[-.„chantaget; U.V.V. werkwerk in stilte Nederlandse marinemannen ontvangen Britse onderscheidingen Hors cT Oeuvre De Dardanellen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA STADSNIEUWS Uitslag openbare verkoping De borrel wordt goedkoper Bulgarije wordt communistisch Toonkunst voert Verdi's Requiem uit Het suikerrantsoen Lid van tribunaal gearresteerd „Stoom op de fluit" Wereldspaardag 31 October Onrustig Palestina Weerbericht FEUILLETON BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. B-jlsma DINSDAG 29 OCTOBER 194#. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9408. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mm. Kleine ad vertenties Juffertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 1 cent Abonnementen, per kwartaa t 8.—, per post f J 65 H' ofdredacteur: M. H. B. Uyidert, Rayonredacfeuren O. A. Dekkers en W. Kok. Een aantal leden van de Kon. Ned. de wateren van het Verre Oosten aan Ten raadhuize heeft de openbare aan besteding plaats gehad van de sloop- en puinruim ngswerkzamheden c.a., opge- Wij schreven hierboven: „UW- werk: werk in stilte", en zo is het ook. Vooral in Den Helder zijn er Marine, de Kon. Ned. Marinelncht- macht en aan een kapitein der Ne- derlandse koopvaardij zijn door den Koning van Engeland onderscheiden. De Britse ambassadeui, Sir Neville Bland, heeft deze onderscheidingen gistermorgen uitgereikt in het gebouw der ambassade, De plechtigheid werd o m. bijgewoond door den minister van marine, den heer J G A Schagen van Leeuwen, luitenant admiraal CEL Helfrich, vice-admiraal J W Termijte- len schout bij nacht J A Gauw, schout tij nacht J W G van Engel, den Britsen militairen attaché, brigadier H P Gard ham, zomede familieleden van degenen, die onderscheiden werden. De Britse ambassadeur hield vooraf een korte toespraak, waarin hij de be tekenis van de samenwerking in het belang der geallieerde zaak belichtte en waarin hij de gedecoreerden geluk wenste met de hun verleende onder scheidingen. Vervolgens reikte hij de onderschei dingen persoonlijk uit, waarbij werd medegedeeld, op welke gronden ze Waren toegekend. Vice-amiraal Gerhard Wilhelm Stoeve der Kon. Ned. Marine werd benoemd tot honorair commandeur in de orde Van het Brits imperium (militaire af deling). Commandant John Tissot van Patot Van de Kon. Ned. Marine werd honorair officier in de orde van het Brits im perium (militaire afdeling)) Dezelfde onderscheiding verkreeg commandant Otto de Booy, d.s.o. van de Kon. Ned. Marine. Luitenant ter zee 1ste klasse Jacob Frans Drijfhout van Hooff van de Kon. Nederl. Marine werd gedecoreerd met de honoraire orde voor bijzondere dien sten wegens bijzondere diensten, ver leend aan de geallieerde zaak. Luitenant Hendrik M. van der Veen (Kon Ned. Marine) verkreeg het kruis Voor bijzondere diensten wegens goede diensten, vastbeslotenheid en plichts betrachting tijdens oorlogspatrouilles aan boord van de Nederlandse onder zeeboot „O 19". Opper-schipper-marconist A. F. Hoeij- rnans (Kon. Ned. Marine) verkreeg de medaille voor bijzondere diensten we gens goede diensten, ijver en plichts betrachting tijdens oorlogspatrouilles in WIE WAS DIE HELD? Het was bij ons voorgeslacht geen gebruik de haard te stoken vóór 1 November, en deze ge zellige kameraad werd prompt 15 April door den smid wegge nomen, in het vet en op de zol der gezet. Kou of geen kou, het kon sneeuwen of misten,, hage len of stormen, April doet immers wat hij wil de smid had zijn plicht te volbrengen. Men moet zijn vaderen natuur lijk eren en ik wil dan ook niet oneerbiedig zijn. maar Ik vraag mij toch wel eens af, waarom de den zij het? Leefde men destijds in een milder klimaat? Zeer zeker niet. De strenge winter van '90 is nog altijd niet geëven aard en strenge winters waren geen zeldzaamheid. Dachten zij dat het gezonder was? Het sterfte-cijfer is sinds dien aanmerkelijk gedaald en reumatische aandoeningen waren ook toen geen zeldzaamheid Deden zij het uit zuinigheid? Nie mand die het geloven zal. De turf lag voor de deur. Het was traditie, het was sleur Zij waren het nu eenmaal niet anders gewend. Pa had het ook altijd zo gedaan en de pa van pa ook en met echt Hollandse stijfkoppigheid hielden zij aan de traditie vast. Als zij stnoden te klappertanden en liepen te rillen werd het verlangen naar vuur natuurlijk machtig bij hen, maar valse schaamte weerhield hen om een week eerder naar den smid te gaan. Valse schaamte tegen- over den smid, valse schaamte tegenover het voorgeslacht, dat eens zou kunnen denken éls het zou kunnen denken „wat is mijn nageslacht verwekelijkt en verslapt". Dan maar liever een week onbehagelijkheid, hoesten en proesten of met een behoorlijke griep naar bed. Toch moet er eens, in ons voorgeslacht, een man geweest zijn, een hel d, die met de tra ditie grondig gebroken heeft. Dat moet de man zijn geweest die de kachel uitvond Want zijn voorgeslacht had nooit een ka chel gezien en zelfs geen wollen ondergoed Zijn voorgeslacht was de Kaniriefaat, die ten halve naakt placht te lopen en zich 's winters slechts ten dele be dekte met een dierenvel waar de wind doorheen blazen kon. En toen kwam die held. en hij had maling aan de traditie, hij nam een paar Verkade-blikken en timmerde daarvan een ka chel. zette die kachel midden in zijn woonvertrek op de eers'e dag van de Novembermaand en ontstak het koesterend vuur (En midden April was het blik doorgebrand en hij smeet het vod weg). Wie was die held? Waarom eren wij hem niet met een lof zang. waarom hebben wij voor hem geen standbeeld opgericht' Misschien alleen uit stille en spijtige wrok, dat hij zijn Ver kade-blik pas tot een kachel had vermaakt op de eerste van de Novembermaand. KREEFT. „Zwaardvisch". Opper-schipper-torpedist W. Weener (Kon. Ned. Marine) werd eveneens de medaille voor bijzondere diensten ver leend. Schipper A. W. de Boon (Kon. Neder landse Marine): medaille voor bijzondere diensten. Assistent-kanonnier J. Heymans (Kon. Ned. Marine): medaille voor bijzondere diensten, werkzaam aan boord van de „Zwaardvisch". Hij heeft door zijn zorg voor de kanonnen bijgedragen tot suc cesvolle operaties. Opper-schipper A. J. van Kuyk (Kon. Ned. Marine): medaille voor bijzondere diensten. Hij heeft een prachtig voorbeeld als leider gesteld. Hoofdmachinist D. A. van Duyn (Kon. Nederl. Marine): Medaille voor bijzon dere diensten, aan boord van de „O 19". Majoor-monteur A. L. M. den Haan (Kon. Ned. Marine): Medaille voor bij zondere diensten, aan boord van de „O 19". Opper-schipper P. de Bruyne (Kon. Ned. Marine) medaille voor bijzondere diensten. Deze werd hem verleend we gens goede diensten, vastbeslotenheid en plichtsbetrachting tijdens oorlogs patrouilles aan boord van de ,K 14" en O 19". Schipper-marconist A. Breedveld (K N. M.). medaille voor bijzondere dien sten, aan boord van de „O 19". Chef-monteur Gerrit Boeschoten (K. N. M.): „medaille voor bijzondere diensten. Hoofdmachinist L. Krosenbrink (Kon. Ned. Marine) medaille voor bijzondere diensten. Kapitein Egbert George van Eerde is benoemd tot honorair officier in de orde van het Britse imperium (burgerlijke fdeling). Sergeant-vliegenier R. Overwfln (K. N Marineluchtvaart) wordt eervol ver meld wegens bijzondere diensten aan de geallieerde zaak. Sergeant A. J. Wams (Kon. Nederl, Marineluchtvaart) wordt vermeld wegens bijzondere diensten, bewezen aan de ge allieerde zaak. Sir Neville bland wenste ieder der ge decoreerden persoonlijk geluk met een handdruk en enige vriendelijke woor den. In één der aangrenzende zalen bleef men nog enige tijd bijeen. Zoals reeds eerder gemeld wordt de toewijzing van jenever voor café's, etc. per 1 Nov. vefhoogd. Dit gaat gepaard met een prijsverlaging. De prijzen wor den nu voor de verschillende klassen 22, 25, 35 en 40 ct. Maximumprijs in amuse mentsbedrijven in het algemeen 50 cent voor volksbedrijven en 75 cent voor be drijven eerste klasse. Er zal geen rant soenering meer zijnt Volgens een bericht van het Franse Persbureau AFP uit Sofia zijn de defini tieve uitslagen van de Bulgaarse verkie zingen in afgeronde cijfers als volgt: communistische partij 277 zetels: boe renpartij 64 zetels: Zweno-partij 2 zetels socialisten 2 zetels: radicalen 0 zetels: het opposltleblok behaalde 101 zetels; de democraten geen zetel De communisti sche partij heeft hiermee de absolute meerderheid in de Grote Nationale Ver gaderlng gekregen. In het dorp Zwanenburg bij Halfweg heeft de fiscale recherche bij huiszoe kingen voor tienduizenden guldens aan textiel opgespoord en in beslag geno men. De voorraad zal onder de bevolking worden verkocht. Een vertegenwoordiger van generaal Mc Arthus heeft verklaard, dat Japan met z'n 80 mlllloen inwoners behoorlijk kan leven zonder levensmiddelen in te voe ren. Binnenkort kan de ondertekening van een nieuw handelsverdrag van Tsjecho-Slowakije met ons land worden verwacht. Onderhandelingen met Polen rijn gaande. De totale tonnage van de wereld koopvaardijvloot bedroeg op 30 Juni J.L 99,22 millloen ton, waarvan Nederland beschikt over 2 millioen ton tegen millloen in 193S. In de nabijheid van de Kroeng Ra ba-baai is een Nederlandse kustvaarder beschoten. De vijf granaten, die werden afgevuurd, kwamen in het water te recht. Bij de verkiezingen in Bulgarije de grote meerderheid van de tot nog to getelde stemmen op communistische can dldaten uitgebracht. In Italië hebben de socialistische en communistische partij besloten, samen te werken in vele binnenlandse zaken. Wat de buitenlandse politiek betreft, huldigen beide partijen het principe van collectieve veiligheid. Op verzoek van de internationale Zionistische organisaties, die vrezen dat tengevolge van de naderende verkiezingen in Polen het anti-semietlsme zal toene men, is de PoolsTsjecho Slowaakse grens wederom opengesteld voor Pools- Joodse emigranten Verder hebben 3.000 Poolse Joden zich tot de Russische Am bassade gewend met een verzoek om visa voor de Sowjet-Unje, de volgende percelen: Bassingracht 76 en 77; Visstraat 112 en 114; Vijzelstraat 47, 61, 133, 135, 137, 139, 141, 143, 159, 161, 163, 165, 167, 169, 171, 173, 175, 177, 179, 181, 183, 185, 191 en 193; Brouwerstraat 13, 15, 19 en 21; Nieuwstraat 48; Gasstraat 15, 19 en 48; Pieter Quantstraat 1, 5, 7 en 11; Paral lelweg 52 en 55; Gravenstraat 44 en 46; Gravendwarsstraat 1; Schagenstraat 55 en 57. De lijst van inschrijvingssommen is als volgt: P. Koorn, Sint Maartensbrug 26,000; A. Holten, Heiloo 24,800; K. van Randeraat, Amsterdam 24,222; J. C. P- van Wel, Diemen 23,777; P. Geuse broek, Medemblik 17,890; Fa. Koorn en De Jong, Medemblik 17,180; Fa. Verheul en Brouwer, Haarlem 15,900; Fa. Minneboo en Walboom, Den Helder 14,950; Fa. MinkemaBreed, Schoorl 14,450; C. A. Bosland, Assendelft 14 300; Modder en Cuperus, Den Helder 14,250; Th. Veul, 't Zand 14,075; M. Klok, Den Helder 13,954; P. C. Tuin, 't Zand 13,200; „De Opbouw", Bloe- mendaal 13,150; Fa. v. d. Pieterman, Haarlem 12,895; Chr. Groninger, Den Helder 12,800; D. Meijer en Zn., Den Helder 12,800; G. van Busenbach, Amsterdam 12,750; D. van Maas, Haar lem 12,745; F. D. Dienaar, Den Helder f 12,500; C van Doorn, Den Helder 12,400; G. Groot, Den Helder 12,380; Luis, Gasselternijveen 11,825; H. Bruin, Beverwijk 11,750; Fa. de Jong en Thijsen, Den Haag 10,750; Fa. Die naar en v. d. Giessen, Santpoort 10,275. Het concert, dat Toonkunst in voor bereiding heeft, en dat op Dinsdag 5 November a.s. in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat zal worden gegeven, be- looft om twee redenen een zeer bijzon der concert te worden. In de eerste plaats zal het die avond voor de laatste maal zijn, dat de heer A. J. Leewens de dirigeerstok voor Toonkunst zal hanteren. De nestor van het Helderse muziekleven gaat afscheid nemen, en het zal een zwaar afscheid zijn. Meer dan vijf en twintig jaar heeft bij zijn grote muzikale gaven aan het Tookunstkoor gegeven, en hij heeft in die lange periode de meest bekende klassieke en romantische werken op de concert-programma's van Toonkunst geplaatst. Met solisten en orkest werden onder zijn leiding o.a. uitgevoerd Bach's „Matthaus-Passion" en „Weih- nachts-Oratorium", Handei's „Messias" en „Judas Maccabaus", Haydn's „Schöp- fung" en „Die Jahreszeiten", Mendels- sohn's „Elias" en „Paulus", Schumann's Das Paradis und die Peri" en ,Der Rose Pilgerfahrt", Max Bruch's „Lied von der Glocke" en daarnaast nog ver scheidene kleinere werken. Voorwaar een indrukwekkend repertoire, en al de ge noemde titels herinneren aan even zo vele avonden van hoogstaand kunst genot. De grijze maestro, onder wiens bezielende directie al deze schone con certen aan de Helderse gemeenschap zijn geschonken, gaat nu de dirigeerstaf overgeven aan een jonger musicus, die natuurlijk met ambitie aan de arbeid gaat, maar zeker moeite zal hebben om eenzelfde plaats in het Helderse muziek leven te verwerven, als de heer Leewens heeft weten te bereiken. Er is nog een reden, waarom het con cert van 5 November een zeer bijzonder concert zal zijn. Voor deze afscheids- uitvoering is namelijk het beroemde „Requiem" van Giuseppe Verdi geko zen, met zijn unieke tekstuitbeelding en grootse omlijsting van solisten, koor en orkest. Aan dit concert zal worden medegewerkt door Maria Struijcken— van den Adel (sopraan), Jouck Cuperus (alt), Han le Fèvre (tenor), Lucien Lou- man (bas), mevr. C. W. Velthuys- Huchshoin (piano) en de Gooise Orkest vereniging. Wij komen, zowel op het afscheid van den heer Leewens, als op het afscheids concert, nog nader terug. OPENSTELLING PTT-KANTOOR Met ingang van 10 November a s. zal het Post- en Telegraafkantoor op Zondagen voor het publiek geopend zijn van 8 tot 9 uur. Het openingsuur van 13 tot 14 uur vervalt. Geen rantsoenverlaging. In November zullen de suikerbonnen weer in de eerste week van een veer tiendaagse periode worden aangewezen Deze maatregel houdt geen rantsoenver laging in. De huidige situatie, aldus deelt men ons mede, is een gevolg van het extra kilogram suiker, die, in de loop van September heeft plaats gehad en waar door aan de bevoorrading van de de taillisten hoge eisen zijn gesteld Thans worden de handelsvoorraden weer gelei delijk aangevuld. De leider van de distributiekring Tiel, hoofdcommies ter gemeentesecre tarie en lid van het tribunaal werd dezer dagen in opdracht van de offi cier van justitie te Arnhem In ver band met ongeregeldheden bij de Tiel- s distributiedienst door politie gearres teerd. t-t- - boord van de Nederlandse onderzeeboot nomen in bestek 16. Het betreft hier velen, die van het UVV-werk wei nig weten. Er zyn echter gebieden in ons land, waar dat heel anders is. Wij denken bijvoorbeeld aan Arn hem en Oosterbeek, waar de dames van UW direct na de bevrijding onschatbare diensten aan de bevol king hebben bewezen. Wat was daar veel te doen, in die geteisterde ge bieden, waar de meeste gezinnen na een langdurige evacuatie in veelal tot ruïnes geworden woningen moes ten terugkeren. De UW heeft in talloze gezinnen de helpende hand geboden, en de mensen daar waren hoe kon het anders met dank baarheid vervuld. Maar ook in Den Helder heeft de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers prachtig werk gedaan. De toestand was hier niet zo deplorabel als in de plaatsen, die in de frontlinie hebben gelegen, maar ook hier kon veel worden gedaan. Hulp in gezinnen. We zullen niet trachten, een schatting te maken van het aan tal gezinnen, dat in onze stad in grote moeilijkheden heeft verkeerd of nog steeds verkeert, omdat moeder ziek is, en er geen hulp te krijgen is. En al is er soms hulp te krijgen, dan brengt dat schier onoverkome lijke finannciële zorgen mee. In dergelijke gevallen wil de UVV bijstand verlenen. Gedurende maxi maal zes weken neemt een helpster van de UW de taak van de huis vrouw over, en dat geschiedt in principe geheel belangeloos. Het aantal helpsters bleek echter bij lange na niet voldoende, en daarom moest worden besloten betaalde hulpen te charteren, die uit de UVV-kas een bescheiden vergoeding ontvangen. Het'betrokken gezin kan naar draagkracht in deze vergoe ding bijdragen. De afdeling Den Helder van de UW werd op initiatief van een twaalftal dames op 15 Oct. van het vorige jaar opgericht. In de periode van 5 December 1945 tot 28 September 1946 werd in 66 gezinnen hulp ver leend. De daaraan verbonden kosten moesten worden gedekt door de ontvangen contributies (de leden betalen een mini mum-contributie van f 1-per jaar, dat is 2 cent per week!), maar gelukkig werden van ver schillende zijden giften ontvan gen. Het spreekt vanzelf, dat het aan tal leden niet aan een maximum gebonden is! Zij, die het UW-werk door hun lidmaatschap willen on dersteunen, kunnen zich alsnog als lid opgeven. Ook is nog behoefte aan enige betaalde hulpen, daar het aantal aanvragen om hulp momen teel zó groot is, dat niet aan alle kan worden voldaan. Mej. Stoffer, Soembastraat 54, zal gaarne namen noteren! HELPT ALLEN MEE AAN DE BOEKENINZAMELING VOOR INDIë, DOOR DE U.V.V.! Behalve de hulp in gezinnen ver richt de UW nog ander werk. Op verzoek van het hoofdbestuur heeft de afdeling Den Helder ook de in zameling voor de NIWIN-actie hier ter plaatse ter hand genomen. Van zelfsprekend zal de medewerking van andere verenigingen van harte welkom zijn! Zowel de burgers als de militairen in Indië hebben be hoefte aan boeken, goede boeken. Laat een ieder zijn boekenkast eens nakijken, en anders bij de boekhan del een boek voor de NIWIN kopen. En dan is er ook behoefte aan ge zelschapsspelen, zoals sjoelbakken dam-, schaak-, domino- en kaart spelen, e.d. Boeken en spelen kunnen tot Vrij dag 8 November a.s. ten Raadhuize aan de Kerkgracht in ontvangst ge- In de Marine-cantine werd Donder dagavond de eerste opvoering gegeven van de marine-revue „Stoom op de fluit", die geheel door eigen krachten ten tonele werd gebracht. Onder lei ding van korporaal F. L. Weesing heb ben het Marine-cabaret Den Helder en de Hawaiian Revellers (welker diri gent verstek deed gaan!), een volle zaal enige uren lang bijzonder aange naam bezig gehouden. De Hawaiian Revellers met hun Ha waiian-, Krontjong- en Swingmuziek oogstten natuurlijk een groot succes, maar *de opgevoerde schetsjes sloegen evenzeer in. Er was verder zang en Meclamatie, tapdance en conference, alles in een bonte afwisseling. Het was jammer, dat de microfoon-instal latie niet bepaald geruisvrij was. Een bijzonder compliment brengen we aan den accordeonist en pianist Zwaga, die met zijn wals van Durand uitstekend voor de dag kwam. Toen om kwart voor elf het cabaret- programma was afgewerkt, volgde nog een gezellig bal. Vermelden wij nog, dat de Marine commandant, kapitein ter zee J. C. d'Engelbronner, en zijn chef-staf, ka pitein-luitenant ter zee D. J. A. Wes- terveld onder de aanwezigen waren. Dezelfde revue zal, daar de plaats ruimte Donderdag niet toereikend bleek, op Donderdagavond 7 November nogmaals worden opgevoerd. HET vraagstuk der Dardanellen blijft de gemoederen In beroering brengen en heeft de voortdurende aandacht der Anglo-Amerikaanse staatslieden, die zich krachtig verweren tegen de Russische ex- pansie-drang in het nabije Oosten en Tur kije morele steun verlenen in zijn verzet tegen de Russische eisen. Toch zijn deze eisen niet onredelijk. Turkije bewaakt een zee-engte die toegang geeft tot de Zwarte Zee, welke feitelijk door Rusland wordt beheerst. Het is begrijpelijk dat Rusland aan die bewaking deel wenst te hebben. Wordt die wens niet ingewilligd, dan blijft Rusland in een positie van afhanke lijkheid. die het in de gegeven omstan digheden, sinds het zich na de overwin ning op Duitsland in militair opzicht mach tig weet, moeilijk zal kunnen verkroppen. Aan de andere kant wensen Engeland en Amerika geen invloed van Rusland in de wateren van de Middellandse Zee. Zij hebben in een moeizame strijd de maritie me macht van het fascisme gebroken en zich verzekerd van de veilige vaart naar en van het Suez-kanaal. Zij zijn niet van zins in die wateren een invloedssfeer te, openen aan een bondgenoot die zich vroeg of laat zeer licht tot tegenstander ontpop pen kan. Amerika staat, wat deze kwes tie betreft, onwankelbaar achter Engeland. Op de vredesconferentie te Parijs zijn de tegenstrijdige belangen tussen Rusland enerzijds en Engeland en Amerika aan de andere kant op scherpe wijze aan de dag gekomen, telkens wanneer over de ver dragen met de Balkanstaten onderhandeld werd en telkens weer heeft Rusland daarbij het onderspit gedolven. Maar zou Rusland daarin kunnen berusten? TN de grote rede, over Engelands bui tenlandse politiek, door Bevin, En- aau uc i\ci iv^iai/iii i« nomen worden. Helpt allen mede elands minister van buitenlandse zaken. om de NIWIN-actie te doen slagen! Wanneer we bedenken, dat boven dien uit de afdeling Den Helder van de UVV enige dames zich belast hebben met de werkzaamheden voor het Margriet-fonds, ter verzorging van de nagelaten betrekkingen van in de strijd ter zee omgekomen koopvaardijlieden, dan staat voor ons vast, dat de werksters-in-stilte van de UW in Den Helder en over het gehele land, een prachtig werk doen, dat ons aller steun verdient. De Nutsspaarbank vraagt Uw aandacht voor de alom in den lande gevoerde actie voor de Wereld spaardag. In het huidige tijdsgewricht wordt er veel over het sparen gesproken. Naast instem ming voor de spaargedachte, ontmoet men twijfel of een afwerend schouder ophalen. In de gezaghebbende kringen van de Nederlandsche Spaarbankbond is men echter van opvatting, dat juist nu, In tijden van terugval, meer dan ooit de spóarpropaganda ter hand dient te worden genomen. De Spaarbankbond omvat alle partoculiere spaarbanken, zomede een aantal bankspaarbanken. Aan het einde van het jaar 1945 bedroeg het tegoed van deze bij de bond aangesloten spaarbanken 1018 millioen gulden, verdeeld over 1,828,000 spaarbankboekjes. De Nutsspaarbank alhier, die, velen zullen dit zich herinneren, reeds lang voor de oorlog, hier ter stede telken jare tegen 30 October de spaargedachte opnieuw voor het voetlicht plaatste, stelt ook nu weer alles in het werk om de Wereldspaardag te vieren. Op 31 October zal de Spaarbank zon der onderbreking geopend zijn van 8 tot 8 uur. Door het openstellen van vele lo ketten zal het wachten worden uitge sloten. Voor de jeugd aan de loketten en voor de op school sparende kinderen wordt op 31 October een kleine verrassing beschikbaar gesteld. Voor de Jonge wereldburgers, die op 31 October hier ter plaatse het levens licht zullen aanschouwen, stelt de Spaar bank een spaarbankboekje beschikbaar met een eerste inlage van tien gulden Kortom een goede traditie wordt hier mede in ere hersteld. (Vervolg Stadsnieuws, zie pagina 2). De Irgoeng Zwai Laoemi, een Joodse terroristische organisatie in Palestina, heeft voor een geheime zender verklaard, op twee fronten te zullen vechten, name lijk tegen de Britten en tegen de „Joodso Quislings". Deze verklaring is een antwoord op de rede van een bestuurslid van het Jewish Agency, waarin de Joodse bevolking werd geraden, geen steun aan de terroristen te verlenen. de vorige week in het Lagerhuis uitge sproken, heeft deze staatsman ook met een enkel woord van de kwesfie der Dar danellen gerept en nadrukkelijk ver klaard. dat Engeland inwilliging van de door Rusland gestelde eisen te dier zake als een ongerechtvaardigde schending der Turkse souvereiniteit zou beschouwen en hij heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat deze eisen onder geen omstandighe den kunnen en zullen worden aanvaard. Op de conferentie van Montreux, in 1936 gehouden, heeft Turkije van de grote mo gendheden het recht verkregen als bewa ker van de zeeëngten op te treden, docli Rusland verlangt thans herziening van 't destijds ondertekende verdrag, dat 10 No vember a.s. afloopt, en wenst dat een nieuwe regeling getroffen wordt, waarbij alleen de Zwartezee-mogendhedlen het voor het zeggen zullen hebben. Met an dere woorden, Rusland en Turkije als voornaamste belanghebbenden zouden een overeenkomst moeten treffen en het^ is duidelijk dat zulk een overeenkomstf niet tot stand zou kunnen komen, zonderf dat de Russische eis tot mede-bewaking^ van de zeestraat zou worden ingewilligd^ Rusland heeft onlangs een nota tot" Turkije gericht waarin de bekende eis dec« gemeenschappelijke bewaking nadrukken? lijk wordt gesteld, doch Turkije heeft zijn geduchten buurman nul op het rekest gegeven en wenst over deze kwestie slechts op besprekingen in te gaan indien de ondertekenaars van het Verdrag van Montreux met uitsluiting van Japan doch met inbegrip van de Ver. Staten daaraan deel hebben. Turkije zou ver moedelijk niet zo krachtig optreden, als het zich niet verzekerd wist van de steun van Engeland en Amerika, die er te zeer van overtuigd zijn dat Turkije, indien da Russen zich eenmaal van militair en ma-j ritiem overwicht aan de Dardanellen heb- ben verzekerd, gedegradeerd zou worden tot een vazalstaat van Rusland, dat dar) daardoor in het nabije Oosten een beheers sende positie innemen zou. TNTUSSEN zet Rusland zijn zenuwen* oorlog tegen Turkije voort, kruisen Engelse en Amerikaanse oorlogsschepen in het Oosten van de Middellandse Zee en laten Anglo-Amerikaanse staatslieden geen gelegenheid voorbijgaan om Turkije in zijn verzet te sterken en Rusland te waarschuwen. En terwijl aldus met woor-" den en wapens wordt gedemonstreerd wordt de vrede van de wereld in Ame rika voorbereid. Het schijnt vooralsnog een gewapende vrede te zullen zijn. U. NU EN DAN REGEN. In de kuststreken aanhouden van het buiige weer. Meest matige wind tussen West en Noord. In het bin nenland in de nacht en ochtend tijdelijke opklaring met plaatselijke mistvorming. Later weer toenemen de bewolking met hier en daar regen en regenbuien. Overdag meest ma tige wind tussen Noordwest en Zuid west. In het geheel weinig verande ring van temperatuur. door J. S FLETCHER. 18) Nu denk ik, dat heel gauw daarna mijnheer Mallathorpe, samen met die twee heren naar de binnenplaats van de fabriek ie gegaan om naar de schoor steen te kijken Voordat hij ging legde hij het testament in het boek. waarin de oude Bartle het gisteren vond. Zo iets kan gebeuren. Daarop volgde zijn dood en de dood van de twee getuigen. Dus was er geen levende ziel, die kon vertellen, dat er ooit een testament ge weest was. Daarentegen kan half Bar- ford getuigen, dat die ondertekeningen echt zijn. Heus, mevrouw Mallathorpe, u maakt geen schijn van kans. als Ik dat testament in handen geef van de beide executeurs Zelfgenoegzaam leunde hij achterover in zijn stoel, de ogen strak op mevr. Mallathorpe gericht. Hij zag, hoe haar bevende vingers de ringen aan haar linkerhand schoven en draaiden, hoe zij de handen vouwde en weer los nam, hij begreep dat mevr, Mal.&iixorpe koorts- I mmt achtig ingespannen dacht zoals het wellicht nog nooit in haar leven nodig geweest was te denken Onbarmhartig sing Pratt na een paar minuten door: „U begrijpt allicht nog niet, wat dat allemaal zeggen wil. De twee execu teurs kunnen u morgen op straat zetten, morgen aan de dag. als zij dat willen Alles is van hen, om zo te zeggen. Zij hebben het recht u rekenschap te vra gen van iedere stuiver, die u getrokken hebt van de fabriek en van deze lande rijen, vanaf het ogenblik dat u er be zit van genomen heeft. Als u iets heeft overgespaard, kunnen zij dat ook op vragen. U hebt nergens recht op, dan op de drie legaten van zestig duizend gulden. Natuurlijk, honderdtachtigdui zend gulden is een aardig sommetje. Dat brengt u a vijf procent negenduizend gulden per jaar op. Dat wil zeggen, als u het veilig beleggen kunt tegen vijf procent Nu krijgen uw zoon en doch ter ieder aardig wat meer Ze gaan dus nogal aardig achteruit. Dan gaat u wo nen in een kleine villa, inplaats van op Normandale Grange. Betrekkelijk een voudig, en dat na grote rijkdom. Dat gebeurt allemaal, als ik het testament in handen geef van Charle6worth en Wptt." Langzaam keerde mevrouw Mallathors pe haar ogen naar Pratt. En Pratt werd plotseling een beetje bang, zoveel woe de las hij in die ogen En was die boos heid tegen hem. of tegen het noodlot, of tegen de omstandigheden? In eli( geval, hij las ze daar en het werd henj vreemd te moede. „Waér is het testament?" snauwde zij, „Ik heb het in bewaring", zei Pratty Zij bekeek hem van het hoofd tot dé voeten en overlegde bij zich zelf. Dan stelde zij aan hem voor: „Verkoop het ruü. dan kan ik het ver branden of vernietigen „Neen," antwoordde Pratt. „Dat nooit". Nu keerde zich de woede tegen hém. De blik. waarmede zij hem aanzag zou zelfs een minder oplettend man dar» Pratt gewaarschuwd hebben Hij even wel bleef volmaakt kalm en trotseerde haar blikken. „Als ik neen zeg. bedoel ik ook neen," ging hij voort. „Verkopen wil ik het niet; wel wil ik 't gebrliken als onder pand. Laten we elkaar goed verstaan. U heeft liever niet, dat het testament aan de execut:urs overhandigd wordt?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1