DE PUNTEN VAN LINGGADJATI BEKEND Comm.-Generaal deze week naar Nederland De H. A. V. hield receptie Duitslands nood 1„CHANTAGE"H DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nederland-Indonesië Vestiging der Ned.-Indon. Unie vóór 1949 vermindering van wederzijdse strijdkrachten samenwerking ook in de defensie Stadsnieuws Locomotief aan de rol Op verkenning naar Vierlingsbeek H.M. de Koningin naar den Haag Een taxi vol sigaretten Weerbericht' FEUILLETON BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2145 Giro 449041 DU.: J. Btjlsma DINSDAG 19 NOVEMBER 1946. Voortzetting van de 7»e JAARGANG No. 9426 HELDERSCHE COURANT TASaVH»: Advertentie»: V4 cent per millimeter. Familieberichten 11 cent per m.m. Kleine ad vertentie» („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwart»»": J.—per poet t 5.66 H-. ofdredac'enr: M. H. E. Uyldert, Rayon redactearen C. A. Dekker» en W. Kok, Gepubliceerd is de tekit van de ontw erp-overeenkomst, welke op 15 Novem- ber 1946 te Batavia 1» geparafeerd door de Nederlandse en Indonesische de legaties. Voorop gaat een preambule welke als volgt Inidt: „De Nederlandse regering, vertegenwoordigd door de Commissie-generaal, en de regering van de Republiek Indonesia, vertegenwoordigd door de Indone sische delegatie, beide geleid door een oprecht verlangen om een goede ver houding te verzekeren tussen de volken van Nederland en Indonesia, en sulks in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking welke de beste ga rantie bieden voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van belde landen in de toekomst en welke het mogelijk maken dat een nieuwe grondslag wordt gegeven aan de verhouding tussen de twee volken, komen als volgt overeen en zullen deze overeenkomst zo spoedig mogelijk ter goedkeuring voorleggen aan de respectievelijke parlementen. ARTIKEL 1, D» Nederlandse regering erkent de regering van de repuMiek Indonesië als de facto uitoefenend het gezag ov»r Java, Madoera en Sumatra De door geallieerd» of Ned. troepen bezette gebieden zullen geleidelik, door wederzijdse samenwerking, in het republikeinse gebied worden ingevoegd. Hiertoe zal aanstonds een aanvang wor- rang worden gemaakt met de nodige maatregelen, zodat uiterlijk op het tijdstip in 12 genoemd de Invoeging zal zijn voltooid. ARTIKEL 1. De Ned, regering en die van de republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereine, democratische staat op federatieve grondslag, genaamd: De Ver enigde Staten van Indonesië. ARTIKEL 3. De Ver. Staten van Indonesië zullen omvatten: het gehele grondgebied van Ned - Indië met die verstande, dat, indien de bevolking van enig gebiedsdeel ook, na over leg langs democratische weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Ver. Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel" een bijzondere verhoudjng tot deze staten en het Koninkrijk der Nederlanden in het leven kan worden geroepen. ARTIKEL 4. Eerste lid: De samenstellende staten van de Ver. Staten van Indonesië zullen zijn de republiek, Borneo en de Grote Oost, onverminderd het recht van de bevolking van enig gebiedsdeel om langs democratische weg te kennen te geven, dat zij haar plaats in de Ver, Staten van Indonesië op andere voet geregeld wenst te zien. Tweede lid: Onverminderd het bepaalde in artikel 3 en. in het eerst» lid van dit artikel, kunnen de Ver. Staten van Indonesië een bijzondere regeling treffen ten aan zien van het grondgebied van haar hoofdstad. ARTIKEL 5* Eerste lid: De grondwet van de Ver. Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door een constituerende vergadering, die zal zijn samengesteld uit op democratische wijze aangewezen vertegenwoordigers van de republiek' en van de andere toekom stlge deelgenoten der Ver. Staten met inachtneming van het bepaalde in het volgen de lid van dit artikel. Tweede lid: Partijen zullen in overleg treden omtrent de wijze van deelneming aan deze constituerende vergadering door de republiek, door de niet tot het gezags- gebled van de republiek behorende gebiedsdelen en door de niet of onvoldoende ver tegenwoordigde bevolkingsgroepen, een en ander met Inachtneming van de onder scheidende verantwoordelijkheden van de Nederlandse regering en van de regering der republiek. ARTIKEL 6. Eerste lid: De Ned. regering en die der republiek zullen ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen van Nederlanders en Indonesiërs samenwerken tot de vorming van een Nederlands-Indonesische Unie, waardoor het Koninkrijk der Neder landen, omvattende Nederland, Nederlands-Indië, Suriname en Curaeao, zal worden omgezet ln genoemde Unie bestaande uit enerzijds het Koninkrijk der Nederlanden omvattende Nederland, Suriname en Curagao en anderzijds de Ver. Staten van Indonesië. Tweede lid: Het vorenstaande laat onverkort de mogelijkheden tot nadere rege ling van de verhouding tussen Nederland, Suriname en Curagao. ARTIKEL 1. Eerste lid: Ter behartiging van de belangen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver Staten van Indonesië zal de Ned.-Indoneslsche Unie beschikken over eigen organen. Tweede lid: Deze organen zullen worden-samengesteld door de regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Ver, Staten van Indonesië, eventueel med> door de volksvertegenwoordigingen dier landen. Derde lid: Als gemeenschappelijke belangen zullen worden aangemerkt: Samen werking inzake buitenlandse betrekkingen, defensie en voorzover nodig financiën alsmede onderwerpen van economische en culturele aard, ARTIKEL 8. Aan het hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. De decreten en de besluiten ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen zullen door de organen der Unie worden genomen ln nam ds Konlngs (der Koningin). ARTIKEL 9. Ter behartiging van de belangen der Ver. Staten van Ipdonesië in Nederland en van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië zullen door de onderschei dene regeringen hoge Commissarissen worden benoemd. ARTIKEL 10. Het statuut van de Nederlands-Indonesische Unie zal voorts o.m. bepalingen bevatten over: a. Verzekering van de rechten van beide partijen jegens elkander voor de nakoming hunner wederzijdse verplichtingen, b. de wederzijdse uitoefening van het staatsburgerschap door Nederlandse en Indonesische staatsburgers, c. een regeling, houdende voorzieningen voor het geval door de organen der Unie geen overeenstemming kan worden verkregen, d. een regeling van de wijze waarop en de voorwaarden waaronder de orga nen van het Koninkrijk der Nederlanden bijstand zullen verlenen aan de Verenigde Staten van Indonesië, zolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken, e. de verzekering in béide delen van de Unie van de fundamentele en men selijke rechten en vrijheden waarnaar ook het handvest der Verenigde Naties verwijst. ARTIKEL U. Eerste lid: Het Statuut van de Unie zal worden ontworpen door een confe rentie van vertegenwoordigers van het Koninkrijk der Nederlanden en van de toe komstige Ver. Staten van Indonesië. Tweede lid: Het Statuut zal in werking treden na goedkeuring door de onder scheidene volksvertegenwoordigingen. ARTIKEL 12. De Ned. regering en de regering der republiek zullen er naar streven, dat de vestiging van de Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indonesi sche Unie haar beslag krijgt v o o r 1 Januari 1949. ARTIKEL 13. De Nederlandse regering zal inmiddels de nodige stappen ondernemen, onmid dellijk na de totstandkoming der Nederlands-Indonesische Unie de toelating van de Ver. Staten van Indonesië als lid van de organisatie der Ver. Naties te verkrijgen ARTIKEL 14. De regering van de republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indonesiërs op herstel van hun rechten, en teruggave van hun goederen voorzover deze wor den uitgeoefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uit oefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze terug gave te bewerkstelligen. ARTIKEL 15. Teneinde de regering van Indië te hervormen op zodanige wijze dat haar sa menstelling en werkwijze zo nauw mogelijk zullen aansluiten op de erkenning van de republiek en op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal de Ned regering inmiddels bevorderen, dat wettelijke maatregelen worden getroffen om in af wachting van de totstandkoming der Ver. Staten van Indonesië en der Neder lands-Indonesische Unie de staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden aan de nieuwe toestand aan te passen. DE ONTMOETING DER COMMISSIE-GENERAAL EN DE INDONESISCHE DELEGATIE TE LINGGADJATI BIJ CHERIBON. Tijdens de lunch van links naar rechts: ir. Soekarno, prof. W. Schermerhorn, Lord Killearn, dr Hatta en Dr. van Mook. ANP P. ARTIKEL 16. Aanstonds na het tot stand komen van deze overeenkomst sullen beide partijen overgaan tot vermindering der strijdkrachten. Z(j zullen in overleg treden omtrent mate en tempo van deze vermindering en omtrent hun samenwerking op mili tair gebied. ARTIKEL 17. Eerste lid: Voor de in deze overeenkomst beocgde samenwerking tussen de Ned. regering en de regering der republiek zal een organisatie in het leven worden geroepen, bestaande uit delegaties door elk van beide regeringen aan te wijzen met een gemeenschappelijk secretariaat. Tweede lid: de Ned. regering en de regering der republiek zullen alle geschil len, welke naar aanleiding van deze overéénkomst mochten rijzen en die niet door partijen in onderling overleg in een conferentie tussen deze delegaties tot een oplossing kunnen worden gebracht, door arbitrage doen beslechten. In dat geval zal door de delegaties bij overeenkomst of indien zulk een overeenkomst niet kan worden bereikt, door den president van het Internationale Hof van Justitie een voorzitter van andere nationaliteit met beslissende stem worden benoemd. Aneta verneemt uit betrouwbare bron dat de Commissie-Generaal besloten heeft nog deze Week naar Nederland te vertrekken. De heer Van Poll en zijn ad viseur dr C C J Maassen zullen Donderdag a.s. per Skymaster vertrekken, de heren prof. Schermerhorn en De Boer een dag later. De locomotief, die gistermorgen de eerste trein naar Den Helder had gebracht, bezorgde zowel het stati- onspersoneel als de reizigers die om 6.52 haddenwillen vertrekken, een onaangename verrassing. Jumbo had plaats genomen op de draai schijf, teneinde met zijn snuit in de richting van Alkmaar te worden gezet. De schij f was bijna rond, toen Jumbo ongeduldig werd en kalmp jes aan begon te rijden Hij kwam echter niet ver, want Jumbo zakte met z'n voorste wielen een eind in de zachte grond. Het bleek nodig, om uit Alkmaar een tweede locomotief en een materiaal- trein te laten komen. Zo kon de eerste trein uit Den Helder pas na anderhalf uur vertrekken. Met behulp van dommekrachten en ander materiaal uit de ongeval- lenrwagen is de 107 ton zware En gelse Jumbo weer in 't goede spoor gebracht. Om kwart over twaalf kon de, locomotief, die geen schade had opgelopen, met de materiaal- trein naar Alkmaar vertrekken, waar hij de plaats van de Jurnbo- ad-interium weer heeft ingenomen. Vandaag zijn de heren Luijcks, Noë, Zijp en Bontes van 't Heideree Ruiten Troef-comité op een verken ningstocht naar Vierlingsbeek, waar zij zich in verbinding zullen stellen met den burgemeester, den heer A. Jans. Zij zullen daar de schade en het te verrichten werk opnemen, en de nodige besprekingen voeren. In de laatste vergadering van het comité werd medegedeeld, dat nu in totaal aan geld is binnengekomen f 1640,81, waarvan f 232,32 afkomstig iis uit Julianadorp en f 55,50 uit Huisduinen Dit geld is bijzonder welkom, want er moet naar schatting 1500 kilogram stopverf worden aange schaft, alsmede plrn. 20.000 glas- pennetjes. Voor de stopverf is de medewerking verkregen van de fa. Dijkers uit Rotterdam, die dit on misbare materiaal tegen geredu- ceeerde prijs wil leveren. HM de Koningin zal het paleis 't Loo verlaten en naar de Residentie reizen en ln den Haag gedurende de winter maanden verblijf houden. HM zal haar intrek nemen in het geheel gerestaureerde Huis ten Bosch. SLUITINGSDATUM CONSUMENTEN CREDIET. Thans is bepaald dat de inlevering van consumenten-credieö-aanvrage tot en met die 30ste November 1946 kan geschieden, en wél tot sluiting der kan toren. Voorts kunnen de werknemers die bezwaar maken tegen het laten te kenen van de aan het formulier ge hechte werkgeversverklaring, hiervoor een afzonderlijke werkgeversverklaring gebruiken, die aan 't postkantoor ver krijgbaar zijn. Ruim 70.000 sigaretten zijn gister nacht in beslag genomen in een iyo- ning in de Dapperstraat te Amster dam. De centrale recherche heeft na een tip een inval gedaan in het ge noemde perc., waar zij de sigaretten in de keuken vond. Ook drie smokkelaars werden gearresteerd, die de sigaretten per handkar van een schip in de ha ven naar de woning hadden vervoerd. Per taxi zijn de in beslag genomen si garetten naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. De douane-recher che heeft thans het onderzoek in han den genomen. ONBESTENDIG WEER. Aanvankelijk nog verder afnemende Westelijke wind met hier en daar enkele buien, later weer toenemende en naar Oostelijke richtingen om lopende wind met tijdelijke regen. Plaatselijk wellicht enkele uren sneeuwval. Later kouder. Zaterdagmiddag hield de HAV, onze plaatselijke athletiekvereniging, een receptie ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan in de bovenzaal van For- mosa. Het was al ruim half vier, toen voor zitter Pieterse het officiële gedeelte opende. Hij deed dit op sympathieke wijze en zijn beeld van het verleden was bijzonder duidelijk. Het bleek wel, dat de TfAV een moeilijke periode achter de rug had, een bewijs daarvoor was het ledenaantal van 8 mensen in 1940. De activiteit was echter groot en onder de serieuze leiding van trainer Enklaar werd de club weer opgebouwd. De be doeling van de HAV is om de sport die waarde toe te kennen, die zij verdient en die leidt tot het vormen van de jon- gemensen op de juiste wijze. Volgens voorzitter Pieterse, die zich buitengewoon goed van zijn taak kweet, moet er in Den Helder toch eén plaats zijn voor de HAV. (Een zeer belang rijke plaats, Red.) Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de lange rij van sprekers. Zoals altijd op een dergelijke gelegenheid, niets dan goeds van de ju bilaris. De burgemeester sprak een kernach tig woord en liet nogmaals blijken, dat de gemeente het met de spojrt goed voor heeft. Hij zag in de sport een mid del voor de heropvoeding van onze jeugd, die in de oorlogsjaren zo ver wilderd is. Den Helder mist nog veel, maar net zo goed als Nederland herrijst, zal ook Den Helder herrijzen, waarin de HAV een groot aandeel kan hebben. 't Is voor ons niet doenlijk van al de sprekers één voor één hun gesproken woord weer te geven. Wij doen dit in vogelvlucht, nl. Krijns, als oud-voorzit ter; de heer Langerak van de Sportcom- missie, die de mededeling deed, dat ook de HAV straks haar eigen home zal krijgen. En dat „straks" is volgens spreker niet ver weg meer. Trainer Enklaar sprak namens Vlug en Lenig, alsmede de Med. Sportkeuring, waarbij hij er op wee, dat de KNAU het ver plicht stelt haar leden leder jaar een keuring te laten ondergaan. Een belang rijk besluit, dat navolging verdient. De heer de Snayer van de scheidsrechters en Waalwijk van Doorn, namens Helder, die ook ditmaal weer een bijzonder goede woordenkeus aan de dag legde. De Boer van HRS kwani nog even op de „droom" terug, genoemd door den heer Langerak en hoopte, dat deze gauw werkelijkheid zal worden. Van Doorn van Watervogels, die met de HAV broederlijk veld en netten deelt, waarbij het laatste onderdeel geheel vrijwillig. Dienaar van Atlas, Verfaille van Hermes; de Groot van de HTC; Quak van PP; Klos van de Ring; mej. Leideckers namens de handbalafdeling en Dekker als oud-bestuurslid, zij allen volgden elkaar op. Oud-trainer de Zeeuw was blij, dat zijn zorgenkind nu wederom in goede handen was, hoewel het hem blijkbaar wel aan zijn hart ging, dat hij er zelf niet bij kon zijn Mej v d Braak sprak namens de HAV- leden. Alle sprekers werden op gepaste wijze door voorzitter Pieterse beantwoord, terwijl de zaal zo langzamerhand in een bloementuin veranderde, hoewel ook enkele discussen en een speer, alsmede 'n voorzittershamer aan de HAV waren geschonken. De HAV kan met vreugde terugzien op dit 2de lustrum en heeft kunnen bele ven, dat alle clubs haar sympathiek ge zind zijn, wat uiteraard ook voor de hand ligt. Hedenavond wordt er feest gevierd 'en laat het een oprecht feest zijn, want de HAV heeft er reden voor. Een jonge verenniging, met jonge leden heeft een goede toekomst. En dat heeft de HAVI Op de Rijkswerf werd een hoe veelheid koper, afkomstig uit Duitse torpedo s, gestolen. De recherche heeft een onderzoek ingesteld en mocht er in slagen den dader aan te houden. De man is na verhoor op vrije voeten ge steld. Het Duitse volk ln de Britse zóne gaat, men weet het, een hongerwinter tege moet. De nood is reeds ingetreden maar het zal vermoedelijk nog erger worden. Honger en koude zullen, in verband met de onvoldoende behuizing, de reeds door slechte voeding verzwakte bevolking on getwijfeld op een zware proef stellen. De Engelsen doen al 't mogelijke om 't peil der rantsoenen, dat de laatste tijd tot op 1500 calorieën per dag gedaald ls, te handhaven, doch er is in Engeland zelf geen overvloed. Men zegt dat Engel sen, die Nederland bezoeken, ons in vele opzichten benijden, terwijl de gemiddel de Hollander zich toch, wat de rantsoe nering betreft, nog zeer karig bedeeld weet. De mogendheden die Duitsland op het ogenblik bezet houden dragen even wel een zware verantwoordelijkheid en zeker zijn de Anglo-Amerikanen zich daarvan ten volle bewust. Vandaar dat de noodkreten, die uit Centraal Europa opklinken, in Engeland en Amerika weerklank vinden en de wil tot hulpver lening sterk stimuleren. De Nederlander, hoewel het hem aan menselijk meegevoel zeker allerminst ontbreekt hij heeft daarvan vaak ge noeg het bewijs geleverd is echter ln mindere mate tot hulpverlening geneigd. Het ligt hem nog vers in het geheugen hoe de Duitsers zich hier aan overvloed van spijs te goed hebben gedaan, terwijl hij zelf met een karig rantsoen moest trachten rond te komen; hij is de hon gerwinter niet vergeten toen de weinige reserves die er nog waren oostwaarts werden vervoerd en zijn landgenoten.bij duizenden stierven van gebrek. Zo hij al geen wrok meer koestert jegens een buurvolk dat het slachtoffer geworden is van, laten wij het maar noemen een morele Infectie, toch voelt hij zich al lerminst gezind offers te brengen ter- wille van mensen waarin hij jaren lang zijn beulen heeft gezien en hij is ge neigd zich de zaak van Duitslands nood van het geweten te wentelen en moge lijkerwijs opwellend gevoel van mede lijden te verdringen met de gedachte, dat wie wind zaait nu eenmaal 6torm oogsten moet. Engeland en Amerika echter zijn an ders gezind. Zij hebben zeker een harde en bloedige strijd tegen de Duitser ge voerd en zij hebben velen van hun beste zonen verloren, maar het is voor hen een oorlog geweest als een andere, waar in de luchtbombardementen op de weer loze bevolking der open steden rijkelijk met luchtbombardementen vergolden zijn. Zij hebben de laars van den bezetter niet op de nek gevoeld; hun jongens zijn niet zonder vorm van proces en in koelen bloede door het vuurpeleton neer geveld of van honger omgekomen terwijl de vijand zich te goed deed; de bronnen van hun welvaart zijn niet stelselmatig vernield. Dit maakt verschil, en zeker zal de gemiddelde Nederlander zich daarom door da^nood die in Duitsland heerst, slechts in geringe mate getrof fen voelen. Wie wind zaait zal storm pogsten. Toch zal de nood der Duitsers niet ongemerkt aan hem kunnen voorbijgaan en zal hij de terugslag voelen van die nood. Hij ondervindt het reeds. Het is begrijpelijk dat de arbeidsprestatie van de ondervoede Duitser zeer snel vermin deren moet. In de achteruitgang van de steenkoolproductie is dit reeds dui delijk tot uitdrukking gekomen en in het Britse Lagerhuis is reeds aangekon digd dat de uitvoer van steenkool, te beginnen in December, met 350,000 ton per maand verminderd zal moeten wor den. Daar een deel vasn de 6teenkool, welke uit de Engelse zóne komt, vcor Nederland ls bestemd, betekent dit voor ons een belangrijke schadepost. Boven dien zal Engeland, gezien de achteruit gang der Duitse steenkoolproductie, minder dan ooit geneigd zijn onze aan spraken op een deel van de Duitse mij nen, neergelegd in het verzoek onzer regering betreffende „grenscorrecties", te ondersteunen. De nood in Duitsland slaat dus op Nederland terug en ver zwaart de onze. Beide landen zijn he laas in economisch opzicht nauw ver bonden. Duitslands ondergang betekent welhaast Nederlands ondergang; onze welvaart is nu eenmaal voor een groot deel van de Duitse afhankelijk. Wij moeten deze harde waarheid on der de ogen zien en kunnen slechts de hoop koesteren dat het de Anglo-Ameri kanen gelukken zal Nederlands achter land voor het ergste te behoeden. Het Duitse volk heeft inderdaad wind ge zaaid, maar de storm die het oogst en waardoor het zal worden geteisterd, legt zich aan onze oostgrens niet neer. door J. S FLETCHER 33) „Juist", stemde Pratt toe. „Maar eerst nog even dit. U moet dit gedeelte, het financiële deel, bedoel ik, ook geheim houden." „Goed, dat zal ik dan wel", gaf zij weer toe. „Accoord", zei Pratt. „Ik vraag dan vijfduizend gulden per jaar. Bovendien moet ik twee kamers hebben op Nor- mandale Grange. En een kantoor. Ik zal mij niet met u en uw familie be moeien, maar ik krijg al mijn maaltij den op mijn kamer geserveerd, vanuit uw keuken. En één van uw bedienden staat te mijnen dienste. Ik ken de Grange, ik ben er meer dan eens ge weest. Er is veel meer ruimte dan u kunt gebruiken. Geeft u mij maar een paar kamers in den zijvleugel. Ik zal u niet storen, u zult mij alleen maar zien voor zaken en.... als u mij nodig heeft". Sommige mensen zouden de rustige manier waarop mevrouw Mallathorpe in alles toestemde verdacht gevonden hebben. De reden waarom Pratt dat niet deed was, dat hij zijn uur van triomf beleefde. Hij geloofde werkelijk dat mevrouw Mallathorpe, figuurlijk gesproken, voor hem op de knieën lag. Nu schuilde er in zijn karakter een grote mate van ijdelheid; dat voor schrijven van condities beviel hem bijzonder, hij verbeeldde zich. dat hij de overwinnaar was, met zijn voet op de nek van zijn slachtoffer. „Dat is alles?" vroeg de bezoekster. „Ja, dat is alles", zei Pratt. Bedaard vouwde mevrouw M^Ua- U. thorpe het ontwerp van de advertentie op en stak het in haar beursje. Dan stond ze op en deed haar voile weer naar beneden. „Dus is er niets te doen. voordat ik uw brief krijg op deze annonce, uw. solicitatie", zeide zij. „Heel goed" Pratt liet haar uit en hielp haar in de taxi. Toen keerde hij naar zijn kamer terug, buitengewoon in zijn schik en totaal onwetend' van wat mevoruw Malathorpe dacht, toen zij wegreed. HOOFDSTUK IX. AFSCHEID. Nauwelijks was er een halve week verlopen sinds de plotselinge dood van den ouden Antoon Bartle in het privé- kantoor van Eldrick, of de oude man was al in 't graf gelegd onder de taxi boom, waar juffr. Clough met zoveel vol doening over gesproken had. Behalve een enkele nog te vervullen formali teit was zijn kleinzoon reeds de eige naar van wat hij nagelaten had. Col- lingwood ondervond bijna g«en moei lijkheden met het regelen van zijn grootvaders zaken, hij was enig en algemeen erfgenaam en tegelijkertijd, executeur-testamentair. Een boekhan delaar uit de stad kwam al heel spoe dig vragen om de geheele zaak en in ventaris te mogen overnemen en een paar dagen na de begrafenis had Col- lingwood reeds de winkel in de Poel- steeg van de hand gedaan. En nadat hij de huishoudster royaal bedacht had, den kleinen Jaap een passend ca deau had gegeven en al de schulden van zijn grootvader had voldaan, waa hij vrij om w^r te vertrekken, een kleine drie ton rijker dan toen hij zich naar Barford haastte in antwoord op Eldrick's telegram. (Wordt vervolgd.;

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1