„Vormt: de Verenigde Staten van Europa" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nederlandse ministers onderzoeken de mogelijkheid voor grenscorrecties Vermiste Belgische skymaster gevonden Twee Amerikaanse sleepboten ver speelden hun slepen ChurchiII komt met een voorstel Duitsland moeten Frankrijk en samen gaan Vergeet de atoombom niet De squatters op de terugtocht Prinses Juliana ontvangt het erekruis van het Belgische Rode Kruis Einde van de zeeliedenstaking in de V.S. op komst? Weerbericht. - Truman had contact met Byrnes Wild-West op Sicilië Britten fabriceren geen V-wapens LORD KILLEARN NAAR BATAVIA Overeenstemming over de evacuatie op Java Zekere speciale textielpunten verliezen hun geldigheid Proces tegen Japanse oorlogsmisdadigers ZWARE BRAND IN HAARLEM Indonesische waardering voor onze troepen Er zijn nog enkele overlevenden Stadsnieuws STORM OP DE KUST Storm teisterde de tentoon stelling te Schagen Een dokter v. Hilten- gedenkteken De Schager markt. S* 3trrt?lBER 1945. 70c Jaarpang No. 9S7f, IIELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m-; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directenr-Hoofdredaeteor: J. BIJLSMA. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—: Postabonnement J 3.65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drokkerty v.b. C. de Boer Jr. Telefoon K 223S—2345. Winston Churchill heeft Donderdag in de Universiteit te Zürich een rede gehouden. Hij zeide: „Ik wil u -preken over de tragedie van Europa". Hij wees erop, dat het Europese continent, beschikkende over dé beste en meest geculti veerde streken ^an dg aarde en met zijn gematigd klimaat, het tehuis is van alle oorspronkelijke mensenrassen van de Westerse wereld, de bron van het Christe lijk geloof en van de Christelijke moraal, en dat dit continent, wanneer eens verenigd in gemeenschappelijk genot van zijn erfgoed, een onbegrensde voorspoed zou kunnen beleven met zijn bevolking van 3 a 400.000.000 zielen. Vrees In sommige van de kleinere landen, aldus zeide Churchill, valt inderdaad goede vooruitgang op de weg van her stel te bemerken. Verder echter zitten massa's gekwelde, hongerige en in ver warring gebrachte menselijke wezens bij de ruïnes van hun steden en tehui zen de horizon af te zien. vrezend de nadering van nieuwe tyrannie of ver schrikking. Hij wees op de Babelse verwarring, welke in Europa heerste. Wanneer niet de grote republiek aan de overzijde van de Atlantische Oceaan zich gerealiseerd had, dat een verwoest en tot slavernij gebracht Europa ook haar eigen lot zou aangaan en £ulP had geboden, zouden de duistere tijden in al hun verschrik king teruggekeerd zijn, aldus zeide hij. Als remedie tegen de kwalen, waaronder Europa thans gebukt gaat. bepleitte Churchill de vorming van een soort „Verenigde Staten van Europa". Alleen op die manier, aldus zeide hij, zullen honderd-mil- lioenen in staat gesteld kunnen wor den de simpele vreugden en hope, welke het leven levenswaard maken, te genieten. Onderdeel van de V.N. De Volkenbond heeft niet gefaald vanwege zijn beginselen, doch doordat die beginselen door de staten werden verlaten. Churchill betoogde, dat „Verenigde Staten van Europa" niet in conflict be hoefden te komen met de wereld-orga nisatie van de V. N., doch er een op bouwend onderdeel van zouden kunnen vormen. De schuldigen moeten gestraft wor den, .zo zeide hij verder, Duitsland moet de mogelijkheid tot herbewapening ont nomen worden, doch daarna moeten wij ons afwenden van het verleden en onze ogen richten op de toekomst. „Ik ga nu iets zeggen, waarover gij u zult verbazen: de eerste stap naar de her-oprichting van de Europese gemeen schap moet bestaan in een samengaan tussen Frankrijk en Duitsland. Slechts op die manier zal Frankrijk het morele en culturele leiderschap over Europa kunnen herkrijgen." Een waarschuwing Churchill waarschuwde tenslotte, dat er haast gemaakt diende te worden met het vormen van eventuele „Ver. Staten van Europa". „De atoombom is nog steeds in handen van een staat en een natie, van welke wij weten, dat zij haar nimmer zullen gebruiken dan alleen voor de zaak van recht en vrijheid. Doch de mogelijkheid bestaat, dat dit verschrik kelijke vernielingswerktuig binnen en kele jaren wijd en zijd in bezit zal zijn en de ramp, welke zou ontstaan door het gebruik ervan door verschillende oorlogvoerende mogendheden zal niet alleen alles, wat wij beschaving noe men, vernietigen, doch mogelijk zelfs de aardbol zelf uiteen doen vallen." Londen. - De terugtocht van de Squatters is begonnen. Het Ivanhoe- hotel en Abbet Lodge zijn geheel ontruimd en werklieden van het ministerie van openbare werken zijn bezig de vertrekken voor de recht matige gebruikers in gereedheid te brengen. De Squatters in het Duchess of Bedford House, die eveneens be sloten te vertrekken, zullen vandaag de flats hebben verlaten. 's-Gravenhage. - Naar het A.N.P. verneemt, zal de minister van Buitenlandse Zaken, mr. W. C. G. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout en de minister van Verkeer, ir. H. Vos een tweedaags bezoek brengen aan het Nederlands-Duitse grensgebied, ten einde zich ter plaatse, zowel in Nederland als over de grens, nader te oriënteren omtrent enkele grenscorrecties, welke deze week onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt van het kabinet. Een delegatie van het Belgische Rode Kruis brengt een bezoek aan ons land. Donderdagmiddag kwam men in he ge bouw van het Ned. Rode Kruis bijeen. Juliana was mede aanwezig en sprak de Belgische delegatie toe. Daarna ontving Prinses Juliana uit han den van den directeur-generaal van het Belgische Rode Kruis het erekruis, de hoogste onderscheiding, welke het Bel gische Rode Kruis kent. Andere autoriteiten van het Ned. Rode Kruis werden mede onderscheiden. Het einde van de zeeliedenstaXing in Amerika schijnt in zicht tenge volge van het besluit de zeelieden van de CIO op gelijke voet te stellen met die van de AFL. Zulks zou een voldoende basis vormen voor een onmiddellijke hervatting van de scheepvaart. Er is een beroep op de reders gedaan hun mensen aan het werk te zetten, hangende de beslis sende onderhandelingen. Reeds hebben ongeveer 3000 van de 15.000 stakende chauffeurs op dracht gekregen het werk te her vatten. WEER TOENEMENDE WIND. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Zwaar bewolkt met regen. Aanwak kerende wind uit Zuidwestelijke richting, weinig verandering van temperatuur. De eerste practische stap. aldus Churchill, zou moeten bestaan in de vorming van een Europese raad. Bij al dit dringende werk zouden FrAferijk en Duitsland tezamen de leiding moeten nemen, met Groot-Brittannië, het Brit se gemcentebest en het machtige Ame rika en naar ik vertrouw, Sowjet-Rus- land, want in dat geval zou alles goed komen. „Ik zeg u, laat Europa herrijzen", al dus beëindigde Churchill zijn rede, wel ke zestien minuten duurde. Truman en Byrnes hebben vandaag gedurende 20 minuten per Telex van gedachten gewisseld. Omtrent de aard van het gesprek is nog niets bekend gemaakt. Amerikaanse perstelegrammen uit Parijs, vermoedelijk geïnspireerd door bij de Amerikaanse delegatie ter vre desconferentie betrokken kringen, zeg gen dat Byrnes ontevreden is over de oplos-ing van de kwestie Wallace, zoals gisteren tussen ^lezen en president Truman bewerkstelligd. Naar verluidt heeft Byrnes de kwestie heden te Parijs met zijn adviseurs en andere leden van de Amerikaanse dele gatie besproken. Volgens een bericht, dat in Rome ontvangen is, is het omroep-station van Palermo door minstens 100 gewapende lieden met handgranaten en machinege weren overvallen. Het gevecht tussen het aldaar gestationneerde garnizoen en de aanvallers duurt voort. Politie- versterkingen, die naar het radio- omroepstation op weg waren, werden onderweg beschoten, zodat zij niet ver der konden gaan, aldus het bericht. Berlijn. (Reuter.) Naar aanleiding van berichten in de door de Sow- jet-Unie gecontroleerde pers in Duitsland, heeft de Britse militaire regering te Berlijn ontkend, dat de Britten V-l en V-2 wapens in Duits land fabriceren. Batavia (ANP-Aneta). - De afdeling voorlichting van het Britse consulaat- generaal deelt mede, dat men Lord Killearn op 21 September te Batavia verwacht. Batavia, (ANP-Aneta). - Uit Batavia wordt medegedeeld, dat men aangaande de evacuatie van geïnterneerden met de republikeinen tot overeenstemming is gekomen. Heden werd uit betrouwbare bron vernomen, dat de Indonesiërs het eerste voorstel van generaal Mansergh hebben aanvaard, hetgeen dus betekent, dat de T. R. I. de geëvacueerden slechts tot Bekassi zal begeleiden, In de overeen- kbmst is echter vastgelegd, dat drie of ficieren van de T.R.I. de tocht tot het station in Batavia zullen meemaken. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 25 September a.s. af de thans in omloop zijnde speciale punten voor textiel, uitgereikt vóór 1 Mei 1946, niet meer geldig zijn. Dit betreft dus uitsluitend de in bruine kleur uitge voerde bonnen met opdruk „Textiel 10 punten" in zwarte letters en in paarse kleur uitgevoerde bonnen met opdruk Textiel 1 punt" in zwarte letters. De handelaren dienen zich voor inlich tingen omtrent de omwisseling van deze speciale punten te wenden tot de plaat selijke distributiedienst. Op 2 October a s. zal te Batavia een aanvang worden gemaakt met het proces tegen den Japansen oorlogsmisdadiger Sjoentara Hirosji, tijdens de Japanse be zetting politie-inspecteur te Makassar Twee beruchte beulen uit het vroegere krijgsgevangenkamp te Makassar. Yosjida en Kakoi, zullen binnenkort uit Singa pore te Makassar arriveren om hier ver antwoording voor hun misdaden af te leggen. Gisteravond heeft te Haarlem in de centrale werkplaats der Spoorwegen een hevige brand gewoed, waarbij zich gelukkig geen persoonlijke ongeluk ken hebben voorgedaan. De brand heeft gewoed in de z.g. wa- genlichterij, een zeer grote loods, waar in een elftal passagiersrijtuigen, welke in reparatie waren, stonden opgesteld. Het is gelukt enkele van deze wagons te redden. Naar schatting drie of vier van deze wagons de geweldige fel heid van het vuur en de moeilijke ter reinsomstandigheden maakten het bij na onmogelijk een goed overzicht van het gebeurde te krijgen zijn totaal uitgebrand. Boven in deze loods bevindt zich de z g. modelzolder en de modelwerkplaats. Deze ruimte, waarin zich behalve de talrijke houten modellen, tevens een grote hoeveeheid electrisch materiaal bevond, brandde schoon uit. Omstreeks negen uur bereikte de brand zijn hoogtepunt. De grote loods was toen een zee van vuur en ondanks de grote hoeveelheid water, welke er via elf stralen in werd gespoten leek het een wanhopig gevecht. Het is dan ook een kranig stuk tyerk geweest van de Haarlemse brandweer, dat reeds omstreeks kwart voor tien gemeld kon worden, dat men het vuur meester was. Omtrent de schade is nog niets be kend. Geschenk van de bevolking van Semarang. Dè burgerij van Semarang heeft on geveer f 4500 bijeengebracht alsmede 25 geschenken en kunstvoorwerpen, het geen is aangebod .1 aan den territoriaal commandant kolonel Van Langen. Dit is geschied als een klein blijk van waardering voor het moeilijke werk der Nederlandse troepen. Bijdragen zijn geleverd door alle be volkingsgroepen, inclusief die bewoners die in deze moeilijke dagen daartoe ze ker niet in staat geacht konden worden. St. Jobn's (New Foundland). Del New York, 19 September (Reuter). Belgische skymaster, die op zijn Het hoofdkwartier van de kust- ^-ew I wacht van New York meldt, dat een reddingsbrigade de plaats deg vlucht van Europa naar Foundland sinds gisterenavond vermist werd, is heden op onge veer 35 kilometer ten Zuid-Wes ten van het vliegveld Gander (New Foundland) waargenomen. Men heeft per parachute voedsel neergelaten en een reddingsbrigade is over land op weg naar de betrok ken plaats. Het is nog niet bekend, of er persoonlijke ongelukken heb ben plaats gehad. Zeven overlevenden van de skymaster? Volgens kapitein Jennings van de „Transworld Airlines", die het wrak heeft ontdekt, liepen drie personen in de buurt van het wrak en vier anderen ongeveer 6i/2 km. van de kust af. De Belgische monarchisten hielden te Antwerpen een grote betoging voor de terugkeer van Koning Leopold. De be togers trekken voorbij het paleis, dat met bloemen -en een portret van den koning versierd is. Actualit P. Gisteren heeft het weer danig gespookt langs de Nederlandse kust. De wind liep van Zuid naar Noord-West en nam de allures van een storm aan. Twee Amerikaanse sleepboten van de U.S. Army op weg van Antwerpen via Missingen aaar Bremerhaven, kregen het ter hoogte van Callantsoog te kwaad en zagen geen kans hun sleep te behouden. De sleeptrossen braken en een met dwarsliggers geladen lichter en *een bak met een kraan werden de speelbal der golven. De bak dreef naar de kust en kwam bü Petten op een pier terecht, waar hü, toen het water viel, In tweeën brak, terwijl de kraan tussen paal 13 en 10 op het strand kwam te zitten. De kraan kan misschien nog geborgen wor den, als de zee wat rustiger wordt en men er vlug b^ Is. Wij brachten een bezoek aan de beide sleepboten, toen deze de haven van Den Helder waren binnengekomen en hadden een gesprek met de kapiteins. De boten de L.T. 154 en de L.T. 22 behoren aan het Amerikaanse leger, doch zijn be mand met een vrij internationaal gezel- makkelijk slepen, doch de toestand werd nog niet kwaad ingezien en er werd ver der gesleept. Ter hoogte van Egmond evenwel begon de wind naar het westen, en later naar het Noordwesten om te lopen. Hierdoor kwamen de golven dwarsscheeps, wat ,uit de aard der zaak schap. Aan boord van ieder der schepen minder prettig was. Toch werd er gepro- is namelijk slechts een Amerikaanse ka- beerd om tot boven Terschelling te kO' pitein en een Amerikaaans hoofd van de machinekamer, terwijl de rest van de be manning voornamelijk uit Duitsers be staat, plus twee Denen, een Letlander en een Nederlander De weerberichten spreken elkaar tegen. Onze eerste vraag was vanzelfsprekend, hoe de schepen in zo 'n storm terecht waren gekomen. Het bleek, dat er twee weerberichten waren doorgekomen, juist toen men Vlissingen verlaten had. Het ene, uitgegeven door de Informatiedienst van het Amerikaanse leger, voorspelde goed weer, terwijl een bericht uit En gelse bron zeide, dat er geen storm ver wacht kon worden. Het weer was prachtig en daarom besloten de kapiteins de reis voort te zetten. Het weer bleef mooi tot bij IJmuiden, toen er harde wind uit het Zuiden kwam opzetten. Het was wel geen Bij de première van de film „Theirs is the Glory", welke de heroïeken strijd om Arnhem uitbeeldt, traden Nederlandse meisjes, die de Engelse gewonden na de eerste landing te Arnhem verpleegden, als programmaver koopsters in het Gaumont Theater in Londen op. Zij waren gekleed in de costuums der Nederlandse provincies. Planet News. men, omdat daar de koers naar Oost ver legd moest worden, en dus de golven weer van achter zouden komen Dat mocht evenwel niet gelukken. De boten, <fie beide ln de vaargeul sleepten, ongeveer drie mijl uit de kust, probeer den wat dichter onder de wal te komen, en hielden er waarschijnlijk geen reke ning mee, dat de storm hen nog meer naar de wal zou drukken. Het bleek dan ook al spoedig ondoenlijk uit de kust weg te blijven en de sleep trok dermate, dat de drie duims stalen tros kapot getrok ken werd. Eerst de met hout geladen lichter, later ook de kraan, raakten op drift en kwamen tenslotte op de wal terecht. Humor niet verloren. Dat de beide kapiteins, ondanks de penibele situatie waarin de sleepboten zich onder onze kust bevonden, de moed en hun gevoel van humor niet verloren, blijkt wel uit het radiotelefonisch ge sprek, dat zij voerden, toen de een zijn sleep al kwijt was en de ander alle zei len nog bijzette om te redden wat er nog te redden was. De een informeerde be langstellend bij den ander, hoe hij zich voelde. Best. was het antwoord, maar als we straks de haven binnenlopen ga ik eerst vier-en-twintig uur achter elkaar slapen, en een heleboel thee drinken, want dat heb ik al een hele tijd niet meer gehad. Prompt daarop werd geïn formeerd, of hij dat wel doen zou, vier- en-twintig uur van zijn kostbare tijd ver slapen, want Den Helder ls een mooie stad, en er zijn heel wat aardige meisjes. De slaap-kapitein zag daarop maar van zijn plan af en besloot dan maar niet te gaan slapenDoch onze indruk, nadat wij beide gezagvoerders hadden gezien, was wel, dat ze allebei behoefte hadden aan minstens vier-en-twintig uur slaap. Waren de boten geschikt voor zeesleepvaart? Zodra de schepen ln de Helderse haven lagen, stonden er natuurlijk tal van mensen deze aan alle zijden te bekijken. Het eerste dat daarbij opviel was, dat de bouw aanmerkelijk van die van de Hol landse zeeslepers verschilt. Een Neder landse zeesleepboot toch maakt de tros vast ongeveer op het midden van het schip, zodat onder alle omstandigheden de schuit zijn koers kan veranderen, zon- on- heils. waar het toestel der Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena is neergestort, in de nabijheid van het meer van Gander (New Foundland) heeft bereikt. De brigade heeft medegedeeld, dat zij voorbereidin gen treft om de overledenen te eva cueren. Er werd echter geen aantal genoemd. Tevens werd bericht, dat de romp van het toestel uitgebrand was met uitzondering van het staart- gedeelte. De met zoveel smaak en grote kosten georganiseerde tentoonstelling is gister nacht geteisterd door een harde storm uit het Noord-Westen Het weer, het welk zich reeds bij de aanvang van de eerste dag ontpopte in 'n druilerige regen, werd gaandeweg slechter. Bij het slui ten van de eerste dag sloeg de regen in vlagen uit het Zuid-Westen en had den de grote expositietenten reeds veel te lijden. Vele van deze tenten lekten reeds door, waardoor het mooie uitge stalde goed hier en daar reeds water schade kreeg. m In de loop van de nacht ruimde de wind en groeide de storm aan. De gevolgen waren aldra catastro- phaal. In allerijl werd de grote pluim vee- en konijnentent ontruimd en wer den de dieren voorlopig ondergebracht in de bloemen en fruittent, die van betere constructie^bleek te zijn. Dit was echter nog maar het begin. De tenten A en B, waarin ondergebracht waren de diverse stands van midden standers uit Schagen en inzenders uit het gehele land, schudden en klapten op een verschrikelijke manier. De gevol gen bleven niet uit. De wel zeer smaak vol ingerichte stands, welke echter zeer licht waren gebouwd, konden deze zwa re rukwinden niet weerstaan. Toen wij om 's nachts 3 uur met man en macht trachtten de kostbare artikelen zo goed mogelijk te beschermen en redden, was reeds veel in gruzelementen. Er werd een ware ravage aangericht. Kostbaar glas en aardewerk sneuvelde. Geholpen door de brandweer van Schagen, EHBO en vele burgers uit de plaats, werd ge tracht tent A te redden. Dit mocht ge lukken. Tent D, waarin de industrie was ondergebracht, moest geheel worden ontruimd. De schoren konden niet te gen de storm op en ook deze tept Sloeg met'alles wat zich er in bevond tegen de grond. Het ergste was het evenwel gesteld met tent B van de Schager midden stand. Het grote dekzeil scheurde en sloeg aan flarden, en is later geheel af gebroken. Dat echter noch het energie ke tentoonstellingsbestuur, noch de Schager Middenstand de moed liet zak ken, bleek al spoedig. Toen de dageraad aanbrak werd met man en macht de bovenverdieping van de O. L. School ontruimd. In deze 6 lokalen en in het gymnastieklokaal vonden de midden standers een nieuwe gelegenheid hun- stands weer op te bouwen. Welke enorme schade echter aangebracht is valt nog niet te overzien, doch het loopt in de duizenden. In Alkmaar en omliggende gemeen ten is op het ogenblik een actie gaande ter verkrijging van een blij vende herinnering aan de onlangs overleden bekenden en geliefden kinderarts dr. Th. G. van Hilten. Het voornemen is, om in het Consul- tatieburau voor Zuigelingen te Alk maar een passende gedenksteen aan te brengen. Aangezien dokter Van Hilten ook vele jaren lang zijn adviezen aan de Helderse moeders heeft gegeven, zul len ook in Den Helder velen gevon den worden, die met bovengenoemde actie instemmen en hun steun eraan willen geven. Reeds hebben enige dames zich bereid verklaard voor dit zo sympathieke doel gelden bijeen te brengen. Ten huize van de volgende dames zullen lijsten worden neergelegd, waarop men zijn bijdrage zal kun nen Inschrijven: Marinus, Ruyghweg 21; Ramler, Molengracht 41; Van Amersfoort, van Galenstraat 90; Uip- kes, Singel 13; Kok, Joubertstraat 4; Van den Oudenalder, Dahliastraat 53; Schutte, Keizerstraat 50. Ook zal een lijst worden gedeponeerd in het Witte Kruis-gebouwtje, B ree wat er- straat 72. SCHAGEN. 19 SEPTEMBER 1946. Aan de Schager markt werden aangevoerd en verhandeld: 25 paarden 300—1600 4 veulens 200450; 11 stieren Centrale; 23 mag. geldekoeien 375—/ 450 76 vette geldekoeien Centrale; 14 kalfkoeïen f 500—f 675; 2 pinkïn f 250—f 350: 27 pinken Centrale; 14 graskalveren JZen- trale; 17 nuchtere kalveren Centrale; 143 magere schapen 45—75; 123 vette schapen Centrale; 23 lammeren 28— 42; 32 vette varkens Centrale; 20 big gen 1023; 40 konijnen vastgestelde (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2.)prijzen; 92 kippen vastgestelde prijzen r-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1