In Portugal wordt geroepen oni1 vrijheid NEDERLAND EN DE PROCESSEN TE NEURENRERG Hors d' Oeuvre Zij lachte éénmaal tegen den vrek...» En erfde een ton... WIJ EN ONZE SOLDATEN IN DE OOST Klompen zonder bon verkrijgbaar DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Verzameling van bewijsmateriaal Beestachtige gruwelen Watersnood in Engeland Conferentie van Denpassar uitgesteld Een lach werd goud Van nabij en verre 15.000 Kerstpakketten onderweg H.M. de Koningin ontving Commissie-Generaal Weerbericht èls ze er zijn.... Zeep uit petroleum Hef probleem der onfwapening BURXAU: Koning» tr»»t Tt Den Helder Telefoon 2*45 Giro 44*041 Dlr.: J. Btjlsma DINSDAG S DECEMBER 1M« Voortzetting oan de JAARGANG No. 9*X HELDERSCHE COURANT mOitanetsr. runUloberieblen 1T ceo4 per m.m. Kleine ad vertentie* JiittertJee") *ot U woorden Tl cent. eik woord meer I cent Abonnementenpei f t—j per poet f I H- ofdrodeeteer: M. H. E. Cyldert, Rayonredaeienren C. A. Dekker* en W. Kok. Ben verslaggever van het ANP heeft •en onderhoud gehad met kolonel mr. A M baron van Tuyll van Serooskerken, die als vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering bij de kortende pro cessen te Neurenberg zal optreden. Kolonel van Tuyll noemde het doel van de Nederlandse vertegenwoordiging te Neurenberg tweeledig. Enerzijds zal Nederland bewijsmate riaal verschaffen aan het Tribunaal, dat de oorlogsmisdadigers zal berechten, ter wijl Nederland anderzijds door het pro ces materiaal zal verkrijgen, dat van be lang kar» zijn voor de processen, die hier te lande tegen oorlogsmisdadigers gevoerd zullen worden. Vooral deze laatste factor achtte kol ven Tnyll voor ons land zeer belang rijk. De Duitse beklaagden immers hebben de gewoonte te trachten de •p ben rustende sohuld van zich af te wentelen en op een ander te schuiven. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat op verschillende figuren, die met be trekking tot ons land hun duistere rol hebben gespeeld, een geheel nieuw licht komt te vallen. Het is dus een vereiste, aldus baron van Tuyll, dat Nederland op de hoogte blijft van het geen zich ln de rechtszaal te Neuren berg afspeelt. Het bewijsmateriaal, dat kolonel van Tuyll namens de Nederlandse regering aan het tribunaal zal overleggen, is ainds de bevrijding in ons land verza meld. In vele gevallen zijn de gegevens afkomstig van Nederlandse medici, die telf als gevangene langere of kortere tijd in de concentratiekampen hebben doorgebracht. Ook van niet-medlsche zij de zijn echter aldus de kolonel be langrijke inlichtingen verstrekt. Gevraagd naar de aard van het tribu naal, dat zijn oordeel over de oorlogs misdadigers zal vellen, deelde baron van Tuyll mede, dat dit een zuiver Ameri kaans tribunaal is. Generaal Taylor zal hierin, als opvolger van Jackson, de functie van openbare aanklager vervul len. De Nederlandse belangen bij de ko mende processen zijn reeds met generaal Taylor besproken, die te kennen gaf, de aanwezigheid van een Nederlands verte- maritieme migraine Ken Engels dagblad beklaagt er zich over, dat het de oorlogsma rlne aan voldoende personeel ont- bieekt. Bij de jongste manoeuvres van de Home Fleet moesten de kanonnen om beurten worden af gevuurd, de zee-soldaten renden heen en weer om dit kunststukje te volbrengen en sommige torpe dojagers moesten varen op halve kracht, want er was gebrek aan machinisten en stokers. „Deson danks", lezen wij, „voerde de vloot het programma feilloos uit, hoe wel het menigeen hoofdpijn zal hebben berokkend." Een admiraal met hoofdpijn moet, zou men menen, een novum ln de geschiedenis van de marine zijn. Maar is dit zo? f Daar ligt Mlchlel de Ruyter nu voor Chatham, en hij ligt (Jaar niet slechts met zijn vloot, hij ligt ook ln een dekstoel, op de brug van zijn vlaggeschlp en op het diep gerimpelde voorhoofd ligt een Ijs compres, Iedere vijf minuten ver verst door een bevallige stewar dess. „Gaat het wat beter, Excel- 1 en tiet" fluistert zij Michlel schudt het hoofd, wat <11 te ener giek; het ijs vliegt naar links en rechts en ls gebroken, tussen meisje en man. De Ruyter slikt van schrik en lispelt „Lopen de kanonniers hard genoeg van bak- naar stuur-boord?" „Nou, en of", glimlacht het lieve kind. „Luistert u maar: Bom, de volle laag van links; bom, de volle laag van rechtsl" „Geef me nog een aspirientje" teemt onze zeebonk. „Is er wel munitie genoeg?" Een scheepsjon gen, die tegelijk de functies van eerste, tweede en derde stuurman vervult, deelt hem mee, dat er te weinig manschappen zijn om de kogels uit de kruitkamer te tillen Er wordt daarom geschoten met kaas. Dat komt hard genoeg aan. Bestevaers hoofdpijn wordt klaar blljkelijk heviger. Toch vraagt hij nog bezorgd: „Het ls toch 10 plus?" De scheepsjongen verze kert hem dat het volvette ls. „Wij geven den Brit zijn vet", zegt hij trots, „al schieten wij niet met spek". De admiraal rilt als hij hoort spreken van spek. Zijn maag verdraagt geen spek .Hebt u koorts?" vraagt het meisje, en steekt hem een thermometer on der de tong. Doch iemand anders op de brug steekt de tromoet en de radio schreeuwt: „Chatham gevallen! Paniek te «Londen! De bevolking vlucht!" Bestevaer slikt de thermometer ln en gilt: „Voor leder een oorlam en een dubbele voor mij!" Maar het meisje knip oogt en de scheepsjongen heeft de stille wenk verstaan. Hij brengt haar een cocktail en aan den ad mlraal een kwast. De Ruyter zak' lusteloos terue ln zijn stoel, met een zuur gezicht. De migraine is heviger dan ooit. Zo moet het zijn gebeurd, man zo staat het niet ln de schoolboek jes Dat chauvinisme toch! KREEFT De gruwelen, die in het eerste pro ces tegen 23 medici, die proefne mingen op levende mensen verricht hebben aan de wereld bekend zul len worden gemaakt, noemde baron vai» Tuyll beestachtig. Bij het doorlezen van de dossiers is men ontzet over de misdadige expe rimenten, die deze .medici" waar onder een vrouw op hun slachtof fers hebben toegepast Naar het oor deel van den kolonel kan het dan ook niet anders dan voldoening schenken, dat deze weerzinwekkende misdaden binnenkort op rechtvaardi ge wijze zullen worden berecht. genwoordiger zeer op prijs te stellen. De kolonel zeide voorts, dat zijn taak zuiver die van een waarnemer is. Hij zal niet als aanklager namens Nederland optreden, doch uitsluitend bewijsmate riaal voor ons land verzamelen. DE VALK NAAR INDIE VERTROKKEN De marinevoorlichtingsdienst meldt: De sleepboten van de Kon. Marine HrMs Beatrix en HrMs Margriet zijn Zondag 1 December tezamen met de Emoire Betry van de BPM met het dok Juiiana waarin de bok Valk is zustgezet. van Curagao naar Indië vertrokken De eerste aanleghaven op het thans aange vangen tweede dee. van de sleepreis is Colon. De bestemming van ce fieep is Soerabaja. Da rivier de Theems, die reeds ten gevolge van een buitengewoon zwaren regenval een zeer hogen stand heeft, ls in de afgelopen nacht nog 5 cm geste gen en heeft haar oevers op „schrikba rende" wijze overschreden. Duizenden mensen moeten vervoerd wordei» met vrachtauto's met speciale uitlaten, plat boomde schuiten, rubberbootjes en an dere vaartuigjes. Vele woningen staan bijna een meter onder water. Te Wind- sor is het peil van de Theems bijna lX meter hoger dan gewoonlijk, waardoor het omringende land overstroomd is. Eton College is geheel door het water omgeven. KONINKLIJKE VERENIGING VAN OFFICIEREN RICHT ZICH TOT HARE MAJESTEIT 'a-Gravenhage - De koninklijke vere niging van officieren, ridders der mili taire Willemsorde, heeft in een schrij ven aan HM de Koningin haar bezorgd heid uitgesproken „over de loop der on derhandelingen in Ned,-Indië, zowel met het oog op de militaire situatie als voor wat betreft de veiligheid van persoon en goed van de 70 millioen onder Harer Majesteit gezag levende onderdanen ia het Verre Oosten". De opening van de conferentie van Denpassar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum, in verband met het feit, dat de aanwezigheid van Dr, v. Mook te Batavia nood zakelijk is. Lissabon (Reuter). Een naar schat ting bijna 3000-koppige menigte heeft Zaterdagavond te Lissabon een meeting voor vrije verkiezingen bijgewoond, waar de meest onomwonden en directe ver oordeling van de regering van president Salazar sinds de Portugese verkiezingen van verleden jaar, toen het verbod tot bet houden van politieke bijeenkomsten tijdelijk werd opgeheven, ia het open baar werd uitgesproken. De bijeenkomst was georganiseerd door de beweging voor democratische eenheid (een illegale oppositie-organisatie) en werd gepresi deerd door generaal Norton de Matos, minister van oorlog tijdens de eerste wereldoorlog en ex-ambassadeur van Portugal te Londen. Professor Carca, onlangs om zijn te gen de regering gerichte houding ont slagen, viel 't opvoedkundige program ma van de regering aan en verklaarde, dat op het ogenblik meer dan 59 pet van de Portugese bevolking nog anal- phabeet i*. en dat aan de politie meer geld is nitgegeven dan aan opvoeding. Andere sprekers wezen op het hoge percentage kindersterfte, de economi- sohe chaos in Portugal en de perscen- snur, die de dagbladen alleen doet pu bliceren, wat de regering wenst. De menigte onderbrak herhaaldelijk de sprekers door „Lang leve de vrij heid", „Lang leve de republiek" te roe pen en „Wij willen vrije verkiezingen" te zingen. Tenslotte werd bij acclamatie een aan den president van de republiek te overhandigen motie aangenomen, waarin wordt verzocht om vrije verkie- In de duinen nabij Zandvoort werden in de eerste jaren van de oorlog de kunstschatten uit het Rijksmuseum en later, toen deze naar de St. Pietersberg werden overgebracht, de kunstschatten der gemeente Amsterdam en uit par ticuliere verzamelingen bewaard, ln deze bomvrije schuilplaats werden de schilderijen zoveel mogelijk aan u't- schuifbare gevlochten ramen opge hangen. Thans zijn er nog ve'e parti culiere verzamelingen in ondergeb acht. Aüc P. zingen, herstel van vrijheden en rech ten, individuele amnestie voor politie ke gevangenen en het sluiten van het Tarrafal-corcentratiekamp op de Kaap Verdische eilanden. EEN AANTAL NEDERLANDSE BRUIDJES VAN CANADESE SOLDATEN VERTOEFT OP DOORREIS NAAR CANADA TE LONDEN. Enige der vrouwen met haar babies in d? recreatiezaal van het hotel, waar zij verblijf houden in afwachting van het schip, waarmede zij naar haar nieuwe tehuis zullen vertrekken. Fox P. Op het eerste na oorlogse congre v psychiaters te Berlijn ls medegedeeld, dat de nazi's meer dan 275 duizend gees- tespatienten om het leven gebracht heb ben Een aantal hoogleraren heeft zich met een schrijven tot den ministerraad gewend, waarin er op wordt aangedron gen, dat de Staten-Generaal de ontwerp overeenkomst van Llnggadjatl onmldde- lijk zullen behandelen en goedkeuren. Te Rotterdam ls van dit Jaar thans het 4000ste schip gearriveerd. Philips' Gloeilampenfabriek te Soera baja zal haar werkzaamheden In midden December hervatten. Vijf millioen mensen beneden de leeftijd van veertig Jaar zijn nodig om 't bevolkingscijfer van Frankrijk op pei te houden In Hilversum is tengevolge van de Amerikaanse mijnstaking de kolenposi- tie zeer kritiek geworden. De lichtbedrij- ven beschikken nog over een voorraad voor een paar weken Ten huize van een 21-jarlgen ma troos te Rotterdam zijn 115,000 Ameri kaanse sigaretten ln beslag genomen Op een klein boerderijtje in Ide bij Vries (Drente), woonde ln zijn eentje een man, met wien vrijwel niemand iets te maken wou hebben. Hij was, zo werd in het gehucht verteld, rijk maar aarts- gierig Hij was voortdurend „met advo caten in de weer", deed alle mogelijke moeite om meer pacht vai» zijn pachters los te krijgen en schijnt twintig jaar met een en hetzelfde pak te hebben ge daan. In zijn boerderijtje was het zo rommelig, dat men er beter niet dan wel kon zijn en zijn gezicht was door de pokken afschuwelijk verminkt. Hij was een zonderling, maar een zonderling, die zeer goed bij zijn verstand was, dat ge tuigde de manuer waarop hij zijn rijk dommen verdedigde en trachtte te ver groten. Mét zijn familie leefde hij in onmin; sympathie had niemand in de buurt voor dezen onvriendelijken vrek, hoe wel hij, wanneer het niet om zijn bezit tingen ging, weinig last veroorzaakte: hij bemoeide zich niet met de mensen en men bemoeide zich niet met hem. Op een tragische manier heeft deze man het leven, waaraan hij nooit veel moet hebben gehad, verloren, aldus het Dagblad van het Oosten. Hij moest voor de behandelipg van zijn ziektegeval naar 't ziekenhuis. Blijkbaar heeft hij dat niet aangedurfd: Hij heeft door ophan ging zelfmoord gepleegd. Hij was 46 jaar Bij het openen van zijn. testament bleek, dat hij al zijn bezittingen; lan derijen, huizen, papieren en geld, die we op een totaal bedrag van honderd duizend gulden hoorden schatten, heeft vermaakt aan een meisje, dat eenmaal tegen hem gelachen heeft.... Dat moet drie jaar geleden zijn. Toen werd er gedorst in Ide, en een van de familieleden van den zonderling, een bejaarde landbouwer, stelde voor, dat (Van onzen specialen verslaggever.) De laatste 60.000 Kerstpakketten zijn de vorige week met de „Kota Intin" naar onze soldaten in Indië gegaan. De N.LW.LN. heeit de 150.000 hiermede vol gemaakt, want begin October zijn 30.000 pakketten met de „Oranje" naar de Buitengewesten vertrokken, waarna er op 27 Octo ber 60.000 per „Friesland" uit het va derland werden afgezonden. Precies op tijd zullen de Kerstgeschenken, die in de pakjes zitten boeken .siga retten, chocolade, schrijfpapier, om enkele artikelen te noemen arri veren om daar op Kerstdag onder onze jongens te worden uitgedeeld. De p^kjretten zijn weg, maar de N.L W.I.N. gaat door want het Nederlandse volk heeft voor deze geschenken het geld nog niet geheel binnen gebracht. De verzending van de pakketten moest zó vlug geschieden, dat het een wedloop met het Kerstmannetje was, maar tot Kerstmis zal de N.LW.I.N. een beroep blijven doen op ons allen om deze Kerstactie te steunen, waarvoor eerst daags een nieuwe reclameplaat uitkomt: „Nederlanders, doe wat". „En na Kerstmis?" vroegen wij mevr. Lodeizen van de afdeling Publiciteit. Wat nu komt. „Dan beginnen wij aan de volgende punten van ons urgentie-programzei zij ons. „Die punten zijn: uitzending van artisten en van radioprogramma's, het zorgen voor rijdende cantines en voor filmwagens, de oprichting van soldaten- tehuizen, aankoop van materiaal voor huisvlijt. Er moet gezorgd worden voor lectuur, voor cursussen en voor speel goed". „Hoe zit dat met dat speelgoed?" vroegen wij verbaacd. Mevrouw Lodeizen lachte en legde ons uit, dat dit niet voor onze jongens bestemd is, maar voor de burgers in Indië, die in dezelfde omstandigheden verkeren en wier kinderen niets bezit ten, waarmee een kind zo gelukkig kan zijn: een stukje speelgoed. Dit is de N.I.W.I.N., die zorgt voor soldaten en burgers en die wij zo vaak horen door de radio. De N.I.W.l.N. is geen regeringsinstelling, maar een.comi té, dat alle plaatselijke verenigingen op dit gebied volkomen vrij laat, alleen met raad en daad bijstaat en wat samen bundelt. In het comité hebben verschil lende vertegenwoordigers van de mi nisteries plaats genomen en ook ver scheidene verenigingen hebben er zit ting in. Dit comité coördineert alle plaatselijke acties om tot één grote lan delijke actie te komen. De verschillen- men den man, die immers zonder knecht of wat ook zat, met dorsen zou helpen en dit gebeurde. Het meisje, dat er met haar vader toevallig bijstond, heeft blijkbaar om dit voorval tegen den man gelachen. De man heeft dit, terecht of ten onrechte als een bewijs van vrien delijke gezindheid opgevat en heeft enige malen gezegd, dat hij dien lach niet vergeten zou. Hij heeft woord gehouden. Het testa ment kort na deze gebeurtenis opge maakt, heeft het bewezen. Voor de fa milie bleef niets over- Het bejaarde familielid ziet de boerderij waar hij zelf werd geboren en waar de zonderling zich van het leven beroofde, in vreemde handen overgaan. Dezer dagen is de man begraven. Daarvoor hebben de ouders en de even eens te Ide wonende schoonouders van het meisje, dat inmiddels getrouwd is en te Bedum woont, gezorgd. Familie leden en omwonenden waren door hen bij de begrafenis uitgenodigd. Niemand gaf aan die uitnodiging gehoor. Achter de lijkwagen volgde een sjees, waarin de ouders en de schoonouders van het meisje gezeten waren. Door de regen ging de korte stoet naar het kerkhof te Vries. De torenklok luidde, maar dat was dan ook alles. Er was geen predi kant, niemand van de aanwezigen vroeg het woord. In vijf minuten was de plechtigheid geëindigd. De universele erfgename was zelfs niet gekomen. Gistermiddag om 5 uur heeft HM de Koningin de leden van de eomm'ssie- generaal in audiëntie ontvangen Het onderhoud heeft ruim een uur geduurd. LOSSE BUnEN. Wisselende bewolking met losse buien. Vrij koude, buiige, tijdelijk krachtige, Westelijke wind. de werkcommissies hieruit verrichten veel werk op het gebied van kunst, ra dio, film, sport, sociale zorg, lectuur en nieuws. Goede kunst. Onze jongens worden wat goede kunst aangaat, ook niet vergeten, want op het programma staan om naar Indië te gaan sommigen zij er reeds ▼oor 'n drie tot zes maanden: Caba ret The two happy days, de danseres Cilly Wang, Hans Snel, de Red, White and Blue Stars, George van Renesae, e.a. En dan de radio-uitzendingen, die veel bijval oogsten bij hen, daar var over zee, en die een ieder bekend zijn. In de Staatscourant van 29 Novem ber 1946 is bekend gemaakt, dat tot wederopzegging dispensatie is verleend van artikel 3 der klompendistributie- beschikking 1946, hetgeen betekent, dat met Ingang van 31 October 1946 klompen kunnen worden gekocht en afgeleverd zonder bon. De distributiedienstel» zullen derhalve geen klompenbonnen meer uitreiken. De producenten vai» en de grossiers in klom pen zullen op de nog in omloop zijnde klompenbonnen bij voorrang klompen afleveren. Deze regeling is niet getroffen omdat er thans een voldoende hoeveelheid klompen beschikbaar ls om in de be hoefte te voorzien De totale hoeveelheid klompen, welke voor distributie beschikbaar komt, is n.L dusdanig klein, dat van een ook maar enigszins redelijke distributie geen sprake kan zijn. De voornaamste petroleummaat- schappijen zijn van mening, dat ru we petroleum in de toekomst de voornaamste basis voor de zeepver- vaardiging zal vormen, zo meldt het „Journal of Commerce". Ken di rectielid van een vooraanstaande pe- troleummaatschappij meent dat bin nenkort meer dan een kwart van de Amerikaanse zeep gemaakt zal wor den uit petroleum of gas. terwijl des kundigen beweren, dat voor de ge hele zeepbehoefte der V.S. ln de ko mende vijftig jaar een procent van de bekende natuurgas-reserve* vol doende zal ziji». H=T wil met de besprekingen te New- York niet vlotten. De tegenstrijdig* belangen van Rusland en Amerika, overal ter wereld, vormen begrijpelij kerwijze een belemmering om bij de voorbereiding van het vraagstuk der ontwapening tot overeenstemming te komen. De Russin strooien naar de me ning der Anglo-Amerikanen, roet ln het eten, telkens wanneer men denkt dat een schotel van het vredes-menu kan worden opgediend; de Russen hunner zijds vertrouwen niet wat de Eng. en Amerikanen hebben bekokstoofd, en dit wederzijdse wantrouwen ls oorzaak dat de besprekingen wel spannend en boeiend zijn, maar weinig uitzicht bie den op spoedig resultaat. Wil men op de duur tot redelijke ont wapening komen dan ls allereerst nood zakelijk, dat men ln staat wordt gesteld zich een denkbeeld te vormen omtrent de militaire verhoudingen en dat het di plomatieke spel, wat het vraagstuk van de sterkte der wederzijdse legers be treft, met open kaarten wordt gespeeld. Nu hebben de Russen onlangs het voor stel gedaan, dat de leden der Ver. Sta ten, alvorens de kwestie der ontwape ning ln de kern aan te vatten, opgave zouden doen van de sterkte hunner troe pen in het voormalig vijandelijk gebied, in het algemeen ln het gebied bulten hunne grenzen. Molotof heeft dit voor stel gemotiveerd met de verklaring, dat men bezwaarlijk tot de instelling van een internationaal politie-leger zou kun nen overgaan, wanneer men niet nauw keurig weet welke landen legers op de been houden ln den vreemde en wan neer men zich geen rekenschap kan ge ven vai» de omvang dezer strijdkrachten en hij gaf onomwonden te kenn»-. dat hij met het verkrijgen dezer opgaven betreffende de troepensterkte buiten eigen land een groot politiek effect hoop te te bereiken. Maar het moet ieder dui delijk zijn, zolang er nog naar politiek effect wordt gestreefd laat de broeder lijke samenwerking een en ander t« wensen. £IJN eis is echter, gezien de strategi sche situatie waarin Rusland verkeert, begrijpelijk. Rusland houdt in Oost- Europa een vrij sterk leger op de been, zowel ln Rusland zelf als in het bezette Duitse gebied. Men zal zich nog herin neren hoe heftig Churchill, ruim een maand geleden, tegen het gevaar dat de ze Russische legermacht oplevert, ge waarschuwd heeft. Hij meende toen in bet Lagerhuis de vraag te moeten stel len of het niet juist was dat de Sovjets in het door hen bezette deel van Euro pa niet minder dan twee honderd para te divisies hadden staan, een vraag die natuurlijk door zijn tegenstanders in het parlement niet beantwoord kon wor den, maar een waarschuwing was die op gegevens berusten moest, welke, al wa ren zij allicht om politieke reden eniger mate aangedikt, niet geheel uit de lucht gegrepen konden zijn. Ondanks zijn mi litaire kracht en paraatheid voelt Rus land zich echter, en dit blijkt duidelijk uit Molotofs politieke strategie, van vele zijden bedreigd, vooral door de toene mende invloed der Amerikanen in het verre en nabije Oosten. De weigering der Turken om Rusland deel te laten nemen aan de bewaking der Dardanel- len, een eis die Rusland nog steeds stelt, zou niet gehandhaafd kunnen worden als Turkije zich niet van de ruggesteun der Anglo-Amerikanen bewust was. En geland en Amerika geven voorts hun Balkanbelangen niet prijs, en nog steeds wordt de Middellandse Zee door Engel se en Amerikaanse oorlogsschepen be heerst. In China wint de invloed der Amerikanen veld en de geniale gene raal Mac Arthur ls erin geslaagd het overwonnen Japan tot een Amerikaans bolwerk tegen Rusland te maken. Het kan daarom voor de Amerikanen en Engelsen niet aangenaam zijn de sterkte hunner militaire en maritieme krachten in ronde cijfers te publiceren De eis der Russen: de kaarten op tafel alvorens te spreken over een Internationaal politie- leger en een ontwapening, ligt dus, van hun standpunt bezien, voor de hand. J^USLAND echter verlangt niet slechts inlichtingen over troepensterkte, maar vooral over de bewapening dier troepen. Het technische voordeel, dat de Anglo- Amerikanen verworven hebber» door toe passing van de atoomkracht, maakt de Sovjets, zoals te begrijpen is, wantrou wend. Verder wil Rusland wel zijn le germacht beperken, doch het stelt als voorwaarde, dat de Anglo-Amerikanen dan niet slechts hun leger maar even eens hun luchtmacht en hun oorlogs marine li» deze beperking betrekken Maar deze els is voor de weerpartij moeilijk ^anvaardbaar. Immers, een landleger, waaruit Rusland in hoofdzaak zijn militaire kracht put, kan sneller pa raat worden gemaakt dan een vloot slag schepen of vliegtuigen. Met de bouw daarvan is nu eenmaal veel tijd gemoeid. Rusland verlangt, dat de Veiligheidsraad twee contróle-commissies Instellen zal, één voor de wapenbeperking en één voor de handhaving van het verbod atoom-energie te gebruiken Engeland heeft dit voorstel ondersteund. Maar of het bereid is ook afstand te doen van zijn voorsprong op het gebied van mari ne en luchtmacht, en of Amerika in dit opzicht bereid zal zijn tot concessies, waartegenover Rusland geen gelijkwaar dige stellen kan lijkt uiterst twijfelach tig. Op een spoedige overeenstemming ten aanzien van de wapenbeperking zal men bezwaarlijk kunnen rekenen. O.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1