s. NU ZIE IK, Protesten tegen erkenning van Soekarno Hors d'Oeuvre Nederland eist te veel! Communisten kregen de meeste stemmen dat er weer een regering is! i„CHANTAGE"n Voor den Alkmaarsen Politierechter DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS,'TEXEL, Wl ERIN GEN EN ANNA PAULOWNA Een fascistisch oorlogsmisdadiger Schenkingen met geblokkeerde vergoedingen Besprekingen te Cheribon begonnen Zal Eisenhower aftreden? oldaien op weg naar de Oosi De Observer zegt: Dr. Hirschfeld blijft aan De Franse verkiezingen De positie der Ver. Staten niet onaantastbaar FEUILLETON Van nabij en verre Weerbericht Amerika zwenkt naar rechts BUREAU: Koningstraat 7S-60 Den Helder Telefoon tSA5 Giro 449041 Dlr.: J. Btjlsma DINSDAG 12 NO\*EMBER 1946 Voortzetting van de 70e JAARGANG No 8420 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer 5 cent Abonnementen, per kwartaa. f 3.—, per post f 1.65 H' ofdredmcteor: M. H. E. üyldert, Rayonredaeteoren C. A. Dekkers en W. Kok. De stichtingen s.Indië ln Nood" en „Rijkseenheid" hebben het volgende te legram gezonden aan den minister pre sident, L. J M. Beel: „Geven namens tienduizenden loyale Nederlanders tevens IndiO kenners uitdrukking aan diepe verontwaar diging over gepubliceerde Neder landse voorstellen betreffende erken ning republiek onder den fasclstischen oorlogsmisdadiger Soekarno. Proteste ren krachtigst tegen politiek com missie generaal voortgaande ln de po litieke lUn Schermerhorn-Van Mook die tot gevolg heeft een vernietigd ko ninkrijk waardoor mllllopnen .ngeze- tenen van Indië worden prijsgegeven aan fiscistlsche olderdrukklng, el lende en ondergang en de welvaart van Nederland wordt ondermtjnd. Be schuldigen dit kabinet en in het bij-» zonder commissie-generaal schending grondwet en ontrouw ambtseed waar- tegen straf bedreigd ls w.g. Stichtingen Indië ln Nood en RUkseijenheld. Het blijkt voor te komen, dat charitatieve instellingen, welke ten doel hebben de verzorging van lichamelijk of geestelijk niet vol- waardigen en waaraan ten laste van geblokkeerde rekening giften kun nen worden overgemaakt, de ver- pleegkosten aan zich doen overma ken alsof het giften waren, zodat zulks geschiedt uit geblokkeerde rekening van den verpleegde. De Nederlandse Bank N.V. ves tigt er de aandacht op, dat deze han delwijze strijdig is met de bedoe lingen van het toelaten van schen kingen met geblokkeerde tegoeden en als een ontduiking van de geld- saneringsvoorschriften moet worden aangemerkt. Zoals wordt gemeld, zal in het begin van 't volgend jaar, in Frank rijk, de verkoop van tabak vrij zijn van distributie. MUSICI STAKEN. De musici van de Radio-om- roep hebben gestaakt Stemming ln mineur. Eerst ging het ada gio, pianissimo, maar weldra kwam er een geweldig crescendo en kon men van presto, presto en fff spreken. Wie was de diri gent van deze stakings-sympho- nie? Waarom heeft hij niet te rechter tijd afgetikt, vóór het adagio sostenuto tot een presto agitato werd? Men kan tegenwoordig staken ln ieder beroep. Zelfs wie de lust bekruipt ln hcger beroep te gaan bezint zich nog wel eens en staakt voor den rechter te reeh- tertijd. Fabrieksarbeiders, haven werkers, mijnwerkers staken en toneelspelers, Ja, de leerlingen van de toneelschool hebben het deze zomer bij hun eindexamen gedaan Alleen voor den musicus ls staken ondoenlijk. Want hij ls de enige die de onderkruiper niet kan weerstaan, omdat hij zich zelf onderkruipt Als hij niet spelen wil, zijn dl- rigeerstaf neerlegt, zijn viool wegsluit ln de kist, zijn hoorn aan de kapstok hangt, komt er een meneer, (1'e met de muziek wereld nau-.vu.uks iets heeft uit te staan, ontsluit de discotheek, neemt een paar schijven uit het rek, laat de gram'ofoon op volle toeren draalen en zie, de musi cus, die zijn verzeugeest staken de demonstreert, staat te luiste ren naar zijn eigen spel. Daar staat hij nu te staken en daar speelt hij waarachtig tóch. Wat kan hij er aan doen? Voor den luisteraar maakt het nauwelijks verschil Hij staat er stakende van ver steld als hij merkt hoe vlot en vaardig hij zichzelve onderkruipt. Zijn makkers posten dag en nacht en hij post zelf mee, maar de muziek neuriet, en jubelt, en davert niettemin uit zijn instru ment, als zat hij daar, bleek van vervoering, op het podium te genover een met ingehouden adem luisterend publiek En waarachtig, nog voor hij de laatste noot heeft horen wegster ven overstelpt hem een ratelend applaus. Het is voor den stakenden mu sicus een spookachtig avontuur Het is alsof hij in twee werelden leeft: de werkelijke waarin bij staakt, en de onwerkelijke waar- In hij werkt Maar die onwerke lijke werkwereld is toch niet minder werkelijk dan de staak- zuchtlge werkelijke. Hij hoort het. Overduidelijk moet hij het horen en heel de wereld hoort hetdoor de Radio. En met een gevoel van smart en rouw zal hij misschien wel constateren dat het, sinds zijn spel vastgelegd werd op de zwarte schijf, weinig meer uitmaakt of hij werkt dan wel staakt. Ja, of hij leeft dan wel dood ls, want zijn muziek leeft voort, ook als voor hem het ogenblik gekomen ls waarop zijn lichaam koud is en star en waarop hij deel neemt aan de Grote Staking waarbij wij allen, werkers in deze wereld van waai. ons eenmaal zullen moeten aan sluiten. vroeg of laat. Gelukkig de musicus voor Wien dan dit uiteindelijk staken geen werkelijk staken behoeft te zijn! KREEFT. Nog een protest De Unie van Indonesische politieke partijen te Sydney heeft een protest op gesteld tegen de wijze, waarop Neder land de onderhandelingen met de Indo- nesisische republiek voert. In het mani fest, getekend door dr. Satoerdinata, wordt verklaard, dat het verdeden van den heer Soekarno voor de Nederlanders reden behoorde te zijn hem te verwerpen De besprekingen te Cheribon zijn gistermiddag om 3 uur plaatselijke tijd begonnen. De leden van de commissie generaal werden ontvangen door dr. A. K. Ganle en Mr Amld Sjarlfoedln Volgens het Amerikaanse dagblad „Army Times", een orgaan zonder enig officieel karakter, zou generaal Eisenho wer, chef van de generale staf, willen aftreden, omdat hij het niet eens ls met het ontbreken van een duidelijk om lijnde politiek van het Witte Huls ten aanzien van het leger en vooral op het stuk van budgetaire aangelegenheden. Het Amerikaanse ministerie van oorlog weigerde commentaar te leveren op dit gerucht. „Nieuw-Holland" arriveerde November te Port Sald. Het Britse Zondagsblad „Observer" merkt onder het opschrift „teveel ge- vraagd" het volgende opj „Het Nederlandse verzoek om een strook grondgebied langs de Duitse grens, ln de afgelopen week officiéél bekend gemaakt, staat in ongun stige tegenstelling met de verstandige Deense zelfbeperking ten aanzien van Zuid-SleeswUk. De bedoeling van dit soort aanspraken op grenscorrecties is in deze twintigste eeuw moeilik te onderscheiden. Geen Nederlander zal ln ernst willen beweren, dat dit toe te voegen grond gebied de veiligheid van zijn land zou verhogen. Ook kan dit gebied niet beschouwd worden als vervanging voor de Nederlandse landbouwgrond, welke door de inundaties van de Duitsers verloren ls gegaan, want dit gebied zal het voedsel moeten op leveren voor ztfn eigen tweehonderd duizend Duitse bewoners, die de Ne derlanders willen lnlüven. Het ge vraagde gebied wordt niet bewoond door een verdrukte minderheid, noch werd het ooit door de Duitsers aan de Nederlanders ontnomen. Alles wat deze stap schijnt te zullen gaan ople veren is een nodeloze complicatie meer bij de regeling van het vredes verdrag met Duitsland en een chroni sche wrijving verwekkend element in de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en -Duitsland. Bij Kon. Besluit van 8 November 1946 heeft Hare Majesteit die Ko ningin, in overeenstemming met de conclusie van het advies van de af deling geschillen van bestuur van de Raad van State, het beroep van Dr. H. M. Hirschfeld tegen het hem verleende ongevraagde eervol ont slag als secretaris-generaal van de voormalige departementen v. Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visserij gegrond verklaard en de beschikking van 10 Mei j.1. waarbij hem ontslag werd verleend, vernietigd. (Van onzen Parijsen correspondent) Wederom zijn de Fransen ter stembus geweest. Hadden zij op 13 October met een kléine meerderheid en een groot aan tal blanco stemmen de grondwet aange nomen, die de drie grote partijen in de Constituante (grondwetgevende vergade ring) na een zeer langdurig overleg en na veel geven-cn-nemen van alle kanten had den opgesteld, Zondag hebben zij de volksvertegenwoordigers gekozen, waar van de hoedanigheid en de taak min of meer vergeleken kan worden met de le- Verklaring van Truman. WASHINGTON. President Truman heeft ln een verklaring gezegd, dat de huidige Amerikaanse poUtlek door hem en den minister van buitenlandse zaken, Byrnes, als een nationaal program met de steun van zowel de democraten als republikei nen zal worden voortgezet „De leden van beide partijen, zowel binnen als bulten bet congres, hebben deelgenomen aan het voorbereiden en het uitvoeren van de buitenlandse politiek van onze regering. Dit was een nationaal en geen partij program. Het zal een nationaal program blijven, zover het den minister van buitenlandse zaken en mij betreft." De president geloofde, dat de republi keinen hierin met de regering samen zullen blijven werken „Ik gevoel geen bezorgdheid omtrent diegenen in een van beide partijen, die de ernst van de problemen, waarvoor wij ons op het ge bied der buitenlandse politiek geplaatst zien, kennen. Hij zeide, dat alleen door de voortduren de vastbeslotenheid om de belangen van het land boven andere te stelen de pro blemen kunnen worden opgelost, „Onze grote Innerlijke kracht en onze vooraanstaande positie in de wereld zijn niet, zoals sommigen te gemakkelijk aan nemen, onvernietigbaar." In antwoord op vragen zeide Truman, dat hij niet bet voornemen heeft veran deringen ln de regering aan te brengen. (Eigen correspondentie). Wl) waren op weg naar de zwakzin nigenkolonie van Petenga&n, op de weg van Singkawang naar Beng- kajang, ln de Westerafdeling van Borneo, de residentiearts dokter Harmsen en lk, In deze kleine kolonie waren een klein aantal zwakzinnigen ondergebracht, mannen en vrouwen, die verzorgd werden door een mantri- verpleger, WIJ waren er al eens eer der geweest. Het was bet eerste me dische bezoek na de Inval der Japan ners, Al die tUd had deze mantri- verpleger zijn werk voortgezet, onder de moeilijkste omstandigheden, zon der hulp, zonder kledingverstrekking, zonder voedselvoorziening, zonder ge- neesmlddelenaanvoer. Verbindingsmid. delen met Singkawang of Bengkajang waren er niet, geen telefoon, geen auto, geen flets. Toen wij de eerste keer er heen gingen, hadden wij de trailer achter de Jeep vol geladen met dekens, broeken, baadjes, geneesmiddelen In een kring stonden de ln lompen geklede zwakzinnigen rondom de trailer, die uitgeladen werd. Met ver baasde ogen keken zij naar al deze be geerlijkheden. De mantri-verpleger was er stil van Wij maakten een Inspectie door de zaaltjes. Alles was netjes, met de meest primitieve hulpmiddelen had deze trouwe werker voor zijn patiënten gezorgd. Als er één man een lintje of een eervoUe vermelding had verdiend, dan was het deze mantri wel. Moed, beleid en trouw. Het tweede bezoek. Enkele weken later gingen we voor de tweede keer er heen, nu met andere goe deren en met een flets, verpakt in een kist, voor den mantrl-verpleger. Om die fiets had hij niet gevraagd, 't zou een Wij waren op weg en kwamen door verrassing voor hem zijn. Singkawang. Wij ontdekten een zwak zinnige. Een Chinees, die fietsenhan delaar was geweest, en door de Ja panners mishandeld, zó, dat hij vlagen van zwakzinnigheid gekregen had. Wij namen hem mee in de trailer, op de fietsenkist, naar de kolonie. Wij keken af en toe vanuit de Jeep eens om, be zorgd over onzen patiënt, maar hij zat er volkomen tevreden Schijnbaar straalde de fietsenkist voor dezen fiet senhandelaar rust uit. In Petengaan aangekomen, werd de trailer weer uitgeladen. De begroeting was enthousiast geweesf. Ons rode-kruls- vaantje was al herkend. Met den mantri vooropkwamen ze aan en omringden ons. De drum met koekjes ging rond, mannen en vrouwen rookten tevreden hun Amerikaanse sigaret, en de nieuw aangevoerde goederen werden onder ken nelijk Instemmen der patiënten uitgela den. De mantri-verpleger, een pietje- secuur, telde alles zorgvuldig en legde alles keurig op stapeltjes. En toen kwam de kist aan de beurt. „Mantri, dat ls nu een raadseltje, dat ge oplossen moet:, wat zit er in die kist?", zei ik Mantri piekerde en gaf een hele reeks oplossingen, ten slotte ,,'n telefoon". Maar op de fiets kwam hij niet, ai was hij er met z'n telefoon dicht bij. Toen hebben wij het hem maar ge zegd: ,,'t Is een flets", 'n Brede glimlach van tevredenheid kwam over zijn gezicht en hij wilde de kist gaan openmaken, maar nauwelijks had onze Chinees het woord „sejjèda" (fiets) gehoord, of bij vroeg onzen chauffeur om gereedschap pen, maakte de kist open en zette de flets ln een wip in elkaar. Toen was de flets klaar en op ons ver zoek ging de mantri 'n rondritje maken. Onder gejuich van de patiënten reed hU rond, nadat hij eerst, uit pure zuinigheid voor zijn nieuwe khaki-pak, zijn broek had opgestroopt. En d« Chinees was te vreden. Toen zei de mantri-verpleger „Nu zie lk, dat er weer een regering is!" De directeur der KLM, de heer Hans Martin, die niei alleen bekendheid ge niet deor zijn meer dan 25-jarig dienst verband bij de Kon, Luchtvaart Mjj., doch ook als auteur van verschillende, veel gelezen boeken, viert Zaterdag 9 November zijn zestigste verjaardag. ANP. door J. S FLETCHER. 28) „Wat je wilt", riep hij terug „Gooi ze voor mijn part bij de vodden." Onderweg naar het zakenkwartier hield hij zich bezig met zijn houding tegenover mevrouw Mallathorpe te be palen. Ondanks zijn eerste idee, om het rentmeesterschap te eisen hadden Par- rawhite's woorden tóch indruk op hem gemaakt. Was het niet beter, zoals hij zei, om klinkende munt aan te nemen? Pratt geloofde niet, dat er veel waar heid stak in wat hij van Collingwood gezegd had. De oude Bartle was ge storven vóórdat hij gelegenheid had ge had iemand iets te vertellen. Collingwood had die lezing ook aan vaard, van die kant was niets meer te duchten. En een levenslang rentmees terschap lokte hem toe. Omdat hij zijn wereldje kende, wist hij hoe aangenaam het was, zekerheid te hebben. Als hij er eenmaal in functie was, zou hij er blijven tot hij zijn schaapjes op het droge had. Dan gaan rente nieren en een lollig leventje leiden. Voor je leven geborgenwelke ver standige vent wenst er nu meer? En tóch zat er wel iets in hetgeen die Par- rawhite gezegd had. Want er bleef zeker altijd een klein risico over. Het kon tóch beter zijn, het testament in eens te verkopen, voor zoveel als hij mevrouw Mallathorpe maar kon uit knijpen, dan met zijn buit ergens heen trekken en opnieuw beginnen. Was er riet zo'n spreekwoord van één vogel in de hand en tien in de lucht? Op een eigenaardige manier werd er aan Pratt's twijfelingen een einde ge maakt. Hij had het midden van de stad weer bereikt, toen hij in de grootste winkelstraat een kennis ontmoette. Zij maaken even een praatje over koetjes en kalfjes. Terwijl zij daar zo stonden, hield in hun onmiddellijke nabijheid een keurige auto stil, een meisje stapte er uit, en ging een winkel binnen. Pratt zag haar na met bewondering in zijn ogen, en zijn vriend lachte. „Dat is het -goede soort", zei hij lucht hartig. „Als we er ieder maar eens zo een hadden". „Wie is zij?" vroeg Pratt. „Wat", riep de ander uit. „Ken je haar niet? Juffrouw Mallathorpe". „Kijk, dat wist ik niet", zei Pratt. „Waarachtig niet". Hij wachtte tot%esta weer verscheen en wegreed, om haar nog ééns goed op te nemen. Toen ging hij langzaam te rug naar zijn kantoor, zijn besluit stond nu vast. Risico of geen risico, hij zou zijn eerste plan ten uitvoer brengen. Wat mevrouw Mallathorpe ook zou bie den, hij zou vasthouden aan een hechte connectie met Norraaadale Grange. HOOFDSTUK VIII. VOORWAARDEN. Onmiddellijk had mevrouw Mallat horpe ingezien dat de toestand, die Pratt haar ze onverwachts had blootge legd, zeer ernstig was. Het was haar niet moeilijk gevallen te geloven, dat de klerk het bij het rechte einde had, en dat zij en haar kinderen alles zouden moeten teruggeven, als het testament openbaar gemaakt zou worden. Even min bestond er bij haar de minste twij fel aan het voornemen van Pratt om te profiteren van zijn ontdekking. Hij was een jongeman, dat begreep zij goed, die vasthoudend van karakter was, en niet nauw van geweten, als bij iets ten eigen voordele kon uitbuiten. Kortweg, zij zag in, dat zij aan zijn genade was over geleverd. Haar zoon had een slap, wil loos karakter,, niets kon hem schelen, tenzij rust en een goed leven, verder liet hij alles aan zijn moeder over. fcij kon ongestoord haar gang gaan, indien hij maar kon doen wat hij verkoos. Zij durfde hem niet in vertrouwen te ne- mgp, een zo groot geheim kon hij niet bewaren, noch er koel van hoofd onder blijven. Evenmin waagde zij het, dit geval aan haar dochter te vertellen. Zo zwak als haar broeder was, zo flink was zij. Het was werkelijk de volle waar heid geweest, die mevrouw Mallathorpe aan Pratt vertelde, toenzij hem zeide dat, als haar dochter op de hoogte van de zaak zou zijn, zij rechtuit naar de twee executeurs zou gaan. Neen, zij moest geheel zelfstandig handelen. En voorlopig kon zij niets anders doen, dan wat Pratt haar voorschreef. Zolang hij dat ellendige testament ln zijn bezit had, kon hij haar dwingen te doen, wat hém beliefde. (Werdt vervolgd.) den onzer Tweede Kamer; deze verte genwoordigers zullen gedurende vijf jaren uitmaken hoe Frankrijk geregeerd zal worden. Op grond van de uitslag zal nu een regering worden samengesteld, waar van wij wellicht nog in de loop van deze week de Fransen doen dat over het al gemeen wat vlotter dan wij af de sa menstelling kan worden verwacht. De grote strijd ging tussen de MRP (Re publikeinse Volksbeweging) een vrij voor uitstrevende partij met katholieke inslag, de socialisten en communisten. Zoals bekend hebben deze drie par tijen samen geruime tijd, ln een moei zaam werkende coalitie, het land be stuurd. Alle drie verklaarden zich in hun verkiezingsstrijd tegen dit zgn tripar- tlsme. De MRP, voornaamste tegenstan der van de communisten, hoopte een zo danig aantal stemmen te krijgen, dat men het zonder deze laatsten ln de regering zou kunnen stellen. De officiële uitslag. Volgens den correspondent van Reuter zijn de officiële cijfers be treffende de verdeling der parle mentszetels voor het Franse moeder land, lntaal 544. Op grond van de uitslagen der Zondag gehouden ver kiezingen als volgt; communisten 159 zetels; socialisten 157 zetels; ra dicalen en verbonden partij 56 zetels; republikeinse vrijheidspartij en an dere conservatieve en gematigde par tijen 69 zetels; MRP (progressieve Ka tholieken. 90 zetels. De overige zetels waren onder diverse partijen ver deeld. De communistische woordvoerder Flor- mond Bonte verklaarde: „De communis tische partij ls bereid alle verantwoor ding op zich te nemen. Zij beschouwt de overwinning als een victorie van de eensgezindheid van Let volk ten op zichte van de wederopbouw van Frank rijk en van de grootheid en de onaf hankelijkheid van het land". De deken van Westminster heeft een toorts ontstaken aan de vlam op het Rraf van den onbeken den soldaat in Westminster Abbey. Hiermee is een mijnlamp aangesto ken en deze gaat per vliegtuig naar het graf van den onbekenden sol daat te Brussel. In Tsjeeho-Slowakije zijn in verschillende districten fruit en groenten zwart goedkoper dan in de wettige handel. In een enkel district is dit ook met steenkool het geval. De politie van Stockholm is op jacht naar een man, waarschijnlijk een ontsnapte krankzinnige, die op verschillende plaatsen te Stockholm dynamiet tot ontploffing heeft ge bracht. Duitsers hebben tijdens het weekeinde voedsel gestolen uit ver schillende huizen van Britse ge zinnen in 't gebied van Westfalen, waar het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger gevestigd is. Om het drukke treinverkeer in de Amerikaanse zone van Duitsland te ontlasten heeft het Amerikaanse leger 4.000 vrachtwagens voor een tijdperk van 4 5 weken aan de Duitse spoorwegen in gebruik ge geven. Duitse trawlers zullen 45.000 ton haring, die een surplus dér En gelse haringvangst vormen, naar de door honger bedreigde gebieden in de britse zone van Duitsland bren gen. Volgens de „Daily Mail1" heb ben joodse extremisten gedreigd, veldmaarschalk Montgomery te zul len doden en het Engelse Ministerie van Buitenlandse zaken te Londen zullen opblazen, tenzij de Britse po litiek ten aanzien van Palestina wordt gewijzigd. KRIMPENDE "WIND Geleidelijk toenemende en naar West of Zuid-West krimpende wind, meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Weinig verandering in tem peratuur. geschiedenis herhaalt zich. Nauwe lijks was de vorige oorlog ten einde gebracht en had Woodrow Wilson de grondslag gelegd voor een vereniging der naties, de eerste UNO welke later de naam Volkenbond dragen zou, of er kwam ln Amerika een zwenking in de politiek, die den president machteloos maakte; en.... Amerika trok de handen van Europa af. Ook nu, kort na het beëindigen van de oorlog, wisselt ln Amerika het politiek getij al wordt ons dan daarbij van vele Zijden verzekerd, dat ditmaal van een wijziging in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Europa geen sprake zal zijn. Amerika kent slechts twee politieke groeperingen, de democraten en de repu blikeinen. Sinds 1930 wordt het Congres te Washington door de democraten be heerst, en de democratische president Roosevelt heeft zich door de oorlog ge noopt gezien tot het uitoefenen van een soort dictatuur, tot een overheidsinmen ging en een staatscontróle, die voor den vrijen' Amerikaan ln normale omstandige heden moeilijk te verduren zouden zijn. Sinds Japan heeft gecapituleerd heeft de opvatting dat het nu maar eens uit moest zijn met overheidsdwang snel veld ge wonnen en het Amerikaanse volk heeft de verkiezingen voor het Congres aange grepen om aan die overtuiging uitdruk king te geven. Ditmaal moest het gehele huis van af gevaardigden en een derde deel van de Senaat worden gekozen en de overwin ning der Republikeinen is overweldigend geweest. Hetgeen betekent, dat president Truman nog gedurende twee Jaar zal moeten regeren met een volksvertegen woordiging welke tegenover zijn politiek vijandig staat. Waarlijk geen benijdens waardige taak. W/AT de gevolgen van deze verkiezin- gen voor de binnenlandse politiek der Ver. Staten zullen zijn valt op dit ogenblik nog niet te overzien, al verdiept men zich over heel de wereld in gissin gen en ontbreekt het aan voorspellingen geenszins. Het ls echter wel zeker, dat Truman de lijn, welke door zijn groten voorganger uitgestippeld werd, bezwaar lijk zal kunnen volgen. Hij deed dit trou wens sinds geruime tijd niet zonder wei felingen. Het conflict Byrnes—Wallaca heeft dit duidelijk laten blijken. Het is ta verwachten dat er spoedig aan de door Roosevelt gevolgde totalitaire politiek een einde zal komen. De republikeinen voe len daarvoor niets, evenmin trouwens al» voor het beginsel der gelelde economie) zij roepen luide om onbelemmerde rech ten voor het particulier initiatief en gaan daarmede dus rechtstreeks in tegen da links-georiënteerde politiek welke thans in het grootste deel van Europa de heer sende ls. DESONDANKS verwacht men over het algemeen niet, dat er, zoals na da vorige oorlog gebeurde, ook een belang rijke wijziging zal komen ln de buiten landse politiek der Ver. Staten. In zoverra behoeft men voor een herhaling der ge schiedenis, met alle noodlottige gevolgen die deze zou kunnen hebben, niet be vreesd te zijn. Want ook de republikeinse politici zijn er zich volkomen van bewust, dat een afzonderingspolitiek voor Ame rika niet meer mogelijk ls, daar de we reldbelangen te nauw met elkaar zijn vergroeid. Amerika heeft te grote econo mische belangen bij een herstel van Eu ropa en ook in het verre Oosten, waar generaal Mac Arthur Japan stevig Sn Amerikaanse kluisters houdt, dan dat het zich in dit tijdsgewricht uit de Europese en Aziatische politieke verwikkelingen zou kunnen terugtrekken. Herstel van Centraal Europa en van Japan moet aan de Amerikaanse uitvoerhandel hetgeen zeggen wil: aan de Amerikaanse pro ductie dienstbaar worden gemaakt, en daartoe blijft samenwerking en overleg met de bondgenoten noodzakelijk. TOCH mag men verwachten, dat do samenwerking tussen het naar recht» gezwenkte Amerika en de links-georiën teerde Europese landen, vooral die me) het rode Rusland, voortaan in vele op zichten stroever zal zijn. In de eerste plaats de economische samenwerking. In Engeland maakt men zich daarover be grijpelijkerwijze in niet geringe mate on gerust. Maar ook Nederland heeft, wat de economische betrekkingen betreft, reden tot bezorgdheid, want de geleide econo mie, welke door onze regering wordt voorgestaan, vindt bij de republikeinen allerminst een gunstig onthaal. U. Vrouwen-vete in twee bedrijven. Annégje R M uit Anna-Paulowna stond voor den Politierechter te Alkmaar te recht, omdaj ze in Augustus van dit jaar mej. Bijpost met een stuk ijzer had ge slagen. Mej B kwam getuigen en ver telde, dat zij en de tweede getuige, mej Gourna, al een tijd ruzie met verdach ten hadden. Het politierapport vermeldt verdachte als ongunstig bekend staande Annegje ontkende hardnekkig en voor de groene tafel werd de ruzie voortge zet, waarbij mr. van de Wall Bake ver dachte het zwijgen moest opleggen. De officier vond, dat er aan deze onfrisse geschiedenis voor goed een eind moest worden gemaakt en eiste twee maal 50 gulden boete subs. twee maal 25 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde den be klaagde tot 50 gulden boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar Daarna verhuisde mej. B. van de ge tuigenbank naar het matje, omdat ze de dochter van haar voorgangster had mis handeld, wat door mej. B. in haar nieuwe rol eerlijk werd toegegeven, al leen zei ze, uit zelfverdediging te heb ben gehandeld. De officier vond in dit tweede bedrijt ook aanleiding om een scherpe straf te vragen en eiste 50 gulden boete subs, 25 dagen. Mej B werd veroordeeld tot 30 gulden boete of 15 dagen hechtenis. HU werd er beter van Vervolgens verscheen Klaas T uit Den Helder, die een aantal voorwerpen, die door de Duitsers in zijn woning waren achtergelaten, had gebruikt, o.a. een filmprojector en een radio-toestel. T. zou gezegd hebben bij de politie, „dat hij er beter van werd", doch omdat hij dit ontkende ter zitting, werd zijn zaak aangehouden om getuigen te horen. Kleine zondaars. De Texelaar Johannes U. heeft een partij stenen van 1500 stuks weggeno men van de „Rode Kazerne" en die ten eigen bate aangewend. Die stenen be hoorden aan de Ned. Heidemaatschappij en dus moest U zich voor den Alkmaar- sen politierechter wegens diefstal ver antwoorden. De officier achtte de dief stal bewezen en vroeg een geldboete van 50, subs 25 dagen hechtenis. Ver dachte werd veroordeeld tot 35 subs 10 dagen hechtenis.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1