschappij Nederland. M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Prof. Ir. W. Schermerhom, minister-president van 25 Juni 1945 tot 3 Juli 1946, thans lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Tot voorzitter der Commissie ls benoemd Prof. Schermer hom. In verband met het in de wet vastgelegde collegiale karakter der Commissie, bedoelt dit voorzitterschap uiter aard uitsluitend de goede orde te dienen zonder als zodanig hoger gezag te verlenen. Naar men weet, heeft Dr. Van Mook als Lnitenant-Gouveraeur-Generaal zitting ln deze Commissie. Naar radio-Frankfort meldt wordt ge neraal Eisenhower, die in de loop van deze maand alle Amerikaanse troepen fn Europa zal inspecteren, ongeveer 20 September in de Amerikaanse zóne van Duitsland verwacht. ITALIAANSE HANDELSDELEGATIE NAAR ONS LAND. Op uitnodiging der Nederlandse rege ling zal een Italiaanse handelsdelegatie aan het eind van deze maand een bezoek aan Nederland brengen. Schoenen zonder bon! Het was vorige week werkelijk een sensatie. Neen, geen linnen spul of gevallen met houten of Bordpapieren zolen. Echte.uit Ame rika. Aangekocht door de regering, stond er bij op de aanplakbiljetten, die de ruiten van de étalages der schoenen zaken sierden. Wij waren juist in Amsterdam en za gen hoe voor elke schoenwinkel een groot aantal nieuwsgierigen samen dromde. De volgende morgen vroeg za gen we rijen kooplustigen, die opge wekt wachtten op hun beurt. Hat was zeker de moeite waard en menigeen ging naar huis: een paar prima schoenen rij ker. Voor velen betekende het een uit komst nu de natte dagen voor de deur staan en straks de winter weer komt piet sneeuw en hagel en kille regen. Een wijze en goede maatregel van de legering. Wij kunnen het alleen niet goed keu zen, dat er winkeliers waren, die aan één persoon meerdere paren verkochten. Een eerlijke verdeling blijft noodzake lijk. Dit voorkomt ook zwarte handel ef zal het in elk geval tot een minimum Beperken. Nader werd van regeringszijde bekend gemaakt, waarom zij 'kwam tot het vrij geven van de verkoop van deze Ameri kaanse schoenen. Het is n.1. duidelijk ge bleken, dat bij aanwijzing van een schoenenbon op stamkaartnummer ouders op de kaart van hun kind meer malen een schoenenbon voor zichzelf aanvragen. Het kind moet dan maar wat 'door blijven lopen op kleppers of oude of te kleine schoenen. Ook doen geval len zich voor, dat bonnen voor kinder schoenen naar de zwarte markt verhui zen. Voor dit alles kunnen diverse geldige •n ook wel niet geldige redenen zijn. Aannemelijk is b.v. het feit, dat een ▼ader .die er op uit moet om het brood ▼oor zijn gezin te verdienen eerder en noodzakelijker een schoenenbon nodig heeft dan zijn kind. De laatste tijd werd hier echter al aan tegemoet gekomen door de Amerikaanse schoenen op be- zeidverklaring. Thans werd en is de mogelijkheid ge schapen voor de volwassenen om een paar goede buitenlandse schoenen te be machtigen. De bon op de kinderstam kaart kan in geval men geluk heeft dan werkelijk voor een paar schoenen voor het kind besteed worden. Wij weten allen, dat het schoeiselpro bleem nog bij lange na niet is opgelost. Ondanks dit wordt echter hard gewerkt *m een ieder zo snel mogelijk te voor zien. Het huidige distributiesysteem voor dit artikel is volgens ons lang het slechtste niet. Nu deze schoenen zonder bon met het vooruitzicht op meerdere dergelijke zen dingen en binnenkort de mogelijkheid van reparatie van schoenen zonder in levering van lederbonnen.... Als we dit alles onder ogen zien, geloven we. dat waardering voor dat wat gedaan wordt niet achterwege mag worden gelaten. Klagen is hier niet op zijn plaats, al zullen er vanzelfsprekend zolang wen sen blijven als de tijd duurt, dat de ma teriaalpositie het niet toelaat om de ver koop van schoenen algeheel vrij te ge ven..w K Da Joegoslavische zaakgelastigde te Athene heeft bij de Griekse regering ge protesteerd tegen de .schending van Joegoslavisch gebied door een Grieks vliegtuig". Op 12 September zal de souschef van de generale staf, generaal-majoor P. L. G. Doorman, per vliegtuig naar Batavia vertrekken. De generaal zal de onderdelen der Ko ninklijke Landmacht in Nederlands-Indië inspecteren en omstreek» drie weken al daar verblijven. Frank Wilson, aftredend hoofd van de Amerikaanse geheime dienst, aldus bericht de „Evening Standard" heeft onthuld, dat tijdens de oorlog tien pogingen tot aanslag op het leven van president Roosevelt, in de V. S. en overzee, werden gedaan. Er werden zoveel bommen en delen van bommen naar het Witte Huis gestuurd, dat de geheime dienst een speciaal geconstrueerde truck klaar had staan om deze snel weg te voe ren. Degenen, die hiervoor verant woordelijk waren, aldus Wilson, waren zonderlingen en waanzinni gen. Boven v. 1. n. r.: dr. Schacht verorbert zijn rantsoen; Herman Göring, ontdaan van zijn decoraties, maakt zijn maaltijd klaar; Julius Streicher. Onder v. 1. n. r.: Kaltenbrunner, ex-Gestapcleider; maarschalk Keitel. Ass Press P. Een speciale correspondent van het ANP seint: Waar sedert tien maanden vrijwel onafgebroken drukke beweging heerste is thans de stilste plek in het doolhof van het Neurenbergse gerechtsgebouw: de rechtszaal met de daaraan grenzende vertrekken van de rechters. In de corridors staan wachtposten op gesteld, die onverbiddelijk toegang wei geren aan allen, die hier vele maanden dagelijks werk hebben verricht. Alle be staande toegangsbewijzen voor deze vleugel van het gebouw zijn vervallen verklaard. Slechts acht rechters en twee tolken zijn doorgaans aanwezig in het vertrek, waar over het vonnis beraadslaagd wordt, het gerecht beoordeelt het bewijs materiaal practisch zonder hulp. Zeifs het-algemeen secretariaat, dat de rech-' ters ten dienste staat, behoeft slechts af en toe te hulp te worden geroepen voor speciale inlichtingen. Hoewel het werk van het gerecht in volkomen stilte plaats vindt, is het be kend geworden, dat overweging van het materiaal zo zorgvudig geschiedt, dat de WEER NIEUWE STORING. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Aanvankelijk bedekte lucht met regenval, later op de dag plaatselijk opklarend. Temperaturen ongeveer als gisteren. Tot krachtig aangroeien de wind tussen Zuid en Westwest. Op het ogenblik zijn 2000 politieke ge detineerden op de Limburgse mijnen te werkgesteld. In een onderhoud, dat wij met dr. R. C. T. Groothoff, den beheerder der mij nen, hadden, deelde deze mede, dat hij aan de regering had verzocht in totaal 7000 gedetineerden de gelegenheid te geven op de mijnen te gaan werken. De mensen komen vrijwillig, vertelde dr. Groothoff, en zij werken goed. Na de aanneming van de eerste 2000 ls de tewerkstelling van anderen echter enige tijd stopgezet, om in de kampen de ge legenheid te geven de geestelijke en so ciale verzorging en de bewaking bij het vervoer naar en van de mijnen beter te organiseren. Dit is thans geschied en met de aanneming kan nu worden door gegaan. In de regel worden S.S.-ers en personeel van de Kriegsmarine op de mijnen aangenomen, waarvan mag wor den aangenomen, dat zij nog wel enkele jaren voor hun misdragingen tijdens de oorlog zullen moeten boeten. Zij worden streng maar menselijk behandeld en ge tracht wordt, o.a. door het geven van behoorlijke voorlichting, hen weer ge schikt te maken voor opneming in de maatschappij. Bij de beoordeling van de vraag, of en wanneer zij voor reclasse ring in aanmerking komen, speelt ook de wijze, waarop zij hun werk op de mijnen verrichten, een belangrijke rol. Worden zij behoorlijke burgers, dan kunnen zij ook na de straftijd op de mij nen blijven werken. Stijging der productie. Voor het ogenblik wordt met behulp van deze gedetineerden een moeilijke periode overbrugd. Er is te weinig per soneel, waardoor het ondergrondse ef fect ongunstig wordt beïnvloed. Het be draagt nu 1550 kilo per dienst en moet op 1890 kilo worden gebracht. Daar in de andere delen van het bedrijf de be zetting toch normaal moet zijn, bete kent iedere nieuwe man, die aan het kolenfront wordt gezet en die daar al binnen korte tijd per dienst ongeveer 4000 kilo kolen produceert, een stijging der productie en ook een verbetering der productie per ondergrondse dienst. De tewerkgestelde gedetineerden kra gen loon en de gezinstoeslagen. Zij moe ten daarvan de kampkosten betalen, maar kunnen de rest van het verdiende geld aan hun familie sturen. Ook Polen? De mogelijkheid bestaat nog altijd enkele duizenden Poolse arbeiders voor de mijnen naar Nederland te halen. Het zijn echter vreemdelingen, waarvan wij zeer weinig weten. Ik vraag me af, zei dr. Groothoff, of de tewerkstelling van gedetineerden niet de beste oplossing is, waarbij we de kans hebben deze van corsprong Nederlandse mensen opnieuw op te voeden. De wijze, waarop de moeilijke periode moet worden overbrugd (met gedetineer den of Polen) is overigens een vraag, waarover de regering moet beslissen. Drie grote mijnenvegers van de Koninklijke Marine, ieder 500 ton metende, zullen op Maandag 23 Sep tember uit Rotterdam naar Neder lands-Indië vertrekken. Het zijn H. Ms. Jan van Gelder, onder commando van den lt. ter zee der le klasse W. F. van der Valk Bouman, Hr. Ms. Pieter Florisz, onder bevel van den luitenant ter zee der eerste klasse J. D. van der Star en Hr. Ms. Abraham van der Hulst, onder bevel van den luite nant ter zee der eerste klasse H. J. H. Hagdoorn. Commandant van deze divisie is luitenant ter zee der eerste klasse W. F. van der Valk Bouman. De reis zal gaan door het SuezkanaaL De datum van de vermoedelijke aan komst te Tandjong-Priok is 2 De cember. nog resterende dagen vóór de 23ste Sep tember ten volle benut moeten worden. Het gerecht komt met dezelfde regel maat en zonder een minuut te verspil len bijeen, als tijdens de bewijsvoering en zal zo mogelijk ook nachtzittingen gaan houden om zijn taak tijdig te beëin digen. Avondzittingen zijn thans reeds regelmaat, zodat van de rechters, die toch reeds zwaar belast waren, in deze laatste weken het uiterste gevraagd wordt. De officiële documentaire uitgave ln vier' talen van de stof van het proces zal niet alleen stenogrammen van de zit tingen omvatten, doch ook een aantal documenten, die als bewijs benut zijn. Uitsluitend ten behoeve van de nieuw bouw beschikt het Ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw van 1 Sep tember 1946 af over een contingent be hangselpapier. Belanghebbenden, die voor nieuwbouw behangselpapier nodig hebben, dienen dit bij de bureaux van de wederopbouw aan te vragen. In deze aanvrage dient te wor den vermeld: de uitvoerder van het be- hangwerk, het object, het aantal nodige rollen, de Nedeitandse fabriek van welke de behanger bij voorkeur wenst te be trekken Teneinde een billijke verdeling te krij gen mag per behanger of per détaillist maximaal slechts 1000 rol worden aange vraagd. Het voor het herstel-oorlogsschade no dige behangselpapier dient op de gebrui kelijke wijze bij de Ondervakgroep Be- sangselpapier-industrie, Lange Voorhout 25, Den Haag te worden aangevraagd. In de nacht van Maandag op Dinsdag is een brutale inbraak gepleegd ten huize van den heer C. Hulsebos te Hillegom. Ontvreemd werden twee nieuwe rijwie len, één nieuw damesrijwiel, alle distri butie-bescheiden, een vulpen, zilveren vulpotlood, zilveren sigarettenkoker, zil veren gebakvorkjes en theelepeltjes.' Ver der werden een lippenstift ln gouden montuur en een bedrag aan geld mee genomen. De dieven hebben zich toegang verschaft door het indrukken van een glas-in-lood- rultje. De politie stelt een uitgebreid onder zoek ln. Een politie-hond volgde een spoor, dat naar de waterkant leidde, zo dat vermoed wordt, dat de dieven van een boot gebruik hebben gemaakt. De Amerikaanse staatssecretaris James Byrnes hield te Stuttgart een be langrijke rede over de Amerikaanse politiek ten opzichte van de toekomst van Duitsland. Ass Press P. De nood drijft hen er toe Een duizendtal daklozen heeft Maandag zich zelf onderdak verschaft In leeg staande luxe hulzen te Londen. Degenen, die de leiding van deze actie hadden, schijnen nog meer van dergelijke acties- b|Jverrassing voor te bereiden. De daklozen stellen twee eisen. Zij wil len dat de gemeenteraad gebruik maakt van zijn bevoegdheden ter requlrerlng van hulzen en deze hulzen dan tegen voor de arbeidersklasse geldende huren ter beschikking stelt, en herstel van de levering van electrlcltelt, warmte en water Op het hoofdbureau van de communis tische partij werd tegenover een verslag gever verklaard: „Onverschillig waar schuwingen van officiële zijde zijn wij van plan om tenminste tienduizend van onze leden onverwijld in behoorlijke hul zen onder te brengen. Wij staan versteld van het grote aantal flats, huizen en ho tels ln Londen, dat nog steeds leeg staat, nadat zij enkele maanden geleden door Tengevolge van het feit, dat het hoofd kwartier der Britsche beveiligingstroe pen te Tel Aviv door Joodse verzetslie den is opgeblazen, hebben drieduizend man Britse parachute-troepen de Jood se nederzetting Ramat Gan uitgekamd en de gehele mannelijke bevolking tus sen vijftien en twintig jaar achter in derhaast opgeworpen prikkeldraadver sperringen bijeengedreven op zoek naar de daders. Drie en dertig verdachten, voornamelijk jeugdige personen, zullen nader worden verhoord. De gehele dag heeft een geheime zen- de, die zich aankondigt als „De stem van Tel Aviv" „zeer belangrijke instruc ties" aangekondigd. Motorsport. Niet minder dan 154 Inschrijvingen. Het aantal inschrijvingen voor de natio nale kampioenschappen der KNMV, die a.s. Zaterdag op he circuit van Drenthe worden verreden, ls overweldigend. Het betekend een record. De Junioren-klassen zijn het sterkst bezet. In de 125 cc-klasse starten 24 rij ders, onder wie Dupont op JLO, Dick Renooy, Schuddeboom, H. de Rijk en Ar- noldussen allen op Eyslnk, Lagerwey op Sparta, v. d. Eyck en Breeman op DKW, Verhoef op Batavus enz. De 250 cc telt 12 deelnemers, ongetwij feld zullen we ln deze klasse een gewel dige strijd te zien krijgen. We behoeven maar namen te noemen als Jaap Fijma op Rudge, Sekuur en Haakmeester op Velocette, J. Visser, Zwaai en Lo Simons op Excelsior, Poel op zijn DKW, Iesberts en Postma op Moto Guzzi. In de 350 cc ls de bezetting, wat aantal betreft niet zo groot, namelijk 10. We noe men hier Van Rijswijk, Steman, Van Do ren en Burik op Velocette, W.. v. d. Eyck op Norton, Boef op Sarolea, Reinbergen en Van Rijn op Trlumph en Heeres op Excelsloi 14 Rijders zullen ln de halve liter klasse strijd leveren. We noemen Bertus van Hamersveld, Piet Knijnenburg, Zulder- wljk, Van Rijssel en Van Katwijk op Trlumph, Fikse en Moeke op BMW, Dlek Renooy op Eyslnk, Jac. Schot op Arlël, Draayer op Norton, Masselink op Excel sior en Roosjen op Sarolea. Athletlek. LONDEN. De Europeese kampioen Wooderson en nog enkele andere Britse athleten zijn uitgenodigd deel te nemen aan de athletiek-kampioenschappen van Nleuw-Zuidwales, welke van 57 April van het volgend jaar zullen worden ge houden. regeringsbureaux en diensten van bui tenlandse regeringen verlaten zijn". In de Britse pers wordt crittek gele verd op de beslissing van <Je regering om tegen de actie van de Londense squatters op te treden. Van de andere kant brand merkt men deze actie als een „politieke stunt" van de communistische partij, of schoon men sympathiseert met degenen, die door het gebrek aan onderdak tot wanhoop worden gebracht. De Britse minister van opvoeding, mej. Ellen Wikinson. heeft bekend ge maakt, dat duizenden onderwijzers wor den opgeleid om les te geven ln huisvlijt aan kinderen, verloofden en gehuwden Hedenmorgen ontving H.M. d« Koningin in afscheidsaudiëntie den Grieksen gezant, den heer M. J. Ro manos. Bij K.B. is met ingang van 1 Sep tember 1946 benoemd tot officier Marva der 4e klasse N. Hoenen. Is, met ingang van 1 Augustus 1946, benoemd tot officier Marva der 4e klasse de Marva der 2e klas. Se jonkvrouwe B. C. C. Qurrles van Ufford. Is, met ingang van 1 Juni 1946, benoemd tot adelborst-vlieger der lste klasse bij de K.M.R. voor spe ciale diensten J. Zuurvc-ld. Is, met ingang van 15 April 1946, tijdelijk bevorderd tot hoofdofficier van administratie der 2e klasse de officier van administratie der lste klasse S. D. Duyverman, voor zolang hij belast is met de functie van in specteur der Generale Thesaurie hij het Departement van Financiën. Is, met ingang van 24 Augustus 1946, tijdelijk bevorderd tot officier van administratie der lste klasse de officier van administratie der 2e klasse E. W. H. van Renesse, voor zolang hij belast is met de admini stratieve dienst van de marineka zerne te Amsterdam. Is, met ingang van 1 Juli 1946, tijdelijk bevorderd tot officier-vlie ger der lste klasse de officier-vlie ger der 2e klasse J. L. den Hollan der, voor zolang hij is toegevoegd aan den waarnemend vlagofficier m ar ine-luchtvaartdienst. Is, met ingang van 24 Juli 1946, bevorderd tot officier-Marva der 3e klasse de officier-Marva der 4e klasse W. G. Faas. Is, met ingang van 1 Juli 1946, be vorderd tot luitenant tor zee der lste klasse de luitenant ter zee der 2e klass D. L. van Elk, met de be paling, dat hij in de ranglijst van de luitenants ter zee der lste klas se zal plaats nemen onmiddellijk boven F. J. Kroesen. Is, met ingang van 1 Juli 1946, bestendigd de aan den officier-vlie ger der 2e klasse J. C. Petschi bij K.B. tijdelijk verleend de rang van officieT-vlieger der lste klasse, voor zolang hij belast is met de afwikke. ling van het commando opleidingen bij het directoraat der luchtstrijd krachten en voor de duur, dat hij de functie van commandant vliegveld Twente vervult. Is, met ingang van 1 October '46, aan den luitenant ter zee der 2e klasse bij de K.M.R. voor speciale diensten J. G. Sander, op zijn daar toe gedaan verzoek, eorvol ontslag uit de reservedienst verleend. Reeds lang wachtte men op de ver wijdering van ongewenste Duitsers uit Nederland. Dinsdag is hiermee la Amsterdam een begin gemaakt. In de vroege morgenuren is de Amsterdam se vreemdelingenpolitie begonnen met de arrestatie van ongewenste Duitse elementen. De gearresteerden behoren tot dege nen, die zich gedurende de bezettingstijd hebben misdragen. Iedere Duitser zo wel mannen, vrouwen als kinderen zijn opgepakt mocht meenemen: eetbestek; drie dekens; toiletgerei; vijftig kg. baga ge; volwassenen honderd gulden aan geld en kinderen vijf kilo bagage en vijftig gulden, terwijl alleenstaande Duitsers of Duitse vrouwen dertig kilo bagage en vijftig guden aan contanten mee mochten nemen. In het hoofbureau van politie zijn de „volksvreemde ele menten" ingesloten, vanwaar zij naar het kortgeleden gereedgekomen kamp „Mariënburg" bij Nijmegen afgevoerd en geïnterneerd zullen worden. Geregeld zullen groepen naar Duitsand worden overge' racht en daar, door de Field Se- curity van de Nederlanders worden over genomen. Met de bezettingsautoriteiten in Berlijn zijn dienaangaande reeds be sprekingen gevoerd. Na een jaar van voorbereiding heeft vanmorgen de Am sterdamse politie in alle stilte deze ac tie ingezet en ruim dertig personen ge- aresteerd. Het is een begin en meerdere arrestaties zullen volgen. Alleen al in Amsterdam wonen 5000 Duitsers, zij worden echter niet allen uitgewezen. Het zal van verschillende factoren afhangen hoe lang het du_rt, eer al deze gevallen die door de rijks-vreemdelingendienst in Den Haag afzonderlij worden bekeken, uit ons land gezet zullen zijn. De gehele morgen duurden de razzia's, enkele ge- zochten waren niet thuis, doch zijn la ter op de dag opgehaald. Practisch allen, die tot de eerste groep van arrestanten behoorden zijn op h t hoofdbureau bin nengebracht. Woningen komen vrij. Het beheersinstituut heeft onmiddel lijk beslag gelegd op de eigendommen, waarvan een gedeelte van het in beslag genomen meubilair wordt gebruikt voor de inrichting van het kamp. De vrijge komen woningen zuilen zo spoedig mo gelijk ter beschikking van woningzoe kenden worden gesteld. Slechts een zeer klein gedeelte van de in ons land wonen de Duitsers zullen hier mogen blijven en krijgen van vreemd -'ngendienst een verblijfsvergunning. Het betreft hier voornamelijk, zij die tijdens de bezetting actief aan het ondergrondse verzet heb ben deelgenomen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1