NA TIEN WEKEN Balkan- Perikelen en drie dagen HONDERDUIZEND vreemdelingen verwacht CHANTAGE'T Hors d Oeuvre DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ER een tijd geweest, dat Turkije ook in Europa machtig was en de kleine Balkanstaten tot op zekere hoogte in- bedwang houden kon. Maar geleidelijk is de macht van de Halve Maan afge brokkeld en na de eerste wereldoorlog werd Turkije in Klein» Azië terugge drongen. Het behield aan de Bosporus zijn voormalige hoofdstad, maar voorts op Europees gebied nauwelijks meer dan een bruggehoofd. Het mocht juist voldoende grondgebied behouden om de toegang tot de Zwarte Zee te beheersen en de Dardanellen te bewaken. Daarme de kon het de zegevierende Westerse mogendheden tegen eventuele aspiraties van Rusland, indien dit ooit, na de val van het Tsarisme, weer machtig mocht worden, dienstig zijn. DE bezorgdheid in Turkije neemt be grijpelijkerwijze toe. Want ondanks de betuigingen van vredelievendheid, de laatste tijd van vele zijden, ook van Russische kant gehoord, beseft men te Ankara zeer wel he dreigend gevaar. Turkije kan er natuurlijk verzekerd van zijn, dat het bij een eventueel gewapend conflict op de bijstand van Engeland en Amerika rekenen kan. Maar Engeland en Amerika zijn ver en Turkije weet dat 't, als 't tot oorlog komen mocht, de stoot alleen opvangen moet. Wat dit te bete kenen heeft, wij weten het uit eigen ervaring, een ervaring die bitter is. MIJLPAAL op de vredesconferentie Gratieverzoek van Goering c.s. afgewezen Donkere rokertjes op komst! ■HETKÏÏUTTVAT* VAN EUROPA^ WEERBERICHT Beulen van Neuengamme berecht Grepen uit het nieuws Hoopvol perspectief voor 1947 De nieuwe bonnen Stadsnieuws Bezoek van den Commissaris der Koningin ,Negro-Spir ituals" FEUILLETON Oudeschild. Urk. BUREAU: Koningstraat Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma DONDERDAG 1« OCTOBER 19M, Voortzetting van de IMste JAARGANG No. 118. HELDERSCHE COURANT ARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad verten ties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwarta a f 3.—, per post f 3.95 H» ofdredactenr: M. H. K. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekken en W. Kok. £R te spanning in de Balkan-landen; de politieke controversen spitsen lich toe. Het zijn gebeurtenissen waarvoor men de ogen niet sluiten mag. In West-Europa is men niettemin ge neigd dit te doen. Men deed het in „Faust", waarin de ene burger op een Faust", waarin de ene burger, op een Zondagse wandeling tot de andere zegt, dat hij niets prettigere ter wereld weet, dan in vredestijd, bij het drinken van een glaasje, over oorlog te keuvelen. Wenn hinten, weit, in der Türkei, Die Völker auf einander schlagen. Maar sinds Goethe dit schreef is Tur kije niet meer zo ver af, en het oor logsvuur plant zich gemakkelijk voort. Tenslotte is de tweede wereldoorlog, waarvan wij, aan de Westelijke rand van Europa, de ellende aan den lijve hebben ondergaan, uit de eerste voort gekomen en de eerste brak uit toen de Slavische aspiraties op de Balkan een uitweg vonden in een daad van geweld: de moord op den Oostenrijksen troonop volger Franz Ferdinand. Daaraan waren de Balkan-oorlogen onmiddellijk voor afgegaan. ^INDSDIEN is Rusland machtig ge worden, machtiger dan ooit. En Tur kije ziet zich nu voor een zeer gevaar lijke taak geplaatst. Want de invloed der Russen is, sinds de ineenstorting van Duitsland, groot geworden, niet slechts in Polen en aan de Oostzee, maar ook in de Balkan-landen. In Joego-Sla- vië, Roemenië, Bulgarije en in heit Hon gaarse gebied, dat de Balkan in het Noorden begrenst, wint de Russische in vloed veld. Ook in Griekenland; de burgeroorlog getuigt ervan. De Russische regering laat onomwon den blijken, dat zij den Turksen schild wacht aan de zeestraat, die de Zwarte met de Middellandse Zee verbindt, niet langer dulden wil. Zij eist een gemeen schappelijk Russisch-Turks verdedigings systeem voor de Dardanellen op en zij zet haar eis kracht bij door troepen concentraties in het Turkse grensgebied. U. Tien weken en drie dagen, nadat de Vredesconferentie te Parijs een aan vang heeft genomen, is gistermiddag in plenaire zitting het stemmen over het ontwerp van het vredesverdrag voor Italië begonnen. 78 artikelen en 9 aanhangsels zfjn in paragrafen ver deeld, waarover eventueel op verzoek van een delegatie apart gestemd kan worden. Volgens de door de ministers der vier grote mogendheden vastgestelde termijn moet men vroeg met het stemmen ge reed zijn. Joego-Slavië, dat verklaard had een op de zogenaamde „Franse De Geallieerde Bestuursraad te Berlijn heeft gisteren de verzoeken om gratie ten behoeve van Goering, Bormann, Frick, Rosenberg en Streicher na een bespreking van anderhalf uur afgewezen. Over de verzoeken ten behoeve van Jodl, Von Neurath en Rader werd wel gesproken, doch beslis singen zijn nog niet gevallen. Een beambte van de Nenren- berger gevangenis heeft medege deeld, dat Goering een geslagen en gebroken man is. HET BEZOEK VAN SMUTS. Gisteren heeft H. M. de Koningin een lunch gegeven ter gelegenheid' van het bezoek van veldmaarschalk Smuts Prinses Juliana en prins Bemhard zaten medeaan. terwijl voorts aan de lunch o.a. deelnamen de gezant van Zuid-Afrika, de heer Egeland, de Ne derlandse minister-president, dr. Beel, de minister van buitenlanlse zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, voorts de Grootmeesterhonorair van het Civiele Huls van H, M., E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen. Tijdens de lunch, welke H.M. de Ko ningin gisterenavond aanbood aan veld maarschalk Smuts, werd deze door haar onderscheiden met het Grootkruis in de Orde v. d. Nederlandse Leeuw. grenslijn" gebaseerd vredesverdrag met niet te zullen ondertekenen, onthield zich van stemming over de inleiding, omdat hierin de aanvaarding van de Franse grenslijn wordt verondersteld. Artikel 1 en 2 werden binnen enkele minuten aangenomen. Artikel 3, dat de Franse grenslijn tet grens tussen Italië en Joego-Slavië ver klaard, werd met 14 tegen 5 stemmen en 2 onthouding aangenomen. Artikel 4 (grenzen van het vrije ge bied van Triest) zonder stemming aan genomen. De Wit-Russische en Joego-Slavische amendementen op artikel 3 waren tevo ren beide met 14 tegen 5 stemmen en 2 onthouding verworpen Binnen een uur had de conferentie alle artikelen, die betrekking hebben op de grenzen tussen Italië enerzijds en Joego-Slavië en Frankrijk anderzijds, aangenomen. De Sovjet-Unie verzocht om een hoofdelijke stemming over het nieuwe door de politieke en territoriale com missie voor Italië aangenomen artikel, dat de nieuwe overeenkomst tussen Italië en Oostenrijk in het ontwerp van het vredesverdrag opneemt. Volgens deze overeenkomst worden aan de Duits-sprekende inwoners van het Ita liaanse deel van Zuid-Tirol volledige burgerrechten gegarandeerd. Dit art'kol werd met 14 tegen 6 stemmen en 1 ont houding aangenomen. De landen, die egen artikel 3 stemden, waren: Wit-Rus- la.id, Abessynie, Polen,Tsj echo -Slowa kije en de Oekraine. De Sovjet-Unie stemde met de drie andere grote mo gendheden voor. Abessynië onthield zich van de meeste stemmingen. Enige weken geleden is medege deeld, dat teneinde de mogelijk heid te vergroten tabaksbonnen in sigaretten te doen honoreren een nieuw soort sigaretten, vervaardigd uit Zuid-Amerikaanse tabakken, op de markt gebracht zou worden. Naar wij vernemen, zijn enige fa brieken met de aflevering begon nen De nieuwe sigaret zal niet overal tegelijk aangevoerd kunnen zijn, doch verwacht wordt, dat tus sen 15 en 20 October alle winkeliers bevoorraad kunnen zijn. Zoals men weet, betekent het in de handel brengen van de nieuwe sigaret, die van donkere tabak is samengesteld, niet een verhoging van het rantsoen. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Overdrijvende wolkenbanken, afge wisseld door perioden van heldere hemel. Noord-Oostelijke tot Noorde lijke wind, overdag matig. Droog, vrij koud weer. De situatie betreffende de Balkan staten in verband met onze beschou wingen in het hoofdartikel. Fritz Sauckel, die door het tribu naal te Neurenberg tot de strop werd veroordeeld, heeft zijn verdediger een blauwdruk van een droogleggingsplan voor de Noordzee overhandigd. In de Britse zóne van Duitsland zijn gisteren 16 oorlogsmisdadigers ter dood gebracht, onder anderen de comman dant en 10 andere schuldig verklaarde leojn van de leiding van het concen tratiekamp te Neuengamme. De andere geëxecuteerde zijn twee Duitsers, medeplichting aan misdaden gepleegd in inrichtingen voor babies van Sowjet-Russische. en Poolse tewerk- gestelden. waar 90 pet. van de babies binnen 6 maanden stierf, *n drie Duit- sera, schuldig bevonden aan het ver moorden van krijgsgevangenen in an dere kampen. Van de 90.000 krijgsge vangenen, die in het kamp te Neuen gamme geïnterneerd zijn geweest, zijn door onnatuurlijke oorzaken en 37.000 onder „onnatuurlijke omstandigheden" gestorven. Tijdens een bijeenkomst van een duizendtal communisten in Neurenberg werd een resolutie aangenomen, waar bij de vonnissen van Neurenberg „uit spraken van conventionele rechters" genoemd worden en geëist wordt, dat doodvonnissen voor Von Papen, Schacht en Fritsche door een Duits gerechtshof uitgesproken zullen worden Een orkaan op Cuba heeft tien do den en vijfhonderd gewonden geëist. Er zijn tweehonderdduizend mensen dakloos en de schade bedraagt 30,000,0000 dollar. In enkele Londense hotels is een staking uitgebroken. De koks van het Dorchester hotel zijn onverwacht in staking gegaan, toen 500 diners moes ten woroen geserveerd. De meeste gas ten waren al gearriveerd. „De belangstelling voor ons land is ovesal ter wereld enorm toegenomen," zei je jhr. W. H. Calkoen, hoofd buiten land van de Alg. Vereen, voor Vreemde- l.ngenverkeer, die tezamen met jhr. W. Boreel, directeur van deze organisatie, Nederland heeft vertegenwoordigd op het Internationaal Congres voor Vreem delingen-Verkeer, dat de afgelopen week in Londen is gehouden. Als om strijd verklaarden alle gedelegeerden, dat zij het volgend jaar beslist naar Ne derland zouden komen en dit was meer dan een beleefdheidsfrase. De oorlog heeft dermate aandacht op ons land ge vestigd, dat dit voor menig buitenlander van een vaag begrip tot een levende realiteit is geworden. Voor de Engel sen, voor wie namen als Arnhem en Nijmegen een bijzondere klank hebben gekregen, heeft Nederland thans bij zondere betekenis. Zij behoren ook tot de gasten, die zich in ons land zeer goed thuis voelen en er dan ook het langste blijven, in tegenstelling bijvoorbeeld tot de Amerikanen, die in ander tempo leven en zich doorgaans met een vluch tig bezoek tevreden stellen. Het volgende jaar worden er niet minder dan honderdduizend in ons land verwacht. Aan de hotelaccomo- datie zullen dan ook de hoogste eisen worden gesteld. Gezien het tekort aan hotelruimte xru het, aldus de heer Calkoen, mis schien het beste zijn, wanneer zij op hun schip of op een ander schip zou den logeren. De beperkingen, die de uitwisseling van vreemdelingen op grote schaal in de weg liggen, vormden het belangrijk ste punt van discussie op deze confe rentie De wens om deze op te heffen kwam in een reeks resoluties tot uit drukking. Aangedrongen werd op ver gemakkelijking van het uitreiken van paspoorten en visa en op uiteindelijke afschaffing van de laatste. Ook werd gevraagd om verruiming van deviezen- toewijzingen. Een regeling hieromtrent tussen landen met een gebonden valuta zal op wederkerigheid moeten berus ten. De Amerikanen zullen alles doen om hun „export" "van toeristen te vergro ten en daartoe onder andere de afgifte van paspoorten vergemakkelijken. Be langrijk voor Nederland is de aankon diging van Engeland om practisch alle toeristen visa te verstrekken. Dat be tekent echter niet, aldus jhr. Calkoen, dat ieder nu maar een-twee-drie naar Engeland kan oversteken, want de trans portmiddelen zijn nog gering in aantal. Men zal misschien wachtlijsten moeten maken met prioriteit voor zaken- of beroepsreizen. Onze unieke stranden. Nederland zal om buitenlanders te trekken meer profijt van zijn unieke stranden moeten maken, aldus jhr. Cal koen. Dat is in het verleden teveel ver waarloosd. Ook op andere gebieden moet de aantrekkelijkheid van ons land voor den buitenlander verhoogd wor den. Vermeerdering en verbetering van de hotels behoort voorlopig helaas tot de vrome wensen. De bevordering van de uitwisseling van Jongeren en studenten was eveneens een besluit, dat van groot belang te achten is. 618 125 gram boter 118 250 gram boter 619 375 gram margarine 119 125 gram margarine 620 200 gram kaas 120 100 gram kaas B 29 100 gram kaas 621 250 gram zeep 121 250 gram zeep 622 100 gram bloem D 29 100 gram bloem E 29 300 gram bloem E 28 250 gram rijst T 51 2 rants. tabaksartikelen. X 51 2 rants, tabaksartikelen V 52 200 gram versnaperingen X 52 100 gram versnaperingen V 52 200 gr. prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin. X 52 100 gr. prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin. (Ingezonden mededeling). DUUR BETAALDE SLORDIGHEID. Toen een ingezetene van Huizen op het station NaardenBussum een kaartje kocht, liet hij even zijn porte feuille llggsn. Toen hij de vermissing ontdekte, was de portefeuille verdwe nen. De inhoud bestond uit: een pas poort, persoonsbewijs, een aantal kaarsrantsoenen, 7 textielkaarten, ta- bakskaart, schoenenbon en een bedrag van duizsnd gulden. De Burgemeester der gemeente pen Helder brengt ter kennis, dat de Heer Commissaris der Koningin op Maandag 14 October a.s. omstreeks 12 uur des middags een ambtelijk bezoek aan de gemeente zal brengen. Ingezetenen, die Zijn HoogEdelGestrenge wensen te 6preken, kunnen daartoe in de gelegen heid worden gesteld door zich tot uiter lijk Zaterdag 12 dezer op de audiëntie- lijst ten Gemeentehuize te doen in schrijven. De musicoloog Casper Höweler heeft Dinsdagavond voor de Helderse Volksuni versiteit zijn laatste lezing gehouden in de als Beethovenvoordrachten geannon ceerde serie. Zoals men weet werd deze serie op voorstel van den docent en met volledige instemming van cursisten omge. zet in een drietal lezingen over verschil lende onderwerpen, waarvan deze laatste de „Negro-spirituals" behandelde. In de hem eigen prettige verteltrant wist de heer Höweler zijn auditorium duidelijk te maken, dat wij hier te doen hebben met een kunstuiting, waarvan de exegese der mondeling overgedragen en vaak door wanbegrip verminkte teksten een diepgaande studie vereist. Deze liederen zijn ontstaan onder me thodistische Invloed in de jaren tussen het begin der vorige eeuw en het jaar van de bevrijding der Amerikaanse negersla ven, 1863. De meest verheven onderwerpen worden met een voor ons gevoel grote vrijmoedigheid behandeld. In de spirituals treft men veel fijne, en soms wat kinderlijke humor aan, doch nooit van het peil als dat, waarop de banale platheden staan, die de Hollywoodse pro ducenten ons als onvervalste negermystiek in de film „Grazige Weiden" willen op dissen. De heer Höweler achtte Marion Ander- son en Paul Robeson geen juiste vertegen woordigers van deze negerkunst, daar zij door uitspraak en begeleiding de oor spronkelijke sfeer missen, en teveel „ver westerd" zijn. De nieuwe cursus. Vrijdagavond 11 October tussen zeven en acht uur kan op het adres Singel 93 de inschrijving plaats hebben voor de vol gende cursus. Op de Dinsdagavonden 15, 22 en 29 October zal namelijk de heer D. Daalder een cursus geven over „Sociale hervormers in de Nederlandse letter kunde". We verwachten ook voor deze cursus, die eveneens in de Vakschool zal worden gegeven, een flinke belangstel ling. HANDBAL. De beide dames-elftallen trokken Zondag naar Wieringen om daar To- negido 1 en 2 te gaan bekampen. Het 2e elftal kwam onvolledig, met 9 speelsters, in het veld Niettemin zagen ze kans de 3e overwinning in succssie uit het vuur te slepen. HAV 2 staat er nu met 3 overwin ningen wel zeer gunstig voor. HAV 1 dat vóór de rust met wind '79 door J. S. FLETCHER. 7) HOOFDTSUK III. DE KLEINE BEDIENDE Toen Pratt de volgende morgen op het gewone uur in het kantoor verscheen, was de oudste firmant er al. Hij had een jongeman bij zich, die Pratt onmid dellijk voor mijnheer Bartle Colling- wood hied en daarom met veel belang stelling opnam. Hij had dikwijls over hem horen spreken, maar hem nooit gezien. Hij wist, dat Colingwood de zoon was van Bartle's enige dochter, die iemand uit Londen getrouwd had, dat zij beiden dood waren en hij hun enig kind was. Sinds gisteravond wist hij daarenboven dat Collingwood jong advocaat was en aan het begin van een veel-belovende loopbaan stond. Bo vendien dat de oude Bartle hem zijn gehele nalatenschap had toebedacht; zoals Eldrick zei, een aardig sommetje. Zo, daar stond dus de man in levende lijve en Pratt, die een geboren opmer ker was, bekeek hem eens goed. Een knappe jonge kerel, donker, zonder snor of baard, flink groot met een zekere terughoudendheid in zijn rustige ogen. en een vastberaden mond en kin. Hij zou een goed figuur slaan in toga en bef, dacht Pratt, die de zaak van die kant bezag. Het was zo'n slag man waar cliënten vertrouwen in zouden hebben. Wéér een van de gelukkigen, want Pratt wist ook, dat door zijn grootva- der's dood de jonge man een goede drie ton erven zou. „Daar is Pratt", zei Eldrick, toen hij zijn klerk het kantoor zag binnen ko men. „Pratt, kom eens hier, dit is mijn heer Bartle Collingwood. Zou je hem nog eens willen vertellen over het ster ven van zijn grootvader?" Pratt kwam binnen, geheel voorbe reid. Hij was knap in het voorzien van dingen, die wel eens zouden kunnen gebeuren, en had al lang geweten, dat hij over het voorgevallene van de vo rige avond ondervraagd zou worden. „Er is heel weinig te vertellen, mijn heer," zei hij, nadat hij Collingwood beleefd gegroet had. „Mijnheed Bartle kwam boven, juist toen ik klaar stond om weg te gaan. Ik was de laatste. Hij wilde mijnheer Eldrick spreken. Waar om, zei hij niet. Hij hoestte nogal erg, toen hij binnenkwam en klaagde over de mist en over de trap. Terloops zei hij nog dat zijn hart niet al te best was. Ik draaide hier het licht aan en hielp hem in de stoel. Hij ging zitten en was meteén dood." „Zonder nog iets te «eggen?" vroeg Colingwood „Geen woord mijnheer", apwoordde Pratt. „Hij legde zijn hoofd neer, en wel. net of hij in slaap viel. Natuurlijk dacht ik eerst aan een flauwte, maar ik zag heel gauw wat het was. Toeval lig heb ik nog eens zo'n plotselinge dood meegemaakt. De man van mijn hospita stierf op eenzefde manier waar ik bij was. Ik kon niets anders doen dan mijnheer Eldrick opbellen, den dok ter en de poiitie." „Mijheer Pratt was ons gisteravond van grote dienst, met het regelen van allerlei dingen," zei Eldrick, met een blik op Collingwood. „Zoals de zaken nu staan, is er weinig meer te doen. Er behoeft geen gerechtelijke schouwing plaats te hebben. Dr. Melrose heeft zijn verklaring al afgegeven. Dusis er alleen maar te zorgen voor de begrafe nis. Natuurlijk kunnen wij u daarbij ook helpen. Maar ik denk, dat u eerst wel naar het huis van uw grootvader zult willen gaan en zijn papieren in zien? Wij hebben zijn testament hier, zoals ik u al zeide, en u weet ongeveer wat er in staat." „Dank u vriendelijk, mijnheer Pratt," zei Collingwood zich tot den klerk wen dende en toen weer tot Eldrick: „Goed, ik zal even naar de Poelsteeg gaan. O. wat ik zeggen wou, mijnheer Pratt, zei mijn grootvader niet, waarom hij hier kwam?" „Geen woord, mijnheer", antwoordde Pratt, „Alleen maar, dat hij mijnheer Eldrick wilde spreken". (Wordt vervolgd). Men kan niet altijd schertsen, he laas, als men het bedrijf der mensen gadeslaat. Het vreselijk ongeluk te Apel doorn, een vliegtuigramp, die ruitn twintig slachtoffers heeft geëist, voor het merendeel kinderen, ves tigt nog eens de aandacht op de roe keloosheid van oefeningen met vliegtuigen boven dorpen en steden. De Duitsers, die op Schiphol en an dere vliegvelden hun opleiding ge noten, oefenden zich graag, ook 's nachts, boven onze huizen. De Amsterdammers weten ervan mee te praten. De leerlingen in de vlieg kunst cirkelden iedere nacht boven het verduisterde stads-centrum en scheerden rakelings langs de daken. Ieder ogenblik kon men een ramp verwachten. Maar dat waren de Duitsers, en onze vrienden niet. Het ongeluk te Apeldoorn is te wijten aan de roekeloosheid van een sergeant-vlieger, die, voor het eerst SReen achter het stuur, enige ge waagde stunts wilde vertonen en die zijn branie heeft moeten bekopen met de dood. Gelukkig voor hem, misschien, want ware hij gespaard gebleven, zijn geweten zou hem niet met rust hebben gelaten. Een twin tigtal jonge levens heeft hij in de dood met zich meegesleept. De vraag dringt zich op of de eisen, welke men aan een leerling vlieger stelt, wel volledig zijn. Leer lingen worden beoordeeld, o.a. naar hun physieke hoedanigheden en naar de kracht van hun zenuwen. Maar dat ook hun karakter-eigenschappen onderzocht dienen te worden aleer men hun een zo gevaarlijapparaat als een vliegmachine toevertrouwt, is thans duidelijk gebleken. Roeke loosheid of gebrek aan verantwoor- delijksheidsgevoel kunnen noodlottig zijn. Niet alleen den roekelozen vlieger treft schuld; het stelsel deugt niet, dat aan zulke onverant woordelijke waaghalzen een vlieg tuig in handen geeft. KREEFT. VEROORDEELDE NAZrs NAAR SPANDAÜ? t De Amerikaase Nieuwsdienst ln Duits land meldt, dat volgens een bekendma- king ln Frankfort de tot gevangenisstraf* fen veroordeelde nazi's, die in Neuren-» berg berecht zijn, waarschijnlijk naar eetj gevangenis te Spandau. ln de Britse sector van Berlijn, zullen worden over* gebracht. meespeelde wist hiervan niet te profi* teren. Na de rust ontwikkelde er zich een. spannende strijd. HAV kwam meer in de aanval en wist kort vóór het einde gelijk te maken. Een daarvóór gemaakt doelpunt van Tonegido moest wegens intreden worden geannuleerd. Beide partijen kunnen o.i. met deze uitslag (11) tevreden zijn. Het heren-team trok ten tweeden male naar Amsterdam en wist daar weer, zij het een zeer benauwde, overwin-» ning, te behalen (4—5) DE NUTSSPAARBANK IN SEPTEMBER In de loop van September werd op spaarbankboekjes Ingelegd f 387.509,27 (vo rig jaar f 1.822.263,45) en terugbetaald f 306.568,35 (v. j. f 262.195,06). Derhalve meer. ingelegd dan terugbetaald f 80.940,92 (v,~ j. f 1.560.068,39). Het aantal posten van Inleg bedroeg over September 1.592 (8.976), dat van terugbeta- ling 2.209 (1.390). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal, bij de aanvang van het jaar 2 7.451.906,39 bedraagt nu f 8.129.166,89 (f 7.848.867,54). In September werden uitgegeven 203 (1.554) nieuwe boekjes, terwijl werden in getrokken 83 (59) boekjes. In omloop zijn thans 17.766 (16.102) boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes be vonden zich 15 (3) boekjes voor Jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1,—). De lediging van 97 spaarbusjes leverde een bedrag van f 1.296,32 aan kleine be- (Zie vervolg Stadsnieuws pag. 5). DE VISSERIJ De visserij zoekt op het ogenblik an dere wegen om een lonend bestaan te vinden. De plat- en rondvis brengt nl. niet zo veel meer op, tenminste voor de kleine schepen. Daarom wordt nu alleen maar gevist op garnalen, wulken en zeesterren (deze laatste worden ver werkt tot veevoeder). Met garnalen ia een behoorlijk daggeld te verdienen. De prijz n hiervoor liggen om de 35 ct. per kg. De wulken brachten verleden week fantastisch hoge prijzen op. De hoogste noteringen bedroegen f 2,50f 2,68 per kg. Nu is de prijs weer snel gedaald. Dinsdag werd geveild voor f 0,50 per kg. De zeesterren brengen op f 25 per ton. Ook deze geven nog-lonende vrachten. WEEKBESOMMINGEN De weekbesommingen van de Noord- zeevaartuigen welke hier markten, va.- riëerden van f 1600 tot f 2700 per vaar tuig. Verschillende soorten vis hebben de vorige week de maximale prijs niet kunnen behalen. De tong was ook enigs zins lager in prijs. Toch was de markt baal nog iets hoger dan die te IJmuiden en Harimgen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1