Wapensiilsiand! WAPENSTILSTAND in Indonesië gesloten De Transportarbeiders vieren feest Een belangrijke stap vooruit Hors d Oeuvre DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Texel, iin cliënt is een lummel Gemeenschappelij ke verklaring Druiven met zure nasmaak WEERBERICHT Zij kennen de beslissing Grote Vier Dinsdagavond bijeen Verkiezingen in Duitsland Officieel commentaar Boterprijs wordt zeker hoger 40-Jarig bestaan van de Helderse afdeling van de Centrale Bond van Transportarbeiders De spannende avonturen van Piepneus en Bibbersnoet Wie zijn hond lief heeft, houde hem vast Uit het Politierapport BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 15 OCTOBER 1946. Voortzetting van de Ttete JAARGANG No. 9399. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 1T cent per mm. Kleine ad vertentles („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer I eert Abonnementen: per kwartaa. t 3.—, per post f 3.65 Hr ofdredacteur: M. H. E. Cyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers en W. Kok Het bericht dat de besprekingen te Batavia tot het 9luiten van een wapen stilstand hebben geleid, komt niet on verwacht. yOEN de conferentie werd geopend terwijl het uitzenden van Neder landse troepen met regelmaat werd voortgezet, kon men daaruit gevoeglijk de conclusie trekken, dat de republi keinen in het zenden der troepen geen daad van agressie meer zagen, maar hadden begrepen, dat Nederland deze troepen slechts stuurde tot handhaving van de orde en ter bescherming der in levensgevaar verkerende landgenoten en der vreedzame inlanders; geenszins dus met de bedoeling om de nationalistische beweging met geweld tegen te gaan. Wa re dit inzicht in de kring der toonaan gevende republikeinen niet gerijpt, zij zouden zeker elk vreedzaam overleg van de hand hebben gewezen. Op het ope nen en voortzetten der onderhandelingen moest het sluiten van een wapenstil stand volgen. pEEDS herhaaldelijk is de kwestie ener wapenstilstand ter sprake ge bracht; reeds meer dan eens zijn daar over besprekingen gevoerd. Nog op 26 September werden zij afgebroken, daar de republikeinen hun eis handhaafden dat eerst het transporteren van troepen zou worden gestaakt Thans vormt de aanvoer van troepen dus geen beletsel meer, noch voor het voeren van vreed zaam overleg, noch voor het neerleggen der wapenen. JN de thans verkregen overeenkomst ligt, van de zijde der republikeinen de erkenning opgesloten, dat het Neder landse leger niet naar Indië komt om een ouderwetse „koloniale oorlog" te voeren, doch alleen tot herstel van rust en- orde. Om, zoals generaal Kruis het, einde September in zijn befaamde radio rede heeft uitgedrukt, vrede en veilig heid te brengen, „die de mogelijkheden moeten scheppen om de volken van de Archipel weer vrij te kunnen laten le ven, handel te drijven, het land te be bouwen, kortom aHes te doen wat no dig is om op het welvaarts-peil te ko men, dat voor hen bereikbaar is. De Nederlandse soldaat, schreven wij 24 September in ons artikel .Een zaak van eer", trekt uit ter beveiliging van een vreedzaam broedervolk, dat sinds lang op zijn steun en bescherming heeft vertrouwd en dat niets zozeer verlangt als zijn werkzaamheid te hervatten in een ordelijk bestuurde gemeenschap en gevrijwaard te zijn tegen de rampen van werkeloosheid en hongersnood. En wij wezen erop, dat Nederland interna tionale verplichtingen heeft na te ko men en verplichtingen jegens landge noten, die nog blootstaan aan extremis tische terreur. UET goed recht hiertoe is nu, door net sluiten van 'n wapenstilstand ter wijl de troepenuitzendingen voortduren, door de republikeinen erkend. iSfessen zal inen goed doen zijn ver wachtingen omtrent de tenuitvoerleg ging der overeenkomst niet te hoog te spannen. Het „staken van het vuren" is niet uitsluitend afhankelijk van be sluiten welke aan de conferentie-tafel •genomen zijn, doch ook van de gehoor zaamheid, de medewerking der extre misten. Thans zal moeten blijken of, en in hoeverre, de republikeinse regering deze fanatieke elementen in haar hand heeft. Het is echter bekend, dat een fanatieke geest zich, eenmaal ontketend, niet gemakkelijk temmen laat. U. Aldus sprak met enige stemverheffing mr. Peters, die den Texelsen warenhuis houder verdedigde voor het Tribunaal. „Deze man heeft voldoende geboet voor de zwakke natuur, die hij van de Voor zienigheid heeft meegekregen en ik dring op onmiddellijke invrijheidstelling aan!" Inderdaad gold het hier een triest geval, want het kwam wel vast te staan, dat W., die eerst sympathiserend en later ge woon lid van de NSB was geworden en nadien zelfs bij de Landwacht dienst had genomen, geheel had gehandeld onder de invloed van zijn vrouw, die als een hysterica werd geschetst. Zijn vrouw, die reeds eerder gescheiden was, het tijdens de bezetting met Duitse officieren hield en die last not least tijdens de in- Uit Batavia wordt gemeld, dat een wapenstilstand tot stand is gekomen. Deze zal volgens een officieel communiqué worden ge sloten op grondslag van stabilisering van de huidige militaire posities en het evenwicht tussen geallieerde en Indonesche strijdkrachten. De door beide partijen voorgestelde getalsteikten werden wederzijds aanvaard. De gemengde wapenstilstandscommissie heeft de volgende verklaring opgesteld: „Daar beide partijen de wapenstil stand wensen als een eersten stap naar een vreedzame oplossing van het huidige politieke conflict, ligt het voor de hand, dat de militaire sterkte, zoals die mo menteel aan beide zijden is, beschouwd moet worden als een maximum, dat, in dien deze wapenstilstand slaagt, en de politieke situatie zal zijn opgeklaard, nog zal worden verminderd. Het feit, dat een groot aantal van de Nederlandse troepen bestaat uit de „mi litie", die voor lange tijd is gemobili seerd, is een verdere aanleiding om een vreedzame oplosing te bespoedigen, zodat demobilisatie daarvan mogelijk zal worden. Hetzelfde geldt voor het* verlichten van de last, die de huidige sterkte van de Indonesische strijdkrachten, de on geregelde troepen inbegrepen, voor het land betekent. Beide partijen zullen elkander op de hoogte houden omtrent de maatregelen, die ten aanzien hiervan worden over wogen en genomen. De wapenstilstandscommissie is be voegd te dezer zake aaknbevelingen te doen." Sjahrir, de man die veel bijdroeg tot het verkregen resultaat. De overeenkomst kwam tot stand toen Sjahrir er ten slotte in geslaagd was om de Indonesische militaire leiders er van te overtuigen, dat zü er van moesten afzien om voor het staken van het vuren als eerste eis te stellen, dat geen verdere Nederlandse troepen naar Indonesië zou den worden gezonden. In een resolutie werd besloten: „De Nederlandse delegatie, de Indone sische delegatie en de Britse vertegen woordigers hebben eenstemmig besloten om een gezamenlijke wapenstilstands- commisie met hoogste bevoegdheden in het leven te roepen om toezicht te hou den op de technische toepassing van de wapenstilstand, zoals die in de eerste resolutie is neergelegd Een woordvoerder zeide, dat dit de snelste wijze was om de wapenstilstand in werking te doen treden. Aan de onderscheidene bevelhebbers wordt thans de volgende boodschap ge zonden: „Door de respectievelijke opperbe velhebbers wordt bij dezen tot u een boodschap gericht, waarin mededeling wordt gedaan, dat heden op een vol tallige bijeenkomst van Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers onder voorzitterschap van lord Killearn is besloten, dat een wapenstilstand tussen de geallieerde en Indonesische strijdkrachten van kracht zal worden zodra toepassing mogelijk is. Desbetreffende orders zullen u zo dra mogelijk worden toegezonden. In middels dienen alle middeleó. te worden aangewend om vijandelijkheden te vermijden." SOVJET-UNIE TEGEN INTERNATIONALE STRIJDKRACHTEN. Volgens de New-York Times verzet de Sowjet-Unie zich tegen de oprichting van internationale strijdkrachten, die ten behoeve van de wereldvrede ter beschikking van de Veiligheidsraad der Ver. naties zou staan. De Russische op positie, komt tot uiting in een docu ment, dat in de loop van September aan de militaire staf van de Veiligheidsraad is overhandigd, fiierin is een op alle punten afwijkende mening van die van de andere vier leden van de militaire staf, China, Frankrijk, Engeland en Ver. Staten, vervat. Een maand heeft de Haarlemse re cherche nodig gehad voor het oplossen van een op 16 September gepleegde in braak aan de Willem van Outshoorn- Iaan, waarbij voor een waarde van 3,000 aan sieraden en juwelen en een bedrag van 2,000 aan contanten wer den gestolen. De moeilijkheid voor de recherche was, dat men over geen en kele aanwijzing beschikte, behalve een ternering van haar man maar eventjes j.j bigamie pleegde door met een Duitser te i zakje met druiven, dat door de ïnbre- trouwen, uit welk huwelijk reeds een I kers was achtergelaten De politie heeft kind geboren was. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat W. in feite a-politiek was ingesteld en dat zijn werk bij de Landwacht zich had bepaald tot het patrouille lopen langs een spoorlijn. Waar de burgemeester van Monnikendam, destijds commandant van de BS op Texel als getuige a décharge zich over de antecedenten van beschul digde in zeer gunstige zin uitliet, leek het ons toe, dat deze man geen zware pijp zal roken en op korte termijn tn vrijheid zal worden gesteld. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Meest geheel bedekt tot zwaar be wolkt. Geen neerslag van betekenis. Zelfde temperatuur als vandaag, tijdelijk wat toenemende wind tussen West en Noord. alle groente- en fruitzaken in Haarlem en omgeving „uitgekamd" om de her komst van het zakje te achterhalen. In een winkel in Haarlem Noord kwam men op het goede spoor. In deze winkel werden dergelijke zakjes gebruikt en de verkoper herinnerde zich bovendien dat hij omstreeks de datum J van de inbraak druiven had verkocht aan iemand met een gouden tand en een tatouëring op één der handen. De corpschef van de Bloemendaalse poli tie deelde daarna.de Haarlemse politie mede, dat in het huis van bewaring te Amsterdam een persoon was ingesloten met dezelfde kenmerken voor het ple gen van diefstallen in Amstelveen en Bloemendaal. De man werd aan de „gouden" tand gevoeld en bekende de inbraak te heb ben gepleegd. De sieraden zijn bij een opkoper achterhaald, doch het geld was vergokt. De dader was een 18-jarige Amster dammer, die reeds 15 inbraken op zijn kerfstok had. Veroordeelden te Neurenberg op de hoogte van afwijzing van cle- mentieverzoeken, NEURENBERG. Kol. Andrus, die be last is met de bewaking van de ver oordeelden te Neurenberg, heeft hen op de hoogte gesteld van het verwerpen der clementie-verzoeken door de geallieer de bestuursraad. „De gevangenen hebben het resultaat van hun verzoeken met stoïcijnse kalm te vernomen", aldus kol. Andrus Dönitz, Hess en Frank verklaarden, dat zij zelf niet het initiatief genomen had den voor het indienen van een verzoek om clementie van hun vonnis^ zodat dit zonder hun medeweten door hun ver dedigers moest zijn ingediend. Ook Rader werd medegedeeld dat het verzoek tot wijziging van zijn vonnis van levens lange gevangenisstraf tot doodstraf af gewezen was. Volgens den Parijsen correspondent van de „News Chronicle" zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden Dinsdagavond op Quai d'Or- say enige uren voor de sluiting van de Parijse Vredesconferentie bijeenkomen om de aanbevelingen,' die twee-derde meer derheid hebben verkregen, de agenda voor de in November te New York te houden vergadering der vier ministers en tijd en' plaats van een internationale con ferentie over Duitsland te bespreken. Volgens de Amerikaanse Nieuwsdienst in Duitsland tonen de officieuse uitslagen van de plaatselijke verkiezingen, dat de Christelijke Democratische Unie in de Franse bezettingszóne van Duitsland ver reweg de meeste stemmen behaalde: 1.044.380. De overige cijfers in deze zóne zijn als volgt: Sociaal-Democraten: 363.387; Nieuw-Liberale Partij: 190.411; Communisten: 125.068. De Christen-Democraten hebben ln de steden Baden-Baden, Koblenz, Konstanz en Mainz nu definitief de meerderheid behaald, maar werden te Worms met een kleine minderheid door de Sociaal-Demo craten geslagen. De Britse officiële woordvoerder heeft er op gewezen, dat het thans bereikte resultaat niet betekent, dat van heden af het vuren overal auto matisch gestaakt zal worden. Hij deelde verder mede, dat de ge mengde wapenstilstandscommissie bij de eerste gelegenheid de moge lijkheden en de voorwaarden voor de verwezenlijking van de wapen stilstand, waartoe thans ln principe besloten is, zal uitwerken. In verband hiermede zullen zo spoe dig mogelijk instructies aan de troe pen gegeven worden. A De woordvoerder van de Commift- generaal deed Aneta mededeling^F de grote voldoening, die er in Ne derlandse kringen bestaat over het tot stand komen van de overeen komst. Hij verklaarde voorts, dat deze overeenkomst de beste garan ties bevat voor een efficiënte ver wezenlijking van de wapenstilstand. De woordvoerder legde de nadruk op het grote belang van "het feit, dat ge neraal Soedirman, die de opperbevel hebber van de T. R. I. is, deel uit maakt van de gemeenschappelijke wapenstilstands commissie A.s. Woensdag 16 September zal voor de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage de zaak Arnold Meyer worden behandeld. President is mr. H. Haga. Margarine niet te krijgen. De in de radio-rede van minister Beel aangekondigde prijsverhogingen o.a. van roomboter zullen, naar wij vernemen, binnenkort van kracht worden, schrijft het Parool. Hiervoor is nodig een be sluit van de ministeraad om bepaalde subsidies op het levensmiddelenpakket te verlagen. Zoals wij reeds berichten is de aange kondigde keus tussen boter en marga rine voorlopig door gebrek aan grond stoffen voor de bereiding van de laatste niet te verwachten. GOED NIEUWS VOOR HET DILETTANTENTONEEL. De N.V. Vink's Uitgeversmaatschappij te Alkmaar heeft de gehele voorraad manuscripten (75 in getal) van het voor malige centraal toneel o.l.v. Cees La- seur, die inmiddels naar Amerika is vertrokken, overgenomen Deze manuscripten, waaronder to neelstukken van Nederlands, Engelse, Hongaarse, Zweedse en Amerikaanse schrijvers, zullen door deze uitgevers maatschappij ter beschikking worden gesteld aan het dilettantentoneel. ADRESSERING VAN BRIEVEN AAN PERSONEEL 7 DEC.-DIVISIE De legervoorlichtingsdienst deelt me- j le, dat brieven aan het personeel van I de 7 December-divisie, dat reeds ln In dië is, op de enveloppe voorzien moeten zijn van de toevoeging „7 December- divisie". De adressering wordt dus: naam, rang, legernummer, onderdeel, 7 December divisie, veldpostkantoor Bata via. VAN EEN KLEIN JONGETJE. Door Amsterdam wandelde een be jaard heer en bekeek de verweerde bezienswaardigheden van de oude grachtenstad. Hij nam ook een kijk je in het Begijnhof en zijn grijze hoofd met het markante baardje keek omhoog langs de trapgeveltjes; en hij tuurde van de bruggen over de oude grachten waar de bruine herfstbladeren geruisloos in het wa ter fladderden. Zonder twijfel werd zijn oude hart warm van ontroering, bij het zien van al dat schone en voelde ook hij de drang het te koesteren en te be waren, want Slim Jannie's voor vaderlijk bloed blijft spreken. Niet alleen voor het welzijn van Amster dam, maar van heel de wereld. Geen van de duizende Amsterdam- mers herkende hem op zijn tocht, j totdat er een klein jongetje, heel onschuldig en heel impulsief, opeens uitriep: „Ha, die Smuts!" Een spon tane uiting van blij herkennen, van geestdriftige bewondering. Hebben wij allen niet deel aan dit herkennen en dit bewonderen, om de idee die Smuts voorstaat en pro pageert en die de verwezenlijking beoogt van een waarachtige gemeen schap der volken? Wij weten maar al te goed, dat in het tot standkomen van zulk een gemeenschap onze eni ge redding ligt. En daarom uitte dit jongetje iets van wat in ons aller harten leeft, met die warme Holland se begroeting, zo simpel en zo krach tig tevens: „Ha, die Smuts!" Kreeft Tengevolge van zware overstromln gen zijn in Assam 120 dorpen overstroomd en 300.000 personen dakloos. Het spoor wegverkeer is over 40 km gestremd. Het graan- en rijstgewas heeft grote schade geleden. Zaterdagavond was er een feeste lijke vergadering in Casino van de Centrale Bond van Transportarbei ders. De zaal was geheel gevuld en de stemming liet niets te wensen over. Verschillende sprekers, onder wie de burgemeester van Den Helder, voerden het woord. De heer M e ij e r, voorzitter van de Helderse afdeling, opende de avond met een kort woord, waarin hij memoreerde dat de Helderse afdeling in 1906 ge sticht werd om te komen tot betere ar beidsvoorwaarden. Want toentertijd werd nog van 's morgens zes tot 's avonds zeven gewerkt voor een karig loontje van 10 a 12 gulden per week. Er zijn nog slechts weinigen van die pioniers overgebleven. Eén van de mensen, die ae bond hebben gemaakt tot wat zij nu is, heeft helaas dit jubileum niet meer mogen beleven. Het is Rein Boogaard, die sinds 1923 voorzitter was. Hij was het, die zijn beste krachten gegeven heeft en ervoor zorgde, dat geen trans portarbeider 's avonds meer met een lege maag naar bed ging. ..Ik zeg niet teveel", aldus spreker, „wanneer ik be weer dat we een dergelijken voorzitter nooit weer krijgen, iemand met zo'n karakter, altijd recht door zee, en die zelfs gedurende de Duitse bezetting geen blad voor de mond nam". In Juni 1945 telde de plaatselijke af deling, vlak na de bevrijding, slechts ongeveer honderd leden. Thans zijn het er 368. Doch dat kunnen er nog veel meer worden, als alle arbeiders het be lang van hun organisatie inzien, en wen sen mee te werken aan zo vlug moge lijke wederopbouw van ons land. In dit verband vermeldde spr., dat één van de pioniers van 1906 niet aar zelde om direct na de bevrijding weer lid te worden, hoewel hij practisch blind is en daardoor niet actief meer kan deelnemen aan het werk. Deze pio nier, Gerrit de Boer, kreeg daarop van de vergadering een spontaan applaus. In de pauze van het door Teun Klomp en zijn makker op vlotte wijze verzorgde feestprogramma, Wegen verschillende sprekers gelegenheid de (Nadruk verboden.) 25. Een, twee, drie glipten wij door het hek, liepen paar de wagen en gingen ieder op een van de houten voeten van de pop zitten. „Bonjour!" zei ik, terwijl ik m'n pet afnam. „Mooi weer, niet?" Maar de pop zei geen stom woord en bleef ons onbeweeglijk aanstarer 26. „Och, domkop, een houten pop kan immers niet praten!" zei Bibbersnoet, en gelijk had ze! Maar net had ze 't gezegd, toen opeens het grint op het tuinpad kraakte. Een meisje 'n echt mensen meisje naderde; zeker de eigenares van de wagen.' Wip, wip, doken we weg tussen de kleren van de pop. jubilerende afdeling te feliciteren. Als eerste sprak Burgemeester Ritmeester Van 1906 tot 1946, aldus de burge meester is er veel gewerkt, geleden en gestreden. De arbeiders zijn opgekomen voor hun plaats in de maatschappij Gij allen hebt veel doorgemaakt. Ook spr. herdacht Rein Boogaard, die hem zeer sympathiek was, een man van karakter, die veel, ja alles opofferde voor het welzijn niet alleen van de transportar beiders, döch van de gehele burgerij, wat wel blijkt aan het actieve deel van de heer Boogaard in de raad der gemeente. Wij allen gedenken Rein Boogaard in al zijn grootheid, zeide de burgemeester. Er is veel veranderd in Nederland. Wij kunnen helaas nog geen belangrijke toekomst zien, omdat dit land van melk en boter straatarm is geworden. Doch wij allen moeten voor ogen hou den, dat er samengewerkt moet wor den om Nederland de plaats te geven, waarop het recht heeft. Wanneer het den arbeider goed gaat, gaat het ieder een goed. Daarom moet ons land steu nen op een krachtige zelfbewuste arbei dersbevolking. Wij allen tezamen moe ten de goede Nederlandse staat opbou wen. Wij weten, dat niet iedereen in de wereld hetzelfde kan hebben, doch iede re burger heeft wel recht op geluk en voorspoed. Wij allen, stuk voor stuk, moeten goed staan met de staat, ge meente, ons gezin en onszelf Hierop overhandigde de burgemeester uit naam van het gemeentebestuur een mand met bloemen in de Helderse kleuren aan den voorzitter, daarbij de wens uitsprekende, dat het ledenaantal van de bond moge aangroeien en dat allen tezamen hun beste krachten zul len geven aan de opbouw van de ge meente. De voorzitter van de H. B. B Vervolgens sprak de heer Weenink, voorzitter van de Helderse bestuur- dersbond, die de jubilerende afdeling namens alle bij de H.B B. aangesloten organisaties feliciteerde. Spr. legde er vooral de nadruk op. dat er thans niet moet worden gevochten om een uurtje korter of een centje meer, maar om de toekomst. De beste krachten moeten thans aan de opbouw van ons land ge geven worden en daarbij moet men, in de komende moeilijke jaren, grote be heersing tonen Uit deze ellendige tijd moet men zien te halen wat eruit te halen valt. Ook spr. herdacht den heer Boogaard, dien hij slechts in de laatste jaren had gekend. Zijn werk moet wor den voortgezet en uitgebouwd door ons allen met elkaar Daarom vond spr. de Transporarbeidersbond niet beter te kunnen eren dan in den persoon van Boogaard, en overhandigde een enve loppe met inhoud als bijdrage van het H.B B. en zijn organisaties voor. de te plaatsen zuil op het graf van R Boo gaard. Bondsvoorzitter Kievit. Tot slot sprak Bondsvoorzitter Kievit, die verklaarde dat de Helderse afdeling altijd een gemakkelijke afdeling was ge weest, waarover men in het hoofdbe stuur nooit zorgen behoefde te hebben. De mensen aan het roer in Den Helder wisten wat nodig was om de zaak goed aan de gang te houden. Doeh vooral nu, na de Duitse overheersing en de uit plundering van ons land, geldt het voor den arbeider zich aaneen te sluiten. Eendracht maakt macht en tezamen zullen wij een maatschappij scheppen, die beter en sterker is dan die van voor de oorlog. De opbouw van ons land is tegelijker tijd de weg naar nieuwe welvaart, en niefnand mag zich eraan onttrekken mede te bouwen aan deze toekomst voor heel het volk. Indien iedereen, die mee werken wil aan een socialistische sa menleving, zich in de vakbeweging or ganiseert en deze daardoor sterker ij»aakt, is de kans te groter dat die toe komst zal slagen Daar moet evenwél voor gewerkt worden, want de vruchten worden niet zo maar in de schoot ge worpen. Nadat de voorzitter der jubilerende organisatie voor de hartelijke woorden gedankt had, door de diverse sprekers aan het adres van de Transportarbei dersbond geuit, werd het cabaretpro gramma voortgezet tot middernacht, waarna de aanwezigen op een alleszins gezellig bal tot twee uur nog bijeen- bleven. „Het is aan houders van honden en aan hen, die honden onder hun toezicht hebben, verboden de honden onbeheerd te laten lopen: a. tussen 22 en 6 uur; b. tussen 15 October en 1 gei geduren de het gehele etmaal; het onder b. bepaalde is niet van toe passing binnen de bebouwde kom van Den Helder." Het bovenstaande is een gedeelte van Artikel 31 der Algemene Politieverorde ning, en het ls de laatste dagen niet overbodig gebleken, dat dit artikel onder de aandacht van hondenhouders wordt gebracht. In het plattelandsgedeelte van de gemeente zijn namelijk heel wat kip pen en konijnen het slachtoffer van los lopende honden geworden. Agressieve vertegenwoordigers van het ras canis familiaris hebben in de wei schapen aangevallen. Dit mag niet meer voor komen, en de politie zal er daarom nauwkeurig op toezien, dat ln het bo vengenoemde tijdvak buiten de bebouwde kom geen honden loslopen. Ook binnen de bebouwde kom kon het overigens geen kwaad, wanneer de blaffende viervoeters ook tussen 6 en 22 uur wat meer aan banden werden ge legd Zij behoren tot de ergste ver- keersovertreders en staan menigmaal zichzelf, en bovendien de weggebruikers, naar het leven door schots en scheef over de rijweg te schieten. WANDELEN. De Held. Wandelsportver. „De Duin- kanters" nam met succes deel aan de wandeltocht van Purmerend naar Volen- dam en Marken. Twee groepen namen deel, ieder met een fraaie prijs be kroond. Een bewoner van de Wagenstraat heeft aangifte gedaan van ontvreemding van een wiel met luchtbanden van een sleperswagen. Uit een lichtinstallatie in de duinen nabij de Callantsogervaart zijn een paar gloeilampen, een kikonderbreker en een stuk rubberkabel gestolen. Een tweetal winkeliers werden ge verbaliseerd wegens het overtreden van de winkelsluitingswet. Een bewoner van de Lupinestraat deed aangifte, dat hij zijn rijwiel ver miste. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1