UI A De laatste dagen van Seyss Inquart De feestelijkheden in de Anna Paulowna- polder officiéél geopend NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Aanhoudende regen bederft de kwaliteit van de oogst Nieuwe Bormeri Rede van Dijkgraaf Mijnlieff In Neurenberg Hij is uiterst nerveus en waagt zich ook nog aan poHtieke voorspellingen Zondag wordt de Bulgaarse republiek uitgeroepen De Italiaanse herstelbetalingen Doodstraf geëist tegen de Marchant et d'Ansembourg 30.000 textielpunten gestolen In getroffen gebieden kan niet gedorst worden Voormalig rechter staat terecht Een Polder beslaat honderd jaar Rede mr. Mijnlieff. Het werk begint. Felicitaties. De studerende vrouw Het polderlied. H.M. de Koningin bezoekt Zeeland W eerbericht Nieuwe avonturen van Piepneus en Bibbersnoet DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1946. 70e Jaargang No. 9869. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur-Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. In de corridors van het gerechtsgebouw te Neurenberg heerst thans ro- lets als een vaeantiesfeer. De nerveuse drukte van weleer heeft plaats ge maakt voor de stemming van een ambtenaar die zijn dagtaak beëindigd heeft. Velen zijn uitgevlogen naar de bergen van Beieren, om 't stof van de bureaux van zich te laten afwaaien. De verdedigers lopen werkeloos rond en profiteren voor de laatste weken van hun cigaret tenrantsoen. Wie niet delen in de stemming van opluchting zijn de beschuldigden, die thans zonder uitzondering in zwaar moediger stemming verkeren dan ooit tijdens het proces. Toen zij nog dage lijks in de proceszaal zaten hadden zij nog de afwiseling van de strijd tegen de aanklagers en van hun gesprekken onder elkaar. Zij aten met elkaar en konden gezamenlijk hun dagelijkse wandelgang maken. Thans zitten zij eenzaam in hun cel en hebben onderling geen contact meer. Weliswaar heeft het hof een door de gevangenisgeestelijken ondersteund verzoek om familieleden te mogen ontvangen ingewilligd, doch tot dusver is nog slechts frau Emmy Gö- ring, die in Beieren woont, te Neuren berg aangekomen. Seyss Ofschoon Seyss-Inquart zijn innerlijke gevoelens weet te verbergen, is hij wan hopig gestemd. Tijdens de laatste dagen in de gerechtszaal had hij een morele inzinking als nooit tevoren en hij heeft zijn laatste woorden dan ook uiterst nerveus met een trillende stem uitge sproken. Na de wijze waarop hij zijn verdediging heeft gevoerd was zijn be tuiging van trouw jegens Hitier ver rassend. Zij was, naar verdediger Stein- bauer ons zeide, onder invloed van deze morele depressie tot stand gekomen. De verdediger heeft hem gewaarschuwd, dat hij hiermee het gehele systeem van zijn verdediging zou afbreken, doch Seyss heeft zich hieraan niet gestoord. Nog steeds actief. Dit verweer is overigens niet het enig stuk dat Seyss-Inquart in de ge vangenis heeft opgesteld. Hij doodt de tijd en de gedachte aan de oordeelsdag door een koortsachtige geestelijke acti viteit. Zo heeft hij de laatste weken een ontwerp voor een grondwet voor ..Utopia" voleind. Hij heeft ook een verhandeling ge schreven over de toekomst van Europa onder de titel „Ausblick im Zukunft". Hierin heeft hij de overtuiging neerge legd dat er een botsing zal komen tus sen Oost en West en dat Frankrijk, Ne derland en België daarbij geroepen zul le-. ijn de rol van redders van het avondland te spelen. Thans heeft Seyss een geschrift in bewerking getiteld „Bemerkungen über den Niirnberger Prozess" waarin hij de grondslagen van het proces aanvalt, cri- tiek oefent op de bewijsvoering en de mening uitspreekt dat de uitslag van dit proces niet van belang is, omdat de revisie ervan reeds zou zijn begonnen. Hij heeft in dit werk geschreven dat ook Nederland een andere gedachte over hem zal hebben dan thans. Buiten deze werkzaamheden vindt Seyss dagelijks nog gelegenheid voor een koud bad en voor lichaamsoefening. Hij is er trots op dat hij hierbij, on danks zijn 54 jaren nog meester bleek over enkele Amerikaanse soldaten der bewaking. J SOFIA (Reuter). Vassil Kilarof, voor zitter van de Nationale Vergadering in Bulgarije, is van de Vredesconferentie te Parijs naar Sofia teruggekeerd om aan staande Zondag bij de zitting der Na tionale vergadering, waar de Bulgaarse Republiek zal worden uitgeroepen, tegen woordig te zijn. In een bijeenkomst van de economische commissie te Parijs hebben verschillende Staten afstand gedaan van hun eis van herstelbetalingen ten opzichte van Italië. Daaronder bevinden zich Engeland, Zuid Afrika, de Ver. Staten (20.000.000.000 dol-a lar), Brits-Indië, Australië en China. Aan het slot keerde de Italiaanse ambassa deur te Washington zich tegen de landen, ,,die nooit in oorlog zijn geweest met Ita lië en nooit met dit land in een militair- conflict gewikkeld zijn geweest" en die niettemin herstelbetalingen verlangden (België, Nederland en Mexico). De voormalige „commissaris der provincie Zuid-Limburg". E. V. H. I, M. M. Graaf de Marchant et d'Ansem bourg verscheen Woensdag voor de bijzondere raad van cassatie, welke gepresideerd werd door mr. Haga. Hij was door het bijzonder gerechts hof te Maastricht veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens het zettelijk in tijd van oorlog hulp verle nen aan defi vijand. Deze hulpverle ning omvatte om. misbruik van zijn positie als commissaris, het houden van redevoeringen in nationaal socia listische zin en het aangeven van enige Nederlanders bij Duitse instanties ter wijl hij voorts in ernstige mate af breuk gedaan had aan het verzet van de geestelijkheid tegen het nationaal- soclalisme. Als mr. Haga hem vraagt over het vertrek uit Limburg in September 1944. doen zich enige komische ogenblikken voor. President: „Waarom ging U op 10 September naar Duitsland?" Verdachte- „Omdat ik voorzag...." President: „Dat het hier misliep Verdachte: „Oh nee, omdat ik voor zag, dat de uitingen van het publiek zeer onaangenaam zoudsn kunnen wor den". President: „Achtte U nooit de tijd gekomen om Uw medewerking aan de Duitsers eerder op te zeggen?" Verdachte: „Ja, dat was omstreeks September 1944". President: „En toen was Juist het ogenblik van Uw vlucht gekomen". De verdediger, mr. R. van Oppen vroeg in zijn pleidooi een vermindering van straf. Soms speelde zijn politieke harts tocht hem wel ezns parten, maar als zijn drift geluwd was, kwam hij toch In de afgelopen nacht zijn uit een kast in het modemagazijn Hlrsch te Amster dam 30.OM textielpunten gestolen. De zwarte handel heeft voorlopig weer voorraad. nooit op de zaak terug. Ook heeft hij nooit druk op zijn ondergeschikten uit geoefend. Verdachte heeft zelfs in enkele ge vallen zijn invloed ten goede aange wend bij de SD, ten gunste van Joden sn bij een staking ten gunste van ter dood veroordeelde mijnwerkers. Hierop nam de procureur-fiscaal, prof. Langemeijer, het woord. Hij meende, 'dat het eerste cassatiemiddel van requirant, nl., dat hij onschuldig zou zijn, geen steek houdt, daar re quirant wel degelijk opzettelijk in tijd van oorlog de vijand in woord en daad hulp heeft verleend. Requirant had moeten beseffen, welk een invloed hij reeds docr zijn reputatie als goed katholiek en als iemand uit de hoogste standen moest uitoefenen op het minder ontwikkelde deel van het Limburgse volk. Wel kon de procureur-fiscaal be amen. dat verdachte door zijn gemoe delijkheid^ gematigdheid en gezond verstand gunstig afsteekt bij de mees te andere leidende persoonlijkheden jn de NSB, maar daarnaast heeft hij zich door in politieke hartstocht ge dreven daden gecompromiteerd als maar weinig anderen. De procureur- fiscaal zeide tot geen andere conclusie te kunnen komen dan tot de doodstraf. Noch verdachte, noch zijn verdedi ger maakten gebruik van de, door den president geboden, gelegenheid een laatste woord te zeggen. Uitspraak in deze zaak op 9 October. De vele regen in de afgelopen weken heeft de landbouwers bij de oogst vele moeilijkheden bezorgd. De tarwe en haver hebben van deze overvloed aan vocht geleden, zodat er schot in is gekomen.-In de kleistreken, staat nog veel graan buiten om te drogen, vooral in de getroffen gebieden, zoals Walcheifcn, waar men groot gebrek heeft aan schuren. Het dorsen van het graan moest hierdoor op het land gebeuren, hetgeen door de aanhoudende regens niet uitvoerbaar was. De opbrengsten zijn over het algemeen zeer goed geweest, In de Wieringer- meer spreekt men zelfs voor de zomertarwe van een recordjaar en in de Betuwe is, ondanks het gebrek aan kunstmest, de opbrengst groter dan ooit tevoren. De totale oogst ligt in omvang naar schatting slechts ongeveer 5 beneden die van 1939. Het kiemen van het vochtige graan is echter oorzaak, dat de kwaliteit van het inlandse broodgraan minder zal zijn dan in normale jaren het geval is. Voor de tweede helft van de 10de periode 1946 (15 t/m 28 September) ge ven elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB. KC, 616 564 fm 568 brood 800 gram brood. 569 brood 400 gram brood. 572 boter, enz. 250 gram boter. 573 boter, enz. 250 gram margarine of 200 gram vet. 583 suiker 1000 gram suiker of bo terhamstrooisel of 2000 gram jam. stroop enz. 574 algemeen 200 gram kaas (waar van 100 gram korstloze kaas). 575 algemeen 225 gram huishoud zeep of 90 gram toiletzeep. B 18 Reserve 1600 gram brood. C 18 Reserve 800 gram brood. B 19 Reserve 100 gram kaas (waar van 50 gram korstloze kaas). B 20 Reserve,2 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 610. 521 vlees 100 gram vleees. 522 vlees 400 gram vlees. A 04 melk 4 liter melk. B 04, C 04 melk 7 liter melk. 517 aardappelen 3 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 610. 064 065 brood 800 gram brood. 072 boter enz. 250 gram boter. 073 boter enz. 125 margarine, of 100 gram vet. 083 suiker 500 gram suiker, of bo terhamstrooisel of 1.000 gram jam, stroop enz. 084 085 algemeen 250 gram suiker of boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. 074 algemeen 100 gram kaas (waar van 50 gram korstloze kaas). 075 algemeen 225 gram huishoud zeep of 90 gram toiletzeep. D 18 Reserve 800 gram brood. E 18 Reserve 250 gram rijst, kin dermeel, of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 610. 021, 022 vlees 100 gram vlees. D 04, E 04 melk 12 liter melk. 017 aardappelen 1 kg aardappelen. Tabakskaarten enz. T 47 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 48 200 gram chocolade en/of sui kerwerken. X 47 2 rantsoenen tabaksartikêlen. X 48 100 gram chocolade en'of sui kerwerken. De bonnen voor melk worden in de vervolge voor een periode van 14 da gen aangewezen. Deze bonnen zijn der halve geldig t'm Zaterdag 28 Septem ber. Dit geldt ook voor de bonnen der versnaperingskaart. De prinsesjes ontvingen van den Fransen generaal de Lattre de Tas- signy tijdens zijn bezoek aan ons land een paar echte Franse poppen. Prinses Beatrix en prinses Irene met haar nieuwe aanwinst aan boord van het jacht „Piet Hein". Anefo P. Voor de week van 22 t/m 28 Septem ber zullen nog bonnen worden aange wezen voor: aardappelen, thee, bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gram vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per 14 dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstloze kaas afgeleverd. Voor de tweede kamer van het Alk- maarse Tribunaal stond Woensdag te recht mr. W. A. Ubbens, voorheen rech ter voor civiele strafzaken te Alkmaar. Vóór de oorlog had hij zich in juristen kringen in Nederland grote achting verworven door zijn bekwaamheid en menselijke eigenschappen. Uit het ver hoor bleek, dat hij in 1935 symphatise- rend lid der NSB was geweest en als gevolg daarvan ontslag had gevraagd als reserve-officier. In 1936 trok hij zich wegens geestelijke conflicten met de partijleiding terug. Na de Duitse inval liet hij zich wederom inschrijven. On der meer had hij Voute aanbevolen als zijnde zeer geschikt voor een hogere be stuursfunctie; Seyss Inquart benoemde Voute daarna tot regerings-commissaris voor Amsterdam. Het Tribunaal veroordeelde mr. Ub bens tot interneringsstraf voor de tijd van één jaar en 8 maanden met aftrek van reeds in detentie doorgebrachte tijd plus een geldboete van f 2000, ontzetting uit de beide kiesrechten en de bevoegd heid om als ambtenaar een functie te bekleden. Johan Carel de Leeuw. Een naam. die als eerste genoemd dient te worden by de viering van het eerste eeuwfeest der Anna-Paulownapolder. Hy toch was de man. die als maker van het plan tot inpoldering, en later als één der hoofd uitvoerders van dat plan, als eerste Dykgraaf en als eerste Burgemeester, zo ontzaglijk veel voor de Polder heeft betekend. Het sprak dan ook haast van zelf, dat by de viering van dit eerste eeuwfeest niet vergeten werd, hielde te brengen aan de nagedachtenis van dezen Johan Carel de Leeuw. De kranslegging. Aan de vooravond van de feesten wer den in alle kerken in de polder dank diensten gehouden, en op de vroege morgen van de eerste herdenkingsdag, nog voor de officiële opening, werd door dijkgraaf Mr. M. Th. Mijnlieff een krans gelegd op het graf van De Leeuw, die op 12 September 1880 overleed. In een korte toespraak, gehouden in een stro mende regen, memoreerde mr. Mijn lieff de verdiensten van den man, aan wiens nagedachtenis hier hulde werd gebracht. Bij deze kranslegging vormden een aantal padvinders een erehaag. In het feestgebouw. Tegen tien uur waren in het grote feestgebouw op het terrein zelf een kleine duizend belangstellenden aan wezig om de officiële opening der fees telijkheden bij te wonen. Toen om streeks tien uur het doek vanéénging. stond op het podium het grote zang koor, een combinatie van alle polderse koren, dat onder leiding van den heer- Ph. F. J. de Wilde een machtige ver tolking gaf van de twee bekende cou pletten van het Wilhelmus. De menigte luisterde staande toe. Toen betrad de ere-voorzitter mr. M Th. Mijnlieff. dijkgraaf van de Anna- Paulowna-polder en Burgemeester van de gemeente Anna-Paulowna, het met grote bouquetten versierde podium, voor het uitspreken van de openingsrede. Spr. begon zijn toespraak met zijn verheugenis erover uit te spreken, dat hij als dijkgraaf op deze dag de tolk van het polderbestuur mocht zijn -Hij richtte zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot den heer De Vries, die als vertegenwoordiger van den Commis saris der Konigin in deze provincie aan wezig was. „Het is goed", aldus mr. Mijnlieff, „om op een dag als deze even terug te blik ken in het verleden. Velen weten zo weinig van de grond waarop zij wonen. Hoevelen zullen ermee bekend zijn, dat het grondgebied van de Anna-Paulowna polder reeds lang voor de inpoldering bewoond is geweest? Pas omstreeks het jaar 1200 is dit gebied door de zee ver zwolgen. Het is een grote waterplas ge bleven, tot omstreeks het midden van do vorige eeuw, dank zij het particulier initiatief van de fa. Geerligs en Oudhoff en Co. de plannen voor de inpoldering werden gemaakt, uitgewerkt en verwe zenlijkt. Dat liep allemaal niet zo heel gemakkelijk, want er moesten ontzag lijke moeilijkheden worden overwonnen, en lang niet altijd is die medewerking verleend, waarop naar onze mening de initiatiefnemers recht hadden. Het kostte f 20600: Juist dat particuliere initiatief vormde één der grote verschillen met de wijze, waarop polders als bijv. de Wieringermeer en de Noordoost- polder werden drooggelegd. Bij be- N schikking van den Minister van Fi nanciën van 24 April 1844 werd vyf- duizend hectare Zuiderzeewater aan de initiatiefnemers afgestaan, mits zij als tegenprestatie de somma van f 20000 in *s Rijks schatkist stortten!! De fa. Geerligs, Oudhoff en Co. hadden zich van de medewerking verzekerd van den heer J. C. de Leeuw, alsmede an dë heren C. J. L. Portman en J. D Zocher. Tezamen stichtten zij de ..Maat schappij tot inpoldering van de Wester- waard". Bij K. B. van 29 Juli 1844 werd van de regering de verlangde concessie tot inpoldering verkregen. Hetzelfde jaar nog werd door H.M. Koningin Anna- Paulowna goedgevonden, dat de in te dijken gronden naar haar zouden wor den genoemd. De eerste maatschappij verdween, en daarvoor kwam in de plaats de „Maatschappij tot indijking van de Anna-Paulownapolder in Noord-Holland" onder directie van J. C. de Leeuw. Met de indyking werd een begin gemaakt op 1 April 1845. Het project was een geesteskind van De Leeuw. De werkzaamheden vorderden snel, zodat reeds na drie maanden het ge deelte ten Westen van het Oude Veer droog kwam. De Oostpolder volgde in 1848. Dat feit herdenken we op deze dag. Na die dag werd een begin gemaakt met het in cultuur brengen der gron den. Vaarten en watergangen werden gegraven, een watermolen en een stoom machine werden geplaatst, wegen wer den aangelegd, en de eerste 24 huizer werden gebouwd (thans nog de z.g. „Gelderse huisjes"). Spr. releveerde daarna enige belangrijke momenten in de geschiedenis van de polder: Want doordat hij langs het natte hek om laag gerold was, waren allen spijlen op zijn jasje afgedrukt, zodat hij het mooi ste gestreepte jasje had, dat je je voor kunt stellen! „Hola, Fritsje, vraag je moeder, of ze er 'n broek bij koopt!" riep ik hem na. Uit de historie. In 1849 werd de polder verheven tot Waterschap. In 1850 werd J. C. de Leeuw door den Koning tot Dijkgraaf benoemd. In 1852 werd de eerste school geopend, welk gebouwtje in de winter van 1838-*39 werd gesloopt. In 1855 werd het Polder huis als ambtswoning van den Dijkgraaf in gebruik genomen. In 1856 kwam het Nederlands Hervormde Kerkgebouw als eerste kerk in de polder gereed. Het zelfde Jaar kwam aan de Lagedijk een „fatsoenlijk logement" tot stand (het huidige „Veerburg"). Er moest ln de polder heel hard wor den gewerkt. Vooral toen voor de toe passing van kunstmeststoffen de bodem niet zeer productief was. Later bleek de bodem gelukkig uitermate geschikt voor de cultuur van bloembollen! Mr. Mijnlieff herinnerde vervolgens aan t}e dieptepunten in <fe polder geschiedenis. De ramp van 1916, waar- by de gehele Oostpolder en een deel van de Westpolder door zout water werden overstroomd. Later volgden cfe slagen, die de bloembollencultuur kreeg op te vangen, maar die geluk kig de welvaart ln de polder niet blyvend hebben kunnen uitbannen. Ondanks tegenslagen nam de bevolking steeds toe: in 1*70 tweeduizend zielen, in 1900 drie duizend, ln 1916 vier duizend, in 1930 vijfduizend, in 1939 zesduizend en thans omstreeks zevenduizend. Spr ver telde daarna, hoe eindeüjk in 1870 de Anna Paulownapolder een zelfstandige gemeente werd, nadat zy voordien by de gemeente zype min of meer als stief kind was ingedeeld. Het was niet te verwonderen, dat J. C. de Leeuw tot burgemeester werd benoemd. 6. Frits werd woedend, kwam terug en wou vechten. Nou, daar houd ik niet erg van, maar als ze tegen me beginnen, dan ben ik niet van gisteren! Ik pakte hem dus by z'n jas en duwde hem achterover weer op 't hek. Stompend en spartelend rolde hy heen en weer. „wy hebben", zo zeide mr. Mynlief, „niet alleen De Leeuw willen eren, maar met hem ook de vele anderen, die met liefde bezield hun beste krachten aan de polder hebben gegeven. Op dezelfde be graafplaats rusten reeds velen van hen. Ik denk aan namen als Pareau, Waller, Rezelman, Geerligs en, bovenal, wydenes Spaans. Moge het voorbeeld van al deze figuren te allen tyde hen bezielen, die geroepen zyn of zullen worden om onze mooie pol der te besturen!" Met deze woorden be sloot spr zyn openingsrede. Na deze officiële opening werd aan alle aanwezigen koffie met gebak aangeboden, terwyi het dansorkest „De Dolonans" ter verhoging van de feestehjke stemming enige marsen, walsen en andere populaire nummers door de hall deed golven. Daarna volgden de felicitatie-toespra ken. Als eerste voerde het woord de loco- burgemeester van Anna Paulowna, wet houder J. Dekker, die zyn gelukwensen aanbood namens het gemeentebestuur. Hy verklaarde, dat de samenwerking tus sen gemeente en polderbestuur steeds uit stekend is geweest, ook in tyden, wan neer de ambten van Dykgraaf en Burge meester niet in één hand verenigd wa ren. Spr. bood daarna een door den Utrechtsen kunstenaar H. O. Kuyk ge- calligrafeerde oorkonde aan met de na men van alle dykgraven en heemraden, en geflankeerd met een aantal wapens van vroegere dykgraven. Namens de waterschappen voerde het woord de Dykgraaf van het Hoogheem raadschap mr. A. Kamp, die hoopte dat deze herdenking mocht slagen als een lichtend baken in der tyden stroom. „De weg van toegewyd en zinvol werken sta steeds voor u open!" De heer J. Snellen, wnd directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedryf bood namens deze „leverancier" zyn geluk wensen aan, die hy vergezeld deed gaan van een prachtige electrische klok, niet alleen aangevende de tyd, maar ook de datum. Als practische wenk wilde spr. erby vermelden, dat deze klok op straffe van technische storingen niet achteruit gezet mocht worden. Dit gelde symbo lisch ook voor de gang van zaken in de Anna Paulownapolder! Het lid van het hoofdcomité, de heer P. Harder, feliciteerde uit naam van de gehele Middenstand. „Polder en midden stand zyn met elkaar opgegroeid. Het is voor de middenstand een grote eer aan het organiseren van dit feest te kunnen meewerken". De heer Harder bood bloe men aan De „Dolonans" brachten toen een min der te waarderen bewerking van Liszt's „Liebestraum" ten gehore, waarna nog woorden van gelukwens werden gespro ken door den heer Jac. Lindenbergh, wnd.-dykgraaf, als vertegenwoordiger van alle beoefenaren van landbouw sn veeteelt, door den heer P. J. Komen na mens de bloembollencultuur, door hoofd ingenieur Ten Brink namens Rykswater staat en den heer Visser namens alle oud- Poldersen. Laatstgenoemde hield een enthousiaste toespraak, die duidelyk deed uitkomen, dat de oud-Poldersen zich nog nauw aan de polder verbonden gevoelen. Spr. bood daarby een ingelijste oorkonde In L?iden hebben zich tot dusverre 237 nieuwe leden aangemeld voor de Vereniging vrouwelijke studenten Leiden. Dit zeer grote aantal is een record. De verdeling over de ver schillende faculteiten is: verenigde faculteiten 7, letteren 27, godgeleerd heid 5, wis- en natuurkunde 33, rechten 51 en medicijnen 92. aan met het Polderlied, waarbij hij ver klapte, dat de inzameling zoveel had op geleverd, dat bovendien nog een monu mentale bank kon worden aangeboden. Over de plaats daarvan zal nog nader worden gesproken! Na deze woorden van gelukwens was weer de beurt aan het grote koor. Meer dan honderdvyftig dames en heren gaven onder leiding van den heer De Wilde een magistrale uitvoering van het Polderlied, dat op de woorden van wylen den heer P. Visser en de melodie van Wernicker, door pastoor Verhoeff uit Breezand voor vierstemmig koor was bewerkt. Deze uit voering van het Polderlied, aangehoord door een machtige schare feestenden, was een indrukwekkende demonstratie van Polderse saamhorigheid, die dan ook door een welverdiend applaus werd beloond. Dit verkwikkende koornummer werd gevolgd door een dankwoord van mr. Mynlieff, waarin hy om des tyds wille alle sprekers dank bracht voor hun ge lukwensen en hun goede gaven. Opening tentoonstelling. Als laatste spreker trad op de heer De Vries, vertegenwoordiger van Ged. Sta ten en den Commissaris der Koningin, die de tentoonstelling van deze plaats af zou openen. Vooraf richtte hy enige woorden van gelukwens tot het polder bestuur. „Het is een gelukkige gedachte geweest", aldus spr., „om aan deze fees ten een tentoonstelling te verbinden, waarop de producten van de arbeid der polderbewoners kunnen worden bezich tigd". Met de wens, dat deze feesten zou den slagen, verklaarde de heer De Vries de tentoonstelling voor geopend. Daarop verlieten de autoriteiten met hun dames als eersten de feestzaal, op weg naar het tentoonstellingsterrein, wel dra gevolgd door alle andere aanwezigen. Voor de eerste keer sedert de totale bevryding van ons land heeft H.M. de Koningin weer een bezoek gebracht aan het door de oorlog zo zwaar getroffen Zeeland en heeft zy persoonlyk de vor deringen in ogenschouw genomen, ^ie tot nu toe by de wederopbouw zyn gemaakt. De Koningin heeft de nacht te Vlissin- gen in haar saisnwagen doorgebracht om vandaag per speciale boot van Vlis- singen naar Breskens over te steken ten einde een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaande- ren te brengen en zich ook daar van de stand van zaken by het herspel op de hoogte te laten brengen. PLAATSELIJK WEER REGEN. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: In de loop van de dag toenemende bewolking met later plaatselijk re genval. Temperaturen ongeveer ais gisteren. Aan de kust tijdelijk vrij krachtige, overigens meest matige wind tussen West en Zuid. DOOR G. TH. ROTMAN NADRUK VERBODEN.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1