Verrassende uitslagen te verwachten Italië en Triëst Binnenkort weer op 75 procent van haar vooroorlogse capaciteit 786 Schepen in de vaart - 126 in aanbouw Grote bedrijvigheid in de haven Hors d'Oeuvre Na de sterrenregen een sterren praatje DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA HET zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen. Indien ooit. dan is van de waarheid dezer woorden blijk gegeven door Italië, dat zijn machtspo sitie, na de vorige wereldoorlog ver kregen, op intensieve wijze heeft wil len uitbuiten en tenslotte boven zijn «nacht gegrepen heeft. Voorlopig nog geen margarine op de boterbon WEERBERICHT Amsterdamse Beurs staakt Voefbal Ajax-Sparta Bezoek van H.M. de Koningin aan N.0. Limburg Verhoging van arbeidsprestatie Stadsnieuws De „Annie Goedkoop" boven water Kijkjes uit 's Levens Venster BUREAU: Koningstraat 7S-*Q Den Helder Telefoon 2345 O Ito 449041 Dlr.: j. Bljlsma ZATEEDAO 12 OCTOBER 1M8. Voortzetting oan de TOete JAARGANG No. 9394. HELDERSCHE COURANT TARXXVSHt Advertenties: 14 oent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttartjes") tot IS voorden 7i cent. elk woord meer cent Abonnementen: per kwartasj f I.—, per post t 1W H- ofdredaetenr: M. H. E. l'yldert, Rayonredactearen C. A Dekkers en W. Kok. Italië heeft in de oorlog van '14 tot 18, hoewel het met de Centrale mo gendheden door vriendschappelijke verdragen ver hond *n was, de zijde der Geallieerden gekozen. Het is er toen niet in geslaagd grote triomfen te be halen, zijn legers hebben niet uitge munt door aanvalskracht, maar zij heb ban toch, in het bergmassief benoor den de grens, vrij omvangrijke troepen der Centrale mogendheden vastgehou den en daarmede de taak der Geal- llëerden enigszins verlicht. 1*OEN Mussolini later aan de macht kwam, toonde hij zich spoedig on bevredigd door de beloning welke Ita lië voor dezen bijstand, een betrekke lijk geringe, van zijn bondgenoten ver kregen had en hij besloot zijn impe rialistische aspiraties door eigen kracht te verwezenlijken. Italië bouwde een sterke oorlogsvloot, een luchtmacht welke zich kon doen gelden en het be heerste daarmee weldra de Middelland se Zee. Nog sterker werd zijn positie toen het zich var Abessinië had mees ter gemaakt, en een greep naar Alba nië deed. Engeland wist, door deze groeiende maritieme macht, -en on danks zijn oorlogshavens op Cyprus en Malta, de ongehinderde vaart naar het Suez-kanaal bedreigd. Het is dus te be grijpen dat het, na de ineenstorting van Duitsland, en nu Italië op genade of ongenade aan de zegevierende mo gendheden overgeleverd is, niet van zins zal blijken om het land „waar de citroenen bloeien" ooit weer gelegen heid te geven in de Middellandse Zee een dominerende positie te verkrijgen. J^ET stond op de Parijse conferentie voor de moeilijke taak zowel het herstel van Italië binnen redelijke per ken te houden, als de nationalistische ambities van het thans communistisch georiënteerde Joego-Slavië tegen te gaan. Hoewel het de Italianen niet te hard wilde treffen allicht niet zo zeer wegens de diensten welke dit land na de wapenstilstand aan de Geal- llëerden bewezen heeft, zoals Bevin ter conferentie heeft betoogd, dan wel om tegenover de toenemende macht van Joego-Slavië een tegenwicht te behouden wil Engeland' de Italianen niet toestaan opnieuw voet te krijgen op de noordkust van Afrika. Het heeft maar al te zeer ondervonden welke gevaren daaruit kunnen voortvloeien. En het wil Triëst aan Italië noch agn Joego-Slavië geven, doch deze stad maken tot internationaal gebied. Op deze wijze hoopt het beide mogendhe den in bedwang te houden en zoal niet de heerschappij in de Adriatische Zee dan toch daar een invloedrijke positie te verkrijgen, te zamen met Amerika. ^ERZET tegen dit plan is niet zozeer van Italiaanse zijde gekomen, als wel van de kant der door Rusland gesteun de Joego-Slaven, die maar al te goed de toeleg doorzien en zeer wel begrij pen dat in een internationaal Triëst de machtigste naties Engeland' en Ame rika de lakens zullen uitdelen, la kens waarop en waaronder het voor dfe vrienden en geestverwanten van Rusland voorlopig zeker niet aange naam rusten zal zijn. Bij de stemming In de plenaire zit ting van de Parijse conferentie is het statuut van de vrijstaat Triëst tenslotte aanvaard. De Veiligheiosraad zal de onschendbaarheid van Triëst moeten waarborgen. Of internationalisatie van een stad als Triëst de duurzaamheid van de vrede bevorderen zal, of een bron zal worden van eindeloze twist blijft intussen een open vraag. U. In zijn radiorede heeft de minister president, in verband met de aankon diging van een verhoging van de prijs voor boter, medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, op de boterbonnen desge wenst margarine te verstrekken. Met nadruk werd daarbij echter vermeld, dat de margarinegrondstoffenpositie deze keuze mogelijk zal moeten maken. In verband met de vertraging, welke in de laatste tijd in de aanvoer van deze grondstoffen is ontstaan, is het thans nog niet mogelijk om tot deze keuze de gelegenheid te geven Het blijft derhal ve tot nader aankondiging verboden om op de boterbonnen margarine af te le veren. Zodra zulks mogelijk is zal het betrekken van margarine op boterbon nen worden toegestaan, dit wordt tijdig bekend gemaakt Tijdens de nacht vorming van mist en gesloten bewolking, die morgen overdag aanleiding geven tot somber, kil weer. Geen neerslag van betekenis. Zwakke of matige naar Noord of West teruglopende wind. (Van onzen specialen verslaggever) Het zal niet lang meer duren, of de Nederlandse koopvaardijvloot, die ln de oorlog meer dan 50 van haar ton nage heeft verloren, zal weer tot 7S van haar oorspronkelijke capaciteit zijn hersteld, aldus vertelde mr J J Olje- vaar, directeur-generaal van de scheep vaart, tijdens zijn ontvangst aan boord van het turbine-stoomschip „Friesland" ln de haven van Rotterdam. Dit ter gelegenheid van het feit, dat de Nederlandse regering, in wier opdracht dit schip op de werf van de Sun Shlp Building Compagny Chester in Transsyl- vanlë is gebouw 1, en de „Friesland" aan de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij heeft overgedragen. (Wel dra zal dit gloednieuwe schip, dat zijn eer ste reis over de Atlantische Oceaan ach ter de rug heeft, van Rotterdam vertrek ken met stukgoed in de ruimen om dienst te doen op de Holland—Australlëlijn, één der drie lijndiensten, die de VNS onder houdt. De „Friesland" ls één van de tien sche pen van het type C 3 die onze regering, toen nog te Londen, ln 1944 heeft besteld, teneinde onze deerlijk gehavende vloot ten dele weer op peil te brengen. Men weet, dat Nederland ln en door de oorlog 1.520.000 ton scheepsrulmte heeft verloren. Dit verlies ls tijdens de oorlog aangevuld uit het Allied Tonnage Replacemend Scheme en uit prijs gemaakt vijandelijk bezit. Hiervan gingen er weer 23 verlo ren, zodat er bij de bevrijding van deze aanwinst nog 195.000 bruto register ton over was. De meeste dezer schepen zijn Inmiddels over de onderscheidene rederijen ver deeld. Herstelbetalingen. Na de bevrijding ontving Nederland 20 schepen met een tonnage van 52.000 brt, b() wfjze van herstelbetaling nit Duits bezit. Dan werden er enige Glasgows overgeno men van door de Duitse instanties op stapel gez'ite zeeschepen, terwijl de Ne- derlandife etr Nederlands-Indische rege ring, alsmede de rederijen tal van bestel lingen plaatsten. Van deze bestellingen 's thans de aflevering ln volle gang. Zo is de „Friesland" op 29 September van Baltlmore vertrokken, en op 9 Octo- ber hier aangekomen. Vier andere sche pen van deze serie van tien, die allen na men van Nederlandse provincies dragen, zijn al ln dienst gesteld. Het zesde schip wordt nog deze maand verwacht. De resterende schepen volgen binnen kort. Ze zijn verdeeld over de Rotter damse Lloyd en Stoomvaartmaatschappij Nederland, die er elk vier, en de Holland Amerikalijn en CNS, die er elk één krijgen. Al deze schepen hebben 'n laad vermogen van 8000 brt en een snelheid van bijna 17 knopen (25 km per uur) het geen voor vrachtschepen een buiten gewone snelheid is. Ze betekenen tezamen een aanwinst van 80.000 ton, waarvan de waarde, gezien de snelheid, groter ls dan van 80.000 ton vooroorlogse scheepsrulmte. Voorts heb ben ze elk een accomodatie voor 12 pas sagiers. Deze accomodatie ls, evenals die voor manschappen en officieren, ruimer dan wij doorgaans van Nederlandse sche pen gewend zijn. De stokers en tremmers bijvoorbeeld, logeren met drie man ln hutten, die goedgekeurd zijn voor zes personen. Overal is warm en koud stromend water aanwezig. Met de verdere technische de tails zullen we onze lezers niet ver moeien. Nog dit: de Nederlandse KoopvaardtJ- vloot bestaat thans uit 369 zeeschepen bo ven de 500 brt met een laadvermogen van 1.696.920 brt en 417 kustvaarders met een inhoud van 106.266 brt. In aanbouw of bestelling zijn nog 126 schepen, met een inhoud van 306.694 brt. Als ze alle afgeleverd zijn, zal onze vloot dus weer 912 schepen tellen met ruim 2.000.000 brt. Dan werden er nog onderhand met de Verenigde Staten besprekingen gevoerd voor een aankoop van 40 schepen uit het Amerikaanse tonnage-overschot, hetffeen een aanwinst van 300.000 brt zal beteke nen. De Nederlandse vloot begint weer mee te tellen op de zeven wereldzeeënl Voor het eerst in haar eeuwenoude geschiedenis, aldus „De Volkskrant", heeft de Amsterdamse beurs niet gedwongen maar vrijwillig het bijltje er bij neergelegd. Het betreft hier geen staking van werknemers; de patroons zelf heb ben, als protest tegen de regering, geweigerd hun arbeid te verrichten. Reeds maandenlang is de verhouding tussen minister en beurs zeer gespan nen, omdat de beurs meent dat haar belangen voortdurend worden veron achtzaamd. Men had nog lange tijd zijn hoop ge vestigd op de handel in Amerikaanse fondsen, maar na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten heeft minister Lief- tinck op de persconferentie ook nog deze hoop de bodem ingeslagen Het gevolg, was, dat men ter beurze besloot, als protest tegen de voortdurende verwaar lozing van de belangen van deze Instel ling, geen noteringen op te maken. ■Het is min of meer een „wilde sta king", want het toeval wil, dat juist het gehele dagelijks bestuur van de Vereni ging voor de Effectenhandel op uitno diging van de Belgische Vereniging van Bankiers in België vertoeft. Verwacht kan worden, dat het bestuur thans spoe dig naar Nederland terugkeert. Het eerste van tien vrachtschepen van het Amerikaanse type C. 3, welke door de Nederlandse regering bij de Sun Shipbuilding Co. te Chester (Penn- sylvania) waren besteld, de „Friesland", is in de Maashaven te Rotterdam aangekomen. Anefo P. AARTSBISSCHOP STEPINATZ TOT DWANGARBEID VEROORDEELD. Aartsbisschop Stepinatz van Zagreb is hedenmorgen door het Joegoslavische gerechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor de tijd van vijf jaar veroordeeld OVERZICHT le KLASSE, District I: VSV dat goed op dreef is zal bet thuis wel kunnen bolwerken tegen HDVS. Ook Feyenoord komt weer in de running en zal tegen RFC dat reeds driemaal geslagen werd ze ker geen misstap maken. Emma gaat naar Hilversum om 't Gooi te bezoe ken, doch zal vermoedelijk weinig ple zier van haar uitstapje beleven, ook al wist zij Zondag jl. DWS te kloppen. Dit Amsterdamse DWS ontvangt ADO en zal wel zorgen dat de punten in Amsterdam blijven. Tot slot Ajax- Sparta. Een wedstrijd van veel beteke nis, waarin een verrassing niet uitge sloten is. District n: Hier heeft het leidende Neptunus rust. HBS krijgt een moei lijke wedstrijd thuis tegen de Vole- wijckers. Zal Haarlem, dat Xerxes op bezoek krijgt ten vierde male sneuve len! Wij kunnen het niet geloven. Stormvogels krijgt een moeilijke wed strijd in Utrecht tegen DOS. DFC Blauw Wit en ExcelsiorDHC zijn partijen van vrijwel gelijkwaardige te genstanders. Misschien blijken Blauw Wit en DHC iets sterker te zijn. District Hl: Hier gaat Vitesse op be zoek bij de E. Boys en heeft wel een kansje. Heracles zal zeker trachten in Deventer tegen Go Ahead ongeslagen te blijven. In Nijmegen een plaatse lijke ontmoeting, dus veel spanning. Wageningen gaat tegen Tubantia op nieuw ter overwinning. In Apeldoorn AGOW tegen Enschedé, waarbij de thuisclub de beste kansen heeft. Distriet IV: Hier heeft BW rust. Helmond zal het zwaar krijgen tegen Longa. BaronieWillem II is wel voor de bezoekers. Helmondia zal vermoe delijk in Venlo een gelijk spel behalen. Een zeer belangrijke ontmoeting ls NoadNAC, nummer één en twee van de ranglijst. Een open wedstrijd is RK TVV tegen Vlissingen. In District V treden de plaatselijke clubs Be Quick en GVAV tegen elkaar in het strijdperk. Hier heeft GVAV-ze ker de beste kansen. Het gepromo veerde Emmen zal thuis wel te sterk zijn voor Velocitas. AchillesVeendam is voor de bezoekers, terwijl bij HSC— Frisia de thuisclub de beste papieren heeft. Heerenveen zal in Sneek vast geen misstap maken. District VI: Hier is aller aandacht gevestigd op de Sittardse Boys, die met vier overwinningen in 4 wedstrijden fier aan het hoofd gaan. Zij moeten op bezoek bij MVV wat een zware uit wedstrijd betekent. PSVEindhoven is een interessante plaatselijke ont moeting. Maurits—Bleyerheide kan een verrassing opleveren, evenals Sport club Emma tegen Limburgia en Ju- liana tegen Brabantia. H.M. de koningin heeft Donderdag een bezoek aan N.O Limburg gebracht en o.a. het zwaar geteisterde Midde laar bezocht H.M. vernam dat War mond en Tubbergen zich het lot van deze gemeente aangetrokken hebben en dat Berkel en Rodenrijs en Roelofs- aarentsveen voor 11400 vierkante me- tei glas zorgden en zo de allerergste nood lenigden. Daarna vertrok de Koningin naar Well. Langs de gehele route naar Ar- cen stond de schooljeugd der tussenlig gende dorpen opgesteld met wappe rende vlaggetjes. Van hier ging het naar Gennep terug waar de koninklij ke trein op het perron gereed stond. Hier gebruikte H.M het diner, waar na zij tegen de avond het getroffen gebied van Noord-Limburg weer ver liet. WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN UITGESTELD. Naar Aneta verneemt, zijn de wapen- ïtilstandsbesprekingen, waarvan bepaald was, dat ze Vrijdagmorgen voortgezet zouden worden uitgesteld, omdat een klein aantal republikeinse militaire en luchtmacht-adviseurs, die op verzoek van Sjahrir uit het binnenland naar Batavia zouden reizen, niet op tijd zijn aangekomen. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen zal binnenkort een uitgebreide actie Ingeleid worden tot verhoging van de arbeidsprestatie van het Nederlandse volk, voor zover dat aan de nationale productie deelneemt of behoort deel te nemen. De productiviteit der gezamenlijke arbeiders in ons lafid bedroeg kort na de bevrijding 87 procent van die in 1938, bedraagt thans 71 procent. Zij moet volgens berekeningen van het Centraal Planbureau opgevoerd worden tot 80 in 1947, 89 in 1948, 95 in 1949, 100 in 1980, 103 in 1951, 106 ln 1952. Gelukt dat, dan zal er in het laatst ge noemde jaar de productie anderhalf maal zo groot zijn als thans, daar inmid dels ook de bevolking zal zijn toegeno men. Japanse mijnwerkers op het eiland Hokkaido en op Kieoesjoe zijn in staking gegaan. De politieke reden Is, dat men het kabinet Josjida te re- actionnair acht. De raöiostaking in Ja pan duurt reeds 6 dagen. Andere sta kingen dreigen. Te Tokio marcheerden stakers met roode vlaggen door de I straten en zongen de „Internationale" Vele honderden stadgenoten hebben gis termiddag m4t het prachtige herfstweer de buitenhaven opgezocht, om daar als echte Jutters te genieten van de bedrij vigheid op en om het water Het spreekt vanzelf, dat de bergingswerkzaamheden aan de Annie Goedkoop" in het middel punt van de belangstelling stonden. Het was Donderdag al gebleken, dat de bok Condor" het lichten niet alleen zou kunnen klaarspelen, en daarom was des middags assistentie gekregen van de tweede bok, de 100-tons „Grutto", die één der trossen voor zijn rekening moest ne men. De „Condor" nam de drie andere stroppen, die om het middenschip en het achterschip van de „Annie Goedkoop" gelegd waren. We zwijgen maar van de moeilijkheden, die het op de goede plaats bevestigen van deze stroppen meebracht. Vrijdag tussen de middag scheen er schot in het werk te komen. Beide bok ken werkten op maximum-capaciteit, maar al spoedig bleek, dat de „Grutto" zijn last niet zou kunnen heffen. Daarom moesten de bokken van plaats verwis selen Inmiddels was nog een vijfde strop aangebracht, zodat tenslotte de „Condor" het voorschip en het middenschip, en de ..Gruto" het achterschip van de „Annie Goedkoop'' voor zijn rekening moest nemen. De stroppen worden gespannen! Enige uren van hard werken verliepen alvorens met hijsen kon worden begon nen. Maar toen ging het ook vlot. Om kwart vóór vier dook de rand van do schoorsteen boven de wateroppervlakte, en toen ging het betrekkelijk snel naar boven. Aan boord van Hr. Ms. „Medusa' vanwaar we een eerste-rangs overzicht over het werk hadden, ontbrak het na tuurlijk niet aan het nodige commentaar. „Daar heb je z'n tentdekkie", zei een matroos in sappig Brabants, toen de voor-verschansing, gepavoiseerd met De bemanning van de „Truculent Turtle", het vliegtuig, dat een nonstopvlucht van Australië nar Amerika maakte, werd door president Truman op het Witte Biuis ontvangen. De president complimenteert de mannen voor hun prestatie. AtoP. P. wier, boven het water kwam uitkijken. Het was nog geen vier uur, toen de „Annie Goedkoop" van voor- tot ach terschip zichtbaar was. Op de boeg kon den we nog vaag de letters „B S 8" ont cijferen, en dat was misschien alleen mogelijk omdat we wisten, dat deze let ters daar ergens moesten staan.... De nog betrekelijk jeugdige sleepboot had veel van haar charme verloren. Overal zaten doorntjes, en het druipende wier deed niet bepaald aan een bruidssluier denken. Het viel overigens nog mee, dat de boot niet tot aan het boord vol zand zat. Eén van de mannen van de sleepboot- annex-zandzuiger „Zeepaard" was de eerste die aan boord van de bovengedo- ken Annie stapte. Annie was inmiddels, doordat de bokken onder het hijsen steeds meer naar de wal werden getrok ken, met haar roestige neus tegen de steiger aan komen liggen, alsof zij op deze manier haar vreugde over het weerzien van de beschaving kenbaar wilde maken. De Engelse mijnenvegers brengen deining. Het werk verliep niet zo snel als we in de weinige alinea's hierboven erover lezen Er was meer dan eens een kwar tiertje, dat de toeschouwende menigte geen vorderingen meende te kunnen constateren, al waren die er wel dege lijk. Het bergen van een schip is nu een maal niet een karweitje, dat binnen het bestek van een achturige werkdag afge werkt kan worden. De mensen, die aan de „Annie Goedkoop" bezig geweest zijn, hebben sinds Woensdag nauwelijks een kooi gezien! Al was er dan wel eens een weinig sensationeel kwartiertje, de af- en aan varende sleepboten, zoals de „Zeeland' de „Hollander II", de „Deux Frères n en de motorsloepen brachten het nodige vertier. Tegen half drie kwam de lan dingsboot „L T 10" zwaar geladen de haven binnen, en even later draaide HMS „Fly" van het 12e Britse mijnen- vegerflottielje om het havenhoofd. De „Fly" ging er vrij snel overheen, wat niet bepaald in de smaak viel van de bergers, omdat ze een flinke deining veroorzaakte. Stuk voor stuk kwamen na de „Fly" ook de vijf andere mijnenvegers binnen, de „Cadmus", de „Albacore", de „Acute", de „Circe" en de „Mutine". Bij het pas seren van Hr. Ms schepen werden we derzijds eerbewijzen gebracht. De mij nenvegers zullen hier waarschijnlijk tot Zondagmorgen in de haven blijven lig gen. Zo was het gistermiddag in de haven een drukte van belang, want inmid dels passeerden ook telkens volle en lege bak ken van de firma Van Hattum en Blank voort. A propos, de bak no. 24 ls Dins dag door de twee bokken gelicht, maar intussen ls een onderlosser, bijna op de relfde plaats gezonken.... Zo blijft het werk in de wereld, en zo zal er de eerste tijd aan de buitenhaven nog wel het een en ander te zien zijn, want er ligt nog meer op de bodes». Hess en z(Jn verdedigers. Wij hebben onlangs kunnen lezen dat Rudolf Hess, die te Neurenberg levenslang kreeg, in een krankzinni gengesticht zal worden onderge bracht. Is men daarmee niet een beetje laat? De wereld zou erbij gebaat geweest zijn als men deze maatregel en dan ook ten aanzien van zijn „kameraden" een vijftien jaar vroeger genomen had. De zelfde dag kon men lezen, dat de verdediger van Hess vernietiging van het vonnis 2al vragen op grond van onvoldoende bewijs. Het zou mis schien aanbeveling verdienen deze juridische raadsman maar permanent aan Hess toe te voegen. Bernard Shaw, die graag in de contramine verkeert, heeft er in de „Daily Express" voor gepleit, de arme veroordeelden, als zijnde eigen lijk onschadelijke alledaagse midden standers, maar los te laten. Hij meent, dat deze heren niet onverbe terlijk zijn en eigenlijk ook te onbe tekenend om kwaad te doen. Wij zullen maar aannemen dat Shaw deze boutade niet geschreven zou hebben als hij er niet heel, héél zeker van was dat zijn voorstel geen kans van verwezenlijking had. Zou hij nopit van Bergen Belsen hebben gehoord? Kreeft. Meer dan anders hebben wij deze week naar Boven gekeken, naar de sterrenhemel, die zich koepelt over on ze vermoeide aarde. De krant en de radio wekten ons daartoe op. Er zou wat bijzonders te zien zijn. Juist 13 jaar geleden was dit natuurverschijnsel er óók: de sterrenregen. Och wij kij ken meestal niet naar Boven. Dat de den wij wel ln de bezettingsjaren, toen de, stralen en huizen donker waren. Wat waren wij blij als de maan daar stond en de sterren fonkelden aan het firmament. Maar nu maken wij zelf weer licht, nu blikken wij niet zo naar de sterrenhemel. Wij weten (dank zij de geleerde heren, die er studie van maakten) van die sterren toch wel wat af. Van de maan weten wij, dat zij zich 300.000 km van onze planaat be vindt, van de zon dat zij 144 millioen km verder zich bevindt en van die schijnbaar kleine glinsterende spelde- prikken, de sterren, weten wij dat zij op oneindige afstand van ons verwij derd liggen, sommige zelfs 100 mil lioen lichtjaren. Wat zijn wij toch een geleerde bol len! Ja, maar wij leven ook in de zg. verlichte 20e eeuw. Geen wonder dat een mens met Willem Kloos zegt: „Ik ben een God, in het diepst van mijn gedachten!" Mevrouw Roland Holst zegt 't zo juist2 ,,Wij waren trots op wat we wisten en vermochten Wij maten de wereld met een hoogmoedige blik. Al wat wij zonnen, al wat wij zochten, Was de verheffing van het eigen ik.... De ster ia één van de mooiste en meest majesteitelijke scheppinugen Gods Haar glans doet weldadig aan, als ze daar staat te fonkelen in het donker blauw van de nachtelijke hemel. Haar lichtglans overtreft zelfs in schoonheid het schitterlicht van de diamant. De ster is ook het beeld' van vastheid Ze hebben alle haar vaste plaats. Wie echt de sterrenhemel beziet, die wordt niet groot maar klein, die roemt de grote Maker en aansteker van die millioenen, sterren, wier getal wij niet weten. Toch zijn er sterren, die een te genovergestelde indruk maken. Ze komen op, gloeien even en tui melen weg in het onmetelijke heelal, zonder dat men haar spoor kan na gaan. 's Zomers zien wij dat weieens. Dat zijn dwalende, vallende sterren. Beeld van een zeker soort mensen, mgt vaak schitterende gaven van verstand en geest. Ze spreken, imponeren de massa, wekken bewondering, worden bewie rookt en tot leidslieden gekozen. Maar die sterrenschittering is kort van duur. Zijn dwaalsterren. Ze verdwijnen vaak zo ze kwamen. Ik denk aan Alexander de Grote, Napoleon, Mussolini en Hitier. Wilt ge vallende sterren zien. kijk naar Neu renberg. Wat zijn er vele gevallen sterren onder de schoonheids-koningin nen onder de aviateurs, onder de re cordzwemmers onder de geldmagnaten. Ook ae wetenschap kent ze, ja zelfs de godsdienst. Eén ster is er die blijft, t is „de Ster van Jacob". Hij is méér dan een ster. Hij is het Licht der wereld, bij Wien alle sterren verbleken. Hij is de &qq des Heils.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1