Rijksuitgaven voor 1947 zullen bijna f 1.4 milliard lager liggen dan voor 1946 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De cijfers der gewone dienst De cijfers der buitengewone dienst Nederland en Engeland verenigd op de dag van Arnhem Als Amerika met vacantie gaat.... Minister-President dr. Beet opende de Staten-Generaal De millioenennoia ingediend Sinds 1940 ioch nog f 12 6 milliard tekort..! U rookt en de fiscus lacht.. ,Squatters" moeten vertrekken Koninklijke hulde 3000ste schip te Rotterdam Slotbeschouwing Sterkere opvoering der arbeidsproductiviteit besparingen blijven noodzakelijk! en Weerbericht. Beschikking beursverkeer '46 K.R.0. organiseert Belgische radiodag Autopool voor de marine De export van tomaten f» Sprekends cijfers Plechtigheden met hoge belangstelling Filmfestival in Venetië „Met de spade op de schouder" Voor het eerst weer op de "IJ31"®. Mai®s'teat <Je Koningin p.. r heeft rruj opgedragen deze zitting m derde Dinsdag haar naam te openen. Voor het eerst „The old Vic" weer naar Parijs Conferentie van Pangkal Pinang uitgesteld Oud-ministers onderscheiden Grepen uit het nieuws De morele opbouw van Europa Uitspraak van Neurenberg tot 30 Sept. uitgesteld WOENSDAG 18 SEPTEMBER 194«. 7»e Jaargang Ne. 9814. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJK8. Advertentie* 18 cent per m.m.; familieberichten II cent per m.m. Contractadvertentie* speciaal tarief. Directenr-Hoofdredactenr: J. BIJLSMA, Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.b. C. de Boer Jr, Telefoon K 2230—2345. fier gewoonte getrouw heeft de Minister van Financiën de aanbieding van de Rijksbegroting 1941 in de Tweede Kamer vergezeld doen gaan van een over zicht der financiën, de millioenennota. Ontleend is hieraan: In de nota wordt erop gewezen, dat de op 28 Mei 1946 door den Minister van Financiën in een vergadering van de Eerste Kamer uitgesproken verwachting inzake een vermindering der rijksuitgaven voor het dienstjaar 1947 met 11/4 milliard wordt overtroffen. In de thans ter beoordeling voorgelegde cijfers wordt het totaal der uitgaven 5,582,877,223 in 1946. voor 1947 geraamd op 4,250,093,693, tegenover Weet U, dat het genieten van de kostelijke toeback" in ons land den fiscus jaarlijks aan accijns 120 millioen in het laatje brengt? Minister Lieftinck Deze nota bevat in de eerste plaats een beschouwing over de dienstjaren 1940 tot en met 1945. Daaruit blijkt, dat de begrotingstekorten over de jaren 1940 tothen met 1945 (Nederland en Londen tezamen genomen) in totaal het enorme bedrag van 12,6 milliard belopen. In de tweede plaats bevat de nota een beschouwing over de ontwerp-begroting voor 1946, waarin naast de wijzigingen van de marinebegroting, waardoor het budgetaire beeld een verslechtering on derging nog andere wijzigingen worden voorgesteld. Het batig saldo op de gewonen dienst voor 1947 wordt geraamd op 90.783.527 gulden, welk bedrag bestemd is als bijdrage aan de buitengewone dienst. Deze sluit uiteindelijk met een nadelig 6aldo van 1,651,117.009 gulden. Voegt men hierbij het nadelig saldo van het Land bouwcrisisfonds, dan komt men tot een totaal begrotingstekort van f 1.967 399,992. De recapitulaties van de cijfers der middelen en uitgaven in 1947 vergeleken bij die in 1946 geven het volgende beeld te zien. Omschrijving Ontwerp-begroting v. 1946, ingediend op 12 April 1946. Ontwerp-begroting voor 1946 met Inbegrip van de voorgestelde wijzi gingen der marine begroting en tevens van alle eerstdaags in te dienen wijzigingen. LONDEN (Reuter). De „Squatters", die het complex luxe flats, dat bekend is onder de naam Berford House, ln ge bruik hebben genomen, hebben van de Londense rechtbank aanzegging gekregen het complex binnen drie dagen te ver laten. NIEUWE PRIJSBESCHIKKING METALEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. In de Staatscourant van Dinsdag komt een beschikking voor van den minister van Economische Zaken, waarbij de maxi- mum-prijzen voor metalen huishoudelijke artikelen zijn vastgesteld. H M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag op weg naar Arnhem ter bijwoning van de herdenkingsplechtigheden aldaar haar tocht bij Woestehoeve onderbroken om een door haar zelf vervaardigde krans te leggen op de plaats, waar ter plaatse slachtoffers der Duitse terreur zijn ge vallen. Ontwerp-hegro- groting voor 1947. Uitgaven 2,230,977,094 2,423.676,484 Middelen 2,394,024,742 2,476,202,901 Voordelig saldo 163,047,648 52,526,417 Over te brengen naar de middelen van de buiteng. dienst 163,047,648 52,526,417 2,310,358,329 2,401,141,856 90,783,527 90,783,527 Uitgaven 3,138,020,819 Middelen 748,838,904 Overgebracht van de gew. dienst Nad. saldo Nad. saldo Landbouw- Crisis-Fonds 2,389,181,915 163,047,648 2,226,134,267 376,240,000 2,602,374,267 3,159,200,739 848,578.904 2,310,621,835 52,526,417 1,939,735,364 197,834,828 1,741,900,536 90,783,527 2,258,095,418 1,651,117,009 376,240,000 2,634,335,418 316.282.913 1,967,399,922 Een dubbel feest was het Zondag voor het s.s. „Seaham" Niet alleen was het het 3000ste schip, dat sinds 1 Januari 1946 de haven van Rot terdam binnenvoer, maar ook keer de het thans behouden terug uit de haven van Hamburg, nadat het door de Duitsers geroofd was geweest De „Seaham" is een schip van 400 b.r.t. en behoort toe aan de Scheepvaart en Steenkolen Maat schappij. In zijn slotbeschouwinzen op de Rijks begroting voor 1947 erkent de minister van Financiën, dat, ofschoon ontegen zeglijk de economische toestand van Nederland in 1946 is verbeterd, de aan het begin van het jaar gekoesterde ver wachtingen omtrent het tempo van het economische herstel niet ten volle in vervulling zijn gegaan. Met name is het herstel en de uitbreiding van het productieapparaat bij de gemaakte ver onderstellingen ten achter gebleven, terwijl het met het bestaande produc tieapparaat bereikte productie-volume niet ten volle bevredigend is geweest. Voor deze ontwikkeling zijn oorzaken aan te wijzen, welke niet of nauwelijks door het Nederlandse volk en zijn rege ring konden worden beïnvloed. De leve ringstermijn voor investeringsgoederen, welke moeten worden geïmporteerd, zijn uitermate lang en ook de Import van grondstoffen en halffabrikaten laat ten gevolge van de algemene schaarste veel te wensen over. Tot de oorzaken echter, welke het Nederlandse volk wel kan beïnvloe den, behoren het nog steeds lage peil der arbeidsproductiviteit en het feit,, dat de besparingen nog niet de voor een regelmatig herstel noodzakelijke omvang hebben aangenomen. Een algemene verbetering van de eco nomische toestand zal slechts kunnen worden berel'-* wanneer: a. de arbeidsproductiviteit wordt op gevoerd tot een peil, hetwelk dat van vóór de oorlog benadert en daardoor het nationaal product wordt opgevoerd; GEDEELTELIJK BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot heden avond: In de ochtend en voormiddag hier en daar nevel of mist. Overigen, ge deeltelijk bewolkt en overwegend droog weer, met aanvankelijk nog weinig wind. Iets hogere tempera tuur dan gisteren. b. het kwantum voor export geschik te goederen kan worden opgevoerd; c. de consumptie desondanks beperkt blijft, waardoor de besparingen toene men. Daarnaast zal het van regeringswege nodig zijn: a. om de uitgaven, welke door de bij zondere tijdsomstandigheden noodzake lijk zijn, binnen rationele grenzen te houden en zo snel als de omstandig heden dit toelaten te liquideren; b. om ook ten aanzien van de overige uitgaven de vereiste rationalisatie en efficiëntie te bereiken. Op verzoek van het ministerie van Financië deelt de Vereniging v. d. Ef fectenhandel mede, dat blijkens een na dere toelichting, evenals tot dusverre, bij verkoop van een effect, dat vóór 10 Mei 1946 ten laste van een geblokkeerde rekening is verw irven, de verkoopsop brengst voor de helft in vrij geld en voor de andere helft op geblokkeerde rekening mag worden afgerekend. NIEUW TWEEDE KAMERLID. De heer M. J. M. van Poll te 's-Gra- venhage heeft, in verband met zijn be noeming tot lid van de commissie-gene raal voor Nederlands-Indië, ontslag ge nomen als lid der Tweede Kamer. Voor benoeming ln de daardoor ont stane vacature komt in aanmerking de heer N. Schuurmans te Orthen (gem. 's-Hertogenbosch). „De Nieuwe Standaard" te Brus sel verneemt, dat de KRO op 29 September een grote katholieke radiodag zal organiseren. Op het programma zouden o.a. voorkomen: Uilvoeringen van kerk zangen door het Sint Romboutskoor. onder leiding van mgr. van Nuffel een concert bnder leiding van Arthur Meulemans en spreekbeur ten van minister Frans van Cauws- laert, mgr. van Wayenberg en mgr. "rysberghs. De koninklijke marine heeft een tra ditie. Ze vaart, en goed ook. Maar plot seling moest ze gaan rijden en daar voor konden geen grondige voorberei dingen worden getroffen. De auto-pool van de marine te Rot terdam besloot, dat er speciale Instruc teurs moesten komen en nleegde daar toe met de KNAC, die één van haar deskundigen heeft afgestaan. Als de marlnemannan. die hiervoor werden aangewezen, een volledige cur sus zullen hbben gevolgd, zullen zij de eersten zijn, die ln het bezit komen van het instrvteursdlploma, dat van wege de KNAC wordt uitgereikt en dit aan hoge eisen gebonden is. Deze opleiding is nog slechts een begin. Gestreefd wordt naar een cen trale opleiding waartoe de KNAC eveneens haar medewerking zal ver lenen. Het Britse ministerie van handel heeft medegedeeld, dat tot 28 October tomaten uit Nederland zonder Invoer vergunning mogen worden geïmpor teerd. Eenzelfde besluit werd genomen ten aanzien van peran uit Tsjechoslowa- kije. Verder werd nog medegedeeld, dat regelingen werden getroffen tot beperkte Invoer van biscuit. De nasleep van de oorlog is dulde- merkbaar in de volgende getallen: Voor de expeditie voor herstel van orde en rust in Indië enz. wordt een uitgave geraamd voor 1947 van 349 millioen ('46: 680 millioen). Voor steun bij de herbouw (oorlogs schade, opbouw koopvaardijvloot, landbouwherstel, enz voor '47 f 620 millioen (in '46: 944 millioen). Voor noodhulp, oorlogsslachtoffers, subsidies N.V.H. en H.A.R.K, kinder uitzending repatriëring enz. 52,8 millioen (ln '46: 103,9 millioen). Het consumentencrediet zal een uit gave vergen van 183,5 millioen. De afwikkeling van de Ned. Arbeids dienst kostte ln '46 nog 9,5 millioen. Hiervoor is voor '47 geen bedrag meer uitgetrokken. De post voor de politieke delinquen ten is zeer belangrijk. Tot en met 1947 werd een bedrag van 292 mil lioen nodig geacht, waartegen 14 millioen inkomsten staan. Voor de marine worden de uitgaven voor '47 geschat op 292 millioen. Vaor het leger op 222 millioen. In de morgenuren van Dinsdag had In het kader van de herdenking van de slag bQ Arnhem op het Alrbornkerkbof te Oosterbeek een zeer bijzondere herden kingsplechtigheid plaats. Na de absoute en het blazen van een zlgnaal werden op elk der 1800 graven door schoolkinderen bloemen gelegd. Verder werden kransen gelegd door generaal Urquhart en vele anderen. Daarna begaf men zich naar het Air- borne monument bij hotel Hartesteln, een» de plaats van het hoofdkwartier van de luchtlandingstroepen. Onder de militaire autoriteiten waren o.a. aanwezig lult.-adm. C J L Helfrich lult.-gen. mr H J Kruis met zijn echt genote en schout bij-nacht N A Rost van Tonningen, chef van het militaire huls van H. M. de Koningin. Van de zijde der Nederlandse regering waren aanwezig de minister van oorlog, luit.-kol A H J L Fiévez en de minister van buitenlandse zaken, mr W C G H baron van Boetze- laer van Oosterhout, de burgemeesters van Arnhem en Renkum, de commissa ris der koningin in de provincie Gelder land, Jhr C G C Quarles van Ufford. Om klokslag 12 uur arriveerde H.M. de Koningin per auto bij het monument Zij Inspecteerde de erewacht, welke betrok ken was door een bataljon luchtstrijd krachten uit Breda. Onder grote stilte betrad de Vorstin het podium, dat bij het monument was opgetrokken. De voorzit ter van het Oosterbeekse Airborne comité, de heer S. Maas, hield hierna een toespraak. Voorts sprak de heer J. J. Talsma, burgemeester van Renkum. „Dit Venetië. De vijftiende dag van het filmfestival te Venetië was ge wijd aan de herdenking van het 20-jarig bestaan der sprekende film. Verder werden vertoond: Hitier vit encore" (Hitier leeft nog), een documentaire film, welke laat zien dat de nazi-mentaliteit nog niet tot het verleden behoort en dat duizen. den nazileiders gereed staan hun activiteit te hervatten, en daarna „La vie d' Emile Zola (Het leven van Emilie Zola) van William Bler- tèle. Dr. BEEL WASHINGTON (USIS). - „Na een 17-daagse va cantie op bet jacht „Wil- liamsburg", is president Truman achter zijn bu reau teruggekeerd." „Het ls een verrukke lijke reis geweest", zei de president bi) z|Jn te rugkeer. „Ik keer uitge rust en opgefrist terug naar mijn lessenaar. Ik gevoelde mij in mijn gehele leven nooit beter." Gebruind van de lange dagen in de zon, uitgerust door lichamelijke beweging en ontsponning, gaf de eer ste staatsburger van Ame. rika uitdrukking aan de gevoelens van mlllioenen van zijn medeburgers, toen hij aan zijn opgestapeld werk begon. Labor Day was voorbij. De warme, zwoele zomer van vacan- ties en vacantieplannen in kantoor en winkel was af gelopen. Amerika keerde in deze week weer terug naar zijn werk. Vorige week waren er stroohoeden en zomerpak- ken; deze week is het herfstseizoen begonnen. Het weer droeg dit Jaar tot een spelle overgang bij. Een koude luchtstroo m uit het Poolgebied van on gewone afmetingen had z'ch boven de Pool-ijsmuts ten Noorden van Alaska ge vormd. zo zelde het Me teorologisch Instituut, en had de gebruikelijke weg naar het midden van het Noord-Amerikaanse Con tinent gevolgd, koel weer veroorzakend ln de gehele Verenigde Staten ten Oos ten van de Rockies en ln het Zuiden tot aan de Golf van Mexico. Men schat dat slechts MO 000 vacantlegangers. waarvan 300.000 per auto, Chicago verlieten, nadat door het Meteorologisch Instituut wind en koude was voorspeld. De vacan- tie-oorden langs het strand de gebruikelijke toevluchts oorden tijdens de heersende hitte langs de kust van de Noord-Atlantische Oceaan, werden betrekkelijk slecht bezochf. Atlantic City, het grootste, herbergde 350 OOi personen. Asbury Park 275.000. doch Coney Island op slechts een uur afstand per ondergrondse van New York City, herbergde bijna 2.000.000 mensen ge durende het driedaags weekend, ondanks het koele weer. PER AUTO. D« American Automobile Associatlon, deelt mede dat ongeveer (0-000.000 personen er in 20.000.000 auto's van de 25.000.000 die de natie bezit, gedurende de va cantie op uit trokken. Dit cijfer duidt er op, dat vele plannen silo verijdeld, om- dat uit een onderzoek dat de A.A.A. ln het begin van het Jaar bi) zijn leden Instelde, bleek, dat 42 pet. voornemen» was lange ra- De minister-president dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren in de Ver enigde zitting van beide kamers tot opening van de zitting 19461947 der Staten-Generaal de volgende re de uitgesproken: sinds jaren is het weer mogelijk het grondwettelijk voorschrift, vervat in de artikelen 103 en 106 onzer hoog ste staatswet, na te leven en de ge wone jaarlijkse zitting der Staten- Generaal op de 3de Dinsdag in Sep. tember te openen. Met U verheugt de regering zich, dat aldus de normale paden weder in volle omgang betreden worden. Op tal van gebieden doen zich in tussen de gevolgen van de oorlog nog schier dagelijks gevoelen en zijn de problemen, welke om oplossing vragen, ontelbaar. Regering en Staten-Generaal. Van haar verantwoordelijkheid te dezen is de regering zich diep bewust. Haar voornemens zijn U uit de Troonrede bekend en zij wenst thans met de spade op de schouder om het beeld van Thorbecke te gebruiken aan de slag te gaan. Zij is er van over tuigd, dat ook U, leden van de Staten-Generaal, bereid bent het op U rustende deel der verant woordelijkheid voor 's lands za ken te aanvaarden en in gemeen overleg met de regering de ter zake nodige maatregelen te tref fen. Dat het voor de regering slechts dan mogelijk is haar bijna onmenselijk zware taak naar be horen te verrichten, indien zij zich geschraagd weet door het vertrouwen van een zo breed mo gelijke meerderheid uit de Staten- Generaal, behoeft nauwelijks ver melding. Moge Gods zegen ons werk ten deel vallen en het ons gegeven zijn voor het Nederlandse volk de weg te banen naar een minder zorgvolle toekomst. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de jaarlijkse gewone zitting der Sta. ten-Generaal te zijn geopend." Londen. De Franse regering heeft het gezelschap der „Old Vic" uitgenodigd, om einde November in het „Theatre des Champs Elysées" een opvoering te komert geven van .King Lear" met Laurence Olivier in de hoofdrol. In Juli 1945 speelde dit gezelschap een tweetal weken in de „Comédie Franaise". canties te nemen Mn toch ten te maken naar de wijde vlakten in het Wes ten, terwijl latere rappor ten er op duiden, dat vela van deze vacxnties niet door zijn gegaan. Een van de redenen is waarschijn lijk de 15ltfD part- ver hoogde hotelkosten en der gelijke sedert de instel ling van het onderzoek door Associated Press. TOEKOMSTMUZIEK Bij de beoordeling van de vacantiestatistieken al geheel, komen de reisbu- reaux tot de conclusie, dat vele personen gedurende de herfst en de winter van het afgelopen jaar, vlak na de beëindiging van de oorlog, vacantie hebben genomen om er eens uit te zijn. Vervolgens is de voor zichtigheid, zoals zij gelo ven, oorzaak geweest van de annulering van vele gro tere plannen voor deze zomer en het begin van de herfst, doch zij voor spellen een steeds groter touristenverkeer ln bin nen- en buitenland, als de scheepvaart, luchtvaart spoorwegen en bussen aan de vraag kunnen voldoen. De minister van Handel Henry A. Wallace, schat dat Amerikaanse touristen tegen 1950 1.250.000.000 dol lar zullen besteden voor reizen naar het buitenland. HENRY F. PERRY. monument houdt een belofte in voor de toekomst wij waren één met onze ge allieerden ln de strijd, wij zullen één zijn met hen, in onze pogingen een betere wereld te scheppen". Na deze toeshpraak legde H. M de Ko ningin onder doodse stilte een krans bij het monument. Vervolgens trad generaal Urquhart naar voren, die verklaarde door al deze tek«- nen van onderlinge vriendschap zeer ge roerd te zijn. Hij uitte zijn bewondering voor het monument en dankte H.M. de Koningin voor de grote eer, welke Zij door Haar aanwezigheid aan de Airbornes bewees. Aan den burgemeester van Renkum boód hij vervolgens het donkerrode vaan del met het licht-blauwe wapen der Air bornes, een gevleugeld paard, waarop een strijder met een lans zit, aan. Do stok van dit vaandel is een bamboelat met ijzeren punt. Generaal Urquhart legde hierna een krans bij het monument, gevolgd door minister Fiévez, luit.-adm. Helfrich en nog vele anderen o.a. de ge meentebesturen van Arnhem en Ooster beek. BATAVIA. - Van officiële zijde ver neemt men, dat de conferentie te Pangkal Pinang tot 1 October is uitgesteld. Men is van mening, dat de Commissie Gene raal tijd moet worden gelaten om de situatie te Batavia te bestuderen alvo rens naar Pangkal Pinang te vertrekken. Ook in verband met de komst van Lord Killearn wordt het wenselijk geacht, het verblijf in Batavia een weinig te rekken. Oorspronkelijk was de conferentie van Pangkal Pinang op 24 Sept. vastgesteld. Bij Kon. besluit zijn aan de volgende oud-ministers onderscheidingen verleend; Prof Ir W Schermerhorn: groot officier Oranje Nassau; ridder in de Orde van den Ned. Leeuw: prof dr. J E de Quay; ir Th S G J M van Schaik, prof dr ir J I J M Schmutzer, drs J H Gispen, mr H A M Th Kolfschoten, mr J Meijnen, dr J H van Royen, ir Th Ph Tromp en ir G C M Weijffels. Hama Rasjld, eerste luitenant van Moella Moestafa al Barzanl, vogelvrij verklaard leider der Koerden, heeft zich met een aantal andere Koerden te Bag dad ter beschikking van de Iraakse rege ring gesteld en om gratie verzocht. Volgens de Daily Telegraph hebben Scwjet-Russische soldaten Maandagavond J.l. de exprestreln WeenenKlagenfurt op de grens van de Britse en de Sowjet- Russlsche zftne doen stoppen en de rels- papieren van alle gealllëerde officieren en andere manschappen gecontroleerd. Alle passagiers van Weenen en Praag moeten thans, behalve hun Tsjecho- Slowaaks visum, ook een Sowjetrussische vergunning hebben, om door de Sowjet russische zöne te reizen. De premiere te Ottawa van de film Thelrs Is the glory" over de luchtlan dingen b() Arnhem in 1944, is door voor aanstaande regerlngs-, militaire en diplo matieke persoonlijkheden bijgewoond. De zaakgelastigde b|J de Nederl. delegatie en anderen hielden toespraken. het op- Caux. (Zw. Tel. Ag.) Op Europees congres voor morele bouw, dat momenteel in Montreux gehouden wordt spraken verleden week een Deen, een Griek en een Engelsman over de strijd, welke gaande is tussen de vrije democra tie en het totalitaire materialisme. De Deen Knud Andersen wees er daarbij op, dat de vraag thans ur gent is of de morele opbouw tijdig tot stand komt om zo het idealisme van de jeugd in de vereiste banen te leiden. De voorzitter van de handelska- qner te Battersea, Timrignall, ver telde, dat in 1944, toen bij een van de grootste Engelse staalindustrieën harder gewerkt moest worden, men langs gewelddadige weg een loons verhoging trachtte door te zetten. Op morele gronden werd deze ac tie te niet gedaan. Later verklaarde generaal Eisen- hower dat daardoor de drijvende haven van Mulberry op tijd was klaar gekomen, waardoor het leven van 150.000 geallieerde soldaten ge red werd. Officieel is medegedeeld, dat de uitspraak van de vonnissen over de door het Tribunaal t, Neurenberg berechte beschuldigden is uitgesteld van 23 September, de oorspronkelijk vastgestelde datum, tot 30 Sept. as. Bezoek van renberg. jeugdigen te Neu- Een speciale verslaggever van het ANP seint: De beschuldigden te Neu renberg hebb-n thans van het gerecht toestemming gekregen om kinderen be neden 21 jaar te ontvangen. Goerings dochtertje Edda bezocht hedenmiddag voor het eerst haar vader.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1