Commissie-Generaal gaat naar Cheribon De dag van hel oorlogsgraf Hors d' Oeuvre Nog drie ongeslagen eerste klassers DE NOORDHOLLANDSCHE COURAtiT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, ANNA PAULOWNA Optimisme te Batavia Belangrijke beslissingen op komst De „zwarte" student voor m Belangrijke wedstrijden te wachten Van nabij en verre Nieuwe pres.-directeur Ned. Spoorwegen „Bond van Schoonouders" Molotov bij Truman Truman treedt niet af Stadsnieuws Een trein méér op Zaterdag! Charlotte Kohier draagt „Oompjes Droom" voor. De openbare leeszaal Uitspraken Tribunaal recbiea. Wederopbouwers voetballen Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Heider Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. BijUma ZATERDAG 9 NOVEMBER 1816 70e JAARGANG Xo M» Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TARIXVXTU A<Jrarw.-iUes: 1« cent per millimeter. Familieberichten W cent per m.m. Kleine ad vertentie* („Juttertje*") tot li woorden 7» cent, eik woord meer S cent Abonnementen: per kwartea: t Iper poet t I.® H> ofdredacteer: X. H. I. Uyldert, Bayonredaotenren C. A. Dekken en W. Kok. Batavia, (Aneta). - Bij de Nederlands-Indonesische onderhandelingen is giste ren het zwaartepunt verlegd naar Djogjakarta, waar Soekarno, Hatta en Sjahrlr thans in vergadering bijeen zijn, teneinde de nog onopgeloste vraagstukken te be spreken. Het resultaat van deze besprekingen zal de procedure van de bijeen komst te Cheribon op 11 November a.s. bepalen De Commissie-Generaal heeft baar bereidheid te kennen gegeven om naar Cheribon te gaan. Er worden reeds toebereidselen voor deze reis getroffen en het is mogelijk, dat zij per Nederland se Catalina-vliegboot zal worden gemaakt. Gewoonlijk welingelichte kringen te Batavia waren optimistisch gestemd om trent de afloop van de conferentie te Cheribon. De republikeinse ministers, die Ba tavia per vliegtuig verlaten hebben, waren eveneens van mening, dat zij te Djogjakarta voldoenden steun zouden krijgen om naar Cheribon te komen met voorstellen, nl. over de voornaamste kwestie, betreffende de positie van de kroon, die voor de Nederlanders aan vaardbaar zouden zijn. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat dit optimisme niet zal worden ge rechtvaardigd door de ontwikkeling te Djogjakarta. Immers: indien het voorstel van Sjahrir door het republikeinse kabinet van de hand wordt gewezen, dan is het duidelijk, dat de bijeenkomst te Cheri bon geschrapt zal moeten worden. Deze mogelijkheid wordt zeer gering geacht. De agenda. Naar alle waarschijnlijkheid zal men te Cheribon a. een volledige plenaire zitting hou den, waarin zoals gebruikelijk alle rapporten van de subcommissies zullen worden behandeld en definitieve be slissingen over bepaalde nog aanhan gige punten zoals bijv. de watervoor ziening van Soerabaja zullen worden genomen, De staking onder de bouwvakar beiders op Walcheren is weer pgehe- ven. De aannemers zullen streven naar een betere verlofsregeling. Te 's-Gravenhage is de 24-jarige J. A. H., die op een hol geslagen paard .wilde grijpen, zodanig gevallen, dat hü aan de gevolgen is overleden NÓG IETS OVER GLAS. Wij waren in Amsterdam, mijn vrouw en lk, en het was vijf uur De zon stond helder, in een blauwe lucht. Maar wij gingen naar een dancing. Het was een mooie mondain- zaal achter brede spiegelruiten, maar die waren met dikke gor dijnen verduisterd, want de kleu rige lampen brandden al, hoewel de zon helder scheen, in een blauwe lucht. In een hoek zat een jazz-band, lawaaierige kerels, die een helsch leven maakten. Soms begon er een te schreeuwen; soms sloeg de man van het slagwerk vinnig op een koperen plaat, gooide dan zijn trommelstok om hoog en ving hem weer op: soms sprong een vent met een trompet naar voren en toeterde als een sleepboot voor een dichte sluis. Zij maakten zich erg druk en dik en rood Waarom zij het deden weet ik niet. Op de dansvloer liepen dames en heren heel bedaard met schui felende stapjes heen en weer, soms vooruit dan weer achteruit, met nu en dan een klein stapje zijdelings, hup! Zij schenen zich van het lawaai niets aan te trek ken. Maar zij gingen nergens heen, liepen zo maar in het rond heel ernstig en zwijgzaam. Het was een gek gezicht. Waarom zij het deden weet lk niet. Ik bestelde iets van de kaart. Iets met een Engelse naam, en wij kregen aardbeien-jam. opge lost ln spuitwater Oe bediende (ik zeg tegenwoordig bediende en niet kellner of ober) was zeer vriendelijk en lk vroeg of zijn dag over het algemeen vermoei end was. Hij zei: nee, heel rus tig, want dan sliep hij. Zijn dag taak begon niet voor vier uur. Dan ging de dancing pas open. Ik vroeg hem, waarom de gor dijnen dichtgeschoven waren; het was buiten toch niet donker. Hij zei: dat hoorde zo; bij kunstlicht was het gezelliger. Toen hij heengegaan was zei mijn vrouw: lk begrijp niet, zei ze, dat de regering dan geen be slag legt op die mooie ruiten, als ze hier toch alles bij kunstlicht doen. Ik bedoel, voor de glasloze provincies en zo. Toen zei ik: die ruiten zijn particulier bezit, en wie dat aantast maakt zich schul dig aan verduistering Maar mijn vrouw zei: ze zijn, zei ze, toch immers al verduisterd» Ja. gaf ik toe Maar dan is de regering mis schien bang, zei Ik. zich met zo'n maatregel in de vingers te snij den. Glas is een scherp goedje En bovendienWat boven dien? vroeg mijn vrouw. Och, zei ik, wie iets wegneemt wat va.i een ander is doet iets wat eigen lijk niet mag. Zo? zei mijn vrouw Heb je dan nooit gehoord, zei ze van een heffing in-eens? Dal herinnerde mij aan iets onaan genaams. Daarom maakten wij ons maar gereed om heen* te gaan en dronken vlug onze con sumptie op. Waarom wij dit eigen lijk deden weet ik niet. b. Na deze plenaire zitting een tweede vergadering houden, waarin de politieke onderhandelingen, die op 4 November onderbroken zijn, zullen worden hervat. Op deze laatste vergadering zal men wellicht over kern-kwesties in principe een beslissing nemen. Deze beslissingen zullen in een nieu we plenaire zitting van de Nederlandse en Indonesische delegaties hun defini tieve vorm moeten ontvangen. Het is echter niet noodzakelijk, dat dit even eens te Cheribon zal gebeuren. In voortgezette zitting van den eco- nomischen recher te Amsterdam is de aangehouden zaak tegen den 25-jarigen A. B uit Wilnis behandeld Verdachte had bij zijn arrestatie 759 ta- bakskaarten, 10,000 tabaksbonnen en 508 verenaperin gsbonnen bij zich. Van de herkomst van deze bonnen kon oï wilde hij geen aannemelijke verklaring afleggen. De bij hem gevonden bonnen verte genwoordigen, volgens de zwartemarkt- prijs, een waarde van f 33.000. Ver dachte is zijn „bloeiende handel" be gonnen met een beginkapitaal van f 8000 en heeft gedurende de gehelen oorlog goede zaken gedaan Volgens opgave had hij 21.512 bon nen en zoo Iemand wilde theologie stu deren om het Nederlandse volk gees telijk voor te lichten, zei de officier en eiste een gevangenisstraf van 3 jaar met verbeurdverklaring van de ln be slag genomen goederen. De verdediger bracht een verrassing Hij releveerde, dat verdachte helemaal geen theologisch student is In werke lijkheid is hij, een mislukt gymnasiast, die in de tweede klas strandde. In de oorlog liet hij zich als theologisch stu dent Inschrijven om zich te vrijwaren van werk in Duitsland. Mr. Hassoldt veroordeelde den ver dachte tot 1 jaar gevangenisstraf en een Jaar rijkswerkinrichting met ver beurdverklaring. - i JODEN BOUWEN NEDERZETTINGEN IN DE WOESTIJN. Aangemoedigd door het succes van de pionniers, die in den tijd van drie jaar een onvruchtbaar stuk woestijn van 16 vierkante KM. te Beth Eshel tot een vruchtbare vlakte wisten te maken, zijn vele Joodse pionniers naar de woestijn nabij Beershede in Zuid- Palestlna getrokken en hebben er twaalf nederzettingen gevestigd. Hierboven een kijkje op het gebied te Beth-Eshel, eens een dorre zandvlakte, thans een vrucht bare uitgestrektheid. AP. In de hele eerste klasse blijven nog maar drie ongeslagen grootheden over, wijd en zijd verspreid over ons land. Een in het westen, Ajax, een in het noorden, Veendam, en één achter de Moerdijk, NO AD. In de westelijke af deling komt morgen Ajax in Rotterdam tegen Feyenoord en het begint erop te lijken, dat Ajax naar het afdeling*- kampioenschap streeft: Vorige week 50 tegen 't Gooi en nu weer een ontmoeting die voor de Amsterdammers goede kansen biedt. De grote rivaal, 't Gooi, speelt op eigen terrein tegen DWS en moet daardoor alle zeilen bijzetten, om de tweede plaats te blijven bekleden. Hermes DVS boekte een benauwde overwinning op RFC en zal nu morgen Emma in Schiedam zien verschijnen, om opnieuw zijn krachten te meten, nu tegen een ongeveer even sterke ploeg. De Spangense Spartanen reizen naar VSV waar ze zeker niet kansloos zijn, en de staartstukken van de lijst, EDO en ADO ontmoeten elkaar in Haarlem, om te vechten om het on derste plaatsje. Het tweede district. Neptunus treurt nog om zjjn vorige week gebroken drietand, maar moet opnieuw ten strijde bereid zijn, deze keer tegen DHC. Waarschijnlijk brengt de ploeg het er morgen beter af. De Volewljckers zien Xerxes naar Amsterdam komen en gezien het fraaie spel van jl. Woensdag hebben de Rotterdammers een middag van hard werken voor de boeg. De Stormvogels gaan de reis van IJmuiden naar den Haag ondernemen om te trachten daar aan HBS een winst te ontfutselen, maar het wordt voor de Hagenaars werkelijk tijd, ook eens wat te verdienen. DFCDOS tenslotte wordt een match van onge veer gelijke ploegen District drie. NEC. dat de vorige week niet speelde, en met acht punten nummer twee op de lijst staat, komt uit tegen Vitesse, maar of de ploeg daardoor bovenaan zal kunnen komen, is zeer de vraag, omdat de Hjst-aanvoerder Go-Ahead tegen Quick in het veld komt. waarbij het overwicht wel aan de Deventer-kant sal liggen. De Enschedese Boys ontvangen Tu- bantia waarin een kans ligt voor de laatste, de onderste plaats te verlaten. In Apeldoorn wordt AGOWWage- ningen gespeeld en hier ziet het er voot de thuisclub maar somber uit. Hetzelfde geldt voor Be Quick, dat Heracles op zijn terrein ziet verschij- aso» Het Zuiden. Dri» wedstrijden staan hier op het programma, waarbij Longa, het hoogst geplaatst van deze drie, een duel gaat uittrappen tegen Willem II en zodoen de waarschijnlijk wel kans zal zien, wat op te klimmen. RK TVV ontvangt Helmond, waar het dus zaak wordt, van twee kwaden te kiezen.... Het Walcherse Vlissingen reist naar Hel- mondia en ziet zich daar tegenover 'n gelijkwaardig tegenstander geplaatst. De vjjfde afdeling. De laatste ploeg met het blanco- verlles-register, Veendam, moet mor gen een thuiswedstrijd spelen tegen Velocitas en He kans is zeker niet uitgesloten, dat Veendam moet wor den afgevoerd van de ljjst van drie. In Hoogezand speelt HSC tegen Emmen, van welke wedstrijd de Dren tenaren wel met de winst zullen huis waarts keren. Leeuwarden ontvangt Be Quick wat voor de Friezen hard werken belooft, Achilles gaat naar Sneek, commentaar overbodig, hoewel de wonderen de wereld nog niet uit zijn, en Heerenveen krijgt Frisia op bezoek, waarbij dit laatste nogmaals opgaat. In het zesde district wordt maar één ontmoeting uitge speeld, nl. die tussen Brabantia en de Spechten, die elkaar gaan bekampen om de onderste plaats. Op de gisteren gehouden vergade ring van aandeelhouders van de NV Nederl. spoorwegen, is besloten aan ir. W Hupkes, op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen met ingang van 1 Januari 1947 als president-directeur van de NV Nederlandse spoorwegen. Met ingang van dezelfde datum wordt de heer Hupkes benoemd tot commissaris der Ned. spoorwegen Voorts hebben de aandeelhouders be sloten met ingang van 1 Januari 1947 te benoemen tot pres-directeur den heer ir. F. Q den Hollander In Neurenberg wordt een bijzoo- der proces voor Milch voorbereid. De nieuwe reeks processen zal ongeveer 1000 hoge Nazi's betreffen. De 31-jarige schilder C. R. van S., is wegens het neerschieten van een ex-gedetineerde in Amsterdam, tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vanwege het Britse ministerie van luchtvaart zullen proeven worden genomen met een vliegtuig dat een snelheid van 1600 kilometer per uur zal kunnen bereiken. Het toestel zal radiografisch bestuurd worden. Een Amerikaans militair gerecht te Weenen heeft zeven jeugdige Wee- ners, die het haar van een vriendin van een Amerikaans soldaat hadden afgeknipt en den soldaat verwondingen hadden toegebracht, veroordeeld tot twee-en-een half jaar gevangenisstraf Schumacher, de leider van de so ciaal-democratische partij in Duits land, is uitgenodigd tot een bezoek aan Groot-Brittannië tegen 29 November aanstaande. De kerk van Engeland ïal het volgend Jaar een eigen filmblad uitge ven, waarin de films zullen worden besproken, welke door de kerk goed geacht worden. De andere films zullen door het blad genegeerd worden. De raad van ministers van bui tenlandse zaken de Grote Vier is gis teren te New York voor de honderd ste keer, sinds zijn oprichting in 1945 te Potsdam bijeengekomen. MODERNE SMOKKELAARSBENDE. Volgens een verslaggever van de Daily Herald opereert langs de Zuidkust van Engeland een smok kelaarsbende, die onder andere voorzien is van een draadloze in stallatie voor het overbrengen van instructies aan de bemanning van Franse vissersboten in het Kanaal. De bende maakt gebruik van een eigen code-systeem bij het uitzen den van haar instructies. Voorts staat haar een aantal vrachtauto's ter beschikking om de smokkelwaar (sterke drank) naar Londen te ver voeren. Te Rotterdam is een bond in op richting voor ouders van Canadese bruidjes. Deze bond heeft ten doel de ouders bijeen te brengen tenein de het mogelijk te maken straks de kinderen in Canada te bezoeken. Een onderdeel hiervan wordt een spaarfonds. Er zullen op nader te bepalen tijdstippen ook vergaderin gen belegd worden in verschillende delen van het land. Molotow De Russische mi nister van Buiten, landse Zaken, Molotof, heeft Donderdag 'n be zoek van tien mi nuten gebracht aan president Truman. Molotow verklaarde na afloop een „goed onderhoud" gehad te hebben. Truman 's perssecretaris heeft meegedeeld, dat geen politieke onderwerpen zjjn bsproken. In welingelichte kringen te Washington verluidt, dat president Truman nieX zaj aftreden, Iiy heeft zo'n stap zelfs niet overwogen. Personen die met Truman gespro ken hebben, verklaren, nat hij zeer bezorgd is over de mogelijkheid dat de overwinning der Republikeinen in het buitenland verkeerd wordt uitge legd. Churchill heeft in een rede te Staf ford gezegd: „Het doet er niet toe, wat voor re gering op partij in de Verenigde Staten de macht krijgt of wat voor partij of regering in Engeland aan het bewind is. Bestendige vriend- en broe derschap tussen de leidende figuren der Engels sprekende wereld zal immer een bolwerk vormen tegen de mogelijke bedreiging van de vooruitgang der mensheid". Truman ZEVEN DODEN BIJ VLIEGRAMP IN DUITSLAND. Een Brits vliegtuig, zeer waarschijn lijk een RAF-toestel, heeft nabij Hamm, in de Britse zóne van Duits land, een hoge schoorsteen van een kolenmijn geraakt en is daarna neer gestort. Men heeft zeven doden gebor gen Het toestel was op weg van Z.- Duitfland naar Schotland, Er is weer een nieuwe dienstre geling van de Nederlandse Spoor wegen op komst, die zal ingaan op Maandag 18 November a.s. Voor het traject AlkmaarDen Helder be helst deze weep een belangrijke ver betering! Op Zaterdagmiddagen wordt dan namelijk een trein ingelegd, die na de uitkomst uit Amsterdam om 15.03 uit Alkmaar naar Den Hel der vertrekt om 15.18. Deze trein stopt alleen in Schagen en Anna Paulowna en komt om 15.58 in Den Helder aan. De passagiers reizen dus in vijftig minuten van de kaasstad naar Den Helder. De trein vertrekt voor de terug reis om 16.44 uit Den Helder, stopt alleen in Anna Paulowna en Scha gen, en komt om 17.37 te Alkmaar aan. Hetzelfde treinstel vertrekt om 17.49 naar Amsterdam. Onderweg wordt nergens gestopt, zodat de trein reeds om 18.32 aan het Cen traal Station arriveert. Deze verbetering is dus weer de moeite waard en het zal daarbij ho pelijk niet blijven, want er is vóór de Kerst nog enige uitbreiding te verwachten. Als alles naar wens verloopt zal dan de electrificatie van de lijn AlkmaarAmsterdam gereed zijn, waardoor weer enig materiaal kan vrijkomen voor de lijn benoor den Alkmaar. De beroemde Russische romancier Dostojefski, die in zijn bekendste wer ken zoals „Schuld en Boete" zijn mening over goed en kwaad naar voren brengt en daarbij van een bui tengewoon groot psychologisch inzicht blijk geeft, heeft bewezen, ook minder „zware" lectuur te [kunnen produce ren. Daarvan getuigt de humoristische novelle „Oompjes Droom". Den Helder zal op Vrijdag 29 No vember met öeze novelle kunnen ken nismaken, want dan komt Charlotte Kohier het werkje voordragen in de grote zaal van ,,De Roskam". Onge twijfeld zullen velen deze begaafde kunstenares graag willen beluisteren. De Openbare Leeszaal werd gedurende de maand October bezocht door 351 man nen en 17 vrouwen, totaal 368 personen. Uitgeleend werden: 2785 romans, 155» stu diewerken en 2532 Jeugdboeken, totaal 6867 boeken. NIEUWE AANWINSTEN. Romans: Suzanne, Buchholtz Bran dende harten, Haag Het leger der scha duwen, Kessel Hoe groen was mijn dal, LleweUyn 't Begon onder melkenstijd, Peelen Gelelde, Shute De vogel vriend, Zandstra. Studiewerken: Vulkanen, Brou wer Lichtpunten, Cannegleter De zesde burger van Calais, Enklaar Gij en uw hond, Kinney Het katastrofale, Frouw Strijd rond een brandstapel; Castellio tegen Calvijn, Zwelg. Geschenken: London streets, Adams Der kranke Dieselmotor, Baentsch Het lichte motorrijwiel, Buiter Verhalen uit Dante, Cunnlngton Fatala süldo. Dalsace De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika, Ecke- ner Opsporen van storingen ln de electr. Installatie van de automobiel en het motorrijwiel, Eikendal De electrl- sche installatie; 2 dln, Groet De auto- geenlasser ln de praktijk, Hallie Automobiel-gereedschappen en werktui gen, Mulder Kerstnachten, Rauzier— Fontayne New world economy, Slckesz Smeerolie, Southcombe Dieselmoto ren voor automobielen, Terwiel Elec- tricltelt ln de auto, Tonkes Storing?., verholpen!, Tonkes Electrotechniek voor automonteurs, Vink Onder Portu- geesch-Spaansche vlag, Visser. Engelse boeken. Van de Help—Holland-Councll ontvin gen wij 20» Engelse boeken ten geschenke, nl 134 romans, 10 Jeugdboeken en 56 studieboeken. Een mooie aanwinst dus! De boeken zullen van Zaterdag 9 tot en met Zaterdag 16 November ln de Leeszaal ter Inzage liggen. Toegang vrij! De Leeszaal is dagelijks geopend van 10—12</t en van 2—5 uur. Maandag- en Donderdagavond van 7Vt—uur. Maan dagmorgen gesloten. Het Tribunaal deed vanmorgen uitspraak in de volgende zaken: Johannes M„ Den Helder, inter nering voor de tijd in detentie door gebracht Ontzetting kies- en tmbts- rechten. Dirk K. Texel, internering voor de tijd in detentie doorgebracht. Ont zetting kies- en ambtsrechten. Ver beurdverklaring 500 en radiotoe stel. Herman K., Den Burg, internering voor de tijd van 1 jaar en 9 maan den, dus tot 17 Febr. 1947. Ontzet ting uit kies- en ambtsrechten. Ver beurdverklaring f 500. Albert K., Den Helder, internering tijd in detentie doorgebracht, ont zetting uit kies- en ambtsrechten. Grietje K., Beemster (vrij) inter nering voor de tijd in detentie door gebracht. Ontzetting uit kies- en ambtsrechten. v Verbeurdverklaring 8000. Neeltje M., Beemster, vr, ontzet ting uit kies- en ambtsrechten. Symon de W., Texel, internering voor de tijd van 2 jaar tot 7 Mei 1947. Ontzetting uit kies en ambts- J)E dag van de 11de November Is gedurende vele jaren in de landen die in de vorige oorlog hebben gezege vierd, „Wapenstilstandsdag" geweest. Dan werd daarginds, buiten onze gren zen, een moment van stilte in acht ge nomen en in dat ogenblik verwijlden de gedachten van hen die verwanten, vrienden, landgenoten op de slagvel den hadden verloren, Inniger dan an ders bij de gesneuvelden die bun dier baar waren. Het was een collectief herdenken en daardoor te Intensiever. Enige seconden van stilte en inkeer en een verwijlen bij de eeuwige vlam, die in de centra der rumoerige metropo len de herinnering aan de gebrachte mensen-offers levendig hield, het was een vorm van herdenking, maar voor de volken die in die oorliog betrokken waren geweest geen ledige vorm. pjET Nederlandse volk keek daarbij toe. Het nam deze jaarlijkse plechtig heid waar als een belangrijke gebeurte nis, maar het had er geen deel aan. Het stond er, wat het gevoelsleven betreft, buiten Want Nederland had geen ver liezen geleden, het had geen doden te betreuren, geen zoons, vaders of echt genoten, voor het vaderland gevallen, te herdenken. Toch verwijlden ook des tijds velen onzer bij de doden uit die strijd waarvoor ons land bij geluk en welk een geluk het was zouden wij eerst veel later ten volle beseffen gespaard gebleven was, zo niet met smartelijk meegevoel dan toch met war me sympathie. Want wij wisten maar al te goed dat de verliezen dier broeder volken, de Engelsen, de Fransen, de Amerikanen, ook voor óns waren ge bracht. Wij wisten maar al te goed dat de zegevierende geallieerden, door tegen Duitsland te strijden en door de wereld te behoeden voor een Duitse hegemonie, ook de onafhankelijkheid van het Ned. koninkrijk hadden behoed. Een Duitse overwinning in 1918 zou, men kan er zeker van zijn, aan die onafhankelijke- lijkheid een einde hebben gemaakt, en voor goed. Wij waren misschien niet onmiddellijk bij het Keizerrijk ingelijfd, maar wij zouden aan de volstrekte wil lekeur van Berlijn overgeleverd zijn geweest, hetgeen niet veel anders dan annexatie zou hebben betekend, zij het met een schijn van zelfstandigheid. De grote massa van ons volk heeft daarover echter niet diep, misschien zelfs ln het geheel niet nagedacht, en heeft op de elfde November niet met hart en ziel bij de doden der bevriende naties verwijld. 1"HANS staan wij anders tegenover deze dag van rouw. Als op de Zon dag die het dichtst 11 Nov. nabij komt, dat is dus de dag van morgen, de slachtoffers uit beide oorlogen door Engeland en de Britse Dominions wor- 4 den herdacht, nemen wij met heel ons hart deel aan de rouw dier volken, om dat wij de betekenis van deze rouw zelf aan den lijve hebben ervaren, en omdat vele dier Britse jonge levens doodgebloed zijn op onze eigen grond; omdat tallozen hun graf hebben ge vonden in die grond. ^IJ zullen het zeker niet laten bij een herdenken, dat zonder daadwerkelijk eerbetoon is, en door een bloemenhulde uitdrukking geven aan ons meegevoel. In de kerken zal voor de gevallenen worden gebeden en ongetwijfeld zullen de talrijke militaire kerkhoven ln ons land met bloemen worden getooid. |7N dan volgt Maandag, „De dag van het Oorlogsgraf". Dat is de dag der klaprozen. In November bloeien de bloedrode papavers niet, en men zal zich moeten behelpen met symbolische bloemen, met klaprozen van papier, maar zij zullen niet minder graag worden ge kocht door ieder die medewerken wil om de nabestaanden der gesneuvelden, verwanten die niet rijk genoeg zijn om reis en verblijf naar Nederland te be kostigen, in de gelegenheid te stellen toch een bezoek te brengen aan de plek waar zij, die hun dierbaar zijn, hun laatste rustplaats hebben gevonden. Hoeven wij nog op te wekken om klap rozen te kopen, om ze in groten getale te kopen, al zijn het dan maar papavers van papier? U. Een voetbalelftal, samengesteld uit personeel van het Streekbureau Den HelderTexel, zal op Zaterdag 16 Nov. a.s. uitkomen in de lande lijke competitie, georganiseerd voor de elftallen van alle Wederopbouw- bureaux, het z.g. „Specie-tournooi". De wedstrijd wordt gespeeld op het HRC b-terrein, tegen Wederop bouw Den Haag. Aanvang half drie. LICHTE VORST. Aanvankelijk zwaar bewolkt, later hier en daar opklarend. Geen neer slag van betekenis. Matige wind tus sen noord en oost. Langs de Noord zeekust temperatuur meerdere gra den boven het vriespunt, in 't ove rige gedeelte van het land vannacht lichte vorst en overdag temperatuur om het vriespunt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1