De huidige politiek zal naar de atomische oorlog voeren De Sowjet-Unie hanteert het Veto-recht NIEUWSBLAD VOOR OEN HELDER. KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Wapenstilstandsbesprekingen in Indonesië begonnen „Con me brengt ons boven de kop van Noord-Holland Radiorede van Wallace na zijn aftreden Si rijd voor de vrede een heiliqe lichi Amsterdam offerde f 70,000 voor 't Rode Kruis Verzoek om bemiddeling aan Lord Killearn De tentoonstelling te Schagen verlengd tot 25 September Weerbericht- Het raadsel der rode bloedlichaampjes Eisenhouwer naar Europa Chauffeur vloog in brand Zeeliedenstaking ten einde Zware storm in Engeland Station te Haïfa vernield Zooileder zonder bon! Spoedig distributie van specerijen Goed nieuws 1 October verdubbeling van het electriciteitsrantsoen Arabieren wensen wapenen Kijkjes uit 's Levens venster Een dag de gast van de K.L.M. Een wereldbedrijf slaai zijn vleugels uii De Veiligheidsraad bijeen WmMëm ii s"* - - 21 September - de herfst begint ZATERDAG 81 SEPTEMBER 1946. 70e Jaargang No. W77, HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 eent per m m.: familieberiehten 17 eent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur-Hoofdredacteur» J. BLJLSMA. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 8.j Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij »J>. C. de Boer Jr. Telefoon K 3230—8345. Washington, (Reuter). Henry Wallace, die ontslag heeft genomen als minister van handel, heeft Vrijdagavond in een radio-rede verklaard, dat hij geen mis bruik zou maken van de vrijheid, hem door den president toegestaan. Hij heeft nogmaals gezegd, niets te zullen zeggen, dat een succesvol verloop van de vredesconferentie te Parijs zou kunnen schaden. H(J zeide woordelijk: „Het suc ces of de miskenning van onxe buitenlandse politiek, zal het verschil betekenen tussen leven en dood voor onze kinderen en kleinkinderen. Het zal het verschil tussen leven en dood betekenen voor onze beschaving. Het zou het verschil tussen het bestaan en de uitroeiing van den mens en de wereld kunnen betekenen. Ik geloof niet aan twee werelden. Ik heb herhaaldelijk en van ganser harte de idee van het leven in een wereld gepropageerd. Wij kunnen geen vrede hebben, tenzij in één wereld. Ik wens het duidelijk te maken, dat ik tegen al le soorten van imperialisme en agres sie ben, of zij nu van Russische of Amerikaanse oorsprong zijn. Wij moe ten de rechten en belangen van andere Volken respecteren zoals wij van hen verwachten, dat zij de onze respecteren. Ik ben besloten om de strijd voor de vrede voort te zetten. Het winnen van de vrede is belangrijker dan het be kleden van een hoge functie. Belangrij ker dan iedere partij-politiek. Wallace deed voorts een beroep op Iedere Amerikaan om het als een heili ge plicht te beschouwen mee te doen aan de strijd voor het winnen van de Vrede en zeide tot slot: „Ik wil geen misbruik maken van de vrijheid, die mij door den president geschonken is, door vanavond iets te zeggen, dat een succesvol verloop van de Parijse con ferentie in de weg zou kunnen staan. Ik ben var mening, dat onze hui dige politiek de fundamentele rea liteiten, die tot de tweede wereld oorlog aanleiding gaven en nu tot een derde, dit keer de atomische oorlog, aanleiding dreigt te geven, niet erkent." De rede van Wallace werd door alle radio-stations van de V. S. uitgezonden. Stemmen over het aftreden van Wallace. De democratische senator, Claude Pepper, heeft naar aanleiding van het aftreden van Wallace verklaard, dat het „vérstrekkende gevolgen voor het land en waarschijnlijk ook voor de democra tische partij" zou hebben. De vroegere minister van Binnen landse Zaken lek es zeide: „De presi dent heeft zich vernederd door eerst met Wallace's rede acoord te gaan en hem vervogens uit de regering te zet ten". De nationale raad voor politieke ac tie reageert aldus: „Het gedwongen af treden van Wallace is een zware slag voor de progressieve krachten in het land en voor de zaak van de vrede." De op 17 Augustus te Amsterdam ge houden straatcollecte van het Neder landse Rode Kruis heeft een bedrag van ruim f 70,000 opgebracht. Hierin zijn niet begrepen de opbrengsten van de bij de Horeca aangesloten bedrij ven, en de recettes van die dag door de bioscopen zijn afgestaan. BATAVIA. 20 Sept. (ANP-Aneta). - Bij de besprekingen omtren, de wapenstil stand, welke Vrijdagmorgen gehouden zijn, kwamen verscheidene punten naar voren, waarover de Indonesische delega tie verklaarde, met Djokjakarta voor verduidelijking en instructies ruggespraak Se willen houden. De Indonesiërs brachten o.a. het punt naar voren of de wapenstilstand alleen betrekking zou hebben op Java en Su- matra of op geheel Indonesië. De besprekingen duurden twee en een half uur. De republikeinse afgevaardigde. Lucht Commodore Soeriadarma, zal naar Djokjakarta vertrekken. Schreven wij gisteren over de grote tegenslag welke de zo schitterend op gestelde en ingedeelde tentoonstelling ondervond, dank zij de grote voortva rendheid van het tentoonstellingsbe- stuur en niet minder de wilskracht van de gedupeerde standhouders, werd in één dag een geheel nieuwe gelegenheid gevonden teneinde de meeste inzenders opnieuw te doen exposeren. Men moet werkelijk bewondering hebben, voor hetgeen een mens vermag Indien de noodzaak aan den man komt. En het mag gezien worden: wat aan vankelijk allen een ravage bleek werd opnieuw geëxposeerd en klinkt weer als een klok. Niet ontmoedigd door al deze tegen slag besloot het tentoonstellingsbestuur de tentoonstelling te doen verlengen tot en met Dinsdag 24 September, de jaar lijkse grote harddraverijdag van Scha gen. Waar ieder jaar ook op die dag drom men mensen dit centrumstadje bezoe ken, is voor hen mede nog de gelegen heid de tentoonstelling te bewonderen. Doch de maat van tegenslag scheen nog niet vol te zijn. Het weerbericht van Vrijdagmiddag kondigde weer nieu we stormen aan gaande in de richting yan over de Noordzee naar ons land. Een gewaarschuwd man telt voor twee, zegt het spreekwoord. Na rijp beraad besloot het tentoon- Stellinsgbestuur de groente-, fruit- en bloemeninzendingen onder te brengen in het naast het terrein staande openba- AFNEMEND BUIIG. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Aanvankelijk nog stormachtig, later geleidelijk verder afnemende wind tussen Noordwest en West. Wisse lende bewolking met plaatselijk en kele buien. Koeler dan gisteren. Sjahrir naar Djokjakarta ontboden. Uit republikeinse bronnen wordt verno men, dat de vice-president van de repu bliek, Mohammed Hatta, Sjahrir van Tsjeribon naar Djokjakarta heeft ontbo den tot het houden van een belangrijke conferentie. De republikeinse bronnen voegden er aan toe, dat deze conferentie ongetwijfeld in verband zal staan met het kabinet. Vrijdagmiddag is de republikeinse dele gatie, die op IS September een open hartige bespreking met de Nederlandse heeft gevoerd, weer bijeengekomen. Hier op werd het besluit genomen om Sjahrir een schrijven te zenden, waarin hem zal worden geadviseerd om onmiddellijk Lord Killearn te verzoeken zijn goede diensten te willen verlenen. Naar alhier verluidt heeft dr. Van Mook een soortgelijk schrijven aan Lord Kil learn gericht. Stockholm. - Naar ANP. van het Zweedse Internationaal Persbureau verneemt, zou een Zweedse ver pleegster, Lisa Bostroem genaamd, ontdekt hebben, hoe de rode bloed lichaampjes ontstaan. Dit zou ge schieden door afscheiding van een kernloos deeltje van een bloed lichaampje met een kern. Een dergelijke kern, welke In het merg der beenderen wordt aangetrof fen, kan per dag 50 kernloze bloed lichaampjes produceren. Naar Neurenberg? Generaal Dwigt D. Eisenhower heeft een onderhoud met president Truman ge had ter voorbereiding van zijn vertrek naar Europa. Hij zal Zondag met de Queen Mary uit Hallfax vertrekken voor een bezoek aan Engeland en Duitsland. De generaal zal de Amerikaanse troepen in Europa Inspecteren en vermoedelijk te Neurenberg tegenwoordig zijn bij de uitspraak in het proces tegen de nazt- lelders. Op 3 October ontvant hij het ere burgerschap van Edlnburg. Te Nijmegen vloog Vrijdag een grote vrachtauto in brand. Terwijl de chauffeur, een zekere Ten nissen, vader van 8 kinderen, het vuur wilde blussen, vatten zijn kleren, waarop benzine was gevallen, vlam. Als een levende fakkel liep hij over de Singel. De omstanders wisten hem op te vangen en in een deken te wikkelen. Niettemin was zijn lichaam zo met brandwonden overdekt, dat hij in het Canlsius-Zieken- huis moest worden opgenomen. Men vreest voor zijn leven. New-York, (Reuter). - De zeelieder staking in Amerika is Vrijdagavond ge ëindigd. De zeelieden van de O. I. O zullen dezelfde loonsverhoging ontvan gen als die van de A. F. L. De staking heeft 14 dagen geduurd. Het Engelse ministerie voor lucht vaart heeft bekend gemaakt dat Enge land geteisterd is door een storm, die een snelheid van 160 km per uur be reikte. Dit is de zwaarste September- storm in Engeland sinds 1909. Het Ooster-station te Haïfa is Vrijdag morgen door een ontploffing gedeeltelijk vernield. Er vielen geen doden. Volgens verklaring van de politie werd te half twaalf door Joden in het Stationsgebouw een pakket neergezet dat voorzien was van de aanduiding „gevaarlijk", in drie talen gesteld. Dit pakket kwam tot ont ploffing. Ter voorkoming van misverstand deelt het Centraal Distributiekan toor mede, dat de distributie van zooileder is beëindigd. Dit houdt in, dat men zonder inlevering van bon nen der lederkaart schoenen kan laten repareren. Sedert de bevrijding van ons land zijn van tijd tot tijd grotere en kleinere hoeveelheden specerijen ingevoerd, die voor het merendeel haar weg vonden naar verwerkende industrie en zo het publiek in worst, soepen, enz. ten goede kwamen. Thans is de voorraad specerijen echter toereikend om aan de reeds lang bestaande plannen, rechtstreeks aan de consumenten specerijen te verstrekken, uitvoering te geven. Binnen twee maanden welke tijd nog nodig is om de specerijen te malen en de handel te bevoorra den zal voor alle personen ouder dan 21 jaar een bon worden aange wezen. waarop naar keuze 25 gram peper of nootmuscaat gekocht kan worden. De kolenposrtie ls vergeleken met vo rig jaar aanzienlijk verbeterd. De hoe- velheden kolen, die ter verdeling kwa men, zijn dusdanig gestegen, dat het thans mogelijk is om het bedrijfsleven, dat toe te wijzen wat het nodig heeft. Het is zelfs mogelijk tot bedrijfsvoor raden over te gaan. Ook voor gasfa brieken, electriciteitsbedrijven. spoor- en tramwegen. Op grond van de verbeterde kolen- positie is het Rijkskolenbureau in staat over te gaan tot een verdubbeling van de huidige electriciteitsrantsoenen. De ze zal 1 October a.s. ingaan. Vermeden moet echter worden electriciteit voor verwarmingsdoellinden te gebruiken. Ook de gasrantsoenen worden aan merkelijk verhoogd, (bv. van 34 m3 op 54 m3). De Arabische partij te Jaffa heeft de autoriteiten verzocht haar toe te staan, dat zij voorzorgsmaatreglen treft tegen mogelijke Joodse aanvallen. Zij willen voortaan in het bezit worden gesteld van wapenen. »i (Van onzen eigen verslaggever). Arthur Deaking, secretaris van de Bri- tish Transport and General Workers Union ls met algemene stemmen tot voorlopig president van de Wereldbond van Vak verenigingen gekozen, ter opvolging van Lord Cltrlne. Lake Success. - De Veiligheidsraad heeft Vrijdagavond de debatten over de Griekse-Albanese kwestie voortge zet. De V. S. dienden een nieuw voor- stei in, volgens hetwelk een commissie van drie niet alleen de beweerde inci denten tussen Griekenland en Albanië zou onderzoek en doch tevens die met Bulgarije en Joegoslavië. Gromyko (Sowj et-Rusland) protes teerde tegen het voorstel op grond van het feit, dat Bulgarije en Joegoslavië re schoolgebouw, terwijl de andere in zenders uit tent A eveneens onderdak vonden in het gymnastieklokaal. Niettegenstaande al deze tegenslagen en het gure weer kan de toeloop van het publiek niet slecht genoemd wor den. Dat deze tentoonstelling niet alleen in het binnenland een grote bekendheid had verworven, doch ook in het buiten land de aandacht had getrokken, bleek uit het hoge bezoek, hetwelk uit Argen tinië, China en Zuid-Afrika in Schagen kwam. Zaterdag staat in het teken van het grote concours hippique met springcon cours. Als het weer medewerkt gaat dit beslist door. Op de derde dag van dit grote land- bouwfestijn vonden plaats de grote keu ringen van Tuig- en Trekpaarden, allen stamboekmerries. Het aantal inzendingen was zeer groot en zelden zag men zulk een schitterende collectie van deze edele dierea bij elkaar. niet In de Oekrainse klacht tegen Grie kenland zijn begrepen. Een motie om de Griekse politiek te veroordelen werd met 9 tegen 2 stem men verworpen. Een Nederlandse motie, volgens wel ke aan Griekenland en Albanië zou worden verzocht de grensincidenten te staken, werd door het veto van de Sowjet-Unie verworpen. Zes afgevaar digden waren voor deze laatste motie en drie, onder wie de Russische, tegen. Een Amerikaanse resolutie, welke een commissie van drie wilde benoe men voor een onderzoek naar de inci denten aan de Griekse grens, ketste af op een veto van de Sowjet-Unie. 8 Af gevaardigden stemden voor en 2 tegen. Een Poolse resolutie, die de Griekse kwestie op de agenda wilde houden „ter observatie" werd met 2 tegen 9 verworpen. Ook het voorstel van Gro myko tot afkeuring van de Griekse politiek werd met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Amerika beschuldigt Albanië. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Albanese re gering beschuldigd van verdragsbreuk en tegenwerking, daar zij niet toestaat dat in Albanië geboren Amerikaanse staatsburgers het land verlaten. Het ministerie tekent hierbij aan. dat bij het verdrag van 1932 Albanië be loofd heeft alle Albanese staatsburgers die de Amerikaanse nationaliteit aan namen, als van de Albanese nationa liteit vervallen te beschouwen. Z(jn de grote dagen van de Ned. luchtvaart voorbij? Hebben de majestueuze koren der enorme luchtvloten uit' de laatste jaren het iled van Hollands glorie in het rjjk van wolken en wind over stemd? Of gaat ons land een nieuwe bloeiperiode in de burgerluchtvaart tegemoet? We herinneren ons allen nog de grote namen uit de jaren voor de jongste we reldbrand: „Uiver" „Postjager", „Snip", Pelikaan" en nog verscheidene andere. De tijd heeft deze namen omgeven met een waas van romantiek, gemengd met een tikje weemoed.... Op de lijst van vliegtuigen der KLM komen ze niet meer voor. De oude garde met de ver trouwde namen is gedicimeerd. Het aantal hunner, thans nog vliegende on der andere registratienummers, is op de vingers van één hand te tellen. Nieuwe toestellen zijn aangekocht, en thans vliegt de KLM met 6 luchtreuzen van het type Douglas DC4, 15 „Skymas- ters" (militaire uitvoering van de DC4, speciaal bestemd voor de dienst op Ne derlands Oost-Indië en op een enkele Europese lijn) en tenslotte zijn daar de nieuwste aanwinsten: de „Lockheed Constellations L 49, in de wandeling „Connie" genoemd, elk kostende 2.200.000! Nieuwe luchtreuzen. De eerste Constellation, de PH- TAV, die strak9 „Venlo" zal worden gedoopt, arriveerde Woensdag 4 Sept. jj. uit de Ver. Staten De PH-TAU kwam de Zondag daarop aan, waar na Maandag 9 Sept. na een record vlucht van 13.5 uur de PH-TDA arri veerde, die Woensdag j.1. „Arnhem" ia gedoopt De laatste van het kwar tet kwam na een normale dlenst- vlucht over de Atlantlo op 11 Sept. aan. De Connie" PH-TAV maakte Donder dagmiddag haar eerste vlucht na haar oversteek en zij herbergde daarbij in haar comfortabele cabine een 44-tal Ne derlandse en buitenlandse journalisten. De eerste start op Schiphol. Om even drie uur werd de eerste van de 4 Wright Cyclone-motoren aangesla gen. Een trilling voer door „Connie's" veertig ton zware romp en weinige mi nuten later hunkerden alle 8800 paarden om aan de slag te gaan. Zij móchten aan de slag, en trokken het toestel naar de startplaats. Een betrekkelijk korte aanloop en toen nam haast ongemerkt de afstand tot de grasmat toe. De machtige luchtreus, met 153 m2 vleugeloppervlakte en een spanwijdte van bijna 38 meter, was los, en steeg tot vlak tegen het wolkendek. Beneden ons lag de IJpolder uitgestrekt, en in het Oosten, als een reusachtige maquet te, Amsterdam. Van een hoogte van tus sen de 2200 en 2700 m. en vliegende met een snelheid van 460 km, scheen de na tuurlijke landkaart slechts langzaam voorbij te schuiven. Boven eigen terrein- We passeerden Waterland, Volendam, de Noordhollandse polders, de kleine dorpjes en stadjes. Om half vier lag de Wlerlngermeer beneden ons, maar de boogte was te groot om mensen of die ren te kunnen onderscheiden. Rechts lag de Afsluitdijk als een strakke scheidslijn tussen twee bladen gehamerd metaal: het bijna gladde IJselmeer naast de iets meer bewogen Waddenzee. Op het water de donkere wolkenschaduwen en, als een bewegende schim, onze eigen schaduw. Het was gelukkig, dat Pluvius op deze dag de gordijnen van het zwerk had willen opentrekken... „Connie" schonk ons ruimschoots gelegenheid, de kop van Noord-Hol land van boven te bekijken. Af en toe aam sa een speelse duik la eea Het is een aangename afwisseling, na onze provincie op vele manieren te hebben doorkruist, ook eens de mooie, vlakke Noordhollandse bodem als een enorme stafkaart onder je te zien doorglijden.... Eén van onze verslaggevers was met een aantal collega's, vertegenwoor digende een groot deel van de Ne derlandse pers. Donderdag de gast van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, die haar hernieuwde bloei wilde demonstreren. In een paar artikeltjes geeft hij een indruk van zijn ervaringen. t De snuit van „Connie" het eerste Cosstellation-vliegtuig der K.L.M. waarmee wij de vlucht maakten. „luchtgat", dat alle passagiers Turk- se-schop-complexen bezorgde: de vermaarde „remous", die ditmaal echter geen gevallen van luchtzlek- te ten gevolge had. Op de transatlan tische l(jn, waarop de vier Constel lations half October zullen gaan vlie gen, zullen de passagiers daarvan nog minder last hebben, want door de z.g. druk-cabine kan het toestel op 6000 meter hoogte vliegen, zon der dat de luchtdruk in de cabine kleiner wordt. Comfort nummer één! We hadden voor de landing nog even tijd, door het toestel te wandelen en de toiletten, de garderobe en de verdere accommodatie te bekijken. Leeslampjes, asbakken (de stewardess presenteerde uitstekende Egyptische sigaretten'), rui me bagagerekken, een vernuftig venti latiesysteem, dubbele raampjes, en een perfecte isolatie, waardoor na het slui ten van de toegangsdeur het brullen der motoren wordt Ingetoomd tot een sonoor gebrom, dat een normaal gesprek prac- tisch niet stoort. Dan is er een uiterst-modern inge richte keuken, waarin de stewardess eerste klas spijzen en dranken kan be reiden, wat vooral op lange-afstand- vluchten van grote betekenis is. Weer geland Met een speciaal technisch snufje maakten we bij het landen kennis: de z.g. „Fowler-flaps", speciale vleugel- klappen, die naar buiten gedraaid kun nen worden en dan het draagvermogen van de vleugel aanmerkelijk verhogen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat „Connie" met betrekkelijk geringe j snelheid op de grond kwam en een vrij korte uitloop had. Even later was de I kennismaking met de Constellation PH- J Zo it de zomer van het toneel ver dwenen. Wij hadden er meer van ver wacht. Vooral het weer ls ons tegen gevallen. Wij hadden meer zonneschijn, meer warmte verwacht. Vooral de Augu9tus-maand hadden wij gaarne mooier weer gehad. De zomer is mooi, kan mooi zijn, vooral als er veel zon is. Maar nu zijn wij vandaag de herfst ingegaan. Ook die kan mooi zijn. Ee- dichter zong: „Ik kan geen schoner luchten Dan waar de herfst mee straalt". Enkele jaren geleden bezocht ik ln Nunspeet °P een schonen herfstdag een t. b. c.-patiënta. Wat was het er mooi. Dat bos 't was schitterend. Nog mooier dan in de zomer. In de herfst rien wij de eikenblaren vlam men als karmozijn, de lindeblaren glinsteren als geelachtig goud. Met de herfst komen ook de herfstwinden. Straks zien wij onze grachten, bos sen, lanen, plantsoenen en tuinen weer vol liggen met afgevallen bladeren. Een dichter zong ervan: „Hoe zeere vallen z' af, de zieke zomerblaren „Hoe zinkten z' al te maal, die eerst zo groene waren Te grondewaart!" Ze beginnen al te vallen, vergeeld en verschrompeld: de wind jaagt ze van de takken, ze dwarrelen rond ons heen, tot ze op den grond liggen. Wij lopen er dan over heen, de doorweekte bo dem neemt ze op, met het slijk zijn ze weldra één! Wij zien ze straks weer vallen, van allerlei vorm, nog klein, als even uit de knop, in ongeschon den kracht, of bijna al vergaan. Met de laatste Inspanning poogden ze zich vast te klemmen aan twijg of tak, maar één rukwind en de allersterksten moeten loslaten en meegaan naar de aarde. Weet ge wat g® straks eens doen moet? Zo'n afgevallen blad eens oprapen en het eens goed bekijken. Het is een na- jaarsgroet. Een stille prediker ls zo'n afgevallen blad. Het heeft ons heel wat te zeggen. Indien we het tenmin ste niet voor kennisgeving aannemen# Dat deed wijlen prof. van Oosterzee ook niet. Op zijn studeerkamer geze ten, waait er zo'n blad op de venster bank. De grote geleerde neemt het op en zingt: „De dood heeft mij een brief geschreven, „Ik las hem op het vallend blad. „Dat door de stormwind voort gedreven, „Op het vensterglas had post gevat". Ja wij zien bij het begin van de herfst de mensheid als een boom, een stamboom. Al groter werd die boom, met tuig •en tak en met kruin. In „volle" bla derdos'. Maar daar komt de wind en de bladeren vallen één voor één. Ze vallen op eiken leeftijd, heel jong vaak. Wij wenen om bloemen in de knoo ge broken, nog vóór de bloeitijd alreê ras vergaan Het hele leven nog voor hen. Met liefde en zang werden ze omringd. Maar ze vielen als bladeren. Onder hen zijn sterken, echte krachtfiguren, mensen als bomen. De wind werd te sterk. Hun krachten schoot te kort. Dat is de tragiek van de mens. koor den van liefde, hoe sterk; en geen ban den van noodzakelijkheid of onmis baarheid beletten, dat hier een zorg volle moeder, dèèr een vader, de steun van het gezin, ginds een lief kind werden weggerukt. Ja Voorgeslach- tenkwijnen henen. En wij treuren op hun graf! Ras zal 't hakroost ons bewenen! 't Mensdom valt als bladeren af! Onze aarde telt 1800 m j oen men sen. Zonder oorlog sterven er jaarlijks 50 millioen. Hoe ontzettend! De herfst predikt ons de bezoldi ging. het loon der zonde is de dood, Maar de bijbel zegt ons méér: De genadegifte Gods is het eeuwige Leven. TAV alweer geëindigd, en toen konden we nog even rondkijken op het zich herstellende Schiphol. Nederland vliegt weer! Ettelijke reuzenvogels stonden daar onder de blote hemel. SchiDhol is nog niet gereedMaar het zal eenmaal weer een uitstekend geou tilleerde luchthaven worden. Er wordt hard aan gewerkt! Maar al is Schiphol nog niet voor 100 pet. herbergzaam, het is reeds weer een centrum van intensief luchtverkeer. Er z(jn niet alleen verbindingen met andere Nederlandse luchthavens, maar ook met New-York en Batavia, met Lissabon en Stockholm, met Praag en Oslo. terwijl nog andere lijnen in voorbereiding zijn. Wij zagen het lijntoestel naar Londen vertrekken, een grote grijze vogel, die na een snelle start als een stip ver dween in de wolkenbanken van het wazige Westen. Daar ging een Neder lands verkeersvliegtuig, een van de vele, die de naam van ons vaderland op zil veren vleugelen uitdragen over de ge hele wereld. C. A. D.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1