P„CHANTAGE"1 Doodstraf geëist tegen Jodenverrader Hors cT Oeuvre Van de Savanna naar de Wereldstad De economische strijd DE NOORDHÖLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Schrik van Amsterdamse Jodenbuurt Molotof stuurt uit de koers Aanslag op den Paus? Winkeliers protesteren tegen prijsbeheersing Al Capone is kinds Molotof is optimist Hoeveel geld mag men meenemen uit Engeland? DISTRIBUTIENIEUWS. Pindakaas op de jambon Nieuw model bonkaarten FEUILLETON Grenswijziging NederlandDuitsland De uitspraak tegen A. R. Jonker Stadsnieuw Ontploffingsslachtoffers ter aarde besteld Wij luisteren morgen naar. Weerbericht BUREAU: Koningstraat 73-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 22 OCTOBER 1946 70STE JAARGANG No. 9402 Voortzetting van de HELDE RSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaa f 3.per post f 3.65 H* of d redact en r: M. H. E. Uyldert, Rayon redactearen O. A. Dekkers en W. Kok. Een 44-jarige Amsterdamse koop man ia parfumerieën nit de Plantage Middenlaan. G. J. de Groot, die tij dens de bezetting van zijn werkplaats in de Nieuwe Hooghstraat en later in de Sint Anthonie Breestraat een waar schrikbewind uitoefende op alle in zijn omgeving wonende Joodse landgenoten. maakte zenuwachtige slikbewegingen, toen aan bet slot van mr. M. H. Gelinck's requisitoir voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, waarbij de adv.-fiscaal de dood straf eiste, op de publieke tribune een spontaan applaus losbarstte. „Deze verdachte heeft zich tijdens de bezetting als een bruut gedragen," al dus mr. Gelinck, „hij beschouwde als marktkoopman de Joden als z'n grootste concurrrenten en heeft van de bezetting gebruik willen maken om zich voor goed van hen te ontdoen. Dit heeft hij op de meest kwalijke en verschrikke lijke manier gedaan: talloze Joden zijn door de inlichtingen, die hij aan de SD verschafte en door de pressie, die hij uitoefende op goede Nederlandse poli tiebeambten. gearresteerd en nimmer uit Duitsland teruggekeerd. Hij ver toond niet de minste spijt en tracht al les te ontkennen, zelfs wanneer de be wijzen zich torenhoog tegen hem op stapelen. T ij kunnen aannemen, dat hij precies hetzelfde zou doen. als hij een kans kreeg weer vrij rond te lopen. Ik kan dus niet anders dan de hoogste straf, de doodstraf, eisen." „Was u egn Jodenhater?" vroeg de president, prof. mr. J. A. van Hamel, hem aan het begin van de zitting en de Groot antwoordde ontkennend. Een luid gehoon van de publieke tribune was de reactie. Het bleek, dat de Groot bij razzia's huizen aanwees, waar Joden woonach tig waren. Hoewel vier buren van hem onder ede bevestigden, dat zij dit met eigen ogen hadden gezien, bleef De Groot steeds ontkennen en bijna belachelijke uitvluchten zoeken. Voorts had hij Joodse zakenrelaties naar zijn werkplaats gelokt, waar ze dan werden gearresteerd door daar aanwezige SD- ere of andere agenten. Hij was lid der NSB, doch droeg zijn insigne steeds on der zijn revers. Getuige Bekenkamp deelde mede, hoe De Groot tegen hem had gezegd: „Elke iDDDDDDDDaDDDDDnmnnnnnnrii-, Geschiedenis op de zwarte plaat Men vertelde mij onlangs dat de redevoeringen, uitge sproken op de weinig vreed zame vredesconferentie te Parijs, op zesduizend gramo- foonplaten vastgelegd zijn. Jammer, ontzettend jam mer, dat de gramofoon niet eerder uitgevonden is. Hoe boeiend zou ik in mijn schooljaren de geschiedenis les hebben gevonden, als wij met eigen oren hadden kun. nen horen, wat Claudius Ci- vilis tegen de Romeinen in te brengen had; als wij de Stem van Jacoba van Beieren hadden kunnen ver nemen, toen zij de twisten der Hoeken en Kabeljouwen trachtte te beslechten; als wij Napoleons beroemde re/te, uitgesproken in de schaduw der pgramiden, hadden mogen opvangen woord voor woord; als wij hadden kunnen luisteren naar Willem de Zwijger wel te verstaan, op een ogen- blik dat hij niet zweeg. Geen saaie leerboeken meer, maar de levende stem, het levend geluid uit het ver leden zou ons dit verleden voor de geest hebben ge bracht, zo levendig, dat het voor ons levenslang onver getelijk blijven moest. Maar misschien is het toch beter zoals het is en zou de geschiedenis, ontdaan van de fantasie, waarin de histo rische overlevering is gehuld als een ruïne in de klimop, veel van ziin luister hebben ingeboet. Misschien behoeven wij komende generaties niet te benijden, die zullen moe ten luisteren naar het onwel luidend gebral van over spannen volksmenners als Göbbels en Hitier waren, naar het weinig luisterrijk en onvruchtbaar getwist ter Vredesconferentie, naar de zesduizend gramofoonplaten van Parijs. KREEFT. ii T 11 B ujaajqaaanGnnaD-iüOQ Jood levert mij f 90 op plus 10 procent van wat er in beslag wordt genomen." Voor eiken Jood een stoel in de hemel.... Het bleek, dat verdachte in zijn ver raderswerk een sadistisch genoegen schepte. Tegen mevr. G. van Over loopvan Dam, die dichtbij verdach- te's werkplaats woonde, had verdachte eens gepocht: „Ik heb ze geschopt, dat de darmen er uit hingen. Als ik 's avonds eens niets te doen heb, dan ga ik een stelletje Joden ophalen. Ik heb het wel gehad, dat het winter was en ijskoud en toen heb ik ze opgesloten in een onverwarmde kelder." „Voor iederen Jood dien je ophangt." zo had De Groot volgens een andere g4- tuige, S. Neuwitter, tot hem gezegd, „verdien je een stoel in de hemel." Zo gaat het door tot getuige I. Smeer, die De Groot gelukkig steeds te glad af is geweest, hoewel deze hem talloze malen heeft trachten te vangen, op de vraag of verdachte Jodenhater was ge weest. in grote opwinding antwoordt: „Als hij een broer van Hitier was ge weest, kon hij niet erger wezen." De adv.-fiscaal houdt daarop zijn re quisitoir en eist de doodstraf. De ver dedigster slaagt er niet in veel meer ter ontlasting voor verdachte naar voren te brengen, dan dat hij in Oss is ge boren.... Uitspraak op 4 November as. Molotof, die momenteel met het m.s. „Queen Elisabeth" op weg is naar New-York, is in de gelegenheid gesteld om enige tijd op de brug bij den kapitein te vertoeven. Terwijl de lenzen van de fototoestellen op hem waren gericht, heeft de Russische staatsman zijn stuurmanskunst op het Engelse schip beproefd. Toen Molotof zijn plaats weer af stond aan den gezagvoerder, bleek het schip twee graden uit de koers te zijn geslagen. VATICAANSTAD, 20 October. Vol gens geruchten zou dadelük na het einde van de ceremonie van Heilig verklaring van zuster Soublran, een Jonge vrouw van Joegoslavische natio naliteit zijn gearresteerd. Deze arrestante zou het plan gehad hebben een aanslag op den Paus te doen. De politie had op last der Ita liaanse autoriteiten strenge veiligheids maatregelen genomen langt de weg, die de Paus zou gaan om zich naar de st. Pieter en Vaticaanstad te begeven. Reuter verneemt uit Vaticaanstad, dat men daar niets weet van een aanslag op den Paus, zoals eerder van Franse züde werd gesteld. De Paus ls naar Castel Gandolfo, zijn zomerverblijf terug gekeerd, nadat HU een plechtigheid in de St. Pieterskerk te Rome heeft bU- gewoond. Enige honderden Amsterdamse wlnke- liers kwamen gister ln Bellevue te Am sterdam in protestvergadering bijeen ten einde hun stem te doen horen tegen het optreden der prijsbeheersing. De heer J. J Schlldmeyer noemde eni ge namen van ambtenaren, die bU het In beslag nemen van goederen hadden doen uitkomen dat Indien de winkelier maar toeschletelUk genoeg zou zUn, de zaak wel met een sisser zou aflopen. Spreker was verder van mening, dat niet de Juiste methode gevolgd wordt om de zwarte handel te beteugelen Er wordt te veel ln het wilde weg gecontroleerd zonder de bron op te zoeken. „Ook wordt hier met twee maten ge meten Verschillende detailhandelaren voerden hierop het woord. Er werd de vrees uit gesproken dat de strijd tussen prijzen en lonen op de rug van de middenstand zal worden uitgevochten De vergadering ging uiteen zonder enig besluit te nemen. Al Capone, eens de meest beruchte Amerikaanse bandoet, die Chicago onveilig maakte, is onlangs uit de gevangenis ontslagen en leeft nu stil en teruggetrokken op zijn land goed te Palm-Island. Zijn genees heer heeft verklaard, dat de ge ruchten, als zou hij het leiderschap van één van de gangsterbenden in Chicago weer op zich hebben ge nomen, op onwaarheid berusten, daar hij kinds is en zich aanstelt als een jongen van twaalf jaar. Bij aankomst te New York heeft Mo lotof verklaard, er zeker van te zijn, dat de vraagstukken, die de V. N. in de naaste toekomst zullen bespreken, op succesvolle wijze kunnen worden opgelost. Iedere moeilijkheid zou vol gens hem met goede wil en de waar achtige wens om tot overeïnstemming te komen overwonnen kunnen worden. Motolof zeide voorts? „De delegatie der Sovjet-Unie zal er toe bijdragen, dat het werk der algemene vergade ring '»n de Raad der Ministers v. Bui tenlandse Zaken met succes wordt be ëindigd v6or versterking van de vrede en het welzijn der volkeren, grote en kleine". REVOLUTIE IN DE HUIZENBOUW. Radio Moskou maakte gister bekend, dat nabij Moskou een stad gebouwd wordt, waarvan de huizen uitsluitend uit een nieuw soort materiaal worden opgetrokken, dat goedkoper is dan baksteen. Het materiaal wordt als warmte-isolator beschreven. Een dun ne laag er van is voldoende om een gebouw even warm te houden als door middel van dikke muren. Tevens kun nen 12 huizen in hetzelfde tijdsbestek en met dezelfde hoeveelheid materiaal als 5 huizen van baksteen gebouwd worden. De nieuwe materie is door twee Sovjet-architecten uitgevonden, aldus radio Moskou. Naar officiéél bekend wordt gemaakt mogen burgers bij vertrek uit of aan komst in Engeland 20 pond sterling bij zich hebban. Reizigers, die Engeland verlaten mogen voor de waarde van 10 p. sterling aan buitenlands geld', en reizigers, die naar Engeland gaan, mo gen, al naar gelang van de betrokken geldsoort, een verschillend bedrag aan buitenlands geld bij zich hebben. Binnenkort zal een reetantpartij pin dakaas in de handel worden gebracht Voor zover voorr. zal men na 2 No vember naar verkiezing op de jam suikerbon ook pindakaas kunnen be trekken, en wel ca. 370 gram pindakaas fl pot) tegen 500 gram Jam. GEEN EXTRA VERSTREKKINGEN. Aangezien de voorraadpositie van sommige grondstoffen voor voedings- en genotmiddelen nog moeilijk is. zal aan verzoeken om voor de feestdagen in December extra verstrekkingen te geven voor speciale doeleinden, zoals voor het organiseren van feestelijkhe den door verenigingen en instellingen, geen gevolg kunnen worden gegeven. Wel zij er o.m. plannen om voor Sint Nicolaas en Kerstdagen een extra bon voor versnaperingen aan te wijzen voor de gehele bevolking. Met ingang van 27 October worden bonkaarten van een nieuw model in gebruik genomen. Deze zijn verdeeld in vier hirontale stroken, genummerd 1 tot en met 4, die van elkaar ge scheiden zijn door dikke zwarte lij nen. Elke veertien dagen zullen bon nen van één strook aangewezen wor den en wel gedurende de eerste veer tien dagen de bonnen van strook 1, voor de tweede veertien dagen die van strook 2, enz. In de bonnenlijst tal voortaan vermeld worden, welke strook aan de beurt is. Zodra de bonnenlijst in de krant van Donderdag 24"~ October 1946 is gepu bliceerd', doet men goed strook no. 1 van de bonkaart af te knippen. Men kan de bonkaart dan weer opbergen •en alleen de afgeknipte strook bij de hand houden, waarvan na afloop van de periode de overgebleven bonnen vernietigd kunnen worden. KARNEMELK OP DE BON. Van 27 October af zijn karnemelk en karnemeldproducten weer uitslui tend op de bon verkrijgbaar, Iederepn zal desgewenst op een bon voor ge standaardiseerde melk een dubbele hoeveelheid karnemelk of kamemelk- S>roducten bij zijn leverancier kunnen betrekken. Maandagochtend heeft minister der overzese gebiedsdelen, mr. J. A. Jonk man, als eerste gebruik gemaakt van de herstel radio-telefoonverbinding met Batavia. Aan zijn eigen bureau toestel heeft hij een bespreking ge voerd o.m. met dr. van Mook, door J. S FLETCHER. 13) „Het is duizend kilometer overal vandaan, bromde Harold. „Niets te be leven". „Geen jacht? of kan je niet vissen?" vroeg Collingwood. „Krijg je er zo lang zamerhand genoeg van? Weet je wat? Waarom maak je geen eigen golfbaan in het park? „Dat is een prachtig idee", viel Nesta hem bij. „Je kon het deze winter laten aanleggen, Harold". Harold keek Collingwood aan. „Blijf je in Barford?" vroeg hij. „In alle geval, tot ik mijn groot vaders zaken geregeld heb". „Kom ons dan nog eens opzoeken", zei Harold .Blijf eens een nacht. Wij hebben wat een goed biljart." „Toe. doet u dat?" vroeg Nesta. „Nu, wét graag, als u me zo vriende lijk vraagt", stemde Collingwood toe. „Maar de eerste paar dagen nog niet". Hij reed weg, en verbaasde zich er onderweg over, dat hij er eigenlijk heen gegaan was. Want de uitleg van me vrouw M&llathorpe was ongetwijfeld correct. Al had hij weinig met Bartle omgegaan, toch wist hij wel dat, op het gebied van zeldzame boeken of gravu res hij een echte speurhond was. Maar tóch, waarom dan die onverwachte uit roep toen hij dat papier gevonden had? Waarom dat onmiddellijk schrijven aan mevrouw Mallathorpe? Waarom dat onverwijlde bezoek aan Eldrick Pas- coe? Het zag er wel naar uit alsof de oude heer een stuk gevonden had, dat betrekking had op de Mallathorpe- tamilie, en zo spoedig mogelijk de in houd wilde mee delen aan mevrouw zelf en aan zijn advocaat. „Maar misschien is het maar alleen mijn verbeelding", dacht hij, terwijl hij terugreed naar Barford. „De juiste uit leg zal wel die van mevrouw Mallat horpe zijn. Iets deed den ouden man denken aan de verzameling op Norman- aale Grange, en hij schreef haar dade lijk, om haar te overreden ze hem te verkopen. Dat is alles. Wat wordt ik achterdochtig en wien verdenk ik? En van wat? Tóch ben ik blij, dat ik er heen gegaan ben, en ik zal er zeker nog eens meer heen gaan." Toen kwamen de twee jongelui in zijn gedachten. Voor Harold had hij een soort minachting, vermengd met mede lijden. Zij hadden geld en waren ge zond, en verveelden zich dood. Maar waarom begonnen zij niet wat? Waar om legde Harold zich niet op de zaken toe, inplaats van zijn moeder alles te Een grote zending dieren, bestemd voor de Londen- se dierentuin, ar riveerde in de Lon- don Docks. De gi raffen worden van boord gebracht. Keystone P. laten opknappen? Nu reeds zag hij er uit als een man, die aan het verslappen is; in dat geval, dacht Collingwood, zou al dat geld hem maar nadeel brengen. Maar zoiets zou niet gebeuren met Nes ta. Hij had onmiddellijk gezien, dat zij uit ander hout gesneden was. „Zij zal daar niet blijven hangen en haar tijd verbeuzelen", dacht hij. „Ze zal wel eens uitbreken en iets om han den nemen. Wat zei ze ook weer? Last van gebrek aan werk? Dat is een be roerde kwaal, ik ben blij dat ik er niet aan lijd." Toen hij terug was in de stad, wacht te hem een overvloed van werk Zijn plannen stonden nu vast. Hij zou de zaak verkopen, zo gauw hij een liefheb ber er voor vinden kon. Eldrick had hem al in grote trekken meegedeeld, wat er in het testament stond, en hij wa. vrij te doen met de zaak wat hij vei koos. Dus besloot hij tot verkopen maar vóórdat hij daartoe overging be hoorde hij na te gaan, wét er al zo in huis was. zodat hij tenminste wist, wat hij verkopen ging. En na in het hotel geluncht te hebben, sloot hij zich op in de winkel en stelde een nauwkeurig on derzoek in naar al de schatten, die Bartle heinde en ver opgedolven had. Er waren nog geen tien minuten ver lopen, of Collingwood was al overtuigd, dat hij die morgen voor niemendal naar Normandale Grange was geweest. (Wordt vervolgd). Regeringsverklaring in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is telegrafisch bij eengeroepen tegen Donderdag 24 Octo ber, te één uur. Na regeling van werkzaamheden zal in de afdelingen worden onderzocht het wetsontwerp ter voorziening in het be stuur der gemeente Opsterland. Om ttwee uur volgt weer 'n openbare vergadering, waarin enige hamerstukjes zullen worden afgedaan. Daarna gaat de Kamer in besloten vergadering ten einde de regering in de gelegenheid te stellen een verkla ring af te leggen betreffende haar voornemens ten opzichte van het wij zigen der grens tussen Nederland ei Duitsland. De Commissie voor de Perszui vering heeft haar beslissing genomen betreffende A. R. Jonker, thans ge detineerd, van 6 Mei 1941 tot 1 Mei 1942 hoofdredacteur van het dagblad van Hollands Noorderkwartier en van 1 Mei 1942 tot 1 Juni 1943 hoofd redacteur van het dagblad van Noord-Holland, na Juni 1943 als lid toegetreden tot de NSB. Jonker schreef voorts in het blad van de Germaanse SS „Storm" en ging vervolgens over naar de uitge verij Opbouw. De beslissing der commissie luidt Ontzetting voor de tijd van twintig jaren (eis: 20jaar). Op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen zijn gisteren de beide slacht offers van de ontploffingsramp op de Keizersbrug ter aarde besteld. Des morgens om klokke twaalf werd door een kleine groep familieleden, col lega's. vrienden en belangstellenden het stoffelijk overschot van den heer P. J Lafeber naar zijn laatste rustplaats ge bracht. De teraardebestelling droeg een zeer sober karakter, en er werden geen toespraken gehouden. Een zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor cle belangstelling en noémde zijn vader een man, die steeds veel liefde getoond had voor zijn gezin en zijn werk. Mid den uit dat werk is hij weggerukt, en nu rust zijn lichaam in deze groeve Het voorbeeld van zijn liefde en trouw zal steeds levend blijven. Om half drie werd het stoffelijk overschot van den heer Winkel door enige collega's naar de groeve gedragen Familieleden, vrienden. collega's en verdere belangstellenden stonden om 't graf geschaard, waar een viertal spre kers den overledene herdacht. Burgemeester Ritmeester wees op het tragische in het sterven van dezen toe- gewijden werker, die bij superieuren en collega's zeer gezien was. Ir. W. F, A Alazerij, directeur van de dienst voor Openbare Werken, herdacht Winkel als een zeer te waarderen medewerker Ook de heer Meijer eerde in uit het hart gegrepen woorden de nagedachtenis van zijn overleden collega en deed dat ook namens de Bond van Overheidsperso neel Een broer van den overledene ten slotte dankte alle aanwezigen, en in het bijzonder de sprekers, voor de be wezen laatste eer. HR. MS. „O 27" IN DE HAVEN Gistermiddag om kwart voor vijf is Hr. Ms. „O 27", komende uit Rotterdam de haven binnengelopen. De onderzee boot zal hier enige dagen blijven voor het houden van oefeningen. ZWEMONDERWIJZER. Onze plaatsgenoot, de heer J Dekker, heeft met goed gevolg het diploma voor leeraar zwemmen weten te behalen. De heer Dekker is nu dus officiéél zwemonderwijzer van de KNZB. Hilversum I: 301 meter VARA 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur nieuws; 7,30 mu ziek bij het ontbijt; 8,50 Voor de huisvrouw; 9 Symphonieconcert10,35 VARA Pianorecital; 11 Nonstoppro gramma; 12 Gr.pl.; 12,35 Accordeon muziek; 14,15 Kamermuziek; 15 Voor de jeugd; 15,45 Orgelspel; 16,15 Voor de jeugd; 17,15 Benediet-Silberman; 18,15 Musette-klanken18,30 Voor de Nederl Strijdkrachten; 19,30 VPRO Lel zing; 20,20 VARA Operaconcert; 21,15 Andreas Latzkoherdenking; 22,15 The Ramblers; 22,45 Geestelijk leven; 23,15 Oude en nieuwe Schlagers. Hilversum H: 415 meter: NCRV 7, 8, 13, 19, 20 en 22 uur nieuws; 7,30 uur Orgelspel uit de Domk.; 8,15 Gew. muz.; 8,30 Morgenconcert; 9 Voor de zieken; 9.50 Gewijde muziek; 10,30 Morgen dienst; 11 Pianorecital; 12 Omroepor kest; 13,15 Populaire orgelbespeling; 13,45 AU Round Sextet; 15 Bariton en piano; 16 Utrechts vrouwenkoor; 15,45 Voor jongens en meisjes; 17,45 (RNIO) Het Rijk over zee; 18 Mandolinata; 18,40 Het BBC-Orchestra; 20,05 Radio Philph. Orkest: 20,55 (Ikor) Over de Gezinsweek; 22,15 Actueel geluid; 22,30 Eva Lubenberg en Frank Parker; 22,45 Avondoverdenking; 23 Zangreci tal; 23,30 Symphonieconcert. QORLOG levert geen voordeel op, pleegt men te zeggen. Inderdaad. Vroeger mag het anders zijn geweest, toen ieder volk nog min of meer op zich zelf stond, ook in economisch op zicht. en men, door het verslaan van zijn tegenstander, zichzelf met productief grondgebied verrijken kon zonder van de verarming, die de tegenstander on derging, schade te lijden; tegenwoordig treft men zichzelf, wanneer men den vijand treft, want indien al de staat kundige en politieke belangen uiteen lopen, de economische staan in nauw verband met elkaar. Door Duitsland te verslaan hebben Rusland en Engeland vooral ook Amerika zich van een imperialistischen tegenstander en tevens van een gevaarlijken concurrent op de wereldmarkt ontdaan, maar zij hebben tegelijk een afnemer hunner eigen pro ducten uitgeschakeld. Als straks de vredesindustrie wederom op volle kracht werkzaam is en als de achterstand bin nen de eigen grenzen is ingehaald, vindt de nijverheid der zegevierende landen in het verarmd en verwoest Europa geen afzetgebied. Niet, dat er in dat Europa geen be hoefte aan goederen zou bestaan. Wij weten maar al te wél hoe groot die be hoefte is. Maar geen der verarmde Europese volken is kapitaalkrachtig ge noeg om de rekening, die noodzakelijk op iedere leverantie volgen moet, te voldoen. QESONDANKS is de poUtiek, welke bij de vredesbesperkingen te Parijs werd gevolgd, in sterke mate door eco nomische factoren beïnvloed geweest en ook daarbij deed zich de tegenstelling gelden tussen Oost en West en stonden Rusland en Amerika (met Engeland) on verzettelijk tegenover elkaar. Dat Duits land moet worden hersteld hetgeen niet zeggen wil, dat het in politiek op zicht krachtig moet worden gemaakt, maar wel, dat het zo spoedig mogelijk koopkrachtig worden moet daarover zijn de Grote Vier het in alle opzichten eens. Bij een woestenij in het hart van Europa is geen der mogendheden ge baat. Ook Nederland niet, want Duits land is ons achterland. Maar de ver deeldheid der Grote Vier begint, waar het de invloedssferen binnen Duitslands grenzen geldt En ook ten aanzien van invloeds sferen buiten Duitsland staan Oost en West als rivalen tegenover elkaar. En geland en Amerika hebben hun belangen bij een vrije vaart op de Donau in het geding gebracht en bij de besprekingen over dit probleem is onmiskenbaar hun vrees gebleken, dat Rusland het Donau- gebied in economisch opzicht zou wil len naasten. Molotov speelde bij de de batten over de vrije vaart op de rivier en over internationalisatie er van, het Suezkanaal en het Panamakanaal uit, die toch ook niet internationaal zijn, ofschoon ook daarbij de belangen van vele landen zijn gemoeid. Maar zijn pro test heeft hem niet gebaat, UET handelsverdrag, dat dezer dagen tussen Rusland en Zweden tot stand gekomen is, bleek weinig naar de zin van Washington te zijn, dat ten aanzien van Scandinavië andere economische plannen gekoesterd had en dat nu zal moeten aanzien hoe de aan Zweden ge leverde Amerikaanse industriële appa raten ten bate van den Russichen mede dinger worden aangewend. Zo wordt het economisch spel tijdens de vredesbesprekingen, die de rust in Europa moeten herstellen, voortgespeeld met zet en tegenzet. yELDMAARSCHALK Smuts heeft bij de ontvangst in de verenigde ver gadering der Staten-Generaal de volken van Europa vermaand zich in economisch opzicht met elkaar te verstaan. Laat men een Europeese economische Raad instellen, betoogde hij, om de algemene economische belangen en de ontwikke ling van Europa te regelen Het was de raadgeving van een wijs man, die de zwakke plekken in de wereldpolitiek scherp doorziet en wiens verzoenende geest veel goeds tot stand zou kunnen brengen, indien men maar geneigd was naar verzoening te streven. Maar wan neer de Grote Vier te New-York bij een komen om over de thans te Parijs vastgestelde vredesontwerpen een defi nitieve beslissing te nemen en de vredes ontwerpen betreffende Duitsland voor te bereiden, zullen nog vele economi sche geschilpunten uit de weg geruimd moeten worden eer de vertegenwoordi gers van Oost en West de handen broe derlijk ineenslaan. U. VECHTPARTIJTJES. Het komt de laatste dagen nogal eens voor, dat er in de stad een rob bertje wordt gevochten. De vechters bazen zijn dan meestal burgers of mi litairen, die zich in een café te vol ge laden hebben, en over de minste of ge ringste kleinigheid elkaar in de haren vliegen. Enige keren heeft de politie moeten ingrijpen, soms zelfs met de gummistok. Een viertal van dergelijke vechtersbazen werd ter ontnuchtering naar het bureau overgebracht. IETS KOUDER Meest zwaar bewolkt, met plaat selijke nevel of mist, hier en daar lichte regen. Weinig wind, iets min der zacht.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1