ie naar de toekomst kijkt is vóór Linggadjati'5 Hors d' Oeuvre STADSNIEUWS Hoogheemraadschap in feestelijke herdenking bijeen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, W1 ERIN GEN EN ANNA PAULOWNA Verklaring van Minister Jonkman Parlementaire Commissie naar West-Indië Vaders van grote gezinnen vrij van dienstplicht Prijsdaling wollen stoffen ZONDAG A.S. DORPEN- TOCHT IN NOORD-HOLLAND Dit week-end geen voetbal Gide's „Symphonie Pastorale" in Tivoli-Theater Dienst regeling Texelse boot De Schager markt. Koninklijke Onderscheiding voor den Secretaris, den heer J. W. Boersma Kerst- en Nieuwjaars boodschap van H. M. de Koningin Radiostation Buitenzorg bezet Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7«-*o Den Helder Telefoon «45 Olro 449041 Dtr.: J. Bfllsma VRIJDAG ïfl DECEMBER 194« Voortzetting van de 7«e JAARGANG No. 9455 HELDERSCHE COURANT TA&I1VKN: Advertentie!14 cent per millimeter. Familieberichten 11 cent per mjn. Kleine a<3 vertentlee („Juttertjee") tot 11 woorden li cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartet: f 1-per poet 1 J.96 H- ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. In de Tweede Kamervergadering van gisteren kwam de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Jonk man, aan het woord. HU zeide o.m., dat ook de gedachtenwisseling in de Kamer de regering de x overtuiging heeft gebracht, dat hoezeer men er ook tegen kan zUn, men zal stemmen voor Linggadjati. Spreker wil zUn tegenstanders over tuigen, dat het beter ig toch te stem men vóór Linggadjati. Een regering als hier zit, die zich voor uitstrevend noemt, kijkt naar de toekomst en als men dat doet, is men voor Ling gadjati. Men wil in Linggadjati iets veel belovends zien^ Men kan er een gang naar Canossa in zien, maar ook iets ver heugends. Als men naar de toekomst ziet zegt men er is een groot offer gebracht om iets goeds te bereiken. Een Ronde Tafel-conferentie? Men bedenke, dat nog zeer veel aan de verdere uifwerking is overgelaten Het is voor alles een politiek accoord en dat de regering overweegt, als het tot stand is gekomen, of dan niet het moment is gekomen, om wellicht voor wettelijke maatregelen uit, toch nog allereerst bijeen te roepen een Ronde Tafelconferentie. Daarna zal men moeten komen tot een TCEER-PRAATJE MET DEN WEERHAAN „Ja", zei de haan, „als 1 k over het weer maar weer wat te zeg gen had1" Ik zocht hem te Alkmaar op In zijn duistere tijdelijke woning, de haan van de Waag. Hij had. sinds hij enige tijd geleden door de 6torm omvergeworpen was, niet meer gedraald noch gekraald en stond lusteloos tegen de muur ge leund Zijn verguldsel flonkerde niet in de halve duisternis van zijn hok. Hij zag er balorig uit. „Kijk", zei hl) en zijn stem klonk zoals zijn poten eruit za gen: als oud-roest „kijk. toen ik nog stond waar ik behoor te- staan en over heel Noordholland opzicht had, hoorde ik lederen morgen de hanen klaroenen, wijd en zijd. En nauwelijks hadden zij hun kreten laten schallen, of de zon deed zijn plicht: hij kwam op Wij hanen regeren de zon en we regeren de wind. Als i k maar op de Waagtoren stond had mijn kop voortdurend naar het Zuiden en Westen gewezen en niemand had zich te beklagen gehad over die dekselse kou." „Dan hadden wij regen gekre gen", opperde ik, „en misschien wel sneeuw. Dat is ook zo pret tig niet." „Mogelijk", zei de haan. „Ik ben een hooggeplaatst persoon: ik voel voor wat vorstelijk is. Maar u moet niet vergeten dat vorst brandstof vreet, en dat is beden kelijk in deze tijd. Bovendien sneeuw is prachtig in ons vlakke land Een blanke wade, die zich uitstrekt over duin en wei, smet teloos en schitterend in de zon. Sneeuw dempt alle geluid, maakt de wereld rustig, stil, vredig, zo als het tegen het Kerstfeest be hoort te zijn." „Misschien krijgen wij toch sneeuw", zei ik, „als de wind draait." Maar de haan lachte honend „Hoe kèn de wind draaien als 1 k er niet ben", riep hij schamper „Jullie mensen begrijpen het nooit Sneeuw en vorst en regen en wind, die worden niet door de mensen gemaakt. Die worden a® leen door m ij gemaakt En zo lang ik hier in dit hok te kniezen sta zal het mag vriezen of dooien niemand tevreden ziju over het weer." KREEFT Grondwetswijziging en opstelling van een statuur voor de Unie.1 Men bedenke, dat het politiek accoord nog zo weinig brengt en dat er wettelijke maatregelen moeten komen voor de over bruggingstermijn. Waar ging het bij de overeenkomst om* Gezocht wordt naar'een vrijheid in gro tere eenheid als oplossing van het kolo niale geval. Wij willen op eigen wijze voorzien in een nieuwe Staatsinrichting met vrijheid voor de onderdelen. De vierdelige Staat, welke we gaan op richten, zal moeten voldoen aan eisen, die nog niet gesteld zijn. Is het wel redelijk - als men een andere opvatting over de Koninklijke rede huldigt, als men anders denkt over de overeenkomst als een an der de regering te beschuldigen van ontrouw en zelfs met vervolging te ba- dreigen? Men heeft betoogd, dat de CG haar In structies zou hebben overschreden en de regering zou daaraan hebben meegedaan. Men zou meer in federatieve richting gaan en daarom werd aldus opgetreden En er zou alleen geparafeerd worden.' om dat de Kamer zich over de richting nog moet uitspreken. Waar de bereidheid er was, om de Kamer te kennen, is er, naar 6prekers mening, weinig reden, om de C G te beschuldigen Er is gevraagd: Is dit nog wel een koninkrijk? De overeenkomst moet genomen worden naar haar eigen tekst en dan ziet men ln artikel 6 een federatie, die Unie wordt geheten. In artikel 7 organen, die ge meenschappelijke belangen zullen behar tigen. En men ziet aan hgt hoofd der Unie den konig Besluiten 'worden ge nomen ln naam des konings. Er is een conflictenregeling aangekondigd Hieruit blijkt de eigen souvereiniteit der Unie. In elk geval wordt een en ander nog open gelaten voor nadere uitwerking In de Unie wordt de laatste gedachte der overheersing weggenomen als men ziet. dat aan het hoofd der Unie staat een koning uit het Huis van Oranje en niet het Koninkrijk der Nederlanden Vervolgens wijst hij erop, dat het ont werp, hier ter tafel gelegd, geen voorstel is. Een motie is er nog niet. Als er geen komt, dan neemt de regering aan, dat de Kamer toelaat, wat de regering voor nemens is te doen. Tegen het plan-Schouten. Spreker heeft slechts van twee plannen vernomen De heer Vonk heeft in de „Behandelingen" doen opnemen het plan Weiter. Zijns inziens is het te unitarisch Het tweede plan is door den heet Schouten aangeduid. HU verlangt te rugkeer tot het oude gezag onder bepaalde voorwaarden. Toen wU bet gezag in handen hadden, hebben we aan de aspiraties van Indonesië met voldaan. WU hebben alle staatkun dige hervormingen uitgesteld tot later. WU hadden moeten doen vöór de Japanse occupatie, wat de heer Schou ten n u wil, HU is gesterkt ln de overtuiging, dat het accoord zo spoedig mogelUk moet worden ondertekend. De parlementaire commissie, wel ke naar West-Indië zal worden af gevaardigd, zal bestaan uit de twee de kamerleden: S E B Bierema (P vdV), H J W A Meijerink (A.R), G Wagenaar (CPN), prof J H A Lo- gemann (PvdA) en uit de eerste kamerleden mr G C J D Kropman (KVP) en prof. J de Zwaan (CH). Te Parijs heerste gistermorgen vroeg een vorst van twinaig graden fahrenheit, terwijl het te Moskou slechts elf graden vroor. Volgens het eindverslag van de com missie van rapporteurs van de Eerste Kamer terzake van het ontwerp dienst plichtvoorzieningen, is de minister van oorlog Lt kol Fievez, ertoe overgegaan maatregelen te nemen, opdat reserve- officieren, dienstplichtige onderofficie ren en ook andere dienstplichtigen, die een gezin hebben met meer dan vUf kinderen, voortaan buiten oproeping zullen blUven! Zoals" gemeld, is in de staatscourant van 18 December 14. verschenen de be schikking: „Wijzigingen en aanvullingen van het calculatieschema B voor wollen stoffen." Nader kunnen wij mededelen, dat ten gevolge hiervan de prijzen, die voor wollen stoffen berekend mogen worden, met enige procenten zullen dalen. Schaatsenrijders, die liefhebbers van dorpentochten over sloten, kanalen en meren zijn, kunnen Zondag, 22 De cember a-s. hun hart ophalen in N— Holland benoorden het IJ. De tochten voor toeristen staan epen voor ieder een, die er aan deel wil nemen en zijn zo gestipuleerd, dat men naar verkiezing in Alkmaar (bij de Friese brug), in Hoorn (Keizerskroon), in Purmerend (Doelen), in Uitgeest (Ooievaar) en in Zaandam (Posthoorn) kan starten voor een tocht, waarvan de afstand op het ogenblik nog niet is vastgesteld. Waarschijnlijk kan ook hierna een k~uze worden gemaakt omdat de Ijsbond Hollands Noorder kwartier, die de tochten op touw zet, van plan is tochen over verschillen de afstanden te organiseren. Deelnemers kunnen zich in alle start plaatsen opgeven. Het adres in Alkmaar luidt: J. Werkman, Rippingstraat 33, telefoon 2491. Van half negen des ochtends af zal men kunnen starten. Voor wedstrijd rijders is een dorpentocht vastgesteld, die begint in Purmerend- Het ijs is prachtig, terwijl de enkele gevaarlijke wakken door de Ijsbond zijn afgezet De diverse tochten zullen worden verreden over de wateren tussen Alkmaar en Hoorn, via Stompetoren en Ursem, van Hoorn door de Eilandspolder bij Graft en via Spijkerboor naar de Jisperplas- sen, het Ilperveld, via Ilpendam naar Purmerend. Vervolgens terug naar de Zeevangpolder via Hiddelie en Warder naar Oostwijzen en Hoorn. Startende van Uitgeest uit, rijdt men via 't West zijderveld over Assendelft en Westzaan naar Zaandam, om daar aan te sluiten op de bovengenoemde ijsbanen. Ook het Alkmaardermeer wordt in de routes op genomen. Op diverse punten staan con troleposten voor het afstempelen der deelnemerskaarten. Ook in Waterland kunnen diverse tochten worden gemaakt. Via Ransdorp en Zunderdorp, langs Broek in Waterland en Zuiderwoude zullen schaatsrijders naar Monnikendam glijden. Het fls van Alkmaar o\er de Noor dervaart, Schermerhorn, Avenhorn. Oudendijk, Beets, Edam naar Mon nikendam is van buitengewone kwa liteit. Alleen moet men bij Oosthuizen ongeveer 400 meter lopen, daar er ter plaatse slecht ijs gevonden wordt. Alle voetbalwedstrijden van de KNVB voor aanstaande Zaterdag en Zondag zijn in verband met de terreingesteldheid af gelast Van vanavond af draait in het Tivoli-theater de film „La Sympho- nie Pastorale" („Gertrude"), gere gisseerd door Deianoy naar het ge lijknamige boek van den Fransen auteur André Gide. Het is niet onze gewoonte films aan te kondigen, doch voor deze Franse rolprent menen wij een uit zondering te moeten maken. Men maakt hier kennis met een der voor treffelijkste producten van de Fran se cinématogrrfie, dat op het korte lings te Cannes gehouden film-festi val bijzonder onderscheiden werd. Het zijn verschillende factoren die deze film tot een belangrijke stempelen. En de eerste daarvan is dat de samenstellers kans gezien hebben filmisch iets te „scheppen". Deze film bezit een rhythme, een filmisch tempo zoals men dit slechts zelden ziet. De hoofdrollen zijn in handen van twee vermaarde ac teurs: Pierre Blanchard en Michéle MoTgan (Micliéle Morgan dezelfde actrice die w.ldvermaardheid ver wierf met de Tristan en Isoldefilm). Het gegeven is uiterst boeiend en ontwikkelt zich op de bekende Gide- aanse wijze. liet is de geschiedenis van een domineesgezin, ergens in de Frans-Zwitserse alpen En dan ziet men hoe de Aanvankelijke idylle in dat gezin verstoord wordt tengevol ge van het door den dominee opne men van een vondeling, een blind en half verwilderd meisje. Gide toont aan hoe soms het goe de kwaad en het kwade goed ten gevolge kan hebben en omdat hij Gide is doet hij het meesterlijk. Nogmaals: een belangrijke film. Zó belangrijk, als er in lange tijd niet één in Den Helder geweest is. En zeker geen film, die uitsluitend te verteren is voor een intellectueel- ontwikkeld publiek, dcch voor iedereen die belang stelt in de din gen die achter de mens schaduwen. Overbodig te zeggen dat dit werk aan hoge artistieke eisen voldoet en op een plan staat waarop slecht j» weinig films, ook de Franse, staan. En nóóit zag men een film waar in de sneeuw zó wit is en de hulpe loosheid van de mens zó klaar aan de dag treedt. Verzuim deze film niet, want slechts zelden zijt ge in de gelegen heid iets van een zo voortreffelijke geest te zien. Ik beveel haar U bij zonder aan. ANTHONY VAN KAMPfN EXAMENUITSLAGEN. Bij het op 17 December te Amsterdam gehouden examen van de Bond van Le raren in Stenografie Groote slaagden: De heer J. A. v. d. Vliet voor het leraarsexamen Stenografie Nederlands. Mej D. Barendrecht en mej. R. Koopman voor het examen Engels Ste no 100 lettergr. per minuut. Mej. R. Kuiper voor het examen steno Neder lands 130 lettergr. per minuut. Voor het op 16 December gehouden examen voor het Mercurius-diploma machine- Met ingang van vandaag Is de dienstregeling van de Texelse boot als volgt: Op werkdagen: vertrek van Texel om S,20, 7,45, 12,00, 14,30 en 17,30 uur; vertrek van Den Helder om 6,30, 10,40, 13,00, 16,15 en 18,40 uur. Op Zon- en feestdagen: vertrek van Texel om 7,45, 12,00 en 16,30 uur; vertrek van Den Helder om 10,40, 13,00 en 18,40 uur. schrijven slaagden mej J. A. Aberson, mej. R. Smit en den heer O. Visser. Allen waren leerlingen van Instituut ..Mercurius", Den Helder, Loodsgracht 72. SCHAGEN, 19 Dec. Op de he den gehouden veemarkt waren aan gevoerd 14 piaardan 5001400; 8 tijdkoeien 350—500; 1 stier (Centra le); 3 magere gelde koeien 300—525; 36 vette gelde koeien (Centrale); 4 kalikoeten 500750; 2 vaarzen 275 425; 10 pinken (Centrale); 1 gras- kalf (Centrale); 16 raudhtexe kalve ren (Cenrtale); 104 magere schapen 55115; 63 vette schapen (Centrar le); 20 overhouders 3648; 2 gras kalveren 120210; 5 bokken en gei ten 2045; 150 vette varkens (Cen trale); 34 biggen 10—25; 154 konij nen (vastgestelde prijs); 47 kippen (vastgestelde prijs). Ter herdenking van het 25-jarig be staan van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, wer den gisteren de Hoogheemraden, Hoofdingelanden en plaatsvervangend Hoofdingelanden, benevens vele geno digden' ln vergadering bijeen geroepen in het Gemeenlandshuis te Alkmaar De voorzitter, mr Kamp opende deze zeer druk bezochte bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder ge richt aan den Commissaris der Koningin, Baron de Vos van Steenwijk, en den heer de Vries, lid der Gedeputeerde Sta ten, die namens het Provinciaal Bestuur bij deze feestelijke herdenking vertegen woordigd waren De gemeente Alkmaar, waar het Hoog heemraadschap sedert de oprichting zijn hoofdzetel heeft gevestigd, was vertegen woordigd door de heren Veendorp en van Slingerland De heer Kamp betreurde het dat de her-n Verfaille en Versteeg, oud- Hoogheemraden wegens ongesteldheid niet aanwezig konden zijn Definitieve oprichting 12 Dec 1921 Verder memoreerde mr Kamp ln een interessante rede de oprichting van het Hoogheemraadschap, dat in den beginne op zeer veel tegenstand stuitte, waardoor eerst op 12 December 1921 de oprichting definitief tot stand kwam En wanneer men dan nu ln het Ge denkboek, dat werd samengesteld door den oud-medewerker van het Hoog heemraadschap, mr vd Flier, de gang van zaken gedurende deze 25 Jaren volgt, dan kan men daaruit concluderen, dat het Hoogheemraadschap geleidelijk aan het vertrouwen heeft gewonnen, en thans n onmisbaar apparatuur vormt lil het N.- Hollands Gewest Een exemplaar van dit keurig verzorg de Gedenkboek bood de voorzitter aan den Commissaris der Koningin aan De taak van het Hoogheemraadschap De voornaamste taak van het Hoog heemraadschap ligt wel in de bescher ming van het land tegen het water, waar mede dan onafscheidbaar is verbonden het onderhoud van de dijken Daarnaast staat het bijdragen in rente en aflossing van de Waterschapskosten; terwijl bo vendien gedurende de 'laatste Jaren steeds meer waterschappen de inning van de gelden aan het Hoogheemraad schap hebben overgedragen, en het Hoogheemraadschap heeft met veel am bitie ook deze werkzaamheid op zijn schouders genomen Ook het onderhoud van verschillende wegen is op het Hoog heemraadschap overgegaan Droogleging Zuiderzee Toen in 1930 de Afsluitdijk werd vol tooid, en dus de Oostkust van Noord- Holland niet meer door het water werd bedreigd, werd deze voornaamste taak heel wat lichter, en allengs kon men meer zorg gaan besteden aan de Honds- bosse-zeewering En thans, nu een perio de van herstel en wederopbouw is aan gebroken, zal het Hoogheemraadschap met man en macht werken aan de ver steviging van deze, zo belangrijke, veste tegen de zee De Commissaris van de Koningin sprak darana een woord van dank uit voor het hem aangeboden boekwerk Daarna richtte hij het woord tot den secretaris van het Hoogheemraadschap Koninklijke onderscheiding Hij deelde den heer Boersma mede dat het H M de Koningin heeft behaagd, den heer Boersma te benoemen tot Of ficier ln de Orde van Oranje Nassau Deze mededeling werd door de aanwe zigen begroet met 'n enthousiast applaus De heer Boersma sprak zijn grote er kentelijkheid uit voor deze zo hoge on derscheiding, waarvan hij diep onder de indruk was Als een der oudste leden memoreerde de heer H K Koster de verschillende hoofd-functionarissen, die in de loop van deze 25 jaar steeds hun beste krachten voor het belangrijke werk van het Hoog heemraadschap hebben Ingezet Namens het personeel bood de secreta ris de beste gelukwensen aan, en hij liet dit vergezeld gaan van een prachtige voorzittershamer, die ln dank werd aan vaard De heer J Best bracht namens de hoofdingelanden de felicitaties over, waarna aiie aanwezigen uitgenodigd wer den tot het bijwonen van een diner, dat zou worden aangeboden in het Gulden Vlies Het bestuur kan met grote voldoe ning op deze herdenkingsdag terugzien Londen, (Anp-Aneta) - De commandant der Nederlandse troepen in Engeland, generaal-majoor D van Voorst Evelink, heeft de volgende Kerst- en Nieuwjaars boodschap van H M de Koningin ont vangen: „Aan U allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee te land en ln de lucht, zowel hier te lande, als in Suri name en Curacao, of wel in opleiding in Groot-Brittannië, zend ik mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar Moge ieder van U, trouw aan de U ge geven opdracht, medewerken aan de ver dere opbouw van onze krijgsmacht w g WILHELMINA Agence France presse bericht, dat volgens een Nederlandsen militai ren woordvoerder het republikeinse -adiosxation te Buitenzorg door Neder landse troepen is bezet wegens het verspreiden van berichten, welke ln strijd zijn met den geest van het be stand. Het personeel van dit radiosta tion ls ondervraagd. Voorts maakt geneemd persbureau bekend, dat 42 terroristen bij zuive ringsacties ten Zui-d-Westen van Llm- boeng z n gedood. Krachtens een nieuye maatregel in de Britse zone van Duitsland kun nen alle mannen tussen 14 en 60 jaar en vrouwen tussen 15 en 50 jaar voor verplichte arbeid worden opgeroepen. NOG VORST. Zwakke of matigs wind, overwe gend tussen Zuid en Oost. Tijde- 1 k weer afnemende bewolking, vrijwel nergens neerslag. Langs de kust temperatuur om het vries punt tot lichte vorst, overigens des nachts matige tot strenge vorst. 4) En zo vaart de „Zaandam voort. Geen meter uit haar koers lopend, ge» stuurd volgens de strenge regels der moderne nautische wetenschap. De tro» penzon straalt op de dekken, het water van de South Atlantic ombruist de flanken en de mannen slapen, roken of liggen wat te zonnebaden. De „Zaandam" vaart na ter hoogte van Pernambuco, zo ongeveer op de plaats waar de kusten van Afrika en Amerika elkaar het dichtst benaderen. Het is een gevaarlijk traject. Dat weet kapitein Stamperius, dat weten de of» ficieren, dat weten ze allemaal. Maar ze varen al een paar jgar in gevaarlijke trajecten en op de duur wordt je er een beetje onverschillig onder. En daarbij: de zon schijnt en New York is komend. Ieder uur 17 mijl dichterbij. Er is goed zicht met dit schitterend mooie weer, de blauwe lucht en de matige koelte. Echt weer voor het gebied van de Noordoost passaat. De zee is eenzaam en de hemel wijd. De „Zaandam" is het enige wat die eenzaamheid breekt. Dat wil zeggen: bóven water. Want op dezelfde hoogte, bijna de» zelfde plaats, is er nóg een schip. Maar dat schip zien ze niet van de brug van de „Zaandam". Dat zien zelfs de extra» uitkijken niet die door kapitein Stam» perius en zijn officieren steeds opnieuw uitgezet worden. Dat schip wordt door niemand ge» zien. Het is een geheimzinnig vaartuig, dat een paar meter onder de opper» vlakte voortschuift. Een mysterievis. Een stalen vis met binnenin mensen. Duitsers. Uit de rug van de mysterie» vis komt een lange voelhoorn. Het bo» venste stukje ervan komt nèt een paar centimeter boven de oppervlakte uit, maar je mag wel drie brillen over el» kaar dragen als je dat ding wilt zien met die deining, die golfjes en dat hin» derlijke geschitter van de verblindend felle tropenzon in het water. Dat ziet zelfs de meest gehaaide uitkijk nog niet, ook al beloof je hem een premie van tien guineas. Maar die vis is geen vis. Het is een duikboot en hij volgt de „Zaandam" al vele uren. Dat is niet zo erg. De Vrije Volken hebben zovele duikboten. Deze "duikboot is echter een vijandelijke en de mannen die in haar stalen lijf mee» varen hebben besloten, al uren geleden, dat dat andere schip New York nooit zal bereiken. De „Zaandam" jaagt door de deining van de South Atlantic en achter haar, onzichtbaar, schuift de mysterievis. Het alziend glazen oog van de duikboot volgt iedere beweging van de „Zaan» dam". Geen enkele koerswijziging ont» gaat haar. Als een bloedzuiger heeft ze zich vastgehecht aan dat Hollandse schip, dat daar voortploegt door de brede golven onder de tropenzon. In het stalen vissenlichaam weer» klinken commando's. Mannen, slechts gekleed in een dun shirt, zetten zich achter lange, sigaarachtige projectielen, de torpedo's. Een torpedo is een dood ding om te zien, maar er zit een helse macht in, die ontketend kan worden door louter het indrukken van een kleine pen. Dan schiet de reuzenvis naderbij. De diesels zoemen ineens hoger, en het kabbelend geluid der stemmen verstilt. De vijand maakt zich gereed, de tor» pedo's zijn ingesteld op lanceren. Op de „Zaandam" turen de extra» uitkijken over de Vijde, eenzame zee. Ze zien niets anders dan het zilverig geschitter van de golfjes. Ze verwen» sen dat geflikker en geschitter, want ze kunnen bijna niets zien bij deze stand van de zon. En je kunt tenslotte nooit weten wat zich onder water afspeelt. Het is best mogelijk dat ze nu door een duikboot gevolgd worden. Te hopen is het niet, want dan kun je New York voorlopig wel afschrijven. En ook de extra»uitkijken verlangen naar New York. Daar zijn bioscopen, meisjes en soda fountains. Ze turen en turen maar ze zien niet de donkere vissenschaduw die achter hen aanzweeft. Ze zien ook niet dat die mysterievis opzij van de „Zaandam" komt en evenmin dat een positie wordt gekozen die er op wijst dat een torpe» do zijn werk zal gaan doen. Honderden mannen aan boord van de „Zaandam" van de Holland Ameri» ka Lijn denken, dromen, soezen of pie» keren. Ieder denkt zijn eigen gedach» ten. Ieder van hen weet dat dit de ge» vaarlijke zóne is maar ieder vertrouwt op zijn gesternte. Je kunt ook niet al» tijd in spanning verkeren over nade» rend onheil. En wie weet is er op dui» zend mijl in de omgeving geen duik» boot te bespeuren. Want de South At» lantic is machtig groot en een duikboot is maar een wezenloos klein hoopje staal. De schaduw van de duikboot zweeft onmerkbaar nader. Een klein beetje schuim werpt de periscoop op. De scha» duw vlerkt naderbij, nóg meernóg meereen schaduw als de wiek van een monster, door de duivel gezonden om dat andere schip te vernietigen. Misschien treedt de voorzienigheid tussenbeiden. De voorzienigheid treedt niet tus» senbeiden. Op dat moment komt 4® schaduw tot stilstand en ergens in het lijf van de vis wordt op een knop gedrukt. Er zoemt ietser gaat een zachte tril» ling dooi dat stalen lijf. En récht als de vers»getrokken voor in een voorjaarsland suist de torpedo weg, recht op de „Zaandam" aan, door de groen»zwarte zee. Nog zien de extra»uitkijken niets. Hoe zouden ze ook, met dat hopeloos geschitter van de tropenzon in het golvende water. Voor de „Zaandam" heeft het uur van het noodlot geluid. (wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1