ANNA PAULOWNA, 0 LIEFELIJK OORD... Duitse fabrieken die op top-capaciteit werken NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het vredeswerk van de Ned. vloot in Indonesië En oorlogsmateriaal voor Rusland vervaardigen De Italiaanse vloot Wèl Unrra-verschepingen naar Joego-Slavië Wèl en niet Amerika wil Oostenrijk steunen Radiorede minister Beel Plegers van overval te Rotterdam gearresteerd Jan Fabricius TWEEDEHANDS AUTOBANDEN VRIJ! Ongeval in de hoofdstad De postzegel „Herrijzend Nederland'' Aardbeving in de Congo Een convooi-systeem dat groeide Max Euwe te Moskou Emigratie naar de Ver. Staten begonnen De hoogtepunten van de feest viering De fokveetentoon- stelling. Weerbericht De paardententoon- stelling. De varkenstentoon- stelling. Nieuwe avonturen van Piepneus en Bibbcrsnoet „Anna Paulowna in Weer en Wind". TRIJDAO IS SEPTEMBER 1946. 76e Jaargang No. 987», HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 11 cent per m.m.; familieberichten 11 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur-Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. l'itgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving S. Postabonnement 3,65. Giro 16*66 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2236—2345. BERLIJN. Lyford Moore, Reuter's correspondent, seint: „Een welingelich te Duitse bron heeft mij documenten aan de hand gedaan, waaruit sou blij ken dat het Rode Leger sedert twee maanden bexig is met het vormen van Is werelds grootste kartel in de Sowjetrussische sóne van Duitsland". Het gaat om een geheime lijst Deze lijst loopt tot 20 Augustus en bevat de namen van vijftig grote onder nemingen en vijf „combinaties" (groe pen van fabrieken) welke reeds zijn overgenomen door het ..Sowjetische In- dustrie-Gezellchaft", dat voor 51 pro cent in handen van de Sowjets zou Zijn en voor 49 procent in handen van de Duitsers. Naar verluidt zouden de fabrieken geheel door de Russen zijn overgenomen en een aantal ervan zou bestemd zijn voor de productie van oorlogsmateriaal Uitsluitend voor Sowjet-Rusland Daar onder zouden zijn de grote Krupp-fa- brieken te Maagdenburg. In twee fa brieken van de I-G-Farben te Bitter- fcld zou hydrogeen-paroxyd voor de aandrijving van raketten vervaardigd worden. Naar men aanneemt zou reeds onge veer een-dorde van de grootste indu strie-bedrijven in de Sowjetrussische »6ne zijn overgenomen, en de waarde van het „kartel" wordt geschat op meer dan vierhonderd-millioen pond sterling. Men zegt, dat alle fabrieken op top-ca- paciteit werken, na herstel van de bomschade. Ter vergadering van de militaire com missie van de vredesconferentie heeft Italië gevraagd om een vloot van 82.007 fon, buiten de twee toegestane slagsche pen. in tegenstelling met de scheeps- rufmte van 67.500 ton, welke volgens het ontwerpverdrag zou worden toege staan. Het verzoek van Italië omvat twee Slagschepen, zee kruisers, acht destroy- ers, twaalf motortorpedoboten, een mij- lienlegger en een aantal mijnenvegers. Admiraal de Courten zette uiteen, dat Italië deze schepen nodig had ter ver dediging van zijn lange kustlijn. Deier dagen hebben boeren in de omstreken van Rome 50.000 ha. land in bezit genomen. Zij weigeren dit land weer te verlaten. Besprekingen over de wettelijke regeling van de kwestie zijn nog gaande. Washington. - Zoals bekend is er in Amerika van verschillende zijden op aangedrongen, dat de V. S. hun steun via de Unrra aan Joego-Slavië zouden intrekkzn wegens het onvergeeflijk gedrag van Joegoslavische luchtstrijd krachten, die twee ongewapende Ame rikaanse transportvliegtuigen hebben neergeschoten". William Clayton, on derminister van buitenlandse zaken der V. S„ heeft thans bekend gemaakt, dat de V. S. hebben besloten de Unrra- verschepingen naar Joego-Slavië niet stop te zetten, omdat een derfgeüjk be sluit „een niet-nakomen van de door de V. S. op zich genomen verplich tingen" zou betekenen. Volgzns Clay ton zou iedere actie tot het staken der verschepingen de V. S. aan de be schuldiging bloot* stellen, dat zij wei nig eerbied hebben voor de onschend baarheid van internationale overeen komsten. Het ta Jcego-Slavië tot lan den gedwongen Griekse vliegtuig. De Joego-Slavische regering heeft de Griekse een nota doen toekomen, waarin er op gewezen wordt, dat het op Joego-Slavische bodem tot landen gedwongen Griekse vlieg tuig was voorzien van een camera en zwaar boordgeschut. De nota eist, dat de Griekse regering de piloten bestraft, omdat ze boven Joego-Sla- visch territorium geschoten hebben. De Griekse regering heeft geant woord, dat de piloten verdwaald waren, dat er geen camera aan boord was en dat het vliegtuig ter roristen op Grieks grondgebied be streed. In Amerikaanse regeringskringen heeft men hedzn verklaard, dat Ame rika het plan heeft Oostenrijk in 1947 met 150 millioen dollar economisch weer in evenwicht te brengen. Zaterdagavond zal min.-pres. Beel een rede houden tot het Nderlandse volk. Hij zal spreken over: „De wel- zijnsverzorging van burgers en mili tairen in onze Overzeese gebieds delen". Naar wij vernemen is de roofoverval bij de familie S. op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam tot een oplos sing gebracht. Zoals men weet, werd de 54-jarige huishoudster F. G. tijdens een spelletje patience verrast door twee gemaskerde mannen, die haar onder bedreiging met een revolver twee uur lang in een kast opsloten en ten slotte verdwenen met meeneming van geld, kostbaarheden en distributiebescheiden. De daders konden slechts worden aan geduid als te zijn twee jonge mannen in de leeftijd van twintig tot tweeën twintig jaar. Dank zij het ijverig speur- derswerk van de recherche van het bu reau Straatweg heeft men de daders thans kunnen arresteren. Ter gelegenheid van de 75ste ver jaardag van den Nederlandsen toneel schrijver Jan Fabricius is er een comité gevormd om hem in zijn geboorteplaats Assen, alsmede in Groningen, Winscho ten en Leeuwarden te huldigen. Jan Fabricius zal hiertoe op Woensdag 25 September as. uit Engeland naar Ne derland overkomen en per KLM van Stjiiphol naar Selde doorvliegen. De directeur van het rijksbureau voor rubber heeft met toepassing van het bepaalde in de atikelen 12 lid 2 en 12 bis lid 2 van de rubberbeschik king 1939 no. 2, zoals deze laatstelijk werd gewijzigd btj béschikking d.d. 9 September 1946 (Staatscourant van 11 September 1946) dispensatie verleend van de verboden tot het verkopen, af leveren, afleveren en kopen, van auto banden, zowel bestemd voor motor- als voor paardentractie. voorzoverre deze banden gebruikt zijn en het bruikbaarheidspercentage de 75 ten hon derd van nieuwe banden niet te bo ven gaat. Op het stationsplein .te Amsterdam is Woensdagavond een 51-jarige kloos terzuster uit Venlo bij het Instappen op lijn 25 onder de bijwagen terecht ge komen. Haar Vnkervoet werd afgereden. Met ingang van 1 Januari 1947 zal de bijzondere postzegel voor „Herrijzend Nederland" zijn geldigheid voor de frankering verliezen. Van die datum af zal men de zegel dus niet meer voor frankering kun nen gebruiken, terwijl er geen gele genheid bestaat nog resterende hoeveel heden ervan in te wissel an. Oostermansstad, (ANP). - Woensdag werden te Kivoe zes aardschokken waargenomen. Deze aardbeving is de hevigste, die alhier ooit werd waar genomen. H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan Wal cheren, waar Zij zich op de hoogte heeft gesteld van de werkzaamheden voor de wederop bouw. De Ko ningin bij Haar aankomst in- West- kapelle, waar Zij door de bevolking werd verwelkomd. Naast de vorstin de burgemeester. A.N.P.-P. De belangrijkheid van het vre- dewerk van de Nederlandse vloot blijkt uit de wens van inheemse prauwen in het gebied van Soera- baja om in convooien te varen, die door Nederlandse oorlogssche pen worden beschermd. Het con vooi-systeem is nooit officieel in gesteld, maar als het ware ge groeid. Enige weken geleden werd een Makassaarse prauw, komende van Tambak op het eiland Bawean met een lading rijst en matwerk tot een waarde van 40000 gulden, door ter roristen van Grissee uit beschoten. De prauw vroeg onmiddellijk hulp aan de Nederlandse marinepatrouil leboot „Josee". Nauwelijks was de Makassaarse prauw veilig in de ha ven van Soerabaja aangekomen of een Madoerese prauw kwam langszij de „Josee" en vroeg om geleide op haar uitreis. Het verzoek werd on middellijk ingewilligd. Dit voorbeeld werd opgevolgd door vele andere, zodat thans de patrouilleschepen van de Nederlandse marine geregeld grote aantallen prauwen begeleiden, teneinde hen tegen de terroristen te beschermen. Max Euwe, die in de Russische hoofdstad gearriveerd is, verklaar de tegenover een Tass reporter, met grote voldoening de invitatie dei Russische schaakmeesters te hebben aangenomen om mee naar Moskou te gaan. Hij noemde het aanstaand schaak- tournooi tussen de Verenigde Staten en Rusland van zeer groot :lang en roemde het spel der Russische meesters te Groningen. De te bevechten overwinning zal niet gemakkelijk of in snel tempo worden bevochten. De Amerikanen hebben zich duchtig voorbereid en geprofiteerd van de lessen welke verleden jaar uit het spel tusser. het Sovjet-team en Engeland te trekken vielen. In de kelders van de fabrieken van Fiat Mirafioro te Turijn is een vrij groot depot van wapens, munitie en springstoffen ontdekt. (Van onzen parlementairen redacteur.) De consul-generaal van de Ver enigde Staten in Den Haag h' ft dezer dagen de eerste visa verstrekt aan Nederlandse boeren, die zich metterwoon in Amerika wensen te vestigen. De emigratie, waarnaar velen zo reikhalzend hebben uitge zien, is derhalve begonnen. Ver wacht wordt, dat thans regelmatig zal worden voortgegaan met het afgeven van de nodige papieren, al zal dat dan ook op geen stukken na op zulk een grote schaal geschieden als de liefhebbers wel zouden wen sen. Binnen enige weken zal voorts het eerste contingent van de 500 boerenzoons uit Nederland, die Frankrijk wenst binnen te laten, de vaderlandse bodem voorgoed vaar wel zeggen. Zij worden onderge bracht op een kasteel ten Zuid-Oos ten van Parijs, waar een opleidings instituut is gevestigd. Nederlandse en Franse leraren geven er les in de taal van het land, de landbouwwet- geving en in al die andere vakken, waarvan een boer uit de vreemde in Frankrijk op de hoogte moet zijn. De theoretische lessen gaan gepaard met practische op boerderijen in de omtrek van het kasteel. Na verloop van enige jaren worden de jonge lui in de gelegenheid gesteld een eigen boerderij aan te kopen. Zij zullen aaneengesloten Nederlandse kolonies vormen op het ontvolkte Franse platteland. Na Amerika en Frankrijk gaat de grootste belangstelling uit naar Ca nada, Brazilië, Zuid-Amerika en Australië. Al deze landen vragen om bekwame vakmensen, in hoofdzaak boeren. Canada is bereid duizenden Nederlanders toe te laten, die ge neigd zijn de onbewoonde prairies te ontginnen, maar het wil er eerst voor zorgen, dat zijn gedemobili seerde soldaten aan de slag geraken. Van Nederlandse zijde tracht men Canada ervan te overtuigen, dat lang wachten niet verstandig is, daar dit ten gevolge zal hebben, dat de beste emigranten inmiddels naar elders zijn vertrokken. De zeer veelzijdige tentoonstelling, die •p het feestterrein achter het raadhuis te Anna Paulowna wordt gehouden, geeft een prachtig beeld van de grote beteke nis, die een polder als deze honderd jarige voor de welvaart van ons gehele land heeft. Op het tweede sportterrein konden de bezoekers genieten van de aanblik van een enorme kudde paarden, schapen en varkens, die daar keurig aan rijen ston den om zich door het crltUch oog van kenners te laten monsterefi. Het zou ons te ver voeren om een vol ledige schildering te geven van al het dierlijk schoon, dat daar op de veeten toonstelling te zien was, en om te trach ten de indruk te beschrijven, die het koor der hinnikenden. blatenden en knorrenden op ons heeft gemaakt. Laten wij volstaan met het noemen van de prijswinnaars, zoals die door de beren juryleden zijn aangewezen. Afd, geregistreerd vee: Stieren geb. In 1945: 1 TJitskes Adema, A. C. Langereis: 2 Prang Adema 31. D. de Lange. Hokke- llngen: 1 Prinses 8, R. L. Waiboer; Z Pel Klaaske 13, R. L. Waiboer: 3 Aagje 30, W. Pranger; eervoUe vermelding voor Tetje 9, A C. Langereis en Pel Klaaske 13. R. L. Waiboer. Melkvaarzen: 1 Prinses Adema, R. L. Waiboer; 2 IJmke 9, J D. Aij; 3 Elizabeth, J. B. Waiboer: eervolle vermelding Aagje 29, W. Pranger, Boukjé T. Joh. Meeldijk en Annie, Joh. Meeldijk. Melktwenters. 1 Pel Klaaske 10, R. L. Waiboer; 2 IJmke 3, J. D. Aij: 3 Gretha 2, Joh. Meeldijk: eervolle vermelding voor Metje 13, P. Schilderman en Anna 4. Jn. Meeldijk. Melkkoeien: 1 Prinses Lucie, R L. Waiboer; 2 Pel Klaaske 5, R L. Waiboer; 2 Prinses 4, R. L. Waiboer: 4 Anna 2, Jn. Meeldijk: eervolle vermel ding voor Smink. Alb Langereis. Neliy, Alb. Langereis, Reinie, Jn. Meeldijk en VERANDERLIJK. Weersverwaching tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt of ge heel bedekt met tijdelijk enige regen. Later op de dag opklarend, doch met kans op nog een paar ver spreide buitjes in de namiddag. Iets koeler dan gisteren. Meest matige wind tussen Zuid en West. Gretha, Joh. Meeldijk. Drachtige schot ten: 1 Prinses VII, R. L. Waiboer; 2 Jan- nie, K. Waiboer. Drachtige koeien: 1 Tetje 2, A. C. Langereis; 2 Griet, C. Maars; 3 Keizer S, C. Maars; eervolle ver melding voor Trien 19, c. Maars, Trien 20, C. Maars en Mina 10, P. Keppel. Afd. nlet-geregistreerd vee: Hokkelln- gen: i Penny, 3. Tijsen; 2 Jeltje 2, gebr. Raven; 3 Jans, D. de Lange. Melk vaarzen; 1 Dora, Jb. Cornelissen. Melk koeien: la Annie, P. Keppel: lb Pietje. P. Keppel: 2a Jantje, gebr. Raven; 2b Zwarte zus, gebr. Raven; 3a Klaaske, wed. Rentenaar; 3b Koba, wed. Rente naar Zichtbaar drachtige schotten: 1 Jannle, wed. Rentenaar. Zichtbaar drachtige koeien: 1 Marie, Jb. de Wit; 2 Elizabeth. Jb. de Wit; 2 J. van Duin. Afd. trekpaarden: Veulens: 1 Paula van Ulkesluis, K. J. Kaan. Eenjarige mer ries; 1 Alida van de Volharding, Jb. Geer- ligs Jzn.; 2 Roza van het Lotmeer, K. Schenk; 3 Margriet van de Volharding, Jb. Geerligs Jzn.; 4 Zita van het Lot- meer, K. Schenk. Tweejarige merries: 1 WiUy van het Poldertje. J. D Aij; 2 Corrie van de Waard, R. L. Waiboer; 3 Olga van Oosterveld, G. H. Geerligs; 4 Gretha van Ulkesluis. K. J. Kaan. Drie jarige merries: le prijs kleine maat en beker: Adl, Jb Geerligs; 1 groot: Ria van Ulkesluis, K. j. Kaan: 2 klein: Frijda van de Volharding, Jb. Geerligs; groot- Olga van Oostbroek, V. Kaan; 3 groot! Flora, D. J. v. d. Heuvel. Vter- tot zevenjarige merries: 1 klein: Beatrix van Schuttershof, Jb. Geerligs; 2 groot: Irene van Prinses, Jb. Geerligs; 2 klein: Nerva d'Amice, Jb. Geerligs; 3 groot; Agaa» van de Waard, R. L. Waiboer: kleine Clara, K. Schenk; 3 groot: Lea van 't Kerkje, K. Schenk: 4 klein: Olga van Ulkesluis, K. J. Kaan; 4 groot; Agnota van de Waard, R. L. Waiboer; groot; Gipsy van Ulkesluis. K. J. Kaan. Mer ries acht jaar en ouder; 1 klein: Clara, Jb. Waiboer Jbz.; i groot: Prinses, Jb. Geerligs; 2 klein: Marsjenka van de Waard, R. L. Waiboer; 2 groot: Lucretia, J D. Aij: 3 klein: Kirsten van de Waard, R L. Waiboer; 3 groot: Beatrix van Dra gon, Jb. Geerligs; 4 groot; Niska, R. L. Waiboer. Afd. Trekpaarden (niet Stamboek: Twee jarige: 1 Frieda. K. Waiboer; 2 Wilson, wed. J A. Waiboer. Driejarige: 1 Jaan, P J. Conijn: 2 Anna, wed. J. A. Waiboer; 3 Schekveld. vier- tot zevenjarige: 1 Kommer; 2 Max, G. J. Geertsema; 3 Mina, C. GeerUgi Czn.; 4 Fannie, wed. L, Metselaar; 5 Juliana, G. Baken. Acht jaar en ouder: 1 Emma, P. J. Conijn; 2 Anna, K. Waiboer; 3 Noor, M. Jimmink; 4 Jack, C. Broersma. Land bouw tuig paarden; Stamboekveu lens; 1 Hengstveulen van Garda, P. Pluis- ter; 2 Karino, G. W. Waiboer; 3 Kosinda, G W. Waiboer; 4 Kadonis, D. P. de Lan ge; 5 Bruine hengst van P. Keppel. Stamboek drie jaar en ouder: 1 Gonda, G. W. Waiboer; 2 Terien, J. Bas; 3 Zettij, G. W. Waiboer; 4 Brandsje, Jac. de Wit. Eenjarige nlct-stamboekpaarden: 1 C. Maas; 2 D. P. de Lange. Tweejarige niet-stamboekpaarden: 1 D. P. de Lange; 2 J. Cornelissen; 3 N. Bakkum. Niet- stamboek drie jaar en ouder: 1 G. W. Waiboer: 2 J. Aij; 3 J. v. d. Berg; 4 G. W. Waiboer; 5 Jb. Stipriaan; 6. Vel.man; 7 P. Keppel; 8 Wed. J. A. Waiboer. Stambcekzeugen met biggen; 2 J. Meel dijk. Niet-stamboekzeugen met biggen: 1 L. Kortekaas, 1 N. Bakkum. Zeugen: 1 D. P. de Lange; 2 Gebr. Raven. De schapententoonstelling. Stamboekschapen: 1 R. L. Waiboer; 2 Joh. 't Hart. Stamboekooilammeren: 1 R. L. Waiboer. stam boek-ram lamme ren: 1 Joh. 't Hart. Niet-stamboekscha- pen; 1 P. Huiberts; 2 C. Jonker; 3 A. Lan gereis: 4 N. Bakkum: 5 D. P. de Lange. DOOR G. TH. ROTMAN De „binnen"-tentoonstelling. Wat we tot hiertoe schreven, gold uit sluitend de tentoonstelling in de open lucht. Hetgeen in de verschillende tenten te bezichtigen was loonde eveneens ten zeerste de moeite. De middenstanders hadden allen veel zorg aan hun stands besteed, en de jury had dan ook geen ge makkelijke taak bij het vaststellen van de prijzen. Datzelfde kan gezegd worden van de exposities op het gebied van de landbouw, de bloembollencultuur, de teelt van pluimvee en konijnen, en ook van de werktuigententoonstelling. Een bijzonder goed verzorgde indruk gaven de tentoongestelde bloemen, die een lust voor het oog én voor de neus waren! In tent G (middenstand) waren de prij zen als volgt verdeeld: 1 Manufacturen- handel gebr. v. Nuland; 2 Collectieve Enkabé kruideniers; 3 Manufacturenhan- del G. J. v. Nuland; 4 Schoenhandel en reparatie E. Kerkhof; 5 Collectieve Cen tra-kruideniers. In tent K (eveneens middenstand): 1 Collectieve Vivo-kruideniers (2 eerste prijzen); 2 Bloembollengereedschap Ant. Huiberts; 3 Butagas Andr. Ruitenburg: 4 Schildersbedrijf J. Benema; 5 Collectieve garagehouders. In tent L (landbouw enz.); 1 Afd. Anna Paulowna van de Landbouw; 2 Zaaizaad - en pootgoedtelersver. Anna Paulowna; 3 Afd. Anna Paulowna Bond van Nederl. Plattelandsvrouwen; 4 Fa. P. M. Brouwer; 5 Groenten en fruit; 6 Coöp. aan- en verkoopver. Het Noorden. In tent B (bloembollencultuur): Gladiolus 1 Munsauer; 2 Aviatrice; 3 Silhouet. Dahlia: 1 Andries Pink; 2 Bergers mees terstuk; 3 Ballego's surprise. NADRUK VERBODEN. 7. En toen hij eindelijk opstond.... o, jongens! Daar waren de spijlen opnieuw op zijn jasje afgedrukt, maar nu over dwars, zodat hij nu een geruite jas had Gauw haalde ik uit de werkpaats een spiegeltje en hield hem dat voor z'n neus Maar.... „hoera! hoera!" riep hij ver rukt i»w t"-n hij zich ln de spiegel zag 8. De vrede was dus weer getekend „Dat laat ik dadelijk aan moeder zien!" riep Frits uit, „zal die effe blij zijn!" Tegelijk verdween hij grinnekend over de heining. Maar Klaas van den grutter, die er naast woont, heeft me later ver teld. dat Frits van z'n vader een pal: slaag gehad heeft, waar de hele b-.:u van overeind stond. 1 In tenten P en D (pluimvee en konij nen); Konijnen: groot ras Lotharinger voedster van J. Geerligs; middelras Wener ram van J. Kalter; klein ras Ha- vannah voedster van J. Geerligs. Kermis en optocht Omstreeks vier uur in de middag van de eerste dag, toen gelukkig langzamer hand het weer een beetje was bijgetrok ken, werden de kermisvermakelijkheden voor het publiek opengesteld en kon ln de dansgelegenheden worden gedanst. Op dezelfde tijd begon de kinderoptocht, waaraan door het nog steeds wat gure weer minder kinderen deelnamen dan aanvankelijk werd verwacht. Dat nam niet weg, dat de optocht toch een aar dige aanblik bood. De eerste prijs in de klasse „fraai" werd door de jury toege kend aan „Poldergraan" van Ans Metse laar, de tweede prijs aan de versierde fiets van Leo Wilms en de derde prijs aan de Axelse klederdracht van Alle Geerligs en Betsy de Visser. De eerste prijs in de klasse „origineel" kreeg „Duvel ln doos" van C. J. Rezelman Jbz., de tweede prijs ..Bloemen uit Kabouterland" van de kin deren Rezelman en Van Balen Blanken, de derde prijs „Straatmuzikant" van Leo van den Berg; een eervolle vermelding kreeg de „Groentenwagen" van Piet van de Welle en Siem Jan Vethman. School 1 ontving belde groepsprijzen, n.1. voor de „Rattenvanger van Hameln" en „Zwaan, kleel aan". De versiering- Het spreekt vanzelf, dat de versiering van het dorp er door het vele regenwater niet aantrekkelijker op geworden was Het Raadhuis, de Wipbrug, het Polderhuls en niet te vergeten de oudste boerderij „De Eersteling"' bleven echter vooral des avonds tot de mooiste punten behoren. De volgende prijzen werden voor deze versieringen toegekend: Gevelversiering (overdag): „fraai": E. C P. Kuys, Molenvaart, 54 pt.; 2. C. Geer ligs. Kerkweg, 31,3 pt.; 3. Houtlosser, Mo lenvaart. 28 pt.; „origineel": L Alb. Lan gereis, Strooweg, 35,5 pt.; 2 N. Waiboer, Benedenbuurt, 29,5 pt.; 3, Gebr. Kos, Mo lenvaart, 24 pt. Prijs van de Jury; mej. P. Rezelman. Molenvaart, Gevelversiering (avond): daar geen ori gineel te beoordelen was werden 8 prij zen voor „fraai" toegekend: 1. C. Schenk, Grasweg, 31 pt.; 2. J|, Wiegman, Molen- vaart, 29 pt.; 3. C. Geerligs, Kerkweg, 29 pt.; 4 C P. Kuijs, Molenvaart, 29 pt.; S. C de Graaf. Molenvaart, 27 pt.; 6. P de Jong, Zandvaart, 25 pt.; 7. P Kaandorp en 8. A. Dekker, kregen een eervolle ver melding met lof van de Jury. De Wipbrug, de Drie Bruggen en „De Eersteling" wa ren zonder mededinging door de commis sie versierd Des avonds om acht uur was wederom In de tot feestzaal herschapen loods van Wissekerke aan de Benedenbuurt een duizendkoppige menigte bijeen, die met spanning in het hart in afwachting v/as van de grote revue „Anna Paulowna in Weer en Wind", die één der hoogtepun ten van de feestelijkheden moest worden. Kosten noch moeiten waren gespaard, een enorm aantal deelnemers was gecharterd, er was een speciaal toneel met „tunnel" naar de kleedkamers gebouwd, er was gezorgd voor een uitstekende toneelbe lichting, er was een voordoek en een prosceniumdoek op het toneel aange bracht, kortom, alles was gedaan om de technische verzorging van deze revue zo goed mogelijk te doen zijn. Koor, orkest en medespelenden hadden onder de be kwame leiding van den heer Jan van Alfen, den bekenden „speciaUsl" op dit gebied uit Broek op Langendijk, intensief geoefend. Naar wij bij geruchte verna men, moet echter de generale repetitie niet zeer daverend geweest zijn Maar gelukkig bleek ook ditmaal weer eens de waarheid van het gezegde: oen slechte generale, een goede uitvoering, want de gehele revue bleek voor alle aanwezigen een bijzonder smakelijk menu te zijn De heer Van Alfen, die deze revue naar gegevens van mej. P. Rezelman had be werkt, bewees, dat de combinatie auteur- regisseur vele voordelen bezit. De ver schillende scènes volgden elkander zo danig op, dat het verwisselen van décors geen enkele stagnatie behoefde op te leveren, omdat heel simpel op het proce- nium de noodzakelijke schakels werden gesmeed. Honderd jaren poldergeschiedenis bie den voldoende gegevens om een derge lijke revue samen te stellen, maar het is juist moeilijk om de onderdelen zo te kie zen, dat niet alleen de „ups", maar ook de „downs" naar voren worden gebracht, niet alleen de ernst, maar ook de luim. niet alleen nuchtere feiten, maar ook de romantiek. In deze revue bleek alles op verantwoordelijke wijze te zijn verwerkt, en dank zij de vlotte opeenvolging der beelden, de illustratieve muziek door het orkest onder leiding van den heer D. H. Steinroth, de balletten, de declamatie, de solozang, de koornummers, de schitterende costumering en de kleurige belichting, is de revue „Anna Paulowna in Weer en Wind" een gebeurtenis in de historie van de polder geworden, waarover nog lang zal worden nagepraat. Wij zullen niet trachten het aantal revue-bezoekers te schatten, dat nog uren na de voorstelling „geplaagd'* werd door het aardige melo dietje van het refrein „Anna Paulowna, o liefelijk oord" De zaal bleek het gebodene op zijn juiste waarde te schatten. De enkele kleine foutjes, die werden gemaakt, werden wel willend door de vingers gezien, en ver mochten geen afbreuk te doen aan de dankbare stemming, waarin men na af loop van de revue nog een poosje ging na-dansen met muziek van de „Dolo- nanï". Vermelden wij nog, dat de revue werd besloten door de tweede uitvoering op deze dag van het Polderlied, ditmaal door het koor, alle medewerkenden, en het orkest, welk slotnummer door een dave rend applaus, dat ongetwijfeld ook de rest van de avond gold, werd gevolgd.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1