Interpellatie van Hagenaar (C.P.A.) in de Tweede Kamer Prof. Schermerhorn over de taak van de Commissie Generaal De emigratie naar Zuid-Afrika en jentinië Argc Helderse vishandelaren kunnen weer exporteren IJmuiden niet meer het monopolie Europa en Amerika DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WI ERIN GEN EN ANNA PAULOWNA Communistische motie verworpen DISTRIBUTIENIEUWS. Stamkaartcijfer 0 voor schoenenbon In October zachte zeep Karnemelk en yoghurt weer op de bon Weerbericht. De laatste" der Cura^aoërs Vonnissen van Neurenberg op 1 October bekend De aankomst van Hr. Ms. van Kinsbergen De staking te Amsterdam in beeld Rotterdam bouwt Grieken en Albanezen Te veel liefhebbers De opheffing der Rijksbureau's HET incident WallaceTruman en het aftreden van den Amerikaansen BUREAU: Koningstraat Tt-M Den Helder Telefoon 2245 Giro 160« Dlr.: J. Btjlsma DONDERDAG SEPTEMBER 1948 TOSTE JAARGANG No. 9881 Voortzetting uan de HELDE RSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 11 cent per millimeter. Tamllteberictiten 1T cent per m.m. Kleine ad vertenties JuttertJee") tot IS woorden Ts cent, elk woord meer S cent Abonnementen: per kwartaal f I.—, per post f 2.65 H'ofdiwdactear: M. H. E. Uyldert, Fayonredactenren C. A. Dekkers en W. Kok. (Van onzen parlementairen redacteur). De dood van Petrus Dibbelaar, een eenvoudige en tot voor enige dagen totaal onbek-rnd Inwoner van de hoofdstad des lands, heeft een poli tieke nasleep gekregen van monster achtige afmeting. Zaterdagavond moest deze Am sterdammer in de Haarlemmerstraat het leven laten Tengevolge van e»n pistoolschot, dat viel op een ogen blik toen agenten van de gemeente politie die bezig waren een wilde be toging tegen de uitzending van troe pen naar Ned.-Indië uiteen te drij ven, versterking kregen van een de tachement Koninklijke Marechaus see. Zondag vergaderde naar aanleiding hiervan het hoofdbestuur der Commu nistische Partij. Maandag werd op het redactiebureau van De Waarheid over gewerkt. Dinsdag staakte hét perso neel van tram- en gasbedrijf en tal van andere bedrijven. Des namiddags van diezelfde dag vroeg Gerben Wagenaar, communis tisch lid van de Tweede Kamer, een Interpellatie aan. Des avonds hield de minister van Overzese Gebiedsdelen, de heer Jonkman, een radiorede, op het zelfde ogenblik dat een d?r troepen- transportschepen met 3000 militairen uit de haven van Amsterdam naar de tropen vertrok. Woensdag vroeg de heer Wagenaar het woord. Drie ministers hoord'en hem aan, waarvan twee zijn vragen beant woordden. Urenlang hield het parle ment zich bezig met deze kwestie, die overigens op niets uitdraaide. De heer Wagenaar begon met vervelende ge beurtenissen te schilderen welke hij met miskenning van de geheele poli tieke leiding, waardoor zij waren op touw gezet toeschreef aan de onvol doende politieke zuivering van het 'Amsterdamse politiecorps, In zes vra gen verzocht hij om stopzetting van de verscheping van troepen en wapens. Minister-president &r. Beel verklaarde, dat de politie na het optreden van de betogers deze houding had aangeno men. Van een vrijwillige demonstratie was hier geen sprake. Mogelijk waren sommige burgers gewapend. Spreker stelde zich achter den burgemeester van Amsterdam, die verantwoordelijk is voor dit optreden. Wat er precies ge beurd is zal de politie wel onderzoe ken en er is dan ook geen aanleiding wederom een onderzoek te openen. Spreker verklaarde zich niet bereid de troepenverschepingen stop te zetten. In aansluiting hierop noemde de minis ter van Oorlog overste Fievez het deel- neman van militairen aan betogingen in strijd met de krijgstucht. In het ge val van een demonstratie als te Am sterdam zei spreker een gewapend op treden van de marechaussee zeker niet hebban afgekeurd, maar zover is het niet gekomen. Er moet geschoten zijn door een burger. De verantwoording voor het gebeurde ligt bij hen, die tot het houden van betogingen aange spoord hebben. De heer Wagenaar toonde zich aller minst tevreden met deze antwoorden waarna tal van andere leden er het hunne van zegden. Niet minder dan vier communisten voerden het woord, onder welke me vrouw Brechtje van de Muijzenberg Willemse. Ten slotte diende de heer Hoogcarspel een motie in ondertekend door de communistische fractie waar in de Kamer zich zou moeten uitspre ken voor een stopzetting der troepan- verschepingén totdat er eerst was be slist over de toekomstige verhouding tussen Nederland an de Indonesische republiek. Deze motie bracht het Minahassisch Ka- merlia' Falser in verlegenheid. Als lid van de Indonesische volkerengemeen schap kon hij moeilijk bezwaar maken tegan zulk een uitspraak, maar als lid van de Partij van den Arbeid wilde hij geen houding aannemen in strijd met d'e partijdiscipiline, die instemming met het regeringsbeleid verlangt. Hij motiveerde zijn stem tegen de motie door te wijz an op het feit, dat de be sprekingen te Batavia onder leiding van Lord Killearn zijn hervat. Bij dat onderzoek komt ook het vraagstuk der troepenverscheping ter sprake. Er is dus weldra ean uitspraak hierover te verwachten, welke ook de verantwoor ding der Indonesiërs draagt. Hierop wilde spreker niet vooruit lopen. Nadat aldus de enige kans op een niet communistische stem voor de mo tie verkeken was. werd deze verwor pen met 50 tegen 10 stemmen. Gisteren heeft de commissie-generaal aan de pers een lunch aangeboden, tijdens welke prof. Schermerhorn het woord heeft gevoerd. Hij zeide o.a., dat de taak van de commissie-generaal was: „De oplossing te vinden. Deze taak kon slechts worden uitgevoerd door toepas- slng van middelen, die in overeenstemming zijn met het ge zond verstand, oprechtheid en een beetje gewoon humanisme. De Indonesische kwestie is geen probleem van de Indone siërs alleen, zo zeide hij, of van een groep Nederlanders in Indonesië, maar zij gaat het gehele Nederlandse volk aan. De oplossing moet dus niet alleen de goedkeuring bij de Indone siërs of bij een maximum aantal Nederlanders in Indonesië vinden, maar eveneens bij de Nederlanders in Europa. Zonder ongerechtvaardigd optimisme meende spreker ge rust te kunnen verklaren dat Nederland en Indonesië beide al hun krachten inzetten om een goed gebruik van een goede gelegenheid te maken. van tien betrokkene moeten daartoe In geleverd worden. Daarvoor zal men kar nemelk ontvangen tot elke voorgeschre ven hoeveelheid. Ook zal het mogelijk zijn ln plaats van karnemelk magere melk-yoghurt te verkrijger Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat in de loop van de maand October 1946 diegenen voor een schoe nenbon ln aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het cijfer (nul) eindigt, voor zover z(j sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen heb ben ontvangen. Boven het speciale poststempel dat op brieven voor deze vlucht zal worden geplaatst MAAR ZUINIGHEID! In October zal een rantsoen zachte zeep worden verstrekt. Het verdient voorshands aanbeveling, met de verstrekte rantsoe nen zeep zuinigheid in dit gebruik te betrachten, aangezien de aanvoer van grondstoffen uit het buitenland voor namelijk van oliën en vetten, zeer traag en ongeregeld verloopt. Omtrent de ver dere vooruitzichten valt nog niets met zekerheid te zeggen. Met ingang van 29 September zullen karnemelk en magere melk-yoghurt niet meer bonloos verkrijgbaar zijn, zoals 1(1 de zomermaanden het geval was doch dan weer uitsluitend ten goede 'komen aan zieken en zuigelingen, die ze op voorschrift van hun huisarts nodig hebben. De bonnen voor gestandaardiseerde melk VRIJ ZONNIG Weersverwachting geldig tot heden avond: In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens licht tot half bewolkt, droog weer. Weinig wind. Vooral in de na middag warm. BEVIN IN LONDEN TERUG De Britse mlister van Buitenlandse Ei ken, Bevln, is gisteren te Londen terug gekeerd. CHURCHILL TE BRUSSEL AANGEKOMEN. BRUSSEL. Churchill is gisteren op het vliegveld Melsbroeck aangekomen. HULP AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS Dezer dagen ls een Koninklijk Besluit verschenen (Staatsblad G 222). waarbij over 1915 een uitkering Ineens wordt toe gekend aan de z.g. mobilisatieslachtoffers, die over dat Jaar aanspraak hadden op een wettelijke uitkering. Deze uitkering ineens is vastgesteld op 22 pet. van het in 1945 genoteen bedrag. VOETBAL. 5—3 OVERWINNING OP V.U.C. Vóór de Curacaose voetballers per s.s. Stuyvesandt vandaag de terugreis naar West-Indië zullen ondernemen, werd gis teren te 's-Gravenhage nog een laatste wedstrijd tegen een ietwat versterkt VUC- ploeg gespeeld. Hoe gaarne ook het Haag se publiek kennis wilde maken met het spel der West-Indiërs bewees wel het tot de laatste plaats bezette VUC-Stadion. De verwachtingen zijn niet teleurgesteld, want een regelmatig behaalde en alleszins ver diende 30 voorsprong van VUC werd on danks vele technische tekortkomingen maar juist dank zij een onhoudbaar enthousiasme in een 53 overwinning voor de gasten omgezet. Het was niet zozeer een inzinking van VUC, doch veeleer de rotsvaste wil om te winnen en een opmerkelijke tempover hoging der gasten, welke het spelbeeld een volkomen gewijizgd aanzien gaven. De Hagenaars hadden geen vat meer op het snelle, zeer individuele spel van hun te genstanders en liefst vier doelpunten, waaronder een juweel van een kopbal van M. Jansen, brachten de eindstand op 53 in het voordeel van Curacao. Thans is officiëel meegedeeld, dat geen nieuw uitstel meer te verwachten is en hét gerecht Maandag tien uur bij een zal komen. Zoals verwacht werd zal net voorlezen van het vonnis twee volle dagen kosten, de eerste dag zal het ge recht de conclusie meedelen, waartoe het na een onderzoek van vier weken tenaanzien van de gehele zaak gekomen is. De volgende dag zal eerst de moti vering worden gegeven van het oordeel over Individuen en organisaties. Eerst daarna, dus geheel aan het eind van de laatste dag, zullen de vonnissen worden bekend gemaakt. Minister van Maarseveen naar Neurenberg. De minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, zal zich einde dezer week per auto naar Neurenberg bege ven ten einde Maandag en Dinsdag a.s. de zitting van het internationale tri bunaal bij te wonen. Hr. Ms. ,,Van Kinsbergen" zal vier dagen later in Nederland aankomen, dan het oorspronkelijke reisprogramma vermeld de. Het schip arriveert 2 October 1946 in Aden, op 8 October in Port Said, van waar het op 11 October vertrekt. De da tum van aankomst te Gibraltar is 17 October en van vertrek vandaar 20 Oct. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zal 25 Octo ber 1946 te Rotterdam aankomen, waar het schip bij de Rotterdamse Droogdok- maatschappij in reparatie zal gaan. Als protest tegen troepenuitzendingen naar Indonesië braken te Amsterdam Dinsdag stakingen uit. Op het Waterlooplein werden betogers door bereden po litie en straatpolitie verdreven. Colson P. Koning George van Griekenland heeft aan de Britse maarschalken van de RAF lord Portel en lord Tedder het Grootkruis ln de orde van George de eerste verleend. (Reuter) Tijdens zijn bezoek aan Nederland heeft de .minister van economische za ken van de Unie van Zuid-Afrika, de heer S. F. Waterson, aan persvertegen woordigers een uiteenzetting gegeven omtrent vraagstukken, Nederland en de Unie van Zuid-Afrika betreffende De heer Waterson maakt een reis door Europa, teneinde persoonlijk contact te leggen met regeringen en vertegen woordigers van handel en industrie, om na te gaan, welke mogelijkheden aanwezig zijn om vooral het handule- contact met de Unie van Zuid-Afrika te verstevigen. Zoals bekend bestond voor den oor log een zeer nauw contact tussen Ne derland en de Unie van Zuid-Afrika, niet alleen op handelsgebied maar ook op cultureel gebied. Zuid-Afrika wil zo spoedig mogelijk de goede banden, die met Nederland bestonden, weer her stellen. In de eerstkomende jaren zal Zuid- Afrika een willige koper blijven voor producten uit de Noord-Europese lan den. De jaarlijkse waarde van de te importeren goederen wordt op 120 mil- lioen pond geraamd. Tegenover de im port kan Zuid-Afrika een zeer belang rijke export stellen. Wol, diamant, fruit, wijn en steenkolen zijn de pro ducten, die de Unie van Zuid-Afrika Rotterdam heeft reeds meer dan 1/3 deel van het voor dit jaar toegewe zen bouwvolume uitgevoerd. Het mi ndversiag over Augustus van het plaatselijk bureau van de wederop bouw stelt vast dat ruim 28.000 000 is omgezet in bouwwerken. PHILIPS GAAT GLOEILAMPENFABRIEK IN ZUID-AFRIKA BOUWEN Naar wij vernemen, zijn <Je Philips' fa brieken te Eindhoven voornemens om ln de Unie van Zuid-Afrika een gloeilam penfabriek te bouwen, teneinde ln de grote behoefte aan electrische lampen al daar te kunnen voorzien In de Zuid- Afrikaanse vraag naar radio -lampen zal zoveel mogelijk van Nederland uit worden voorzien Volgens een bericht uit Saloniki heeft het Griekse leger, bijgestaan door gendar mes, in een gevecht te^en „gewapende communistische benden" in de buurt van het stadje Descate 100 Albanezen gevan gen genomen. Tot dusverre zijn de be richten, dat Descate, dat naar verluidt door „bandieten" die uit de richting van de Albanese grens kwamen, veroverd ls, heroverd zou zijn, niet van officiële zijde bevestigd. Tachtig „bandieten" zouden gedood zijn. Voor de proefvlucht, die de KLM voornemens is in de maand October naar Zuid-Afrika te houden ter voorbe reiding van eendagelijkse dienst op dat land, hebben zich 1100 liefhebbers aangemeld. Er zal in het vliegtuig plaats zijn voor veertig deelnemers. PROEfVlUCHT KLM, *"A MSTEt 0 6 OC T 1^4- 6 NEDFRLAND-ZUID-AFRIKA Het bijzondere stempel voor de brieven, welke met deze vlucht zullen worden verzonden kan uitvoeren. Van vrij grote betekenis is de kolenuitvoer. De Afrikaanse ko- lenproductie is gestegen van 18 tot 26 millioen ton per jaar. Waarbij nog lang niet alle delvingsmogelijkheöeu kunnen worden benut, daar er een te kort ia aan arbeidskrachten. De Unie van Zuid-Afrika is voor nemens binnenkort emigratiecom missies naar Europa te sturen, ten einde na te gaan in overleg met de betrokken regeringen welke krach ten voor emigratie in aanmerking kunnen komen. Een spoedige emi gratie zal evenwel niet mogelijk zijn wegens het gebrek aan scheepsruim- te. Als voorbeeld haalde de heer Wa terson aan, dat in Engeland op het ogenblik een 20.000 mensen op ver voer wachten. Aangezien in Zuid- Afrika eveneens woningnood heerst moet eerst voor een behoorlijke ac- comodatie aldaar worden gezorgd. Emigratie naar Argentinië. Delegatie van de republiek Argentinië deelt ons mede, dat men zich, voor emi gratie naar Argentinië, dient te wenden tot het Argentijnse Consulaat, Keizers gracht 701, Amsterdam. Voorts wordt er op gewezen, dat men ln zijn eigen belang er beter aan doet niet op eigen gelegenheid, dus zonder tussenkomst van het Consulaat, stappen ln deze richting te ondernemen. Van onzen parlementairen redacteur. De verwachting in de kringen van de handel en het bedrijfsleven, dat spoed zal worden betracht met de opheffing van de talloze rijksbureau's is aanzien lijk versterkt ten gevolge van het feit, dat op de rijksbegroting voor 1947 voor deze instellingen een aanzienlijk gerin ger bedrag is uitgetrokken. Houdt men rekening met de uitgaven van de Cen trale Dienst voor de Economische Con- tróle, waarvoor een afzonderlijke post is geopend, dan bedraagt de verlaging 7.4 millioen gulden. De raming van de opbrengst der heffingen is verminderd met 2.2 millioen. En dan heeft het de aandacht getrokken, dat in sommige sectoren van het bedrijfsleven bespre kingen geopend zijn voor de overdracht van bepaalde bevoegdheden van de rijks bureau's aan de bedrijfsorganisaties. Men wil uit- een en ander conclusies trekken ten aanzien van de koers van den nieuwen minister van Economische Zaken, dr G. W. M. Huysmans, die in deze forser zou willen optreden dan zijn voorganger, ir. H. Vos, en die bereid zou zijn de verdeling der deviezen voor de invoer van goederen aan de bedrijfs organisaties over te laten. Er moet met nadruk op gewezen wor den, dat de laatste conclusie voorbarig is. De vermindering der uitgaven spruit voort uit een vermindering met de be moeiing met de productie en distributie van industriële grondstoffen en eind producten, die geleidelijk zal voortgaan. Edoch, de bedoelde besprekingen, die inderdaad gaande zijn, hebben eerder dan tot het tegendeel tot de slotsom ge leid, dat de verdeling der deviezen in handen der overheid moet blijven, zo lang zij zo schaars zijn. De geschiedenis van de Helders® visafslag ia geen rustig en gelijkma tig voortkabbelend verhaal, maar h ft wel degelijk zijn ups en downs. Een topjaar was 1918, toen het totaal der besommingen niet minder dan f 1.710.000 bedroeg Na het afsluiten van de Zuiderzee liep de aanvoer regelmatig terug: lang zaam maar zeker verdwenen haring, geep en ansjovis van het toneel, geheel overeenkomstig de voorspellingen van den visserij-deskundige, dr. E. Havinga. Het gevolg daarvan was, dat de Hel derse vissers uitsluitend hun geluk kon den gaan beproeven in de vangst op tong, tarbot, schol, schar, griet, wijting ed., omdat wij hier niet de beschikking hebben over vaartuigen die lang van huis kunnen blijven en bijvoorbeeld de haring van de Doggersbank vandaan kunnen halen. Het zou misschien aan beveling verdienen, wanneer Den Hel der ook de beschikking over dergelijke vaartuigen kreeg. IJmuiden als magneet. Een andere moeilijkheid is na de oor log gerezen. Was vóór de oorlog de export vrij, na de bevrijding hebben de IJmuider exporteurs kans gezien, de geheie vis-export tot zich te trekken. Daardoor had de IJmuider afslag nog ruimschoots gelegenheid voor aanvoer ten behoeve van het binnenland. De an dere havens, zoals Den Helder, Texel. Scheveningen. Wieringen, moesten hun aanvoer uitsluitend op de binnenlandse markt zien kwijt te raken, waardoor op hun afslagen heel dikwijls de maximum prijs niet kon worden behaald. Wat deden toen verscheidene vis sers? Zij trokken naar IJmuiden, omdat zij daar behoorlijke besom mingen wisten te maken. Zo sneed in IJmuiden het mes van twee kan ten, en de andere afslagen liepen de kans, geleideljjk-aan te worden dood gedrukt. Daarbij kwam nog, dat IJmuiden in een bevoorrechte posi tie verkeerde door de kortere ver binding met het achterland en door de aanwezigheid van koelhuizen. Het spreekt vanzelf, dat dit vraagstuk de aandacht Lad van de Helderse vis handelsvereniging en van het gemeente bestuur. Energieke pogingen werden aangewend, om het Bedrijfschap voor de Visserij ervan te overtuigen, dat de vooroorlogse toestand diende te worden hersteld, en dat in casu de Helderse ex porteurs ook hun rechten op de interna tionale markt konden laten gelden. De ambtelijke molen Het liep allemaal niet zo heel gemak kelijk, want het Bedrijfschap vroeg een opgave van hetgeen vóór de oorlog door de verschillende plaatselijke exporteurs was geëxporteerd Het bestuderen van deze kwestie nam de nodige tijd in be slag. maar, zo zeide ons de directeur van de Helderse visafslag, de heer L. J. Goedkknecht, „we rustten niet voor we ons doel hadden bereikt want het ging hoofdzakelijk om de toekomst van de Helderse export. We moeten op de markt blijven om niet in het vergeet boek te geraken. Dit jaar hebben we nog niet zoveel schade van het IJmui der monopolie gehad, maar in volgende jaren zou dat wel degelijk het geval zijn." De Helderse vishandelaren hebben er geen enkel bezwaar tegen, wan neer de vis van een centraal punt uit wordt geëxporteerd, als zü maar bij deze export worden ingeschakeld. Het bestuur van de Vishandelsver eniging Den Helder is tenslotte met de IJmuider vishandelaren overeen gekomen, dat ook de Helderse ex porteurs hun gang konden gaan. Van het Bedrijfschap hebben zij nn ook hun exportvergunning ontvangen, zodat aan het monopolie van IJmui den een einde ii gekomen, minister van handel hebben de bemoei ingen van Amerika ten aanzien van de Europese belangenstrijd in een schril licht geplaatst. En niet slechts de Ame rika ans-Europese betrekkingen, ook de Amerikaans-Aziatische, want men kan Rusland, dat, naar men weten wtl, achter de Oeral, en met gebruik van uit Duitsland overgehevelde Industriële apparaten, geheimzinnige voorbereidin gen treft tot een enorme bewapening, bezwaarlijk uitsluitend tot Europa re kenen. Toen minister Wallace de waarschu wing liet horen, dat Amerika, door de imperialistische politiek van het Britse rijk te steunen, in een nieuwe oorlog verwikkeld zou kunnen worden en het was duidelijk, dat hij daarmede be doelde, een oorlog met Rusland zal menigeen zich hebben afgevraagd of men dan de loop des tijds ooit tegen houden kan door de wijzers van de klok terug te zetten. J^ET ls begrijpelijk, dat de gemiddelde Amerikaan, die het suizen en bor relen van de Oost-Europese heksenke tel met bezorgdheid beluistert, zich' angstig afvraagt, wanneer deze op het kookpunt zal komen en de hartstoch telijke wens koestert, buiten een nieuw gewapend conflict te blijven, indien dit onverhoopt uitbreken mocht. Doch het is nu eenmaal zo, dat de economische en zedelijke belangen van het weste lijk halfrond ten nauwste met die van het oostelijk vergroeid zijn en dat de Verenigde Staten niet meer op zichzelf kunnen bestaan, niet de ogen gesloten kunnen houden voor hetgeen aan de overzijde van de brede wateren, welke hen van Europa en Azië gescheiden houden, wordt uitgespookt. Ook niet, en juist dan niet, wanneer het oorlogs- spook ergens losgebroken is. Amerika heeft het tot tweemaal toe beproef^ en tot tweemaal toe in beide wereld- oorlogen heeft het moeten ondervin den, dat onzijdig en afzijdig blijven on doenlijk was, wilde het ten slotte niet zelf ten offer vallen aan de genadeloze willekeur van een imperialistische agressie. Esn krachtig en beleidvol staatsman als Roosevelt is ten slotte, evenzeer sis zijn zachtzinnige voorgan ger, de vredesvriend Wilson, voor de dwang der noodlottige omstandigheden gezwicht. De meedogenloze, nietsont ziende duikbootoorlog In de eerste vol- kersnstrijd en de Japanse bommen, ver raderlijk op Pearl Harbour gestrooid, hebben aan ieder twijfelen en weifelen op slag een einde gemaakt. i'J'F.N halve gekeerd ls ten hele ge- 1 dwaald. Toen de eerste wereldoorlog ten einde gekomen was, heeft Amerika zich tijdelijk teruggetrokken en in zichzelf verschanst. Het nam geen werkdadig aandeel meer in de pogingen der uitgeputte mogendheden om voor de Europese staten de duurzaamheid van de vrede te verzekeren. En het dwaalde. Nu het, wederom zijns on danks in de tweede volkerenstrijd werd meegesleept, wenst het een woordje mee te spreken bij het bepalen van de komende wereldorde, en terecht. Het aftreden van Henry Wallace is daarom inderdaad symptomatisch. Amerika wil voltooien wat het begonnen heeft en aanvaardt het risico van oorlog, dat daaraan nu eenmaal verbonden is. ^MERIKA wenst, heeft Byrnes, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, in zijn te Stuttgart ge houden rede gezegd, de pogingen der Ver. Naties, om de vrede in Europa sterker dan ooit te bevestigen, te on dersteunen. Het keert niet ten halve, het zet thans door. Niet om het Britse imperialisme meer in het bijzonder tegen Ruslands expansiedrang te steunen, maar om zo mogelijk een der de oorlogsramp te voorkomen wenst het Duitsland bij de vredesbesprekingen te ontzien, zo nodig te versterken. Daar om ook zendt het demonstratief oor logsschepen naar de Middellandse Zee, opdat men op de Balkan en vooral ach ter de Balkan, terdege zal beseffen, dat het achter Engeland staat. Daarom ook houdt Mac Arthur Japan in zijn greep en wijst hij elke Russische inmenging af. De waarschuwing van Henry Wal lace heeft in die politiek geen veran dering kunnen brengen. Zij heeft deze slechts duidelijker gemaakt. Voor de vissers heeft het nu geen zin meer om naar de IJmuider afslag te gaan, want van de Helderse aanvoer kan nu ook een gedeelte voor de ex port worden afgenomen, waardoor zij geen vrees meer behoeven te koesteren aan de Helderse visafslag hun prijs niet te kunnen behalen. Een levensbelang! Dat is voor Den Helder van zeer groot belang! Wij noemen hierboven het be drag van f 1.710.000 als zijnde het totaal der besommingen in 1918, maar de eer ste acht maanden van dit jaar bedroeg dit totaal ook een respectabele som. na melijk f 1,020.000, terwijl het jaargemid delde vóór de oorlog nog geen vier ton bedroeg. En we moeten daarbij beden ken, dat de haring, geep en ansjovis van onze afslag zijn verdwenen! De vooruitzichten zijn nu in ieder ge val zodanig, dat het buitenland in de toekomst ook vis uit Den Helder zal kunnen betrekken. Voor de vishandel hier ter plaatse is dat van de grootste betekenis, maar het is ook een levens belang voor de Helderse visafslag en daardoor ook voor de gehele gemeente.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1