Naar de bioscoop, een sigaretje roken, „fikkie" stoken, ijs eten en erger! Gunstige gezondheidstoestand Den Helder in Nieuwe Herfstmode. Twee ijsbrekers vieren hun promotie De buurtverenigingen in vergadering njeen Siadtniemws Praciisch geen iuberculose-sierfie Wat brengt de radio? Het eerste „grote stuk" van dit seizoen Ver. van Zaterdagsvliegers opgericht WAT DOEN ONZE KINDEREN? Houdt ze in de hand! NAGERECHTEN Speeltuin „Tuindorp" weer in actie Gestart voor een lange torn „Ook een sociale taak wacht ons" Wieringen. Vervolglijst van geridderden Een film over Columbut UrlE. Hoezeer onze voedselrantsoenen nog zan de lage kant zijn, en hoezeer ook met name het vetrantaoen nog aller minst voldoende geacht kan worden, toch valt in de gezondheidstoestand van ons volk alweer een seer duide lijke verbetering waar te nemen. Heel goed zichtbaar ia deze keer ten goede ln het dalende cijfer van de tu- berculose-sterfte. Deze bedroeg vóór de oorlog in ons land 4,1 per tienduizend per Jaar. Onmiddellijk na het uitbreken van de oorlog begon de t.b.c.-sterfte op te lopen en in de eerste maanden van 1944 was zij tot 8 per tienduizend ge stegen. In de loop van '44 trad een zo grote desorganisatie in heel de over- heisd-admintstratie in, dat verdere ge gevens tot in de tweede helft van 1945 niet geheel betrouwbaar geacht kunnen worden. Blijkens nieuwe gegevens van het CBS is de t.b.c.-sterfte inmiddels in de eerste maanden van het lopende Jaar al weer terug gedrongen tot 5.8 per tienduizend, en ofschoon dus nog aanzienlijk hoger dan vóór de oorlog is de verbetering ten opzichte van '44 even duidelijk als verheugend. Met uitzondering van de provincie Utrecht vertonen alle provinciale cij- fera dezelfde tendenz. In Noord-Holland beliep de t.b.c.-sterfte in 1939 3.8 per tienduizend; in de eerste maanden van 1944 was dit cijfer gestegen tot 8.6 maar in de eerste maanden van het lopende Jaar kon ook hier een redres worden geregistreerd, en wel tot 6,4. Voor Den Helder zijn de cijfers be treffende de t.b.c.-sterfte uitzonderlijk gunstig! In 1939 moest nog een sterfte aan tuberculose van 5,1 per tiendui zend worden ge-ioteerd maar in de eerste maanden van 1944 kwam geen enkel en in de aanvang van het lo pende Jaar slechts één sterfgeval aan deze ziekte voor. Geen enkele andere Plaats in Nederland, van ook maar enigszins vergelijkbare grootte, kan op zulke gunstige cijfer» bogen. Heel opmerkelijk is de gang van za ken met betrekking tot de kankersterf- te. Zoals bekend, is deze aanzienlijk ho ger dan de t.b.c.-sterfte, voornamelijk doordat noch de eigenlijke oorzaak noch een afdoende geneeswijze bekend zijn, al worden met de moderne behande- lings-methoden wel enige resultaten be reikt, Sedert tientalen jaren neemt de kankersterfte in ons land langzaam maar zeker toe; in 1939 bereikte zij een hoogte van 14,3 per tienduizend; de eer ste maanden van 1944 brachten een verdere stijging aan het licht en wel tot 14,6, maar in de aanvang van het lopen de jaar bedroeg zij niet meer dan 12.5. De overeenkomstige provinciale cijfers voor Noord-Holand zijn 16.—, 16,5 en 14.2; deze vertonen dus dezelfde ten denz. Voor Den Helder bedragen zij resp. 14,5, 19,6 en 15.— Helaas mogen de gunstige cijfers voor de eerste maanden van het lo pende Jaar niet beschouwd worden als een bewijs, dat de medische weten schap erin geslaagd is. de kanker als doodsoorzaak terug te dringen. Waar schijnlijk hebben wij hier in hoofd zaak te doen met een natuurlijke te rugslag op de sterk toegenomen sterf te in het laatste oorlogsjaar (de z g. hongerwinter in het Westen des lands) van mensen, wier weerstand reeds door een slepende ziekte ondermijnd 800 vliegtuigen van de R.A.F. ronkten over Londen tijdens de herdenking van de slag om Engeland. Het 35ste eskadron Lancaster bommenwerpers, dat onlangs een goodwill-vlucht naar de Ver. Staten maakte, vliegt over St. Pauls Kathe draal. Ass Press P. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1946. Hilversum I, KRO: 8,15 Pluk de dag; 9,05 Vervolg Pluk de dag. NCRV: 10,15 Morgendienst. KRO: 11,45 Familie berichten uit In- dië; 12,30 Lunchconcert door Klaas van Beeck en zijn orkest; 13,15 Vervolg Lunchconcert. NCRV: 14,00 Conderelle Ensemble; 18,00 Bijbellezing; 18,30 Programma van de Nederlandse Strijdkrachten; 19,15 Strauss Walzer; 21,45 Kwartiertje Marsmuziek. Hilversum 2, AVRO: 9,15 Morgenwij ding; 9.80 Arbeidsvitaminen; 11,30 Franse Muziek; 12,35 De Papavers on der leiding van Tom Erich; 13,15 The Romancers onder leiding van Ger van Krevelen; 15.20 Operette Melodiën; 18,15 The Skymasters onder leiding van Pi Scheffer; 21,50 Een Parelsnoer van Melodieën; 22,45 Bing Crosbv; 33,15 Rhytmische Dansmuziek. De diphtheritis, die vóór 1940 slechts heel weinig slachtoffers maakte, heeft zich in de loop der oorlogsjaren tot een veel gevaarlijker ziekte ontwikkeld ook in de eerste maanden van dit jaar kwamen nog vrij veel sterfgevallen aan diphtheria voor, ofschoon wel en'ge verbetering ten opzichte van 1944 valt waar te nemen. In het gehele land ver oorzaakte de dlphtherie in de beide eerste maanden van 1939 vijftien sterf gevallen; in de overeenkomstige periode van 1944 evenwel 677 (I) en van dit jaar 656. Voor Noord-Holland waren deze cijfers respect, nihil, 128 en 102 en voor Den Helder nihil, 1 en nihil. Ook in dit opzi ht is de toestand in onze woon plaats dus al bijzonder gunstig. Hoe het alles bijeen genomen met de levenskansen van de inwoners van Den Helder staat, blijkt uit de statistische cijfers over de leeftijd, waarop de sterf gevallen in onze stad over de besproken periode plaats vonden. Weliswaar kon geen enkel sterfgeval aan ouderdoms zwakte worden toegeschreven, maar niettemin betrof toch acht procent van de totale sterfte personen, die ouder dan tachtig Jaar waren! Dertig procent hed betrekking op mensen, die ouder dan zeventig jaar waren en 47 procent, dus bijna de helft van de totale sterfte betrof inwoners, die ouder waren dan zestig jaar. „Meneer Topaze". Het Heideree toneelseizoen zal Vrij dagavond worden ingezet met het op treden van „Het Vrije Toneel", onder artistieke leiding van Cor Ruys, dat in Casino ten tonele zal brengen een uit nemend stuk van den Fransen schrij ver Marcel Pagnol, onder de titel „Me neer Topaze". Het wordt aangekondigd als een brillante satyre, een spel van corruptie in vier bedrijven. Reeds voor de oorlog heeft dit grote toneelwerk enorme belangstelling ge trokken, niet alleen in Franse .theaters, maar in de schouwburgen van prac- tlsch alle landen ter wereld. Nu nog mag het zich verheugen in de warme interesse van het publiek, getuige het succes dat ermede geoogst wordt in Brussel. Cor Ruys heeft in het stuk de hoofd rol van Meneer Topaze, de onderwij zer op een Franse kostschool, een man, die de verpersoonlijking is van de be grippen eerlijkheid, rechtschapenheid en deugd. Deze man wordt echter ge plaatst ln een omgeving, waarin hij niet past, en die hem langzaam maar zeker in het drijfzand doet wegzak ken. Het Is de grote verdienste van Pag nol, en ook van den vertaler (ook al Cor Ruys), dat zij dit gegeven op zeer boeiende wijze in dit toneelstuk heb ben uitgewerkt. Van de verdere medewerkers noe men wij nog Wim van den Brink, Jan Teulings, Jantien van Eek, Sara Heyblom, Willy Ruys en Herbert Ridderhof. Wij zijn er zeker van dat „Meneer Topaze", dat beschouwd kan worden als een stuk in de geest van de voor oorlogse abonnementsvoorstellingen, ook in Den Helder de belangstelling zal trekken, die het zeker verdient. Postduivensport. Onder de naam van Postduivenver eniging „Den Helder" is hier ter stede de eerste vereniging opgericht van Za terdagsvliegers Het bestuur is als volgt samengesteld; Snijders, Beukenkampstr. 63, voorzitter; Bakker, Narcisstraat 54, secretaris; Koorn, Van der Duin van Maasdamstraat 6, penningmeester. De wedvluchten worden gevlogen onder het bondsreglement van de Ned. Postdui- venbond voor Zaterdagsvliegers. De „stroodorpers" uit Zutfen, die in hun Achterhoekse kleedij een tournee door het land maken en ook in Engeland zullen optreden, gaven een openlucht concert ln Den Haag. Zeylemaker P. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Een kort veelgebruikt spreekwoord, dat haast door dat vele gebruik zijn kracht is gaan verliezen. Hoe vaak denken we er aan, dat de schooljongen van thans misschien in de toekomst een verantwoordelijke positie in de samenleving zal innerr\en, en dat het jonge meisje van nu straks de op voeding van kinderen op zich zal moe ten nemen? Realiseren wij ons wel eens, dat de jeugd van het ogenblik de dra ger is van een nieuw geslacht, dat op zijn beurt zal opgroeien en de plaats van het vorige bezetten? Wij vergeten het vaak, maar eenmaal komt de tijd, dat onze taak wordt over genomen door mensen, die nu nog in hun ontwikkelingsperiode verkeren. Dat geeft ons grote verantwoordelijkheid, een verantwoordelijkheid, die in de eer ste plaats rust op de schouders van hen, die kinderen onder hun hoede hebben. Ouders, onderwijzers, jeugdleiders, speel tuinbesturen. Al een paar jaar lang wordt het lied gezongen dat de „bedorven jeugd" tot thema heeft. En dan wordt de oorlog beschouwd als de hoofdschuldige van dat bederf Die hoofschuldige is nu verdwenen en DUS zal al dat bedorvene ook wel weer terecht komen. En DUS wachten we aar kalm af. DUS laten we rustig toe, dat onze kinderen van zo tussen de dertien en de achttien jaar op Zondagmiddag naar de Witte Bioscoop tijgen, om zich daar te vergapen aan hetgeen een rolprent als Waterloo Road voor paedagogische tips te geven heeft. Om daar kennis te nemen van „hoogst interessante" drie hoeksverwikkelingen, zonder dat ze zelfs maar het flauwste besef hebben wat een huwelijk eigenlijk is. Waterloo Road was een film voor boven achttien jaar, zoals de vakterm luidt, maar er waren Zondagmiddag niet minder dan drie en veertig kinderen beneden de achttien. En kènnelijk beneden de acht tien! DUS zien we vriendelijk glimlachend toe, als in diezelfde bioscoop knaapjes van amper twaalf jaar „breed-uit" in de daarvoor bestemde pauze een si garet in rook en damp laten opgaan. DUS vinden we het heel normaal, wanneer diezelfde jeugd met verbijste rend élan de ljsbars en cafétaria's in de Spoorstraat bestormt, en we vragen ons niet eens meer af hoe ze aan het geld komen. DUS valt het ons nauwelijks meer op, dat prille kinderen zich voor de ramen van dansgelegenheden staan te verdrin gen, om ook iets van het „leven" te kunnen opvangen. DUS halen we geringschattend onze schouders op. wanneer we in de krant „zo'n onbenullig berichtje" lezen over kwajongens die in een leegstaand huls een vuurtje hebben gestookt. DUS zijn we nauwelijks geïnteres seerd wanneer we horen dat in de Har te straat kleine kinderen met een of ander slaghoedje hebben gespeeld en daarbij licht gewond werden. DUS boezemt het ons amper belang in, te horen dat een vierjarige kleuter in een kleedlokaal bij één der sportvel- c' n de jaszakken nazocht naar geld.... En DUSwe zouden zo nog wel een poosje kunnen doorgaan en dan de den we nog niets meer dan alleen maar het constateren van feiten. Feiten, die overigens voor onze smeulende hoop op een „goede toekomst" voor land. volk en wereld, niet bepaald „vuuraan- jagers" zijn. Wij sneden hier een probleem aan, dat niet in een kort krantenartikeltje kan woeden opgelost, alleen al omdat het niet KAN worden opgelost door enkel maar praten en schrijven. Er wordt al over zoveel problemen gepraat en ge schreven, en het schijnt dat de oplos sing ervan door al dat gedelibereer slechts als een fata morgana boven de kim wil blijven zweven. We signaleerden slechts, alleen om deze feiten nog eens onder de aandacht te brengen van allen, die ER IETS AAN KUNNEN DOEN, Een ieder beoordele eens zijn eigen capaciteiten op dit punt. Wie oprecht meent, tot de slotsom te moeten komen, er NIETS aan te kun nen doen, mag zich van zijn plicht ont slagen weten.... Als alle anderen dan maar hun taak weten. Het gaat om het Nederland van de toekomst. C. A. D. Nagerechten brengen af wisseling in de maaltijden, zij kunnnen deze vollediger maken, vooral wanneer men melk gebruikt. Ook geven zij een feestelijk ka rakter aan de tafel. In de gezinnen met jonge kinde ren worden ze meestal met enthousiasme begroet! Wij geven U nog enkeie recepten voor het geval U naar wat nieuws zoekt. Bedekte beschnltjes. Vier grote beschuiten. 50« gr. appelen of SS0 gr Zuid vruchten,ongev. S eetlepels (45 gr) suiker, ongeveer 1 eetlepel (IS gr.) maïzena. Voor de vla: »/i liter melk, eetlepel (25 gr.) custardpoedet, S eetlepels (50 gr.) suiker, iets zout. De appelen schillen en pitten verwijderen, en de vruchten gaar koken, (tl sen. 24 uur weken en dan in het weekwater gaar ko ken. De suiker toevoegen en het vocht binden met de aangemaakte maïzena. Op leder dessertbordje wat moes doen, een beschuit hierop leggen en deze be dekken met vruchtenmoes. Van de melk een kopje apart houden, de overige melk en de suiker en het zout aan de kook brengen. Het custardpoeder aanma ken met de achtergehouden melk en door de kokende melk roeren, deze onder goed roeren binden. De vla laten afkoelen. De beschuiten met de vla be dekken en eventueel ver sleren met een vruchtje of een beetje Jam. Vrnehtenvla. Zes sneetjes oud brood, 900 gr. vruchten, 2 eetle pels suiker, zout. 1 eet lepel (IS gr.) maïzena. Voor de vla: S 4 liter melk. I eetlepels suiker. 5 eetlepels (50 gr.) custardpoeder. aout. De sneetjes brood In dob- Zuldvruchten was- belsteentjes snijden en ln de koekepan roosteren tot ze croquant zijn. De vruchten wassen, eventueel van schillen en pitten ontdoen en met een weinig water gaar koken (520 min.). De suiker en het zout toevoe gen en het vocht Dlnden met aangemaakte maïzena. Zen gedeelte van de melk achterhouden en het cus tardpoeder er mee a&nn^ ken. de overige melk aan de kook brengen met het zout en de suiker. Het aan gemaakte custardpoeder ar door roeren, de vla latép binden en onder af en toe roeren laten afkoelen. De dobbelsteentjes brood met het koude vruchtenmoes vermengen en de vla erop gieten. Dit gerecht direct na het afmaken opdienen, anders wordt het brood taal. De firma's Max Heymang en Gerbers en Offerman hebben tijdens het week einde in het „Victoria Ho tel" te Amsterdam een modeshow van hun nieuw- sts herfstmodellen gehou den. Bij het vele dat er getoond ls, kon men con stateren, dat grootmoeders hoed met massa's veren, vruchten of bloemen weer hoogst modern wordt, zo dat de brede schouder* gehandhaafd blijven, de rokken echter nauwer worden en slechts slanke, regelmatig gebouwde vrou wen dit seizoen up to date kunnen zijn, daar corpu lentie en de moderne a-sy- metrisehe garnering een weinig fraaie combinatie vormen. Door de afdeling Tuindorp van de Speeltuinver. Den Helder wordt op Za terdag 21 September a.s. een groot tuin feest gegeven voor kinderen van 4 tot 14 Jaar. Er zullen diverse kinderspelen worden gehouden, zoals blokjesrapen, vlagsteken, bal-op-lepel en een hinder- nisbaan. Versnaperingen, zoali koek en fruit, zullen niet ontbreken. Van deze versnaperingen delen ook de kinderen van 04 jaar mede, op vertoon van kaartjes, die bij de leden zullen worden thuisbezorgd. Om half twee die middag wordt een rondgang gemaakt, waarna om twee uur de poort van de tuin zal worden binnengemarcheerd. Bij deze rondgang zullen natuurlijk de Jeugdige tambours onder leiding van den heer Slager zich niet onbetuigd laten! De start vindt plaats op het Crocusplein. Op het speel tuinterrein zullen de plaatsen door bordjes zijn aangegeven. De heer Slager is naast zijn werk voor de speeltuin zelf bezig om met zijn clubje debutantjes een paar aardige sprookjes in te studeren, die in de win termaanden zullen worden opgevoerd. Op deze wijze wordt in het belang van de jeugd een goed werk gedaan, een werk dat zeker de steun van alle ouders verdient! GESLAAGD. Voor het op 29 en 30 Aug. te Amster dam gehouden examen voor Dipl. A on der Rijkstoezicht gediplomeerd schoen hersteller, slaagde onze stadgenoot, de heer J. Deurloo. )ruk: Dagblad Noord-Holland N.V De grote reis is begonnen: Hr. Ms. derde rijk te ondersteunen. Voor ze af- „Margrlet" en Hr. Ms. „Beatrix" j gebouwd waren, lagen dit met ijs be- hebben de trossen Iosgesmeten, en lijn De laatste maal, dat het Comité ter viering van de Nationale feestdagen met de vertegenwoordigers van alle buurtverenigingen bijeen geweest is, was ter bespreking van de plannen voor de viering van de Nationale Feestdag op 4 Mei jl. Maandagavond ls ln de grote zaal van de „Roskam" wederom een der gelijke vergadering gehouden. De ver- tegïnwoordigere van vijf en vijftig buurtverenigingen gaven acte de pre- sence. De voorzitter van het comité de heer J. Henderikx, gaf in zijn ope ningswoord een toelichting op hetgeen in de afgelopen vier maanden was ge beurd. Spreker betreurde het, dat de vie ring van de Koninginnedag niet op centrale wijze tot een beter georgani seerd geheel was geworden. maar de hoofdoorzaak daarvan was de blokke ring van het banksaldo. Men wilde niet graag nogmaals bij de buurtver enigingen aankloppen, en daarom was geadviseerd om per buurt feestelijkhe den te organiseren. Bredere taak. In dit verband wilde de heer Hen derikx er op wQzen, dat het eigenlijk niet de bedoeling van het Centraal Comité moet tijn om alleen maar feesten te organiseren, maar dat het ook een sociale taak te vervuil sa heeft. Op dit terrein is reeds veel werk verzet, en inderdaad zijn de buurtverenigingen ingeschakeld bij vereohillende sociale werkzaamhet- den. Het is daarbij wel steeds als esn be zwaar gevoeld, dat het werk veelal op dezelfde personen neerkomt. Ook later op de avond, tijdens de verschillende besprekingen, kwam dit punt telkens weer naar voren. Men mag critiek heb ben op het centraal comité, maar men mag het niet verwijten, dat het zijn werkzaamheden niet met volle ambitie verricht. „Getrapte verkiezingen?" Medegedeeld werd. dat een schrijven was binnengekomen van het bestuur van de buurtvreniging „Vionar", waar in geadviseerd werd om esn nieuw hoofdbestuur te kiezen, op de volgen de wijze. Alle Heideree buurtvereni gingen worden samengebracht in een beperkt aantal blokken. De voorzitters der betrokken buurtverenigingen heb ben zitting in het blokbestuur. De le den van het blokbestuur kiezen dan het hoofdbestuur. Uit de uitgebreide discussie over djt punt bleek wel, dat het de belangstel ling had van velen. Tenslotte werd vastgesteld, dat de gang van zaken de zelfde zal blijven als in de eerste ver gadering werd besloten, en dat der halve alleen moest worden voorzien in de vacatures van de drie aftredende bestuursleden, te weten dr. Werkho ven, ds, Borghard; en de heer Bij lama. de Nieuwedieper haven uitgezwenkt. Als twee jonge honden mogen zij de weinige mijlen tot Vlaardingen nog vrijuit over de golven dobberen, maar daarna l"*-ipri een *ln-dl—- twintig duizend mijl dat ze ais kettinghonden, „vastgelegd" aan een zware manilla- sleeptros, op de lange deining zullen zitten, We schreven hierboven: twee ijsbre- kers vieren hun promotie, en zo Is het ook, want zowel de „Margriet" als de Beatrix" zijn in oorlogstijd op stapel gezet, en het zou hun eerste taak zijn om het zware ijs te breken op de Rus sische rivieren en daarmee de glorie volle opmars van de troepen van het Candidaten indienen voor I Oct. a.s. De voorzitter toonde er zich warm voorstander van, om staande de verga dering drie nieuwe bestuursleden te kiaz?n, maar van verschillende zijden werd aangevoerd, dat het indienen van candidaten vooraf door de buurtver- enigirusbesturen moet worden bespro ken. De vereadering ging hiermcie accoord. dat de buurtverenigingen vóór 1 October cand'daten bij het secreta riaat. den heer S. Prins, kunnen indie nen, mits vooraf de zekerheid is ver kregen. dat zii eventueel bereid zijn, hun benoeming te aanvaarden. Vervolgens werd gesproken over de olannen voor de eerstvolgende natio nale feestdag. Het kwam dïn heer Prins gewenst voor. om in plaats van een stille omgang te houden, al'e ker ken te verzoeken dienst te houden op de vooravond van de feestdag zelf. Van het bestuur der UW was een brief binnengekomen, waarin aan de buurtverenigingen In overweging werd gegeven, een vaste bijdrage uit de ver enigingskas In de UW-kas te storten. Hieromtrent werd bes'oten, dat met het UW eerst nader contact zal wor den gezoch voor het verkrijgen van nadere inlichtingen. Een centraal St. Nicolaasfeest. Een ander belangrijk punt was de viering van het Sint-Nieolaasfeest. Het comité blijft op het standpunt staan, dat een centrale viering om vele rede nen de voorkeur verdient. In dit ver band werden enige voorste'len ter ta fel gebracht, die nader zullen worden besproken. In zijn slotwoord bracht de voorzit ter dank aan de afgetreden bestuurs leden. Hij hoopte dat hun plaatsen zullen worden Ingenomen door men sen, die zich ten volle aan hun taak lullsn kunnen en willen geven. dekte Russische rivieren echter al een heel eind achter het front.... Het ls aan de vorm der schepen te zien, dat het van huis-uit ijsbrekers zijn, gebouwd om bovenop het ijs te schuiven. Ze hadden ook geen kim- kielen, maar deze zijn op de Rijkswerf aangebracht, als eerste voorwaarde voor hun promotie tot sleepboot. Deze pro motie vieren ze nu door het uitvoeren van een opdracht, die eervol maar ook zwaar is. Een opdracht, die een beman ning vereist met verantwoordelijkheids gevoel, ondernemingsgeest en sportivi teit. Een marine-opdracht. Deze sleepboot over een afstand van ongeveer twintigduizend mijlen vindt plaats in opdracht van het Mi nisterie van Marine, dat er uiteraard voor heeft gezorgd aan boord ook mensen te hebben, die een flinke sle perservaring hebben. De marine officieren, die het commando over de schepen voeren, hebben dan ook ieder een kapitein van Wijsmuller naast zich, terwijl ook drie leden van de bemanning* van ieder schip tot het personeel van Wijsmüller behoren. Zo wordt deze reis dus een staaltje van samenwerking tussen de Marine, de Nederlandse sleepvaart, én de Ba taafse Petroleum Maatschappij. Van deze laatste is namelijk het 4000 tons droogdok, dat van Curagao naar Balik Papan moet worden versleept, en van haar ls ook de sleepboot „Empire Betsy", die onder commando van kapitein Maarten de Koe dat gedeelte van de reis zal assisteren. De tijd van het jaar lijkt niet zo heel gunstig voor het maken van de over steek naar Curagao, want er kunnen wel 'n paar stormpjes verwacht worden maar wanneer men eenmaal ln de West ls. dan heeft men het voordeel dat de tijd van de verraderlijke hurri- cs>r>ey voorbij is. De laatste uren voor het vertrek zijn nog intensief benut. Natuurlijk moest victualie geladen worden, en er ging zelfs een kleine bibliotheek aan boord! Om de lange taaie einden (n bladstil weer wat minder eentonig te maken' Vandaag zal de lange tocht van Vlaar dingen uit een aanvang nemen. Wij wen sen de dappere bemanningen bij het uit voeren van hun eervolle taak veel suc ces toe, en de boten: een mooie car rière als sleepboot van de Koninklijke Marine! BEROEP AANGENOMEN. De heer A. v. d. Horst heeft zijn benoe ming tot hulpprediker bij de Evangel' satle der Nederl Herv, Gemeente alhie aangenomen, Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden: J. F. Nuboer, kapitein-luitenant ter zee; C. Moolen- burgh, kapitein-luitenant ter zee. Tot officier ln de Orde van Oranje-Nassau: drs. L. <fe Jong; A. Spoelatra Zijn be vorderd: tot commandeur ln de Orde van den Nederlandsen Leeuw: dr. A. Loudon, buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Washington; jhr. mr. E. F. M. J Mlchleli van Verduynen, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Lon den. Is bevorderd, tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau: Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, Secr.-Gen. van het dept. van buitenlandse zaken. Zijn be noemd. tot ridder in de Orde van den Nederlandsen Leeuw: dr. J. Watertnk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit to Amsterdam. Zijn benoemd, tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau: prof. dr. J. Boeke, rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn bevorderd, tot officier in de Orde van Oranje Nassau: mevr. J. M. BosVincent, concertzangeres te Overveen; A. W van Dalsum, acteur, te Amsterdam. Zijn benoemd, tot officier ln de Orde van Oranje-Nassau: E. A. van Beinum, eerste dirigent van het Concertgebouw-orkest, te Amsterdam; A. Roland Holst, schrij ver, te Amsterdam; mevrouw Charlotte Köhler, actrice, te Amsterdam. Be noemd tot ridder ln de Orde van Oranje- Nassau: Y. M. de Jong, hoofdopziener der domeinen te Breda. Benoemd, tot grootofficier ln de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden: de, als zodanig tijdelijk benoemden, luit.-gen. mr. H.SJ. Kruis. Benoemd, tot officier in da Orde van Oranje-Nassau, met de zwaar den: de kapitein ter zee C. W. Slot. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: de hoofdaalmoezenier H. J. J. M. van Straelen Benoemd, tot grootkruis ln de Orde van den Nederlandsen Leeuw: C. E. L. Helfrlch, luitenant-generaal (bij bevordering) Benoemd, tot ridder in da Orde van den Ned Leeuw: P. J. Feteris, schout bij nacht: J. Oosterhui*, schout bi) nacht van administratie; P. Riemens, administrateur bij het dept van marine; is benoemd in de Orde van Oranje- Nassau: tot commandeur, met de zwaar den; N. J. van Laer, vlce-admiraal (bij bevordering); tot officier, met de zwaar den; J. Houtsmuller, kapitein ter zee (bij bevordering); J. Varkevlsser, kapitein ter zee; D. W. Kwak, hoofdofficier van de Marinestoomvaartdienst der ie klasse (bij bevordering): J. J. Logger, kapitein ter zee KMR; J. Post—Ulterweer, tijdelijk als zodanig bevorderde kapitein ter zee (bij bevordering): C J. W. van Waning, tijde lijk als zodanig bevorderde kapitein ter zee (bij bevordering); D. J. Kommer, ka pitein-luitenant ter zee KMR OV; H. W. Hemmes, kapitein-luitenant ter zee KMR; P. C. Broekhoff, hoofdofficier van ge zondheid der 2e klasse (bij bevordering); J. Dekker, tijdelijk als zodanig bevorderd» hoofdofficieer van administratie der 2» klasse; J. J. van Houten, officier van ad ministratie der le klasse KMR (bij bevor dering); tot ridder, met de zwaarden: L. J. Gosllngs, tijdelijk als zodanig bevor derde kapitein-luitenant ter zee: A. van Karnebeek, luitenant ter zee der le klasse; W. A. de Looze, tijdelijk als zoda nig bevorderde luitenant ter zee der le klasse; F. A. Bouman, officier van admi nistratie der le klasse; W. H. Vermeer, officier van administratie der le klasse; dr. A E. Schurlnga, officier van gezond heid der le klasse; P. Eljzendoorn, lult. ter zee der le klasse KMR; H. Gilles, luitenant ter zee der le klasse KMR; L. J. Fritz, officier-vlieger der le klasse KMR OV; C. G. Pillen, officier van de Marinestoomvaartdienst der le klasse KMR; H. M. Karsen, officier van de Ma rinestoomvaartdienst der 2e klaaae; E J. baron Lew* van Aduard, majoor der Mariniers KMR; I. Troostwijk, officier van administratie der 2e klasse KMR TV. Benoemd, tot ridder ln de Orde van den Nederlandsen Leeuw: A. H Voetelink, te 's-Gravenhage, voorzitter vzn de com missie voor de machlnistenexameni. Tot ridder ln de Orde van Oranje-Nas sau: W Jongatra, te Amsterdam, inspec teur late klasse der N.V. Nederl. Spoor wegen; J. Tijssen, oud-voorzitter ener visserijver, te Den Oever (Wieringen. Benoemd, tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: S H. Spoor, luit.- gen., commandant van het leger en hoofd van het dept v. Oorlog in Nederl.-Indië. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: mej. C. A. J. van der Roest, directrice van het hospitaalschip Oranje. Londen. - Een van de scenarioschrij vers van de film „The Seventh Veil" heeft het plan opgevat een grote kleu renfilm over Christofel Columbus te maken naar het boek van Raphaël Sa- batinl. Over de te spelen hoofdrol worden besprekingen gevoerd met Internatio nale filmsterren. De luchtlijn Australië—Canada ls op 15 September geopend met een vlucht ven Melbourne naar Vancouver door een Con- stellatlon. (Reuter) NAAR DEN HAAG. De opzichter bi] de Zuiderzeewerken, de heer J. van der Veen, die een benoe- •n'n» v«n Den Haag on*"'"». - --J Urk ■*n zeer koi'.e tijd nv.t dc Resid-a» jl verwisselen,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2